arkt steeds populairder inde miljardenmisére nog niet in zicht bouwfonds wil kopers joedkope premiewoning inancieel steunen Beleggen in vastgoed zonder uw geld voor jaren te moeten vastzetten? Geld uit Landbouwfonds van 1980 aangesproken RODAMCO: HET VASTGOED-FONDS VAN DE ROBECO-GROEP Staalconcern: 13.000 ontslagen soleer deeltijd-banen kunnen problemen verlichten FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 RH 19 S 17 igrijkste motief voor een ge- >nte om een markt in te stellen is levendigheid die deze soort handel een plaats geeft. In kleine dorpen verder een overweging dat door een merendeel van de markten die niet vaker dan eenmaal in de veertien dagen gehouden worden, met name in Twente. Daarnaast zijn er in Ne derland nog 151 jaarmarkten die arkt het voorzieningenpakket in de hoofdzakelijk zijn te vinden in de wel wat zegt over de verdeling van de moanto nfArrff ïlitnaKraiH Hit Klillrt nlnnfpnn morl^tnm7fltfan nuAr KoptnhlllonHp meente wordt uitgebreid. Dit blijkt een rapport over de waren- arkten in 1978 van het Economisch stituut voor het midden- en klein- drijf. het rapport valt te lezen dat het middelgrote plaatsen. Volgens het instituut neemt Amster dam alleen al tien procent van alle weekmarkten voor zijn rekening maar daar past wel een kanttekening bij over de definitie van het begrip weekmarkt in het rapport. Wordt er eenmaal in de week markt gehouden, an een onzer verslaggevers MSTERDAM Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gat kopers van een goedkope premiewoning financieel steu- en als blijkt dat deze de dupe worden van de nieuwe remieregeling van het Rijk. Het Bouwfonds meent dat deze geling op een te groot optimisme steunt. Voor het opvangen an wat deze instelling „subsidie-risico's" noemt, zal het ouwfonds elk jaar een bufferfonds vormen. ilgens het nieuwste nummer van ouwfonds Indruk" is hiertoe over gaan „om te voorkomen dat het gen huis weer buiten het bereik van lager betaalden raakt, doordat de hen niet jaarlijks met vier procent IJ gen en de rente niet tot 8 lalt." Ït gaat hier om problemen die kun- n rijzen door de nieuwe premie-A- geling van de overheid. Deze is be leid voor de koop van eenvoudige oningen door mensen met een be- heiden Inkomen. Het huis mag niet lurder zijn dan 120.000 (in sommi- provincies 130.000). i e subsidie die in jaarlijkse bedragen j ordt gegeven, is in hoogte afhanke lijk van hqt inkomen van de begun stigde. Het maximale subsidiebedrag van het eerste jaar is 8.400. Tussen tijds kan het Rijk het subsidie-be drag verlagen als het brufco-inkomen van de begunstigde (samen met dat van een eventuele partner) meer dan een bepaald percentage is gestegen. Het Bouwfonds heeft nu een supple tieregeling ingesteld. Als de woonlas ten door een mindere loonpeilstijging dan het Rijk verwacht, te hoog zijn geworden, springt het Bouwfonds bij. Daartoe wordt voor iedere afgesloten Bouwfonds-hypotheek voor een Bouwfonds-premie-A-woning vijfdui zend gulden in een jaarfonds gestort. Elk jaar wordt een nieuw fonds ge vormd voor kopers/leners uit die jaren. ADVERTENTIE RODAMCO: VEILIG GESPREID INTERNATION AAL VASTGOED 100 Wall Slrccl. New York* an een onzer verslaggevers MSTERDAM De populariteit van de straatmarkt neemt nog steeds toe. Waren er in 1973 jjlog slechts 372 gemeenten met een markt, in 1978 waren dat er al 481. Dat betekent dat vorig lar 58 procent van de gemeenten over een verzameling kramen beschikte die meestal In de penlucht waren opgesteld. 