akarta wil miljoen hinezen terugsturen pezetters fel tegen ebat Veiligheidsraad Communisme bloeit in Iran Kosygins stoel leeg in Moskou Rabobank S Herbz Verschuivingen in nieuw kabinet Kenia Het Vrij Uit zomerprogramma ligt nü bij de Rabobank voor u klaar! 'Verhuizing' politieke gevangenen Indonesië iking voor irgemeester ika van Nabloes autoverhuur Sombere economische situatie boeksnel voor het beste eruit is geld en goede raad NDERDAG 29 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET JCARTA (Reuter) Indonesië is van plan tegen 1984 ongeveer een miljoen Chinezen, die n paspoort van de Volksrepubliek in bezit hebben, naar China te repatriëren. Dit werd iteren aan het persbureau Reuter meegedeeld door de vice-voorzitter van de parlements- ►Q mmissie voor defensie en buitenlandse zaken. Igde Jaksa, die zei dat het plan voor de 1 mmissie was onthuld door het hoofd van de inlichtingendienst, luitenant-generaal Yoga le cgama. »e| lgens Jaksa zei de generaal dat de dat na deze coup aan de macht macht aan banden te leggen, door het kwam. houdt nog altijd vol dat de Indonesische communistische partij PKI. die betrokken was bij de coup. gesteund werd door Chinese commu nisten. ering speciale gebieden voor de ,n trlndonesische Chinezen zou aan- zen waar ze heen gebracht zouden Irden in afwachting van hun over- nging naar China. De regering was menteel al bezig de Chinezen te Istreren om het precieze aantal te art|ten te komen, en om hun gezins- standigheden en het werk wat ze ef en. nader te bepalen. Deze registra- j-Jen de uiteindelijke overbrenging „jar de speciale gebieden moet voor 4 zijn beslag hebben, zo citeerde .Jcsa de generaal. plan is blijkbaar bedoeld om tot ^'Ji oplossing te komen van het pro- aem van de Chinezen met een Chi- ;t ts paspoort die in Indonesië bleven re lat de ciplomatieke banden tussen de landen verbroken werden als £g^olg van de zogeheten mislukte atsgreep yan eind september 1965. j j t huidige bewind van Soeharto, Na deze coup lieten de Indonesische machthebbers Peking weten dat de Chinezen zonder Indonesisch pas poort niet meer welkom waren in Indonesië en het land moesten verla ten en China heeft inderdaad enkele schepen gezonden die enkele duizen den Chinezen uit Noord-Sumatra op haalden. Zoals in de meeste Zuidoostaziati- sche landen hebben de Chinezen ook in Indonesië een belangrijk deel van het zakenleven in handen, hetgeen in al die landen al meermalen tot span ningen heeft geleid. De Indonesische overheid heeft verschillende keren geprobeerd de Chinese economische Chinese inwoners moeilijker te ma ken ondernemingen op te zetten eny de bestaande ondernemingen stricte bepalingen op te leggen. Waarmee nadrukkelijk de hand werd gelicht door Chinezen die Indonesische zet bazen gebruikten, maar tevens door generaals en ambtenaren die tegen niet onaanzienlijke bedragen een oogje dichtknepen. Afgelopen juni bepaalde de minister voor bestuurshervormingen. Johan nes Soemarlin, dat Chinese onderne mers gedwongen Indonesisch perso neel. ook op belangrijke posities, te werk moesten stellen om zodoende „de verkeerde koers van 's lands eco nomie te corrigeren". De maatregel was vooral bedoeld voor de kleinere ondernemingen met een maximum aan begin-kapitaal van tegen de hon derdduizend gulden. fcHERAN, NEW YORK (Reuter, AFP, AP) De bezetters van de Amerikaanse ambassade "Teheran zijn sterk gekant tegen het debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties fer de crisis tussen Iran en de Verenigde Staten. Zij hebben de aan de macht zijnde Iraanse fevolutionaire Raad onder sterke druk gezet geen vertegenwoordiger uit Iran naar New York sturen. Ier deze week werd in Teheran :end gemaakt dat de vroegere mi- ter van buitenlandse zaken Abol- *san Banl Sard aanstaande zater- naar New York zou gaan om het erT>at bij te wonen. Hij had om uitstel cei het debat gevraagd omdat hij de taJ mltische feestdagen in Iran moest wonen. De Amerikaanse regering akkoord met het uitstel. Maar e Banl Sadr is afgezet als minister lWl buitenlandse zaken, is het zeer de ,r ag of hij, of zijn vervanger nog wel ir New York zal gaan. Irans sterke ayatollah Khomeini heeft niets je [elaten