erzekering tegen kosten Iternatieve geneeswijze Drie jaar cel en boete geëist voor miljoenenzwendel Alles over aambeien. Gratis boekje van Zwitsanal. repromotie Indonesiër andt op onwil VU staf Zwitsanal helpt bij aambeien. Regering verontrust over Italiaanse vrachtwagendieven Nico Kussendrager gehuldigd met Scherpenzeelprijs Bemanning schip gearresteerd in verstekelingenzaak 4- j-stop de— S-20-raket DOE MEE 1 Psychiatrisch ziekenhuis Zwolle van de baan Achttien maanden celstraf voor dienstweigeraars - DAG 30 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze onderwijsredactie ITERDAM Als de Indonesiër Pramoedya Ananta Toer n» officieel eredoctoraat krijgt, zullen studenten van de Universiteit een alternatieve erepromotie organiseren Tamoedya te huldigen. Pramoedya is een van de politie- evangenen, die onlangs werden overgebracht van het d Boeroe naar de streng bewaakte gevangenis op Noesa- bangan. ad jaar bestaat de Vrije Univer- honderd jaar en ter gelegenheid »n zullen verschillende eredoc- i worden uitgereikt. Binnen de iitaire organen wordt nog over- rie wel en niet voor zo'n erepro- in aanmerking komen. Vanuit tfaculteit voor niet-westerse so le en culturele antropologie is fsteld ook Pramoedya te huldi- (>it voorstel was afkomstig van dentenfractie. ^otivering om Pramoedya een ^toraat te geven was tweeëerlei. i 1926 geboren Pramoedya f korte verhalen, novellen en Daarnaast is hij bekend door aatschappelijke en politieke eiten. Na de staatsgreep van »erd hij door het regime van A rto gevangen genomen. jrdracht van Pramoedya is bij gestrand binnen de raad voor l-culturele wetenschappen, ij speelde ondermeer een rol op het moment van indiening tt voorstel nog geen erepromo- schikbaar was. Volgens dr. D. iper, decaan van de faculteit, •n sprake van dat men het Pramoedya niet zou waar- Wel is de vraag gesteld of dit iraat niet beter verleend zou n worden door de literaire fa- wezen toen de betrokken hoogleraren hun steun weigerden aan een erepro motie door een andere hoogleraar. Deze zou wel bereid geweest zijn om deze taak op zich te nemen, als de anderen hier achter stonden. Kuiper betreurt het dat de vertrou welijkheid rondom de procedure is geschonden. Er heeft een zorgvuldige afweging plaats gevonden, zegt hij. „Men moet straks maar zien wat het totale pakket van eredoctoraten van de VU is." door Jan Sloothaak GRONINGEN De Groningse officier van justitie mr. W. J. Rosingh heeft gisteren een geldboete van 725.000 gulden en een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen de 72-jarige Jan K., oud-directeur van de bedrijfsvereniging voor het bakkers bedrijf. Een uiterst opmerkelijke consequentie is dat als de rechtbank deze eis omzet in een vonnis de verdachte er 1,2 miljoen gulden aan verdient. Jan een onzer verslaggevers identen houden vol dat de be- ien geweigerd hebben mee te omdat zij hun onderzoek in sië niet in gevaar wilden bren- >at zou dan met name gelden <n le hoogleraren Schulte Nord- i Schoorl. Dr. Kuiper zegt hier- Het is natuurlijk wel een over- dat je in Indonesië werkt. Is je meent dat dit werk in het is van de bevolking daar." AMSTERDAM Minister De Van onze pariementsredactie Koning van ontwikkelingssa menwerking heeft gisteren de DEN HAAG - De Nederlandse rege- Dick Scherpenzeelprijs VOOr ring is zeer verontrust over de ernsti- de journalistiek uitgereikt ge toename van diefstal van vracht- aan Trouw-redactuer NiCO wagens In Italië. De diefstal is het Kussendraeer Hii kree* de werk van goed georganiseerde ben- K-USSenarager. nlj Kreeg de des, die op dit moment al zo'n drie- prijs voor Zijn berichtgeving honderd niet alleen Nederlandse over Ontwikkeüngssamenwer- vrachtwagens per maand stelen. Ook king in 1978. zou de diefstal gepaard gaan met een de studenten is de kandida- Pramoedya definitief afge- E KORENAER isfijn,z'n rrassend oprijs id klein. toenemende agressiviteit. Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat heeft dit gisteren verklaard, naar aanleiding van vra gen van vertegenwoordigers van nagenoeg alle partijen in de Tweede Kamer. Volgens Smit-Kroes houdt een speciale commissie van Interpol zich met de zaak bezig. De activitei ten van deze commissie zouden al vruchten afwerpen. Ook krijgen alle Nederlandse chauffeurs voorlichting om diefstal te voorkomen. Staatssecretaris Van der Mei van bui tenlandse zaken zei dat de Neder landse ambassadeur in Rome de Ita liaanse regering op de hoogte zal brengen van de verontrusting, die in Nederland over deze zaak bestaat. „Als derde wereld-redacteur van het dagblad Trouw schrijft hij regelmatig in de nieuwssfeer, maar ook op het terrein van de achtergrondinformatie leesbare en ter zake kundige artike- len", aldus een van de motiveringen van de jury. Minister De Koning wees er bij de uitreiking van de prijs op, dat zijn ministerie er alles aan doet om de hulp aan ontwikkelingslanden te ver beteren, maar dat men er nooit zeker van is of dat wel goed gebeurt. „Dat mensen als Kussendrager ons daarbij kritisch volgen, is goed", aldus de minister. De Koning zei dat het bij ontwikke lingssamenwerking vaak moeilijk is te bepalen wat nu in feite nieuws is. „Zo verstond de Journalist Dick 8cherpenzeel zijn vak en in die geest werkt ook de journalist Nico Kussen- drager", aldus de minister. Nico Kussendrager pleitte in zijn dankwoord voor een berichtgeving over de ontwikkelingslanden, die meer is gericht op de sociale en cultu rele problematiek in die landen. Tot nu toe zou die berichtgeving teveel economisch gericht zijn, aldus Kus sendrager. Op de foto: Minister De Koning (rechts) overhandigt de prijs aan Nico Kussendrager. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft drie bemanningsleden van het Nederlandse koelschip „Em- mely" gearresteerd in verband met de verstekelingenaffaire. De politie wil zetten van de verstekeling, een 20- niet zeggen wie er gearresteerd is en jarige Ohanees. wat de reden is van de aanhouding. Volgens de Federatie van Werkne- De zaak kwam deze week aan het mersorganisaties in de Zeevaart is één van de arrestanten de eerste stuurman van de „Emmely". Deze heeft volgens de Federatie echter geen rol gespeeld bij het overboord licht, nadat twee ex-bemannlngsle- den van de „Emmely" de Federatie hadden verteld dat de kapitein op 24 oktober in Nigeria een verstekeling over boord had laten zetten. De ver stekeling zou verdronken zijn. De ge zagvoerder van het schip wordt pas over enkele weken in Nederland ver wacht om een verklaring af te leggen. K. wordt onder andere verdaéht van belastingfraude. Gisteren vertelde de belastingdeskundige J. A. van Wezep uit Amsterdam dat hij kans heeft gezien een „zwart" vermogen van 7,5 miljoen gulden op te bouwen. Achter af krijgt hij nu zijn malversaties aan het licht zijn gekomen nog een navordering van 2.5 miljoen gulden van de belasting. Als strafboete komt daar nog eens 1,9 miljoen gulden overheen. Als de rechtbank K. ver oordeelt. moet deze belastingboete echter komen te vervallen. Nederland kent namelijk het principe dat ie mand niet twee keer gestraft mag worden voor het zelfde feit. Met ande re woorden: als de rechtbank tot 750.000 gulden vonnist en de belas tingboete komt te vervallen, dan is dat 1.2 miljoen gulden winst. Dat zou een aardig cadeautje zijn voor de heer K. die op de dag van de uit spraak van de rechtbank (13 decem ber) zijn 73ste verjaardag viert. Overigens is daarmee het hele ver haal nog niet verteld. De bedrijfsvere niging voor het bakkersbedrijf wil via een civiele procedure vijf miljoen gul den van K. terugvorderen. De verde diger van K., mr. J. Wagenaar uit Utrecht, betoogde dat zijn cliënt ach teraf dus best weer vijf miljoen gul den kwijt kan raken. Te gek Mr. Rosingh zei bij zijn eis dat het eigenlijk te gek is dat een strafrechte lijk vonnis een voordelige zaak kan zijp voor een verdachte. Volgens het strafrecht mag hij echter niet meer boete eisen dan driekwart miljoen gulden. De ernst van de delicten van K. rechtvaardigen daarom een forse gevangenisstraf. Op de eerste zittingsdag was al geble ken dat K. zijn miljoenen had