J merikanen in Sran sneller oor rechter Oplossing Rhodesië nabij placht blijft taboe in achterdochtig Oeganda Wijziging top Iran ongunstig voor VS Salvador breekt met Zuid Afrika s sjah VS verlaat: 'Terreur dreigt in Portugal' Zware eisen in Spaanse abortuszaak Vliegverbod voor DC-10 gevraagd Geen kranten meer op Chinese muur 0AG 30 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET k IERAN, WASHINGTON (Reuter. AFP, AP) De radicale nitische studenten die de Amerikaanse ambassade in eran bezet houden hebben meegedeeld dat zij de 49 ie jrikaanse ijzelaars sneller wegens spionnage zullen be rsten als de Verenigde Staten de sjah naar een ander land Iran laten vertrekken. idei ellj! todenten reageerden hiermee op *hten ut New York dat er een tuig klaar zou staan om de sjah, og in een ziekenhuis in New York •l eegd wordt, terug te vliegen l® Mexico, waar hij in ballingschap e voordat hij naar de Verenigde 8%n kwam. „Als de sjah de Ver- Ie Staten verlaat en naar een land gaat dan Iran, dan zullen gijzelaars veel eerder berechten we van plan waren aldus de nten. it New Yorkse ziekenhuis, het leel Medical Centre" werd giste- derdaad meegedeeld dat de 11- illjke toestand van de sjah zo- is dat hij elk moment de Ver- [fle Staten zou kunnen verlaten, .idersteld werd dat hij zelfs de lippen nacht al in het geheim zou tn kunnen vertrekken. Ook de ilisten van het ziekenhuis zelen dat de galsteenoperatie bij ih goed gelukt was en dat hij vertrekken wanneer hij zou [isteren werden de studenten in 'efibassade weer ondersteund door 1 Tdduizenden demonstrerende lafrs De demonstranten riepen aan Amerika" en „dood aan en op het grote plein van de ding, waar een massabijeen- gehouden werd ter gelegen- ^an de islamitische rouwdag Ta- Vï lield een religieuze leider een raak waarin hij de Verenigde 2 i uitschold voor „de grote sa- •en de Veiligheidsraad van de ^Èigde Naties als een werktuig e grote mogendheden. atiek ^tótond bij de studenten enige M dat de emoties bij de honderd- e iden, die gedurende deze isla- ^he feestdagen tot fanatieke werden opgezweept, niet in de hand te houden zijn, en I mensen massaal zouden pro- de ambassade te bestormen, pér deze week maakten de stu- bekend dat er rondom het w een mijnenveld is aangelegd zpteren drongen ze er bij de de- löjtranten op aan hun wapens uil thuis te laten, oordend op een mogelijke Ame- nse dreiging riepen de massa's niet bang te zijn voor Amerka et bang te zijn om te sterven. groepen jeugdigen riepen: meini, Khomeini, wij zijn allen ildaten", waarmee ze reageerden oproep van de ayatollah dat er eugdleger van twintig miljoen en gevormd moest worden. nks de wijzigingen in het Iraan- ibinet, waar de Revolutionaire minister van buitenlandse za- Bani Sadr de laan uitstuurde over VN-secretaris-generaal Waldhelm zich zeer teleurge steld uitliet) komt de Veiligheidsraad morgen wel in New York bijeen. Maar het is vrijwel zeker dat de nieuwe minister van buitenlandse zaken, 6a- degh Gotbzadeh, daar niet bij zal zijn. Ook de Iraanse vertegenwoordi ger bij de VN, Achmed Salamatian, die er nog voor Banl Sadr heen was gestuurd, is gisteren naar Teheran teruggekeerd, zodat het er naar uit ziet dat Iran helemaal niet vertegen woordigd zal zijn. Waldheim zei giste ren nog steeds te hopen dat Gotbza deh wel zou komen opdagen. Vreedzaam In de nacht van woensdag op donder dag hield de Amerikaanse president Jimmy Carter een televisierede, waarin hij het Amerikaanse volk op riep geduld te oefenen en zei op vreedzame wijze te zullen proberen de gijzelaars vrij te krijgen. Carter voeldde nog steeds niets voor harde militaire