Vooral voorstanders kernenergie deden voordeel met 'Harrisburg' grote strop soor stuwadoors Mening van een lezer v= rouw Commentaar CNV-voorzitter prijst initiatief werknemers Veel wantrouwen tegenover bedoelingen van Van Aardenne lfbeheersing sèrse tariefsverhogingen gevraagd voor 1900ste keer jarig hoffelijk aanfluiting sterrenwacht panda ongeschikt smartegeld ijDAG_ IDAG 30 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET persconferentie van de Ameri- [ise president Carter over de elingsaffaire in iran heeft op- ,2iiw duidelijk gemaakt dar hij van plan is zich op een of ere manier door de ontwikke len in Teheran of door de stem- bij het thuisfront te laten slepen. Met een grote zelfbe- sing heeft Carter ervan afge- een datum te noemen, waarop ai gijzeling in de Amerikaanse assade tot het verleden moet iren. Het noemen van een der- ke datum zou de toch al onver re Lkelijke crisis alleen maar no- os verscherpt hebben. Amerikaanse president heeft nagelaten te spreken over een oj taire oplossing van de gijzeling ver andere, militaire maatrege- u tegen Iran. De hoop van de ide'nt blijft vooralsnog geves- op een vreedzame oplossing internationale politieke druk. uitspraak van de Veiligheids van de verenigde Naties is in feïcader een voor de hand liggend ild. er lijkt te speculeren op het mdingsvermogen van de lei- Teheran. Wanneer de isla- ;che feestdagen deze week rbij zijn en het zondag te hou- referendum over de grondwet een islamitische republiek ach ter de rug is, zullen Khomeini en zijn medewerkers wellicht de be hoefte krijgen een bevredigende regeling te treffen. De Amerikaan se president heeft de deur voor zo'n regeling in principe open ge zet door indirect in te stemmen met een internationaal tribunaal over de wandaden van de sjah. Voor zijn beleid heeft de president tot dusver de vrijwel onverdeelde steun van het Amerikaanse volk gekregen, inclusief de familieleden van de gijzelaars. Ook de leden van de Amerikaanse volksverte genwoordiging hebben zich una niem achter het tot dusver gevolg de beleid geschaard, zij het dat een deel van hen graag gezien had dat de president een datum genoemd had voor een definitieve oplossing. De laatste ontwikkelingen in Tehe ran wijzen wel uit dat de Iraniërs het geduld van de Amerikanen tot het uiterste op de proef zullen stellen. De vervanging van Bani Sadr als minister van buitenlandse zaken door Ghotbzadeh maakt duidelijk dat de radicale elemen ten in Iran nog aan invloed win nen. Geduld is een teken van kracht, heeft de Amerikaanse pre sident verklaard. Het is te hopen dat Carter deze stelling de komen de ujd zal kunnen handhaven. s, leeft de Vereniging van Rotter- Stuwadoors, waarin zo'n ne- g procent van de Rotterdamse oedstuwadoorsbedrijven vere is, donderdag meegedeeld. De sverhoging zal „ruim boven de procent" moeten liggen, willen ^uwadoors nog de investeringen r en doen die dringend noodzake- ijn om te kunnen blijven voor de behoefte aan stukgoedover- r ipaciteit in de toekomst. De liging onderhandelt momenteel ■■■rfiet ministerie van economische m,7i over de hoogte van de nieuwe ichtven. Vooralsnog vindt het minis- de door de stuwadoors noodza- geachte tariefsverhoging „veel og". Volgens voorzitter J. A. R. Sssen van de stuwadoorsvereni- is een flinke tariefsverhoging lijk van levensbelang voor een bedrijven. „Als we niet kun- ïvesteren en dat is alleen kijk bij een forse tariefsverho- zitten we in de stukgoedsector r' ts met dezelfde situatie als we nu ^ie Nederlandse scheepsbouw inJil fc invi Ijjderschat ens Van Essen zijn de gevolgen de recente havenstakingen voor ;ukgoedsector schromelijk