Portugal op weg naar patstelling 4|A n VÏ -5 7; 7* yl 7* 'I V Kr' 9 'v;v I V Vijf magere jaren voor Polen v ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET •BUITENLANDS Morgen kiezen de Portugezen een nieuw parlement. Vier weken lang hebben de partijen op massabijeenkomsten en in kleine zaaltjes, voor de radio en voor de televisie hun beste beentje voorgezet. De campagne was mat vergeleken bij die van 1976. Toch was de inzet dezelfde als nu: kiezen de Portugezen voor of tegen de revolutie die een eind maakte aan het fascisme en de weg opende naar het socialisme, zoals de grondwet zegt. door Jan Halkes - W Drieëneenhalf jaar lang hebben de Portugezen de buikriem moe ten aanhalen en is er van sociale hervormingen niet veel terecht gekomen. Of men zijn oor nu links of rechts te luisteren legt, niemand is erg tevreden met het tot nog toe bereikte resultaat. Vooral de conservatieve partijen die zich verenigd hebben in een „Democratische Alliantie" hopen die ontevredenheid om te zetten in een stembusoverwinning. De schuld van de economische ellende ligt bij de „marxistische grondwet" zeggen Sa Carneiro en Freitas do Amaral, de leiders van de sociaal-democratische en de cen trum-democratische partij die nu samen optrekken aan het hoofd van de Democra tische Alliantie. De Portugese revolutie heeft „een economisch systeem verwoest dat onrechtvaardig maar samenhangend was. en een ander systeem gevestigd dat zowel onrechtvaardig en onsamenhan gend als ondoelmatig is", schrijft het ver kiezingsprogramma van de alliantie. Wat de conservatieven voorstaan komt neer op een volledige contra-revolutie: al gehele wijziging van de grondwet, afschaf fing van de nationalisaties en de landher vorming, inperking van de macht van de vakbonden en de ondernemingsraden en het ongedaan maken van het plan voor een nationale gezondheidszorg. Dit is nog maar een greep uit de vele hervormingen die de alliantie uit wil voeren wanneer zij aan de macht zou komen. Vol vertrouwen zegt het driemanschap want ook de monarchist Ribeiro Teles is met zijn splin terpartij in het verkiezingsfront opgeno men een absolute meerderheid te zullen halen in. het nieuwe parlement. Verraders „De Democratische Alliantie hanteert op nieuw de ideologie van de vroegere dicta tor Salazar die het volk onderverdeelt in patriotten en landverraders", zegt de soci alistisch ex-premier Mario Soares. Hij zelf wordt door de alliantie tot de verraders ggerekend, vanwege zijn vermeende toege wendheid tegenover de communisten. Bei- tde groepen worden in het rechtse jargon woor het gemak „de marxisten" genoemd, waarbij vergeten wordt dat een socialis- ctisch communistische coalitie er niet in zit. „Stemmen op de socialistische partij is, een stem op het onzekere, omdat je niet weet met wie de socialisten straks in zee a» V m m 9 y-\-\ j\.-l A f 7» Al V a O-, m m 1 •v.v Met geheven vuist gaat Mario Soares voorop in een mars van zijn socialisten door Lisabon. gaan", is het belangrijkste verkiezingsar gument van de communisten. „Een grote communistische stemmenwinst zal het voor de socialisten heel moeilijk maken opnieuw naar rechts te zwenken" zegt PCP-leider Alvaro Cunhal. Als tegenhanger van de democratische alliantie hebben de communisten samen met hun kleine zusterpartij, de MDP, een „Alliantie van de Volkseenheid" gevormd. En een groot aantal onaf hanke lij ken op hun lijst moet het voor de niet-communis- tische kiezer aantrekkelijker maken te stemmen op de partij die nog steeds een stalinistisch imago heeft. Overleg Met het communistische gevaar aan de ene en de contra-revolutie aan de andere kant, kan Mario Soares zich weer opwer pen als de grote verdediger van de vrijheid en de democratie. De socialisten staan nog steeds achter hun landhervormings- wet, maar zij