de komende debatten in de ra< ad te bagatelliseren en gezegd dat ieu geen genoegen zou nemen met een 55) luit in de Raad. die toch maar de Verenigde Staten gedomi- frd werd. ADVERTENTIE De Raad is in de nacht van dinsdag op woensdag even bijeen geweest en secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim en de Bolivi aanse voorzitter van de Raad, Sergio Palacias de Vizzio, riepen in korte toespraken op tot de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran. Belachelijk Epernay Produce of Rance GEÏMPORTEERD DOOR KOOPMANS BRUINIER B V N^. AMSTERDAM flUZALEM (UPI. DPA, Reuter) icheidene burgemeesters van de lelijke Jordaan-oever hebben be ten uit protest tegen het gevangen iden van hun collega, burgemees- j SJaaka van Nabloes, voor de ge- pgenis van het Israëlische Ramle p zitstaking te houden. Als Sjaaka gewezen wordt dan zullen de bur- meesters een algemene staking uit- ,CK) burgemeesters namen deze beslui- op een vergadering in Nabloes. Ze ten de onmiddellijke vrijlating van iaka en het vernietigen van het n Bwijzingsbesluit van de burge- fester, an st advocate van Sjaaka. Felicia Lan- z\is bij een militaire rechtbank in oep gegaan tegen het besluit van regering. Mocht deze het beroep om at na Ijzen, dan kan zij nog in beroep in bij het hooggerechtshof in Jeru- Ta^m. Dat zijn de studenten die de ambas sade nu al 25 dagen bezet houden allerminst van plan. Volgens 'hen heeft de Veiligheidsraad de Iraanse revolutie belachelijk gemaakt en zijn besluiten van dit orgaan van geen waarde. In een communiqué zeiden de bezetters dat de Amerikanen niets anders moeten doen dan de ex-sjah uitleveren. „Zij weten kennelijk nog niet dat zij zich in een oorlog met God bevinden," aldus het communiqué, dat verder stelde dat „de revolutio naire raad de besluiten van de satani sche veiligheidsraad, een door de Ver enigde 8taten beheerst centrum van samenzwering, ongeldig moet verkla ren, zoals de Iraanse natie en de imam (dat is dan ayatollah Khomei ni) ook doen." Verder vinden de stu denten dat de „ontsnapte misdadiger (de ex-sjah) moet worden uitgeleverd, anders is de berechting van de gijze laars onvermijdelijk." De Iraanse regering heeft gisteren in New York een civiel proces aange spannen tegen de afgezette sjah Reza Pahlevi en diens vrouw. De regering eist een schadevergoeding van in to taal 81 miljard dollar. De regering in Teheran stelde verder dat de fondsen aan hun bestemming waren onttrokken door de Pahlevi- stichting, die in New York is geves tigd. Voorts wordt een extra schade vergoeding van 61 miljard dollar geëist. De zaak werd namens de Iraanse re gering aanhangig gemaakt door twee advocatenkantoren, één in Washing ton en één in New York. De eiser verklaarde dat het totale bedrag dat verduisterd zou zijn niet bekend is, omdat de Pahlevi-stichting sinds 1961 geen financiële Informatie meer heeft verstrekt. Een drie pagina's tel lend bijvoegsel bevatte een lijst die was overgenomen uit het boek „Iran: de illusie van de macht" van Robert Graham, met een opsomming van alle bekende tegoeden van de stich ting zoals die in december 1977 be kend waren. Een woordvoerder van de sjah heeft opnieuw gezegd dat de sjah en de Pahlevi-stichting niets met elkaar te maken hadden. Maar volgens de klachten in Teheran zou Iran elk jaar de stichting een subsidie hebben toe gekend van omstreeks tien miljoen dollar. Ook zou de sjah zich geld van de nationale oliemaatschappij toege- eigend hebben. ADVERTENTIE Hertz tweemaal goedkoper Een jonge, schone, technisch pertekte auto voor 't zelfde geld Oat is een maal Speciaal tarief voor't komen de weekend Dat is tweemaal Snel reserveren dus. Amsterdam, Prinsengracht 737. Tel. 020-238561 Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto's De Amerikaanse president Jimmy Carter maakt zich in toenemende mate kwaad over de behandeling van de gijzelaars in de ambassade. Vol gens Carter zijn ze al 24 dagen aan handen en voeten gebonden en wor den ze bedreigd met vuurwapens, om uitspraken van hen los te krijgen die tegengesteld waren aan wat de men sen in feite wilden zeggen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren bijzonderheden verstrekt over