Jhina na Mao' geeft goed beeld Taalspelletjes op kalender 'De criminologie heeft vrouw onrecht aangedaan' China verder open voor toeristen n exploitatie energie ontwikkelingslanden reportage van Steye Raviez reizen het hele jaar door stichting vnc-reizen wil internationaal fonds test tegen wijzing van luks kind tugaal Onverklaarbare prijsverschillen amandelstaven Senaatscommissie tegen SALT 2 hAG 30 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET H 11 piet Hagen ik dit voorjaar naar Chi- ig, was ik eerst van plan fototoestel mee te ne- Een fototoestel schept id tot de werkelijkheid, wat je ziet wordt geredu- tot het formaat van zes gen centimeter. Boven einden de meeste men- it niet prettig om be en betrapt te worden, idelingen in China moe- och al oppassen voor risme. reisde om een fotoboek te maken, heeft alles bij elkaar drieduizend fo to's gemaakt. Een schitterende selec tie daaruit is nu verschenen in het boek „China na Mao". Een aantal van zijn foto's zijn tot 22 december ook te zien op een expositie ln de Rotter damse Bijenkorf. Het boek van Raviez geeft een goed beeld van China, althans van de vijf steden die hij bezocht heeft: Peking. Shanghai. Hangzhou en (op een eer der gemaakte reis) Kanton en Tien tsin. Foto's van de prachtige palelzen en tempels die de culturele revolutie overleefd hebben, van spelende kin deren en op bevel applaudisserende bejaarden, van oefenende soldaten en muurkrant-lezers, van vrijende paartjes en dagjesmensen in roei bootjes. van boeddhabeelden en Mao-portretten. Mede dankzij de inleiding van Michel tenslotte op uit gedraaid dat twee toestellen op reis ging: r de krant en één voor mezelf, vrij veel foto's gemaakt en f ben ik daar blij mee. China iders en ook nog zo onbekend, erg moeilijk is te beschrijven ziet. Ook om de herinnering houden zijn foto's een goed ddel. echter niet zo dat ik mijn ngen tegen dit soort fotogra- t ben. Integendeel, ze zijn in ersterkt. Zodra de mensen Je ;en, wendden ze het hoofd af :ten ze met gebaren duidelijk iet gefotografeerd wilden wor- verrassingsaanval is in die i de enig bruikbare strategie. as ik daar vaak te beleefd et als gevolg dat de foto van Ie mannetjes die op straat n zaten te lappen nooit ge ef els. Evenmin als het plaatje van aarde Chinees die in diepe ratie t'ai-chi-ch'uan-oetenin- f %d te doen. Net toen ik vanuit huilplaats wilde toeschieten, man op: verbaasd, betrapt, rd borg ik mijn toestel op en me' uit de voeten. oepsfotograaf is kan zich van Verdreven gevoelens niet veel (ken. Steye Raviez, de foto- de Haagse Post die in het- ilschap als ik naar China Fotograaf Steje Raviez aan het werk op het vliegveld van Peking. Korzec en de notities in de marge van Raviez zelf is „China na Mao" net iets meer dan een kijkboek. Het is een eerste kennismaking. Wie het koopt krijgt enig idee van hetgeen hij zich van het volkrijkste land der aarde moet voorstellen. Hoewel de huidige machthebbers in China hun land steeds meer toegan kelijk maken voor westerse bezoe kers, blijft de China-reiziger gehandi capt door aanzienlijke beperkingen. Slechts een klein deel van het onme telijke land kan bereisd worden. De communes, scholen of fabrieken die je te zien krijgt zijn zorgvuldig gese lecteerd. Je gidsen zijn tegelijk je bewakers. Veel vragen worden nog altijd afgedaan met propagandisti sche riedels. Steye Raviez heeft zoveel mogelijk achter de coulissen gekeken. In de kapsalon en in de boekenwinkel, in stille hoekjes van het park en in het bejaardentehuis. Maar het blijft na tuurlijk de buitenkant. Wat er in de huizen gebeurt krijg je nauwelijks te zien. Conflicten in een fabriek worden niet in beeld gebracht. Een roerige schoolklas wordt niet aan vreemde lingen getoond. Op enkele punten ontkomt ook Ra viez niet helemaal aan de gevaren van vertekening. Wat de foto's al sug gereren bevestigt hij in de notities die hij aan zijn beeldmateriaal toevoegt. Toch weer de opgewekte Chinezen, die er allemaal gezond uit zien. Gaat dat oordeel ook op voor