Vreemdeling niet afdoende beschermd in kerkgebouw Rome en orthodoxie in belangrijke fase Personalia Hoe Nationale-Nederlanden energieke carrièremakers toch nog aan een florissant pensioen kan helpen. ~7\) K. C. van Spronsen (Rudolf van Reest) overleden Mr Van Bennekom over binnenlands asielrecht: Als u aktief carrière maakt, kan uw pensioen toch flink bij uw inkomen achterop raken. Zéker als u het nodig vindt zo nu en dan van werkgever te veranderen. In dat geval namelijk haalt u (AOW inbegrepen) lang niet het optimaal haalbare pensioen van 70% van uw salaris. Terwijl nuttige bijverschijnselen als tantième, kostenvergoedingen en auto-van-de-zaak voorgoed verleden tijd worden. De oplossing is eenvoudig: op tijd een aanvullend pensioen sluiten. Zoals het Pluspensioen van Nationale-Nederlanden. Dan betaalt de fiscus al gauw de helft van de pensioenpremie. Die is namelijk voor de belasting aftrekbaar, tot een maximum van 12.359 gulden per jaar. Dat maximum is geïndexeerd, dat wil zeggen het wordt elk jaar als gevolg van de inflatie aangepast. De Pluspensioenverzekering kent ingebouwde winstdeling. Kan dus zijn koopkracht zoveel mogelijk op peil houden, vooral als u de verzekerde bedragen aan de indexering van de premie-aftrek aanpast. En mocht u uw pensioen niet halen, dan helpt het Pluspensioen uw vrouw haar inkomsten niveau te handhaven. Maar vooral: het Pluspensioen is een flexibele zaak. Precies af te stemmen op uw situatie, uiteraard in goed overleg met uw verzekeringsadviseur. Zo kunt u uw eigen pensioendatum vaststellen. U kunt ook kiezen voor een uitkering gedurende kortere tijd: vijfjaar lang bijvoorbeeld. U kvrnt het pensioen aan iemand anders ten goede laten komen dan aan uzelf. Om even een paar mogelijkheden te noemen. Dat het Pluspensioen ook voor iedereen met een vrij beroep hoogst interessant kan zijn, spreekt vanzelf. Nationale-Nederlanden WV's vragen om kwaliteitsnormen zeewater langs kust HOE RISKANT IS RADIOAKTIEF AFVAL IN 0E GROND? ZATERDAG 1 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET 11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Kerkgebouwen kunnen juridisch gezien geen afdoende bescherming bieden aan vreemdelingen, die in strijd met de wet in Nederland verblijven tegen optreden van de overheid. Met deze woorden drukte de Amsterdamse advocaat mr W. van Bennekom gisteren het optimisme van de organisatoren van het symposium over „binnenlands asielrecht", dat de kerk weer een belangrijke rol als „vrijplaats" krijgt. Het kerkelijk asiel wordt volgens mr Van Bennekom door de burgerlijke wet al lang niet meer erkend. „Ten minste als men er het recht van ker kelijke overheden onder verstaat om naar eigen believen diegenen te be schermen die om asiel vragen." Die vrijheid bestond nog wèl in de late middeleeuwen, aldus Van Bennekom. Het feit dat het tot dusver in Neder land niet tot een ontruiming van een bezette kerk is gekomen berust vol gens de advocaat niet zozeer op be duchtheid voor een verbod van de kerkelijke overheid als wel op de im populariteit van de maatregel. Mr Van Bennekom. die bekendheid geniet als pleiter voor verblijfsver gunningen voor met uitzetting be dreigde buitenlanders, stelde vast dat de betekenis van „vrijplaatsen" voor vervolgden (kerken, parlements gebouwen en gerechtsgebouwen), die het Wetboek van Strafvordering kent, betrekkelijk is. Vrijsteden zoals Vianen en Culemborg waren, bestaan sinds 1800 niet meer: „Plaatsen of buurten waar in het recente verleden alles of bijna alles kon zoals Ruigoord of de Nieuwmarktbuurt, waren alleen in feitelijk opzicht voor korte tijd autonoom", aldus Van Bennekom. .Dergelijke vrijplaatsen zijn de laat ste bloemen in het asfalt van onze gecentraliseerde eenheidsstaat." Oerwoud De vrijplaatsen, die in de wet worden aangegeven, zijn volgens Van Benne kom niet meer dan een middel in de strijd om de vrije staat. „Het is mijn overtuiging dat onze samenleving zich steeds meer ontwikkelt in een richting waarin interesse voor de fei ten en de dorst naar gerechtigheid steeds meer overwoekerd dreigen te worden door een steeds ondoordring baarder wordend oerwoud van rechtsbescherming. Verreweg de meesten van degenen die de nood zaak van meer rechtsbescherming be pleiten vertellen ons er namelijk meestal niet bij dat zij ook vinden dat verder