i Minder benzine verbruiken en er vlugger zijn. De Esso-stadsgids helpt daarbij. Uit brieven van lezers Esso doet wat Extra. ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET 26 Deze rubnek >s uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant geiezsn berichten artikelen en commentaren, en met voor open boeven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren Boeven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam B>| pubkkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Couponbelasting De regering schijnt voornemens te zijn spaarcertificaten aan toonder, dan wel spaarbrieven e.d. eveneens aan toonder onder handen te ne men om het zwart-geldcircuit aan te pakken. De wijze waarop zij zich dit schijnt voor te stellen is evenwel enerzijdse niet elegant en anderzijds niet effectief. Niet elegant, omdat het om toonder- papter gaat, waardoor iedere over heidsverplichting om de naam van de aanbieder tóch te registreren. In druist tegen de Juridische vorm van de toonder-constructie. Niet effectief, omdat er financieringsinstituten in Nederland opereren die niet onder alle Nederlandse bepalingen vallen en derhalve de meldingsplicht naast zich neer kunnen leggen. In de praktijk blijft dat de onrust grote vormen heeft aangenomen en hierdoor ontstaat er. zoals te ver wachten was, groepen profiteurs Had dit niet voorkomen kunnen wor den door ook in Nederland een cou ponbelasting van zeg 30 procent in te voeren die. evenals de dividendbelas ting. een voorheffing op inkomen- stenbelasting is? Zij die te goeder trouw spaarcertificaten bezitten lij den bij invoering van couponbelas- ting in feite geen enkel financieel nadeel. Hooguit kan gezegd worden dat zij bij verzilvering van de cou pons slechts over 100 - 30 70 procent van de rente-opbrengst kunnen be schikken, maar deze 30 procent mag later in mindering worden gebracht bij de te betalen aanslag ln de Inkom stenbelasting. In feite derven ze alleen rente over een bedrag van 30 procent van de te ontvangen couponopbrengst en wel over een periode die loopt vanaf het moment van de verzilvering van de coupons tot het moment van de ver effening van de aanslag. Dit bedrag is relatief zo gering. Dat weinigen de behoefte zullen gevoelen zich hier over druk te maken. ZIJ die echter te kwader trouw spaarcertificaten bezit ten. moeten op het moment dat de verzilvering van de rente plaats heeft. 30 procent van deze renteopbrengst aan de gemeenschap afstaan aan genomen een tarief van 30 procent couponbelasting. Deze 30 procent zijn de zwartgelders dan definitief kwijt. Om welke bedragen gaat het? Dit kan men slechts gissen. Neem aan dat er voor zes miljard gulden aan spaarcertificaten aan toonder in om loop zijn en dat daarvan 2/3 deel in handen van zwartgelders Is. Als het gemiddelde rentepercentage 8.5 op de spaarcertificaten bedraagt, dan ontvangen zwartgelders dus jaarlijks een rentebedrag van 8.5 procent van vier miljard gulden, dat is 340 miljoen gulden Een couponbelasting van 30 procent betekent dan dat een bedrag van ruim 100 miljoen in de gemeen- schapskas vloeit Wel Iets om over na te denken! Castricum A. van den Berg CDA en bijbel (2) Het artikel van de ARJOS-voorzitter op de podium-pagina van 25 novem ber is mij uit het hart gegrepen. Het is een behartigenswaardig stuk dat een goede basis kan zijn voor menige discussie over evangelische politiek Toch vraag ik me af of Klaas de Vries zijn twijfels over de oplossing ln de ..grondslagkwestie" niet wat te ge makkelijk versterkt ziet door de on gelukkige waarschuwing van prof 8teenkamp om elkaar ln de kernwa penkwestie ..niet met de bijbel om de oren te slaan.Steenkamp kwam. denk Ik. niet tot deze opmerking om dat hij zo tegen een beroep op de bijbel ln de politieke discussie gekant is Maar als voorzitter van het CDA werd hij geconfronteerd met het nuchtere feit dat christenen op grond en ln naam van dezelfde bijbel tel kens weer tot een toaal