de vele werk lozen die sinds kort in China schijnen te bestaan? Of voor de arme boeren die het grijze land rondom Peking bewonen. Of voor de honderden mil joenen die ver in het binnenland le ven in volstrekte afzondering? Dit soort (bijna onvermijdelijke) een zijdigheden doen niets af aan de waardering die ik voor dit boek heb. Temidden van alle ideologisch ge kleurde boeken die er over China worden geschreven is dit beeldver- slag een waardevol document. „China na Mao", uitgave van De Goolse Uitgeverij, prijs 39.50. china Meer dan 25 verschillende steden Reizen naar Mongolië Bootreizen op de Changjiang VOLLEDIG REISPROGRAMMA EN INFORMATIE VNC reizen Postbus 79 3500 AB Utrecht Tel: 030 - 710416 AM8TERDAM Steeds grotere de len van China worden open gesteld voor buitenlandse toeristen. Tegelij kertijd neemt de stroom van reizigers die China bezoeken snel in omvang toe. Volgens de Vriendschapsvereniging Nederland-China (VNC) zijn nu hon derd steden voor vreemdelingen toe gankelijk. Op het reisprogramma van de VNC komen dertig steden voor. Behalve bekende plaatsen in het oos ten en zuiden (zoals Peking, Sjanghai en Hanzhou) zijn daar ook plaatsen bij die ln het hoge noorden en verre westen liggen. Naar verwachting zal ln 1981 Tibet in het reisschema opge nomen worden. Volgend Jaar rekent China op onge veer tweehonderdduizend bezoekers. Dat is tien maal zoveel als ln 1977. Vanuit Nederland hebben vorig jaar ongeveer duizend mensen een reis naar China gemaakt. De helft van hen ging met een reis van de Vriend schapsvereniging. De andere helft reisde via gewone reisbureaus. Reizen naar China worden wel steeds duurder. Tot voor kort kostte een tocht van drie weken ruim vierdui zend gulden. Volgend Jaar ligt die prijs in de buurt van de zesduizend gulden. Dat komt niet alleen door de verhoging van vllegtarieven, maar vooral ook door de prijsstijgingen ln China zelf. China heeft veel buiten landse deviezen nodig om de moder nisering van het land te kunnen beta len. De toeristen mogen daaraan een steentje bijdragen. Bij de Vriendschapsvereniging maakt men zich wel enige zorg over de kwaliteit van de reizen. Het reis programma breidt zich zo snel uit, dat nog niet duidelijk is of China dat aan kan. Het Chinese reisbureau Lu- cingshe zal ongetwijfeld voor de nodi ge accomodatie zorgen (al is dat ln sommige streken ook niet eenvou dig). maar het zal wel moeilijker wor den om rekening te houden met alle wensen van Chinarelzigers die bezoe ken willen brengen aan scholen, fa brieken. ziekenhuizen of communes. ïn onzer verslaggevers Söi IAAG De Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank wil ve ternationaal fonds oprichten, dat de exploitatie van eet en mineralen in ontwikkelingslanden mogelijk moet i. Het plan wordt op dit moment door een aantal ingen en regeringen, waaronder de Nederlandse, bestu- 3 VII rd gisteren bekend gemaakt heer Czamecki van de Inter- aanse Ontwikkelingsbank maakt deel uit van legatie, die op dit moment het ndse bedrijfsleven probeert resseren voor ontwikkelings in in Latijns-Amerika, waar werkzaam is. De bank, die in rtntigjarig bestaan voor onge- miljoen gulden aan zachte 3 heeft verstrekt, heeft zelf moeg geld voor onderzoek op ihaal naar energiebronnen in •Amerika. ne in de uitgestrekte oerwou- Zuid-Amerika verwacht men RDAM (ANP) Het Lande- ïité Zuid-Molukken heeft in f aan de Tweede Kamer ge- erd tegen de uitwijzing van ijarige Molukse jongen. Vol- comité wil staatssecretaris ustitie) het kind nog dit jaar iren naar Ambon, it om Juriaan Syaranamual. i indertijd geadopteerd door molukse familie Tatipikala- Vaassen. Juriaan kwam in izijn moeder naar Nederland. >erig familieberaad geheel Molukse traditie werd be lt de familie in Vaassen het Ier zou opvoeden. De moeder terugkeer op Ambon een ig van vrijwillige afstand op- die volgens het comité later cerd is door de Indonesische ide in Den Haag. lie heeft volgens het comité itaatssecretaris Haars te ver- ïkregen, dat „er geen {iwin- umanitaire redenen