Voorganger uit Marokko heeft echt op verblijfsvergunning Beheerder staat terecht voor miljoenenfraude Hoogste rente nu 9%% 8 8Mb De NMB verhoogt de spaarrente De NMB denkt met u mee. idviescommissie gaat tegen besluit van Haars in ais regelt ïddenkwestie Groningen en afschaffing eseltoeslag ezinning op oblemen inderheden Lichaam jongetje (4) geborgen 7'4>% 6Mb m n% m 6'4% 5%% m WH: m 9 814% 8 8'4% 9'*% NDERDAG 29 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET r Haro Hielkema 'Ipt HAAO/HEILO - Ka de imam (voorganger) de Marokkaanse Islamie- in Alkmaar, is weer vrij »ln. Hij wordt niet meer ach- -fvolgd door de vreemdelin- idienst en de dreigende ar- tatie is ook opgeheven. I even verrassende als verblijden- nededeling kreeg de Marokkaan ermiddag te horen op het Palels van Justitie van Den Haag. Hij had er eerst wel een dag voor in de zenuwen gezeten, doodmoe van de onzeker heid en van het onderduiken voor de vreemdelingendienst. Maar hij had al zoveel risico's genomen dat hij het toch ook aandurfde om gistermorgen met zijn advocaat, mr. A. van Driel, naar den Haag te reizen en voor de adviescommissie voor vreemdelin gen-zaken te verschijnen. Het was vooral het verhaal van imam Kama1 zelf dat indruk gemaakt moet hebben op het college adviseurs, dat door staatssecretaris Haars van justi tie is ingesteld. Het effect van het verhaal en de pleidooien van mr. van onze parlementsredactie HAAG Minister Pais (onder- gaat vanmiddag naar Gronln- om met het bestuur van het Aca- lisch Ziekenhuis te overleggen de beddenstop ln dit ziekenhuis, minister wil deze kwestie zo snel elljk oplossen, zonodig met voor aan aan de formele bevoegdhe- van het ziekenhuisbestuur. ziekenhuis heeft, wegens geldge- 56 van de 1105 bedden gesloten, ministerie weigert echter extra te geven. Het ziekenhuis wordt foutief beleid verweten. Door on- nge personeelsverschulvingen tien de problemen kunnen worden Host, meent het ministerie. heeft al eerder aangekondigd hij desnoods zelf zou ingrijpen de beddenkwestie tot een oplos te brengen. HIJ zei dat tijdens demonstratie van Groningse pa- ten en betrokkenen, twee weken den op zijn departement. En ook je week tijdens de behandeling de onderwijsbegroting in de ede Kamer. isdlen is er druk overleg gevoerd en ambtenaren van zijn ministe- en bestuurders van het Acade- :h Ziekenhuis. Dat overleg heeft er niet tot afdoende resultaat d. I HAAG (ANP) De toeslag op fregenbelasting voor auto's met dieselmotor blijft. Minister Van penne (economische zaken) heeft op grond van onderzoekingen een ambtelijke werkgroep aan hweede Kamer meegedeeld. r afschaffing van de toeslag werd leit voornamelijk omdat de uit lassen van dieselauto's schoner Hen zijn. Volgens de werkgroep Is niet waar. Weliswaar is de ult- it aan koolmonoxyde, stikstof- de en loodverbindingen aanzlen- [minder dan bij een benzinemotor lr daar staat tegenover dat de (elmotor meer roet uitwerpt en endien meer stinkt. De uitstoot roetdeeltjes neemt sterk toe als hotor niet helemaal goed is afge- d en juist dit roet bevat voor de jen zeer schadelijke elementen. I HAAG (ANP) De problemen minderheden liggen dieper dan ;n maar hun „welzijn", een begrip tot nu toe het meest werd gehan- 1. Er moet echter vooral aan-, it worden besteed aan problemen voor alle minderheden hetzelfde werkgelegenheid, huisvesting, rwijs, gezondheid. Voorkomen t worden dat minderheden in ver- king met de rest van de samenle- een ongerechtvaardigde andere indeling