Relatie tussen Israël en zwart Afrika ontdooit Bodemverontreiniging gevaar voor waterwingebied Wierden 'Nederlandse immigranten weten van aanpakken' Ziekenfondsraad wil acupunctuur wèl in pakket Rouwcultus beleeft hoogtepunt in Iran Kabinet: te weinig geïnvesteerd in bedrijfsopleidingen Wedgwood serviezen Steeds meer aandrang op grondig onderzoek Hij is er nog! George Stam 150 Psalmen \VAi\ tijdloze tafelcultuur ZATERDAG 1 DECEM3ER 1979 i TROUW/KWARTET 23 door James Dorsey JERUZALEM Het heeft geen zin met „racisten" te praten. Met deze woorden verwierp de jro-westerse president van Senegal, Leopold Senghor, het verzoek van de voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Andrew Young, de diplomatieke betrek- ;ingen met Israël te herstellen. Senghors harde woorden ten spijt, wordt de gedachte van een ontdooiing in de Afrikaanse-Israëlische betrekkingen wel degelijk serieus besproken op het swarte continent. Vlak na de oktoberoorlog van 1973 verbraken vrijwel alle Afrikaanse lan en hun diplomatieke betrekkingen iet Israël. Zij hoopten tevergeefs dat de steun aan de Palestijnen het begin iu zijn van een nauwe economische jmenwerking met de olierijke Ara- neren Tijdens de eerste Afrikaans- Arabische topconferentie in maart 1977 in Cairo was het dreigement van een openlijke breuk nodig om een Arabische belofte van financiële leun los te weken. nmiddels zijn de frustraties in de Afrikaanse landen nog hoger opgelo pen Hoewel de olieprijs dit jaar met ongeveer zestig procent is gestegen, lijken de Arabieren nauwelijks ge- ;igd de arme Afrikaanse ontwikke- igslanden compensatie te geven. Sadat Tot twee keer toe gaven de Afrikaan se landen er dit jaar blijk van zich in hun verbintenis met de Arabieren niet bijzonder gelukkig te voelen. Tij dens de Arabische topconferentie in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia werd een door Algerije en Libië inge diende resolutie verworpen, waarin de akkoorden van Camp David wer den veroordeeld. Toen de Egyptische presidentSadat de conferentiezaal in Monrovia binnentrad, kreeg hij van de aanwezige Afrikaanse leiders een ovatie Vlak na de top werd bekend dat Israël en Zaïre de contacten op- vakbondsniveau hadden hersteld. De gebeurtenissen tijdens de top van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) betekenen niet dat de Afrikaanse landen hun standpunten ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten hebben veranderd. De OAE-top veroordeelde wel dege lijk de Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever en Israëls nauwe banden met het apartheidsre gime in Zuid-Afrika. Ook verklaarden de Afrikaanse leiders opnieuw voor stander te zijn van de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat. Niettemin overwegen landen zoals Ivoorkost, Liberia. Zaïre. Ghana en Kenia een herstel van de diplomatie ke betrekkingen met Israël. Dit zou het isolement van Israël in e derde wereld doorbreken, de interna tionale steun aan het Egyptisch-Is- raëhsche vredesproces een vastere basis verlenen en een zware politieke slag voor de Arabische landen zijn. Van Afrikaans standpunt uit beke ken. zou het in het licht van het traditionele wantrouwen op het Afri kaanse continent tussen het Afri kaanse zuiden en het Arabische noor den een nieuwe demonstratie vormen van de Afrikaanse onafhankelijk heid. Wel moeten de Afrikaanse lan den rekening houden met het effect van eenherstel van de diplomatieke betrekkinen met Israël op hun rela ties met de leden van de Organistie van Olieëxporterende Landen (OPEC). Het Egyptisch-Israëlische vredesver drag heeft in wezen nieuw leven ge blazen in de discussie over de Afri kaans-Israëlische betrekkingen. Op 26 februari volgend jaar zullen Cairo en Jeruzalem ambassadeurs uitwisse len. In krantenartikelen in Ivoorkust. Nigeria. Ghana. Kenya en Zambia vraagt men zich openlijk af waarom het Egypte wel en Afrika niet is toe gestaan officiële contacten met Israël te onderhouden. Deze