BKR verdient beter lot Film drukt waarde natuur in geld uit eudi «n hedendaae* iUUIH tHIb© Avond kamermuziek met vakmanschap A Goeie wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! Zondag op NOS-televisie Museum Amstelkrlng PEPERNOTEN CONCERT Galerie Srefldenside ERWIN DE VRIES1 GALERIE DE BIGGELARIJ.p THEO KUYPERS galerie coninc Loek Lafeber Deze rubriek wordt verzorgd d£ 020-931662 Nieuwe boekei p Dordrechts Museurf KAIYO-MARU VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 Voorstel aan minister geen verbetering voor kunstenaar door Johan Blaeke AMSTERDAM De Beeldende Kunstenaars Regeling BKR (voorheen contra-prestatie) Is na de Tweede Wereldoorlog ontstaan vanuit de erkenning dat kunstenaars en hun produkten van belang zijn voor de Nederlandse samenleving. Omdat er toen (en nu ook nog) geen droog brood te verdienen is voor de beeldende kunstenaars, besloot de overheid de kunstenaars de mogelijkheid te bieden te blijven werken op momenten dat ze niet van de verkoop van hun produkten op de ..vrije markt" konden bestaan De regeling hoe de naam ook moge zijn is dus een arbeidsregeling, daar de kunstenaar voor het geld een produkt en vaak zijn beste produkt moet inleveren Omdat het ministerie van sociale zaken gespecialiseerd is m arbeid en alles wat daarmee te maken heeft, voert dit ministerie de BKR uit Eén van de positieve kanten voor de kunstenaar is de vrijheid van werken Zonder voorwaarden vooraf kan de kunstenaars zijnhaar kunstwerken maken en aan de overheid te koop aanbieden. Wordt het werk gekocht, dan betekent dat dat de kunstenaar weer een tijdje geld heeft om te leven, om materiaal te kopen voor nieuwe kunstwerken en dergelijke De over heid verwerft op deze manier een groot aantal kunstwerken Cultureel aspect Het beheren van het culturele effect van de beeldende kunstenaars rege ling behoort echter tot de taak van een ander ministerie (CRM). Dit mi nisterie zou zich handenwrijvend naar sociale zaken kunnen spoeden teneinde daar regelmatig gratis werk van vrijwel alle Nederlandse kunste naars in ontvangst te nemen. Maar helaas Het ministerie van CRM heeft zo zijn eigen ideeén over wat kunst is of zou moeten zijn. eigen denkbeelden over wat goed is voor het volk (maatschap pelijk relevant) en vooral wat wèl en wat géén ondersteuning verdient Volgens de nota Kunstbeleid. Welke enige Jaren geleden verscheen (TT) staat de BKR (met zijn vrijheid dan ook haaks op het beleid dat het ministerie van CRM wil verwezenlij ken. Het grote probleem voor CRM is die vervelende kunstenaars, die de verantwoording, die zij hebben voor hun eigen werk en de beeldende kunst in het algemeen niet willen overdragen aan die overheid. Zij blij ven gewoon datgene maken waarin ze als kunstenaar geloven en kunnen er dankzij de BKR nog dikwijls van bestaan ook Beheersproblemen Het beheren van kunstwerken, welke verkregen zijn via de BKR is dus altijd een kwestie van moeten en te genzin geweest en nooit een werkelijk onderdeel van het kunstbeleid van CRM. Het gevolg daarvan was een opeenhoping van kunstwerken, ter wijl onvoldoende ruimte en personeel ertoe bijdroegen dat het binnen de korste tijd een administratief doolhof werd en ook kunstwerken ernstige beschadigingen opliepen. Al tien jaar geleden stelde de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) in en rapport aan de kaak dat de toen BBK vergadert over kunstenaarsregeling Van onze kunstredactie AMSTERDAM Komende sa terdag houdt de Beroepsvereni ging van Beeldende Kunste naars (BBK) haar algemene le denvergadering in hotel Kras- napolsky in Amsterdam. Een van de belangrijkste punten op de agenda sal de bespreking sijn van de voorstellen die de Cen trale Commissie voor comple mentaire arbeidsregeling beel dende