Meevieren in de Dom Geen gejuich voor paus in Turkije Uit brieven van lezers PIKEURTJE: je proeft de bessen er bóven Trouw VANDAAi VOORBUGANi Meer Luthei bijbels naar Sowjet-Unie DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET door ds. M. G. L. den Boer Negen jaar geleden, op 17 mei 1970, werd in Utrecht begonnen met het Citypastoraat onder de bezielende leiding van dr. J. van der Werf. Van meet af aan stond voor hem vast: „Wanneer we aan Citypastoraat vorm en inhoud willen geven, zal de wekelijkse viering van de eredienst het hart van de zaak moeten zijn." Van de negen jaar Citypastoraat is Van der Werf het laatste jaar ernstig ziek geweest. Op 2 oktober j.l. is hij overleden. Op de luchthaven van Ankara werd de pans begroet door de Turkse president Koruturk. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Vrijwel alleen veiligheidsmensen en hooggeplaatste personen krijgen in Turkije de paus te zien. Gisteren is de paus in Ankara aangekomen en ontvangen door de regering. Vandaag reist hij door naar Istanbul voor een ontmoeting met de orthodoxe patriarch Demitrios I. Ondanks zijn ernstige ziekte kon hij van de eerste adventszondag ln 1978 tot de eerste zondag na Pinksteren (zondag Trlnltatls) ln 1979 regelmatig voorgaan ln de kerkdiensten. Voor een laatste keer mocht hij zich laten opnemen ln de gang van het kerkelijk jaar. In een brede inleiding, die het karakter kreeg van een verantwoor ding, heeft Van der Werf geschreven dat het boek Meevieren ln de Dom een overzicht bevat van de laatste door hem gehouden diensten. Dit boek lijkt een prekenbundel om te lezen, maar met de woorden „pre kenbundel" en „lezen" is te weinig gezegd. De titel zegt duidelijk, dat het gaat om het vieren. In dat vieren is de preek een onderdeel. De preken in dit boek zijn, zoals er staat, opge nomen in de totale beweging van de dienst Daarom staan ze niet geïso leerd. maar zijn ze omgeven door ge beden en is aangegeven welke liede ren werden gezongen en welke mu ziek werd gespeeld. „Het spreekt ook vanzelf dat deze preken geen geschre ven artikelen zijn, maar verhalen om te horen; u treft dan ook spreektaal aan." Elk boek heeft een eigen geschiede nis. De geschiedenis van dit boek begint ln de Dom. Wat eerst was gezegd in de kerkdiensten, werd be waard om later ln boekvorm te ver schijnen. In de tijd die hem werd gelaten heeft Van der Werf aan het boek gewerkt, overtuigd dat hij de verschijning niet meer zou meema ken. Wel heeft hij nog de eerste druk proeven onder ogen gehad. kunnen aan de gang, gaten boren ln het beton van anti-menselijkheid." Politiek In de preken werd de politiek niet vermeden en ook werd er Ingegaan op allerlei actuele gebeurtenissen. Om dat er zo veel gebeurt en wij snel vergeten, zijn dikwijls voetnoten on der de preek geplaatst met een korte beschrijving van de gebeurtenis. We lezen dan b.v. „In deze periode vond ln Perzië de revolutie plaats, waarbij de westers-gerichte Sjah werd afgezet en een islamitische staat gevestigd." Een vierende gemeente vlucht niet voor de politiek en voor wat er in de wereld gebeurt. De vierende gemeen te leeft in verbondenheid met de we reld en dat vieren roept veel activitei ten op. Zo waren en zijn er in het citypastoraat allerlei werkgroepen aan de gang, dlakonale werkgroepen, een politieke werkgroep en pasto- raatsgroepen. En niet te vergeten: het leerhuis voor Jong en oud. „Naast de viering is er de blijvende lering!" Onderweg De Domtoren in Utrecht zelf in ons door zijn GeestDie Geest gaat ons bezielen, doet Petrus opstaan, zet Paulus ln beweging, roept Franciscus tot de armen, Jaagt Barth achter de schrijfmachine, zendt