on- hat. Uitspraken als: Het stuk- j bedraagt maar vijf procent van lale overslag in Rotterdam, kun- ,i cijfermatig gezien juist zijn, T ze geven wel een volstrekt ver- 1 beeld van het belang van de f£oedoverslag, aldus Van Essen. jijks wordt zo'n twaalf miljoen stukgoed overgeslagen in de damse haven. De jaaromzet de stuwadoors beloopt 660 mil- [gulden, maar van de direct bij foed betrokken bedrijven als fcdoors. stuwadoors en expedi- bedraagt de jaaromzet in totaal i Minister Van Aardenne (economische zaken) en z'n ambtenaren vormen een pressiegroep pro kernener gie. Die klacht uitte de vereniging Milieudefensie deze week op een hoorzitting in de Tweede Kamer, gewijd aan de komende maatschappelijke discussie over (kern)energie Er bestaat een levensgroot wantrou wen jegens de bedoelingen van de minister, die al lang niet meer spreekt over een ..brede'' discussie Vooral proefboringen, die moeten uitwijzen of zout- koepels in ons land geschikt zijn voor de opslag van radio-actief afval, boezemen milieugroepen en andere critici van ke/nenergie angst in. Maar er is meer. Daags na de hoorzitting diende de minister een wetsontwerp in. dat hem zonder twijfel op nog meer wantrouwen komt te staan Het dreigt ons land op te schepen met extra radio-actief afval In juni deed de minister, terwille van een gunstig onthaal in de Tweede Kamer, alsof er eigenlijk niets nieuws aan de hand was. In de toelichting op het wetsontwerp moet de minister nu terugkomen op de mededelingen, die hij toen deed. Bovendien houdt de bewindsman vol dat het wetsontwerp los staat van de maatschappelijke discussie „En vals beeld.' zegt het D'66 Kamerlid Ineke Lambers Zij voelde de minister in juni aan de tand. „Het nu ingediende wetsontwerp heeft alles te maken met de discussie Een ander obstakel voor de discussie is de beperkte opzet ervan. Voor- en tegenstanders van kernenergie lieten op de hoorzitting weten, dat zij ook -willen spreken over economische groei, over de keuze tussen doorgroeien of een soberder levenswijze De regering echter ziet „de globale doelstelling van het sociaal economische beleid als een gegeven uitgang spunt Op de hoorzitting werd gewaarschuwd, dat potentiële deelnemers het laten afweten als die discussie zich louter toespitst op de energievoorziening, of nog erger kernenergie Een boycot van de discussie door milieu- en andere groeperingen is niet denkbeel dig Zij voelen niets voor een discussie-met-een- vaise-start. op maat gemaakt voor de minister. Keiharde uitspraken over een boycot konden Kamer leden met ontlokken aan de groeperingen, die op de hoorzitting verschenen Die groepen beseffen terde ge. dat bi| de boycot de voorstanders van kernenergie de boventoon kunnen voeren De onvervalste voor standers van kernenergie zijn ook door de bi|na-ramp in het Amerikaanse Hamsburg niet uit het veld gesla gen. Integendeel. door Theo Koele DEN HAAG De bijna-ramp met de kerncentrale in Harris burg deed de voorbereiders van de maatschappelijke discus sie over (kern)energie in ons lang het ergste vrezen. Berichten over evacuatie van grote groepen mensen en foto's van zwangere vrouwen zouden bepalend zijn voor de meningsvor ming. Nu, ruim een half jaar later, moet vastgesteld worden dat vooral vóórstanders van kernenergie hun voordeel doen met het ongeval, of liever: de afloop daarvan. Hun motto: ,,Zie je wel dat het allemaal best meevalt." een onzer verslaggeefsters [TERDAM De recente havenstakingen hebben voor de goedstuwadoorsbedrijven in de Rotterdamse haven een lrecht verlies van twintig miljoen gulden veroorzaakt, daarvan zijn de stuwadoors dit jaar bovendien infronteerd met een „abnormale" loonkostenstijging. Dit 3t de stukgoedstuwadoors ertoe fikse tariefsverhogingen volgend jaar vast te stellen. één miljard gulden. „Je kunt dus wel uitrekenen hoe hard de staking is aangekomen", zegt Van Essen, die zich vooral zorgen maakt over de nog steeds voortdurende sociale onrust in de haven. De forse tariefsverhoging die de vere niging nu wil doorvoeren, is niet in de eerste plaats bedoeld om de verliezen ten gevolge van de havenstaking op te vangen maar is met name nodig om de loonkostenstijging op te kun nen vangen. Deze bedraagt dit jaar volgens de vereniging achttien procent. De stukgoedsector is zeer arbeidsin tensief. Er werken bij de stukgoed stuwadoors in Rotterdam 9200 men sen. De totale stukgoedsector inclu sief cargadoors en expediteurs telt circa vijftienduizend werknemers. De stukgoedsector begint nu ook kapi taalintensief te worden, voorspelt Van Essen, omdat er de komende jaren voor honderden miljoenen gul dens geïnvesteerd moet worden in modernisering van de bedrijfsterrei nen. Deze modernisering is noodzake lijk omdat behandeling van de nieu we stukgoedschepen op de huidige terreinen straks niet meer mogelijk is. Nu de loonkosten „uit de pan" rijzen zal een aantal stukgoedbedrijven niet aan de zo noodzakelijke investerin gen durven te beginnen, zo vreest de vereniging. Dat zal resulteren in een spiraalbeweging naar beneden. Het gevolg zal zijn, verwacht Van Essen, dat arbeidsplaatsen op de tocht ko men te staan en bovendien de ar beidsintensieve stukgoedpakketten zullen uitwijken naar andere havens. Vooral ook omdat de weg naar die andere havens tijdens de recente sta kingen vrij gemakkelijk werd ge vonden. „Wij hadden Harrisburg niet nodig om te weten dat er inderdaad risico's verbonden zijn aan het gebruik van kernenergie. De gebeurtenissen daar zijn in zoverre positief, dat wij ons dit risico nu bewust realiseren," zei in mei directeur G. A. H. ter Bekke van Urenco Nederland Operations BV, verantwoordelijk voor het verrijken van uranium. Nog een- positief geluid vanuit de in dustrie: „Ik hoop dat zo'n ongeluk als in Harrisburg nooit meer voorkomt, maar dat ongeluk heeft wel bewezen dat je radio-activiteit binnen kunt houden, zelfs als domme kerels aan een slechte installatie staan te wer ken." zei ir. P. Mostert, verbonden aan de NV tot keuring van elektroni sche materialen (Kema) in een uni versiteitsblad. De exploitanten van elektriciteitsbe drijven toonden zich in hun informa tieblad zelfs ietwat verbaasd over de enorme publiciteit rondom „Harris burg": „Nochtans is er geen slacht offer gevallen. Het meest bestraalde menselijk wezen buiten de centrale heeft niet meer straling opgelopen dan hooguit het dubbele van de stra ling bij röntgenologisch onderzoek." Prof. A. A. de Boer ten slotte, al vijfentwintig jaar publicist over kern energie. trok na „Harrisburg" de con clusie: „De kernenergie is statistisch gesproken nog steeds een van de vei ligste takken van industrie." Het is duidelijk: de voorstanders van kernenergie hebben hun stem nog niet verloren. Hetzelfde geldt voor critici en geheide tegenstanders, zo lang zij niet besluiten tot een boycot van de maatschappelijke discussie. Vooral het vraagstuk van de proefbo ringen kan voor velen „een breek punt" zijn, waarschuwde deze week de initiatiefgroep kernenergie, waar in onder meer de FNV, grote milieuor ganisaties en de raad van kerken ver tegenwoordigd zijn. Minister Van Aardenne zelf vindt dat „zo snel mogelijk moet worden ge start met het onderzoek naar de ge schiktheid van zoutkoepels", ofwel proefboringen in het noorden des lands en of onder de Noordzee. Het vinden van een