zijn, die •t verblijf in Nederland recht en." Het comité vindt dat ui- fst voor het kind. dat inmid- fburgerd is ln Vaassen. rief aan de Tweede Kamer het comité ook ongerustheid at door deze handelwijze wei- tt van het respect voor de ukse cultuur, dat de regering gd heeft in haar beleidsnota e Molukse problematiek, al- woordvoejder van het >c|S! x -4 UGAAL Poortugaal krijgt ig van 4 december een week- zal elke dinsdagmiddag 'tot vijf uur worden gehouden rstraat en een gedeelte rpsstraat. De markt gaat 33 tellen. In totaal hadden zich tkooplieden laten inschrij- een standplaats. grote voorraden olie, maar de onder zoekskosten zijn hoog. Deze week werd bekend gemaakt dat volgens onderzoeken er ln het stroomge bied van de rivier de Orinoco in Vene zuela een voorraad van ongeveer vijf honderd miljard vaten olie ln de grond zit. Dat is ruim meer dan de helft van de totale-bewezen oliereser ve. Volgens Czarneckl is het plan voor een internationaal fonds, dat deze speurtocht naar energiebronnen en de exploitatie daarvan mogelijk moet maken, nog te Jong om al reacties van regeringen op te leveren. Hij noemde het echter een aantrekkelijk plan en rekende op positieve reacties. De delegatie van de ontwikkelings bank zei tevreden te zijn over het bezoek aan het Nederlandse bedrijfs leven. Er was grote belangstelling voor de ontwikkelingsprojecten van de bank, die op commerciële basis worden uitbesteed. Nederland is sinds 1977 lid van de In ter-Ameri kaanse Ontwikkelingsbank en draagt vier miljoen gulden per jaar bij voor de verstrekking van voordelige lenin gen aan Latijns-Amerikaanse ont wikkelingslanden. Czamecki wees er op dat vooral bij de ontwikkeling van het platteland het hoofddoel van de bank de in het Nederlandse bedrijfsleven aanwezige kennis zeer goed van pas zou komen. DEN HAAG De kwaliteit van mar sepein en amandelstaven is meestal goed maar de prijsverschillen zijn on verklaarbaar groot. De ene amandel- staaf is twee maal zo duur als de andere, terwijl ze precies dezelfde sa menstelling hebben. Ook bij marse pein doen zich grote prijsverschilleh voor, zonder aanwijsbare oorzaak. Dit schrijft het maandblad Koop kracht van het Konsumenten Kon- takt na een test van marsepein en amandelstaven. Aan amandelstaven worden wettelijk geen eisen gesteld. Alleen als de verpakking vermeldt, dat er uitsluitend amandelspijs en roomboter gebruikt is, kan men die ingrediënten ook verwachten. De acht amandelstaven die het blad bij banketbakkers en grootwinkelbedrij ven kocht bevatten allemaal uitslui tend amandelspijs. Vier van de acht staven waren niet met honderd pro cent roomboter bereid, ondanks een aanduiding die uitsluitend roombo ter beloofde. De prijzen van de onderzochte staven houden volgens Koopkracht geen verband met de gebruikte grondstof fen. WASHINGTON (AP) Een meerder heid in de commissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat is van mening dat het SALT 2-ver- drag (over de beperking van strategi sche kernwapens) oneerlijk en niet te controleren is en niet de nationale veiligheid en het belang van de Vere nigde Staten dient. De commissie zal de Senaat adviseren het verdrag met Moskou niet te ratificeren, tenzij er wezenlijke veranderingen in worden aangebracht. BILTHOVEN Een taalspelletje: „1. Verzamel woorden. 2. Kies er een uit. 3. Korrigeer het. 4. Ont leed het. 5. Blaas het weg. 6. Vol gende woord." Wie van dit soort spelletjes houdt moet de kalender bestellen die de Vereniging voor Onderwijs in het Nederlands (VON) heeft uitgege ven ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan. De VON is nog al tijd een van de aardigste clubs in het onderwijswereldje. Nu alweer tien jaar. De verschijning van de feestelijke kalender voor leraren en leerlingen is een goede gelegen heid om dat nog eens vast te stellen. Waarom is de VON zo'n leuke club? Daarvoor moeten we even terug naar tien jaar geleden Toen was het tamelijk revolutionair dat er een organisatie ontstond die heel bewust de scheiding tussen