alles bij het oude moet blijven: dat de koopkracht gehandhaafd moet worden, dat de kernbewapening en kernenergie onvermijdelijk zijn en dat Nederland vol is." Mgr dr H. C. A. Ernst, bisschop van Breda, kende op het symposium in „De Duif" in Amsterdam wel grote waarde toe aan de rol van de kerk als vrijplaats voor vervolgden. „Een plaats die gewijd is aan God, dient ook een plek te zijn waar het mens zijn wordt beschermd. Wat de mens van God vraagt en verlangt name lijk bescherming moet hij ook aan zijn medemens geven", aldus mgr Ernst. Verweer Een van de organisatoren van het symposium, prof. dr H. Bianchi, pleit te voor het weer invoeren van het privilege van „vrijplaats om straf rechtelijk vervolgden de gelegenheid te bieden zich beter voor te bereiden op hun verweer. Volgens de VU-hoog- leraar begint het asielrecht weer meer te leven. Zo worden ambassades steeds meer als „vrijplaats" gebruikt en dienen kerken steeds vaker als uitwijkplaatsen. „Als de Duif er niet was geweest, was een aantal buiten landers ons land uitgezet", vertelde hij aan de kleine schare toehoorders in de kerk, die vorig jaar augustus een groep illegaal in ons land verblij vende Marokkanen herbergde. De ontmoeting tussen paus Johannes II en de orthodoxe patriarch Demetrios I. ISTANBUL (ANP, AP) Op de laat ste dag van zijn bezoek aan Turkije heeft de paus een nieuwe stap gedaan in de richting van de hereniging van de katholieke kerken van oost en west. Hij woonde de dienst bij ter gelegenheid van het feest van de apostel Andreas en het was nog niet eerder gebeurd dat een paus een ort hodoxe dienst meevierde, zij het dat hij niet deelnam aan het breken van het brood en drinken van de beker. Wel bekruiste hij zich op zijn ortho dox (van rechts naar links). Een gemeenschappelijke commissie van theologen moet nu verder werken aan de eenheid, die naar gehoopt wordt binnen twintig jaar een feit kan zijn. De paus bepleitte een herziening van kerkrechtelijke artikelen die een struikelblok voor de eenheid vormen en die „uitgevaardigd werden toen de gedachte aan eenheid niet sterk leefde". Patriarch Demitrios I zei: „Wij gaan een nieuwe fase van broederschap in, een ernstige en belangrijke fase. Maar nog steeds veroorzaken twijfels, onverantwoordelijkheid en angst hin dernissen". Kennelijk verwijzend naar de situatie in het buurland Iran zei de patriarch dat de tijden lijken terug te keren van religieus fanatis me, van godsdienstoorlogen en zelf vernietiging. „En altijd in de naam van God". Hij noemde dit de „anar chie van Lucifer". De wereldraad van kerken heeft de hoop uitgesproken dat de ontmoe ting tussen paus en patriarch een stap is naar de begeerde eenheid der christenen, aldus secretaris-generaal Potter. De paus heeft tenslotte zijn gastheer uitgenodigd voor een tegen bezoek om samen bij het „graf van de apostel Petrus te bidden. De vraag is niet of wij de volledige eenheid kun nen herstellen, maar of wij het recht hebben nog langer gescheiden op te trekken", aldus de paus. Het laatste onderdeel van de reis was een bezoek aan het oude Efese bij Izmir. Daar waren voor het eerst de veiligheidsmaatregelen enigszins ontspannen en was er zelfs een be scheiden menigte buitenlanders om de paus toe te juichen, en een aantal baby's om op te tillen. Efese geldt als bedevaartplaats, omdat Maria er de laatste jaren van haar leven zou heb ben gewoond. Voor de nieuwe Turkse regering van premier Demirel is het bezoek rede lijk verlopen. In Istanbul waren ech ter wel enkele bommetjes ontploft waarvoor radicale moslemgroepen de verantwoordelijkheid hebben opge ëist. Persoonlijke ongelukken zouden zich daar niet bij hebben voorgedaan. PRIJS De Cineast Bert Haanstra en de heer H. Schimmel uit Velp krijgen op zaterdag 8 december in Amsterdam de Hiemans en Thijsse- prijs uitgereikt. Deze tweejaarlijkse prijs is bestemd voor mensen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van veldbiologisch onder zoek, natuurbescherming en natuur- beschermingseducatie. Haanstra krijgt de prijs onder meer voor diens film over nationale parken in de we reld. De heer Schimmel (63) is mede werker van het Rij ksinistituut voor natuurbeheer in Arnhem en schreef een aantal publikaties over onder meer stuifzanden en beekdalen. Hij geeft ook natuurcursussen. De prijs, waaraan een geldbedrag is