kunstenaars aan de mi nister van CRM heeft gedaan ten aanzien van een nieuwe op- set voor de Beeldende Kunste naars Regeling. De vakbond van de kunstenaars is het niet eens met deze voor stellen die een einde zouden moeten maken aan een reeds lang voortslepende problema tiek. In bijgaande beschouwing geeft Johan Blaeke zijn visie weer op deze zaak. Blaeke is voorzitter van de BBK. daarnaast is hij lid van de genoemde centrale com missie en coördinator van de kerngroep Fundamenteel on derzoek BKR. nog oienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoorwerpen hetende instantie er een totale warboel van had ge maakt waar toen al geen doorkomen aan was. Onlangs werd ook in het Museumjournaal een aardig staaltje van wanbeheer aan het daglicht ge steld bij het beheer en conservering van Middeleeuwse schilderijen op houten paneel uit de Lanz-collectie. Om deze door hemzelf veroorzaakte ellende te boven te komen, besloot het ministerie van CRM als klap op de vuurpijl voortaan geen BKR werk meer te beheren en ook niet meer haar aandeel in de aankopen van BKR werk (in de meeste gevallen 50 procent) van de gemeenten/regio af te nemen, waardoor met name de gTote steden als Amsterdam. Groningen in de problemen kwamen met het be heer en opslag van de kunstwerken. Omdat de protesten van 8ociale Za ken. een groot aantal gemeenten en kunstenaarsorganisaties geen gehoor vonden bij de minister van CRM en ook de vragen in de Tweede Kamer door haar op de lange baan werden geschoven, besloten op vrijdag 22 juni leden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars. BBK. over te gaan tot de bezetting van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het ging in deze bezetting dus niet om de „poen zoals drs. J. den Uyl in een artikel in de Haagse Post opmerkte, maar om de vrijheid van werken voor de kunstenaars en het fatsoenlijk be heren van de (hun) kunstwerken die met gemeenschapsgelden zijn aange kocht. Het verloop van de bezettingsactie heeft uitvoerig in de media aandacht gehad. De minister kwam naar de Tweede Kamer om vragen van vrij wel alle fracties te beantwoorden en waar zij ook meedeelde dat het ge wraakte besluit werd opgeschort tot mede op advies van de Centrale Com missie voor Complementaire Ar beidsregeling Beeldende Kunste naars op korte termijn een oplossing voor „het probleem" zou zijn ge vonden. De bovengenoemde commissie, die als adviescommissie in BKR zaken werkt voor het ministerie van sociale zaken ging aan de slag. In haar advies staat hoe tot minder kunstaankopen te komen zonder het karakter van de arbeidsregeling aan te tasten. Er staat nergens en dit is een belangrijk kritisch punt dat ook het culturele gedeelte van de Beel dende Kunstenaars Regeling be schermd moet blijven. Daarnaast wordt geadviseerd om door middel van opdrachten aan kunstenaars te bepalen wat zij moeten produceren Als de kunstenaar zich daar dan aan houdt, wordt maximaal de helft van die produktie aangekocht, terwijl hij geld krijgt voor zijn gehele produktie. Op het eerste gezicht lijkt het minder aankopen van kunstwerken mét be houd van hetzelfde inkomen (want dat is de bedoeling) voor de kunste naarts) zo gek nog niet. Zij kunnen dan kunstwerken voor eigen collec tievorming verzamelen en bijvoor beeld op de vrije markt brengen. Het zou in een ideale vorm zelfs de handel in hedendaagse kunst aanmerkelijk kunnen uitbreiden en stimuleren. In dit verband is het ook juist dat de Vereniging voor Galeriehouders en onder meer gesteund door de BBK er bij de Tweede Kamer op heeft aange drongen om de verleden jaar afge schafte aankoopsubsidie Kunstwer ken (A8K) weer in té stellen voor potentiële kunstkopers. De ASK ver leende aan dé kunstkoper in spé een korting, welke later door