de zeestrijdkrachten die momenteel zijn samengetrokken in het gebied van de Perzische Golf en het zuiden van het Arabische schiereiland. Militaire deskundigen spraken van de belangrijkste Ameri kaanse vlootconcentratie sedert de Tweede Wereldoorlog. Thomas Ross. woordvoerder van het Pentagon, zei dat het om 19 oorlogsbodems gaat. onderverdeeld in drie eskaders Als president Carter tot echt militair ingrijpen zou besluiten dan zouden er drie mogelijkheden zijn voor de jachtbommenwerpers van de vlieg dekschepen. De olievelden in het noorden van de Golf met de raffinaderijen van Abadan en de olie-overslagplaatsen van het eiland Khark, De luchtmachtbases van Isfahan en Chiraz waar de moderne (Ameri kaanse) jachtbommenwerpers van het type F14 zijn gestationeerd en de vlootbases van Bandar Abbas en Chah Bahar De heilige stad Qom. de woon plaats van ayatollah Khomeini SAN SALVADOR (AFP. Reuter) De Zuidafrikaanse ambassadeur in El Salvador, Archibald Gardener Dunn is gisteren door een groep van ongeveer tien mensen ontvoerd, na dat hij de ambassade verliet. Hij werd in een vrachtwagen gestopt. Geen van de guerrillaorganistles nam gisteravond de verantwoordelijkheid voor de ontvoering op zich. De 75-jarige premier is sedert decem ber vorig jaar niet meer in het open baar waargenomen wegens een ern stige ziekte. Naar verwacht zal Kosy- gin worden vervangen door de 74- jarige Nikolay Tichonow. Deze zat gisteren op een van de belangrijkste plaatsen achter partijleider en presi dent Brezjnew President Brezjnew gaf een uiterst somber beeld van de Russische eco nomie. De komende jaren zal flink worden besnoeid. De graanoogst in de Sowjet-Unie was dit jaar het laagst sedert 1975 en bracht vijftig miljoen ton minder op dan was voor zien. Dit was volgens president Brezj new te wijten aan de grote droogte van dit jaar. Vorig jaar was er een recordopbrengst Brezjnew had kritiek op enkele mi nisters. Hij verklaarde dat de produk- tie de komende jaren niet zo hoog kan zijn als was gepland. De Russi sche partijleider kondigde ook aan dat er op defensie zal worden be snoeid. De uitgaven zullen ruim 300 miljoen gulden minder zijn dan vol gend jaar en het totale budget zal 52 miljard gulden bedragen. Dit is zes procent van de regeringsuitgaven. Naar verluidt zijn deze uitgaven maar een fractie van de werkelijke kosten die de Sowjet-Unie maakt. De be snoeiing op defensie kan worden ge zien als een symbolisch gebaar om aan te duiden dat Moskou werkelijk vredelievende bedoelingen heeft Groei minder De industriële groei zal volgend jaar lager zijn dan was voorspeld en 4.5 procent bedragen. Dit cijfer had vorig jaar 5,7 procent moeten bedragen, maar was volgens Russische econo men in werkelijkheid 4.2 procent. Nicolai Baibakow, het hoofd van het economisch planbureau van de Sow jet-Unie verklaarde dat de energiesi tuatie benard is en vroeg om een strak beleid op economisch gebied. Volgend jaar zal minder olie worden aangeboord en zal de kolenproduktie lager zijn. In plaats van de 640 ton olie die volgens eerdere plannen naar boven gehaald zou worden noemde Schaamte President Brezjnew gaf toe dat de bevolking ook te lijden zal hebben van de verslechterende economische toestand. Er is niet alleen een tekort aan vlees, maar ook eerste levensbe hoeften als zeep. waspoeder. naaige rei. tandpasta, tandenborstels en ba by luiers zijn schaars. Brezjnew gaf geen oplossing voor deze problemen, maar bepleitte een sterkere centrali satie en meer discipline De benoeming van Nikolai Ticho now tot lid van het Politburo kwam niet onverwacht. De ster van Ticho now is de laatste jaren sterk gerezen Vorig jaar was hij al kandidaat-lid van dit hoogste partijcollege in de Sowjet-Unie. Met zijn 74 jaar is de gemiddelde leeftijd van leden van het Politburo wat opgeschroefd. Het or gaan wordt steeds meer een oude herencollege. De gemiddelde leeftijd is na de komst van Tichpnow 69 jaar Tichonow Is de op drie na oudste, na Arwid Pelche (80 jaar), Michael Soes- low (77) Jaar) en Alexei Kosygin (75 jaar). De benjamin van het Politburo is Michael Gorbatchew. die ..slechts" 48 Jaren telt. ADVERTENTIE DE KOKENAEli j(nevif is fijn, z*n prijs