acties, omdat dat het leven van de gijzelaars in gevaar zou bren gen, maar hij zei tevens dat Amerika niet zou zwichten voor chantage. Hij dankte het Amerikaanse volk voor zijn steun en vastbeslotenheid in de crisis tussen de VS en Iran. De presi dent wordt momenteel door vriend en vijand geprezen om zijn voorzichtige beleid inzake de crisis. De meeste echte of aankomende kandidaten voor het presidentsschap lieten we ten allen achter hem te staan en ook veel Republikeinen verklaarden na Cartens rede achter hem te staan. Toch vonden 54 leden van het Ameri kaanse Congres dat Carter harder moest optreden en zij drongen er gis teren bij de president op aan Iran een ultimatum te stellen de gijzelaars voor een bepaalde datum vrij te laten of anders militaire acties van de Vere nigde Staten tegemoet te zien. In zijn rede had Carter het stellen van een ultimatum sterk afgeraden. Het voor stel van de Congresleden is verwerkt in een ontwerp-resolutie. die echter, als ze in het Congres wordt aangeno men niet bindend is voor de presi dent. Andere Congres-leden hebben al laten weten niets te voelen voor zo'n resolutie, omdat deze „te ris kant" zou zijn en het leven van de gijzelaars in gevaar zou brengen. Proces Ayatollah Khomeiny reageerde op de rede van Carter door aan te kondigen dat zodra de sjah veroordeeld is hij een proces zal aanspannen tegen Car ter. „Wij zullen eisen dat na de sjah president Carter en oud-president Nixon worden berecht." De ayatoDah riep tevens alle islamitische olie-pro ducerende landen op het ollewapen te hanteren tegen de Verenigde Sta ten. „Als ze het niet doen dan vergaat het de regering net zoals de de sjah van Iran," zo dreigde Khomeiny. Gehuld in de symbolische witte lijkwaden maken Iraanse demonstranten in Teheran duidelijk dat ze bereid zijn te sterven voor de revolutie LONDEN (AFP, Reuter, AP) Een oplossing voor de kwestie Rhodesië is nabij. Op de vredesconferentie in Londen verklaarden de leiders van de guerrillaorganisatie het Patriot tisch Front gisteren dat de impasse in de onderhandelingen was doorbroken en dat een regeling op handen is. Guerrillaleiders Nkomo en Mugabe sprake gisteren een half uur met de Britse voorztter Lord Carrington, die eerder had gewaarschuwd dat de laatste kans om een vreemdzame re geling te bereiken gepakt moest wor den. Na hetgesprek verklaarden de guerrillaleiders dat er vooruitgang was geboekt bij de regelingen over een wapenstilsttand, het laatste punt dat wordt besproken in Londen. Naar verwacht zal volgende week een over eenkomst worden getekend tussen de delegaties in Londen. De delegatie van bisschop Muzorewa uit Salisbury heeft de Britse plannen voor een wa penstilstand al aanvaard. Lord Carrington vertrok na de be sprekingen gisteren direct naar Du blin voor de Europese topconferentie. Vandaag keert hijeer terug in Londen om, zoals hij zelf zegt „hoepelijk de laatste details van een staakt het vuren te regelen." Van" onze correspondent LISSABON Volgens de Portugese krant O Dlario worden er door „recht se en extreem rechtse" terroristen in Portugal bomaanslagen en andere acties voorbereid om op het laatste moment de parlementsverkiezingen van zondag in de war te schoppen. Volgens het blad zijn de acties in de provincie Alentejo, Lissabon, Chaves, Oporto en Braga gepland. De plannen zouden zijn voorbereid in overleg met „bekende personen" uit rechtse kringen, eind oktober te Ma drid. De terroristische acties zouden worden gericht tegen rechtse doelen en bedoeld zijn om de schuld ervan op de schouders van de communisten te schuiven. Ook zouden er moor daanslagen op linkse personen zijn