VARA-carrière valt Kloos tegen Tekening van een lezer Jr vallei ;r koningen Knieval aan het Hof in Brussel Commentaar U-boek komt een brief naar esd aan? naat als actiegroep? ilechts f 19,50 Afdelingen D'66 tegen standpunt kernwapens fractie 'Er wordt zeer onzorgvuldig met macht omgesprongen' IDERDAG 29 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 is het waarschijnlijk nog nooit nk lederland vertoond: de Eerste d ïer die zich onder leiding van ractievoorzitters van de twee ringspartijen in een zaak van ht marginale politieke betekenis anjde Paralympics richt tegen de ring met een motie, die op de er beschouwd niet anders ge- ta rpreteerd kan worden dan als dl motie van wantrouwen, segrijpelijk waar de emoties en nt fanen van de dag in elk geval ni ractievoorzitters van CDA en 2in de „raad van ouden" toe len brengen. Het is een vol- 3C t omgekeerde wereld gewor- tn De Eerste Kamer, ooit bij E instelling verdedigd tegen- lce de Tweede Kamer als „een tegenover de ogenblikken van wondénheid als de driften het ard overleg verbijsteren", ge- gt zich als de eerste de beste s n de regering gerichte actie- ^ertp rond de fontein op het Bin- lof ,g is er immers aan de hand? De >.oede Kamer_ heeft met grote n- derheid een motie aangeno- waarin de regering wordt Jz nodigd geen medewerking te .01 nen aan de Olympische Spe- voor gehandicapten in Arn- vo als ook een Zuidafrikaanse meedoet. Bij het debat in de i Ipde Kamer laat de regering rt-tn, n et zo gelukkig te zijn zo een uitspraak, maar als de vei :de Kamer toch die motie aan- enJit, laat de regering een paar ic< later na een rijp en be- !erÜ overleg, zoiets kan je toch !0I achten van een ploeg als die LrajDriès van Agt? weten de te zullen uitvoeren. enjis een beetje ongelukkig, om ve voord aan te houden, dat mi- enjr Van Agt gisteren in de se- een ogenblikje de herinnering te d heeft gehouden aan het ralpnkelijk afwijzende regerings- punt, want dat is na de j^e i toezeggingen van Van Agt in der Klaauw aan de Tweede Kamer toch van geen enkele staatkundige betekenis meer. Maar ja, VVD-fractievoorzitter Haya van Someren vond het toch maar passend om bij die ten on rechte doorklinkende aarzeling van Van Agt aan te kpopen en met een motie te komen, die dit toch allemaal weer probeert terug te draaien. En zij vond zowaar CDA- fractievoorzitter Van Hulst („na mens de hele fractie") aan haar zijde. Dat zou een ruime meerder heid opgeleverd hebben, maar ge lukkig is het gisteren niet tot een stemming gekomen; om de dóód simpele reden dat er op dat ogen blik niet voldoende senatoren meer aanwezig waren om te stemmen. Dat feit heeft waarschijnlijk het kabinet-Van Agt van deze smade lijke nederlaag gered, want gister avond liet Van Hulst al tegenover een radioverslaggever blijken, dat inmiddels ook bij hem en frac tiegenoten een proces van „be daard overleg" was ingetreden. Hij zag nu toch ook wel in, in welke nesten hij de regering zou steken met zijn acute aanval van politieke bijziendheid (waardoor hij een ogenblikje een actie van het ochtendblad „De Telegraaf" voor een „brede maatschappelijke discussie" had gehouden). Afgaande op de verklaring voor de radio komt het dus allemaal nog wel in orde, maar als Van Hulst het goed meent met het aanzien van -de Eerste Kamer in het land, doet hij ^r verstandig aan volgende week in de Senaat zelf uitvoerig te motiveren, hoe het bedaard en rijp overleg na de sluiting van de Eer- ste-Kamervergadering bij hem ver lopen is. Radio, televisie en kranten het is allemaal mooi en goed maar de heer Van Hulst is het aan de eer van de Senaat verplicht om in de Eerste Kamer zelf het hoe en waarom uit te leggen. :gypte aan de rand van de Libische ligt de meest bezochte praafplaats ter wereld Wie waren t begraven? Hoe en door wie rden de graven uitgehouwen?,Wat gevonden en wat betekenen de iten op de grafwanden? Wat is er ir van.de "vloek van de farao's jeze vragen geeft dit boek de jrden Met kaarten, ronden en honderden kleuren - irt-wit foto's. 