Nachtwaker nog niet getemd =H [H Interferon in de praktijk Benzohol ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 BINNENLAND' TROUW/KWARTET 15 B De Vereniging van particuliere beveiligingsorganisaties ruziet met het ministerie van justitie over de vraag of ook uitzendbureaus en schoonmaakbedrijven door Leo Kleyn bewakingsdiensten mogen gaan verrichten. De beveiligingsbedrijven willen daar niets van weten. Het ministerie wordt verweten de chaos in de bedrijfstak te bevorderen. een vermenging van activiteiten. Er ont staan situaties waarin het personeel van twaalf tot twee uur aan het schoonmaken is, en van twee tot zes aan het bewaken. Wat komt er dan nog terecht van toezicht, door de politie?" Idealist Volgens Boer moeten de economische krachten in de beveiligingssector niet worden onderschat, en doet het ministerie van justitie dat wel. Die krachten bedrei gen overigens ook de zakelijke belangen van de ruim dertig bestaande particuliere beveiligingsbedrijven. In.hoeverre laat de voorzitter van de vereniging die deze be langen behartigt, zich daardoor leiden? Boer pntkent niet dat zijn verzet tegen het ministerie mede wordt ingegeven door vrees voor concurrentie. Hij heeft het her haaldelijk over een „heilloze concurrentie slag" en over* „concurrentievervalsing" Maar daarbij mag naar zijn zeggen niet uit het oog worden verloren dat hij ook een idealist is. „Mijn grote angst is niet dat een aantal bedrijven er onderdoor gaat Waar ik bang voor ben. is dat beveiliging straks als een artikel over de toonbank gaat. dat je die bij een warenhuis kunt kopen. En dan vraag ik me af is dat wat de minister heeft bedoeld, toen hij de wildgroei wilde tegengaan?" Volgens Boet kan hij zich trouwens op de wet beroepen. ..In de beschikking staat dat personeelsleden van particuliere be veiligingsorganisaties geen nevenbedrijf of nevenberoep mogen uitoefenen dat schadelijk kan zijn voor hun beveiligings werkzaamheden. Zodra dan ook een toela ting wordt verstrekt aan een bedrijf dat zich niet voor honderd procent met bevei liging bezighoudt, zullen we dat besluit aanvechten bij de Raad van State Concurrentie Zijn tegenspeler op het ministerie van justitie, mr J J. Kroeskamp. ontkent dat er van een koerswijziging sprake is. Naar zijn zeggen is jaren geleden al de overtui ging gegroeid dat een bepaling die de concurrentie tegengaat, niet thuishoort in de Wet op de weerkorpsen Het is. vindt hij. niet aan de minister van justitie om uit te maken hoeveel beveiligingsbedrij ven binnen de grenzen van een gemeente mogen opereren. „De wet is niet geschikt om daarvoor een criterium te hand haven." Anders dan Boer. zegt Kroeskamp. hoofd van het stafbureau juridische zaken bij de directie politie: „Ik voorzie geen chaos." Hij wijst erop dat (grotei ondernemingen die de beveiligingsmarkt opgaan, daartoe afzonderlijke BV's oprichten en dat daar aan dezelfde eisen worden gesteld als aan de traditionele beveiligingsbedrijven Hij begrijpt wel dat er voor concurrentie wordt gevreesd en volgens hem is die vrees ook niet ongegrond Maar als het daarom gaat. zo heeft, hij Boer naar zijn zeggen laten weten, moet er bij het minis terie van economische zaken aan de bel worden getrokken „Wij hebben eisen gesteld die de kwaliteit van de beveiliging moeten verhogen. Zo wel de oude als de nieuwe bedrijven moe ten daaraan voldoen. Het is niet gezegd dat een toenemende concurrentie de kwa liteit nadelig zal beïnvloeden. Het kan wel. maar het zou. integendeel, ook kunnen dat de nieuwe bedrijven de kwaliteit scherp in het oog houden. Je kunt niet zeggen dat de regeling een kwalitatieve achteruitgang tot gevolg zal hebben." Met zijn argument dat de nieuwe toela tingsvoorwaarde