Magazine in de kookrubriek' Günter Grass in Boeken-Extra deTijd )DA-fractie, kernwapens en de tale Kanaans postgiro en rijkspostspaarbank Weekblad T DE WEEKBLADEN BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? I I H IDERDAG 29 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 17/R 23/HS 21 Leo Kleyn ubriek als deze behoort natuur- i de eerste plaats verslag te doen je opinies die de weekbladen Treiden over spraakmakende za- de Iraanse gijzeling, de storm- legen de kernbewapening, de rmen rondom de kernbewape- r« en de ontwikkelingen aan het «^ont Maar wat de weekbladen al die kolommen door soms ^illcaar schrijven, valt ook niet te "Ij iden. ,,Wat ik niet begrijp," ftpvde bij voorbeeld in De Tijd, t Elsevier Magazine donderdags kranten bij de opinieweekbla- jordt besproken. Het hoort in de 3 fabriek." lij Nederland steekt Wim van n (slordig aangeduid als „Pa- e,precteur") in een interview met dat zelfs voor haar doen uit- rlijk lang is, de loftrompet over tederland. en met name over redacteur Ferdinandusse: „Ri- leeft het uitstekend gedaan de Haagse Post („die staat te itil") is hij minder te spreken, lederland, dat de bewegingen e concurrentie altijd nauwkeu- Igt. maakt ook nog melding van nkrimping bij NieuwsNet, dat ir en minder kleurrijk wordt, en redacteuren zal moeten ont- Als dat waar is, komt het blad zelfs niet meer in aanmerking de kookrubriek. oede van pvde was overigens kt door een extra bijlage van Iers Magazine, geheel gewijd lijn en geen woord over „kern- »ening, Iran, de kernenergie, de Maar buiten de bijlagen biedt nagazine toch weinig frivools: inslagartikel over de islam, naar "l kling van de gijzeling in Tehe- n ook verder hoofdzakelijk olie, („Bloedbad in Afghanistan", .bloed druipt weer van het en tranen („Bij Hoogovens het armoe troef", in de rubriek en beleggen"). s luikt, bij de voortduring van de 9 ing, ook in de andere weekbla- Khomeini haalde zelfs het van NieuwsNet. Daarnaast meer of minder aandacht be- aan de kernbewapening, waar- '^Hervormd Nederland voorop Vrij Nederland, de Haagse De Groene Amsterdammer en Iers Magazine herdenken Anne eling, die door de gastschrijvers gekenschetst als „een geboren list" (Laurens ten Cate), „con- mele non-conformist" (André er Louw), „een beganadigd soci- mocratisch intellectueel" (Jo- ran Minnen) en „een levendige. hoekige, frisse politicus" (prof. mr. I. A. Diepenhorst). Roolvink wordt al leen in Elsevier, eveneens door Die penhorst. herdacht. Vrij Nederland Onder de titel „De kleine, koude oor log van H. J Neuman" schetst Vrij Nederland een portret van de man die de CDA-geesten rijp maakt voor de aanvaarding van kernwapens. „Neu man is een man van de flexibele re sponse. Als hogere machten gespro ken hebben, past hij zijn standpunt makkelijk aan." De kernbewapening komt ook ter sprake in het lange interview van Bibeb met Wim van Norden. „Ik zal niet zeggen dat in Rusland tweehonderd miljoen mon sters wonen. Maar het Russische communisme is gruwelijk. Al die op winding over de nieuwe atoomwa pens. Ik ben ervan overtuigd dat die noodzakelijk zijn." De bijla ge geeft een voorproefje van de verla te reactie van Aad Nuis op het Wein- reb-rapport. Die reactie verschijnt volgende maand in boekvorm onder de titel „Het monster in de huiska mer". Nuis concludeert: „Weinreb moet na zes jaar speurwerk opnieuw wegens gebrek aan bewijs worden vrijgesproken." op oud-staatssecretaris Jo Hendriks en in de serie „Crimineel" was het tijd voor de souteneur. Iran (op wat krui melwerk na) en de kernwapens zijn onder al die series bezweken Haëgse Post De Tijd Een buiten de actualiteit staande re portage over „de werkelijkheid van het voortgezet onderwijs" is tot om slagartikel verheven. De auteur stap te naar een paar Amsterdamse scho len toe om illustratiemateriaal te krij gen bij CBS-cijfers die aantonen dat arbeiderskinderen nog maar moei zaam de weg naar gymnasium, ly ceum en havo vinden. Het verslag is het eerste