gepland. Gisteren werd niet bekend gemaakt welke concessies zijn gemaakt door de Britten en het Front. Naar verluidt hebben de Britten het bezwaar van het Front dat de guerrillastrijders in een soort concentratiekampen zou den worden opgesloten tijdens de wa penstilstand, kunnen wegnemen. De Britten zouden verder hebben toege zegd dat het Gemenebestleger, dat toezicht gaat houden, groter zal zijn en dat de scheiding tussen de twee vijandige lezers van het Front en Sa lisbury zo groot mogelijk wordt Aan vankelijk was het plan 300 400 mili tairen te sturen, maar de Britten zou den nu hebben voorgesteld om dui zend soldaten te zenden uit Enge land, Kenia, Australië, Fiji en Nieuw- Zeeland. Ook gaan Britse vliegtuigen en helicopters naar Salisbury om de Gemenebestmacht bij te staan. regering van Muzorewa. Het was de eerste officiële Britse delegatie die Rhodesië bezocht sedert de eenzijdi ge onafhankelijkheidsverklaring door Ian Smith in 1965. De Britten bespreken naar verluidt de posities die de verschillende legers moeten innemen in Zimbabwe-Rhodesië. Tijdsduur RID (AP) De openbare aan- ïr in Madrid heeft gisteren op- v zware straffen geëst tegen drie wen en een man die bij abortus betrokken. De man, die de, us had gepleegd, hoorde zeven- ^jaar gevangenisstraf tegen zich Tegen de vrouw, die de abortus indergaan, eiste hij zeven jaar en naanden gevangenis. trenge abortuswet en de zware len hebben de laatste maanden panje veel protesten uitgelokt, ■"loep om legalisatie van abortus t steeds luider, maar het vervol- ibeleid van het Spaans openbaar iterie blijft hard. Uit steun voor rouwen die nog op een proces ten, verklaren steeds meer be- Spaanse vrouwen in het open- baar dat zij hun zwangerschap voor tijdig hebben afgebroken. Zij krijgen daarbij steun van onder andere man nelijke politici, die hebben toegege ven bij een abortus betrokken te zijn geweest. Ook zij lopen daarbij het risico tot zware gevangenisstraffen te worden veroordeeld. Ook woensdag vond er in Madrid een abortusproces plaats, net als gisteren achter gesloten deuren. Volgens de advocaten eisten de openbare aan klager toen 28 jaar gevangenis tegen een 50-jarige vrouw, die de abortus had uitgevoerd. Haar zeven patiënten en de man die hen het adres voor de abortus gaf hoorden elk een jaar te gen zich eisen. Vrouwelijke advocaten mochten de processen niet bijwonen. Buiten de rechtzaal verzamelden zich gisteren opnieuw ongeveer 150 vrouwen om te 'protesteren tegen het proces. Volgens officiële schattingen ondergaan in Spanje jaarlijks ongeveer 300.000 vrouwen een abortus. Een moeilijk punt bij de onderhande lingen blijft nog de vraag wanneer de verkiezingen moeten plaatshebben. De Britten blijven vasthouden aan een periode van ongeveer twee maan den na de besprekingen, terwijl de guerrillaleiders nog steeds vinden dat deze periode veel langer dient te zijn om goed voorbereid aan deze verkie zingen te kunnen deelnemen. In Salisbury is al een Britse delegatie van vier man aangekomen om de wapenstilstand te bespreken met de BONN (Reuter, AP) De ramp met de Nieuwzeelandse DC-10 heeft op nieuw een storm van kritiek op dit toestel teweeggebracht. Nadat woensdag een dergelijk toestel tegen een berg in het Zuid-Poolgebied was gevlogen en 257 mensen omkwamen, is in West-Dultsland al op geopperd dat een totaal vliegverbod moet ko men voor de DC-10. 