de duizenden en tienduizenden gewone mensen uit om heel gewoon op hun eigen plaats, met hun eigen gaven hun werk te doen." Het is alsof met dit boek de Dompas- tor nog een keer bij ons over de vloer komt, of beter gezegd: alsof hij ons meeneemt naar de Dom om samen de dienst te vieren. Lezend in dit boek horen we weer zijn stem. Het bezoek aan Turkije komt de Turkse autoriteiten uiterst ongele gen De bedreigingen aan zijn adres hebben veel meer de aandacht geves tigd op deze godsdienstige leider „die ln Turkije zijn leven komt riskeren," zoals de kranten schreven, dan an ders wellicht het geval was geweest. Het Turkse blad Hurryet merkte eer der deze week op dat „er geen proble men zullen zijn zolang de paus beseft dat hij naar Istanbul gaat en niet naar Constantinopel." Alom herin nert men aan de diplomatieke blun der van Paulus VI die in die stad in de Aya Sofia even was geen knielen om te bidden. Voor de moslems was dat een belediging, zij eisten ogenblikke lijk dat het gebouw een moskee zou worden. Nu wordt echter een veel radicaler optreden van extremisti sche moslemgroepen gevreesd. De koks die de paus deze dagen vergezel len zijn tot op het hemd gescreend op hun betrouwbaarheid, naar gezegd wordt meer dan op hun culinaire kunst. De paus wordt op deze oecumenische reis vergezeld door onder meer staatssecretaris kardinaal Casaroli en kardinaal Wlllebrands als hoofd van het secretariaat voor de eenheid. Het programma voorziet niet in een ontmoeting met islamitische leiders, hoewel de curie ook een departement voor het gesprek met de Islam heeft (secretariaat voor de nlet-chrlstelijke godsdiensten). De paus verklaarde overigens dat de dialoog ook met de mohammedanen moet worden voort gezet „op basis dat zij zoals wij ook monothelsten zijn." Maar voor dit bezoek is alle aandacht op het ge sprek met de orthodoxen gericht. Verschillende Turkse kranten leggen deze toenadering uit als een poging om een sterk christelijk blok te gaan vormen tegen de oprukkende islam. Maar vanuit de rk kerk wordt slechts gesproken over de „eenheid die Chris tus heeft gewild" en niet over een front tegen iets of iemand. De zetel van de patriarch van Con stantinopel, zoals het in dit verband nog steeds genoemd wordt, is ln de orthodoxie de eerbiedwaardigste Meer en meer is de patriarch van Moskou met zijn veel grotere achter ban en invloed eigenlijk ln feite be langrijker. De paus heeft al duidelijk gemaakt dat hij ook graag naar Mos kou zou gaan. De verhoudingen met de Russlsch-orthodoxen zijn echter ook al eens problematisch geweest, omdat de paus de met Rome verbon den Oekraïense kerk als de drager bij uitstek van het christelijk geloof in Rusland leek te beschouwen. Ook met de Grieks-orthodoxen zijn er problemen te overwinnen. (De pa triarch van Constantinopel hoort bij die tak van de orthodoxie). Dit jaar wilde Griekenland en het Vaticaan diplomatieke betrekkingen aankno pen. Alles was ai rond. toen de Griek se kerk zich krachtig verzette. Turkse politici vinden dat de bespre kingen beter in Griekenland plaats kunnen vinden. Zij beschouwen het christendom als een vreemde gods dienst en ze vergelijken het pauselijk bezoek met de kruistochten. Kranten hebben geklaagd dat de regering mil joenen guldens uitgeeft aan de paus en Inflatie en terrorisme vergeet. De Turkse regering'van premier De- mirel moet uiterst zorgvuldig ma noeuvreren. Zij heeft de steun nodig van partijen die vinden dat de rege ring het bezoek af had behoren te zeggen. Gisteren heeft de paus echter met regeringsleiders gesproken over de actuele politieke situatie. Eerder werd al geopperd dat de paus een poging