Margriet schreef tekst bij Eskimo-film Boomtown Rats imponeren En dan nog Festival moderne dans met buitenlanders Nieuwe boeken Zeppo Marx overleden Nieuwe boeken Vijfdelige televisieserie begint zondagmiddag Omroepacties f van de baan - Zendschema Hilversum I Barend de Ronden terug bij IKON NOS bemiddelt via radio bij zoeken van banen KUNST/RADIO/TELEVISIE Speciaal vandaag Een nieuwe Britse komedie serie ..Maggie en haar van hiernaast" over een ongehuw de onderwijzeres en haar be moeizieke buurvrouw Ned. 120.2? Intermezzo is een Ameri kaanse speelfilm uit 1939 met in de hoofdrol Ingrid Berg man. Een beroemde violist is gelukkig getrouwd en vader \an een dochtertje. Terwille van een plotselinge verliefd heid op de pianolelares laat hij vrouw en kind in de steek. Al spoedig verlangt hij naar een rustig gezinsleven. De lerares staat voor de consequenties Ned. 2 20.52 In de Alles is anders show san Aad van den Heuvel ge- %prek met de kritische H'est- duitse journalist Gunther Millrafl nav zijn tweede boek over Bildzeitung; verder zijn uitgenodigd om over Del- lakahel te praten directeur Dake. Aad Kosto en De Beer; ook een item over vers ierspots op tsdie in het buitenland steeds aggressiever worden Ned. 121.55 Speciaal morgen Het verhaal van Sinter klaas die zijn muts verloren had - filmpje naar het boek van W. G. van de Hulst jr. Ned. 1/15.38 Natuur is duur - film van Wouter van Dieren over de economische betekenis van de natuur met speciale aandacht voor gebieden als de Wadden zee en de Oosterschelde, die per ha 400.000 gulden waard kunnen zijn Ned. 1/17.40 AVRO's Laat-Show', een nieuw praatprogramma wordt toegevoegd aan de reeds be stas nden Gespreksleider is de mediadeskundige Peter Hof stede. Regisseur is Bob Rooy- ens, die het naar zijn zeggen heel anders en veel beter gaat doen dan in de andere praat shows gebeurt Ned. 1/21.40 In de Andere wereld van zondagmorgen (IKON) eerste van zes radiodocumentaires waarin zal worden getracht een beeld te reconstrueren van de manier waarop Nederland afscheid nam van kolonie Indie Hilv 2 10.50 Werk van architect en meubelont werper Gerrit Rietveld wordt van 1 december Lm 2? januari (1980) in De Zonnehof te Amersfoort geëxpo seerd Naast de meubels die Rietveld tussen 1918 en 1964 ontwierp, waar onder de eerste modellen van Zijn bekende zig4tagstoel. geeft de ten toonstelling door middel van ma quettes. foto's, tekeningen en schet sen een beeld van zijn werk als archi tect In een dia- en filmprogramma worden de ideeën van De Stijl, die Rietveld als een van de eersten ln zijn werk verwezenlijkte, belicht In de Stadsschouwburg ln Eindho ven zal van 23 tot en met 30december opnieuw een wintercircus optreden Een groot deel van het programma wordt verzorgd door het Duitse circus Baru dat met een gezelschap komt. dat ln totaal 69 dieren telt. waar on der olifanten, paarden, tijgers, ze bra's en een neushoorn Speciaal niet het oog op het ohiantennummer zal de vloer van het toneel extra worden versterkt Het is voor de negende keer dat de Eindhovense schouwburg een dergelijk circus rond de Kerstdagen op het programma heeft staan Van onze kunstredactie UTRECHT Een internationaal festival, van 6 tot 16 decem ber in de Blauwe Zaal van de Utrechtse Stadsschouwburg, geeft een overzicht van ontwikkelingen in de moderne dans Ad van Emmenes. Uiig. Nieuwe Wie ken/Omega Boek, Amsterdam. 