verzwe gen omdat hij meende dat speculatie winsten niet hoeven te worden opge geven. De officier bestreed dat het om speculatiewinsten ging (het ging e - een onzer verslaggevers HAAG „Dat van particuliere zijde nu een begin is gemaakt om de kosten verbonden sëlternatieve geneeswijzen ook in het verzekeringspakket op te nemen vind ik buitenge- u belangrijk. Het is een eerste stap die wezenlijke inhoud gaat bieden aan de realisering liet zelfbeschikkingsrecht van de mens." Dit zei gisteren prof. dr. P. Muntendam, ir itter van de naar hem genoemde commissie Alternatieve Geneeswijze, bij de presentatie pe alternatieve ziektekostenverzekering Natura. ;o Muntendam sprak in dit ver- 'an een „historische dag", om it ingang van 1 januari het voor o rst in Nederland mogelijk zal ili ch te verzekeren tegen ziekte- oè In verband met de behande- >or alternatieve genezers. Het ji ef hiertoe is genomen door de nj&ing Natura, die voor dit doel menwerkingsverband is aange- ïet de verzekeringsmaatschap- ifjermed te Noordwijk. Naast de vergoeding voor alternatie ve geneeswijzen zal de polis ook de kosten van de „gewone" (reguliere) geneeskundige behandeling dekken, terwijl de premier voorlopig ongeveer op het zelfde niveau ligt als die van een particuliere ziektekostenverzeke ring. Er is echter voor ziekenfondspa tiënten ook een aanvullende verzeke ring mogelijk, alleen voor de alterna tieve geneeswijze. ADVERTENTIE rpig fis ilgens een NlPO-enquê- de helft van de bevol king vóór kernwapens in «Europa. En 76,5% vindt ..it de bewapening op peil èJnoet blijven samen met onderhandelingen. cl itfn duidelijk bewijs dat de Tweede per niet de mening van de bevol- a' king vertegenwoordigt idant de bevolking begrijpt wat de a oorzaak van de nieuwe 91 IVO-kernwapens is: de voortdu- snde produktie (in strijd met het jiides- en ontspanningsbegrip) van i sovjet-aantalsraketten van het type SS-20. NAVO-wapens komen op vroegst in 1983 In 4 jaar maken 9^ sovjets echter 200 SS-20-raket- i, met 600 atoomkoppen, genoeg I. samen met de 450 koppen van i. W-Europa te veranderen in een •actieve puinhoop en een gi gantisch kerkhof. t is onaanvaardbaar. Hoe dan de SS-20-raketten moeten ver dwijnen. allemaal. ieder die in vrijheid wil blijven ^en doen wij een beroep om met de aktie mee te doen. Na ontvangst van Uw bijdrage toral bestemd om meer adverten- tes te zetten, aftrekbaar voor de telasting) op giro 4074478 t.n.v. Stichting Comité „Stop de fc-20-raket". Postbus 15366 ZG Kjen, ontvangt U een aktiepakket. »t o.a. een raambiljet, een handte- rungenli|st, documentatie en stic kers. Binnen de samenwerking met Inter- med zal het vooral de taak van Natu ra zijn om voorlichting aan de verze kerden te geven, aldus dr. C. W. Aak ster, voorzitter van de vereniging die als doel heeft het streven naar vrij- ,heid van geneeswijzekeuze, het be vorderen van een gezonde en natuur lijke leefwijze, het betrekken van de verzekerde bij het beleid en een ver sterken van de eigen verantwoorde lijkheid. Uiteindelijk gaat het om een leveren van een bijdrage aan een be tere gezondheidszorg en het geven van een aanzet tot een vernieuwing in het verzekeringswezen, aldus dr. Aakster. Het initiatief voor de Naturapolis is tot stand gekomen na overleg met patiëntenverenigingen en beroepsor ganisaties op het gebied van de alter natieve geneeswijze. In het pakket treft men vergoedingen aan voor acu punctuur, antroposofie, de natuurge neeswijze. de Moerman-therapie, de behandeling met enzymen en de ma nuele therapie, maar wel toegepast door artsen en paramedici, zoals die door de wet erkend zijn. steld door de toenmalige staatssecre taris Hendriks van volksgezondheid. Prof. Muntendam zei te verwachten dat het eindrapport van deze com missie die eerder al in 1978 een tus sentijds rapport uitbracht over acu punctuur midden volgend Jaar zal worden gepubliceerd. Momenteel vin den er in Nederland zo'n zeven mil joen consulten per Jaar plaats tussen patiënten en alternatieve genezers en gelet op de snelgroeiende belangstel ling