8PD-afgevaar- digde Manfred Schmidt stelde giste ren schriftelijke vragen aan de rege ring in Bonn en zei dat alle recente vliegtuigongelukken met dit type toestel te maken hebben en dat een DC-10 niet alleen een gevaar is voor de passagiers, maar ook voor de men sen op de grond. De directeur van de Britse lucht- vaartraad James Tye adviseerde gis teren niet meer in een DC-10 te vlie gen. In Nleuw-Zeeland is men er van overtuigd dat de ramp niets te maken heeft met de veiligheid van het toe stel, maar dat de piloot een navigatie- fout had gemaakt. Gisteren is offici eel bevestigd dat alle 257 inzittenden van de DC-10 zijn omgekomen. Een Nieuwzeelandse reddingsploeg heeft gisteren onder moeilijke omstandig heden de plaats van het ongeval bezocht. PEKING (AFP, DPA) - De Chinese regering zal publika- tie8 op de „Muur van de Demo- ra tie" in Peking niet meer dul den. Volgens het persbureau Nieuw China zal het gemeente bestuur van Peking „met pas sende maatregelen" misbruik van de muur moeten verhin deren. De muur was tot nu toe als forum voor legale en illegale activiteiten benut Het perma nent comité van de Nationale Assemblee heeft eenstemmig besloten dat hier een einde aan moet komen. Nieuw China bevestigde voorts de geldigheid van alle wetten en decreten die sedert de stich ting van de Chines Volksrepu bliek op 1 oktober 1949 zijn aanvaard en die niet achter haald zijn door de nieuwe Chi nese grondwet en het wetboek, dat door de vijfde nationale assemblee werd afgekondigd. Volgens waarnemers slaat die bevestiging vooral op de wet ten van 1951 inzake het onder drukken van contrarevolutio naire activiteiten die kort gele den zijn toegepast om de jonge politieke dissident Wei Jings- jeng tot vijftien jaar gevange nisstraf te veroordelen. De 29- jarige Wei, die het rijdschrift Onderzoek publiceerde, had zijn belangrijkste geschriften op de muur der democratie ge publiceerd. „Een vijfde moder nisering voor China: de demo cratie". Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De kansen voor een oplossing van de gijzellngsaffaire in de Amerikaanse ambassade in Teheran zijn er met de benoeming van Sadegh Ghotbzadeh niet groter op geworden. Hij staat bekend als een van de meest uitgespro ken tegenstanders van concessies Jegens de Verenigde Staten. In een Interview zei hij deze week dat de Verenigde Staten weloverwogen een crisis in Iran hebben geschapen om daaruit voordeel te trekken bij de komende presidentsverkiezingen. „We hebben verscheidene voorstellen gedaan voor de uitwijzing van de sjah en de Verenigde 8taten reageerden daarop alleen met de beslissing om onze olie niet meer te kopen. Dit levert ons alleen voordelen op en schaadt slechts de Amerikanen zelf. Maar het is het Jaar van de verkiezin gen en deze maatregel geeft het Ame rikaanse volk voldoening." Toen de nu ontslagen Bani Sadr en kele weken geleden minister van bui tenlandse zaken werd, liet deze zich ook in zeer anti-Amerikaanse be woordingen uit Maar hij onderhield zich wel met de Amerikaanse zaakge lastigde in Teheran, Bruce Laingen, om te zoeken naar een uitweg. Van Ohotbzadeh vallen dergelijke in directe verzoeningspogingen niet te verwachten. Als directeur van de Iraanse radio en televisie ontpopte hij zich al als een overtuigd voorstan der van de consequente islamitische lijn. Onder zijn bewind werd westerse muziek uit de ether verbannen en werden de vrouwelijke omroepmede werkers geprest weer de traditionele sluier voor te doen. Ghotbzadeh zei gisteren er niet veel oren naar te hebben om de zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op zaterdag bij te wonen. In deze uitspraak is de stem van de meester te beluisteren. Khomeini zei eerder deze week van mening te zijn dat de Verenigde Naties geheel door de Verenigde Staten overheerst wor den. Enig heil van een VN-ultspraak meende hij dan ook niet te