zou willen wagen om de ver houding tussen Griekenland en Tur kije te ontdooien. Gelijkwaardig Van der Werf ging ervan uit, dat Oude en Nieuwe Testament volstrekt ge lijkwaardige getuigenissen zijn van het Woord dat in Christus is versche nen. Oude en Nieuwe Testament die nen dan ook „gelijk-op" ln de kerk diensten te worden gelezen en uitge legd. In de Dom werd de proef geno men om de eerste vijf boeken van Mozes achter elkaar te lezen, over drie jaar verspreid, met de Paasfees ten als ordenlngsgegevens. Men was Juist bezig aan een tweede ronde door deze vijf boeken toen Van der Werf op de eerste adventszondag 1978 weer mocht voorgaan. Hij sloot aan en ging verder met de verhalen over Jo zef uit Genesis. Op de zeventigste dag voor Pasen werd begonnen met de lezing en de uitleg van Exodus. Van der Werf is gekomen tot Exodus 21 op de Drieëenheidszondag van 1979. Uit de laatste preek het volgende citaat. „Als je echt over God praat, ga je ook de meni pas echt zien. Die geen on vrije mens wordt, maar een vrije, die opeens tot zijn ware mens-zijn komt, tot de echte vrijheid, bevrijd van ideologieën, van machten en krach ten, niet vastzittend aan een bestel, dat toch nooit meer anders kan wor den. Nee, deze nieuwe vrije mensen Van der Werf zag de gemeente als „een groep mensen onderweg van Pa sen naar de wederkomst". In zijn voorlaatste preek (Pinksteren 1979) zei hij: „Ik blijf daarop hameren, we zijn mensen die getypeerd worden door de „weg" en die weg gaat naar een toekomst. En wie die toekomst wegveegt, begrijpt niets van christen dom." Hij weigerde te geloven „dat God in zijn liefde datgene wat we eerlijk geprobeerd hebben, zo maar op de schroothoop gooit. In de hemel zal ik een aantal verzen nog steeds kunnen lezen, bepaalde verhalen zul len mij steeds verteld worden, er zal omgang zijn, communicatie, commu nie, gemeenschap en u ziet hoe zo de innerlijke vrede al uiterlijke vrede wordt. En die uiterlijke vrede kan toch niets anders zijn dan dat de wereld, de mensheid, de wetenschap, de kunst en de cultuur tot één grote harmonie bijeengebracht worden. Verzoend, als een gemeenschap, ln samenklank, als een wereld waar het onrecht geen stem meer heeft, de gerechtigheid een stralend middel punt is. Waar het onware schijnleven, dat wij regelmatig leven, weggevaagd is." Vooral het tweede gedeelte van dit uitvoerige citaat ademt geheel de geest van prof. J. H. Gunning, de man die ons opmerkzaam heeft gemaakt op het eschatologische gehalte van de bijbelse woorden. Wij komen van Pasen vandaan en wij gaan de toekomst, de toekomst des Heren tegemoet Tussen de tijden zijn wij niet alleen gelaten. Gunning citerende, zei Van der Werf in zijn voorlaatste preek: „God heeft ons tot hemelvaartmensen gemaakt, Hij bea demt ons met zijn liefde. Hij werkt Dr. J. van der Werf, Meevieren in de Dom, 176 bladzijden, een uitgave van Impress te Utrecht, in de handel ge bracht door Boekencentrum te 's- Gravenhage. Prijs 25 gulden. M. G. L. den Boer is hervormd predikant te Utrecht ADVERTENTIE En tóch maar 195 per liter! waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant mei Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jerue Tammmga Direcieur mg O Posima HOOFDKANTOOR Poslom 8S9 1000 AW Amsterdam w<bautstraai I3t Amsterdam tel 020-913456 leiei 13006 Postgiro 66 00 00 San* Ned Oedietbank Pehemrgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X1IOOO REGIO ROTTERDAM OORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115586 (Abonnementen en bezorging) te< 010-115566 (radecve) te» 115700 ItHsiutend voor Rotterdam REGlO OEN HAAGAElOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-466864 (urUAAend voor advertenties) Parfcsnaai 22 Den Haag REGK) NOORO OOST-NEDERLANO (u-lsiuiiend admwstratie) Postbus 3 0000 AA Z«o«e lel 05200-17030 Melkmarkt 56 2mo*e Abonnementsprijzen: Per maand I 15.90 Per kwartaal f 47.70 Per hall iaar t 95.40 Per (aar 188.60 Ad,enert etaleren oo aanv'aag Teietorvscfte abonnemenienopdracNen adressen boven) Ooga.e tam -eber-cnten 9-19 30 van m ...'dag l m vr rdeg Op zondag van 10. 