krijgen. t conclusie staat in een rapport de coördinatie van het minder- sbeleid tussen de verschillende steries. Ambtenaren van blnnen- *e zaken hebben het samenge- samenstellers van het rapport en voor een tijdelijke commissie stellen om tot een beter beleid te en In die commissie zouden de ster-president, de minister van eniandse zaken als coördiator en er de ministers van onderwijs en inschappen, volkshuisvesting en itelljke ordening, sociale zaken *RM moeten zitting nemen. lijdelijke commissie zou kunnen en tot het instellen van een lnter- irtementale coördinatiecommis- oor minderheden, met daaronder missies voor werkgelegenheid, vesting, onderwijs, welzijn en al- ene beleidsaspecten voor min- fden. et rapport wordt er voor gepleit meer te spreken over beleid ten Hen van „etnische minderheden Voonwagenbewoners, maar over flerhedenbeleld Daartoe wor- gerekend: buitenlandse werkne- 8urinamers en Antilllanen. Mo vers, woonwagenbewoners, zigeu- en vluchtelingen. Driel was in elk geval dat de commis sie de staatssecretaris positief zou adviseren over Kamals verzoek om een verblijfsvergunning. De imam, die op verzoek van de Marokkaans- Islamitische gemeenschap naar Alk maar is gekomen, al geruime tijd ln Nederland vertoeft en door zijn landgenoten wordt betaald, hoeft daardoor niet het land uit, zoals Haars eerder had bevolen. De verwachtingen van de Marokkaan en zijn advocaat waren gistermorgen niet hoog gespannen. Een plan om de imam dinsdagmiddag een (vrijplaats) te bieden in de gereformeerde pasto rie van Heiloo. was niet doorgegaan, omdat de politie op de hoogte was gesteld van de komst van de al bijna twee maanden lang ondergedoken Marokkaan en het kerkgebouw en later de pastorie van de gereformeer de kerk met een cordon had omge ven. Kam al bleef daarom weg en kwam alleen naar een geheime plaats voor een gesprek, dat gisteren in Trouw gepubliceerd werd. vergunning heeft Kam al niet nodig, omdat hij een „religieuze" is. Toch was de uitslag van het beraad een verrassing. „Bij zoiets schieten de tranen ln Je ogen", zuchtte mr. van Driel. En Kamal omhelsde zijn raads man hartgrondig. Het fêit dat Kamal zelf zijn verhaal heeft kunnen houden en dat we alsnog zij het op het allerlaatste moment inzicht heb ben kunnen krijgen ln het dossier, is enorm belangrijk geweest", vertelde mr. van Driel. „HIJ heeft eerlijk kun nen vertellen waarom hij ln Alkmaar als imam wil werken. Hij is door de Marokkanen zelf gevraagd." Symposium Weigering Voor stoute jongens Imp. Gcskus b.v. - Putten. DEN HELDER (ANP) De rijkspoli tie heeft gisteren een tweede slachtof fer van het vorige week omgeslagen steenstortvaartuig De Noordzee ge borgen. Het is de vierjarige Robert Willem Bekkema uit Julianadorp. Zijn vader, de 33-jarige J. Bekkema, wordt samen met drie andere opva renden vermist OLST (ANP) In de IJssel ter hoogte van Olst is gisteren het lichaam van een ongeveer dertigjarige vrouw ge vonden. Naar de doodsoorzaak stel len gemeente- en rijkspolitie een on derzoek in. Wel nam de Marokkaan het besluit om met mr. Van Driel voor de advies commissie voor vreemdelingenzaken te verschijnen, ook al zou hij direct daarna door de politie in bewaring gesteld worden. Een verzoek van mr. Van Driel om een vrijgeleide voor Kamal van Den Haag naar de pasto rie in Heiloo werd gistermorgen door de staatssecretaris geweigerd. Kamal en zijn begeleiders hadden op de weg van het onderduikadres naar Den Haag voortdurend het gevoel dat