de overheid werd aangevuld via een speciale door CRM gecreëerde pot. In het gesprek dat de genoemde vereniging heeft gehad met leden van de vaste Kamer commissie van CRM werd aange drongen op het opnieuw instellen van deze vorm van subsidie. Mijn kritiek en daarin tracht ik ook de kritiek te verwoorden welke op vele bijeenkomsten van de BBK naar voren is gekomen richt zich dan ADVERTENTIE door Hans Schmrt HILVERSUM In een maatschappij waarin alles zijn prijs heelt, is de natuur doorgaans het kind van de rekening Als economisch waardeloos worden woeste gronden op grote schaal ontgonnen, regenwouden in hoog tempo gekapt en moerassen en waterrijke gebieden drooggelegd om plaats te maken voor landbouw, industrie, verstedelijking of recreatie. Speciaal vandaag ln de actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV: het eerste deel van twee program ma's naar aanleiding van de maatschappelijke discussie over kernenergie, waarbij met name vraagtekens worden ge- xet bij de uitgangspunten van deze discussie. Tweede uitzen ding is te zien op veertien de cember. Ned. 2, 22.35 uur De wandelende jood. Naar aanleiding van de eerder uit gezonden tweedelige film waarin de christelijke hou ding jegens de joden en jegens Israël getracht werd te ont warren een discussie over dit onderwerp. Deelnemers: rab bijn Soetendorp. de historicus dr. van Roon. de journaliste Rubenstein en de theoloog dr. Wessels. Gespreksleider dr. Leertouwer. Ned. I. 23.00 unr. Expres-VPRO. De eerste af levering onder de naam: Te gek om los te lopen. Het relaas over iemand die als kind reeds in een inrichting werd i Hilversum 2. 9.15 uur. Een jaar of tien geleden werd op verschillende plaatsen in de westerse wereld een poging ondernomen om deze uitverkoop van natuurgebieden stop te zetten door de waarde van de natuur in geld uit te drukken. In Nederland gebeurde dat onder meer door dr. R. Hueting en door het Insti tuut voor milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat daartoe een opdracht kreeg van het Wereld Natuur Fonds. De afgelopen jaren zijn diverse me thodes ontwikkeld en inmiddels ver fijnd. maar deze milieu-economie is moeilijk toegankelijk te maken voor een breder publiek dan economen en ecologen. Het Wereld Natuur Fonds verzocht daarom Wouter van Dieren een populair boek te schrijven over de waarde van de natuur Dat boek („Natuur is duur) verscheen in 1977. en de volgende stap naar een nog breder publiek was een verzoek aan Wouter van Dieren om. met geld uit de actie „Geef om de natuur", een film over dit onderwerp te maken. Première Die film. mede geproduceerd door de N08. beleeft zondag zijn première op de televisie (Nederland 1. 17.40 uur). In de vijftig minuten durende docu mentaire wordt de nadruk gelegd op de economische waarde van de getij- degebieden (estuaria), zoals de Wad denzee en de Wester- en Oosterschei- de Een belangrijke rol in de film speelt de bekende Amerikaanse eco loog prof. dr. Eugene Odum van de universiteit van Georgia. Wouter van Dieren zocht met de film ploeg Prof. Odum op. op het eiland Sapelo. voor de Amerikaanse oost kust. Dat eiland ligt in een uitge strekt getijdengebied met zoutwater moerassen. dat ongeveer honderd keer zo groot Is als de Nederlandse Waddenzee. Een methode om de waarde van een dergelijk gebied uit te drukken in geld. is bijvoorbeeld het berekenen van de opbrengst van de visserij. Als je het inkomen van iedereen die daarbij betrokken is. ziet als de rente van het kapitaal, en je de rente op een (niet eens zo hoog) per centage van vijf stelt, kun je het kapitaal (in dit geval de visstand en de produktie van organisch materiaal waarvan de vis leeft) bepalen. Waarden Maar een getijdengebied heeft nog andere waarden (bijvoorbeeld als