koepel, die aan de vereisten voldoet, betekent volgens de minister bepaald niet dat „auto matisch tot uitbreiding van het aan tal kerncentrales wordt overgegaan". Aan een beslissing van regering en parlement over eventuele nieuwe centrales gaat juist de maatschappe lijke discussie vooraf. Meer dan eens heeft de minister verzucht hoe hard nekkig dit misverstand over het doel van proefboringen is. Niet ongevoelig Van Aardenne blijkt echter niet ge heel ongevoelig voor de protesten, die vooral in het Noorden luid klonken. De afgelopen weken zei hij tot twee maal toe: „Democratisch handelen houdt ook in dat men rekening houdt met de gewekte onrust, ook al heeft men de overtuiging dat deze op een misverstand berust." Aan die uitspraak heeft de minister Minister van Aardenne nog geen conclusie verbonden. In het uiterste geval zou het betekenen, dat hij onder druk van de publieke opinie afziet van proefboringen, zolang de discussie aan de gang is. In mei van dit jaar nog stuurde het ministerie van economische zaken aan op een positieve beslissing van het kabinet over proefboringen. Het kabinet durf de dat echter niet aan, en stuurde eeh even dik als positief ambtelijk rap port over proefboringen zonder bege leidend standpunt naar de Tweede Kamer. Afzien van proefboringen betekent, .volgens de minister, de kans op be langrijke informatie voorbij laten gaan. Dat is ook de mening van de Algemene Energieraad. Volgens dit adviesorgaan van de regering moeten de mogelijkheden voor opslag van radio-actief afval „reeds thans wor den onderzocht om in de brede maat- schappelijke discussie oVer (kerne nergie te kunnen worden besproken". Een lid van de raad, dr G. H. Vor\ke- man, heeft afstand genomen van dit standpunt, dat in zijn ogen „een re gelrechte beleidsuitspraak" is. De stichting Natuur en Milieu, waarvan Vonkeman adjunct-directeur is. ge looft zelfs niet dat proefboringen tij dig voldoende informatie opleveren voor de maatschappelijke discussie. Wetsontwerp Het vraagstuk van het radio-actieve afval doemt ook op in een wetsont werp. dat minister Van Aardenne deze week bij de Kamer deponeerde. Het wetsontwerp opent de mogelijk heid. dat buitenlandse opwerkingsfa brieken radio-actief materiaal terug sturen naar de kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard, waar het van daan komt. In een opwerkingsfabriek worden reeds gebruikte splijtstofele menten van kerncentrales geschei den in nog bruikbare splijtstoffen en radio-actief afval. Bijna twee jaar geleden zei Van Aar denne al, dat hij het terugsturen van radio-actief afval niet zou beletten. Die mededeling was niet gericht aan het adres van de Tweede Kamer, maar aan de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij (PZEM), de „beheerder" van de kerncentrale in Borssele Pas anderhalf jaar later, in juni van dit jaar. kreeg de Kamer er lucht van. De regeringen van Frankrijk en Nederland hadden toen al vergaande stappen gezet Oen be hoeve van een nieuw contract tussen de opwerkingsfabriek in het Franse Cap La Hague en de PZEM. 'Formaliteit' In juni, op het matje geroepen door D'66, deed de minister alsof de gang van zaken slechts een formaliteit was. „Er is helemaal niets nieuws aan de orde Er wordt opgewerkt, er is opgewerkt. Alleen, de contracten lopen op een gegeven moment af en moeten dan worden verlengd. In de toelichting op het deze week inge diende wetsontwerp, ter goedkeuring van de contracten, spreekt de minis ter echter andere taal. Nu heeft hij het ronduit over „een nieuwe voor waarde". te weten het terugsturen van afval. Zulke kemsplijtafval, dat chemisch wordt afgescheiden bij de opwerking, is