Joodse gemeente in Apeldoorn: van achthonderd naar 36 zielen School sluit niet aan bij baan Voordat u nu lukraak een persoonlijke lening afsluit... GS Leerlingen lager beroepsonderwijs Voedselvoorziening hoeft niet in gevaar te komen Sobere beschrijving van een drama Overschakeling van dieet bepleit Boeren stemmen positief Ruilverkaveling Giethoorn bevordert behoud natuur KLEDING de krant helpt u op weg MEDEWERKER/STER De Gemeentelijke Kredietbank. Om te lenen met beleid. ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 door Jac. Leltz APELDOORN Sedert 1949 placht de Staatscourant de namen te publiceren van in de oorlogsjaren weggevoerde personen, die vermist waren en van wie de overlijdensdata naderhand werden gevonden De patiënten van „Het Apel- doomsche Bosch", uitgaande van de Vereniging Centraal Israëlitisch Krankzinnigengesticht in Nederland", kwamen niet in de Staatscourant voor. Hieruit zou men de conclusie kunnen trekken dat in de vernietigingskam pen niet de moeite is genomen de gegevens van de zwakzinnigen te re gistreren. Van „Het Apeldoornsche Bosch' waren dat er 869. die op de 22ste Januari 1943. samen met 52 per soneelsleden, de kinderen van het on derwijsinstituut Paedagoglum Achl- somog en een aantal Joodse Apel doorners, op transport werden ge steld ..De meesten keerden niet te rug Hun lichamen zijn gedood mo gen hun zielen gebonden zijn in de bundel van de Eeuwig Levende" Deze smartelijke gegevens ontlenen we aan het door 8 Laansma geschre ven en bij De Walburg Pers te Zut- phen uitgegeven boek ,.De Joodse ge meente te Apeldoorn", met min of meer als ondertitel „Het Apeldoorn sche Bosch" De auteur, die ai meer boeken over het altijd in trieste we dervaren van Joodse gemeenten heeft gepubliceerd, is zeker wat betreft Het Apeldoornsche Bosch" uiterst terughoudend. „Over het drama dat zich aldaar, op het station te Apel doorn en ten slotte in Auschwitz af speelde," schrijft hij, „raadplege men liever andere lectuur". Hij volstaat dan met citeren van een briefje, dat even zakelijk als navrant is. De ge meente Apeldoorn ontving het briefje kort nadat de klap was gevallen. Af zender was de Commissie van Beheer van de Joodsche Vereniging voor ver pleging en verzorging afdeling cen traal Israëlitisch Krankzinnigenge sticht in Nederland te Amsterdam Het luidde als volgt: „WIJ zien ons verplicht U te berichten, dat in den voormiddag van 22 Januari Jl. de pa tlènten van „Het Apeldoornsche Bosch", van de Sanatorium-a/deelln gen Rustoord en Hannah en van het Paedagogium Achisomog met ons onbekende bestemming op transport zijn gesteld De verpleging van pa tiënten voor rekening van Uw ge meente in de genoemde inrichtingen werd dus per genoemden datum be ëindigd" (In de gebouwen van ..Het Apeldoornsche Bosch" is nu al weer vele jaren de protestants-christelijke zwakzinnigeninrichting Groot Schuylenburg gevestigd). Late vestiging Het was in 1798 dat zich het eerste joodse gezin in Apeldoorn vestigde, de koopman David Joël, zijn vrouw Rachel Joseph en hun vier kinderen. Vijftien Jaar later waren er nog slechts drie joodse gezinnen. Een wel gesteld man was de Jood Jacob Po- lack, die er In 1823 kwam wonen. Hij was papierfabrikant en betrok de mo len „De Olyfant". De man had veer tien arbeiders in dienst en kon zich een Israëlitisch huisonderwijzer voor zijn kinderen veroorloven. Veel stof waaide er op toen in 1866 een jood, Antonie Prins, die met een christenvrouw getrouwd was. op 67- jarige leeftijd protestant werd, zich liet dopen en belijdenis deed. Laans ma: „Zijn vrouw was 25 jaar jonger en stond in vele opzichten dichter bij de kinderen. Zijn joodse achtergrond met zijn fijne symboliek en ernstige gebruiken was de rest van zijn gezin vreemd. De hervormde dominee kwam natuurlijk regelmatig en die kun je niet altijd ontlopen" In de negentiende eeuw heeft Apeldoorn een joodse gemeenteontvanger ge had. Jacob Koppel, die tevens zaken man was en onroerende goederen be zat. Hij heeft zijn gouden jubileum als gemeenteontvanger nog gevierd Van