verschillende maatschappij visie komen Hier ligt ook duidelijk het werkelijke pro bleem van De Vries. HIJ houdt name lijk niet alleen een pleidooi voor het Evangelie als uitgangspunt voor het politieke handelen maar geeft terecht (evens helder aan waartoe dit zijns inziens zou moeten lelden De grote vraag waar de 50-jarige Arjos (en met haar een deel van het CDA) voor staat ls daarom of de definitieve tot standkoming van het overwegend meer behoudende CDA niet moet lei den tot een ..scheiding der geesten Niet alleen terwiiie van de formule ring van de grondslag (hoe belangrijk dat ook moge zijn) maar nog veel meer om ln de geest van het artikel van de Vries praktisch gestalte te kunnen geven aan een herkenbare en inspirerende evangellsch-progressie- ve politiek. Vóór het te laat ls. want anders ligt de bijl inderdaad aan de wortel van de christen-democratische politiek. Zaandam E. M. Boer Rouwdienst Op 26 november, is in de grote kerk te Leeuwarden een herdenkingsdienst c q samenkomst gehouden ter nage dachtenis van dr Anne Vondeling Hoe zeer Ik de heer Vondeling ook hoog achtte, deed het mij toch pijn dat deze dienst gehouden werd ln een kerkgebouw, de grote kerk van Leeu warden waar op de tafel een open Bijbel lag met een antependium met kruis aan de tafel en een groot partij politiek spandoek op de achtergrond Wanneer ik het rijtje sprekers langs loop zie ik daar alleen politieke figu ren op staan zodat ik veronderstel, en ook in de televisie-uitzending was dit alleen te horen, dat er uitsluitend wereldse sprekers waren Het houden van deze bijeenkomst ln een kerkge bouw en dan met deze entourage is dan ook zeer misplaatst Ik weet wel dat een kerkgebouw geen heilige plaats ls zoals een moskee dat is voor de mohammedanen al ge bruiken deze wel kerkgebouwen voor hun diensten doch ik zou toch ledereen graag aanbevelen om dit soort bijeenkomsten niet in een kerk gebouw te houden en zeker niet com pleet met Oods Woord open terwijl dit alleen als „versiering" dienst doet. Daar is dit Woord te heilig voor. Wesep A. Wijsmuller Emancipatie Uit het artikel „Elf bureaus voor emancipatiebeleid" door Clsca Dres- seihuys. blijkt, hoe elitair de linkse groeperingen zich opstellen. ZIJ zijn bang dat aan hun macht geknabbeld wordt. Opbouwen vanuit de basis ls ogenschijnlijk hun doel, dat blijkt wel uit hun reactie op de V08-cursus- sen. ZIJ sluiten mensen buiten die het niet met hun doelstelling eens zijn. Niet de basis beslist, maar wel een groep vrouwen met Iets meer ontwik keling en een bepaalde politieke over tuiging. Zo zijn ook de vrouwenhui zen niet voor alle overtuiging. Zo zijn ook de vrouwenhulzen niet voor 411e vrouwen. Wat zij andere organisaties verwijten passen zij zelf toe. Een an der onderwerp ls dat vrouwenhuizen en cafés nooit toegankelijk gemaakt zijn voor lichamelijk gehandicapten. Den Haag Katrien van Zuylen Joods De vraag van dr Van Dongen aan prof. Berkhof, of hij wellicht de histo rische en sociologische factoren mis kent ln de conflictsituatie van het Joodse volk onder Romeinse bezet ting, slaat op hemzelf terug. Kennis name van het standaardwerk ..The Jewish People in the First Century" (Uitg. Van Gorkum) had hem er voor bewaard te komen met de tot op de draad versleten bewering dat een Joodse opstand slechts het nationa lisme kon voeden (Trouw 23 nov.). Wanneer Tiberius' opvolger Caligula zichzelf tot goddelijk keizer verklaart (37 n. Chr.), weigert in heel het Ro meinse Rijk alleen het Joodse volk ondanks dreiging met doodstraf te bulgen voor zijn godenbeeld (zoals Daniël destijds). Voor de keizer wordt gebeden, niet tot de keizer. Nero doorziet de politieke consequenties en laat niet alleen Joden, maar ook christenen voor de leeuwen werpen: daarin waren zij immers Identiek (64 n. Chr Na de verwoesting van de tempel (70 n Chr.) verrijst op die plaats een godenbeeld voor Juplter- Vespasianus; worden op het brandof feraltaar varkens geofferd. Te zijner verering laat Hadrianus er een heilig dom bouwen en verwenst het Joodse volk naar de Filistijnen, door hun land officieel te brandmerken als Fi-, listea („Palestina". 