7| u [lan M K Bank for S«vings Buikling. Birmingham* dan geldt dat voor een wéékmarkt Kunnen de kopers op dezelfde plaats echter iedere dag terecht, dan geldt dat in de definitie voor zes week markten. Een definitie die natuurlijk verschillende marktomzetten over steden en dorpen. Gerekend naar standplaatsen (kra men en moderne verkoopwagens) per 100.000 inwoners is de markt in Am sterdam veruit het meest in trek. Ook hief geldt weer: een kraam die drie dagen per week op een markt staat, telt voor drie kramen. Na Amsterdam is het marktwezen het best vertegen woordigd in de regio Uden, gevolgd door het eveneens Brabantse Eindho ven. Hoog genoteerd staan ook de Zeeuws-Vlaamse gebieden rond Ter- neuzen en Oostburg en verder Rotter dam en Harderwijk. Weinig ontwik keld is het marktwezen aan de andere kant in en om Goes, in Oost-Oronin- gen en in Alkmaar. Textiel Het aantal standplaatsen waar men textiel kan krijgen is nog steeds iets groter dan waar men voedings- en genotmiddelen verkoopt (34,4 tegen 32,6 procent). In 1969 was die verhou ding nog 38,1 tegen 29,6. Bloemen en planten namen in 1978 8,6 procent voor hun rekening en voor de overife goederen was er bijna een kwart vin alle standplaatsen. De marktkocp- man staat gemiddeld 2,4 maal per week zijn waren aan te prijzen. Inde grote steden ligt dat cijfer op drie. Vooral textielhandelaren zijn op veel markten actief. De winkels in de omgeving van de markt varen in het algemeen overi gens wel bij de markt. In meer din 80 procent van de gevallen veroorzaakt de markt bij de winkels een grotere omzet. Over de omzet op de markten zijn in het onderzoek geen cijfers op genomen. Is men op de markt en wil men een toilet bezoeken, dan zal men in veruit de meeste gevallen een café in moe ten duiken. Ruim een kwart van de gemeenten zorgt voor sanitaire voor zieningen, waarbij tien procent uit sluitend bestemd voor de kooplieden. •Enkele beleggingsobjecten in de Verenigde Stalen waurin Rodamco een deelbelang heeft. Rodamco, het vastgoed-fonds van de'Robeco-beleggingsgroep opent die moge lijkheid. Rodamco belegt uw geld in onroerend goed. U krijgt daarvoor aandelen Rodamco. Via de Aandeelhoudersrekening kunt u op ieder moment beschikken over het gehele bezit. fNatuurlijk bepaalt u ook zelf hoeveel u wilt beleg- J gen of opnemen en wanneer. Op duidelijke dagaf- i schriften staat uw vastgoed bezit zowel in aandelen j als in geld aangegeven. Aandelen die kosteloos wor- - den bewaard. i Vraag verdere informatie aan. Doe de ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop en stuur hem i aan Rodamco,Afdeling 356,Antwoordnummerl957, ?J 3000VB Rotterdam,ofbeleven:010-650711.toestel 157. i DE ROBECO-GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN Naam: I (a u b inbloklclt I Adres: I Postcode: i Woonplaats:. Om prijssteun van landbouwprodukten te hervatten BRUSSEL De Europese Commissie zal met ingang van 10 december de middelen van het Landbouwfonds voor 1980 aanspreken ten einde de prijssubsldles voor landbouwpro dukten en de restitutiebetalingen bij export van agrarische produkten door de EO te hervatten. De kas van het Land bouwfonds is leeg nadat het Europese Parlement heeft gewei gerd om een aanvullende begroting van bijna twee miljard gulden voor dit jaar aan te nemen. De bepalingen van de EO voorzien in se Parlement om. door geen extra de mogelijkheid om vanaf 10 decern- geld beschikbaar te stellen aan het De commissie laat de producenten de hoofdschuldige aan de Europese opdraaien voor de moeilijkheden, tér- Landbouwproblemen buiten schot, wijl de Import van agrarische produk- zo meent de COPA. ten bulten schot blijft. Daarmee bUJft ber te beschikken over geld dat be- stemrt is voor uitgaven in 1980. De EG-landen hebben tot dusver de rol van het Europese landbouwfonds overgenomen door de Europese boe ren de subsidie waarop zij recht heb ben voor te schieten, maar van goed geïnformeerde bronnen werd verno men dat een aantal landen daar be paald niet gelukkig mee was. Deze landen waren van mening dat zij ln feite renteloze leningen aan de Ge meenschap verstrekten. Het was de bedoeling van het Europe- Landbouwfonds de Europese Minis terraad onder druk te zetten om ak koord te gaan met een vermindering van de uitgaven voor het Gemeen schappelijk Landbouwbeleid. De overkoepelende organisatie van boe renbonden ln de EG (COPA), heeft kritiek geoefend op het voorstel van de Europese Commissie om produ centen van melk die hun produktie vergroten extra te belasten. Ook het voornemen van de Commissie om de produktie van suiker te verkleinen vindt geen genade in de ogen van de COPA. PITTSBURGH (AP) Het grootste Amerikaanse staalconcern. U.S. 8teel, zal twaalf fabrieken sluiten, omdat ze niet meer winstgevend zijn te maken. Met de sluiting komen 13.000 werknemers op straat te staan. U.8. 