een effectieve controle bemoeilijkt, zo niet onmogelijk maakt, lijkt Boer sterker te staan. „Ja. die contro le wordt wel een beetje moeilljk.,• zegt Kroeskamp „Maar sinds 1939 is de con troïe al vrij moeilijk geweest De mogelijk heden zijn toch wel vrij behoorlijk, denk ik Het laatste woord over deze kwestie is nog niet gezegd De Vereniging van particulie re beveiligingsorganisaties en het depar tement zijn nog in een verwoed gevecht gewikkeld Als de vereniging haar zin niet krijgt, zegt Boer. wordt het contact met het ministerie verbroken Kroeskamp vindt het „vervelend" dat daarmee wordt gedreigd „Ik weet niet." zegt hij. „of dat nou wel zo verstandig is." Nadat jarenlang was geroepen dat de particuliere bewakings diensten aan banden gelegd zou den moeten worden, leek het mi nisterie van justitie er in septem ber eindelijk in geslaagd te zijn de hond. alsmede de geleider daarvan, te temmen. Nieuwe, strengere regels, die toen van kracht werden, zouden een einde moeten maken aan de door menigeen gevreesde chaos op beveiligingsterrein. De voorzit ter van de Vereniging van particuliere beveiligingsorganisaties. B Boer. ver stoorde onlangs de droom. In het jongste nummer van Het tijdschrift voor de poli tie voorspelde hij dat de chaos er toch zal komen, „nu op legitieme wijze". De vereniging waarvan Boer vooratter is. omvat het merendeel van de bedrijven die er. als verlengstuk van de politie, op uit- eenlopende wijzen voor zorgen dat de bur ger rustig kan gaan slapen. De bedrijven zijn voortgekomen uit de nachtveilig heidsdiensten. die er sinds het begin van deze eeuw hun personeel op uitstuurden om te kijken of de deur van de klanten wel op slot was. Sedert 1939 waren ze onderworpen aan de bepalingen van de Wet op de weerkorp sen. die werd uitgevaardigd om in uniform marcherende NSB'ers een halt toe te roe pen. Na de oorlog werd allengs duidelijker dat die wet ter beteugeling van de zich uitbreidende beveiligingsindustrie te kort schoot. Een door de minister van justitie in 1974 ingestelde werkgroep werd ge vraagd hoe de gaten in de wet gedicht zouden kunnen worden. De nu geldende regeling is gebaseerd op de aanbevelingen die de werkgroep in 1977 in haar eindrap port heeft gedaan De in september in werking getreden Be schikking particuliere beveiligingsorgani saties moet onder meer waarborgen dat de werkzaamheden goed worden verricht, dat de organisatie en de leiding daarvan betrouwbaar zijn en dat het personeel behoorlijk is opgeleid en geïnstrueerd. De politie zal er. strenger dan in het verleden, op moeten toezien dat de bedrijven die een zogenoemde toelating hebben gekre gen. aan de vereisten blijven voldoen Koerswijziging «BBaaai Boer. die zelf zitting had in de werkgroep die de minsister adviseerde, juicht de nieuwe wettelijke regeling van harte toe Maar hij verzet zich tegen de bepaling dat een bedrijf in aanmerking komt voor een toelating, als het kan aantonen dat aan zijn werkzaamheden een „redelijke be hoefte" bestaat. Daarmee, vreest hij. wordt de deur opengezet voor onderne mingen die mogelijkheden zien op de be veiligingsmarkt zonder over de benodigde vakkennis te beschikken Dat uitzendbureaus, schoonmaakbedrij ven en andere dienstverlenende onderne mingen ook de beveiliging in hun pakket willen opnemen, vindt Boer „zakelijk ge zien volstrekt logisch". Maar hij vreest dat toelating van zulke bedrijven zal leiden tot grote ondoorzichtigheid, wat de nieu we regeling nu juist wilde voorkomen Het is. zegt Boer. niet zo moeilijk om links en rechts wat opdrachten te vergaren om te kunnen voldoen aan het criterium dat aan de werkzaamheden een „redelijke be hoefte" bestaat. En met dat „behoefte- criterium", vindt