135 n. Chr Met alle politieke consequenties tot op vandaag. „Een Joodse opstand kon slechts het nationalisme voeden" is wel erg simplistisch geformuleerd Geleen G. M. H. Oosterling-Torbijn Sociaal geweten Ondergetekende vanaf 1955 profite rende van de sociaal-maatschappelij ke wetten vanwege zijn 100 procent gehandicapt-zijn. is zeer tevreden. Wij gaven onze gouden handen voor land en kerk en een zilveren hand druk kregen we terug. Dus dat is niet gek. Wie het onderste uit de kan wil. krijgt de deksel op zijn neus. Ik gun mijn mede-gehandicapten en mijzelf sociale uitkeringen, ook de werklozen en anderen Maar er zijn onder deze categorie mensen, die diverse bron nen van inkomsten hebben en een bankrekening. Er zijn er. die zomers en winters met vakantie gaan en een tweede woning hebben. Dit gun ik hun en mijzelf. Maar als het land in moeilijkheden zit, kunnen sociale trekkers, die er warmpjes bijzitten, in hun kapitaal best gekort worden. Een kleine groep werkers moet het alle maal maar opbrengen. Wij moeten willen delen ook in moeilijke dagen. Amsterdam A. M. Dellemijn Omgekeerde wereld Blijkens een bericht in de krant van 23 november heeft de huidige film keuring. althans de voorzitter, een zekere dr. Le Nobel, een curieuze op vatting van haar taak. De vaststel de leeftijdsgrens zou namelijk niet een wérend doch veeleer een wèrven- de bedoeling hebben! De bioscoop houder. die een film toegankelijk ver klaart voor jeugdigen bóven de zes tien jaar doet daarmee afbreuk aan de „rechten" van kinderen ónder de zestien. Genoemde voorzitter noemt dit „een schandelijk gedrag". En dan denkt hij met name aan een film als The Deer Hunter. Mij dunkt, we mo gen de bioscoophouders wel een pluim geven voor hün keuring. Lochem Mr. J. van Leeuwen kijken waar het „hartje" zou liggen is natuurlijk overdreven, maar het lijkt soms of alles boven Zwolle in Gronin gen ligt. Groningen L. Lemstra-Smit Scepsis Hartje Het dikwijls verwaarlozen van pro vinciale grenzen deed me nu eens naar de pen grijpen. Op 27 november een artikel van Peter Goren: „Liane Abeln in de bres voor volkseige- ne Ik spring ook in de bres. want Liane woont niet in het hartje van de provincie Groningen: Eelde ligt in Drente! Een passer hanteren om te In de parlementaire rubriek van 27 november las ik. dat de Arjos zich minder thuis zou voelen bij het CDA en overwoog zich bij de PPR aan te sluiten. Voor deze keus heb ik zelf ook gestaan. Mijn probleem en lk ver moed dat van anderen, die voor deze keuze staan, was dat de PPR niet duidelijk aanspreekbaar is op het evangelie. Uiteindelijk ben ik bij een partij terecht gekomen, die in de rich ting gaat van de Arjos en toch op het evangelie aanspreekbaar is. namelijk de Evangelische Progressieve Volks partij. Utrecht A. v.d. Brink Werkloos Enige weken geleden kregen wij be zoek van een Nederlander, die reeds meer dan 25 jaar in Sydney. Australië woont. Wat betreft de sociale uitke ringen in dat land. deelde hij mede dat een werkloos gezinshoofd een uniform, sober bedrag uitgekeerd krijgt, wat amper een bestaan ople vert. Men vliegt dan ook op vacatures af. zodat deze daar nauwelijks be staan. Indien iets dergelijks hier inge voerd werd. zouden er zeker geen 250.000 werklozen en 100.000 vacatu res zijn. Het is dus gelukkig, dat het CDA hieraan eindelijk iets gaat doen. Rotterdam A. v.d. Akker R.k. onderwijs In Trouw stond een bericht dat aan een r.k. school in Gennep de pastoor deken de toegang geweigerd wordt. Hetzelfde gebeurt in het Limburgse St. Geertruid. Aldus wordt de eindfa se ingeluid van het ongelooflijk fiasco van het r.k. bijzonder onderwijs. Priesters hebben onder het mom van godsdienstonderwijs gedurende 20 jaar kunnen beweren wat zij wilden: ze konden het geloof