loreca groeide sterk BUITENLANDSE BETALINGEN DOEN ZONDER KOSTEN. Geen overgangsregeling voor de illegale tuinbouwarbeiders 5ansen voor de toekomst ludprijs gaat achtig omhoog Rente daalt in Amerika postgiro en rijkspostspaarbank - IDERDAG 29 NOVEMBER 1S79 TROUW/KWARTET P 15/RHS 19 i een onzer verslaggevers STERDAM Het hotel-, restaurant- en cafébedrijf is als bedrijfstak de laatste jaren sterk roeid. terwijl het aantal ..ambachtelijke" ondernemingen in ons land sterk is teruggelopen, zei directeur mr Th. van der Meer gisteren in Amsterdam tijdens de persconferentie in land met de Horecava '80, die van maandag 7 t/m donderdag 10 januari in de RAI in sterdam wordt gehouden. loename van het aantal horeca- Ijven bedroeg in de periode 1968- ongeveer drieduizend. Deze r was vooral te danken aan de Selijk spectaculaire" uitbreiding het aantal kleine restaurants en s. In deze sector nam het aan- edrijven met bijna vierhonderd •nt toe. entegen liep het aantal ondeme- en in het gehele midden- en bedrijf in de sectoren ambach- detailhandel en vervoer met veertigduizend (ruim twintig procent) terug. Ook de vooruitzichten voor de horeca in de komende jaren zijn verhou dingsgewijs gunstig. Investeringen TERDAM Na een aantal we- van betrekkelijke rust is de goud- gisteren sterk gestegen. In Lon- werd de officiële goudprijs in de van vandaag vastgesteld op 0 dollar per ounce (31,1 gram), was 18 dollar hoger dan het voor de officiële slot en een winst van illar op één dag. Aan het eind van ag was de koers 409,25 dollar. Versnelling de zilverprijs ging omhoog. In het horecawezen wordt nog steeds in belangrijke mate geïnvesteerd. Niet alleen neemt, aldus de heer Van der Meer, het aantal restaurants nog voortdurend toe evenals het aantal bowlingcenters, bars en discotheken; ook de bouw van nieuwe hotels gaat gestadig door. Daarnaast worden in bestaande hotels de kamers gereno veerd. gezien het feit dat in tegenstel ling tot een jaar of tien geleden, een hotelkamer met bad of douche en toilet door de hotelgast zonder meer noodzakelijk wordt geacht. Hij noemde de horeca nog steeds een groeimarkt. Dit zal naar zijn mening voorlopig nog zo blijven, als gevolg van de toenemende vrije tijd en de hiermee samenhangende behoefte aan recreatie. lelaren konden geen andere ver- ng geven voor deze sterke stij- van de goudprijs dan de val van illar op de valutamarkten. Daar de Amerikaanse munt in tot aagste peil sedert de crisis van i oktober. Dit als gevolg van de tie met betrekking tot Iran en de nde rente en de toenemende in- in Amerika. Het wordt aannemelijk geacht, dat de groei van de jaren zeventig zal doorgaan in de jaren tachtig; dit zelfs in een sneller tempo. Uit de vergelijkingen van budgeton derzoeken van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt afgeleid dat, hoewel het verbruik in de sector „voe ding" een dalende ontwikkeling te zien geeft, juist de consumptieve be stedingen in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf een sterke stijging te zien zullen geven. Deze sterke toeneming zal met name worden veroorzaakt door aanmerke lijk hogere bestedingen van gasten uit de lagere- en middeninkomens klasse. Het wordt voorts als een vaststaand gegeven beschouwd, dat in de ko mende tien jaar talloze invloeden, zoals het gemiddeld ouder worden van de consument, een beter ontwik kelingsniveau. kleinere huishoudens, het (mee)werken van vrouwen en meer vrije tijd, het aanzien van de horeca-sector in hoge mate mede zul len bepalen. Verschuivingen In de afgelopen tien jaar blijken zich in het horeca-wezen duidelijke ver schuivingen te hebben voorgedaan. Opvallend was de groei van het aan tal Chinese- en chinees-indische res taurants. Het aantal nam toe van ongeveer vijfhonderd in 1978 tot circa vijftienhonderd in 1978; een verdrie voudiging. Ongeveer eenderde van deze exoti sche restaurants is geconcentreerd in de vier grote steden. Gezien de be langstelling van de consument voor dit type restaurants, beginnen deze bedrijven zich ook steeds meer in de regio te vestigen. Een categorie, die voor de horeca- consument „een bijzondere attrac tie" vormt, zijn de eethuizen van al- Als het druk is lerlei oorsprong. Ruim driehonderd bedrijven van vijfentwintig nationali teiten kunnen, zo wordt gezegd, mo menteel aan die wensen van de con sument voldoen. Voor