politieke discussie poogt presi dent Sadat momenteel uit te buiten. De hem ontzegde Arabische steun voor het vredesproces wil hij nu door Afrikaanse steun vervangen. Daarom stuurde de president z'n minister van buitenlandse zaken Boetros Ghali dit jaar tot drie keer toe op een rondreis langs twaalf Afrikaanse landen. Even wachten Op z'n laatste reis werd Ghali verge zeld door een zware economische en militaire delegatie. In z'n aktetas had hij concrete plannen voor economi sche en militaire samenwerking tus sen Egypte en de Afrikaanse landen. Weinig overtuigend klonk de minister toen hij ook adviseerde, ondanks het Egyptisce voorbeeld, nog even te wachten met het herstel van de Afri kaans-Israëlische betrekkinge. Zijn argument hiervoor was dat de Israëli sche premier Menachem Begin ,,op deze manier aangemoedigd zal wor den zich uit de rest van de tijdens de zesdaagse oolog bezette Arabische gebieden terug te trekken en het Pa lestijnse vraagstuk op een manier op te lossen die de nationale rechten van de Palestijnen op de westelijke Jor daanoever en in de Gazastrook zal bevredigen." Hoewel met name de economische risico's voor de Afrikanen groot zijn en de discussie over een herstel van de diplomatieke betrekkingen met Is- Vreugde in Israël over de overwinning op Entebbe. raël nog in een pril stadium is. onder houden vele Afrikaanse landen in het geheim contacten met Israël. Voor de oktoberoorlog genoot Israël veel aan zien in zwart Afrika, als een jonge ontwikkelingsland dat in de gewa pende strijd tegen het Britse imperia lisme was ontstaan. Israëlische ont wikkelingshulp geniet in Afrika een grote voorkeur. Op gebieden zoals landbouw, gezondheidszorg en visse rij sloten de Israëlische adviezen nauw aan bij de Afrikaanse be hoeftes. Economisch Met vele Afrikaanse landen bleven dan ook na 1973 de economische ban den gehandhaafd. In Ghana. Kenya en Ivoorkust zijn er zelfs inofficiële Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De onlangs ingestelde Technische Werkgroep Grondwatervoorziening Wierden heeft aangedrongen op een groot onderzoek naar de bodemverontreiniging bij het Almelose waterwingebied in Wierden. Dit onder andere naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek van de Technische Hogeschool Twente, waarbij bleek dat de bodem zeker tien giftige stoffen bevat, waaronder het giftige tetrabroomethaan. ADVERTENTIE Deze stof werkt verdovend bij men sen, en de giftige werking ervan richt zich vooral op lever en nieren. In Duitsland moet de met tetrabroom ethaan besmette grond worden be- bandeld door mensen in speciale kle- en worden afgevoerd in afgeslo ten containers. Woordvoerder Lentelink van het Ge meentelijk Energie- en Watervoorzie- ningsbedrijf te Almelo acht afgraving van de bodem niet als een ondenkba- oplossing. „Maar de technische werkgroep houdt zich met 26 mogelij ke oplossingen voor het milieupro bleem bezig, waaruit er vier uitgeko- ernst van het milieuprobleem onder schat. „Dat de bodem door diverse stoffen is verontreinigd, is ons al lang gerapporteerd, dit is de Technische Werkgroep Grondwatervooreiening Wierden bekend." Inmiddels is er ook een juridische commissie ingesteld die gaat bezien hoe de kosten van de bestrijding van de bodemverontreiniging bij het be drijf Broomchemie te verhalen zijn. De aloude bundel met bekende liederen. 224 p., gebonden. Prijs f 25,00. Verkrijgbaar bij de (muziek)- boekhandel. Tel. 050-162111 Groningen Wolters-Noordhoff ADVERTENTIE jUTRECHT (ANP) De adviescommissie beroepszaken van de Ziekenfondsraad is van Ëening veranderd over de vraag, of acupunctuurbehandelingen al dan niet tot het verstrek- ngenpakket van de ziekenfondsen behoren. Ih het verleden ging ze er steeds van uit dat dit niet het geval is. maar nu meent ze dat acupunctuur er wel degelijk onder valt. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen vindt leze ommezwaai van de Ziekenfondsraad op dit moment onbegrijpelijk. Inleidingen en koralen. Verschijnt begin december. Tweede, herziene druk. Verkn/gbaar bij de (muziek)- - boekhandel. Tel. 050-162111 Groningen i Wolters-Noordhoff m zen moeten worden. De werkgroep waarin onder andere de provincie, het rijk, de gemeente Almelo en Wierden, het Laboratorium Oost, en de inspec tie volksgezondheid vertegenwoor digd zijn, zal de vier oplossingen voorleggen aan een bestuurlijke com missie die uiteindelijk maatregelen voor de bestrijding van de bodemve rontreiniging moet afkondigen. Op het ogenblik is een hoeveelheid verontreinigde aarde op het fabrieks terrein bij Wierden waar vroeger het bedrijf Broomchemie gevestigd was, met zeil afgedekt. Het onderzoek van de TH-Twente heeft volgens wethou der W P G. Pingen aangetoond dat Broomchemie de verontreiniging heeft veroorzaakt. Het tetrabroom ethaan is namelijk een produkt van het bedrijf, dat sinds enkele jaren in Terneuzen is gevestigd. De verontrei niging kwam aan het licht toen op het industrieterrein een stuk grond werd afgegraven voor de ingraving van een SLiver7d°éungsbedriifad\The'fwrd immigranten, past zich in het nieuwe land goed aan en weet rein vroeger en nu weer in gebruik van aanpakken. Daardoor komt werkloosheid onder ex-Ne- heeft derlanders praktisch niet voor. De verontrusting in Wierden heeft vooral te maken met de gevolgen die Dat is de mening van A. T. de Moree de bodemverontreiniging voor het van het ministerie van sociale zaken, grondwater kan hebben. Sinds febru- voorlichter over emigratiezaken, ari van dit jaar wordt het verontrei nigde water naar open water in Vrie- De voorkeur voor blijvende vestiging zenveen gepompt om aantasting van gaat nog steeds uit naar Canada. Au- het Almelose drinkwater te voor- stralië en Nieuw-Zeeland. Op de vier- komen. de en vijfde plaats komen respectie- PvdA-Kamerlid F. Buurmeijer heeft velijk de Verenigde Staten en Bra- er bij minister Ginjaar op aangedron- zilië. gen om spoed te betrachten met offi ciële onderzoeken Hij vindt het Tot eind oktober hebben dit jaar vreemd dat de TH-Twente in zes we- ruim zesduizend Nederlanders een ken tijd belangrijke gegevens boven „serieuze" aanvraag tot emigratie bij water kreeg terwijl het Rijksinstituut de directie ingediend. Van hem zijn er voor de drinkwatervoorziening al een inmiddels ruim 2.700 vertrokken, aantal maanden met onderzoek bezig Veertienhonderd aanvragen zijn door de emigratieland-ambassades in Nederland afgewezen en ruim 1.700 gevallen zitten nog in de molen, aldus De Moree. Totaal is dat bijna vijftig procent meer dan vorig jaar. Israëlische diplomatieke vertegen woordigingen. Enkele jaren geleden mislukte een poging de betrekkingen officieel te herstellen, toen de Israëli sche oud-premier Jitzhak Rabin en de president van Ivoorkust Houphouet-Boigny in Genëve bij el kaar kwamen. Op het gebied van de bestrijding van terreur werken Kenia en Israël nauw samen. In 1976 leverde Kenia twee Westduitsers aan Israël uit. die een aanslag op een toestel van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al zouden hebben willen plegen. Ook was Kenia bereid behulpzaam te zijn toen Israëlische commando's de pas sagiers van een gekaapt Air France toestel op het Oegandese vliegveld Entebbe bevrijdden. Om het politieke dilemma van de Afrikanen op te lossen hebben ver schillende Afrikaanse leiders, deels openlijk deels in het geheim, gepoogd Israël en de Arabieren dichter bij elkaar te brengen. Senghors weige ring met „racisten" te praten lijkt vooral uit de frustratie over de mis lukking van dergelijke pogingen voort te komen. Verschillende Afri kaanse staten hebben Israël echter laten weten na de ambassadeursuit wisseling met Egypte geheime diplo matieke contacten met de Joodse staat te willen hervatten De Jong bekritiseert werkwijze school voor de journalistiek Van onze onderwijsredactie UTECHT Staatssecretaris De Jong (onderwijs) heeft op verschillende punten kritiek op de School voor de Journalistiek