afbreken en maatschappijkritiek en socialisme onderwijzen in plaats van de r.k. godsdienst Alles is getolereerd. Maar nu wordt een pastoor die de onveran derde leer probeert te onderwijzen de toegang geweigerd. Als godsdienst wordt alleen nog een globaal huma nisme geduld, gelardeerd met enige selectieve bijbelteksten. Het huidige r.k. onderwijs is de beste propaganda voor het openbaar onderwijs, want het heeft geen contact meer met het werkelijke katholieke geloof. Mijn kinderen gaan gelukkig naar een openbare school, alleen om te voorko men dat ze geïndoctrineerd worden met een vierderangs aftreksel. Wan neer heft het r.k. onderwijs zich nu eindelijk officieel op? Heerlen G. E. v.d. Upwich Commerciële tv Wij moeten bijzonder op onze hoede zijn voor hetgeen de VVD-staatsse- cretaris voor ons in petto heeft op het gebied van de commerciële televisie. Het begint natuurlijk heel onschuldig om via het Zeeuwsvlaamse Sluis de Luxemburgse commerciële televisie op de Nederlandse kabelnetten te brengen. En voor we het weten is heel Nederland overspoeld met commer ciële televisie. Dat de omroepen die er nog principes op na houden dan be hoorlijk in het gedrang komen, be hoeft geen betoog. Uiteraard staat ook in deze. de WD weer pal achter de staatssecretaris. Mag ik er even aan herinneren dat ook door toedoen van deze partij Nederland veel later dan de ons omringende staten het verdrag van Straatsburg tegen ether piraterij tekende? De WD zat ook toen in de regering en hield de com merciële ether-piraten de hand boven het hoofd. Met de gevolgen van dit toenmalige WD-beleid voor ons om roepbestel zitten we tot op de dag va vandaag nog opgescheept. Ik ver trouw dat de parlementariërs waak zaam zullen zijn en het euvel van d totaal commerciële televisie tijdij een halt zullen toeroepen. Wat we va de WD-bewindslieden in dit soor zaken te wachten hebben, lijkt nv bijzonder duidelijk. Rotterdam O. Wolteem Merdeka-geroep Soms denk ik, dat ik als Molukker die in het toenmalige Indië geborei en getogen ben. niets meer weet ei begrijp van de gang van zaken al daar: Ben van Kaam. dié was daar opgegroeid, heeft alles van meet ai aan meegemaakt en dié zal eventjes informatie geven van wat er precies is gebeurd. Tegen die lange uiteenzet ting van Van Kaam. wil ik de volgen de eenvoudige, nuchtere feiten stel len: Ja zeker, er waren al ver vóór de oorlog wat Molukkers pro-Indonesia ik denk met name aan de muiterij op de Zeven Provinciën. De eenvoudige Molukker-soldaat wist dit zeker ook wel. maar was hij gelukkig nog niet zo bedorven om genoemde Molukkers te volgen, toen deze moesten kiezen voor samengaan met Japan. Het is daarom heel eenvoudig waar. dat de Molukken in vergelijking tot Java na de Geallieerde overwinning rustig was en wel zo rustig, dat Nederland weer de eerste contingenten Molukse soldaten kon krijgen om hen te on dersteunen op Java. Heb ik dat Mer deka-geroep van Molukkers verzwe gen? Zeker niet! Ik heb zo het gevoel, dat Ben van Kaam de zaken der Molukkers geforceerd op zijn kop wil zetten. Laat hij nu liever zijn aan dacht vestigen meer op Indonesia van dat Merdeka-geroep. met betrek king tot Oost-Timor. West-Papua, om nog maar te zwijgen over de Mo lukken. Eindhoven J. Latuhihin U kent waarschijnlijk inmiddels alle tips om zui niger te rijden. Esso voegt daar nog een erg praktische tip aan toe: nl. zonder omwegen en vergissen recht op uw doel afrijden. In sommige, voor u onbekende steden is dat vaak nog een hele opgave. Daarom kunt u eigenlijk niet zonder de Esso- stadsgids. Een verbeterd, uniek boekwerkje, opnieuw geredigeerd, met duidelijke plattegronden van maar liefst 50 Nederlandse stedea Overzichtelijk en goed hanteerbaar in de auto. De prijs? Tijdelijk van f4,50 voor yCccft^ 4 gulden. Die heeft u er zo uit! Verkrijg- 1. C55U, baar bij vele honderden Esso-stations. Hebt u vragen? Bel 070-73 93 93.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 26