kunnen verwachten. Bani Sadr had eerder aangekondigd wèl van plan te zijn de zitting van de Veiligheidsraad bij te wonen. Ballingen Bij alle verschilden tussen Bani Sadr en Ghotbzadeh, zijn er ook overeen komsten tussen de twee. Belden leef den lang in ballingschap. Bani Sadr vijftien jaar. waarvan het grootste Irans nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Sadegh Ghot bzadeh deel in Frankrijk, Ghotbzadeh twin tig Jaar, waarvan een groot deel in de Verenigde Staten. Volgens eigen zeg gen is Ghotbzadeh in de afgelopen Jaren twee maal de Verenigde Staten uitgezet. Zowel Banl Sadr als Ghotb zadeh voegde zich vorig Jaar bij aya tollah Khomeini, nadat deze door Irak was uitgewezen en verblijf had gekozen in Neaufle-le-Chateau bij Pa rijs. Beiden werden lid van de islami tische revolutionaire raad, waarvan slechts vijf ni^t-geestelijken deel uit maakten. Zowel Banir Sadr als Ghotbzadeh gaat goed gekleed en maakt uiterlijk een zeer westerse indruk. Maar waar Bani Sadr onlangs voor de Franse radio verklaarde dat hij geen noodzaak zag om met een gijzeling het Amerikaanse beleid tegenover Iran om te bulgen. staat Ohotbzadeh bekend als iemand die Instemt met de bezetting van de Amerikaanse am bassade Overigens moet Ghotbza deh weinig hebben van de linkse ideeën die sommige bezetters huldi gen. Linkse elementen heeft hij bij de Iraanse radio en televisie stelselma tig geweerd. SAN SALVADOR (Reuter, AP) De Midden-Amerikaanse staat El Salvador heeft zijn diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika verbroken. De officiële bekendmaking kwam enige uren nadat onbekenden in de hoofdstad San Salvador de Zuidafrikaanse ambassadeur onder bedreiging van machi nepistolen hadden ontvoerd. WASHINGTON (Reuter. AFP. AP) Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft een speciale aanklager aangewezen, die moet nagaan of de naaste medewerker van president Carter, Hamilton Jordan, cocaïne heeft gebruikt in een Newyorkse dis cotheek Na een vooronderzoek van drie maanden adviseeerde minister van justitie Benjamin Clviletti de ad vocaat Arthur chhristy aan te stellen tot officier van justitie. Volgens de regering van El Salvador heeft de diplomatieke breuk met Zuld-Afrika niets te maken met de ontvoering van ambassadeur Archi bald Dunn, Hector Dada Hirezi, mi nister van buitenlandse zaken van El Salvador, zei dat zijn land het oneens is met de Zuidafrikaanse apartheids politiek en daarom eenzijdig de diplo matieke banden heeft verbroken. „Ambassadeur Gardner kan echter rekenen op alle diplomatieke waar borgen. die horen bij zijn posiUe. De regering van El-8alvador zal alles doen om hem uit zijn ongelukkige positie te bevrijden", aldus Dada Hirezi. De ambassadeur werd woensdag door een groepje van tien gewapende mannen in een auto gedwongen, toen hij zijn ambassade verliet. Volgens de chauffeur van de diplomaat werd daarbij geen geweld gebruikt. De 23- jarige zoon van de ambassadeur deed gisteren in plaatselijke kranten een oproep zijn vader vrij te laten. Geen van de guerrillabewegingen in El Salvador heeft tot nu toe de ver antwoordelijkheid voor de ontvoe ring op zich genomen. In mei van dit jaar werd de Zwitserse zaakgelastig de Hugo Wey gedood door onbekende schutters, toen hij zich verzette tegen een poging hem te ontvoeren. Er de den gisteren geruchten de ronde dat de guerrillabeweging FARN verant woordelijk zou zijn. Deze groep ont voerde eind vorig Jaar de Nederland se Phlllps-dlrecteur Frits Schuitema, maar liet hem na ruim een maand weer vrij. De FARN was ook verant woordelijk voor de ontvoering van twee Britse bankiers, die pas na 