de verschillende schoolsoorten doorbrak. Het leek bijna te gek om waar te zijn: één organisatie voor iedereen die met onderwijs in de moedertaal te maken had. van kleuterjuf tot leraar en van onder wijzer tot professor. De gedachten die hferaan ten grondslag lagen zijn Inmiddels in brede kring aanvaard, al is het ideaal van de VON nog lang geen gemeengoed. Maar dat het onder wijs in het Nederlands één doorlo pende lijn moet zijn vanaf het prille begin in de peuterzaal tot het bittere eind van het laatste examen, dat wordt nu door velen ingezien. De VON heeft ook de kloof ver kleind tussen lager beroepsonder wijs en de rest van het voortgezet onderwijs of tussen de school met haar officiële taalmethodes en de omringende Wereld met haar alle daagse taalgebruik. De VON-ka- lender geeft daar weer tal van voorbeelden van. Het onderwijs in de moedertaal blijft niet beperkt tot het vak Ne derlands. Bij alle vakken wordt de moedertaal gebruikt en het is niet overdreven te zeggen dat een goe de beheersing van de eigen taal voorwaarde is voor al het onder wijs. En niet alleen voor Je school loopbaan, want als je van school af bent blijkt opnieuw hoe belang rijk taal is. Zoals buitenlandse ar beiders zeggen: „De taal slecht spreken betekent slecht werk". Ook analfabeten (die zijn er in Nederland, alle scholing ten spijt) weten daarover mee te oraten. Taal is meer dan ontleden, blijkt uit de kalender. Kinderen zitten met rooie oortjes achter typma chines, ze drukken hun eigen krant, geven een opvoering van een zeil gemaakte show. maken advertenties en schrijven gedich ten. Vijftig grote kalenderpagina's worden er met gemak mee gevuld en de suggestie is onweerstaan baar: Nederlands is een leuk vak. Als hét een vak is. Wie op zijn tollet eens iets anders wil dan het gebruikelijke <be>- scheurpapler moet tien gulden gi reren op gironummer 3999017 t.n.v. Anneke Marree. Bilthoven. door Koos van Weringh Het Tifdschrift voor Criminologie heeft zijn laatste aflevering (1979/5) gewijd aan het onderwerp „Vrouwen en criminaliteit". Dat kon natuurlijk niet uitblijven in dit tijdsgewricht In een redactioneel woord vooraf staat: „De criminologie heeft de vrouwen veel onrecht aangedaan. De theorieën die criminologen over vrouwen ten beste hebben gegeven zijn lachwekkend. Ze schilderen wezens die nu eens te hoog verheven zijn voor de platvloersheid van de misdaad, dan weer zo geniepig dat mannelijke misdadigers er bij in het niet vallen. De vrouw is of Madonna of Hoer, een tussenweg is er niet." Aan het slot van hetzelfde woord vooraf lezen we nog dat het niet een voudig was dit nummer samen te stellen: „Er wordt ln Nederland nog maar bar weinig onderzoek gedaan dat een nieuw licht kan werpen op de vrouw als dader en slachtoffer." Deze twee passages uit de inleiding bepalen min of meer de strekking van deze aflevering: grote, niet nader uit gewerkte beweringen tegenover de erkenning dat het hoog tijd wordt onderzoek te verrichten. Ik kan niet alle artikelen uitvoerig bespreken, maar zal slechts hier en daar een kanttekening plaatsen. Aanpassen Het eerste artikel is geschreven door de Nijmeegse hoogleaar mevrouw dr C. I. Dessaur en gaat over „Criminolo gie zonder masculinisme". De enkele vrouwen die in de actieve academi sche criminologie-beoefening zijn be land „door welke uitzonderlijke omstandigheden dan ook," zoals zij opmerkt zullen zich in eerste in stantie zoveel mogelijk moeten aan passen aan de gangbare vooroorde len. teneinde zich te kunnen handha ven op een zo exclusief door mannen bepaald en beheerst terrein, dat zij even verder „het bizarre, kazernewe reldje van de criminologie" noemt. Dit lijken mij betrekkelijk overdre ven uitspraken. In de criminologie zijn. procentueel gezien, zeker niet minder vrouwen werkzaam dan ln andere vakken. Ik schat dat ongeveer een vierde deel van de leden van de Nederlandse Vereniging voor Crimi nologie uit vrouwen bestaat. Dat Is misschien wel te weinig, maar bij soortgelijke verenigingen zal de ver