af- valzuiverings gebied en als „recy- clingsinstallatie" voor de belangrijk ste chemische bouwstoffen), en ook daarvoor kan een kapltaalswaarde worden vastgesteld. Een andere mo gelijkheid om het kapitaal van een estuarium te berekenen, is de hoe veelheid energie te vergelijken met het energieverbruik van de „gewone" economie Een hectare getijdenge bied blijkt voor de produktie en zui vering een enorme hoeveelheid ener KUNST/RADIO/TELEVISIE De BBK in vergadering bijeen, tweede van rechts voorzitter Jo han Blaeke. ook vooral op de aanleiding die we als vals verwerpen en de niet goed door dachte. laat staan onderbouwde ma nier waarop de Centrale Commissie haar advies heeft uitgebracht. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn dat de Beeldende Kunstenaars Regeling als unieke regeling met culturele ef fecten nu verzwakt dreigt te worden tot een zuiver sociale regeling, waar bij het aankopen van kunstwerken pas op de laatste plaats van belang is. Het is vanuit deze zorg voor de cultu rele waarde van de BKR dat een eerste reactie van de BBK op het advies van de Centrale Commissie aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, de Graaf werd gestuurd, een aantal punten omvatte, welke ik hier zal weergeven. De brief was een weerslag van een bespreking met vertegenwoordigers van de BBK in de z.g. BKR-advies- commissies, welke plaatselijk en/of regionaal BKR aankopen adviseren. In deze bespreking waren een viertal elementen te onderscheiden, te weten: 1. De wijze en de tijd waarop de ad hoe-maatregel van kracht zou moe ten worden. 2. De inhoudelijke aantasting van de BKR; 3. Wijzigingsvoorstellen en aanvul lingen; 4. De noodzaak van een gesprek met de staatssecretaris. Te ver zal het gaan om de gehele brief weer te geven. Ten aanzien van het onderdeel inhoudelijke aantasting stelde de vergadering dat dit gezien werd als een eerste stap in de om bouw van culturele arbeidsregeling naar uitkeringsregeling naar bij stand naar niets Dat om deze weg mogelijk te maken eerst de cul turele en andere voor de samenleving waardevolle aspecten uit de BKR moeten worden geschrapt is ons (BBK) duidelijk. Het gehele advies tot vermindering van de aankoop van kunstwerk komt neer op een verkapte prijsverdubbe- ling en zou kunnen vervangen wor den door een zestal praktische aanbe velingen te weten: 1. Het opstellen van richtlijnen voor te betalen prijzen binnen de BKR; 2. Het verlaten van het standpunt dat er voor de kunstenaars op dit moment een markt is waarvan hij/Zij over het algemeen kan of zou moeten kunnen bestaan; 3. Het dus juist nu uitgebreid stimu leren van een reële vrije markt; 4. De erkenning dat beeldende kun stenaars en hun produkten van be lang zijn Voor de Nederlandse samen leving en uit hoofde daarvan de kun stenaars redelijk van hun werk moe ten kunnen bestaan; 5. De BKR een verplichtend karak ter te geven; SBK Amsterdam Amstel 31» (tij de Munt) 020 - 23 92 15 ÏT^ -J— kunst lenen sparen kopen Hoogstr. 44 Wageningen 08370-15529 Grenen meubelen en porceleinen poppen Ons' Lieve Heer op Solder O.Z. Voorburgwal 40 A dam 020-246604 2 dec. om 14 uur muzikale St. Nicolaaskwia SL Nicolaassuite - Kaes <te Wijs m.m.v. muziekschool Zuid loeg.pnjs 2.50; CJP. enz. 1,- Keizersgracht 757, A'dam ie tel: 223725 1 t/m 23 dec. (de expressie van bijna een halve eeuw kunstbestaan) neo-expr. schilderijen, aquarel en beelden v.d. laatste 2 a 3 ja| Opening op za 1/12 om 4 uur doorga schrijver Albert Helman. Ijl aai Wettenseind 12 Nuenen 040- 832529 tentoonstelling v. tekeningen, assemblages en litho's t/m 13 dec. Op.tijden Zo t/m Don 13-18 u. expositie van emaitles v v 1/12 t/m 31/12 op.tijden Do t/m Zon van 13-17 u en na afspraak 3811 WJ Amersfoor Coninckstraat 20 Telefoon 033-2 93 