in Utrecht maar deze kritiek heeft geen rol gespeeld bij de beslissing om volgend jaar een rooms-katholieke opleiding in Til burg te subsidiëren. Dat gebeurt uit sluitend op grond van formele wette lijke bepalingen. afgegraven voor de ingraving van een DEN HAAG (ANP) De Nederlander behoort tot de beste «och voor erkenning in aanmerking forile«nnr oan oonirron7ond - komt, aldUS De MOree. Vissers en bakkers Toch komen er bij de emigratiedirec tie ook aanvragen uit de emigratie- landen binnen, zoals onlangs uit Nieuw-Zeeland. dat behoefte blijkt te hebben aan vissers en bakkers. de belangstelling zou kunnen zijn dat men het hier „te vol" begint te vin den. Uit de aanvragen blijkt or der meer dat vrij veel kleine zelfstandi gen (zoals boeren) behoefte hebben Nederland de rug toe te keren. De werkelijke oorzaken worden onder zocht en de eerste resultaten zullen naar verwachting begin volgend jaar bekend worden. Het eindrapport voorlichtingsbijeenkomsten moet juni/juli zijn afgesloten, aldus land. het hoofd van de emigratiedirectie. De belangstelling voor een blijvend bestaan in het buitenland is ook dui delijk te merken aan het enorm toe genomen aantal bezoekers op de in ons is. en nog geen rapport heeft uitge bracht. De toelatingseisen zijn er vooral in Australië en Canada niet lichter op geworden. Er worden zogenaamde puntensystemen gehanteerd. Tevens erkennen emigratielanden heel wat De plannen die initiatiefnemer E. van Tol uit Leiden met zijn actie „Exodus Nederland" op een bijeenkomst in Utrecht bekend heeft gemaakt, noemt De Moree een „illusie" Die zijn niet uitvoerbaar, want de emigra tielanden zullen volgens hem groeps- Nederlandse diploma's niet. vooral vestiging nooit toestaan. Van Tol wil Woordvoerder Lensink van de ge meentelijke watervoorziening van Al melo ontkent dat het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening de Een van de redenen voor die verhoog- wat de technische en medische sector betreft. Komt men toch naar zo'n land. dan moet een jaar onder toe zicht worden gewerkt, waarna wordt bekeken of de immigrant uiteindelijk met een grote groep Nederlanders in een Zuidafrikaans land gezamenlijk een stuk grond kopen om daar een soort werk- en leefgemeenschap te stichten. Dit bleek gisteren in Utrecht op een tting van de centrale raad van be- )ep Een Rotterdamse sleepbootka- Itein was daar in beroep gegaan fcgen de weigering van het zieken fonds Rotterdam en omstreken, de acupunctuurbehandeling te vergoe ding Deze was hem door zijn huisarts 1 twee specialisten geadviseerd ter estrijding van hevige rugpijnen. Het ekenfonds is in eerste instantie in ft gelijk gesteld door de raad van troep in Rotterdam i soortgelijke zaken hebben de ver- ikerden m het verleden steeds het nderspit moeten delven, omdat al- n datgene tot het verstrekkingen pakket wordt gerekend „wat in de kring der beroepsgenoten gebruike lijk is". De raadsman van de sleep bootkapitein voerde gisteren niet al leen aan. dat inmiddels een groeiend aantal artsen acupunctuur toepast, maar hij verwees ook naar het advies dat de beroepscommissie van de Zie kenfondsraad op verzoek van zijn cliënt heeft uitgebracht. Mening veranderd In dat advies zegt de commissie, dat ze zich in het verleden weliswaar steeds op het standpunt heeft gesteld dat acupunctuur tenzij toegepast door de eigen huisarts eeen zieken fondsverstrekking is. maar dat ze nu van mening is veranderd. Mr N. de Jong van de vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, die op trad namens het Rotterdams zieken fonds. zei dat de fondsen van mening blijven, dat acupunctuur geen zie kenfondsverstrekking is. De centrale raad van beroep heeft dat vorig Jaar in een andere zaak ook nog uitgespro ken en sindsdien zijn er niet zodanige ontwikkelingen geweest dat nu kan worden gezegd dat acupunctuurbe handelingen in de kring der be roepsgenoten wel gebruikelijk zijn Uit tal van adviezpn en rarrnrvten blijkt volgens mr De