de komende tien jaar zal de horeca zich steeds sterker in de vorm van „voor elk wat wils" moeten gaan presenteren. Dan zal er een horeca bedrijf zijn voor elke tijd van de dag. voor elke beurs en voor elke vorm van consumptieve besteding. Juist in deze grote verscheidenheid zal in de komende tien jaar de grote kracht en de aantrekkelijkheid van de horeca-sector (moeten) liggen. Minister Albeda in gesprek met Landbouwschap: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Albeda is niet ingegaan op een verzoek van het Landbouwschap om een overgangsmaatregel, zodat al lang in dienst zijnde illegale tuinbouwarbeiders nog een tijdje kunnen blijven. Het Landbouwschap heeft om zo'n maatregel gevraagd teneinde werkge vers en werknemers in de tuinbouw tijd te geven „een betere organisatie van de personeelsvoorziening" op te zetten. De personeelsvoorziening is in gevaar gekomen door de nieuwe Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers, die werkgevers strafbaar stelt voor het in dienst nemen van illegale gast arbeiders. Het Landbouwschap vond, dat tijdens de overgangsregeling een tewerkstellingsvergunning moet wor den gegeven aan die illegale buiten landers die al geruime tijd in dienst zijn en voor wie sociale verzekerings premies zijn betaald. De minister vond, dat zo'n maatregel het probleem niet oplost en in strijd is met de wet. Hij wil wel zo spoedig mogelijk overleg met werkgevers en werknemers in de probleemgebieden om tot oplossingen te komen. Een tweede verzoek van het schap, het laten meeprofiteren van de agra rische bedrljfsverzorgingsdiensten van het geld dat de regering wil beste den aan het scheppen van extra-ar beidsplaatsen, is eveneens door Albe- da afgewezen. Albeda verklaarde, dat de twee miljard gulden aan aanvul lende werkgelegenheidsgelden be doeld zijn voor plaatsing van bij ge westelijke arbeidsbureaus ingeschre ven langdurig werklozen. Van de vak bekwame werknemers, die de agrari sche bedrljfsverzorgingsdiensten no dig hebben, zijn er onvoldoende be schikbaar. Het landbouwschap was van mening, dat verdere versterking van bedrljfs verzorgingsdiensten niet alleen kan leiden tot meer arbeidsplaatsen, maar ook tot verlichting van de be staande arbeid in land- en tuinbouw. Nu zijn de lange arbeidstijden in die bedrijfstak mede oorzaak van een toenemend beroep op de WAO. Be- drijfsverzorgingsdiensten bieden hulp bij ziekte en ongeval op het agrarisch bedrijf en maken meer vrije tijd (vakantie) en het uitvoeren van achterstallig onderhoud mogelijk. AMSTERDAM De Chase Manhat tan Bank, een van de grootste Ameri kaanse banken, heeft haar „prime rate" met een half procent verlaagd tot 15,25 procent. De „prime rate" is de rente die de Amerikaanse banken in rekening brengen aan hun meest kredietwaardige klanten. Sedert het midden van dit Jaar is de „prime rate" in de VS geleidelijk ge stegen. Onlangs besloten de Bankers Trust en Wells Fargo tot een verla ging van de „prime rate" met een kwart procent tot 15'/» procent. In veel gevallen is het mogelijk om via postgiro en rijkspostspaarbank uw buiten landse relaties te betalen, zonder ook maar iets aan provisie kwijt te zijn. Want bijna alle landen waarmee Nederland intensieve handelsbetrekkingen onderhoudt, kennen ook een girodienst. Terwijl veel van uw relaties er ongetwijfeld een rekening hebben lopen. Los van het kosten-aspect, deze proce dure is nog snel en simpel ook. Postgiro en rijkspostspaarbank hebben namelijk speciale buitenland-enveloppen, die gratis verkrijgbaar zijn. En voor de betaling gebruikt u de normale overschrijvingskaarten uit uw giroboekje. U hoeft er alleen "buitenland" boven te schrijven. En juist doordat deze procedure zo vlot kan verlopen, verhoogt u ook nog eens de kans op kortingsprocenten bij betaling binnen een gestelde termijn. Deze aantrekkelijke buitenlandservice van postgiro en rijkspostspaarbank staat helder omschreven in een foldertje, dat via de coupon hiernaast aangevraagd kan worden. I Ik wil graag informatie over uw kosteloze systeem voor buitenlandse betalingen. Naam: Firma naam: Postrek.nr. firma: Adres: Postcode/Plaats: In ongefrankeerde envelop versturen naar: Hoofdkantoor postgiro en rijkspostspaarbank, Afd. Distributiezaken/Districtskantoren, Postbus 21009,1000 EX Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19