Groothandel moet inhaken op veranderende markt I® Staking bij Leyland naar einde 9,14% Sterke toeneming bouw van kantoren ICL s Aftreden Banken verschillen van inzicht Hose rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* 1SÏ&*" I W egwerpaansteker levensgevaarlijk Itó Deense kroon met vijf procent in waarde verminderd Compleet in computers NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Hoe een concernleiding oppositie tegen sanaring monddood maakt Geruchten over fusie tussen Renault en Volvo ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 33 door Peter van Lakerveld DEN HAAG Als de groothandel zich maar blijft aanpassen aan de markt en inhaakt op de zich wijzigende goederenstro men in de wereld. Dan ziet de heer A. Bosnak. deze week afgetreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Groothandelaren (VNG) zeker kansen voor de ondernemingen die staan tussen producenten van grondstoffen en eindpro- dukten aan de ene kant en fabrikanten of detaillisten ander zijds. Er zijn genoeg nieuwe mogelijkheden waarop de groothandelaar kan inspe len, meent de heer Bosnak. Hij noemt een voorbeeld uit de agrarische sec tor In de omgeving van Rotterdam zitten exporteurs die appels en peren kopen op de veiling in Barendrecht. sinaasappelen en citroenen op de Rotterdamse zuidvruchtenveiling en bloemen op een van de Zuidhollandse bloemenveilingen. Deze artikelen combinerend tot één pakket dat ge stuurd wordt naar afnemers in onder meer West-Duitsland heeft de expor teur een voorsprong op concurrenten, zegt Bosnak. Een andere mogelijkheid voor de grossier is dat hij iets aan het artikel toevoegt, een ontwikkeling die overi gens al geruime tijd aan de gang is. legt Bosnak uit. Een importeur van technisch ingewikkelde apparaten kan er niet mee volstaan de spullen bij de winkelier in het magazijn te zetten, hij moet ook service geven. Of in sommige gevallen de produkten zo bewerken dat ze voor de klant beter geschikt zijn. Vooral de handel in hout en metalen doet dat veel. De grondstoffen en halffabrikaten wor den op voor de Nederlandse markt aantrekkelijke maten gesneden of ge zaagd. Bekend zijn ook de importeurs die de produkten ompakken in een hoeveelheid of op een manier dat ze Voor de winkelier verkoopbaar zijn. Veranderingen ets toevoegen aan een bestaand pro- iukt is een van de ontwikkelingen die 3osnak in zijn lange groothandels- :arrière heeft gezien. Maar er is veel neer veranderd. Was voor de Tweede Wereldoorlog de export van Neder landse industrieprodukten van be scheiden omvang en hadden expor teurs weinig te doen op dat terrein, de industrialisatie van de jaren vijftig en zestig heeft de bakens ook voor de groothandel verzet. Een belangrijke verandering was ver der de verschuiving van consumptie goederen naar kapitaalgoederen, grondstoffen, halffabrikaten en de doorvoerhandel. Vijfentwintig jaar geleden speelde tweederde van de groothandel zich af op het gebied van consumptiegoederen, nu zit van de totale groothandelsomzet van 155 miljard gulden slechts 55 miljard in deze sector, ruim éénderde dus Dat heeft alles te maken met de directe levering van de fabrikant aan de win kelier. hoewel Bosnak hier wel een kanttekening bij plaatst. De cijfers, zo zegt hij, hebben betrek king op de zelfstandige groothandel. De ex VNO-voorzitter vindt echter dat een bedrijf als Philips-Nederland. de verkooporganisatie voor ons land van het concern, in feite ook grossier is. Het bedrijf oefent de groothan delsfunctie uit. Met inkoopcombina ties in de textiel of voor vrijwillig filiaalbedrijven als Centa. Vivo of Végé ligt het net zo. Veel grossiers beschouwen deze inkooponderne mingen niet als collega's maar ze doen wel hetzelfde soort werk. Ze kopen bij de fabriek en voorzien de aangesloten winkeliers van goederen. Uitschakelingstendens Al moet je met bovengenoemde fac toren rekening houden bij de geringe re rol van consumptiegoederen in de groothandel, de vraag rijst toch of de Met zijn aftreden als voorzitter van het Verbond van Neder landse Groothandelaren sluit de heer A. Bosnak een