zullen die zonder geweld ten uitvoer brengen. Waar de Democratische Alliantie hervormingen belooft, beloven de socialisten overleg in alle orde en rust. Soares gokt erop dat de Democratische Alliantie een groot deel van haar kiezers van zich heeft vervreemd door te ver naar rechts af te wijken. Hij biedt deze groep het alternatief van rust en stabiliteit, ter wijl hij aan de andere kant voor eigen publiek de oude leuzen van het „socialis me in vrijheid" weer van stal heeft gehaald. Rustig Vergeleken met de campagnes van 1976 is het er al met al redelijk rustig aan toege gaan. Het aantal verkiezingsbijeenkom sten van de communistische partij dat door rechtse oproerkraaiers in de war werd geschopt, is op de vingers van een hand te tellen. De communisten zelf heb ben hun activisten nu beter in de hand, zodat de conservatieven zich voor het eerst ongestoord in het hele land konden vertonen. In een lange stoet van auto's reed de verkiezingskaravaan van de De mocratische Alliantie van het ene dorp naar het andere als een militaire zege tocht, al naar gelang de streek meer of minder toegejuicht door de plaatselijke bevolking. Duister De overwinningsroes werd de „democra ten" af en toe te veel, zoals de man die in het noordelijke Braga zijn pistool richtte op een achtjarig meisje dat zand en> steentjes naar zijn auto had gegooid. Met een schot in zijn schouder moest het kind in een ziekenhuis worden opgenomen. Toch is dat nog niet veel vergeleken bij de aanslagen en onlusten die de verkiezings campagnes van 1976 onveilig maakten. Het geval van het meisje uit Braga maakt duidelijk dat de conservatieven niet in staat zullen zijn de duistere krach ten te bedwingen die hun eventuele over winning zal oproepen. Maar om een abso lute meerderheid te halen komen de geal lieerden een kleine tien procent tekort. Het in Portugal geldende kiessysteem zou hen kunnen helpen, ware het niet dat de weinige opiniepeilingen waarvan de pu- blikatie overigens verboden is eerder op een daling wijzen. Het Portugese districtenstelsel bevoor recht op een ingewikkelde manier de grootste partij, met het doel stabiele ver houdingen te scheppen in het parlement. Een conservatieve krant rekende uit dat de Alliantie aan een stijging van 40 naar 43 procent voldoende zou hebben voor een absolute meerderheid in het parlement. Voorwaarde is dat die stijging zich precies in de juiste districten voordoet. Minder dan de helft van de zetels betekent een nederlaag voor de ambitieuze conser vatieven. Zonder een meerderheid van zijn alliantie wil Sa Carneiro geen eerste minister zijn. Hij heeft zelfs beloofd de politiek vaarwel te zeggen wanneer dat doel nu niet bereikt wordt. Er zal niet veel anders voor hem opzitten. Na alles wat de alliantie de „marxisten" verweten heeft,t lijkt een regeringscoalitie tussen „marxis ten" en „democraten" uitgesloten. Zeker als men bedenkt dat de Portugezen in oktober 1980 opnieuw een parlement moe ten kiezen. De grondwet staat niet toe dat deze door de conservatieven afgedwon gen tussentijdse verkiezingen die van 1980 laten vervallen. Falen. De conservatieven hebben na alle rege ringsmoeilijkheden het gunstigste mo ment gekozen voor hun parlementaire greep naar de macht Worden hun ambi ties nu beschaamd, dan kunnen zij dat uitsluitend aan hun eigen falen wijten. De kans dat de Portugese grondwet met haar nationalisaties nog ooit zal worden terug gedraaid, lijkt dan wel voorgoed ver keken. Winnen Sa Carneiro en Freitas do Amaral. dan gaat Portugal opnieuw een moeilijke tijd tegemoet. De vakbonden en de land arbeiders zullen zich niet gemakkelijk ge wonnen geven, terwijl ook president Ea- nes van het radicaal-conservatisme niet veel hebben moet. Maar het zou ook nog kunnen dat de Democratische Alliantie na de overwinningsroes een