Jong. dat men de mening is toegedaan dat acupunc tuur niet in het verstrekkingenpak ket zit. HIJ haalde in dit verband onder meer een recente notitie aan van staatssecretaris Veder-Smit voor de vaste kamercommissie voor volks gezondheid Verder stelde De Jone dat de acupunctuur nog zo in discus sie is, dat het moment nog niet rijp is om acupunctuurbehandeling in het ziekenfondspakket op te nemen. Rechtsongelijkheid Hij zei dat de ziekenfondsen zeer on gelukkig zijn met het advies van de commissie van de Ziekenfondsraad, ook al omdat dit tot rechtsongelijk heid kan leiden. Acupunctuur is ja renlang geen verstrekking geweest en nu vindt de commissie op grond van argumenten die al die jaren al hebben bestaan ineens dat dat wel het geval is. De Jong bestreed overigens de stel ling van de tegenpartij, dat de Zie kenfondsraad op dit punt een veror denende bevoegdheid zou hebben De raad heeft voor wat dit betreft vol gens hem alleen een adviserende taak. De centrale raad zal over zes weken i•Ifrp»-'"I» H»o» Van een medewerker UTRECHT Met massale an ti-Amerikaanse demonstra ties vierden de sjiitische Ira- niërs gisteren het hoogte punt van de rouwmaand Moeharram. De maand be gon volgens de islamitische tijdrekening dit jaar op 20 november. Op de tiende dag van Moeharram. Asjoera. wordt de moord op de derde imam. Hoessein, herdacht Die herdenking gaat meestal gepaard met massale zelf marteling. Hoessein was de tweede zoon van Ali, schoonzoon van de profeet Mo hammed. Ali, die volgens de sjiiti sche leer de eerste imam was. werd opgevolgd door zijn eerste zoon Hassan. Deze stierf vrij spoedig, waarna het imamaat overging op zijn broer Hoessein. Deze werd in 680 na Christus op de tiende van Moeharram vermoord door de soen nitische Jazid De moord vond plaats te Kerbela, dat in het huidige Irak ligt. Al snel na zijn dood werd Hoesseins graf een bedevaartsoord voor sjiie ten die de herinnering aan de gru welijke moord levend hielden. Zwart In Iran, dat de sjia als staatsgods dienst heeft, is Moeharram nog steeds een maand van rouw en droefheid. Het land lijkt in een zwart kleed gehuld. Zwarte vlaggen sieren de straten. Radio en televisie brengen weinig anders dan treur muziek. Moeharram is een maand die sterk appelleert aan het gevoel van onderdrukking, martelaar schap en lijden, dat de sjia be heerst. Het thema van gewelddadi ge dood en martelaarschap neemt in deze tak van de islam een centra le plaats in. De eeuwige oppositie en het gebukt gaan onder (soennitisch) onrecht, heeft de sjia masochisti sche trekken gegeven. Deze trekken komen vooral tot uit drukking in de treurprocessies die op de tiende van Moeharram, As- hoera geheten, worden gehouden. Mannen, tot het middel ontkleed, slaan zichzelf tot bloedens toe met leren riemen, onder het voortdu rend uitroepen van de naam Hoes sein. Deze macabere vorm van zelf kastijding brengt hen in een verre gaande staat van vervoering en be- wustzijns verlies. Passiespel Uit deze treurprocessies is aan het einde van de achttiende eeuw een religieus passiespel gegroeid dat Een Iraniër kastijdt zichzelf met een zweep als teken van rouw. Zijn witte kleed symbo liseert zijn bereidheid voor de islam te sterven. Taziye wordt genoemd. Tijdens dit volkstheater, dat in afgelegen stre ken nog steeds wordt gespeeld, wor den episoden uit het leven van Hoessein uitgebeeld. Daarbij wordt speciaal stilgestaan bij de slachting van Kerbela. In het verleden is het wel voorgekomen dat de spelers, aangemoedigd door een hysterisch publiek, zover gingen dat de moord daadwerkelijk werd herhaald. Het gevoel van onderdrukking en martelaarschap dat deze maand hoogtij viert, kan zich deze keer geen betere omstandigheden wen sen nu Iran tegenover de rest van de wereld staat. De Verenigde Staten zouden er goed aan doen juist in deze periode van religieuze gevoe ligheid en spanning geen acties te ondernemen die zouden kunnen in spelen op deze sentimenten. De Iraanse gevoelens