hiervoor zal dit aantal waar- schijnlijk nog stijgen. Natura en In termed mikken voor het eerste Jaar op zo'n drieduizend verze kerden, terwijl men op den duur ver wacht dat ongeveer veertigduizend van de ruim zevenhonderdduizend patiënten die alternatieve genezers raadplegen, een dergelijke verzeke ring zullen afsluiten. Er is in ieder geval een samenwerkingsverband aangegaan voor minimaal vijf jaar. Prof. Muntendam links licht de plannen toe Relativering Magnetiseurs „Eigenlijk hadden we verder willen gaan en ook andere alternatieve ge neeswijzen in het pakket willen opne men, zoals magnetiseurs en iriscopis- ten, maar dit bleek op korte termijn niet haalbaar te zijn. Vandaar dat we deze voorzichtige keuze hebben ge daan, vertelde voorzitter Aakster. Hij voegde er nog aan toe dat de polis na verloop van tijd als er ook meer gege vens bekend zijn over de verzekerden waarnaar een onderzoek zal worden gedaan zal worden aangepast aan de ontwikkelingen op dit gebied. Daarvoor is echter een wetswijziging nodig van de wet van Thorbecke van 1865 die de uitoefening van de ge neeskunde regelt. Op het ministerie van volksgezondheid is men bezig met de voorbereiding van deze wets wijziging. Een belangrijke bijdrage iiipy io uinn iiaiiiah daaraan moet de commissie-Munten- 'ntl IS HAHU NUUIu1— dam leveren die in 1977 werd inge- Prof. Muntendam relativeerde enigs zins het begrip alternatieve genees wijze door te zeggen dat wat gisteren alternatief was vandaag normaal kan zijn en omgekeerd. Hij stelde verder dat nu niet gedacht moet worden dat de alternatieve geneeswijzen uit komst bieden voor alle ziekten, kwa len en klachten. „Niets is minder waar. Laat ons twee zaken niet uit het oog verliezen: we tenschap en techniek hebben de mo gelijkheden in de preventieve en cu ratieve gezondheidszorg enorm ver- .meerderd, maar daarnaast blijven er door het nieuwe ziektepatroon vele langdurige ziekten met functiever lies, veel pijn en vaak onvoldoende bijstand en hulp van de officiële ge neeskunde." Men wordt welhaast gedwongen zijn hulp elders te gaan zoeken en men heeft het recht dit te doen. Als dit recht op alternatieve behandelingen erkend wordt, dan zal men ook de daaruit voortvloeiende consequen ties moeten erkennen, aldus prof. Muntendam. „Dat vereist ondermeer een wetswij ziging waaraan momenteel wordt ge werkt maar daarnaast dat er geen financiële drempels mogen bestaan op het inroepen en vestrekken van deze hulp. Daarmee is vandaag dan ook een eerste stap gezet, die ik van grote betekenis acht." ADVERTENTIE Als u last hebt vari aambeien kunt u de pijn en de jeuk stillen metZwitsanal zalf of zetpillen. Zwitsanal helpt ook bij een gemakkelijke stoelgang Meer pijn, jeuk en moeilijke stoel gang zijn niet de enige problemen waar mensen met aambeien mee kampen. Daarom heeft Zwitsanal een boekje samengesteld dat antwoord geeft op vragen en problemen rond aambeien. Wat zijn dat eigenlijk, aambeien? Hoe ontstaan ze en hoe gaan ze weer weg? Kunt u de kans op aambeien voorkomen? Zijn ze erfelijk? Krijgen alle vrouwen aambeien tijdens of na de zwangerschap? Wat kunt u beter niet eten als u aambeien hebt? En welk voedsel is juist goed? Hoe kunt u de gevoelige plek het beste reinigen? Hoe kunnen aambeien operatief worden verwijderd? Al deze vragen worden beantwoord in het Zwitsanal- boekje„Alles over aambeien",16 pa gina's informatie. Gratis bij uw drogist Of stuur een lege envelop met op de achterzijde uw naam en adres naar Zwitsanal afd. Voorlichting. Postbus 3,3900 AAVeenendaaLU ontvangt het boekje dan zonder kosten thuis. Alles over aambeien zwitsanal zwitsanal suppositoria zwitsanal aambeienzatf Zwitsanal aambeienzaK en zetpillen zi|n uitsluitend verkrijgbaar bq apotheek en drogist Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. ook om renten, dividenden en vermo gen). Hij vond dat het een man met de financiële kennis van K. als extra kwalijk moest worden aangerekend dat hij bewust ten koste van de ge meenschap steeds maar doorging zich te verrijken. „K. is iemand met een