van een serie, de zoveelste. De Haagse Post lijkt steeds meer verzot te raken op series. In de serie over de innovatie-nota van het kabi net-Van Agt is ditmaal Jan Terlouw aan het woord, in de serie „Het ge- zondsheids-imperium" valt het licht ADVERTENTIE V Gerard de Haas in Hervormd Nederland: De verborgen achtergronden k jgrg'L van Sinterklaas Verder: Vredesonderzoekers over de nieuwe kernwapens: Léon Wecke: 'Er wordt rondom de wapenwedloop uiterst grof gelogen'; Herman de Lange: De sluwe trucs bij de invoering van nieuwe kernwapens De rede van Berkhof op de kernwapen demonstratie Waar het om draait in het conflict Rome- Schillebeeckx: Zal godsdienst een kritische kracht in de maat schappij zijn? 'Daar werd iets grootsch verricht': De onverwerkte oorlog tegen Indië Vrouwen mogen in de nachtdienst: Een ploegendienstwerker, een klok die van slag is Arjos-voorzitter Klaas de Vries: Van minister Scholten voel ik me totaal ver vreemd' Filmen in een partijsysteem: Kritiek op oneffenheden in het Oostblok Sietse Bosgra over de olieboycot. En: Kernwapens: Kerken zetten door Commerciële tv. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.per hall jaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 07Ó-5I2111. MHMHMiOveraljn de losse verkoop, 1,75 Kernwapens en kernenergie komen op bescheiden schaal wel aan bod in De Tijd, dat overigens nauwelijks een boek onbesproken schijnt te willen laten. Met veertig aan boeken gewij de pagina's is het deze week weer raak. Het voorgerecht waarmee de ergste leeshonger wordt gestild, wordt gevormd door een interview met de Westduitse schrijver Günter Grass, die door twee Spaanse journa listen onder meer wordt uitgehoord over zijn „reputatie van Don Juan". De reste rende bladzijden worden onder meer in beslag genomen door de frustraties van buschauffeurs: „Als ik hier nog langer blijf, loop ik een knots van een maagzweer op." NieuwsNet „De pil in de beklaagdenbank", meldt het omslag van NieuwsNet. De kop boven het desbetreffende artikel is duidelijker: „Nederlandse vrouw stapt af van de pil." Het gebruik van de anticonceptiepil, ooit een „succes- artikel". blijkt dit jaar drastisch ver minderd te zijn. „Het aantal pilge- (bruiksters is zelfs al lager geworden dan het vijf jaar geleden was." De Consumentenbond laat bij monde van drs. A. G. Franssen weten dat de jeugd door middel van „een soort assertiviteitscursus" gewapend wordt tegen reclame, omdat Je agres sief (het wordt verwarrend) optreden nu eenmaal niet kunt verbieden. Aan dacht van de consumenten verdient ook het artikel over de opmars van het speelgoed, waartegen geen asser tiviteit gewassen lijkt. Elsevier Henk Vónhoff, burgemeester van Utrecht, die er zijn volle gewicht te genaan gooit om de WD naar links te duwen, zet in een gesprek met Else- viers Weekblad uiteen dat liberalen nooit socialisten zijn geweest, „maar wel altijd links." Lubbers, zegt hij, heeft zich met zijn CDA in het mid den kunnen nestelen. „Ik vind dat we daar heel duidelijk een eind aan moe ten maken." Elseviers Magazine ves tigt, behalve de opmars van de islam, de aandacht op het onderwerp „Sex boven de zestig". Dr. F. A. Hoogen- dijk trekt ten strijde tegen de „betut telaars", waarmee hij doelt op PvdA en CDA, die de kijkers televisiepro gramma's uit Luxemburg willen ont houden. De kampioen van de vrije meningsuiting op zijn best. De Groene Theo Potma, onder meer bestuurslid van de Vereniging Milieudefensie, verwijt minister Van Aardenne. ver antwoordelijk voor het energiebeleid, „wensdenken". Ook op diens ambte naren heeft hij het niet begrepen. „Enquêtes hebben overduidelijk aan getoond dat er geen meerderheid is in Nederland voor het bouwen van kern centrales. Toch vereet de „vierde macht", die club ambtenaren, zich met hand en tand tegen pogingen om iets anders te onderzoeken. De vierde macht functioneert niet meer als die naar van het algemeen belang." In een „driegesprek" met Cees de Ga- lan, Leo