burgemeester en wethouders en raadsleden ontving hij „een fraaijen inktkoker met zilveren lofwerk en toepasselijke inscriptie, terwijl de Burgemeester daarbij eene toepasse lijke toespraak hield" De jubilaris was een gezien man: hij kreeg vele gelukwensen en het „Muziekgezel schap de Harmonie" bracht hem 's a- vonds te acht ure eene serenade" Toen hij op 81-jarige leeftijd stierf, omschreef de krant hem als gemeen teambtenaar. kassier en koopman, die steeds de achting en het vertrou wen van zijn mede-ingezetenen had genoten. Vele jaren maakten weinige Apel- doornse Joden deel uit van de synago ge In Deventer, waar ook velen van hen werden begraven. Vanaf om streeks 1856 werden de eerste dien sten op de sabbath gehouden ten huize van de slachter David de Jong aan de Loolaan in Apeldoorn en hij leidde deze zelf. evenals later zijn broer, een metaalhandelaar, en nog weer later een neef, die huldenzouter was. Zelfstandig werden de Apel- doornse joden pas in 1890. Voor min der dan zesduizend gulden werden een synagoge, een school en een bad gebouwd. Er kwam toen ook een ei gen voorganger, Mozes Benjamin de Hes uit Delfzijl, die tevens de jeugd onderwees en het ritueel slachten op zich nam. Opperrabijn T Tal, per landauer van de trein gehaald, wijdde de synagoge in. .de rollen werden in optocht naar de synagoge gebracht en na het volbrengen van de zeven omgangen en onder het zingen van diverse psalmen werden deze in de Heilige Arke geplaatst." De joodse gemeente groeide tamelijk snel en in 1932 was dan ook een uitbreiding nodig. Minder dan tien Jaar later was ze in vlammen opgegaan. De geschie denis van de Apeldoornse joden in de jaren '40-'45 is die van de joden in Nederland en die van de Joden in vele andere landen. Na de oorlog kwam het joodse leven moeizaam weer op gang. Op zondag 28 februari 1960 werd een nieuwe, veel kleinere, sjoel geopend voor de gedecimeerde jood se gemeente. Van de achthonderd Apeldoornse joden zijn er in 1979 nog slechts 36 overgebleven. Het boek be vat aan het slot een lijst van omgeko menen. Laansma heeft in eenvoud een lees baar boek over de joodse gemeente in Apeldoorn (en over Het Apeldoorn sche Bosch) geschreven. Pathetische taal verdraagt zo'n onderwerp ook niet. Het is al erg genoeg. Een vraag, die we graag beantwoord hadden wil len zien, is: waarom hebben zich zo Het Apeldoornsche Bosch kreeg meermalen koninklijk bezoek. Hier van koningin Emma in 1921. laat joden in Apeldoorn gevestigd? In Deventer, bij voorbeeld, begon dat al in de veertiende eeuw. Komt dat wel licht doordat het IJsselstadje Deven ter tóen al bekendheid genoot terwijl Apeldoorn zelfs pas 150 jaar geleden nog een onbetekenend heidedorp was? Deze situatie zal ook reden zijn waarom over de joden in Apeldoorn uit 't verdere verleden niet zulke tra gische dingen te schrijven zijn als over de joden in vele andere plaatsen Een tweede zaak. die ons interesseert is: in hoeverre practizeren de weinige Apeldoornse joden, die de oorlog overleefden, en hun nageslacht, hun godsdienst nog? S. Laansma: De Joodse Gemeente te Apeldoorn. Uitgave De Walburg Pers Zutphen. 80 Bladzijden, geïllu streerd, 16,-. door Robert Sikkes De helft van de schoolverlaters van het lager beroepsonder wijs vindt dat hun opleiding nauwelijks aansluit bij hun werk. Hiermee bevestigen zij gedeeltelijk de kritiek uit het bedrijfs leven op het lbo. Gedeeltelijk, want de kritiek van de werkge vers richt zich voornamelijk op het gebrek aan praktische vaardigheden. Meer dan de helft van de schoolverlaters vindt namelijk dat zij nauwelijks enig nut hebben van de praktijk lessen. Dit blijkt uit een rapport van de projectgroep „lbo en arbeidsmarkt" van de Rijksuniversiteit Groningen. De pro jectgroep hield dit jaar een onderzoek onder vijfhonderd Groningse schoolverlaters uit 1973 en 1977. Het lbo kent zes richtingen lager technisch onderwijs (lts), lager land bouw onderwijs <llo), lager huishoud en nijverheidsonderwijs (lhno), lager economisch en administratief onder wijs (leao), lager middenstands on