VS dagen Iran voor Internationaal Hof jeen oplossing oor EG-crisis Vermogensbelasting verlicht Meerderheid in Kamer tegen komst van RTL Kies uw kado Toeval? LIKEURTJE: v| je proeft de bessen er Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog HET WEER leren dameslaarzen ritse premier milder >rse stijging rkloosheid ider mannen Bij de boekhandel bent u goed uit ceeeeeeeeeeeeeeeececeeeee Beslissing volgende week in Kamer Nota met normen voor kabel-tv gevraagd Pelgrims weer in moskee van Mekka Benzine twee cent duurder Trouw Nog geen strafblad. Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I rouw 37STE JAARGANG NR. 10815 - VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 Droog weer met enkele opklaringen maar in de ochtend eerst nog gebieden met mist. Middagtemperatuur ongeveer tien graden Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Morgen en overmorgen: opklaringen maar ook kans op wat regen. Middagtemperaturen ongeveer negen graden. Morgen zon op: 08.25 onder. 16.23. Maan op: 15.46 onder 05.04. K in 3 schachtwijdten en 3 breedte- maten voor de voet. extra smal, breed, extra breed. Zwarten bruin v.a. 139.90 Losse nummers 60 cent KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21. Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 0> N ro PAGINA 3: Vrees voor verkapt her-invoeren ulo PAGINA 4: Regeling Beeldende Kunstenaars kan beter PAGINA ECONOMIE: De markt steeds populairder PAGINA 7: Salvador breekt met Zuid-Afrika PAGINA 9: Verzekering voor alternatieve geneeswijze r Bert van Panhuis BLIN De negen landen van de Europese gemeenschap nog ver van een oplossing voor het probleem van de Britse Irage aan de Europese begroting. Dat was gisteravond de ruk na de eerste besprekingsronde over dit het Europese averleg in Dublin beheersende vraagstuk. grote hartstocht verdedigde Mar- Thatcher de Britse eis om 1,5 ard Europese rekeneenheden Ier aan „Brussel" te hoeven af- en. Opvallend was wel dat de waarop de Britse premier haar ngens kenbaar maakte veel mil- was dan zij de afgelopen weken gebezigd. Volgens minister van tnlandse zaken Lord Carrington de Britten blij dat er een oplos- binnen de structuur van de EG can worden gevonden. En dit kan duiden dat Londen geen schen- zal vragen van de gemeen- ps regels. orw aarden drie uur discussie zijn we nog ver van een oplossing," aldus de rlandse premier Van Agt die namens zijn collega's Martens ïelgië en Wemer van Luxemburg tenelux mening vertolkte. Die erop neer dat de kleine EG- i bereid zijn een financieel offer rengen als zo een crisis in de enschap kan worden voor- sn. een oplossing worden wel vier waarden gesteld: zij mag de ei-' inkomsten van de EG niet aan- onze Haagse redactie HAAG De werkloosheid in and is de afgelopen maand voor- ider mannen gestegen. Het werk- leidscijfer. waarin de seizoensin den zijn verwerkt, vertoont een ing met 2100 personen ten op- te van eind oktober. Deze vrij stijging is. volgens het ministe- *[>an sociale zaken, grotendeels toe chrijven aan de werkloosheids- ikkeling bij mannen. De werk- flheid ligt aan het einde van deze nd op 208.400 personen. «7*erste, voorlopige tellingen van ^fninisterie tonen ook aan. dat de g naar personeel is gestegen. Het sterie spreekt zelfs over een „for- ijging", namelijk met 8900 vaca- tasten, de maatregelen moeten van tijdelijke aard zijn (de Benelux denkt aan een periode van drie jaar al is volgens Van Agt dat getal niet heilig), zij moeten binnen de regels van de gemeenschap vallen en mag er niet toe leiden dat de norm van één pro cent voor de afdracht van BTW-in-, komsten aan de EG-kas wordt ver laten. Vandaag zal de discussie over het Britse vraagstuk worden voortgezet. Evenveel Vooraf aan het budgetdebat