loop baan van bijna vijftig jaar in de groothandel af. Tientallen ja ren lang is hij werkzaam ge weest bij het Rotterdamse be drijf R S. Stokvis, nu een on derdeel van OGEM Bosnak was tien jaar voorzitter van het VNG. waarvan de laat ste vijf jaar, na Zijn pensione ring bij Stokvis, in feite full time. omdat hij, zoals hij zegt, de tijd had Op den duur merk te hij dat hij. niet meer zelf in een onderneming meedraai end. er teveel uit dreigde te raken. Daarom stapt Bosnak op. hoewel hij nog enkele klei nere functies, onder meer op het gebied van de internationa le contacten, voorlopig aan houdt. Opvolger van de heer Bosnak bij het VNG is dr J. Bartels. tot 1977 president-directeur van Van Nelle, nu lid van de raad van bestuur van OGEM De heer Bartels is tevens vice- voorzitter van het VNO. ten kunnen de groothandel niet mis sen omdat ze anders kapot zouden gaan aan zeer omvangrijke voorra den Een voorbeeld op een heel ander gebied is Hoogovens Blik levert dit bedrijf direct want de blikfabrieken zijn in Nederland op de vingers van één hand te tellen, voor een artikel als betonijzer zijn er evenwel duizenden afnemers aan de groothandel be staat duidelijk behoefte Waar de uitschakelingstendens wel degelijk speelt, is bij de zogeheten exclusieve rechten Een importeur heeft als enige in Nederland van een buitenlandse producent het recht verkregen een goed hier in te voeren en te verkopen. Door de opkomst van de Europese Gemeenschap staan de exclusieve rechten echter op de tocht. Het gebeurt vaakt dat de de taillist of de Nederlandse fabrikant/ afnemer via andere buitenlandse ka nalen aan de goederen komt (de pa rallelle import). Minder prettig voor exclusieve importeurs is ook de fabri kant die op den duur regelrecht gaat leveren. Bosnak noemt dat onbillijk De importeur heeft eerst met veel kosten een markt voor een bepaald goed gecreëerd en als hij er behoor lijk aan gaat verdienen neemt de fa brikant zelf de handel over In België* is een wet die zoiets verbiedt, zegt Bosnak Vrijhandel grossier niet geleidelijk wordt uitge schakeld. Bosnak kan dat in Zijn al gemeenheid niet zeggen. Een produ Die opmerking wil niet zeggen dat hij de internationale handel meer aan banden wil leggen, integendeel. Hij is een groot voorstander van vrijhandel Bosnak: „Ik heb jaren geleden voor KCI1ICCIUICIU 11Kb licntii. ucn i/iuuu- cent van duurzame consumentenarti- het eerst het woord ïmportbeyorde- kelen kan wel een eigen verkoopap- gebnjlkt, daar was toen niet ie- paraat hebben, de winkelier in kleine- dereen blij mee. Maar je kunt niet re dorpen blijft vaak aangewezen op exporteren als er geen import is je de grossier. En in West-Duitsland is exportbevordering strandt zonder import. Volgens Bosnak is er langza merhand meer begrip voor zijn stand punt gegroeid, ook bij het ministerie van economische zaken. In dit verband herinneren wij de heer Bosnak aan de bekende tegenstelling de ervaring dat nogal wat fabrikan ten van huishoudelijke artikelen in sterke mate leveren via de groot handel. Verder hangt het ook van het artikel af Fabrikanten van seizoensproduk- Iraanse schulden ADVERTENTIES en thuis in uw branche C J GENÈVE (Reuter) De Zwit serse bankinstelling Credit Suisse heeft laten weten, dat het over absoluut betrouwba re informatie beschikt dat Iran van plan is zijn schulden aan het buitenland af te los sen. Een woordvoerder van het hoofdkantoor van de bank Zürich zei dat de Ameri kaanse Chase Manhattan Bank met zijn besluit om Iran in staat van wanbetaling te stellen, te haastig is geweest en dat de gebeurtenissen tot dusver aantonen dat dit be sluit niet gerechtvaardigd is. Op grond van het voorstel van de Chase Manhattan Bank konden an dere kredietinstellingen aanspraak maken op versnelde aflossing van le ningen door Iran. krachtens clausules met betrekking tot het niet voldoen aan verplichtingen uit hoofde van rentebetaling en aflossing. De Zwit serse bank vindt het maar speculatief om te denken dat Iran niet aan zijn verplichtingen zal voldoen. De meeste Europese banken zouden zich in tegenstelling tot