derwijs (lmo). en het lager nautisch onderwijs (lno). Uit het rapport blijkt opnieuw dat de keuze vgor het lager beroepsonderwijs dikwijls een nega tieve is Van de Jongens die na de lagere school naar het lbo gaan heeft minder dan een derde daar een duide lijk doel mee voor ogen. BIJ de meis jes is dat aantal nog geringer. ZIJ kiezen over het algemeen voor het lager huishoud- en nijverheidsonder wijs omdat ze qua prestaties niet naar de mavo kunnen. Al op de lagere school ligt de nadruk op leerpresta ties. Wie daarbij niet mee kan komen, wordt gedacht, is dus alleen maar geschikt voor het lbo Deze gedach- tengang wordt bevestigd in het on derzoek Meer dan de helft van de Ibo- schoolverlaters is op de lagere school één of meerdere keren blijven zitten. In de maatschappij wordt steeds meer waarde gehecht aan diploma's van het algemeen voortgezet onder wijs. Ging in 1970 nog ruim de helft van alle kinderen naar het lager be roepsonderwijs. dit Jaar was dat nog maar vijfendertig procent. Deze da ling wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit dat meisjes meer voor de mavo kiezen, terwijl vroeger de huis houdschool voor hen de meest voor de hand liggende keuze was. Het lbo wordt op deze manier restonderwijs voor leerlingen die op andere school typen niet mee kunnen komen. Een heel duidelijk voorbeeld hiervan is het feit dat steeds meer kinderen van gastarbeiders en Surinamers naar het lbo gaan. een groep waarvan het dui delijk is dat zij in het huidige onder wijs de slechtste kansen hebben. Alleen het lager landbouw onderwijs kent een sterke toename van het aan tal leerlingen. Gingen ln 1970 onge veer 12 000 leerlingen naar deze tak van het lbo. in 1978 was het aantal gestegen tot 20 000 Volgens staatsse cretaris De Jong van onderwijs, in' een Interview in het blad School, is Van een onzer verslaggevers WAGENINOEN Wanneer de Nederlander zijn stukje vlees nagenoeg laat staan, het verbruik van zuivelprodukten met een vijfde terugschroeft, twintig procent minder suiker en aardappelen consumeert dan op het ogenblik het geval is, en overschakelt op een dieet met beduidend meer granen en peulvruchten, dan zou de totale Nederlandse landbouw op een biologisch systeem zonder gebruik van stikstof/kunstmest kunnen overschakelen zonder dat de komende tientallen jaren de voedselvoorziening in gevaar komt. dit het gevolg van de stijging van de belangstelling voor kleinschaligheid, platteland en milieu. Afvallers De over het algemeen negatieve keu ze voor het lbo leidt tot een groot aantal leerlingen die zonder diploma de school verlaten. Het Instituut voor Toegepaste 8ociologie (ITS) Uit Nij megen heeft zojuist een vooronder zoek naar deze problematiek afgeslo ten. Bij havo-vwo gaat ongeveer één procent zonder diploma van school af. Van de mavo-leerlingen verlaat ongeveer zeven procent zonder diplo ma de school, terwijl dat percentage op het lbo zelfs 26 procent is. Volgens Ton Mooij van het IT8 Is één van de oorzaken van het hoge aantal afval lers van het lbo dat de lesstof slecht aansluit met de belangstelling van de leerlingen. Door de uniforme beoor deling ziet een deel van de leerlingen hun inspanningen niet gewaardeerd en raakt nog meer ongemotiveerd Slechte presentaties op de lagere school zijn volgens Mooij heel vaak te wijten aan een gebrekkige onderwijs kundige aanpak voor het kind. of moeilijkheden thuis. De keuze voor een ..lager" schooltype na de lagere school heeft dan ook geen enkele zin en leidt er alleen maar toe dat kinde ren zonder diploma van school af gaan. Met een lbo-diploma hebben jongens een goede kans om aan het werk te komen. Is ln Groningen het werkloos heidspercentage voor jongeren zeven procent, uit het onderzoek van de projectgroep lbo en arbeidsmarkt blijkt dat voor jongens met een lbo- diploma zes procent te zijn. Met de meisjes Is het veel slechter gesteld: 18 procent kan geen baan vinden. Vol gens de projectgroep is dat te verkla ren doordat het beroepsperspectief voor een jongen met een lts diploma autotechniek duidelijk