verbon den, wordt voor de tiende keer uitge reikt door de Heimansstichting en het Thijssefonds, die dit najaar heb ben besloten tot een fusie. n na;, zeer JLang niet iedereen wil tol z'n 65ste aktief blijven. Een Pluspensioen zorgt dan voor een interessant stuk vrijheid." (W.TM. Weebers, Sector Pensioenen) door A. J. Klei Op 82-jarige leeftijd is in zijn woonplaats Groenekan overle den de heer K. C. van Spronsen. Toen mij het bericht in deze vorm bereikte, vertaalde ik meteen: Rudolf van Reest, want onder die naam is hij als schrijver bekend geworden. In de boekenkast van mijn ouderlijk huis stonden zijn romans „Gebonde- nen" en „Schapen zonder herder". Mijn vader had ze op aanraden van een kennis aangeschaft, toen hij als noorderling verhuisde naar een streek van ons land, waar veel „zwa re" en „bevindelijke" mensen woon den. Via die romans konden mijn ouders dan aan de weet komen, welk vlees ze in de kuip zouden hebben. In deze romans beschreef (en be streed) Rudolf van Reest het mysti cisme op de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden. HIJ kon boeiend vertel len, ik herinner me tenminste dat ik ze als gymnasiast met veel Interesse las. „Schapen zonder herder" vond ik het mooist, daar kwam een meisje in voor dat Elly heette en de wereld diende, althans gedurende een flink aantal pagina's. Later kwam er zijn levensroman van dr H. Colljn bij. Deze biografie heeft me altijd met een licht afgrijzen ver vuld en ik heb er mijn vader ook nooit in zien lezen. Wie een gaaf voorbeeld wenst van de wijze, waarop in de jaren dertig Colijn door zijn volgelin gen bewierookt werd, moet dit boek lezen. Overigens was de diepe bewondering van de heer Van Spronsen voor Colijn wel te begrijpen. De anti-revolutio naire leidsman was in zekere zin een self-made man en dat was Van Spron sen als autodidact ook. Hij had alleen mulo. Later haalde hij de middelbare akte staatsinrichting, maar de mees te kennis vergaarde hij door gestage zelfstudie. DEN HAAG (ANP) - De WV's in de Nederlandse Noordzeebadplaatsen en het Nationaal Bureau voor Toeris me hebben de overheid gevraagd nog de komende zomer te komen met duidelijke kwaliteitsnormen voor het zeewater langs de kust. Bovendien hebben zij gevraagd om een jaarlijks terugkerend, vergelijkend onderzoek. In een brief aan staatssecretaris Ha- zekamp van economische zaken, die over de toeristische belangen waakt, schrijft de „badplaatsencommissie" van de WV's, dat de jaarlijks terug kerende berichten rond het vervuilde Noordzeebadwater het toerisme geen goed doet. Ook meent de commissie dat de kwaliteitsaanduidingen van dit ogenblik, zoals goed en slecht, niet aangeven hoe goed of slecht het water is. ADVERTENTIE Van Spronsen bedreef ook de journa listiek: van 1919 tot 1933 was hij re dacteur van de tweemaal in de week uitkomende Maas- en Scheldebode. Daarna ging hij in de uitgeverij. Na bij Bosch Keuning te Baarn werk zaam te zijn geweest, vertrok hij naar Oosterbaan Le Cóintre te Goes, waar hij een leidende functie kreeg. Van Spronsen speelde een niet weg te vlakken rol in de vrijgemaakte gere formeerde kerken. Hij stelde de histo rie van de vrijmaking op nogal pole mische toon te boek en heeft tot aan het einde van zijn leven strijdvaardi ge bijdragen gepubliceerd in vrijge maakte (kerk)bladen. Daardoor was zijn proza in elk geval niet saai. Trou wens, uit al zijn werk (romans, levens beschrijvingen. reisbeschrijvingen) spreekt een sterke betrokkenheid. ADVERTENTIE Ballen gehakt mag best van mij. Je kunt bijna nergens meer n met de hand gemaakte bal krijgen, zo'n echte koksbal en dan geen kleintje maar 'n grote van wel 2 ons. Philip Mechanicus aan tafel met Eddy Posthuma de Boer in de nieuwe Zero. NU IN DC IOOSK Naarmate men verder van een zoutkoepel woont, wordt er minder zwaar aan getild, t Nieu we nummer van VU-magazine zal helaas dan ook meer be langstelling trekken in Gasselte dan in de grote steden, zo moet worden gevreesd. VU-magazine-lezers 'n bredere belangstel- Maar hebben ling. Al abonnee? U kunt het van daag nog worden door de BON op te sturen. BON Noteer ook mij als abonnee voor 20,- per jaar. Naam: Adres: Woonplaats: Datum: Handtekening: Verzenden in open envelop zonder postzegel aan: Vu-magazi ne Antw.nr. 1771 1000 SN Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11