214 dagen weer op vrije voeten kwamep. In El 8alvador zijn nog steeds een aantal guerrillabewegingen actief, ondanks een verzachting van het re gime na de staatsgreep van 15 okto ber. De regering bestaat nu zowel uit burgers als uit militairen. Twee leden van de regerende Junta zijn gisteren naar New York afgereisd om tegen over de Verenigde Staten uit te leg gen waarom zij die staatsgreep nood zakelijk achtten. raL r Hans Masselink (en maanden bestaat Oeganda nu zonder Amin. Het is even wennen est. Het land was zó gewend aan een president met een vrijwel jrensde macht, dat ook ten aanzien van zijn opvolgers de vrees ^heerste dat zij de draad zouden oppakken en het machtsvacuüm pen vullen: Het streven was echter gericht op een ware democratie, n droombeeld dat de Oegandezen al jaren koesteren. controleren van alle vijftien ministers. Zij moeten regelmatig rapport uitbrengen om te voorkomen dat toch opeens een minister oppermachtig blijkt te zijn geworden. Jaanzien van iedere actie van de rege- nationale consultatieve raad" werd nend bekeken. Gaat president Blnai- fiet te 'veel overheersen of krijgt een er niet te veel macht? Binalsa s voor- Luie, was van deze paranoïde denk- al het slachtoffer geworden: hij schoof el met zijn ministers om de achter- t tot bedaren te brengen [de regeringsraad van Binaisa gaat het Elke verdachte beweging van de Ident of van een minister kan een greep £de macht zijn Maar ook Binaisa zelf Lt dat enkele ministers te veel invloed en de bewindslieden denken het- e van hem I [(voorbeeld hiervan is het cónflict om de liachtige" minister van defensie Yoweri pveni. Hij werd naar een minder belan- je post gedegradeerd en vijftien com- wes gaan voortaan het doen en laten Macht is taboe in het Oeganda van- vandaag. Evenwicht President Binaisa heeft tot nu toe op een overtuigende manier het machtsevenwicht in zijn'regering weten te handhaven. Vorige week degradeerde hij de belangrijkste guer rillaleider in de strijd tegen Amin. de popu laire Museveni, van defensie naar regionale samenwerking, Binaisa nam zelf defensie onder zijn hoede. De ministerraad was woe dend over deze plotselinge manoeuvre van de president en bijna onderging hij hetzelf de lot als zijn voorganger Luie. Twee dagen intensief discussiëren bracht echter een compromis: Museveni moest maar minister van buitenlandse zaken worden als vervan ger van de kleurloze Alimadi, die net op reis was. Deze mag nu regionale samenwerking doen. Binaisa en Museveni vertegenwoordigen twee belangrijke stromingen in de gema tigd socialistische regering van Oeganda. De 34-jarige Museveni staat bekend als marxistisch vrijheidsstrijder en had zijn leerschool in Mozambique. Binaisa verge leken bij zijn voorganger Luie een man van links staat nu ironisch genoeg, te boek als conservatief. Beide mannen genieten de steun van president Nyerere van Tanzania. In de regering hebben zij als belangrijkste tegenstander Paulo Muwango. Deze ijvert voor de terugkeer van Milton Obote, die voor de staatsgreep van Idl Amin de scepter zwaaide in Oeganda. Vele Oegandezen zien Obote nog steeds als de natuurlijke leider vanJiet land, al leeft hij dan in ballingschap in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es 8alaam. Nyerere Paulo Muwanga was overigens niet betrok ken in het conflict van vorige week. Zijn positie als minister van binnenlandse zaken stond niet op het spel. Dat betekent niet dat er geen kritiek op hem is; naar zijn ministe rie wordt een speciaal onderzoek ingesteld omdat het een duistere rol heeft gespeeld tijdens de golf van terreur en misdaden deze zomer Grote man achter