is. Waar een meisje met naaien en ..zorgvakken" in haar eindexamenpakket van het lager huishoud- en nijverheidsonder wijs terecht kan. is moeilijker te zeggen. De meisjes die wel werk vinden zijn sneller tevreden met wat zij op het lbo hebben geleerd dan de Jongens Blijkbaar komen meisjes op plaatsen terecht die met een lage opleiding te vervullen zijn Zestig procent van de meisjes geeft zichzelf dan ook geen kans op promotie, terwijl een even GIETHOORNAVANNEPERVEEN (ANP) - De ruilverkave ling Giethoorn-Wanneperveen is met meerderheid van stem men aangenomen. De ruilverkaveling is in zoverre bijzonder dat er in het vijfduizend hectare grote gebied een duidelijke scheiding is gemaakt tussen landbouw en natuur, elk met ongeveer 2500 hectare. Meisjes op het lbo: sneller tevreden met het onderwijs, maar minder kans op werk dan jongens. groot percentage van de jongens nog wel denkt hogerop te kunnen komen. Doorstroming De Commissie Analyse Voortgezet Onderwijs (Cavo) heeft deze maand een aantal aanbevelingen gedaan om de positie van het lbo te verbeteren. In het rapport „Knelpunten bij het lbo" zegt de Cavo dat extra steun voor kinderen uit achterstandssitua ties en van minderheidsgroepen noodzakelijk is. Praktijklessen kun nen niet zonder amanuensis gegeven worden. Verder meent de commissie dat de verschillen in de A, B en C programma's bij het bedrijfsleven te slecht bekend zijn. Het C-nlveau heeft de hoogste moeilijkheidsgraad en is het meest theoretisch. Alleen met een diploma op dit niveau kan een lbo-leerling doorstromen naar het middelbaar beroeps onderwijs. Een groot deel van dc lbo-leerlingen heeft dan ook bijna geen andere mogelijk heid dan werk zoeken. In een reactie op het Cavo-rapport zei staatssecretaris De Jong dat het lbo geen eindonderwijs is voor de beroepspraktijk. Hij ziet het lbo als een basisopleiding met een beroepso riëntatie. Een tweejarige brugperio- de. zoals voorgesteld ln het Ontwik- keilngs Plan Voorgezet Onderwijs (Opvo), biedt volgens De Jong de beste kansen op ontplooiing voor de genen die nu op het lager beroepson derwijs zijn aangewezen. Hoe het lbo verder past in het Opvo-plan is nog onduidelijk. Ook de doorstroming naar hogere vormen van onderwijs is daarin nog niet uitgewerkt. Voor leerlingen die zonder diploma van school gaan en lbo-leerlingen met een diploma op A of B-niveau, zijn dit jaar een aantal proefprojecten begon nen. Vormingswerk- en onderwijsor ganisaties zijn echter niet zo gelukkig met de inhoud van dit onderwijs voor 16- tot 18-jarigen. Zij menen dat de groepen te groot zijn en dat er te veel vast wordt gehouden aan traditionele vormen van onderwijs. Er zou in de proefprojecten weinig ruimte zijn voor individuele begeleiding en wei nig samenhang bestaan tussen de vakken. „Hier is zij het na lang en moeilijk praten een evenwichtig compromis bereikt waar het gaat om de belangen van landbouw, natuur en recreatie," aldus gedeputeerde J. Dijkema van Overijssel, nadat de stemmen waren geteld. Dat de stemming positief is uitgevallen is volgens de gedeputeer de mede te danken aan het feit dat honderden boeren die een bedrijf in het beschermde natuurgebied heb ben. een zogenoemde beheersvergoe ding is toegezegd. Deze beheersvergoeding is geïntrodu ceerd in de „relatienota" van 1975 van de rijksoverheid. De regeling houdt in dat de boeren hectarever goedingen krijgen, variërend van 269 tot 440 gulden, in ruil voor bepaalde beperkingen. Daaronder vallen het onveranderd laten van de grondwa terstand en van bodemreliëf en bo demstructuur, het niet of slechts tij delijk toelaten van vee in hun weiden, het zich houden aan bepaalde maai- methoden in een bepaalde tijd, en het niet gebruikeh van chemische bestrij dingsmiddelen, drijfmest, en gier (dunne mest met veel urine). Voor een deel van het gebied is ook stalmest en kunstmest taboe. Drijf mest en gier, zullen in alle beheerso vereenkomsten worden verboden om dat ze gemakkelijk in de sloten kun nen terecht komen, en daar dan de plantengroei kunnen verstoren. Er zijn