245 pag.. 14,90. Verhaal over de wereld van het moderne voetbal. Het festival is een vervolg op Stap voor Stap van vorig jaar. waarin een indruk werd gegeven van wat er in Nederland op dansgebled aan de gang was Het grote succes van toen heeft nu tot dit stapje verder geleid. Het heet Stap 2. Er treden een aantal buitenlandse groepen op Dana Reitz uit de Verenigde Staten op 6 decem ber. Group van Katie Duck uit Italië op 8 december. X6 Dance Space uit Engeland op 10 december. Mary Fui kersong uit Engeland op 12 december ilunchvoorstelling. half een». Vind- haxor (windheksen) uit Zweden op 15 december Daar tussendoor Nederlandse groe pen Dansproduktie met ..Lopen op 7 december. Dansstudio Pauline de Groot met Stap Steneneen pre mière op 11 en 12 december. Dans groep Kirsztina de ChAtel met ..Li nes op 13 december Een danscon- cert met werk van jonge choreogra fen samengesteld door Ton Lutge- rink op 14 december Penta Danst op 15 december <om half elf 's avonds) Werkcentrum Dans op 16 december alle voorstellingen om half negen Er zijn ook matinees werkcentrum Dans met ..Om los te lopen" en „Sus- ke en Wiske" op 9 december om drie uur De afdeling moderne dans van de Amsterdamse Theaterschool op 10 december om half een. de Rotterdam se Dansakademie op 11 december om half een. het al genoemde Darlington College of Dance op 13 december om half een. Werkcentrum Dans met een programma voor kinderen van 6 tot twaalf jaar op 16 december drie uur De patiënt en het recht op informa tie door mr Fons Dekkers Uitg Samsom. Alphen a d Rijn. 161 pag 28,50 Handelseditie van het proef schrift van de auteur Koewatra-djodjo/In de geest van mijn kuituur door Edgar Cairo Vier de roman van de Surinaamse auteur, welke zich in hoofdzaak in ons land afspeelt. Uitg In de Knipscheer. Haarlem. 232 pag 23.50 Aanwijsbaar, gedichten van J Fleur Uitgave in eigen beheer. 71 pagina's. Geen prijsopgave Katalogus prentbriefkaarten Neder land 1979-1980. eerstp uitgave üitg. Technipress. Groningen. 85 blz 15 Knok er voor! door Ton van Beers en Van onze kunstredactie PALM SPRINGS Zeppo Marx de laatste nog levende van de vijf Marx Brothers, is vrijdagmorgen. 78 jaar oud. overleden ln het Eisenhower Zie kenhuis. waarin hij op 25 november was opgenomen Zeppo. die eigenlijk Herbert heette, heeft in de vaudevilleprogramma s van de broers meegespeeld, en in vijf films, in romantische rollen, waarin hij ook zong In 1935 werd hij de manager van zijn broers Groucho. Harpo, Chico. Gummo was er toen al eerder uit gestapt Peter en zijn zusje en Ken je Pippi Langkous? door Astrid Lindgren Uitg Deltas-jeugdboek. Harderwijk, prijs per stuk 12.90 Royaal geïllu streerde kinderboeken. groot formaat Tuinen door de eeuwen heen door Christopher Thacker, Ned bew C M Cremers. Uitg Ploegsma. Amster dam, 288 pag., rijk geïll., met register 79,50 De dichter van het Wilhelmus door H. bonger. 46 pag geïll.. ƒ7.50 Kriti sche beschouwing van ons volkslied Recept voor een tijdelijke tuin. Door middel van aquarellen toont A. Stam de eenjarige planten met hun namen J. P Stam-Dresselhuys vertelt over haar ervaringen met eenjarige plan-I ten. Uitg. Terra. Zutphen 48 blz - ƒ14 ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 door Fred Lammert door Stan Rijven UTRECHT De uit Ierland afkomstige Boomtown Rats waren afgelopen donderdag in Muziekcentrum Vredenburg voor een eenmalig optreden ten behoeve van het Veronica- programma Countdown Zonder deze aanleiding hadden ze vermoedelijk ook een overvolle zaal getrokken zoals nu het geval was, aangezien ze met de single „I don't like mondays" de