zij gevolgd werden. Overal dachten Zij politiewagens te zien. Ook voor de Kamer, waar de adviescommissie bij een was, waren voortdurend posten de agenten aanwezig: een ongebrui kelijke zaak, volgens regelmatige be zoekers van het Paleis van Justitie. De rechercheurs uit Alkmaar, die in derdaad achter Kamal naar Den Haag waren gereisd, konden aan het eind van de dag onverrichter zake vertrekken. Ook de direct benoemde adviseurs van staatssecretaris Haars waren van mening dat de imam recht heeft op een verblijfsvergunning. Een arbelds- De uitspraak van de adviescommis sie is vooral ook interessant met het oog op het symposium dat morgen door het Criminologisch Instituut van de Vrije Universiteit in De Duif in Amsterdam wordt georganiseerd over „het binnenlands asiel-recht". Volgens het Instituut (van prof. Bian- chl) moet de vraag beantwoord wor den of de Kerk dat recht weer moet laten herleven en aan rechtzoeken- den bescherming moet bieden tegen de overheid. 2olang de hoogste rech ter nog niet beslist heeft. Zoals be kend, is de advocaat van Kamal bij het gerechtshof in hoger beroep ge gaan tegen de weigering van de presi dent van de Alkmaarse rechtbank om de uitzetting van Kamal te ver bieden. Het is nu de vraag of staatssecretaris Haars het positieve advies over Ka- mals vergunning zal overnemen en haar eerdere beslissing om de voor ganger van de Marokkaanse Islamie ten in Alkmaar uit te wijzen zal in trekken. Waar Kamal zolang verblijft is nog niet bekend. In elk geval kan hij weer voorgaan in de gebedsbijeenkomsten van de Ma rokkanen in de Alkmaarse moskee en kan hij les geven aan de Marokkaan se kinderen. De druk op staatssecre taris Haars, die met de asielplannen van de gereformeerde kerk in Hei- looal was vergroot, is gisteren nog eens versterkt door een dringend be roep van het CNV om Kamal niet uit het land te zetten. Naar aanleiding van het „ontstellende bericht over de dreigende uitzetting van Kamal" vraagt het CNV de staatssecretaris op haar besluit terug te komen. De Morokkaanse voorganger Kamel wordt door zijn advoeaat mr. A. van Driel gefeliciteerd bij het Paleis van Justitie in Den Haag. Daar kreeg de imam te horen dat hij recht heeft op en verblijsvergun- ning. Links op de foto zijn begeleider S. Raji, maatschappelijk werker bij de stichting voor buitenlandse werknemers Peregrinus door Jan Sloothaak GRONINGEN Wat moet er gebeuren met de miljoenen van de onderlinge risicoverzekering „Noord Nederland" (ORV)? Deze verzekering heeft al elnds 1970 geen leden meer. Er zit echter nog ruim zeven miljoen gulden in en de enige overgeblevene van de drie vroegere beheerders is de 73-jarige J. K. te Groningen. Eigenlijk had het geld verdeeld moeten worden over de oorspronkelijke leden. Het wordt nog een ingewikkelde flnancieel-juridische puzzel om er een bestemming voor te vinden. de bakkersiiw te dingen lijn In het ge- ding en bovendien hebben medewer kers van de effectenmakelaardij Kempen en Co. in Amsterdam hand en spandiensten verleend bij de mal versaties van K. „Ze moeten daar hebben gedacht: K. Is een goeie klant, die moeten we houden", zo leek president mr. J. Mein de meest aan- De ex-directeur K. van de Bedrijfsvereniging voor het Bakkers bedrijf en aanverwante pensioen fondsen. stond gisteren ln Groningen terecht op verdenking van verduiste ring, valsheid in geschrifte en belas tingfraude. De ORV speelt een belan grijke rol in deze zaak. Daar blijft het echter niet bij. Ook de belangen