hij. wordt voor iedereen die maar wil de markt opengelegd „Een groot bedrijf kan gewoon een dochteron derneming oprichten. Daarmee krijg je Boer sDreekt van een ..koerswiiziging van justitie" die „volstrekt ontoelaatbaar" is. Grote ondernemingen, vooral uitzendbu reaus en schoonmaakbedrijven, staan naar zijn zeggen te popelen om zich ook met de lucratieve beveiliging te gaan be zighouden en worden daarbij niet langer gehinderd door beperkende toelatingscri teria Onder de oude regeling werd bekeken of in de gemeente waarin een beveiligingsbe drijf zich wilde vestigen, wel behoefte be stond aan een nieuwe onderneming Daar bij werd gelet op de grootte van de ge meente en de politiesterkte ter plaatse. Het aantal particuliere beveiligingsorga nisaties bleef daardoor beperkt Interferon. Het begon jaren geleden met een verhaal dat alle kenmerken van een medische succes-story had. Een natuurlijke afweerstof die lichaamscellen maken als ze door een virus worden geïnfiltreerd. En er was. zij het moeizaam, wel aan te komen. zodat we eindelijk uitzicht hadden op een echte geneesmiddel tegen virusziekten. En toen kwam de grote stilte. Was het een droom geweest? Nu toch de eerste voorzichte toepassing. Voor wie verkouden is of griep heeft, zijn er tiental len middeltjes, al dan niet bij de drogist te koop. Zo'n situatie wijst er meestal op dat er geen echt genees middel voor bestaat, en zo is het ook. De middeltjes kunnen hoogstens berei ken dat je je minder be roerd voelt Maar de enige manier om van een virus ziekte af te komen is wachten tot het over gaat Tegen ziekten en ontste kingen die door bacteriën worden veroorzaakt, staan de apotheken vol met mid delen die echt die oorzaak kunnen aanpakken wan neer dat nodig is. Dat heeft niet alle problemen in die sector opgelost. Bacteriën ontwikkelen met hinderlij ke wendbaarheid hun weerstanden tegen de mid delen waarmee ze worden aangepakt. Maar de medi cus staat bepaald niet met lege handen Zijn geheugen op vestzak formaat het zojuist ver schenen Geneeskundig jaarboek 1980 geeft hem een pagina of tien goede raad over de toepassing van antibacteriële midde len. Maar antivirusmidde len komen in het genees middelenoverzicht hele maal niet voor. Dat bete kent niet dat ze niet be staan. blijkt uit de volledi ge lijst. Maar dat er bijna niets tegen virussen be staat, is wel waar en over wat er dan is hoor je ook zelden juichen. Vandaar dat destijds in brede kring de oortjes werden gespitst toen een natuurlijke factor werd ontdekt die virussen bij hun vermenigvuldiging in de lichaamscel tegen werkte. Die factor, die in terferon werd genoemd, werd door de cel zelf ge maakt Kennelijk was die verdediging niet altijd af doende. anders hadden we tenslotte nooit van virus sen gehoord Maar het moest in principe mogelijk zijn om de natuur een handje te helpen en zo sneller over virusinfecties heen te komen. Eenvoudig zou dat niet we zen. bleek al snel. want in terferon was soort-speci fiek: muize-interferon doet bij een hamster niets en omgekeerd. Interferon voor mensen zou dus uit menselijke lichaamscellen gewonnen moeten worden, en dat brengt zo zijn beper kingen mee. Het spul bleek bovendien lastig te zuive ren. Geruime tijd is een bloedbank in Finland zo ongeveer de enige instan tie geweest die onderzoe kers in Europa en Amerika van menselijk interferon kon voorzien. En dat ging mondjesmaat. waardoor ook het onderzoek beschei den van omvang moest blijven. Maar de produktie in menselijke celcultures loopt nu in verscheidene centra, en men heeft ook de zuivering onder de knie gekregen. In Israël is een bedrijf opgezet om com merciële hoeveelheden te produceren. Voorlopig gaat het alleen nog om uit breiding