langverwachte ..boom'' naar succes maakten. Want dat is de belangrijkste reden waarom de Boomtown Rats ln de popmuziek zitten getuige de vele uitspraken daaromtrent van groepsleider/componist/Zanger Bob Geldof (of zou het aan zijn achternaam liggen?). Tegen die achtergrond wordt ook de koerswijziging begrijpelijk, die op de tweede elpee „A tonic for the troops" en zejter op de laatste „The fine art oi surfacing" valt te beluisteren. Het minder succesvol blijkende geluid waarmee ze ln 1977 op „Boomtown Rats' voor de dag kwamen, op rhythm blues geënte rock ln het punkidioom, werd ingeruild voor een stijlvermenging waarin een eigen identiteit ontbrak Op te nadrukkelij ke wijze zijn zowel in stemgebruik als in de wijze van componeren David Bowie. 8teve Harley en The Talking Heads aanwezig Dit gemis aan muzikale peroonlijk- heid werd dan ook duidelijk in het concert weerspiegeld Earth 6: Fire mocht als voorprogramma de ratten uit hun val lokken. Aftreden Deze Haagse groep, die ln het verte len pakkende en melodieuze hitsing- es wist te schrijven probeert nu een :ome-back te maken met nogal ach- erhaalde muziek. „Weekend uitge- jonderd. Hun optreden had meer weg van altreden, want de stuntelige hou ding van zangeres Jemey Kaagman en de ontoereikende vertolking van materiaal dat op de plaat perfect klinkt, waren niet zo best De indrukwekkende kennismaking met de Boomtown Rats vormde daar door een groot contrast Een tien me ter hoge stellage, opgetrokken uit witte buizen waar overheen zigzag gend lichtstrepen aan- en uitfloepten. besloeg de gehele achterwand van het podium De bandleden hadden zich op verschillende niveaus in deze constructie opgesteld en zouden bij het tweede nummer ..afdaien". zodat er een reusachtig boter-lcaas-en-eie- renspel zichtbaar werd, dat op de maat van de muziek allerlei patronen liet zien Geldof was voortdurend als een druk rennend baasje ln de weer en nam regelmatig poses aan. die direct van Mick Jagger waren geleend Énergie Deze blikvangers konden zodoende het. eerste gedeelte van het concert boelend houden waarin voornamelijk het materiaal van de laatste plaat aan bod kwam. De energie en vitali teit die steeds aanwezig waren kregen pas reële inhoud toen de muziek een metamorfose onderging en er overge schakeld werd op rhythm blues ge oriënteerde songs. Het leek alsof „I don't like mondays" niet toevallig halverwege in plaats van als finale werd gespeeld de Rats lieten daarna pas hun tanden zien. zodat ze met „Kicks" en ..Mary of the 4th form" het publiek in optimale dansconditle kregen. De toegift ..Looking after nr 1" deed daar nog een schepje boven op. 2odat men toch nog een Tevre denburg kon verlaten TROUW/KWARTET 4 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NCRV begint 2 december met een vijfdelige televisieserie over de Eskimo's. Deze documentaires zullen om de vijf weken op zondagmiddag worden uitgezon den. Het bijzondere er van is dat ze tot stand zijn gekomen op initiatief van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven. De prinses heeft ook de tekst geschreven voor de eerste aflevering, die „Ontmoetingen" heet. Zij vooraiet die aflevering persoonlijk van commentaar. Poolhonden In de eerste aflevering delen de Id- louta die hoofdrol met Margriet en Pieter We zien hen ln de Poolstreek arriveren, met een vliegtuig neerstrij ken op een met olievaten gemarkeer de landingsbaan; in een door pool honden getrokken slee over de ijsvel den glijden en in actie bij de iglo. waarin