20 W twel 020-91 ?456 Opga.e m n.-a(jv*nem>ej i«< 0?- '36866 Ot schroei,,* aan Mm.-Adv Sideling postbus 433 1000 AK AMSTERDAM A0'*sw»i■gmgen j tsiyrtenc schnlei^fc aan on;# Amsterdamse adressen Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secrotans hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij pubhkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Illegalen Economische delicten. Waar zijn die? Bij de mensen die werken of die niet werken? In de tuinbouw is men dag en nacht bezig met verzorgen en oog sten van hun produkten. Nu worden onze werknemers bij ons weggejaagd De regering hielp ons financieel, bij de stichting van de bedrijven. Bij 2eker tachtig procent van hen wordt premie en loonbelasting betaald. Vele tuinders worden nu bedreigd met een half jaar gevangenisstraf. Ook de ge meente werkt met onderaannemers waar illegalen werken. Nu mogen vele kranten schrijven dat het een recht vaardige zaak is. want dan kunnen de 200 000 werklozen aan de slag. De arbeidsbureaus staan roodgloeiend van telefoontjes. Niet één van die 200 000 werklozen is bereid het werk in de tuinbouw te doen. Wij als tuin ders staan met onze rug tegen de muur. Maasland A. Keijzer Pjzn. Kernwapens (41) Onbegrijpelijk vind Ik het. dat ver schillende CDA-Kamerleden. met name van de ARP. op de pacifistische toer zijn ten aanzien van de kernwa pens Altijd voorstander geweest van een verdedigingsstelsel dat antwoord gaf op de bedreiging vanuit het War schaupact, om onze (godsdienst)vrij- heden te beschermen. Nu met een gebroken geweertje de bedreiging weerstaan. Zie maar de onderdruk king in Rusland en naar de Oosteuro- pese satellietlanden. naar de tiendui zenden Vletnamezen die de zee wor den Ingejaagd, naar de slachting in Cambodja. Als we geen antwoord meer op die bedreiging willen of dur ven geven, staat ons straks in West- Europa niet eenzelfde lot te wachten? Met bovenstaande wil ik niet bewe ren dat we ons vertrouwen moeten stellen op een zo sterk mogelijk ver dedigingsstelsel. Ons vertrouwen moet zijn in de Here onze Ood. die het wereldgebeuren, ook vandaag nog. in Zijn handen houdt. Een biddend op zien naar Hem (ook als Nederlands volk) kan de bedreiging weerstaah. Bij het bidden hoort ook het werken. Daarom behoren we de middelen, hoe afschrikwekkend ze ook zijn, te ge bruiken. In wezen zijn atoomwapens gelijk aan het zwaard, de speer, pijl en boog uit de bijbelse geschiedenis sen. Ook daar gebeurden vreselijke dingen mee. Toch moesten de Israë lieten telkens die wapens weer ge bruiken om de boze te weren. Herwijnen C. van Zandwijk. Kernwapens (42) Door christenen als Buskes, Banning en Heering kwamen wij tot de vredes beweging en de overtuiging, dat oor log en militarisme niets menselijks en niets met de liefde van Christus te maken hadden. En nu wil de NAVO, ik zou haast zeggen een duivelse In stelling van de geldmacht met veel hebberige zogenaamde christenen, zich met kernraketten volstoppen om die op Rusland te richten. Dat is volstrekt strijdig met de opdracht, waartoe wij ons krachtens het bijbels getuigenis geroepen weten. Wij gelo ven dat in Christus' kruisdood God verzoenend heeft gehandeld. Vijan den heeft Hij met Zich verzoend en