de Ameri kaanse op dit moment nog niet al te veel zorgen maken over de veilig heid van de leningen, die zij aan Iran hebben verstrekt. De omvang van deze leningen zou „beperkt'' zijn. al dus deze banken In de Verenigde Staten, waar de Iraanse activa zijn bevroren, zouden buitenlandse bank instellingen echter een standpunt in nemen dat dichter bij dat van de Amerikaanse banken ligt. De Westduitse regering heeft ver klaard dat zij de stap van de Ameri kaanse bank Morgan Guaranty Trust om beslag te leggen op Iraanse aan delen in de Krupp-staalbedrijven. be treurt. Ook Westduitse bankiers heb ben gezegd, dat zij niet gerust zijn op de mogelijke gevolgen van de stap van Morgan Zij willen liever buiten het geschil tussen Iran en de V8 blijven Europa's grootste computerfabrikant ICL Nederland B.V.. Zwaansvliet 20.1081 Al' Amsterdam, tel020-42 45 45 Rcnic voor de maand december. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. Bonden akkoord met overeenkomst tussen staat en Volvo Car DEN HAAG (ANP) De Unie BLHP en de Industriebond FNV hebben gis teren op het ministerie van Economi sche Zaken in Den Haag ingestemd met de overeenkomst tussen de staat en Volvo Car BV. Deze overeenkomst is opgesteld in het kader van de voor genomen steunverlening van 155 mil joen gulden. Woordvoerder van de vakorganisa ties toonden zich na afloop van het onderhoud met de regeringswaarne mer Molkenboer bijzonder ingeno men met de overeenkomst. Met name de verstevigde positie van de rege ringswaarnemer binnen de raad van commissarissen kan hun goedkerug wegdragen. Tijdens het overleg hebben de bon den zich op het standpunt gesteld, dat de gewenste aanvulling van de zen of lage marges bij de overige hoofddirectie in de toekomst gezocht activiteiten misschien enigszins wor- moet worden buiten het bedrijf den goedgemaakt ADVERTENTIE Bosnak tussen de handel die de invoer zo min mogelijk wil belemmeren en sommi ge industrietakken die de eigen pro- duktie willen beschermen, een al heel lang bestaand conflict. Het PvdA- Kamerlid Patijn heeft onlangs op een congres van de Vereniging van in- en verkoopcombinaties gezegd ..Men sen. ga rond de tafel zitten. Als indus trie en handel ieder afzonderlijk hun afwijkende belangen bij de overheid gaan bepleiten, doet die overheid wat haar het beste uitkomt." Het betoog van het Kamerlid blijkt bij Bosnak in goede aarde te vallen Ook hij is voorstander van meer o verleg tussen handel en industrie. Belangrijk acht hij het daarom dat het VNG binnenkort lid wordt van het Verbond van Nederlandse onder nemingen (VNO) In de ogen van veel groothandelaren was het VNO een club van industriëlen waarbinnen het VNO niet thuishoorde, maar Bosnak heeft in zijn bestuursperiode deze mening met succes bevochten. Het VNG met zijn 30 000 leden kan de groothandelsbelangen binnen het VNO goed verdedigen, merkt de ex- voorzitter op Voor Bosnak hoeft de import niet als een stoomwals over de industrie heen te komen Maar de strekking van het overheidsbeleid moet toch vrijhandel zijn. De industrie moet haar techni sche kennis toepassen, het woord in novatie valt. Een van die nieuwe pro dukten kan de groothandel dan weer profiteren bij de export. Voor zover de industrie afhankelijk is van de internationaal opererende Ne derlandse groothandel hoeft dat geen probleem te zijn want de internatio nale groothandel spreekt weer een woordje mee, aldus Bosnak. Het ver lies van Nederlands Indlë betekende destijds een breuk maar deze groep handelsbedrijven timmert de laatste Jaren weer veel meer aan de weg. Waarbij het trouwens niet alleen om in- en export gaat. Nederlandse groothandelaren die zich met ertsen, granen en huiden bezighouden spelen bijvoorbeeld een belangrijke rol in de Oost-West-handel. Een onderwerp tenslotte dat Bosnak nogal bezighoudt, is het prijsbeleid. De concurrentie is zijns inziens zo groot dat een prijsbeleid overbodig is. Waarom wil hij er dan vanaf als de prijzen zonder controle toch niet ho ger worden. Inderdaad zal het rende ment niet of nauwelijks stijgen, meent hij. Maar zonder prijsbeleid is