fikse ruzie krijgt over de verdeling van de bult. De regering van Maria de Lurdes Pintas- silgo beschouwt zich intussen met ingang van heden demissionair. De laatste kabi netsbesluiten maakten een einde aan het plafond in de loonsverhogingen, verruim den de kredietmogelijkheden bij de Por tugese Bank en verminderden de geleide lijke waardedaling van de escudo. Het ziet er naar uit dat, wat de economie betreft, het ergste leed geleden is. De partij die nu aan de macht zal komen heeft de wind mee en kan dus hoog scoren bij de verkiezingen in 1980. Maar als de Democratische Alliantie haar meerder heid niet haalt, blijven de parlementaire verhoudingen waarschijnlijk als voor heen. Kunnen de socialisten en commu nisten dan nog steeds niet met elkaar overweg, dan zal het weer de partijloze Pintassilgo zijn die uitkomst moet bieden. Maar noch de socialisten, noch de commu nisten zullen daar erg op tegen zijn. Voor de Poolse communistische partij is het uur van de waarheid aangebroken, meent de gezaghebbende journalist- politicus Rakowski. De Polen hebben de afgelopen jaren hun eigen normen gevormd om te bepalen of de partij het al dan niet goed doet en een echte dialoog tussen overheid en bestuurden is onvermijdelijk. Polen krijgt, hoe dan ook, een moeilijke winter. door J. den Boef De Poolse bevolking gaat op nieuw een moeilijke winter tege moet. Van het weer zal in belang rijke mate afhangen, hoe ernstig de situatie wordt. Maar zelfs als er geen strenge vorst en geen zwa re sneeuwval komen, zal het een hele toer worden om voldoende voedsel en brandstof te krijgen. Bijna negen jaar geleden leidden voedsel tekorten en aangekondigde prijsverhogin gen tot ernstige onlusten, die de val van partijleider Wladislaw Gomoelka tot ge volg hadden. Hij werd opgevolgd door de vroegere mijnwerker Edward Gierek, die er in betrekkelijk korte tijd in slaagde om, de ontevreden bevolking wat meer ver trouwen in de toekomst te geven. Zijn grootscheepse industrialisatie-program ma bracht echter door tal van oorzaken niet het gewenste succes. En sinds enkele jaren geniet Gierek nog slechts het voor deel van de twijfel. Een van de belangrijkste oorzaken van het uit de hand lopen van het Poolse experiment is ongetwijfeld de economi sche recessie op wereldschaal, die ook de communistisch-geregeerde landen heeft getroffen. De verwachte exportoraers ble ven voor een groot deel uit en daarmee de broodnodige deviezen om in het Westen verkregen kredieten te kunnen terugbeta len. Grote invloed had ook het feit, dat Polen sipds 1975 door slechte weersom standigheden vrijwel elk jaar met misoog sten kampte. Bij ctyt alles speelt echter het onvermogen van partij en regering om tot ingrijpende hervormingen te komen, waarvoor politie ke beslissingen nodig zijn, een fatale rol. Op pijnlijke wijze bleek dat nog kort geleden uit de richtlijnen, die de commu nistische partijleiding heeft gepubliceerd voor het in februari te houden partijcon gres, het eerste sinds 1975. In die richtlij nen wordt de balans opgemaakt over de afgelopen jaren en het programma voor de komende jaren uitgestippeld. Dit laat ste biedt echter nauwelijks werkelijk per spectief. Uur van de waarheid De publikatie van deze richtlijnen ver scherpte de al bestaande vertrouwenscri sis, niet alleen onder het deel van de bevolking dat geen relatie heeft met de partij, maar ook onder de ongeveer drie miljoen leden daarvan. Tien leidende par tij-functionarissen hebben hun kritiek neergelegd in een aan de partijleiding gericht memorandum, waarin wordt ge concludeerd dat officiële verklaringen niet meer serieus worden genomen en dat er een diepe kloof is ontstaan tussen rege ring en bevolking. Eén van de opstellers van dit memoran dum is Mieczyslaw Rakowski, de bekende 53-jarige hoofdredacteur