daardoor brengt Hij ook de mensen tot elkaar. Hilversum C. van Rijn. Kernwapens (43) Wanneer men al het geld. dat thans besteed wordt aan perfecte kernbe wapening. zou aanwenden voor per fecte kernenergie-centrales en dit on der staatsbeheer c q. toezicht met we reldcontrole zou stellen en ten goede laat komen van alle mensen, wordt bewapening zinloos en kan iedereen leven in zijn eigen land zonder angst! Technologische ontwikkeling lean men niet tegenhouden Poeldijk J. C. Kohier Kernwapens (44) Volgens velen moeten de oud-verzets strijders van de Eerste en Tweede Wereldoorlog behoren tot een of an dere minderwaardige groep. Zij heb ben namelijk ook de wapens opgeno men om zichzelf en anderen te verde digen en te bevrijden van een afschu welijke mensonterende overheersing. Dit alles ook na mooie beloftes en „niet-aanvalsverdragen". terwijl Hit- Iers volgelingen de ene na de andere tank van de lopende band lieten rij den. De Russen beloven ook van die mooie dingen terwijk de ene SS-20 na de andere wordt gefabriceerd. Ze schelden op al die „smerige westerse imperialisten" terwijl zij zichzelf als „bevrijders" opwerpen van Polen, Hongarije en vele andere landen waar militairen met scherp moeten schie ten om al die tevreden mensen bin- nen de grenzen te houden. De gevol gen van de grondwettelijke gods dienstvrijheid kunnen we bijna dage lijks in de krant lezen. Fraaie belof ten. gelooft men die nog? Laat Rus land stoppen met de aanmaak van de SS-20 en laat ze de al bestaande In stallaties afbreken, dan hoeven wij ook niet te moderniseren. Doen zij dit niet en wij moderniseren niet. dan spelen we de duivelse macht op een onvertroffen manier in de kaart Hij wil zijn macht maar al te graag uit breiden. Christus werd. onder het mom van mooie beloften, door de duivel verzocht om door de knieën te gaan, wij nu ook. Christus weigerde. Amsterdam G. Prins Kernwapens (45) Naar aanleiding van de ingezonden stukken van de heren Bos en Van Maasdijk in Trouw van 21 november, wilde ik als oud-strijder in het geal lieerde leger die het oorlogsleed ln hart en nieren heeft geproefd, daar nog iets aan toevoegen. Ik wil mijn medeburgers waarschuwen tegen de onjuiste voorstelling van zaken, die ons via allerlei media wordt voorge houden. alsof het welwillend tege- moettreden inzake de onderhandelin gen over de kernbewapening met de Oostbloklanden, de machthebbers daar tot andere gedachten zou kun nen brengen. Ik weet. het is boud gesproken, maar mijns inziens zijn het warhoofden die daarin geloven. Wie alleen maar de huidige kaart van Europa bekijkt moet toch wel door hebben waar de Russen werkelijk op uit zijn? Leren we dan nooit van de geschiedenis der mensheid? Hitier zag zijn kans schoon toen de rest van de wereld ontwapende De spannin gen die onze wereld altijd zullen blij ven beroeren, (juist nu ook weer zeer actueel) verplichten ons te zorgen voor een behoorlijke weerbaarheid, en iedereen die deze stelling door woord en geschrift of welke protes tactie ondermijnt of ermee marchan deert is mijns inziens in wezen niet alleen een landverrader, maar daar door ook verantwoordelijk voor de dood van die generatie, die als de nood aan de man komt. wordt geroe pen met onvoldoende middelen de indringers te bestrijden. Arnhem J. van Dreven Minister Scholten Minister Scholten (Trouw 24/11 pag. 5) moet Messias Jezus laten uitspre ken als Hij oproept te verstaan „wat tot uw vrede dient" (Lukas 19 vers 42- 44): „Zij zullen u van alle zijden in het nauw brengenomdat gij de tijd niet hebt opgemerkt, dat God naar u omzag" De religie van het romeinse Capltool heeft als vóóronderstelling: „Indien gij