momenteel in Neder land niet aanwezig. Van Aardenne hoopte in Juni. dat de Tweede Kamer het wetsontwerp voor 1 januari 1980 zou behandelen Het PvdA-Kamerlid mevrouw Epema- Brugman vroeg de minister olijk. „Bent u bang dat u er daarna niet meer zit." De minister antwoordde daarop: „Neen, maar wel dat de con tracten dan niet meer ingaan." Die opmerking sloeg niet alleen op de overeenkomst met de opwerkingsfa briek in Frankrijk, maar ook met zo'n fabriek in het Engelse Windscale. Uitstel zeker Van' 's ministers angst is niets meer te bespeuren in de toelichting op het nu voorliggende wetsontwerp. Zijn mi nisterie en de PZEM verklaarden deze week desgevraagd, dat de con tracten geenszins in gevaar komen bij uitstel van de parlementaire be handeling. Het is zeker, dat de Kamer tot uitstel besluit. Ook de grootste regerings partij, het CDA, wenst eerst een „principiële discussie" over opwer king van splijtstof en de afval-proble- men, die daarmee samenhangen. Voor alle duidelijkheid: dat is weer een andere discussie dan de maat schappelijke discussie, waarin „alle facetten" van kernenergie aan bod komen. Ook die grote discussie loopt enige vertraging op, zo werd gisteren bekend; de Tweede Kamer zal niet meer dit jaar,- maar pas in februari met de minister praten over de opzet van deze inspraak-operatie Pas daar na kan Van Aardenne het startsein geven. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Failliet bedrijf weer op poten gezet Van onze sociaal-economische redactie EMMELOORD „Goede en oprechte samenwerking tussen werkgevers en werknemers is de beste manier om een harde, niets ontziende klassenstrijd overbodig te maken." Dat zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren bij de opening van de nieuwe hoofdvestiging van Jeco Stijlmeubelen BV in Emmeloord. TOCH EEN STOPKOGEL Het bedrijf, dat in 1975 failliet werd verklaard, is door de werknemers zelf weer op poten gezet. „U hebt geloof gehad in de mogelijkheden van uw bedrijf en u hebt, toen er nieuw kapi taal nodig was, dat geld zelf op tafel gelegd", aldus de CNV-voorzitter. Het bedrijf is een besloten vennootschap .met een coöperatief karakter. Het wordt door de werknemers zelf be stuurd. In zijn openingsrede zei Van der Meu len het initiatief van de werknemers toe te Juichen: „In uw bedrijf Is het onderscheid tussen eigenaars en af- hankelijken, tussen bazen en knech ten, weggevaagd. U hebt van de nood een deugd gemaakt door als gelijk waardige mensen te gaan samenwer ken in een onderneming nieuwe stijl". De voorzitter wees op de ervaringen in soortgelijke bedrijven, waar werk nemers grote invloed uitoefenen op het beleid: daar wordt met meer ple zier gewerkt en het verloop en het ziekteverzuim liggen beneden het ge middelde. „Ik begrijp dan ook niet dat niet veel meer ondernemers uw voorbeeld vol gen. Werkgevers klagen steen en been over allerlei strubbelingen binnen de bedrijven, die de produktie nadelig beïnvloeden en het klimaat verslech teren. De vakbeweging biedt hun de oplossing op een presenteerblaadje aan. Toch weigeren zij stelselmatig te voldoen aan de vanzelfsprekende wens om de werknemers meer zeg genschap, invloed en verantwoorde lijkheid te geven," aldus de CNV- voorzitter. ADVERTENTIE DEKORENAER is fijn, zfiprijs verrassendklein. Zo'n verschrikkelijk aantrekke lijk baantje lijkt het niet direct om je medeburgers dagelijks voor te houden door hoeveel da len van diepe ellende hun stad ooit gegaan is. Maar Ian T. Clark- son doet het met overgave en een zekere wellust: „Gesticht door de Romeinen, ingenomen door de Saksers, aangevallen door de Vi kingen. veroverd door de Nor- mandiërs.v