spraken de regeringsleiders over de econo- mlsch-sociale situatie, waarbij vooral de kwestie van een energiebeleid met meer onderlinge samenhang aan de orde kwam. Van de kant van de West duitsers werd de Britten verweten dat zij erg snel vlugger nog dan de OPEC-landen de prijs van hun Noordzee-olie verhogen. De Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt rekende fijntjes voor dat de jongste verhoging de Britten precies zoveel opleverde als Londen van de EG- budgetbijdrage wil afhalen. Tot een van de Belgische suggesties voor het economische beleid behoort een plan om te beginnen met de vol gende fase van de monetaire samen werking in de EG. Als tweede etappe van het EMS, het Europese monetai re stelsel, zou een studie moeten wor den gemaakt over een Europees mo netair fonds. Die rapportage zou dan op de volgende top. in maart in Italië aan de orde moeten komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Commerciële televisie-programma's van RTL, de Luxemburgse televi- ADVERTENTIE rleg kankercentra lECHT (ANP) De kankercen- n Amsterdam, Groningen, Rot- im en Leiden gaan een „Lande- C iverlegorgaan kankercentra" op aten Doel is de samenwerking uit Cpeiden door bij voorbeeld meer eid te brengen in de registratie* ./-Je documentatie. Waar mogelijk 'Mrien gezamenlijk standpunten in- en en die proberen te verwezen- if Tot 31 december 1979: Annie Oosterbroek-Dutschun TUSSEN DE AKKERS BLOEIT DE LIEFDE Deze nieuwe trilogie bevat de boeken: Het huis aan de driesprong. De hemel is niet altijd blauw, Stiintje. Het lezen van deze prachtige streek romans is een onvergetelijke ervaring. Totaal 632 blz., geb. met een sfeervol omslag. Normale prijs 29,50 NU SLECHTS 14,75 Uw voordeel 14,75 ADVERTENTIE sie zender, zullen voorlopig niet op het Nederlandse scherm te zien zijn. De Twee de Kamer gaf gisteren tijdens een spoeddebat te kennen in grote meerderheid te willen dat alle normen, die nu wel of niet gelden voor programma's die in Nederland worden op gevangen via een kabelnet nog eens goed op een rij wor den gezet. De minister van CRM, Gardeniers' dient daar bij die normen in het oog te houden. De Kamer wil van haar een nota voor 1 oktober volgend jaar waarin zij cri teria aangeeft, waaraan ook buiten landse programma's moeten voldoen. Verder wil de kamer dat de minister wacht met het in werking laten tre den van de gewijzigde omroepwet Enkele artikelen moeten nog eens zodanig worden gewijzigd dat niet de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, belast met PTT-aangelegen- heden beleidsbevoegdheid krijgt, maar ook de minister van CRM, die de omroep onder haar hoede heeft. Aanleiding tot het debat is de aan vraag van de Leidschendamse kabel televisie-exploitant Deltakabel, die de PTT om medewerking heeft ge vraagd om verbindingen aan te leg gen. die het mogelijk maken RTL, via Belgische kabelnetten, verder Neder land binnen te voeren. RTL zou ook Nederlands-talige programma's kun- Eén lijn Van onze sociaal economi sche redactie DEN HAAG De vermo gensbelasting gaat voor ge huwden komend jaar hoogst waarschijnlijk omlaag met 56 gulden (per jaar). Dat zal ge beuren wanneer de Tweede Kamer dinsdag, op voorstel van SGP en WD, besluit tot verhoging van de belasting vrije voet voor de vermogens belasting van 59 naar 66 dui zend gulden. De maatregel zou de opbrengst van de be lasting volgend jaar vermin deren met 25 miljoen gulden. Of het doorgaat, hangt vooral af van de CDA-fractie. Die vindt het „een sympathieke zaak," maar staatsse cretaris Nooteboom (financiën), ook CDA, heeft het SGP-voorstel „ontra den" en had „toch wel bezwaren". SGP'er Van Dis, indiener van het voorstel, wees erop dat sinds 1973 de vrije voet in de vermogensbelasting