vrede wilt, bereidt u voor op oorlog" (si vis pacem para bellum) De dienst aan God van Jezus maakt concreet wat Zacharias profeteerde: dat God in onze duistere en dodelijke situatie naar ons omziet, om onze voeten te richten op de weg van vrede (Lukas 1 vers 79). Zijn ..shalom" (vre de) is het omgekeerde van „pax" (vre de) van het romeinse Capltool. Een kernbom als kerstboom is Inderdaad geen gezicht (Trouw zelfde pagina). Er zijn geen woorden voor zo'n ver warring. Het regiem van „iemand ge lijk een mensenzoon" is daarentegen verrassend nieuw („Vandaag", Trouw zelfde datum pagina 2). Is politiek vanuit die droom werkelijk onhaal baar? Heeft Denemarken zonder kernbommen meer besef van de tijd dan wij? Geleen Y. v. d. Schoot Minister Scholten (2) Volgens 'Trouw' van 24 nov. heeft minister Scholten zich ter verdedi ging van zijn standpunt over de mo dernisering van de kernwapens be roepen op de gelijkenis van de on rechtvaardige rentmeester in Lucas 16, waarin te lezen staat: „want de kinderen dezer wereld gaan ten aan zien van hun geslacht met veel meer overleg te werk dan de kinderen des lichts", en op Christus' woorden uit Lucas 19: „Och, of gij ook op deze dag verstond wat tot uw vrede dient, maar thans is het verborgen voor uw ogen. Want er zullen dagen komen waarin uw vijanden een bolwerk te gen u zullen opwerpen en u omsinge len en u van vele zijden in het nauw brengen." Dit beroep op uitspraken van Christus lijkt me zowel verbijste rend als onthullend. De kinderen de zer wereld: dat moeten ln dit verband wel de Russen zijn, maar de minder slimme kinderen des lichts: zijn dat dan de Nederlanders? Of de Raad van Kerken? Of degenen die tegen bewapening zijn? Is het een teken van meer overleg om kernwapens wel dan om ze niet te aanvaarden? Ligt het werkelijk zó eenvoudig: wij zijn goed en zij zijn slecht en daarom moeten ook wij wel atoomgeweld ac cepteren? Is dat nu echt de strekking van die woorden? En wat betreft „wat tot uw vrede dient": volgens Scholten is het dus in de lijn van Christus om daarbij te denken aan modernisering van de kernwapens maar hoe is de dreiging met vernietiging te rijmen met de opdracht om de aarde te bou wen en te bewaren, bewóónbaar te maken? Dat iemand uit angst kern wapens aanvaardt is te begrijpen, maar ik meen dat het blasfemie is om dan de schijn te wekken nog in de geest van Christus te handelen. Amsterdam H. R. Wijngaarden Gijsen ■in JEREMIA wat ze allemaal willen kan ik niet beschrijven maar één ding is me duidelijk ze worden gedreven door angst en door het enige dat ze hebben! wat zichtbaar en tastbaar ls de schade van de godsdienst willen ze beperken tot een minii r en daarmee ls mij toegelaten stichtelijke woorden te spreken woorden dlealles toedekken woorden die nergens over gaan woorden als eeuwige ideeën maar zonder verbinding met de tijd en de wereld waarin ik leef woorden die niets raken zo mag ik meepraten bedolven onder hun reclames en gekleineerd door hun geweld maar niets zal mij verhinderen een dissident te zijn misschien van de kouwe grond maar gehuld in de mantel van „het goede woord dat Hij gesproken heeft." Het is merkwaardig dat Gijsen en Schillebeeckx naast elkaar stonden in de krant van maandagmorgen. Beiden zeggen op hun manier; als je als mens wilt leven moet Je bij Chris tus zijn. Daar is het enige goede hou vast. meer dan bij de uiteenlopende meningen van mensen Wij apen el kaar ln de slechte dingen met het grootste gemak na. in het „niet meer mens zijn", zie het snelverkeer Wij kiezen inderdaad de gemakkelijke brede snelweg, doen op alle terrein mee aan de verafgoding van weten schap en techniek tot