er een extra prikkel. Een handelaar zal actiever zoeken naar net dat stuk je handel waar eens wat meer aan te verdienen valt. Met het geld wat hij daaruit overhoudt kunnen de verlie- AMSTERDAM Volgens het Veiligheidsinstituut in Amster dam zijn plastic wegwerpaanste kers levensgevaarlijk. In verband hiermee wordt de regering gead viseerd. deze dingen te verbieden Gewezen wordt op een onderzoek in Engeland waaruit blijkt, dat een plastic wegwerpaansteker dezelfde explosieve kracht heeft als drie staven dynamiet. Daarbij komt, wat ons land be treft. dat er geen wettelijke nor men voor dit soort aanstekers be staan. Daarom kunnen deze din gen zonder belemmering worden gefabriceerd en verkocht. Met name maakt het Veiligheids instituut zich zorgen over het ge bruik van die aanstekers ia de huishouding. Het gevaar bestaat dat bij het aansteken van gaspit ten of (kerst)kaarsen, het plastic omhulsel gaat smelten en dat ver volgens het gashoudertje ont ploft. Wk Eerder deze week werd het perso neel van Dow Chemical in Ter- neuzen gewaarschuwd tegen het bij zich dragen van met gas gevul de aanstekers. De waarschu- weing werd met name gericht aan de lassers en aan mensen die op andere wijzen met open vuur werken. Deze waarschuwing werd gege ven na enkele dodelijke ongeluk ken met gasaanstekers in Ameri ka. Daar kwamen enkele maan den geleden twee lassers om het leven; beiden doordal de aanste ker ontplofte toen een lasvont door de kledinr Van een onzer verslaggevers VELP Er zal volgend jaar meer dan het dubbele worden gebouwd aan kantoren, bedrijfshallen en winkels dan dit jaar Een enquête onder de negenentwintig leden van de Vereni ging van Nederlandse Projektontwikkeling Maatschappijen (Neprora) toont aan. dat de investeringen in deze sector volgend jaar ongeveer twee miljard gulden zullen belopen. Dit jaar beliepen deze commerciële projecten een waarde van globaal 750 miljoen gulden. Uit de enquête blijkt voorts dat in 1980 bijna 520 000 vierkante meter kantoorruimte door deze onderne mingen in aanbouw zal worden geno men. Dat is ongeveer drie keer zo veel als hetgeen dit jaar in aanbouw werd genomen. Aan bedrijfs- en distributiehallen zal ruim 170.000 vierkante meter vloerop pervlak in aanbouw worden geno men; een verdubbeling ten opzichte van het lopende jaar. In de winkelsec tor zit volgend jaar ook een stijging tot in totaal 115.000 vierkante meter Dat is 30.000 vierkante meter meer dan dit jaar. Dit betekent, dat met deze plannen een sterke Impuls aan het nationale investeringsniveau wordt gegeven en tegelijkertijd een belangrijke bijdra ge wordt geleverd aan de werkgele genheid. aldus de Neprom. Commercieel Het overgrote deel van de projecten zowel in de commerciële sfeer als in de woningbouw is bestemd voor de ..vrije' markt Dat betekent, dat voor de meeste projecten nog gebruikers moeten worden gevonden De animo voor het kopen, huren en/of leasen van kantoren, bedrijfshallen blijkt in het algemeen tevredenstel lend; de belangstelling voor winkels blijkt uitstekend te zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Denemarken heeft zijn munt, de kroon, met vijf procent gedevalueerd (in waarde verminderd) Doel van de devaluatie, die geldt ten opzichte van de munteenheden van het Europese Monetaire Systeem (EMS), is de concurren tiepositie van het land en daarmede de betalingsbalans te verbeteren. De devaluatie maakt deel uit van een algeheel saneringsplan, dat de Deense regering dinsdag aan het parle ment zal voorleggen. De waardevermindering van de Deense kroon is de tweede in vrij korte tijd. Op 23 september van dit jaar werd de Deense munt met drie procent gedevalueerd. De Deense mi nister van economische zaken Ivar Norgard. heeft gezegd, dat Denemar ken de EG toestemming zal vragen voor een overeenkomstige devaluatie van de „groene kroon", de basis, waarop landbouwprijzen en -subsi dies worden berekend. Hij was van mening, dat door de waardevermin dering van de Deense munt het te kort op de betalingsbalans van Dene marken, dat nu ongeveer 14 miljard kronen (ongeveer 5,18 miljard