de schermen is en blijft de Tanzaniaanse president Nyerere, die met een groot aantal militairen de orde probeert te handhaven in Oeganda. Aannemelijk is dat Nyerere vorige week achter Binaisa stond, toen deze ging schuiven in de mlnis- terrraad. Zonder steun van Nyerere was Binaisa waarschijnlijk hetzelfde lot bescho ren als voorganger Luie. Buurland Kenia, dat vla Luie enige Invloed had gekregen op de Oegandese politiek, heeft binnen de nationaal consultatieve raad geen steun van betekenis meer. De betrekkingen tussen de twee landen zijn tamelijk koel. Oeganda is economisch sterk afhankelijk van noorderbuur Kenia, maar politiek van het economisch veel zwakkere Tanzania. Negentig procent van Oeganda's in- en uitvoer liep vla de Keniaanse haven Mombassa. Oeleidelljk krijgt de Tanzani aanse haven Tanga nu de voorkeur. Mobas- sa zal voorlopig zeker de belangrijkste ha ven blijven, want Tanga kan pas volop worden gebruikt als een spoorlijn van 500 kilometer is aangelegd. Al snel na de vreugde over de val van Idi Amin kreeg het pessimisme over de toe komst in Oeganda de overhand. De vrijla ting van alle gevangenen, misdadigers inbe grepen. de verveling van de Tanzaniaanse' soldaten, de wraakzucht van Amin-aanhan gers en de wapens die te koop waren voor de prijs van een slof sigaretten zorgden voor een complete chaos. Geen mens durfde 's a- vonds of 's nachts de straat op. buitenland se diplomaten en professoren werden ver moord. Roof was aan de orde van de dag en de regering in Kampala bleek niet in staat een vuist te maken. Op het ogenblik Is Oeganda nog steeds niet veilig, maar de geluiden over misdaden zijn steeds minder te horen. Ook de roep om een machtige leider die orde op zaken kan stel len ls verstomd. In grote delen van het land is al sprake van een vorm van zelfbestuur. De bevolking op het land (ongeveer negen tig procent) ls enthousiast bezig met wat zij noemen een „revolutionaire reorganisatie van het land." In kleine dorpjes en steden ontstaan een soort gemeenteraden met ver tegenwoordigers van het UNLF (Bevrij dingsfront Oeganda), de enige partij die is toegestaan. Boeren, onderwijzers en pries ters. teruggekeerd uit ballingschap tijdens het bewind van Amin, maken vaak deel uit van deze bestuurtjes. De leiders van zulke bestuurseenheden zijn verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van een gemeenschap van tien huizen. Bu ren werken met elkaar samen, wat onder Amin bijna onmogelijk was Deze had een netwerk van spionnen en verraders, en zelfs de naaste buur was niet te vertrouwen. Met dit zogeheten „tien huizensysteem" ontstaat een politieke structuur waarin de bevolking veel te zeggen krijgt over haar eigen zaken. De kleine bestuurseenheden maken deel uit van een steeds groter be stuursapparaat en dit gaat zo door tot op regeringsniveau. Een dergelijk systeem is nieuw voor Oeganda. Ook Amins voorgan ger Milton Obote, die een socialistische maatschappij nastreefde, moest hier weinig van hebben. In de hoofdstad Kampala is het herstel het minst snel gegaan. De bevolking kan hier veel moeilijker in haar eigen levensonder houd voorzien. De vraag naar eerste levens behoeften is er zeer groot, terwijl op het platteland vrijwel iedereen in staat is om het hoofd boven water te houden De mees te Oegandezen hebben onder Amin de com merciële landbouw vaarwel gezegd en ver bouwen alleen nog gewassen voor eigen consumptie De stadsbewoners zijn daar door vaak aangewezen op de zwarte handel. De economie is de zware klappen die het onder Amin heeft opgelopen nog lang niet te boven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7