zij een nacht doorbrachten, volgens de prinses niet de plezierigste ervaring van hun reis. Die tocht per slede werd niet zo maar voor de film gemaakt Twee keer per jaar reizen de Idlouts op die manier naar Resolu te Bay om daar hun pelzen en uit ivoor gemaakte produkten te rullen voor artikelen die zij nodig hebben als zout. suiker, meel, kleren, vosse- vallen, geweren en munitie. Die half jaarlijkse tocht maakten de prinses en mr Van Vollenhoven mee. Het filmteam stond onder leiding van Jan Pieter Visser van de NCRV en Govert HILVERSUM - Twee hete hangij zers die hadden kunnen leiden tot acties bij de omroep zijn sinds giste-} renmiddag van de baan Ten eerste liet de minister van CRM weten dat de CAO voor 1979 voor de omroep is goedgekeurd. Verder hebben de om roeporganisaties toegezegd zich bij het realiseren van radioprogramma's te beperken tot de capaciteit die voor de afdeling faciliteiten van de NOS kan worden geleverd. De omroepbonden FNV. CNV en Unie BLHP hadden een ultimatum ge steld. dat wanneer de omroeporgani saties voor hun radio-opnamen parti culiere bedrijven zouden blijven in schakelen de NOS-technici die pro gramma's niet zouden uitzenden, zo dat er af en toe stiltes zouden vallen in de radio-programma's. Het ultima turn zou in de nacht van zondag op maandag aflopen Aanleiding tot dit conflict was. dat de NOS-technici hun werkgelegenheid verloren zagen gaan omdat volgens hen steeds meer gebruik werd ge maakt van particuliere studio's. Vol gens artikel 25 van de omroepwet zijn de zendgemachtigden verplicht ge bruik te maken van de faciliteiten van de NOS Het komt echter nogal eens voor dat er niet voldoende facili teiten zijn. Binnenkort zal binnen het NOS-bestuur over deze heikele kwes tie worden gesproken, zodat afspra ken gemaakt kunnen worden over uitbesteding van werk aan particulie re bedrijven De NOS zou dit echter moeten regelen. Ook om de omroep-CAO rond te krij gen hebben de omroepbonden deze week met acties bedreigd. De minis ter van CRM, Gardeniers die uitein delijk over de omroep-CAO gaat. om dat het geld uit de algemene midde len betreft, heeft na enig beraad haar fiat gegeven. AMSTERDAM Barend de Ronder (36). thans werkzaam als hoofd van de afdeling informatieve programma' van de VARA-radio, is door het be stuur van de IKON benoemd als hoofd van de afdeling radio. Hij volg: in deze functie de heer J.W de Haan op. De Haan gaat binnen de IKON een andere functie vervullen Een van zijn eerste taken zal zijn de behartiging van de relatie met kijkers en luisteraars van IKON-program ma's. Barend de Ronden was al eer der in dienst van de IKON In '68 begon hij als algemeen redacteur Eind '74 werd hij eindredacteur van de actualiteitenrubriek Kenmerk. De Ronden verliet de IKON in '78 om bij de VARA in dienst te treden Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Werkzoekenden kunnen morgenavond (zondagavond) proberen via het NOS-radioprogram- ma ..Superwerkbank" aan een baan te komen. Zij kunnen zich daartoe telefonisch richten tot de NOS op telefoonnummers die tijdens de uit zending bekend gemaakt zullen wor den. De ..Superwerkbank" wordt van 22 40 tot 23 45 uur uitgezonden via Hilversum 2. In de studio zullen vijfentwintig werkgevers banen aanbieden. Er zijn dertig werkzoekenden aanwezig die direct kunnen reageren op de aanbie dingen. Verder zullen de directeuren van de arbeidsbureaus in Amsterdam en Utrecht naar aanleiding van bin nenkomende vragen informatie ver strekken. Ook