'Modernisering afwijzen' UTRECHT (ANP) - De afdeling Utrecht van D'66 wijst het standpunt van de Tweede Kamerfractie van die partij over de modernisering van de kernwapens af. Dit standpunt (eerst onderhandelen tot mei 1981 en als dat niets oplevert nieuwe wapens aanma ken en plaatsen, ook in Nederland) is volgens de Utrechtse afdeling in strijd met het landelijk programma van D'66. De afdeling Utrecht heeft dit gisteren bekendgemaakt. De afde ling vindt dat modernisering moet worden afgewezen. Er moeten onder handelingen worden begonnen met het Warschaupact om te komen tot vermindering van middellange-af- stand-kernwapens. De afdeling vindt ook dat D'66 zich ,,met meer vindingrijkheid en moed dan tot dusver moet inzetten om op korte termijn te komen tot een visie op een veiligheidssysteem waarin kernwapens geen rol meer spelen.'' De afdeling wil dat het partijbestuur voor de volgende Kamerverkiezingen met een nieuwe programmatekst komt. De afdelingen Groningen en Amster dam hadden zich al eerder uitgespro ken tegen het standpunt van de Ka merfractie. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De interne conflicten die de laatste jaren bij de VARA woedden zijn tot een climax gekomen. Voorzit ter André Kloos pakt zijn bie zen. Hij maakte er geen ge heim van te vertrekken om dat naar zijn mening vele me dewerkers trachten hem on deruit te halen en omdat de werksfeer onhoudbaar is ge worden. André Kloos houdt het verder voor gezien. Zijn achtjarige carrière bij de soci alistische omroep is hem bit ter tegengevallen. Kloos hteft zelf het initiatief geno- men tot zijn aftreden. Hij gaf duide lijk te kennen dat er geen invloed op hem was uitgeoefend door andere le den van het bestuur. Kloos heeft door deze handelwijze wel vermeden dat de ondernemingsraad van de VARA mogelijk morgen tijdens een vergade ring tussen het bestuur van de VARA en de OR, zijn aftreden zou eisen. Tussen hem en een deel van het per soneel boterde het al lang niet meer. De controverse kwam onlangs tot een hoogtepunt bij de moeilijkheden rondom de benoeming van een direc- teur-tv (lees Jan Haasbroek, nu hoofd radio VPRO). Kloos en nog twee le den van het dagelijks bestuur, te we ten de heren Mulder en De Troye, stelden hun portefeuille ter beschik king als Haasbroek zou worden aan genomen Op een daarop volgende vergadering van de verenigingsraad waar de affaire-Haasbroek uitvoerig werd besproken, kregen Kloos en zijn loyalisten een reprimande. Er werd besloten eeh rondetafelconferentie te houden onder voorzitterschap van de onpartijdige Jos van Kemenade, oud minister van onderwijs. Kloos deelt zijn aftreden aan de journalisten mee. Bedenkingen Kloos zei gisteren dat hij tot de con clusie was gekomen dat hij niet lan ger zinvol kon functioneren bij de VARA „Het klimaat tussen de mede werkers onderling, zeker gezien de mate Waarin ik door een aantal mede werkers tot doelwit ben gekozen, is voor mij onwerkbaar geworden." al dus Kloos. Hij gaf verder te kennen dat de verschillen van inzicht binnen het dagelijks bestuur alsmede de stemverhouding binnen het hoofdbe stuur van beide besturen was hij de voorzitter als het volgens Kloos om wezenlijke zaken ging. ernstige be zwaren bij hem opriepen. Kloos