van ADVERTENTIE Als gevolg van de stijging van de k rente op de kapitaalmarkt zijn de rentetarieven op een aantal spaarvormen met ingang van 29 november verhoogd. In Ware taal betekent dit dat sparen nog aantrek kelijker wordL Sparen is denken aan later, rekening houden met de toekomst, wat geld ach ter de hand hebben of om bijvoorbeeld een lang gekoesterde wens in vervul ling te laten gaan. Sparen kan ook een vorm van beleggen zijn, een bijzonder veilige vorm overigens. Waarvoor u ook spaart, zorg er altijd voor dat u de hoogst mogelijke rente krijgt. De manier waarop u spaart, is van invloed op het rentepercentage. Een vuistregel: hoe langer u uw geld laat staan, hoe meer rente u krijgt. Kijkt u maar eens naar de belang rijkste spaarvormen die de NMB u biedt Ten eerste zijn er de direct op vraagbare tegoeden, waarbij uw geld niet echt vast staat en u altijd snel over voldoende contanten kunt beschik ken. Sparen en toch altijd over uw geld kunnen beschikken. Direct opvraagbare tegoeden (rentepercentages ongewijzigd) NMB Bonus-J-spaanrkening NMB Bonus-2-spaarrekening en Bonus-2-spaarbockjc NMB Girospaarrekening dagelijks opvraagbare spaaN rekening en spaarboekje Een tweede groep Wordt gevormd door de tegoeden met een opzegtermijn. Bijzonder geschikt wanneer u zeker weet dat u nooit van de ene dag op de andere geld nodig heeft Sparen en even de tijd nemen voor dat u weer een bedrag nodig heeft Tegoeden met opzeggingstermijn (rentepercentage ongewijzigd) opzeggingstermijn 36 maanden opzeggingstermijn 24 maanden opzeggingstermijn 12 maanden opzeggingstermijn 6 maanden opzeggingstermijn 3 maanden Iedereen kan nu profiteren van de hoge rente bij de NMB. De derde groep spaarvormen geeft u de hoogste rente: de Vaste Termijn Spaarrekeningen, waarbij uw spaar geld voor een langere periode van bij voorbeeld een paar jaar niet tussentijds opvraagbaar is. Sparen met hoge rente en uw geld een aantal jaren laten staan. Vaste Termijn Spaarrekeningen W/o vaste termijn 6 jaar (was 9'A%) viste termijn 5 jaar (was 9VW6) vaste termijn 4 jaar (was 8V«%) vaste termijn 3 jaar (was 8'/«%) vaste termijn 2 jaar (was 8 44) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijzi- ging doorgevoerd. *Voor bijstorringen op reeds eerder geopende Vaste Termijn Spaarreke ningen met een looptijd van 7 jaar geldt eveneens een rente van 9V«% (was 9'/2%). Sparen met spaarbiljetten aan toonder. Spaarwinstbiljenen aan toonder met een vaste looptijd. Percentages betekend op basis van rente op rente. spaartermijn van 2 jaar (was 7V«%) spaanermijn van 6 jaar (was 9V«46) Premiespaarbiljencn aan toonder met een variabele looptijd. lYrcentigts afgerond en berekend op basis van rente op rente. looptijd van 2 jaar (was 74446) looptijd van 3 jaar (Was 8 46) 8\% looptijd van 4 jaar (was8V446) looptijd van 5 jaar (was 9V«46) Speciaal voor jongeren (vanaf 15 jaar) is er de Zilvervloot, die behalve een hoge rente van 8na afloop ook nog recht geeft op een extra premie van 10%. Een moeilijke keus? Welnee. De men sen van de NMB kunnen u precies voorrekenen wat voor de beste ma nier is om te sparen. Dat betekent te voren even onder vier ogen praten, gebruik maken van de kennis van de NMB. Laat ons maar meedenken. Samen komen we er wel uit Op alle NMB-spaaneken ingen wordt de rente dagelijks berekend. NEDERLANDSCHE MIDOEN8TANOSBANK nemelijke verklaring. Een medewer ker had verklaard ..Ik wist dat hij zich verrijkte ten koste van het Bak kerspensioenfonds. maar