de schrik ons om het hart slaat bij de toepassing ervan op wapens die al die „gaven" van hoofd (maar niet van hart) met hand en tand moeten verdedigen! Ei genlijk kunnen we niets aanvangen met Jezus' voorkeur voor de smalle weg en het door hem gegeven mense lijke tempo. Een van zijn titels en waardigheden is immers „Schepper en onderhouder van alle dingen" De smalle weg van het geduld, en de voorrang aan het kind. ook aan het kind ln ons allen Schillebeeckx, Gij sen en ik op zoek naar de mens. de echte mens. met de ontkrachte naam. Deventer II. W. Bon Beroepingswerk NED. HERV. KERK H Beroepen te Strijen en te Sliet (toez.): H. K. Stauttener te I den-Huizum (verb. ber.). Aangenomen naar Wassenaar:^ Bruggen te Hillegom; naar C denberg c.a.: A. Spaargaren pre bepaalde opdracht (verpleeghu dendaal) te Hoorn; naar Elburgj Abelsma te Wateringen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: A. Bonesti Hoorn. GEREF. KERKEN Beroepen tj kum (voor de missionaire diei| Uruguay): J. Dijkstra, woonaclï Oegstgeest. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Capelle a.d. IJsi Mol te Rijssen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te IJsselmuiden. sluis: H. K. Bouwkamp te bergen. Ds. F. N. M. Nijssetb Vrijdagmiddag 30 november va£: zes tot half acht is er op Kat Wereld te Driebergen een afscF bijeenkomst met ds. F. N. M. Nïf die na ruim negen jaar als dira van Kerk en Wereld weg gaar Nijssen wordt predikant in Denf" met een speciale dlakonale taak. binnenstad. f, Rosenzweig L Op 9 december is het vijftig geleden, dat de Joods-Duitse fifc Franz Rosenzweig overleed. Het Palache-instituut van de univefl van Amsterdam en de stichtini Joodse studiën beleggen op cember een herdenkingsbljéei Prof. dr. H. J. Heering uit Leidi spreken over Rosenzweig als tisch denker en dr. Reinhold uit Tübingen over de brief' tussen Rosenzweig en Rosei Rosenzweig, geboren 1886, was langrijkste Joodse filosoof ln ste helft van deze eeuw. Samei Martin Buber zorgde hij vi „Verdeutschung" van de bijl Frankfort stichtte hij in 19 Freies Jüdlsches Lehrhaus mi geheel eigen methode van „lei GENEVE (ANP) Er zijn geen"" wijzingen dat de beweringen vï der anderen de Russische bapt leider Georgi Vins eii de verb! schrijver Alexander Solzjenitsii de Russische staat geld verdien bijbels die door kerkelijke orgi ties naar de Sowjet-Unie ges worden, juist zijn. Van iederee een bijbel cadeau krijgt, zou e kere betaling worden verlang( geld zou terecht komen bij de 1 sche staat of bij Afrikaanse ma sche bevrijdingsbewegingen, wijst er echter op dat deze be' gen op waarheid berusten. Dit heeft dr Paul Hansen vi Lutherse Wereldbond verklaar zijn terugkeer in Genève van ee door de Sowjet-Unie. Volgens Hl wordt het geld dat moet worde taald door de gemeenten bij de vangst van een aantal bijbels, u tend uitgegeven in overleg mi gemeenten zelf. Het geld word besteed aan buitenkerkelijke i teiten. Hansen voegde er wel as dat hij van mening is dat het imj ren van bijbels eigenlijk belastii zou moeten zijn. In januari vt jaar heeft de Lutherse Werelt 5000 bijbels naar de Sowjet-Uni zonden. In gesprekken die H gevoerd heeft met kerkelijke li en vertegenworodigers van de voor religieuze zaken van de f sche ministerraad, heeft hij wel voren gebracht dat 5000 bijbel veel is voor een land als de S< Unie. Hierop heeft hij de toeze gekregen dat er begin 1980 met bels zullen mogen worden inge door de Lutherse Wereldbond. Fascisme en sexualiteit, h meenschappelljk zien. analyser verwerken van enkele films, 14- cember, Kerk en Wereld, Drieb (tel. 03438-2241).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2