grote geldzucht." Fout Een heel ander beeld legde verdedi ger mr. Wagenaar de rechtbank voor ogen. De officier zo betoogde hij had enkele slechte punten uit het leven van K. gelicht. Diens eventuele fouten moesten echter worden gezien in het licht van een 40-Jarige loop baan met vele verdiensten. Hij begon ln 1932 als directeur van de algemene bedrijfsvereniging „Noord Neder land In 1953 kwam er een wetswijzi ging die de basis vormde voor de bedrijfsverenigingen. K. werd direc teur van de bedrijfsvereniging voor de bakkers en het is misschien een psychologische fout geweest om een zakenman de leiding te geven van wat in feite een stuk administratie was. K. hield zich bezig met de grote lijn. Hij gaf opdrachten voor effecten- transacties en bemoeide zich per soonlijk niet met de desbetreffende effectennota's. Hij kan die dus ook niet hebben vervalst." Dat K. niet zoveel van belasting af wist vond de heer Wagenaar ook niet zo vreemd, omdat de bedrijfsvereni ging niet belastingplichtig ls. Om een restgroep van de oorspronkelijke be drijfsvereniging op te vangen werd een onderlinge risicoverzekering „Noord Nederland" opgericht. Ook een landelijke dlsconterlngsbank in Nijkerk iwaarvan K. inmiddels de enige commissaris en diens zoon be heerder is) spelen een rol. Men kan hem wellicht verwijten ma ken dat her en der wat steken zijn gevallen, maar er moet wel ln het oog worden gehouden dat onder leiding van K. een instelling ls opgebouwd die bloeit en waar vierhonderd men sen werk vinden, terwijl de verzeker den een goed onderdak hebben ge vonden. aldus Wagenaar. HIJ vond dat de els voor iemand van 73 Jaar die bovendien ook nog ziek is (hersen bloeding en suikerziekte) in feite neerkomt op levenslang) De officier repliceerde dat de verdien sten van K. niet hoefden te worden ontkend maar dat de strafzaak zich nu eenmaal concentreerde op de de licten waarop de dagvaarding was gebaseerd. Tegenover de stelling dat de straf neer zou komen op levens lang, poneerde hij dat de straf „pas send" moest zijn voor de ernst van de feiten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de regio Zwolle mag geen psychiatrisch ziekenhuis worden gebouwd van gereformeerd- vrijgemaakte signatuur, dat plaats zou gaan bieden aan ruim tweehon derd patiënten. Dit heeft staatssecre taris Veder-8mit van volksgezond heid het bestuur van de gereformeer de stichting voor behandeling en ver pleging van geesteszieken in Zwolle meegedeeld. De bewindsvrouwe ls wel bereid een voorstel ln overweging te nemen, waarbij een beperktere capaciteit voor klinische psychiatrische zorg met vrljgemaakt-gereformeerde sig natuur wordt ondergebracht ln een bestaand psychiatrisch instituut Een andere mogelijkheid zou zijn het oprichten van enkele hostels respec tievelijk pensiontehuizen voor (ex- ipsychiatrische patiënten, verspreid over het land. die beheerd worden door een stichting of vereniging in deze geest Van een onzer verslaggevers ARNHEM Twee leden van de actie groep „Onkrult" Willem de Haan en Theo Woltswijk zijn gisteren door de krijgsraad in Arnhem veroordeeld tot achtlen maanden gevangenisstraf Tegen een derde Ud Flip de Kroon is door de auditeurmilitair in een aan sluitend proces een jaar en acht maanden geëist Samen met nog drie andere totaalweigeraars, die momen teel ln hechtenis zitten overwegen ze ln hongerstaking te gaan als protest tegen de gang van zaken. Vla hun advocaat hebben de twee hoger be roep aangetekend. Gisteren kwam niet, ter zitting een vierde totaalwei geraar Willem Bosma. HIJ was gedag vaard voor het niet-verachijnen bij de strafgevangenis Nleuwersluls. Voor het gerechtsgebouw ln Arnhem- Zuid voerde de politie, tijdens de rechtsgang enkele charges uit tegen „Onkruit-leden" en aanhangers, waarbij vijf mensen werden gearres teerd In Zutphen probeerde een aan tal voor het huis van bewaring de terugkomst van Flip de Kroon onmo gelijk te maken. Circa 35 demon stranten werden daarop overge bracht naar het hoofdbureau van politie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9