zullen deskundigen adviezen geven op gebied van om scholing en sollicitatie. Bob Geldof, het druk rennend baasje van de Boomtown Rats HILVERSUM (ANP) - Ook in de cember zal in de nachturen het pro D gramma van Hilversum I nog via de d middengolfzender voor Hilversum 3. d 675 KHZ (445 m) worden uitgezonden o Een en ander is het gevolg van hei n feit dat door het uitlopen van de d metingen aan de antennes van het w nieuwe zendstation in de Flevopo! der. men pas in december kan begin nen met de systeemmetingen voor dit station, aldus de PTT Het plan voor de serie „Eskimo's, mensen van het hoge noorden" ont stond ln 1978 tijdens het bezoek dat de prinses en haar man toen aan Canada brachten, overigens niet hun eerste trip naar dat land Ze komen er regelmatig Het feit. dat prinses Mar griet ln januari 1943 ln Canada werd geboren, is niet vreemd aan die be langstelling Vorig jaar kwamen beiden in contact met een vrouw, afkomstig uit een echt Eskimo-gezin ZIJ vertelde over thuis in Creswell Bay. 725 kilometer van de magnetische Noordpool, waar haar naaste familie leeft van de jacht op zeehonden, poolvossen, kariboes. walvissen en Ijsberen. Hoe lang ze dat leven nog vol zullen houden is de vraag De twintigste eeuw laat ook de poolstreken niet onberoerd Steeds meer Eskimo's ruilen hun Iglo's in voor geprefabriceerde hulzen, waarin zelfs kleurentelevisie in vele gevallen niet ontbreekt. De Canadese regering moedigt die ontwikkeling aan. Ala ze maar naar de reservaten willen ko men. die de overheid voor Eskimo's heeft ingericht, kunnen ze volop ge nieten van de geneugten van de mo derne tijd Of ze daar gelukkiger van worden is een tweede Zestig graden vorst De uit twaalf personen bestaande fa milie Idlout heeft zich niet laten In kapselen en leeft nog grotendeels zoals hun voorouders. Het Is een hard bestaan, een voortdurende strijd te gen kou en ontberingen in een streek, waar het in de zomermaanden nau welijks donker wordt maar waar het 's winters 24 uur nacht is en zestig graden vorst normaal is Dit gegeven vormt de basis voor de serie die de komende maanden ongetwijfeld ve len zal boeien, vooral ook omdat het een stukje heden is dat snel tot het verleden zal gaan behoren ..Als je hoort wat er de a/gelopen tien ADVERTENTIE. jaar aan ae Noorupooi auemaai is veranderd moet je conclusie wel zijn dat het niet lang meer zal duren of er is niets meer van dat oude terug te vinden. De veranderingen komen steeds sneller." vertelde prinses Mar griet toen deze week de Eskimo-docu mentaire in besloten kring ln premiè re ging. Mr Van Vollenhoven voegde daar aan toe; ..Het is iets dat nooit terug zal komen. Het is het daarom waard het vast te leggen. Wij waren er zo van onder de indruk, dat we het er over eens waren dat we het niet voor onszei! moesten houden Je kunt in zo'n geval twee dingen doen: zelf gaan filmen, maar dat zagen we niet zitten, of anderen bereid vinden dat te doen." Margriet en Pieter kozen voor het laatste. Ze wisten de NCRV en Cine- centrum enthousiast te maken voor hun plan in co-produktie te gaan fil men. In mei van dit jaar reisden ze met een klein team veertien dagen naar de zgn. Northwest Territories, hoog in het centrale poolgebied. Pie ter van Vollenhoven had zich in fe bruari al verzekerd van de medewer king van de Canadese regering, die het ook wel zag het oude leven van de Eskimo's te verfilmen. Timotheus Id lout. het hoofd van de familie, die werd aangezocht in de documentaire een hoofdrol te spelen, had