8teel, waar 165.000 mensen wer ken, houdt nadrukkelijk de mogelijk heid van nog meer fabrieksslultlngen open. Volgens voorzitter David Rode rick van het staalconcern zijn ..de hoge exploitatiekosten, oneerlijk lage invoerprijzen en uiterst kostbare milieu-investeringen," waartoe de on derneming wordt verplicht, de oorza ken van de sluitingen. U.S. Steel maakte niets bekend over de datum van de sluiting, maar ver klaarde dat bepaalde fabrieken tot in 1980 zullen blijven doorwerken om uitstaande orders uit te voeren. Ook over de bedragen, die gemoeid zijn met de sluiting van de fabrieken is niets bekend, maar ingewijden hou den het vooralsnog op ongeveer 1.6 miljard gulden. Wel gaf U.8. toe, dat door de sluitingen de resultaten van het vierde kwartaal onder zware druk zullen komen te staan, zo zwaar, dat heel 1979 zal worden afgesloten met een verlies. Het autoconcern behaalde vorig jaar een produktie van meer dan 36 mil joen ton staal, een omzet van elf miljard dollar en een nettowinst van 242 miljoen dollar. eshonderdvijfentwintigduizend. oveel mensen zullen zich tussen nu en 1990 lelden op de arbeidsmarkt, op zoek naar een aan. Dit getal werd onlangs genoemd door prof .S/eitenberg, onderdirecteur van het Centraal Plan bureau op een conferentie van de christelijke werkgevers. Over een paar weken beginnen de jaren tachtig. De economische vooruitzichten zijn niet zo gun stig. Tot nu toe werden de problemen door des kundigen en politici vooral breed uitgemeten in miljarden guldens. Zo kwam het CDA-Kamerlid Van Rooi jen kortgeleden via een gedetailleerde rekensom tot de conclusie dat het ombuigingsplan Bestek '81 zal moeten worden opgevolgd door een nieuw, nóg omvangrijker plan van zo n veertien miljard gulden bezuinigingen. Het bijzondere van het verhaal van Weitenberg was, dat hij nu eens niet wilde aangeven, hoe de komende jaren de miljardentouwtjes aan elkaar geknoopt moeten worden, maar hoe de vele honderdduizenden werkzoekenden aan werk ge holpen kunnen worden. Conclusie uit zijn verhaal: het kón, maar vraag niet hoe. or Johan van Workum ii >EN HAAG Nog één maandje, en de jaren tachtig zijn aangebroken. Als we de economen •J logen geloven, staat ons heel wat miljardenmisère te wachten. De aardgasbel raakt op, de conomische groei blijft laag. Een paar Jaar geleden presenteerden ministers nog hun bezuinigingen met de mededeling dat we even door de zure appel moesten heenbijten, maar at daarna alles beter zou gaan. De laatste tijd is de boodschap echter dat er waarschijnlijk og een hele kist vol van die zure krengen staat te wachten. et opraken van de gasbel van Sloch- ïren is een tweesnijdend zwaard, dat ovendien nog gemeen prikt Aan de ne kant loopt de opbrengst van de asexport terug. Het gaat om miljar- en guldens per jaar. Dat proces zou I begonnen zijn, als niet de interna- onale olieprijs zo sterk was ver- oogd. De gasprijs is vertraagd aan e olieprijs gekoppeld. Maar meer an uitstel van executie is dit niet. an de andere kant zal ook het bin- enlands verbruik van gas teruglo- en. Daarvoor in de plaats moeten leer olie en kolen worden geïmpor- «rd. Minder export en meer import Us. Minister Andriessen (financiën) 'ft al voorspeld dat binnen tien iar het negatieve effect voor de beta- ugsbalans 15 A 20 miljard gulden zal edragen. Bovendien moet deze ope- 'tie worden begonnen vanuit een échte positie, namelijk met nu al en tekort op de betalingsbelans. at prikken van het gaszwaard slaat de overheid. Rond 95 procent van a opbrengst van het gas komt ten oade aan de schatkist. Dat is thans o'n tien miljard gulden per jaar. 