68 Mevr. J. W. te Winkel-van 6. Het onder de bevolking brengen van de kunstwerken die door diezelf de bevolking ijn betaald, eventueel tegen administratiekosten en een sti mulerend beleid in die richting te voeren. Het behoeft geen betoog dat de BBK als toonaangevende vakbond van beeldende kunstenaars van mening is dat het advies niet in overeenstem ming is met de werkelijke situatie en als zodanig verscheurd dient te wor den Wezenlijke problemen kunnen niet op deze manier worden opgelost. Daartoe moet er een ander, construc tief kunstbeleid worden gevoerd door het ministerie van CRM. waarin Soci ale Zaken (BKR) kan participieren en waarin voorop staat dat de Neder landse bevolking de beeldende kunst in alle vormen nodig heeft. De hoorn speelt in de ideale bezetting de belangrijkste rol, de componist heeft met een feilloos gevoel het ka rakter van de instrumenten aange voeld. De weergave kenmerkte zich door vakmanschap en een blijmoedig musiceren. door Adr. Hager DEN HAAG De afsluiting van het tweede abonnements concert in de serie kamermuziek van het Residentie Orkest, vormde het hoogtepunt van de avond. In een uitstekend bezet Diligentia speelden Jan van der Meer (piano) en de blazers Koos Verheul, Jan Cober, Vicente Zarzo en Ton Kerstens het kwintet opus posthum van Rimsky-Korsakof. Een werk vol bloeiende lyriek met prachtige kleuren en spanningsvolle intensiteit. Uitgeverij Elsevier te Amsta stuurde vier science fiction bo De groothandelaren van de m van E. Pohi en C. M. Kornblutk blz.). Requiem en andere verf van R. A. Heinlein (224 blz.), Dt Pe in het hoge kasteel geschreven is£ P. K. Dick (240 blz.) en Galeri giganten nr 6 met bijdragen vi IW H. Shiras. C. Smith. T L Sherrf Asimov en J. Vance (236 blz.). per deéltje 9.90. Van dezelfde verij is De Mandersens, romajijen een warenhuisdynastie gesel door Cécile Dreesmann. 184 26.50. Uitgeverij Querido te Amste stuurde: 1848 door Theun de (Een spook waart door Europaigi we rivieren/Hagel in het groen), a.' pag.. 49.Het leven van een loper door A. den Doolaard. 4e h Prt ne druk. 367 pag., 45.—. De fke deur door Patrizio Canaponi, 118 pag 19,90. Eerste indnt,, door K. Schippers. Mémoires va drie-jarige, 163 pag.. ƒ21.50. slaapwandelen door Leo Vroma dichten. 72 pag.. 9,90. Voorts Salamander-reeks: Narcissus ojfa1 ersvoeten. door S. Vestdijk; De f ve nimf en de nuf. door Arthur Schendel; De honger heeft vet.T zichten, door Inez van Dulleme 1 Bataafsche Arcadia, door Wilier Toom. Prijs per stuk 6,50. Nieuwe parapsychologische on kingen achter het IJzeren Gc door Henri Gris William Dicl ca' pag., 39,50. Journalistiek geïllustreerd, vervolg op in '70 schenen „Parapsychologische dekkingen achter het IJzeren dijn'. Elisabeth door Mary P 234 pag.. 19.50. Roman. Beide Gottmer, Haarlem. drew Hrisanide maakte dankbaar ge bruik van de door Busoni geschonken gelegenheid zijn technische en muzi kale kwaliteiten te demonstreren. Je gaat te vaak naar Heidelbe andere verhalen van Heinrich Uitg. Van Gennep. Amsterdam pag., 13.50. Judith door Aritha van Herk. Slf roman uit Canada. Uitg. Amste Boek, 240 pag., 22,50. ADVERTENTIE Fluitist Koos Verheul vertolkte met violiste Cara Mia Antonello en de Altviolist Andrew Sparrow de Sere nade opus 77a van Reger. Hoezeer Reger in zijn kamermuziekoeuvre een andere taal spreekt dan in zijn orkest- en orgelwerken bewijst deze compositie, aanleunende tegen Haydn en Mozart. Reger meende, dat de fluit vervangen kan worden door tweede viool, doch juist de fluit be paalt het zonnige karakter van dit werk. Met name in het andante met de meesterlijk geschreven variaties. De weergave bevestigde de kwaliteit van de drie instrumentalisten. Violist Alexandru Lascae nam twee werken voor zijn rekening, een zware