verrassencfklein. TEHERAN (Reuter) De Iraanse communisten hebben het zelden zo goed gehad als op het ogenblik. Marx' uitspraak dat godsdienst opium is van het volk vergetend, voelt de Toedeh- partij in Iran zich als een vis in het water. „We hebben nog nooit zoveel boeken over het marxisme kunpen drukken als de afgelopen acht maanden." zegt de secretaris-generaal van de partij Noereddin Kianouri. „Onze krant mag gedrukt worden, we houden bijeenkomst en de leden stromen toe. In veertig jaar hebben we nog nooit zoveel vrijheid gehad." Deze woorden druisen in tegen het beeld dat het Westen op het ogenblik van Iran heeft: onverdraagzaamheid zou er troef zijn en religieuze fanaten proberen de klok terug te zetten naar de middeleeuwen. De oprichter van de Rode Brigades in Italië Renato Curcio wacht geboeid en streng bewaakt voordat hij in het gerechtshof van Turijn in beroep gaat tegen de levenslange gevangenisstraffen tegen leden van de brigade. De leden van de Rode Brigades zaten wederom in een kooi, maar gaven niet zoals vorige keren luidkeels van hun ongenoegen blijk. MOSKOU (Reuter, AP, AFP) Premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie was gisteren niet aanwezig op een zitting van de Opperste Sowjet in het Kremlin. Zijn zetel was leeg toen er werd gesproken over de verslechterende economische situatie in de Sowjet-Unie. De Iraanse communisten waren in 1949 gedwongen ondergronds te gaan. Ze werden vervolgd, gemarteld en gedood, maar de gevreesde Iraan se geheime dienst, de SAVAK, is er nooit in geslaagd de partij kapot te maken. En op het ogenblik leeft zij vreedzaam samen met Irans revolu tionaire leider, ayatollah Khomeini, die kennelijk niet al te grote verschil len ziet tussen zijn militante islam en de geschriften van Marx. Engels en Lenin Partijleider Kianouri zegt linkse priesters in Zuid-Amerika na. dat godsdienst en communisme elkaar niet hoeven uit te sluiten. „Bega niet de fout Iran te vergelijken met Euro pa. We beleven hier het hoogtepunt van een nieuwe revolutionaire bewe ging. waarvan de revolutionaire reli gie de speerpunt was.'' De Toedehpartij steunt de ayatollah ten volle en staat achter de bezetting van de Amerikaanse ambassade. ..Wij hebben als eerste documenten gepubliceerd dat de ambassade een centrum van verzet was. Er werden zelfs paspoorten vervalst om mensen het land uit te smokkelen. Natuurlijk steunen we de bezetting van de am bassade." aldus Kianouri. Zijn partij trad naar buiten in de verwarring van de islamitische revolutie en de com munistische partij beschouwt zich zelf nu als wettig, hoewel dat nergens vastligt. Zij maakt er geen geheim van dat haar uiteindelijke sympathie in Moskou ligt. „De Sowjet-Unie is een bolwerk van vrede en de belang rijkste kracht in de strijd tegen het imperialisme." zegt Kianouri. „Ik ben ervan overtuigd dat de Sowjet-Unie ons met alle mogelijke middelen zal steunen Macht Volgens waarnemers hier is het pro- Moskou standpunt van de Toedeh partij het belangrijkste struikelblok, om net zo n macht en invloed te krij gen als de communistische partij in de tweede wereldoorlog had. tijdens en na de bezetting door de Sowjet- Unie. Het Rode Leger hielp de Iraan se broeders een onafhankelijke staat te stichten in de provincie Azerbeij- an. in het noorden van Iran, tegen de grens met de Sowjet-Unie. De repu bliek hield hetNelf maanden uit. en werd toen onder de voet gelopen door troepen van de sjah. waarbij tenmin ste twintigduizend mensen werden gedood. Golven van onderdrukking spoelden daarop over de Toedeh en veel van de leiders van de partij gin gen in ballingschap Kianouri zelf bracht 23 van zijn 63 jaar in balling schap door. voor het grootste deel in Oost-Duitsland Volgens Kianouri hebben zijn partij en ayatollah Khomeini zóveel ge meen dat de kleine tegenstellingen die er bestaan „onbelangrijk" zijn Hij méént dat ook de sjiltlsche stro ming in de islam, die overheerst in Iran. zich verzet tegen uitbuiting, grootgrondbezit, kapitalisme en wes ters imperialisme in het algemeen, en dat van de Verenigde Staten in het bijzonder. „Dat willen wij ook,'' zegt Kianouri met een glimlach. ..We be strijden dezelfde vijand om dezelfde reden: armoede, werkloosheid en ach terstelling moeten verdwijnen Wij vechten voor diepgaande veranderin gen en ln een klasseloze maat schappij Baibakow het cijfer van 606 ton. Dit is wel een toename in vergelijking met dit jaar, toen het cijfer 585 mil joen ton was. Westerse Sowjet-ken- ners hebben voorspeld dat volgend jaar het topjaar zal zijn in de Sowjet- Unie bij de olieproduktie, maar dat na 1980 de produktie zal verminde ren. De Sowjet-Unie is de grootste olieproducent van de wereld. De kolenproduktie zal volgend jaar 745 miljoen ton bedragen. 