gulden) bedraagt, jaarlijks met één miljard Deense kronen zal kunnen worden verminderd. De Nederlandsche Bank heeft voor de Deense kroon een nieuwe midden koers vastgesteld op 35,5237 per honderd kronen Tot dusverre was dat 37.2998 door Henk Thomas De op 20 november begonnen staking bij BL (voorheen British Leyland) loopt op haar eind. Op de hoofdvestiging van BL, Lombridge in Birmingham, verschenen gisteren bijna alle werknemers weer op hun werk. Bij andere BL-fabrieken werd nog door bijna tienduizend man gestaakt, maar verwacht wordt, dat die de volgende week het werk zullen hervatten. STOCHHOLM (Reuter) Een woordvoerder van Volvo heeft in Go thenburg meegedeeld dat hij het be richt in het Zweedse avondbl d „Ex pressen" over een mogelijke fusie van de autofabriekan Volvo en Renault niet kan bevestigen en evenmin kan ontkennen Volvo wil geen commen taar leveren op dit bericht. Voorzover de woordvoerder wist worden met Renault geen bijzondere onderhan delingen gevoerd Hij voegde daar aan toe dat automobielfabrikanten voortdurend op zoek zij naar manie ren om de ontwikkeling en produktie van auto's tegen lagere kosten te la ten plaatsvinden De Zweedse avondkrant heeft bericht dat Volvo de laatste hand legt aan een uitgebreide samenwerkingsover eenkomst met Renault. Aanleiding tot het als wilde staking begonnen arbeidsconflict was op maandag 19 november het ontslag op staande voet van Derek Robinson, de voorzitter van het comité van shop stewards (vakbondsvertegenwoordi- gers op de werkvloer) van alle BL- fabrieken. wegens het mede-opstellen en verspreiden van een opruiend ge schrift Ongeveer dertigduizend werknemers legden daarop hun werk neer. Dat is éénvijfde van het totale personeelsbestand In het pamflet werden werknemers van BL opgeroepen zich te verzetten tegen plannen van Sir Michael Ed- wardes. topman van BL. tot sanering van het staatsautomobielconcern Die plannen houden gehele of gedeel telijke sluiting van dertien bedrijven in. alsmede de afvloeiing van vijfen twintigduizend werknemers. Het pamflet, dat zestig cent kostte, verscheen op 14 november Het trok nauwelijks de aandacht van degenen voor wie het was bestemd de werkne mers. Het geschrift kwam als mos terd na de maaltijd, want aan het vlugschrift was een geheime stem ming onder het personeel vooraf ge gaan. waarin werd gevraagd al of niet in te stemmen met de saneringsplan nen van Edwardes. De uitslag deed iedereen verstomd staan 106.062 man gingen akkoord met de plannen. 15.541 stemden tegen. Edwardes boekte een klinkende overwinning, die niemand had durven voorspellen De vakbonden en de shopstewards beten in het stof. hoewel zij geen gelegenheid lieten voorbijgaan de uitkomst van de stemming te baga telliseren. Zij wezen erop. dat op het stembriefje slechts de vraag stond „Gaat u ak koord met BL's herstelplan?" Het stembriefje werd vergezeld door een andere brief, waarin BL meedeelde, dat als men niet akkoord ging (zoals .de shopstewards bepleitten). Edwar des zich verder geen moeite zou ge troosten om bij de overheid investe ringssteun. de pijler onder het sane ringsplan. te vragen. Bonden en shop stewards hadden voor een dergelijke benadering van een stemming maar één woord over: „chantage!" Hetgeen het ook is. In het zadel Het geschrift van Derek Robmsor. (in verband met zijn communistische sympathieën „Red Robbo" genoemd) en drie andere shopstewards kan moeilijk anders worden gezien als een poging om iets van de verloren gega- ne geloofwaardigheid terug te win nen De concernleiding, door de stem ming sterk in het zadel, kon weten, dat het pamflet nauwelijks meer de aandacht trok Waarom werd niette min besloten de machtigste shopste ward van de Britse industrie, die sinds 1941 op de loonlijst van BL stond, op straat te Zetten, daarmee een arbeidsconflict riskerend? Het conflict werd Inderdaad een feit ZWdTG druk Na de bekendmaking van Robinson's ontslag wandelden 7 000 collega's de fabriekspoort van Longbridge uit Aan het einde van de week. 23 novem ber. was het aantal stakers opgelopen tot bijna 30.000. Intussen was de