'aarvoor zullen de komende jaren geleidelijk vervangende inkomsten bronnen gevonden moeten worden, ofwel bezuinigingen. Ook hier moet worden begonnen vanuit een zwakke positie, namelijk met een financie ringstekort dat, volgens enkele des kundigen. slechts misschien nog wat hoger zou kunnen. Daarbij moet ook nog worden bedacht dat de hoge te korten van de afgelopen Jaren zijn gefinancierd met leningen. De last van rente en aflossingen is zo langza merhand tot een jaarlijkse uitgaven post van betekenis uitgegroeid. Het zou allemaal nog kunnen meeval len als het exporterende bedrijfsle ven er florissant voor zou staan. Maar van die kant hoor Je enkel klagen. Nederland verloor de afgelopen jaren, mede door de harde gulden, vijftien procent van zijn aandeel in de wereld handel Net het laatste jaar gaat het weer wat beter. Ontwenningskuren Als nu maar. Internationaal en inter nationaal. de economische groei zou aantrekken, dan zou het nog wel los lopen. Maar het tegendeel ls het ge val. De Nederlandse economie ls in dertig jaar verslaafd geraakt aan groeicijfers van rond vijf procent per jaar. Bestek '81 en het PvdA-alterna- tlef "Werkgelegenheid door solidari teit' zijn eigenlijk niet anders dan ontwenningskuren, ombuigingen om de economie af te stemmen op een jaarlijkse groei van rond 3,5 procent. En zelfs dat blijkt nog-te hoog gegre pen. Bankpresident Zijlstra zei dat groeicijfers van twee tot drie procent doodnormaal zijn, en dat we voorlo pig niet op meer moeten rekenen. Het einde van de miljardenmisère ls dus nog lang niet in zicht. Belangrij ker dan de miljarden zijn echter de mensen. Ook daar een somber stem mend getal van 625.000 nieuwe werk zoekenden in de jaren tachtig. Het gaat om Jongens en meisjes die nu nog op school zitten, en verder om vrouwen die meer dan vroueger werk buitenshuis Willem. De samenleving heeft weinig keus. Ook als voor deze ruim 600.000 werkzoekenden geen ar beidsplaats wordt Ingeruimd, zullen ze tenminste financieel door de sa menleving onderhouden moeten worden. Net als met de miljarden moet ook met de werkzoekenden de klus wor den geklaard vanuit een slechte start positie, in de vorm van ruim 200.000 werklozen. Je kunt begrijpen dat pes simisme al jaren bon-ton is onder •economen. Toch had prof Weitenberg in feiten een opwekkend verhaal. Hij rekende namelijk tot in details voor hoe de stroom werkzoekenden aan een baan geholpen zal kunnen worden. De werkgelegenheid moet dan jaarlijks met één procent groeien. Dat kan als de produktie in het bedrijfsleven met 3,5 procent Jer Jaar toeneemt, en die bij de overheid met twee procent. Om het cijfer voor het bedrijfsleven te halen, zou de industrie zo'n vier tot vijf procent per jaar meer moeten produceren. Maar waar moeten de bedrijven met al die extra-produkten heen? Dat zou geen probleem zijn als de wereldhan del flink zou groeien. Maar dat wordt niet verwacht. De enige oplossing ls dan dat Nederlandse bedrijven wat goedkoper produceren dan buiten landse. Er kan dan een stukje terrein- verlies op de wereldmarkt worden goedgemaakt. Goedkoper produceren zou kunnen, wanneer de regering de lasten voor het bedrijfsleven verlicht, bijvoor beeld door extra te bezuinigen. Dat is wat de WD en de werkgevers al jaren bepleiten. Maar Weitenberg ziet deze methode niet zo zitten. De overheid heeft haar geld hard nodig om haar eigen taak van twee procent groei per Jaar te volvoeren. Nou zou Je kunnen denken: laat de overheid wat minder groeien, dan kan het bedrijfsleven profiteren van de lastenverlichting en wat méér groei voor haar rekening nemen. Maar die vlieger gaat niet zomaar op De 625.000 werkzoekenden worden niet met elke willekeurige arbeids plaats geholpen. Het gemiddelde ni veau van opleiding