niet meer is verhoogd. Hij had vooral het oog op oudere mensen, die hun eigen woning na een levenlang sparen hypotheekvrij hebben. De prijzen van huizen zijn echter de afgelopen jaren zeer sterk gestegen. De eigen woning hoort tot het vermogen. Ouderen Daafdoor zijn er nogal wat oudere mensen die voor het eerst van hun leven opeens vermogensbelasting moesten gaan betalen, terwijl ze zich zelf allerminst vermogend achtten, en vaak ook geen groot inkomen heb ben. Als het voorstel van Van Dis wordt aangenomen, valt men pas in de vermogensbelasting wanneer men Van Dis Jr. (SGP) een hypotheekvrij huis bezit dat bij verkoop in lege staat meer dan onge- DEN HAAG (ANP, Reuter, AFP, AP) De Verenii de Staten hebben het Internationale Gerechtsb in Den Haag gevraagd Iran op te dragen de gijze laars in de ambassade in Teheran onmiddellijk vrij te laten. Dit werd gisteren door het Witte Huis en door de Amerikaanse ambassade in Den Haag meegedeeld. In een brief van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance aan de voorzitter van het In ternationale Hof. sir Humphrey Wal- dock, schrijft Vance te hopen dat het Hof binnen enkele dagen een order zal uitvaardigen waarin gepaste ln- terrimmaatregelen worden aangege ven om aan de huidige crisis, die een ernstige bedreiging voor de interna tionale vrede en veiligheid vormt, een eind te maken. Vance zegt verder „dat er minstens vijftig staatsburgers van de Verenig de Staten worden onderworpen aan langdurige en onmenselijke gevan genschap. Zij worden ai langer dan drie weken in gijzeling gehouden. Dreigementen zijn geuit dat zij moge lijk worden berecht." In tegenstelling tot andere berichten, die steeds over 49 gijzelaars spreken, heeft Vance het over vijftig gevange nen. Vance dringt er bij het Hof op aan Iran op te roepen onmiddellijk een vertegenwoordiger in de zaak te benoemen. Schending De Kamerleden Kosto (links, PvdA) en Scholten (rechts, CDA) in gesprek met minister Gardeniers tijdens het debat over kabeltelevisie. nen gaan uitzenden, met Nederlandse reclames. Dat betekent een bedrei ging voor de STER, waaruit de om roep deels wordt betaald. Tevens be staat dan van overheidswege geen enkele controle meer op wat er zoal' op de televisie komt Voor de Verenigde Staten is de Juri disch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, Robert B. Owen aangewezen. In hun klacht bij het Hof spreken de Verenigde Staten ver der van een flagrante schending van het internationale recht door het vasthouden door Iran van Ameri kaanse staatsburgers, die vrijwel al len een diplomatieke status hebben of tot de administratieve en techni sche staf behoren. In diplomatieke kringen meent men dat het Internationale gerechtshof zich volgende week over de klacht zal bulgen. In Washington werd het Amerikaan se verzoek gezien als een symbolische actie die de debatten van zaterdag in de Veiligheidsraad moet onder steunen. De uitspraken van het Hof zijn theo retisch bindend, maar worden in de praktijk vaak genegeerd omdat het Hof geen mogelijkheden heeft uitvoe ring ervan af te dwingen. Het was gisteren zelfs niet duidelijk of het Hof de zaak wel zou kunnen behandelen, omdat eigenlijk beide partijen moe ten instemmen met een behandeling door het Hof. Gezien de houding van Irans sterke man. ayatollah Khomei ni, tegenover de debatten in de Veilig heidsraad, moet gevreesd worden dat Iran zich niet al te veel zal aantrek ken van het Amerikaanse verzoek aan het Hof Iran tot andere gedach ten te brengen. Het is de eerste keer in meer dan twintig jaar dat de Verenigde Staten bij het Hof, dat uit vijftien rechts van verschillende nationaliteiten bestaat, een verzoek indienen om ten gunste van de Verenigde Staten in te grijpen. Een