opgave. De sfeertekeningen van Georges Enescu in zijn Impressions d'enfance door middel van virtuoze hoogstandjes gerealiseerd, bleken Lascae goed te liggen. In de tien korte werkjes waar de componist raak de vereiste sfeer weet te typeren, demonstreerde de violist zijn technisch kunnen. De weergave van de veeleisende sonate 1 van Bu soni maakte een stugge indruk. Las cae bleek nog te zeer gebonden aan de materie om te komen tot een stra lende toonvorming en een expressie ve verklanking. Nu is Busoni meer piano- dan vioolcomponist, dat blijkt uit de rol, die hij aan de piano heeft toebedacht. De sonate werd eens be kroond met de Rubinsteinprijs ep de aantrekkelijkheid van deze concer ten is dan ook gelegen in het feit, dat men juist'met dit soort zelden of nooit gespeelde composities eens kennis kan maken. Pianist Alexan- Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum Prinsessegracht 30 Den Haag. Tel. 070-462700 Tot en met 12 januari 1980 tentoonstelling verluchte handschriften uit eigen bezit 1300-1550 Geopend maandag l/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur Zon- en feestdagen gesloten. Een traditie van 80 jaar! Kerstgroepen kllken bl| ran Paridon De gehele maand December bent U van harte welkom in onze kunsthandel. Geniet ook van onze prachtige geschilder de dozen uit RUSLAND. Ikonen en repr. GLAS-in-LOOD. vervaardigd in eigen atelier. Halfedelstenen en mineralen. Rel. kerstkaarten. Sieraden. Kunsthandel Van Paridon. sinds 1900 N.Z. Voorburgwal 361-365. AMSTERDAM Tel. 020-235911 24/11-7/12 Sinterklaastentoonstelling: werk van tot de vaste stoc!| behorende kunstenaars, l gebracht in een marktachtigi sfeer voor marktprijzen p open: woe t/m vrij 12-18 u.f do 19-21 u, za 11-17 u zon 13-17 u en vol. afspr. Slolskant 24 2285 AB LekJsctwxJam 070-200156 Museumstraat 40, Dordrechtve Telefoon 078-134100 d Tot en met 13 januari k De geschiedenis van hel in Dordrdi i; gebouwde vlag geschip van de flj eeuwse Japanse manne Scheepsuitrusting, dokumentatie. orxfi waterarcheotogie -1 Geopend: maandag t/m zatercf' 10-17 uur. zondag 13-17 uur. L7 gie te gebruiken, en prof. Odum komt tot de conclusie dat de waarde van één hectare getijdengebied kan oplo pen tot niet minder dan vierhonderd duizend gulden (gebaseerd op cijfers uit 1970) Samenleving Dit bedrag komt ongeveer overeen met de optelsom van alle afzonderlij ke waarden van één hectare getijden gebied Dit duidt erop dat de metho des redelijk betrouwbaar kunnen worden genoemd. De cijfers van prof. Odum maken tevens duidelijk dat tot nu toe dergelijke gebieden op volko men verkeerde analyses van de kos ten en baten zijn drooggelegd ten behoeve van bijvoorbeeld industrie vestigingen. Nederlandse economen stelden in 1970 de waarde van één hectare Waddenzee op slechts vier duizend gulden. Het is duidelijk dat wanneer die door prof. Odum berekende waarden zou den meespelen, de afwegingen en be slissingen veelal anders zullen uitval len. Over hoe die samenleving er dan zou kunnen uitzien, praat Wouter van Dieren in de film met dr. Hazel Hen derson van het Centrum voor toekomstaltematieven in Princeton. Zij ziet een samenleving die weer aansluit bij de natuur, met een tech niek die niet domineert maar die zich aanpast aan de wetten van de natuur en de kleine menselijke schaal. ZIJ noemt dit de techniek van de liefde, in tegenstelling tot de techniek van de angst die we nu kennen. Overigens is „Natuur is duur" (Natu re's Price) geen praatfilm met veel cijfers Er is ook veel natuurschoon te zien. En dat heeft voor veel mensen een waarde die zich (gelukkig) niet in geld laat uitdrukken. De beroemde ecoloog dr. Eugene P. Odum (links) in gesprek met Wouter van Dieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4