doelde hier met name op om- roepsecretaris Herman van Wijk. die een soort dubbelrol vervuld zou heb ben bij de benoemingskwestie van de directeur-tv. Kloos. die opmerkte nog nooit eerder serieus aan opstappen gedacht te hebben, noemde het stem mingsbeeld op de afgelopen vergade ring van de verenigingsraad en het „gekonkel" doorslaggevend voor zijn besluit „Uit de daar doorklinkende opvatting hoe de VARA bestuurd moet worden, spreekt een toenemend wantrouwen tegen het bestuursbe leid, met name wanneer het gaat om de rol die het dagelijks bestuur ver vult in de bevoegdheid van de voor zitter in de vereniging. In steeds min dere mate meen ik dat ik als voorzit ter de mij opgelegde verantwoorde lijkheid kan waarmaken," aldus Kloos. Toekomst Hij benadrukte verder nog dat hij het betreurde te moeten vertrekken, om dat de VARA als socialistisch insti tuut hem ter harte gaat. Hij betwijfel- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Wèl maken en misschien *M-kopen?Benjij jyei&J Ik maak 2e rei voorde prijzen kost mtqr voor aebrvft! J Zj/n verhaaltje k'.inkt yoed, maar «jj^hevc/inJ TRITS De VVD: Kijk eens heer, wie er met me is meegegaan. /S'a (èn «v_/h©t uve)^ari wijn njhrtd] de of er nog een toekomst is voor de VARA als men op deze voet verder gaat. „Met het verdwijnen van een bestuurder, in dit geval de voorzitter is de VARA niet gered In tegendeel." Over het rondetafelgesprek, dat mor gen begint, zei Kloos dat er tijdens dat gesprek eerst eens goed moet worden uitgezocht welke daadwerke lijke bevoegdheden bestuurders en voorzitter nu in feite hebben en in hoeverre de medezeggenschap van de medewerkers een rol in het totale beleid dient te spelen. Kloos heeft geen verdere plannen. Hij zegt af te wachten wat er gaat gebeu ren. Voorlopig wil hij uitblazen van de toestanden bij de VARA. Democratie Over Jan Nagel, voorzitter van de ondernemingsraad, wilde Kloos niet veel kwijt. Hij zei dat Nagel hem persoonlijk meermalen had „getac keld" en dat dat de voornaamste re den was voor de slechte verhouding tussen beiden Duidelijk ook op Jan Nagel was zijn volgende uitspraak geënt „We gingen prat op de demo cratie bij de VARA Maar hoe is de situatie nu? Het is duidelijk dat een aantal medewerkers zeer onzorgvul dig is omgesprongen met de macht die ze hebben gekregen." Op de vraag of er sprake was van een complot tegen hem antwoordde Kloos: „Daar heb ik geen bewijzen voor." Nagel was, hoe dan ook, de grootste „vijand" van Kloos. Nagel en velen met hem waren al lang van mening dat de voorzitter geen leiding kon geven, zijn mensen niet kon inspire ren. kortom niet geschikt was voor zijn functie. Nagel, heeft in een reactie het heen gaan van Kloos onvermijdelijk ge noemd. In een uitzending van Achter het Nieuws had hij al laten doorsche meren na het rondetafelgesprek een bestuurswisseling te verwachten. Verder wuifde Nagel de door Kloos genoemde feiten, zoals een dreigende scheuring binnen de VARA een con flict tussen bedrijf en vereniging weg. Hij zei zelfs: „Het bedrijf erkent het primaat van de vereniging en houdt zich daar ook aan." Mislukt huwelijk Wat betreft de persoonlijke relatie tot Kloos zei Nagel niet het gevoel te hebben overwinnaar te zijn. Klpos sprak van een nederlaag. Nagel, wiens voorzitterschap van de onder nemingsraad eind dit jaar afloopt, waarna hij nog voor een laatste ter mijn van vier jaar kan worden geko zen, sprak van een „mislukt huwe lijk" Kloos werd ondanks de problemen bij zijn eigen omroep door velen ege- waardeerd in de Hilversumse om roepwereld. Binnen het NOS-bestuur was hij volgens velen verreweg de beste omroepafgevaardigde