Jansen en Amout Weeda wordt ingegaan op de grondslagen van een socialistische economische politiek: „Hoe breed maken we ons in de smalle marges." Hervormd Nederland De Nijmeegse polemoloog Léon Wec ke zegt in een interview dat er rond om de wapenwedloop „uiterst grof" wordt gelogen. De manier waarop Neuman over de bewapening praat, vindt hij „onmenselijk en onweten schappelijk". Hij vertelt dat het NIPO in januari gaat onderzoeken hoe in Nederland over de Russen wordt gedacht. „Uit proefenquêtes blijkt dat de kennis van oorlog en vrede gering is. Volgens sommige mensen staat de afkorting IKV. voor Internationale Kommunisten Vereni ging. terwijl de SS-20 geïdentificeerd wordt met een nationaal-socialisti- sche beweging uit de jaren twintig." De Nieuwe Linie Anton Constandse laat een waar schuwend geluid horen: ook als de dreiging in Teheran wordt afgewend, blijft, met name in de derde wereld, de vuurhaard branden. „De Ameri kaanse dreigementen om militair in te grijpen in Perzië hebben juist in verband met toekomstige conflicten dit gevaar onderstreept." Aan de keerzijde van zijn waarschuwing trekt hij onvermoeibaar van leer te gen „nazistisch christendom". Wat laat staat De Nieuwe Linie stil bij de overal al herdachte beurskrach in 1929, al kan het natuurlijk geen kwaad dat daarover ook nog iets in het midden wordt gebracht door ie mand die wars is van de „burgerlijke economie". Dé middenpagina's wor den in beslag genomen door een in terview met Gilles Martinet, secreta ris van de Franse socialistische partij. ADVERTENTIE. deTijd Een persoonlijkheid, controversieel, Wunderkind, enfant terrible, boeiend causeur, maar vóór alles een groot schrijver, en nog altijd zeer van onze tijd. Géén Don Juan, zegt hij (.geen tijd voor') maar als zijn handen niet doende zijn met koken, sigaretten draaien, schrijven, schilderen ot beeldhouwen is het toch wel met .liefde, liefde, tederheid'. Uit West-Berlijn een vraaggesprek met de pessimistische auteur van succesromans als .Hondejaren', ,De blikken trommel' en - nog in Nederland te verschijnen - ,De tarbot': In de maandelijkse boekenbijlage van de Tijd - deze keer ruim 40 pagina's - ook aandacht voor het noodlot van Nobelprijswinnaar Knut Hamsun, het revolutie beeld v^n Mariano Azuela, de gewichtige symboliek van William Golding, Gustave Raubërts |aloerse muze, nieuwe boeken over Lenin, de Grote Matheid op z'n Vlaams, een literatuur-atlas als een beeldroman, Kees van Kooten als schrijver, en Nederlands onbekendste beroemdste auteur: Phil. - .Menslief ik hou van je' - Bosmans Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor S gulden Naam: Adres: Plaats. Tel.: Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Overal te koop f 2,75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020 46 20 62 TR-49 Verder: Kernenergie in VS: pro testen nemen toe Nicara gua na Somoza: reportage door Jan Glissenaar Openbaar vervoer: de frus traties van de buschauffeur Gastarbeiders: nieuwe wet rampzalig voor illegalen Literaire verloedering: Wam de Moor over Jeroen Brou wers' gramschap Een droomwens vervuld: Herman Pieter de Boer ontmoet Haya van Someren drs Marten Beinema B november jl. legde de fractievoorzitter van de CDA-Tweede Kamerfractie een stemver- ing af om onder andere aan te geven, waarom zijn gehele fractie ging stemmen tegen een A-motie waarin de regering verzocht werd in het NAVO-overleg niet in te stemmen „met positieve beslissing over produktie en/of stationering van de Pershing II- eh kruisraket". imverklaring bevatte meer dan ipmerkelijke passage. Ik licht er nkele zin uit: „Er zijn er in onze 'e wier opvatting in dit stadium is, dat er wellicht niet aan een Mieringsbesluit in december te omen zal zijn. Er zijn anderen die in dat in dit stadium verdere ikkeling en beperkte produktie veel risico's zouden herbergen", consequentie daarvan: „In de- zal ieder van ons de op te maken hebben". dus een motivering die, voor- Ijzend naar