roept hij dag in dag uit in het oude Engelse stadje Chester. Nu kun je over meer steden zo'n zielig verhaal ophangen. Zou Lei den een stadsomroeper hebben, dan zou die bijvoorbeeld kunnen omroepen: „Tot tweemaal toe be legerd door de Spanjaarden, ten prooi gevallen aan hongersnood, bijna drieduizend doden door de pest, veel slachtoffers bij de ont ploffing van een kruitschip in het Rapenburg". Of over Alkmaar, vóór het jaar 1000 bekend als Alcmere: „Herhaaldelijk aange vallen door de Westfriezen, heeft veel geleden onder de Hoekse en Kabeljauwse twisten, geplun derd door het „Kaas en.Brood volk", geplunderd door de Gel dersen, belegerd door de Span jaarden". Allemaal tot je dienst, maar toch heeft Chester, een stfd in het noordwesten van Enge land. nog iets méér dan Alkmaar en Leiden. Chester is als de burcht Deva gesticht door de Ro meinen en is dus stokoud. Dit jaar viert de stad haar 1900ste verjaardag. En dan mogen onze steden zich beroemen op een stuk of wat oudheden, Chester heeft er meer en oudere: midde leeuwse en zelfs Romeinse muren staan nog altijd overeind, buiten de stadsmuren vind je het zo on geveer best bewaarde Romeinse amfitheater van Engeland, en de „Ye olde Chester tan glove shop- pe" uit 1755 is nog maar een jonkie vergeleken bij die wijnkel der uit 1180, waar nog steeds wijn geschonken wordt ook. In de St. Peterskerk resideerde eens de Romeinse gouverneur van Ches ter, later werd het gebouw pas een kerk, maar die staat er ook al sinds 907. In heel Engeland vind je nog zo'n vijftig stadsomroepers, en toen de toeristen de oude stad Chester een paar jaar geleden ontdekten, moest die natuurlijk ook gauw een stadsomroeper hebben. Dat is Ian Clarkson geworden die het nu een jaar of twee doet en goed ook: vorig jaar werd hij wereld kampioen in zijn vak. deze herfst bracht hij het tot tweede, en in elk geval is hij nu kampioen van Engeland Je kunt hem met zijn 1,88 meter lengte en 108 kilo moeilijk over het hoofd zien.' Trouwens, wie hem niet ziet, hoort hem wel; volgens zijn zeg gen kan hij een pneumatische boor zo'n ding waar ze het wegdek mee openbreken over schreeuwen: „Mijn stem bereikt tussen de 108 en 110 decibel, en als je nou weet dat de Concorde 102 decibel produceertHij vertoont zich in antieke dracht, in kniebroek, scharlaken mantel en driekanten steek, en in deze werkkleding roept hij tweemaal daags het nieuws om. Meestal zijn dat reclameboodschappen, maar aan dit „Ster-nieuws" voegt hij een zeer persoonlijke noot toe. t „Boeren, burgers en buitenlui," riep hij pas nog. „vandaag zal ik het kort maken, want het begint te regenen." waarna de aanbie dingen van de bakker en de sla ger om de hoek tussen Chesters vroegere rampen'door den volke verkondigd werden. Behalve de 63.000 inwoners van Chester luisteren ook de vele toe risten op werkdagen naar Clark- sons omroepdienst. En die toeris ten genieten dan bovendien van de wonderlijkste mengelmoes van huizen en winkels die in En geland te vinden is De „rows" zijn het beroemdst, een heel apart systeem van twee lagen winkels op elkaar. Chester is na al die burgeroorlogen, belegerin gen en grote branden nog steeds meer dan de moeite waard, vin den de bezoekers. Je kunt de stad al die ellende echt niet aanzien, en dat komt vóór een deel door de vrolijke veertiger Clarkson met zijn nieuwsberichten. Er is weer een nieuwe onder scheiding te bemachtigen: de hoffelijkheidspluim, die maan delijks door het bedrijfschap Horeca wordt toegekend aan een opvallend hoffelijk type uit die bedrijfstak. Viola van Emmenes reikte de eerste fraai verpakte pluim uit. De eigenares van een patisserie in Nijmegen, me