met een belangrijke inbreng in het tactische spel van de omroeppolitiek. Een jour nalist schreef eens Kloos mag dan binnen de VARA de gebeten hond zijn, daarbuiten is hij deparmantige VARA-haan zelf. Verschillende omroepvoorzitters heb ben spontaan in verklaringen hun teleurstelling over het vertrek van Kloos laten blijken, waarbij ze zich uitdrukkelijk onthielden van com mentaar op de situatie bij de VARA. De NOS-voorzitter noemde Kloos een voortreffelijk bestuurslid, de AVRO- voorzltter een krachtige figuur waar Je op aan kon. een verlies voor de hele omroep in zijn totaliteit. De NCRV- voorzitter roemde de uitstekende werk- en persoonlijke relatie, de KRO sprak van een goed collega. Een groot aantal medewerkers en ex-medewer kers van de VARA reageerden teleur gesteld op Kloos' aftreden. Populariteit Kloos volgde in 1971 J. Broeksz op als VARA-voorzitter Daarvoor maakte hij carrière in de vakbeweging. Tus sen 1965 en 1971 was hij voorzitter van het NW, waar hij in 1946 als medewerker begon. Als voorzitter van het NW stond hij bekend als man van verdienstelijke kwaliteiten, die echter ook heeft bijgedfagen tot verscherpte verhoudingen tussen re gering, ondernemers en vakbonden. Uit een enquête in 1964 bleek Kloos' populariteit: een groot deel van het Nederlandse volk zou hem als presi dent willen hebben. Wie in grote haast een briefje naar iemand in Amsterdam stuurt en gemakshalve de plaats naam afkort, zal er A'dam van maken. Fout, zegt mevrouw H J. Dammer-Vos. die de nieuwste (Vuga's) alfabetische plaatsna- mengids van Nederland heeft sa mengesteld: de voorgeschreven of aanbevolen afkorting is Asd. Nou zal een brief aan iemand in Asd nog wèl aankomen, maar wie iets naar Rt of Ap stuurt, mag eerst wel eens navragen of de post dat begrijpt; voluit Rotter dam of Apeldoorn schrijven kost dan trouwens veel minder tijd. Uit de korte verklaring voorin het boekje wordt niet duidelijk wie deze afkortingen voorschrijft of aanbeveelt. Misschien toch de post? Dan zou iemand eens moe ten proberen of een aan Esd. Ehv. Bd. Ledn. Zst. Schiermoog, Berg- schenk of ZOPolder geadres seerd poststuk inderdaad in En schede. Eindhoven. Breda. Lei den. Zaanstad. Schiermonnik oog. Bergschenhoek of Noord oostpolder (kan ZOPolder een zetfout zijn?) aankomt, en of de brief aan Tb of Ah niet bij een sanatorium of een supermarkt in de bus glijdt in plaats van op het juiste adres in Tilburg of Arnhem. Dit soort afkortingen komt overi gens alleen bij grote plaatsen en gemeenten met lange namen voor. dus zand er over. Over zand gesproken trouwens: er veran dert aardig wat in Nederland wat plaatsnamen betreft. Leggen we dit nieuwe boekje naast de ne gende druk van Van Goor s plaatsnamengids, dan zie je dat 't Zand(t) in het nieuwe boekje wel acht keer voorkomt, tegen vijf maal in Van Goor; dat er welis waar nog steeds vijf plaatsen met de naam Oudendijk bestaan, maar dat niet één keer een zelf standige gemeente is, en dat was in Van Goor nog wel het geval met het Noordhollandse Ouden dijk dat nu onder de gemeente Wester-Koggenland valt. En na tuurlijk groeit het inwonertal met het jaar. óf door samenvoe ging met andere plaatsen, óf door nieuwbouw met nieuwkomers. In Van Goor heeft Vlissingen nog maar 42.600 inwoners, in Vuga al 44.936. maar die negende druk van Van Goor moest het dan ook met statistische cijfers van juni 1973 doen. Andersom kan het trouwens ook: Amsterdam had er 793.000 «Van Goor) en heeft er nu nog maar 718.625. Vonden we in Van Goor nog Mon nikendam zonder c. Vuga is daar correcter in en schrijft Monnic- kendam. Borsele en Borssele (res pectievelijk