van het tijd schrift „Polityka", lid van het centrale comité van de communistische partij. Ra kowski schreef onlangs dat voor de partij „het uur van de waarheid" is aangebro ken. Hij stelt vast dat de Poolse bevolking in de negen jaren van Giereks bewind rijper is geworden. Zij heeft volgens de hoofdredacteur haar eigen maatstaf voor de beoordeling van de partijpolitiek. Hij acht een echte dialoog onvermijdelijk Rakowski schrijft dat de bevolking actief betrokken moet worden bij het uitstippe len van het beleid, zodat zij zich medever antwoordelijk gaat voelen. Daarvoor is een zo zakelijk mogelijke en veelzijdige informatie-verstrekking noodzakelijk. Elke poging om tot een open dialoog tus sen bevolking en partijleiding te komen, moet falen als er onduidelijkheden blijven bestaan, als er over bepaalde problemen gezwegen wordt en als de taktiek ingang vindt, moeilijkheden uit de weg te gaan of de oplossing ervan naar morgen of over morgen te verschuiven, aldus Rakowski. Partijleider Edward Gierek De kritiek op de,richtlijnen van de partij is voor Edward Gierek aanleiding ge weest. verscheidene delen van Polen te bezoeken om de indruk weg te nemen dat de partij niet op de hoogte zou zijn van de ernst van de situatie in het land. Hij spoedde zich naar de mijnwerkers van Silezië en de arbeiders op de scheepswer ven van Szczezin (het vroegere Duitse Stettin). In een poging, de geloofwaardig heid van zijn beleid te onderstrepen en het verloren contact met de basis te herstel len, kon de partijleider niet anders doen dan toegeven wat algemeen bekend was. Het persoonlijke ingrijpen van Gierek was no'dlg geworden door het falen van de lagere partij-instanties, het regeringsap paraat, de met behartiging van de belan gen van de werkende bevolking belaste vakbeweging en het achter de feiten aan lopende propaganda-apparaat. De talrij ke oppositionele groepen en burgerinitia tieven, die steeds openlijker roet woord en daad van zich doen spreken, hebben mede wellicht als gevolg van het bezoek van paus Wojtyla in Juni van dit Jaar het hunne bijgedragen tot het persoonlijk ingrijpen van Gierek. Dit optreden van de partijchef was echter niet alleen bedoeld om openlijk toe te geven dat de zaken uit de hand gelopen zijn, maar dat de partij alles zal doen om alles nog in goede banen te leiden. Giereks opzet was. de bevolking met de werkelijk heid te confronteren en hij voorspelde zelfs vijf magere jaren, waarin het land niet zal lijken op het beloofde consump tie-paradijs. De politieke oorzaken van de sociaal-economische crisis bleven echter onbesproken, omdat daarover eerst bin nen de partij nog een hartig woordje moet worden gesproken. Niet te motiveren Oierek uitte in 8zczezln ook kritiek op het gebrek aan arbeidsdiscipline en het toene mende absenteïsme in de Industrie. Hij kondigde maatregelen aan om de op volle dige werkgelegenheid gebaseerde rege- ringspolltiek zodanig te wijzigen, dat de nu openstaande 210.000 arbeidsplaatsen (waar maar 10.100 gegadigden voor zijn) worden bezet, Zo zal het minder eenvou dig gemaakt worden om zomaar van baan te veranderen. Gierek hekelde ook de naar zijn mening overdreven looneisen van de Poolse arbeiders. Hoe kan men echter mensen motiveren, die veelal onder frustrerende omstandig heden moeten inwonen bij ouders of grootouders, zonder uitzicht op verbete ring en die veel moeite moeten doen om in het dagelijks onderhoud te kunnen voor zien. Daar kan alleen maar een begin mee worden gemaakt, ais degenen in de Poolse communistische partij, die om puur dog matische redenen en door vrees geleld, de noodzakelijke hervormingen tegenhou den. tot de ontdekking komen dat zij bezig zijn om het tegendeel van wat zij i willen steeds dichterbij te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17