woordvoerder van het Hof deelde gisteren mee dat de rechters, die uit alle delen van de wereld moeten ko men. al zijn opgeroepen onmiddellijk naar Nederland tekomen. RIAAD (AP) De televisie van Saoe- dl-Arablë heeft gisteravond beelden getoond van gelovigen die baden bij de Ka'aba in de grote moskee van Mekka. Daarmee wil men aantonen dat de militairen de bezetters van het heiligdom onder controle hebben ge kregen. Televisiekijkers konden ook zien hoe er werd gewerkt aan het herstel van de Moskee, waarvan delen waren be schadigd toen militairen afgelopen zondag met machinegeweren de be zetters aanvielen. Van diplomatieke zijde te Riaad is vernomen dat zich in het labyrint onder de moskee nog steeds bezetters zouden ophouden. De troepen zouden hen omzichtig be naderen om wat wordt genoemd de heiligschenners levend in handen te krijgen. Er bestaat een kans dat de indringers nog gegijzelden vast houden. Uit de televisiebeelden blijkt dat het heiligdom de Ka'aba niet is bescha digd door kogels. In de ka'aba is de vereerde „zwarte steen" gevat die wordt beschouwd als door God aan de mensheid gezonden, duizenden Ja ren geleden. PvdA en CDA trokken gisteren één lijn, en dienden gezamenlijk de motie in die van de minister om de nota en de maatregelen vraagt. De fractie van de WD staat daar lijnrecht tegen over en treft in haar verdediging van de kabelexploitant slechts de heer Koekoek van de Boerenpartij aan haar zijde. Vervolg op pagina 3 DEN HAAG (ANP) Een liter benzi ne wordt morgen twee cent duurder. Dit geldt voor gewone en voor super- benzine. De maximumprijzen van dieselolie en petroleum gaan met 2,4 cent per liter omhoog. Een liter huis brandolie en gasolie gaat twee cent per liter meer kosten, exclusief BTW. Dit beeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteren gezegd. De verhogingen zijn een gevolg van gestegen prijzen van ruwe olie. Het Journalistieke ambt is soms ondoorgrondelijk. Op één en dezelfde dag worden in Amsterdam twee vak broeders respectievelijk veroordeeld wegens smaad en onderscheiden met de Dick Scherpenzeelprijs. De laat ste maakt in alle bescheidenheid deel uit van onze club. Boetseersel (A) Boctseerklei mei vert in 3 kleuren en penseeltje. Wordi zonder oven ovenhard. Schroevedraaierset (B) Gruie. kleine en krniskopschroeve- draaicr in een Handgreepje mei omslagmechaniek, vixir exira gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei Iraai diermoiier Als onder legger o f voor de sier. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. veer een ton zou opbrengen, en men verder geen grote bezittingen op spaargeld-heeft. De 56 gulden verlaging van vermo gensbelasting gaat overigens gelden voor alle gehuwden, gescheldenen en ongehuwden boven de 55 Jaar, en dus niet alleen voor bejaarden met een eigen huis en een laag inkomen. De staatssecretaris heeft onlangs een wetsontwerp ingediend waarin de vrije voet voor gehuwden voor de vermogensbelasting wordt opgetrok ken naar 89.000 gulden. Dit wetsont werp, dat ook andere verlagingen voor bepaalde groepen bevat, kan echter niet voor 1981 in Marking ko men. 8GP, WD en CDA zouden toch graag al voor volgend Jaar iets doen. Nooteboom vond een hogere vrije voet dan ook „op zichzelf redelijk." Hij wil echter alle onderdelen van de nieuwe wet in samenhang ingevoerd zien. Maak iemand abonnee op Trouw. hei ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro: Postcode en plaats: .Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voorde eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17. Kado naar keuze: DA. DB ÖC. DD. (aankruisen a.u.b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginformatie 020-913456. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1