wil de staking „officieel" gemaakt door de betrokken vakbonden, de Amalga mated Union of Engineering Workers (AUEW, de bond van Derek Robin son) en de Transport and Oeneral Workers Union (TGWU) Op 27 no vember onderhandelden bonden en BL-leidlng over het conflict Na een gesprek van vier uur werd een com promis bereikt, dat voorzag in de instelling van een onafhankelijke commissie die het ontslag van Robin son zou onderzoeken. Gedurende dit onderzoek zal de shopsteward volle dig worden betaald Dit compromis is wat wonderlijk, niet naar Inhoud, maar naar totstandko ming Edwardes had alle troeven in handen de uitslag van de stemming, de publieke opinie die steeds meer anti-vakbond wordt en de zekerheid, dat zonder hem er geen sanering en geen overheidssteun komen en BL onafwendbaar het bankroet tege moet gaat (Tegenover de Sunday Ti mes van 25 november verklaarde Ed wardes. dat de bonden voor de keuze zullen worden geplaatst hij weg. of Robinson). Ondér deze omstandigheden stonden de AUEW en de TOWU onder zware druk Daarbij kwam nog een dilem ma. Enerzijds konden ze moeilijk een shopsteward laten vallen, zonder de positie van alle shopstewards in de industrie in gevaar te brengen Aan de andere kant is er de haat-liefde verhouding tussen shopstewards en hun onofficiële comité s en de „offi ciële" vakbeweging. Meer dan eens rijden de partijen elkaar in de wielen als het gaat om arbeidsvoorwaarden en herstructureringen, zoals ook nu bij de sanering van BL Het moet voor de leiding van de TOWU en de AUEW even een aantrekkelijke ge dachte zijn geweest om de invloedrij ke lastpak Robinson kwijt te raken, te meer nu besloten is met BL te onderhandelen over de afwikkeling van de herstructurering Maar waarom riskeerde Edwardes een arbeidsconflict om een nauwe lijks meer de aandacht trekkend pamflet, om het ontslag van Robin- son*> Waarschijnlijk, omdat 8lr Mi chael met de uitschakeling van Ro binson. de initiatiefnemer van talrij ke stakingen in het verleden, hoopte het laatste obstakel voor zijn sane ringsplannen en de uitvoering daar van in de toekomst op te ruimen de oppositie van het niet-olflciële comi té der shopstewards. Als hij al reken de op een arbeidsconflict, dan kon hij er één van korte duur verwachten Kerstmis nadert en dat betekent ook voor opstandige werknemers extra huishoudelijke uitgaven Noors disconto Zweden is niet van plan de waarde van zijn kroon te wijzigen nu Dene marken tot devaluatie heeft besloten Noorwegen heeft laten weten, dat de Deense devaluatie geen consequen ties voor het land dat overigens geen lid is van het EMS Zal hebben Het Noorse disconto (de officiële ren te) is met twee procent verhoogd tot een recordpeil van negen procent De Zwitserse nationale bank heeft de negatieve rente op buitenlandse de posito's bij Zwitserse banken afge schaft De banken mogen echter over buitenlandse tegoeden nog geen ren te vergoeden. De negatieve (dus te betalen) rente werd m november 1974 ingevoerd om de stroom buitenlands geld naar Zwitserland in te dammen Het tarief bedroeg aanvankelijk 10 procent, doch sedert l november JI was de negatieve rente nog maar 2.5 procent. Dollar onder druk De dollar stond gisteren op de valuta markten onder druk. terwijl de goud prijs verder steeg Het laatste werd toegeschreven aan de vrees voor een verdere escalatie in het conflict tus sen de VS en Iran Oeruchten als zou één van de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade in Teheran zijn gedood overigens officieel tegenge sproken speelden daarbij een rol. evenals de weigering van Mexico d«- Sjah (opnieuw) toe te laten De goud prijs in Londen klom in de loop van de dag. vergeleken met het officiële slot van donderdag, met 10 dollar tot 417.20 dollar per ounce (31,1 gram» Op de Amsterdamse valutamarkt 2akte de (handels)koers voor de dol lar na een opening van 1,9295 even in tot 1.9270, waarna op 1.9290 werd gehandeld. In Frankfort 2akte de dollar op een gegeven moment in lot DM 1.7300. het op één na laagste peil uit de geschiedenis

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 33