er even min moeite mee zijn toestemming te geven. Poolhonden rusten uit van het trekken van de sleden. Opnamen uit de documentaires over de Eskimo's waaraan prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven deelnamen. Veldt van Cinecentrum. „We gleden voort over de oneindigheid van het landschap en kwamen op een gege ven ogenblik ln dichte mist op een meer zo groot als het IJsselmeer." vertelt prinses Margriet. Vooral de grote eenzaamheid, die ln het hoge noorden van Canada heerst, impo neerde haar. „Daarvan hebben we iets vast proberen te leggen al weet je van tevoren dat zoiets nooit helemaal zal lukken. De spanning waarin je tijdens zo'n tocht zit kun Je bij voor beeld heel moeilijk overbrengen." Ontdekkingsreizigers Als je in zo n slee zit met er voor een stel dravende honden, iets wat niets met dierenmishandeling heeft te ma ken. omdat die sledehonden als het er op aankomt sterker zijn dan paarden en je ziet niets anders dan sneeuw en ijs moet je wel denken aan de grote ontdekkingsreizigers die de Noord pool kwamen bedwingen Prinses Margriet heeft dat ook gedaan. „Je houdt het niet voor mogelijk welke ontberingen die ontdekkingsreizigers hebben moeten doorstaan." aldus de prinses. Wat haar zo aanspreekt ln dat noor den? „Dat is heel moeilijk te zeggen De een houdt van Afrika, wij zoeken het bij voorkeur ln de andere rich ting. Wat ons daarheen trekt weet ik niet. Misschien is het de ongerept heid. die we ook in Finland en Alaska hebben aangetroffen." Wat prinses Margriet ook sterk aanspreekt is dat de Eskimo's geen tijd kennen. „Dat is erg ontspannend." Het leven van de Eskimo's is niet met dat van ons te Prinses Margriet vergelijken. Vaste maaltijden kennen ze niet Als ze honger hebben eten ze een stukje rauw bevroren vlees. Dat heeft hen de door Indianen bedachte naam Eskimo's opgelverd. wat zo veel wil zeggen als „rauwvleeseters" Met die benaming zijn de betrokke nen niet zo gelukkig. Ze geven zich zelf bij voorkeur de naam Inuit. De Eskimo's zijn gastvrij en volgens Pieter van Vollenhoven „nooit boos" omdat zij zich nergens echt druk over maken. Prinses Margriet „Eskimo's zijn altijd bezig, omdat ze alles zelf moeten doen van het prepareren van huiden tot het bouwen van huizen. De kinderen worden al jong ingescha keld een handje te helpen. Waar schijnlijk worden het daardoor geen vervelende verwende mensen." Olievaten Een toenemend probleem in de Pool streken is dat alles wat er aan afval wordt gedeponeerd blijft liggen. Door de lage temperaturen c.ie daar heer sen bederft er niets. Zo stofferen lege olievaten her en der het landschap, „monumenten van onze beschaving". Het filmteam is niet alleen naar Eski mo's gegaan, die nog in oude stijl leven. Er zijn ook opnamen in een moderne nederzetting gemaakt. Dat komt ln deel vijf van de serie, die „Twee werelden" is genoemd, aan de orde Deel twee, dat 6 januari wordt uitgezonden vertelt hoe de Eskimo's van oudsher in hun levensonderhoud voorzagen. Deel drie (10 februari) be handelt de tradities, cultuur, sagen, legenden en het geloof van het Eski mo-volk. Deel vier is helemaal gewijd aan de halfjaarlijkse tocht over sneeuw en zeeijs van de familie Idlout. Prinses Margriet weet nog niet of zij ook bij de volgende delen het com mentaar zal spreken. Zij heeft haar handen ook nog vol aan het boek over de Eskimo's dat eind februari gaat verschijnen en waaraan zij en haar man een belangrijke bijdrage leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4