ook nog aanpassingsvergoedin gen mogelijk, als de boer een deel van zijn stal leeg laat staan. De beheersvergoedingen zijn nog niet wettelijk vastgesteld. Er is een voor ontwerp-beheersplan opgesteld, en het ontwerpbeheersplan zal worden opgesteld door de adviescommissie voor Overijssel, een van de provincia le commissies die hun bestaan dan ken aan de beschikking beheersover eenkomsten van minister Van dei Stee van landbouw. Het provinciaal bestuur, de organisaties van boeren en van agrarische werknemers, de natuurbescherming en de rijksover heid zijn erin vertegenwoordigd. Tot die conclusie komt de heer R 8 Nauta. doctoraal student bij de vak groep Theoretisceh Teeltkunde van de Landbouw Hogeschool In Wage ningen ln zijn rapport over een onder zoek van de voormalige projectgroep SvTTlDOSilim biologische landbouw Eén voorwaar- de wordt aan het bovenstaande toe gevoegd er moet worden afgezien van export meer bouwland beschikbaar zal zijn. De veebezetting wordt kleiner en de melkproduktie gaat per koe met zo'n vijfde achteruit Volgens het onderzoek zou m het algemeen gezegd kunnen worden dat ln een landbouwsysteem, dat geba seerd ls op natuurlijk stikstofvoorzte ning de belangrijkste bron op de akker uit vlinderbloemige gewassen komt terwijl de stalmest van dan nog resterende weldebedrtjven ln de tuin bouw moet worden aangewend Het produktienlveau van de akkerbouw gewassen zal dertig procent per hec tare lager komen te liggen dan de huidige opbrengsten, maar de totale produktie-omvang van consumptie gewassen wordt tets groter, omdat er Experimenten met alternatieve land bouw zouden juist ln Nederland op hun plaats zijn. vinden de onderzot- kers, onder meer omdat de landbouw kundige kennis ln ons land hoog ont wikkeld ls en omdat wij heel weinig bijdragen aan de wereldvoedselvoor ziening Binnen de huidige economie heeft de alternatieve landbouw, die het kringloopstreven steunt geen en kele kans. daarom ls mentaliteitsve randering nodig Naar aanleiding van het onderzoek en het daarop geba seerde rapport houdt de vakgroep Theoretische Teeltkunde van de Landbouw Hoge School op 14 decem ber m Wageningen een symposium over dit onderwerp MEDDENS B.V. zoekt voor haar centrale administratie een enthousiaste tot zijn of haar taak zal medebehoren periodieke verslaglegging en kontrole uitgaande betalingen Voor de juiste candidaat bieden wij naast een uitstekend salaris, 22 snip per/vakantiedagen en goede secun daire arbeidsvoorwaarden. Bezit van het praktijkdiploma boek houden wordt op prijs gesteld Sollicitaties schriftelijk of telefonisch 070- 635960 aan de Heer W P M. de Groot MEDDENS B.V. Hofweg 11, 's-Gravenhage. Iedereen zit wel eens om geld verlegen. Doordat rekeningen zijn opgelopen, de vloer bedekking hoognodig moet worden vernieuwd, de auto t plotseling begeeft. Als u dan besluit te lenen, doe dat dan niet lukraak. En zeker met bij onverschillig wie. Lenen doe je met beleid! Vergrelijk de voor waarden en kosten van de verschillende banken en instellingen, voordat u uw hand tekening zet. En kom voor een Persoonlijke Lening ook eens praten met de ervaren kredietadviseurs van de GKB, uw Gemeen telijke Kredietbank dus. Daarbij gaat 't ons met m de eerste plaats om aan u te verdienen, alhoewel we 't ook met gratis doen. De GKB is discreet... Toch zult u zien dat de rente die de GKB vraagt lager is dan die van de meeste andere banken. Bovendien vinden wij dat een Persoonlijke Lening geheel en al moet worden afgestemd op de mogelijkheden van de klant We willen absoluut met dat iemand zich aan 'n lening vertilt Laat ons u helpen 'n hoop narigheid te voorkomen Leen met beleid Daar is 't de GKB nu juist om te doen. Ook voor hypotheken en doorlopend krediet Den Haag, Westeinde 40. tel 601932. Geopend: alle werkdagen 8.45-4 uur. dinsdag- en donderdagavond 7-9 uur Rijswijk, Raadhuis, teL 070-949331 Geopend; woensdag 10-2 uur, donderdagavond 5-7 uur Zoetermeer, 't Thefpunt Dorpsstraat 135. Geopend: vnjdagavond 7-9 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 28