HELP! Iran niet naar Veiligheidsraad J m '••I: h fin Margaret Thatcher krijgt haar zin niet Kies uw kado Plan Hofstra kost miljard ZWjAA- ...en nog voordelig ooh! Europese Gemeenschap vraagt vrijlating Amerikanen n-iM' r M -r *W, j| j J Nicaragua In deze krant Giio777 met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Het klaart op HET WEER Weer aandacht voor John Bunyan Signalement en Sinterklaas Gelegitimeerde chaos op de beveiligingsmarkt Portugal kiest voor of tegen de revolutie Zorgen voor een kind ver weg De taal van Jackson Pollock Eethuisjes doen het goed t j- Nieuw topoverleg over Britse bijdrage aan EG Te vondeling leggen niet altijd strafbaar Als CDA-idee hypotheekrente woning wordt uitgevoerd Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10816 - ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 Eerst nog enige regen maar in de middag van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer tien graden. Matige zuidwesten wind wind kracht vier. aan de kust krachtig windkracht zes Morgen en overmorgen Opklaringen, ook tijdelijk wat regen Middagtemperatuur omstreeks negen graden. Morgen zon op: 08.26 onder: 16.32 maan op: 16.19 onder: 06.20. VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt dan »en» bi| om binnen In ome (oiohal vindt U Circa 450 woningen urt de regio, compleet met loto. gerangschikt pp pri|tklasse Riinsburgerwcg 100 Ri|nsburg telefoon 01718- 2 93 01 De Leeuw maketaaidii bv LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2 'TS W. sJ-WV PAGINA 15 PAGINA 17 PAGINA 19 PAGINA 25 PAGINA 31 Frans Kellendonk: 'Schrijven is een langzame zelfvernietiging' ADVERTENTIES HO UWER DA Erkend verhuizer NIET duurder, WEL heter Almere: 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16852 ADVERTENTIE WERELD Dl AKONAAT helpen bij gebrek aan eten gebrek aan onderdak gebrek aan vrijheid gebrek aan recht gebrek aan liefde GIRO 2211 Algemeen Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken, Burg. de Beaufortweg 18 WkI 1011 a *-» t V/ff 3833 AG Leusden ADVERTENTIE zo kan moeder het niet Houdt de luchtbrug naar Cambodja in stand. ledereen weet wat er aan de hand is in Cambodja Elke dag sterven er vele mensen de hongerdood. De sterfte onder kinderen is zorgwekkend. Uw ogen sluiten voor wat daar gebeurt is onmenselijk. Een vliegtuig van Martinair is gecharterd en brengt dagelijks hulpgoederen naar Cambodja In 6 vluchten zijn al 350.000 kg voedsel en medicamenten overgevlogen. Binnen 4 weken ontvingen Unicef Nederland en het Neder landse Rode Kruis ruim 4 miljoen gulden. Maar het is niet genoeg. Daarom: blijf geven. Geef wat u kunt missen. Het leven van miljoe nen Cambodjanen ligt in onze hand. /lV\ Hel Nederlandse Rode Kruis W SjfJ Den Hm* TEHERAN, NEW YORK (Reuter, AFP, AP) Iran doet niet mee aan de debatten in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de Iraans-Amerikaan se crisis. De Europese Gemeenschap heeft er „krachtig" bij de Iraanse regering op aangedrongen de gijzelaars in de bezette ambassade in Teheran vrij te laten en hen toe te staan terug te keren naar hun eigen land. f&tk Paus Johannes Paulus II leest in Turkije een verklaring voor in aanwezigheid van Orthodox christelijke patriarchen. Naast de paus rechts staat patriarch Dimitrios I Meer nieuws op pagina 11 door Bert van Panhuis DUBLIN De Britse premier Margaret Thatcher heeft de eerste slag om de bijdrage van haar land aan de Europese begroting verloren en niets wijst erop dat zij de komende maanden alsnog haar zin zal krijgen. De andere EG-regeringsleiders deden gisteravond aan het slot van de Euro pese top-overleg in Dublin hun best niet te veel zout in Thatchers verse wonden te wrijven door vooral de nadruk te leggen op de bereidheid weliswaar pas een kwartier voor het einde van de conferentie van de Britse premier om het althans giste ren nog niet op een crisis in de ge meenschap te laten aankomen. Er komt zo snel als de situatie dat toe laat en wenselijk maakt een nieuw topoverleg over het probleem van de Britse bijdrage die naar Thatchers mening in geen verhouding staat tot wat de Britten er voor terug krijgen, een zaak die nog eens extra zwaarte krijgt door het feit dat GrootrBrittan- nië het op twee na armste land van de Europese Gemeenschap is. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de gemeenschap, zal de komende weken uit moeten zoeken hoe binnen gemeenschapsver band maatregelen kunnen worden getroffen, die de Britse eis ruim vier miljard netto minder bijdrage aan het EG-budget deels inwilligen. Dat het slechts om een gedeeltelijke inwilliging kan gaan is gisteren in Dublin wel onomstotelijk vast komen te staan. Het zal toch al moeilijk, zo niet onmogelik worden om Thatcher (Veel meer aan te bieden dan de bijna anderhalf miljoen gulden die de an dere EG-landen met gebruikmaking van het zogeheten Dublin-mechanis- me van voorjaar 1975, gisteren bereid waren uit te trekken. Thatcher heeft tot het einde van de topconferentie staande gehouden dat dit volstekt onaanvaardbaar is voor de Britten. Het is de vraag of de Britse premier genoegen zal nemen met de ruim twee miljard die er tot nu toe met dat Dublin-mechanisme en „inkomsten" uit bij voorbeeld het landbouwfonds en het regionaal fonds lijken in te zitten. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat ze als ze de gemeen schap niet in een enorme crisis willen storten wel zal moeten. Net als andere EG-leiders was ook Thatcher zelf verre van optimistisch over de afloop van deze zaak. „Er is maar heel weinig manouereerruimte en de kloof tussen de anderhalf en de vier miljard is zeer groot," aldus de Britse premier tijdens haar confron tatie met de pers. Ze bleef met felheid verdedigen dat het niet zo is dat de Britten een soort voorkeursbehande ling van de gemeenschap verlangen. We willen dat geld terug omdat het ons eigen geld is stelde Thatcher. Maar dat had ze in de lange harde onderhandelingen de andere EG- partners nog maar moeilijk aan het verstand kunnen brengen. De Veiligheidsraad komt van avond of morgenochtend bij een, ondanks de boycot door Iran en volgens de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Donald McHenry, zal het Amerikaan se besluit de bijeenkomst niet erg beïnvloeden. Hij had al verwacht dat Iran niet zou komen opdagen. Wel hoopte hij dat de Raad enige druk kon uitoefenen op Iran maar hij achtte het niet rea listisch te verwachten dat de Raad de vrijlating van de gijzelaars kan af dwingen. In Washington uitten Amerikaanse regeringsfunctionarissen hun teleur stelling over de aankondiging van de nieuwe Iraanse minister van buiten landse zaken. Sadegh Ghotbzadeh, dat de Revolutionaire Raad had be sloten de Veiligheidsraad te negeren. Ghotbzadeh zei verder dat Iran wei gerde te onderhandelen over de vrij lating van de gijzelaars zolang de Verenigde Staten de sjah niet hebben uitgeleverd aan Iran. In Dublin stelden de leiders van de negen EG-landen een verklaring op waarin onder meer stond dat de be zetting van de Amerikaanse ambas sade in Teheran en het houden van gijzelaars „een schandelijke inbreuk was op de internationale wetgeving". De negen zeggen in de verklaring zich ervan bewust te zijn dat het Iraanse volk de veranderingen die zich in het land hebben voltrokken, wil handha ven, maar stellen tevens dat het van wezenlijk belang is dat „diplomatie ke missies worden beschermd en dat het nemen van gijzelaars om druk uit te oefenen op regeringen volledig on aanvaardbaar is". De EG-verklaring is een Nederlands initiatief. Doel van de verlaring is, zo werd in Dublin gezegd, om naast het aandringen op vrijlating van de gijzelaars, bij de Iraanse machthebbers de indruk weg te nemen dat er in de EG geen begrip zou bestaan voor het belang dat het Iraanse volk toekent aan de omwen teling. Het Internationaal gerechtshof in Den Haag heeft gisteren bekend ge- Franse eis Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als de CDA- ideeën voor „inflatieneutrale belastingen" (zogenoemde Hofstra-voorstellen) worden uitgevoerd, kost dat de schat kist enorme bedragen, oplo pend van zeker een miljard gulden volgend jaar tot meer dan zes miljard in 1994. Dat is dan het gevolg van het feit dat het CDA de hypotheekrente voor wo ningen goedkoper dan 400.000 gul den, blijvend volledig aftrekbaar wil houden voor de belastingen. Dit blijkt uit de nota die minister Andriessen (financiën) en zijn staats secretaris Nooteboom gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Daarin wordt nog eens uitgelegd waarom het kabinet tegen invoering van „Hofstra" is. De oorspronkelijke voorstellen van prof. Hofstra zouden de schatkist slechts tijdelijk een overzienbaar be drag kosten van rond een miljard gulden per jaar. Maar dan zou met een overgangstermijn van een jaar of vijf ook de hypotheekrente niet meer volledig aftrekbaar moeten zijn De aftrekbaarheid zou minder wor den naarmate de inflatie hoger is. Bij een inflatie van zes procent zoals voorzien voor volgend jaar zou dan zonder overgangstermijn nog maar de helft van de rente aftrekbaar zijn. Het CDA wilde dit het gros van de eigen woning-bezitters niet aandoen. In oktober diende het CDA een motie in om „Hofstra" alleen toe te passen voor huizen van meer dan vier ton. Daarmee zou echter een enorm gat Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het te vonde ling leggen van een kind zal niet strafrechtelijk worden ver volgd, indien de ouder daartoe door psychische nood wordt gedwongen en het kind op een plaats wordt gelegd waar zijn gezondheid geen gevaar loopt en waar het spoedig zal worden gevonden. Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van deze strek king van minister De Ruiter van justitie. Het gaat hier om een wijziging van het wetboek van strafrecht, dat het te von deling leggen strafbaar stelt. In toekomstige gevallen zal de rechter moeten vaststellen of aan de voorwaarden is voldaan die tot uitsluiting van strafver volging leiden. maakt dat het Hof oplO december een hoorzitting zal houden over het Amerikaanse verzoek om maatrege len te emen die een eind kunnen maken aande bezetting van de am bassade inTeheran. Zoel de Verenig de Staten als Iran zijn voor de hoor zitting uitgenodigd, maarhet is niet zeker of Iran vertegenwoordigers za sturen. De president van het Hof, dat bestaat uit rechters uit vijftien ve- schillende landen, de Brit Sir Hump hrey Waldock. liet beide partijen we ten dat de zaak. nu in behandeling is" en dat beide partijen geen gekke din gen moeten uithalen, die de situatie kunnen verslechteren. In tal van landen is gisteren bij Ame rikaanse ambassades en consulaten gedemonstreerd. Duizenden moslim- demonstranten marcheerden in Koe weit langs de ambassade en werden door de politie met traangas uiteen gedreven. In Calcutta verbrandden ongeveer vijftig Iraanse studenten bij het Amerikaanse consulaat een por tret van Carter. Ook daar werden ze door de politie verdreven. In het Fi lippijnse Manila joeg de politie ook al een grote menigte moslim-demon stranten terug. In Moskou wisten Russische autoriteiten een betoging van Iraniërs tegen de Amerikaanse ambassade te voorkomen, zo zei een woordvoerder van de ambassade. Hij prees de Russen voor de bescherming van de ambassade. Meer nieuws staat op pag. 7 en 23 ADVERTENTIE U hielp al met 2 miljoen gulden. Laat dat geen reden zijn nu te stoppen. Blijf de op bouw steunen, er is veel meer nodig. giro 3580163 Nicaragua Komité utrecht, o.v. v. 'opbouw' Het vinden van een oplossing voor de Britse kwestie lijkt nog te worden bemoeilikt door de duidelijk uitge sproken eis van de Franse president Valery Giscard d'Estaing dat tegen over toezeggingen van de kant van de acht EG-landen ook goede gebaren van Londen zelf moeten staan en wel op het punt van de visserij, de energie en de schapenvleesmarkt. Meer nieuws op pagina 11 Boetseerset (A) Boetseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. worden geslagen in de inkomsten van „Hofstra". Die inkomsten zijn nodig om rente-inkomsten op spaargeld minder te belasten, en ook schijnwin sten van bedrijven, die enkel door hoge inflatie ontstaan, niet meer vol ledig te belasten. Als alle hypotheekrente volledig af trekbaar blijft, zou invoering van „Hofstra" bij zes procent inflatie per jaar in de rijksbegroting voor 1980 een gat slaan van 120 miljoen gulden, oplopend tot 6,5 miljard in 1994. Hét CDA-idee om woningen boven de vier ton wel onder „Hofstra" te brengen, blijkt dan nauwelijks iets op te leveren. Het CDA-kamerlid Van Rooijen, vu rig pleitbezorger van invoering van „Hofstra", zei desgevraagd dat „Hof stra" dan ook voor spaarrente en be drijfswinsten slechts in beperkte mate zou kunnen worden doorge voerd. De winst is dan in zijn ogen. dat het principe van inflatie-neutrale belastingheffing in elk geval in de belastingwetten is vastgelegd. Inflatie In de nota van Andriessen valt nu ook te lezen hoe deze gedachte van Van Rooijen zou uitwerken. Het gat als gevolg van volledige vrijstelling van hypotheekrente tot woningen Vervolg op pagina 5 Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief. Als onderlegger of voor de sier. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje mei omslagmechaniek, voor extra gemak. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blank houten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over- I tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. INaam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: _Giro:_ Postcode en plaats: -Tel:. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7. Kado naar keuze: DA C1B. DC. C3D. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1