vrouw Gea Kuyken, was de ge lukkige en daar ziet ze naar uit ook. „Een aanfluiting voor een rijke gemeente als Dantumadeel" vindt een raadslid van die Friese gemeente de versleten tassen van wethouders en gemeentesecreta ris. en daarom heeft hij in de raadsvergadering een voorstel in gediend om vijfhonderd gulden uit te trekken voor de aanschaf van nieuwe exemplaren. Dat zou den dan, schrijft het Nieuwsblad van het Noorden, officiële diplo matenkoffertjes met het gemeen tewapen moeten zijn, ook voor de burgemeester, omdat zijn koffer tje anders te veel bij de nieuwe zou afsteken. Burgemeester Tal stra noemt het voorstel een grap: „De wethouders in onze gemeen te verdienen genoeg om zelf een tas te betalen". Voor het eerst in het bijna twin tigjarig bestaan van de Volks sterrenwacht Simon Stevin zijn er in één Jaar tijd meer dan der tigduizend bezoekers geweest om er het heelal te bestuderen of gewoon maar rond te kijken. Gis teren bleek mevrouw G. Ooster- vink uit Rotterdam die dertigdui zend vol te maken Zij kreeg een encyclopedie uiteraard over astronomie en een prisma- kijker De sterrenwacht startte in 1961 in Oudenbosch om in 1969 te ver huizen naar de huidige stand plaats Hoeven in Noord-Brabant. Er zijn acht mensen in vaste dienst en een groep van 35 vrij willigers vereorgt de rondleidin gen. De Volkssterrenwacht is op woensdag- en zaterdagavonden om half acht voor het publiek open. Zondagsmiddags zijn er twee rondleidingen, om half twee en om drie uur. Groepen van meer dan twintig personen mo gen er na telefonische afspraak altijd binnen. Vorig jaar maakten achthonderd schoolgroepen van deze gelegenheid gebruik. Kang Kang. de reuzenpanda in de dierentuin van Tokio, die in september zijn vrouwtje Lan Lan aan niervergiftiging verloor, krijgt een nieuwe vriendin. Als de Japanse minister-president Ohi- ra volgende maand een officieel bezoek aan China brengt, krijgt hij als bewijs van vriendschap tussen de twee landen Huan Huan mee naar huis, een reuzen- panda-vrouwtje van bijna zeven jaar. Het dier is vier Jaar geleden in het westen van China gevan gen en zit sindsdien in de dieren tuin van Peking. Kang Kang zal volgens de Chinezen een goede kameraad aan de speelse Huan Huan hebben. Charles Manson. in 1971 ëanvan- kelijk ter dood en vervolgens tot levenslang veroordeeld wegens de moord op minstens vijf men sen, onder wie de filmster Sharon Tate, blijft zitten waar hij zit: in de gevangenis van Vacavilie in Califomië. Het college dat moest bekijken of Manson wellicht op erewoord kan worden vrijgela ten, concludeerde dat de vroege re leider van de zgn. „Manson- famlly" nog altijd een gevaar voor de maatschappij betekent. Manson wilde zelf trouwens ook niet. Hij weigerde voor het colle ge te verschijnen en schreef een brief, waarin onder meer dit: „Eén keer heb ik met u gespro ken, en sindsdien word ik als een gevaarlijke gek behandeld". Hij doelde op vorig jaar november, toen hetzelfde college hem had opgeroepen Manson hield daar een urenlange toespraak, en zei toen onder meer: „Ik ben abso luut ongeschikt voor de wereld buiten deze muren; ik pas er hele maal niet in" De 43-jarige Arlene Carmen die in New York namens haar kerk onder de publieke vrouwen werkt, werd tijdens een politie optreden tegen tippelaarsters op het bekende Times Square zelf ook gearresteerd en 22 uur vast gehouden Mevrouw Carmen deed daarover haar beklag bij de rechter, die haar 17.000 smarte geld toewees. De rechter vond het helemaal niet gek dat ze op gepakt was, maar wel dat de poli tie haar samen met de tippelaar sters vastgehouden had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5