nieuwe, meer defini- stemmingen medio dêcember hetzelfde onderwerp, naar ver lende kanten ruimte maakte, zijds is niet elk fractieliddan tuden een minister terug te flui- die in afwijking van de CDA- trekpunten" bij deze materie, in- imd heeft met een besluit van de 0 de in het geding zijnde gemo- Iseerde kernwapens te statione- Anderzijds is dan niet elk fractie- moreel gebonden nogmaals te imen tegen moties die voorals in afwachting van Russische re- s, elke vorm van produktie af- publiciteitsmedia besteden de weken begrijpelijk en ge- hun functie terecht veel aan- t aan met name de mogelijkheid door laatstgenoemde „opening" wordt. Mogelijkheid: geen rheid, omdat elk Kamerlid reke- moet houden met nieuwe facto- nieuwe overwegingen, die zijn anke lijk oordeel kunnen beïn- den en, min of meer, wijzigen. En kleine wijzigingen in de beoorde- kunnen onevenredig grote gevol- hebben, doordat ook het genuan- de oordeel bij een 'stemming hts op twee manierenvertaald worden: voor of tegen. dat zij, het is niet onbegrijpelijk ln diverse publikaties gerekend It met de mogelijkheid dat een krheid, wil zij haar eigen gewe- k'olle oordeelsvorming niet ver enen. één of meer oppositionele s zal steunen. Soms wordt een dg, eventueel afwijkend stemge- gekoppeld aan een mogelijke netscrisis en zelfs aan pogingen de éénwording van de CDA-par- te blokkeren of althans daarbij 3 mogelijk (partij )winst te fcn. laatste bedoeling acht ik bij elk helid onbestaanbaar en, zou zij al •an, immoreel. Daarvoor is het ng van de ierugdrlftging van de wapens te zeer van e'ep andere en a* orde dan actuelè' partijvor ming. Met eenzelfde motivering valt te betogen dat de koppeling van een kabinetscrisis aan een afkeuring door een Kamermeerderheid van gevoerd -kernwapenbeleid vermeden kan wor den. Dat geldt wel op de eerste plaats voor een minister-president die zo vaak wijst op de kleinheid, de minus- culiteit, van de Nederlandse politieke problemen vergeleken met wat in de grote wereld en het nog grotere heelal rondom ons voorvalt. Baal Het weekblad „Hervormd Neder land" heeft, met het oog op de in dat en andere bladen verwachte minder heid van de CDA-fractie die tot een afwijkend stemgedrag zal komen, ge sproken van „ongeveer tien leden van de CDA-fractie die niet van plan lij ken hun knieën voor de Bafil te bui gen". (24 november) Dat is wezenlijk andere taal dan de knikkende knieën en soepele knie gewrichten die CDA-fractieleden in andere periodieken toegedacht worden. „Hervormd Nederland" lijkt bijbel taal te bezigen; het is evenwel niets anders dan misbruik van de tale Kanaöns. De suggestie dat een eventuele min derheid waar ik mijzelf dan ook wel bij zie die door te gaan staan te kennen geeft vóór een bepaalde mo tie te stemmen, zich als geloofshelden verheft temidden en boven hun afval lige fractiegenoten, verwerp ik als weerzinwekkend en onbillijk. Wie niet hef. pure en onmiddellijke atoompacifisme belijdt, maar, zoals in het CDA-program geformuleerd, wil beginnen met terug dringing van de kernbewapening, staat bij de actu ele problematiek voor een aantal vra gen. waarop door de diverse militaire en politieke deskundigen zeer uiteen lopende antwoorden worden gege ven. Ook in deze krant is dat herhaal delijk gebleken. Ik kan daarom, terwille van de nood zakelijke kortheid van dit artikel, voorbeelden daarvan achterwege laten. Dwalen Temidden van al die onzekerheid in informatie en advisering moet geko zen en gestemd worden. Men kan daarbij de mening' toegedaan zijn en ik bén dat vooralsnog dat het westen (nok) niet mei modernisering van kernwapens moet doorgaan, om dat we daarmee gevaar lopen een punt te passeren waarna terugdrin gen van kernwapens nog veel moeilij ker, zo niet onmogelijk, wordt. Maar wie die opvatting heeft, vermag daar mee nog niet andersdenkenden over duidelijk en onweerlegbaar te bewij zen dat zij dwalen als ze menen dat zo'n „point of no return" al gepas seerd is dan wel juist nog