50 miljoen ton minder dan bedoeld. Ook wordt er minder elektriciteit opgewekt en neemt de produktie in de staalindus trie. de chemie en andere industrieën niet zo snel toe als vijf jaar geleden was voorspeld NAIROBI (AP, Reuter) De Keniase president Daniel Arap Moi heeft gisteren de samenstelling van Zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Zeven ministers en twaalf staatssecretaris sen raakten hun positie kwijt na de verkiezingen van 8 november. Het parlement met 158 zetels bestaat voor de helft uit nieuwe leden. De minister van buitenlandse zaken Munya Walyakl komt. zoals ver wacht. niet meer terug op deze post. maar krijgt het nieuwe ministerie van energie. Nieuwe minister van buiten landse zaken is Robert Ouko Voor de eerste maal i& ook een blanke ln het nieuwe kabinet benoemd. De dertigjarige Philip Leakey, die zeer populair is bij de zwarte bevolking van Kenia, wordt de nieuwe staatsse cretaris van natuur en milieu Hij is de zoon van de beroemde antropolo gen Louis en Mary Leaky Het nieuwe kabinet is het eerste na de dood van Iomo Kenyatta vorig jaar. Daniel Arap Mol nam vorig jaar de scepter over. maar moest met de ministers van Kenyatta verder wer ken. Hierdoor had hij weinig speel ruimte om een eigen bèleid uit te voeren. Nu met zijn nieuwe kabinet heeft Moi meer mogelijkheden om een eigen politieke koers te varen Zijn twee belangrijkste steunpilaren vicepresldent Mwal Kibakl en minis ter van justitie Charles Nonjo blijven dezelfde positie bekleden en zullen ook nu weer met Moi een drieman schap vormen Het aantal portefeuilles is vergroot van 21 na$r 24 Er komen nieuwe ministeries van energie, lager onder wijs. hoger onderwijs en ontwikke ling van veeteelt Het ministerie van defensie is in han den gekomen van Moi zelf De vorige minister van defensie James Gichuru wordt nu minister van staat. Ook het ministerie van land en nederzettin gen valt nu onder president Moi. JAKARTA lANPl Ongeveer veertig politieke gevangenen in Indonesië zijn overgebracht naar de strengst bewaakte gevangenis van het land, die op het eiland Noesakambangan onder de zuidkust van Midden-Java. Dit heeft de correspondent van Radio Nederland Wereldomroep gemeld. Zij behoren tot de tienduizend politieke gevangenen die op het eiland Boeroe waren geïnterneerd na de mislukte veertien jaar ADVERTENTIE staatsgreep geleden Het interneringskamp op Boeroe wordt eind dit jaar opgeheven Nog duizend politieke gevangenen zullen dan vrijgelaten worden De veertig die niet worden vrijgelaten worden beschouwd als onverzoenlijken. Ze ontkennen enig misdrijf te hebben begaan en weigeren een verklaring te ondertekenen waarbij ze afstand doen van de mogelijkheid vla de rech ter rehabilitatie of schadevergoeding te krijgen Onder deze onverzoenlijken bevindt zich de bekende romanschrijver van Indonesië Pramoedya Ananta Toer. aldus de correspondent. De anderen zijn journalisten, bestuursleden van de verboden communistische partij oud-parlementsleden. Jeugdleiders en een aantal hoge regeringsambte naren uit het tijdperk van wijlen pre sident Soekamo MOSKOU (AP, Reuter. AFP» De .Sowjet-Unie zoekt toenadering tot Albanië en wil een eind maken aan de vijandige betrekkingen die al acht tien jaar bestaan tussen de twee lan den. Het partijblad Prawda schreef gisteren dat Moskou de „moeilljkhe den" altijd als „tijdelijk" heeft ge zien. Ter gelegenheid van de viering van de 35ste verjaardag van de be vrijding van Albanië eerde de Prawda de „heroïsche strijd van het volk en de communistische partij van Alba nië" ln de Tweede Wereldoorlog

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7