houding niet anders zijn. Joke de Vries schrijft een artikel over „vrouwen in de criminologische theo rievorming in Nederland" Zij consta teert dat in de theorievorming, zoals uit de geschiedenis van de criminolo gie blijkt, opvallend weinig aandacht heeft bestaan voor vrouwelijke delin quenten. Dat valt zeker niet te ont kennen. maar de wijze waarop zij dat vervolgens uit de doeken doet is ui termate warrig. En het is oéx nog onvolledig. Het is een hap-snap-stuk, waar niemand wijzer van kan wor den. Welke theorieën nu waarom zo lachwekkend zijn. zoals ln het woord vooraf werd gesignaleerd, komt niet aan de orde. Helaas. Vitamine Zij eindigt haar artikel met een waar schuwing voor het gevaar dat de bio logische richting in de criminologie, gezien de hernieuwde belangstelling, steeds meer terrein gaat winnen. In een noot verwijst zij daarbij naar een verpleegster in de Bijlmerbajes die enige malen aan gedetineerde vrou wen vitamine heeft toegediend in plaats van valium en dat omwille van de agressievermlnderende werking van vitamine. En hoe komt zo'n ver pleegster daarbij? Op grond van uit latingen van prof dr W. Bulkhuisen. Voor wie niet wil geloven dat dit geschreven staat: zie de bladzijden 219 en 220 van de betreffnede afleve ring. Ook twee mannen hebben een bijdra ge geleverd aan dit nummer Van Hezewijk en Bruinsma noemen de vrouwencriminaliteit de achilleshiel van de criminologie. Het lijkt hen. verstandig bij de verklaring van de verschillen in criminaliteit tussen de beide seksen uit te gaan van een algemene theorie die niet priori rekening houdt met de sekse. Een dergelijke theorie dient, onder meer, elke vorm van crimineel gedrag te verklaren. Het is een mooi ideaal, dat echter, gezien de stand van zaken in de criminologie, nog zeer ver verwij derd is. Eén van de boeiendste stukken in het nummer vind ik dat van Yvonne M. Quispel. „Criminaliteit van vrouwen: een zaak voor de politie of voor de psychiater?" ZIJ komt met een aantal gegevens op grond waarvan zij veron derstelt dat vrouwen, als zij crimineel gedrag vertonen, eerder in de psychi atrische hoek worden geplaatst dan ln die van de politie en de justitie. Als een vrouw wel ln contact komt met de politie, zo veronderstelt zij verder, dan wordt ook eerder de hulp van de psychiater ingeroepen, zowel om te verklaren als om te corrigeren Zij pleit voor het doen van onderzoek naar deze verschijnselen, niet om de nieuwsgierigheid te bevredigen, maar omdat „psychiatrisering" voor de be trokkenen vooral een slechtere rechtspositie betekent Een ander ar gument dat aan haar pleidooi ten grondslag ligt is de omstandigheid, dat „psychiatrisering" ook betekent dat criminaliteit overwegend als een individueel verschijnsel wordt gezien en geheel voorbijgaat aan de meer „structurele" kanten Het artikel is zo boelend. omdat dui delijke wegen worden aangegeven, waarlangs Inzicht kan worden verkre gen In wat er nu met de criminaliteit van vrouwen aan de hand is (en daar mee ten dele ook met die van mannen). Slachtoffers Het nummer besluit met een artikel van Olga J. Zoomer en Carl H D Stelnmetz over de vraag hoe het Jus titiële systeem reageert op vrouwelij ke slachtoffers van misdrijven Het blijkt dat misdrijven als aanranding, verkrachting en vrouwenmishande ling lage verballseringscljfers en hoge sepotpercentages kennen, dat wil zeggen dat deze misdrijven zowel bij de politie als het openbaar ministerie niet zo erg hoog genoteerd staan Over het geheel genomen lijkt het mij dat dit nummer de mogelijkheid biedt over een tot dusver verwaar loosd terrein in de criminologie een zinnig .gesprek te beginnen en. wat nog belangrijker Is: een programma van onderzoek op te zetten Koos van Weringh, hoogleraar in de criminologie aan de unviersiteit van Amsterdam besprak: „Vrouwen en criminaliteit", aflevering van het Tijdschrift voor Criminologie, 1979/ 6, uitgave van Boompers tijdschrif ten. Postbus 58. 7940 AB Mrppel. prijs tien gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11