wat verder weg ligt. Bewijzen zulke verschillen van In zicht bij een zaak die zo letterlijk er een van dood of leven ls. ons niet. dat het wezenlijk onmogelijk is als chris tenen in één fractie en, straks, één partij politiek te bedrijven? Mij niet. Dat de bijbelse opdracht het ■leven van schepsel en schepping te beschermen lijnrecht leidt tot het te- Niet alleen overigens bij de doelstel- rugdringen van de onvoorstelbaar ge- ling, terugdringing van de kernwa- vaarlijke kernbewapening is duide- pens. is het onze opdracht te luisteren lijk. Dat kan en moet eensgezindheid naar de bijbelse boodschap Evenzeer bij de keuze van de middelen, met name bij het zoeken naar de grens tussen verantwoorde en onverant woorde risico's. Welke laatste, naar mijn overtuiging, zowel kunnen llg- geven. Maar de lijnen vanuit die doelstelling naar de wegen en middelen om daar toe te komen, zijn waarschijnlijk minder recht en zeker minder duide lijk. En aan het, zo mogelijk als frac tie maar onvermijdelijk in ieder geval als enkeling, kiezen van wegen en middelen gaat de afweging vooraf van belangen, bedoelingen en risico's die nu eenmaal verschillend beoor deeld kunnen worden. de oren fluisteren, en ernaar luis* teren. Verschillend stemgedrag over hoofd zaken ln een fractie die vanuit wezen lijke eensgezindheid opereert ls wei nig begerenswaard en veroorzaakt onvermijdelijk Interne spanning. Elk geil ln het voortgaan met als In het CDA-lid, dua ook lk. zal hopen dat abrupt afschaffen van kernwapens. Voor zover het daarbij om aparte teksten zou gaan, behoren CDA-le- den elkaar daarmee inderdaad niet dat ls terecht gewraakt om de oren te slaan. Wel moeten ze die elkaar ln afwijkend stemmen vermeden kan worden. Als dat hlet mogelijk is. zal de Intern gewekte en van bulten op* geblazen spanning slechts dan niet fataal zijn, als men wederzijds elkaar in eikaars motivering blijft respec teren. ADVERTENTIE. Rentevethpgingea Door ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft postgiro en rijkspostspaarbank enige rentetarieven voor beleggings- bewijzen en spaardeposito's met ingang van 28 november 1979 verhoogd. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente! Het rente-percentage dat geldt op't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. (De rentevergoeding op voor 28 november afgegeven beleggingsbewijzen blijft dusongewijzigd). De looptijd kunt u zelf vast stellen op 3.4 of 5 jaar. Het gestorte bedrag plus de gekweekte rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Dit zijn de condities die gaan gelden voor be leggingsbewijzen gekocht vanaf 28 november 1979. Spaardeposito's zijn rekeningen met dag afschriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor éèn of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de loop tijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschre ven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat dë op't moment van storting geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. De rentevergoeding op vóór 28 november 1979 gestorte spaardeposito's blijft dus ongewijzigd. Dit zijn de condities die gaan gelden voor spaardeposito's gestort vanaf 28 november 1979. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen). 020-5912138 (afd. Spaardeposito's) Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: LOOPTIJO AANKOOP 0P8RENGS1 VASTE RENTE LOOPTIJO VASTE RENTE BEDRAG 3 JR. f 1.000,- f 1.277,29 8'A% (was 84*) 1 JR. 7&% (was 74%) 15.000,- f6.386,45 8 <A% (was 8)4%) 2 JR. 8%% (was 8 4 JR. f'1.000,- f 1.411,58 9 (was 84%) 3 JR. 8l/$% (was84%) f5.000.- f7.057.91 9 (was 8*%) 4 JR. 9 (was 8S*) 5 JR. f 1.000.- f 1.592,29 9 y.% (was 94*) 5 JR. 9X% (was 94*) f5.000,- f7.961.46 9V,% i was 94*) 6 JR. 9&% (was94*) Straat: Postcode/Plaats: Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Administratiekantoor postgiro en rijkspostspaarbank. Weesperzijde 190.1097 DZ Amsterdam J

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21