Ik liet het maar zo, want hij was een goede klant." Maar volgens K. zelf klopt dat verhaal niet. Ze hadden hem, zo zegt hij. zelf opgebeld en gezegd, dat be paalde waardepapieren goed Hepen. Of hij zelf niet wilde Intekenen. Ze waren best bereid „een paar regelt jes" open te laten. Zo waren K.'s speculaties begonnen, zo verklaarde hij. Die „paar regeltjes" open houden betekende het voorlopig weglaten van de datum van aankoop van effec ten. K. had dan tijd om het koersver loop te volgen. Was dat gunstig, dan hield hij de effecten zelf BIJ een ongunstige ontwikkeling wer den ze ondergebracht bij het Bakkerspensioenfonds. K. vond dat heel gewoon, net als het 'douceurtje' van bijna drie ton, dat hij van het makelaarskantoor kreeg toegescho ven wegens de goede relatie K. vond zichzelf te goeder trouw. Ook toen hij gisteren toegaf, vijf miljoen gulden aan vermogen en Inkomen voor de bélasting te hebben verzwegen. Dat was geld dat hij door speculatie had verkregen en verder had uitgebouwd en speculatlewlnst hoef Je niet op te geven. „Ja. maar dividenden en de rente toch wel, ook al waren die ver worven met waardepapieren waar mee u hebt gespeculeerd. En vermo gen. al of niet opgebouwd met door speculatie verworven winsten, moet toch ook worden opgegeven. Zelfs de onnozelste mens begrijpt dat toch", vond de president. K vond dat hij niet onnozel, maar wel ondeskundig was. Indertijd had hij niet beter ge weten, al begreep hij nu wel, dat het fout was geweest. De belastingschuld van twee miljoen gulden die hem nu alsnog is opgelegd, heeft hij voor een deel al betaald. Onwetend was K. ook al met betrek king tot een extra salaris, dat hij naast zijn officiële salaris van de Be drijfsvereniging van het aanver wante Bakkerspensioenfonds ont ving De president-directeur van dit fonds vond dat K zo n uitstekende kracht was, dat hij best wat extra's mocht verdienen en hij meende dat K. maar autokosten moest declare ren. Toen K. zei, dat hij geen auto had, moest hij zelf dan maar een andere vorm kiezen. K. koos de salarisvorm. Hoewel dit volgens de Sociale Verzekeringsraad wettelijk helemaal niet eens kon, heeft K. dit tweede salaris twintig Jaar lang kunnen beuren. Het kwam pas aan het licht, toen zijn opvolger bij de bakkerslnstcllingen c-en onder zoek Instelde. K. kreeg niet alleen medewerking van het effectenkan toor ln Amsterdam, maar ook van medewerkers van de bakkcislnstel llng zelf. Daarom moeten de vroegere adjunct-directeur D D (67) en een medewerker J. V. (62) ook terecht- staan. "Zwarte kas' Dan is er de ORV Die werd opgericht kort nadat ln 1953 de bakkersinstel lingen van start gingen De ORV was bedoeld voor een aantal vrijwillig ver zekerden die niet ln de instellingen pasten Toen de laatste leden per 1970 geen premie meer hoefden te betalen en werden uitgeschreven, bleef de verzekering als een soort privéfonds voor K. bestaan Er wer den gelden voor administratie, feest jes, gratificaties, bouwactiviteiten en dergelijke afgeboekt, zonder dat al tijd duidelijk was. waar het bleef Een deel ging ln leder geval naar K.'s kinderen. Bovendien zat bijna de helft van het geld ln een.zwarte kas". K beweerde, dat dit kwam door een ruzie van zijn vroegere belde mede beheerders, die het niet eens waren over de steeds groter wordende reser ve. K. ontkende, ooit geld te hebben ontvangen, waarvoor geen bestem ming was aangegeven Vandaag wordt de zitting voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9