is hoger. Vooral de dienstensector, onder meer bij de overheid, zal moeten groeien om de werkzoekende te helpen aan een baan die nog enigszins passend kan worden genoemd. Weitenbergs draai boek voorziet dan ook helaas voor VVD en werkgevers in een lichte verdere stijging van de collectieve lasten. De Nederlandse bedrijven zouden ook nog goedkoper kunnen produce ren ais ze met minder winst genoegen zouden nemen. Hier en daar is daar voor nog ruimte. Maar als algemene lijn zit dit er niet ln'. Het winstniveau is juist danig aangetast de laatste tien Jaar. Weitenbergs verhaal liep dan ook uit op de conclusie dat de lonen getemperd moeten worden. Handhaving van koopkracht kunt u voor de Jaren tachtig rustig vergeten, zo luidde zijn boodschap. Die boodschap maakt dit draaiboek wel erg kwetsbaar Als een lichte da ling van de gemiddelde koopkracht der werkenden niet wordt aanvaard, stort het hele verhaal van Weitenberg als een kaartenhuis ineen. Alleen las tenverlichting door de overheid zou dit draaiboek dan nog enigszins kun nen redden. Lastenverlichting ten koste van het aantal ambtenaren kan dan niet, want dat zou de werkloos heid Juist verergeren De enige moge lijkheid zou nog zijn verlaging van het salarisniveau bij de overheid en van de sociale uitkeringen. Economisch gezien zou dat geen pro bleem geven. De totale koopkrachti ge vraag zou er niet door veranderen. Wél de verdeling: méér koopkracht voor de werkenden in het bedrijfsle ven. en minder voor overheidsperso neel en uitkeringstrekkers. Alternatieven Er zijn ook nog wel een paar alterna tieven, Weitenberg noemde zelf al het uitbreiden van de leerplicht. Dat ver- nindert het aantal werkzoekenden, •n bezorgt meer werk voor leerkrach- en. Het zou, volgens Weitenberg, de .oedkoopste oplossing zijn. Maar hij vees ook op de nadelen minder vrij- leid voor jongeren, en hogere lasten /oor ouders. Voor werkenden met ónderen zou het dus niet veel uitma ken of zij minder koopkracht hebben door lagere loonstijging of door hoge re gezinslasten Ook eerdere pensionering is een alter natief. Het is echter wel een weg waarop niet gemakkelijk een terug keer mogelijk zal zijn. En dat kan wel eens nodig worden. Voor de Jaren negentig voorziet Weitenberg geen enkele groei van het arbeidsaanbod meer. En ook in de twintigste eeuw zullen er genoeg actieven moeten iijn om de toch al groeiende groep bejaar den voldoende levensstandaard te verschaffen Eerdere pensionering moet trouwens toch worden betaald, hetzij door de gepensioneerden (laag pensioen), hetzij door de werkenden (hoge premie). Eén alternatief liet Weitenberg echter onbesproken, dat is verdeling van het beschikbare werk door korter wer ken. Dat levert echter alleen meer werkgelegenheid op als het niet leidt tot veel hogere kosten voor de bedrij ven. Er zal dus meer cf minder, loon ingeleverd moeten worden En ook dan blijft Weitenbergs conclusie gel dig, dat we handhaving van de ge middelde koopkracht per werkende maar moeten vergeten. Tenzij er méér gewerkt zou worden ln deeltijd. Wat dat betreft noemde Wei tenberg cijfers waar hij verder niets mee deed. Hij vertelde dat ruim de helft van de 625.000 nieuwe werkzoe^ kenden vrouwen zijn, en dat zij banen wensen van gemiddeld 20 uur per week. Voor de nieuwe werkzoekende mannen ls dat gemiddeld 36 uur per week. De voorkeur in deeltijd neemt dus flink toe. en dat betekent dat meer mensen genoegen willen nemen met ook een „deel-loon". Het bevorderen van deeltijd-banen stuit nu nog op aLerlel organisatorl sche problemen en ook wel op kosten. Toch ligt hier waarschijnlijk een deel van de oplossing voor de economi sche problemen voor de Jaren tachtig. Vee! moeizame onderhandelingen over korter werken en looninlevering zouden verlicht kunnen worden, wan neer begonnen zou worden met de werkzoekenden te helpen die uit zijn op een deeltijd-baan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19