van de klinische proeven Met het Weiz- mann Institute of Science zijn daar indrukwekkende resultaten bereikt met een besmettelijke virusontste king van het bindweefsel van het oog. Omdat „epi demische adenovirus kera toconjunctivitis" nogal een mondvol is. staat de aandoening bekend als „scheepswerf-oog". Het dook tijdens de tweede we reldoorlog als probleem op in de Verenigde Staten, waar sindsdien plaatselij ke epidemieën optreden, vooral in de kustgebieden. Japanse industriearbei ders hebben er nogal eens last van. En Israël regis treert jaarlijks zo'n vijf honderd patiënten, onder wie veel schoolkinderen. Met de tot nog toe beschik bare anti-virusmiddelen kwam een scheepswerf-oog neer op een maand opge zette, jeukende, tranende ogen. overgevoelig voor licht en met een goede kans op aantasting van het hoornvlies: beschadigin gen in het „venster" van het oog die het gezichtsver mogen maanden kunnen beperken. Met interferon oogdruppeltjes, aldus de Israëlische onderzoekers, is een scheepswerfoog in gemiddeld zes en een halve dag bekeken. Hoewel men nog steeds van klinisch on derzoek spreekt, is het in tussen wel zo ver dat ande re ziekenhuizen hun pa tiënten naar Tel Hashomer verwijzen De oogdruppels worden af geleverd in dichtgesmolten zacht-plastic buisjes met één dosis, die in het vries vak van de ijskast moeten worden bewaard en voor gebruik in de hand ont dooid. Interferon is name lijk erg instabiel en kan bij kamertemperatuur niet goed bewaard worden. Een handig geneesmiddel zal het dus wel nooit worden, want interferon is che misch zo gecompliceerd dat er niet „even" in een paar jaar een stabiele vari ant van kan worden ont wikkeld. zoals bij voor beeld wel gebeurt met in stabiele prostaglandins (een ander natuurprodukt met medische mogelijk heden» Maar interferon helpt wel Ook tegen verkoudheid overigens, maar daar zal het wel te duur voor blijven Bron: Research. Heiiiaaiui Institu te Science, november ItM. J. B Lentlra. J. Silbrrbtltch en J. Ger- brandv tred.». Geneeskundif Jaar boek medicijnen I9M. H. M. Blok uilffeverij. Rotterdam Fabrikant Schott is zeer trots op schijven optisch glas waarin de brekingsin dex niet meer dan een tienduizendste procent verloopt. Basismateriaal voor lenzen die laserflitsen concentreren voor het Amerikaanse kernfusie-onder zoek. In de Verenigde Staten ia een gigantische spraakver warring ontstaan over het nut van alcohol in auto benzine voor de energie besparing Een mengsel met tien procent maïs-al- cohol is daar al in minstens veertien staten uit de ben zinepomp te betrekken Maar volgens Rellly van de .staatsuniversiteit van Iowa kost het gebruik van die „gasohol" alleen maar extra energie Scheller en Mohr van de universiteit van Nebraska rekenen daarentegen uit dat toe passing van alcohol wél ?nergie bespaart Een ploeg van de untversi- :eit van Illinois heeft nu letjes en doorzichtig uitge rekend wat er echt aan de nand is Het verschil tus- *en Iowa en Nebraska zat vooral in het gebruik van de maïstengels en -kolven als brandstof om de al«v hol te stoken. Inderdaad extra zuinig, zegt Illinois, maar let wel op de luchtverontreiniging. en op mooelljke uitputting vnn het akkerland Maar hun meer algemene conclusie Is dat alle bere keningen voor de Ameri kaanse situatie bedenke lijk dicht bij de nullijn uit komen Het enige wat met alcohol ontegenzeggelijk wordt uitgespaard is om- port-iolie. want de alcohol- fabriek kan gevocg'ijk ko len stoken Het effect is ongeveer vijf procent op het benzineverbruik, en dat is nog niet gek veei R S. Chamber* m andrrrn. Of*» bol Hor» il or dor.n l II iir pooltlvr nrt rucff**, Sr r, 1 MS-1M. UW»»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15