van zelfverach ting zijn tegen heel veel bestand In geval van Amerikaans geweld lijkt een „Kerbela" voor de gijzelaars in de ambassade onvermijdelijk. De sjah kan daarvan meepraten Ook voor hem was Moeharram vorig jaar het begin van het einde. Van onze sociaal-economi sche redactie AMSTERDAM De hoogte van de sociale uitkeringen is niet de ooizaak van de knel punten op de arbeidsmarkt. Het tekort aan vakmensen in de metaal en in de bouw is ontstaan doordat de onderne mers jarenlang hebben nage laten te investeren in beroeps opleidingen. Dit blijkt volgens De VakbonÖskrant van de FNV uit de regeringsnota over de knelpunten op de arbeidsmarkt, die volgende week verschijnt. De be drijfstakken hebben een negatief beeld gekregen door gehannes met reorganisatie (VMF, Nederhorst. ma chinebouw) en door onheilsvoorspel- lingen waaraan de ondernemers zelf het hardst hebben meegedaan De regering verwijt volgens de Vak bondskrant de ondernemers verder dat zij het deel van de arbeidsmarkt waarop zij zijn aangewezen hebben ontmoedigd, en ook dat dat zij een verkeerd opleidingsbeleid hebben ge voerd door onvoldoende Inzicht. De regering concludeert in de nota dat de bewering dat de sociale uitkerin gen te hoog zijn en de lust tot werken daardoor sterk zou zijn verminderd, onjuist is. De regering acht snelle en krachtige uitbreiding van de her-, om- en bijscholing en bedrijfsoplel dingen noodzakelijk. De gevolgen van de recente ..investeringsstaking" in bedrijfsopleidingen zijn volgens de nota op korte termijn onmogelijk on gedaan te maken. De regering wil daarom bij het over leg over arbeidsplaatsenovereenkom sten (apo's) sterk de nadruk leggen op het opleidingsbeleid. Ze wijst daarbij op de noodzaak van gezamenlijke prognoses over omvang en kwaliteit van de werkgelegenheid op lange en korte termijn. Ze doet in de nota een beroep op de sociale partners meer te investeren in beroepsopleidingen en bijscholingen en zegt ook zelf bereid te zijn tot extra-inspanningen. Er zou daarbij met name naar een drasti sche uitbreiding van betaald educa tief verlof moeten worden gestreefd. Ook werknemers moeten zich meer bereid tonen tot her- en bijscholing. In produktieve arbeid is de vakken nis na zes tot tien Jaar volkomen verouderd. De werknemers moeten zich daarop mentaal instellen Juist een veel betere beroepsopleiding zou een wapen kunnen zijn bij het oplos sen van de knelpunten op de arbeids markt. De regering wil naar een loonstruc- tuur waarbij eentonig en zwaar werk beter worden beloond. Ze onderkent de noodzaak evtra-aand^rht te he«te- den aan de betaling van vuil en on aangenaam werk, maar waarschuwt dat dat niet mag leiden tot een alge mene verhoging van de loonschalen, concludeert De Vakbondskrant. In de nota signaleert de regering ver volgens dat heel wat ondernemingen alleen met een moeilijke vacature bij het gewestelijk arbeidsbureau ko men. Bij een verplichte vacaturemel- ding, waardoor het gemiddelde ni veau van de aangeboden banen om hoog gaat. is een grotere kans op effect van deze arbeidsbemiddeling, aldus de nota. Volgens de FNV stelt de regering zich „buitengewoon kri tisch op", tegenover commerciële uit zendbureaus. Zij zouden zich in strijd met de wet op het tijdelijk uitzend- werk opereren. Verwijtend wordt gesproken over een te streng selectiebeleid door de werk gevers. Vooral de leeftijdsgrens voor allerlei functies zou erg laag worden gesteld vanwege de pensioenlasten die oudere werknemers meebrengen Volgens De Vakbondskrant zal een algemene pensioenplicht nog wel even op zich laten wachten. „Als die verplichting komt zal het verschijn sel dat men een knak in de pensioen opbouw krijgt bij verandering van baan verdwijnen door toepassing van het zogeheten levensjarenbeglnsel" De regering kondigt ten slotte een landelijk vereveningsfonds aan. ten einde een redelijke lastenverlaging over de bedrijfstakken te krijgen -L. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23