de Zeeuwse gemeen te en gelijknamige plaats) zijn in beide boekjes juist gespeld. In Vuga vind je nog niet de nieuwe naam Bernisse die Abbenbroek, Geervliet, Heenvliet, Ouden hoorn en Zuidland op Voorne- Putten gezamenlijk gaan dragen, maar dat gebeurt pas per 1 janu ari en dat kun je de samenstel ster dus niet kwalijk nemen. De zetter van het nieuwe boekje moet wel een tikje slordig met cursieve namen omgesprongen zijn: vporin het boekje wordt aangekondigd dat ook dat hebben we nog niet eerder in ver gelijkbare werkjes gesignaleerd de woonwijken van steden en dorpen zijn opgenomen; die zijn cursief gedrukt. Maar kijken we naar Amsterdam, dan staat daar geen enkele woonwijk. Wel na tuurlijk een hele rij namen als Bijlmermeer, Banne Buiksloot. Geuzenveld en Slotervaart (23 in totaal), maar niet één is cursief gedrukt. Dat zou volgens het in leidinkje betekenen dat dat alle maal steden, dorpen, gehuchten en buurtschappen in de gemeen te Amsterdam zijn, en dat klopt dus niet met de werkelijkheid Hoeveel namen er in staan wordt niet vermeld en we hebben ook niet de moed gevonden om ze na te tellen. In elk geval staat er In deze plaatsnamengids van Vuga erg veel voor 19.50. 'n -rrn j. r: h fr v buitenaards? Is dit nu een marsmannetje of een ander buitenaards wezen, zoals sommigen die beweren er één of meer gezien te hebben, ze beschrijven? Een enorm hoofd, antennes, en 'grote, ronde dingen die meer op microfoons dan op ogen lijken, het heeft er wel wat van weg. Maar nee. hei is „ge woon" een mier, vele malen ver groot en toen op de universi teit van Illinois gefotogra feerd. De dikke „wimpers" zijn voelsprieten, de ogen zitten aan de zijkanten van zijn kop. Voor een wezentje dat nog kleiner is dan de mier moet zijn verschij ning toch wel een angstig ge zicht zijn. rokersgezicht Heeft uw buurman, uw collega, uw directeur, uw ondergeschikte, een grauwe teint, rimpels rond om de ogen, scherpe lijnen en een grote neus? Dan is hij een roker. Volgens de Zaanse Internist dr F van Soeren is dat namelijk ty pisch een rokersgezicht. De medi cus heeft een studie gemaakt over de Invloed van roken op het gezicht en het decembernummer van Mensen van Nu laat hem naar aanleiding daarvan zeggen: „Als je er oog voor hebt herken Je de roker op het eerste gezicht. Het rokersgezicht is een oud gegeven, maar het is nog nooit zo duidelijk beschreven. De aandacht van de medici voor de effecten van roken op het gezicht is miniem. De man ln de straat kijkt trouwens ook niet op van een rokersgezicht. Roken ls zo verweven met onze manier van leven, dat de sporen die het roken nalaat, ons niet eens opvallen." Dr. van Soeren heeft de kenmer ken bij honderden patiënten na gegaan en legde die zo mogelijk fotografisch vast. Hoe het zit met niet-rokende mannen met grote1 neuzen, met rokers met kleine neuzen en of rokende vrouwen ook aan hun neus te herkennen zijn, ls althans uit het stukje in Mensen van Nu niet duidelijk. Lege boel Zo gauw de broodjesmachine van de Ameri kaanse ir Robert Hanson uit Boston (Massachusetts) in ge bruik zal zijn, wordt het een lege boel in de broodjeswinkels. De machine kan een broodje naar keuze geheel zelfstandig in 15 se conden klaarmaken, en de enige die Je behalve de machine niet weg kan doen. ls dan nog de caissière Lange lijst Een 31-jarige man. beschuldigd van 159 straf bare feiten, ls in de Australische stad Brisbane op alle 159 punten schuldig bevonden en tot vijf jaar veroordeeld. De griffier had anderhalf uur nodig om de lange lijst met beschuldigingen ln het openbaar op te lepelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5