oichtvaart moet gaan betalen >or geluidshinder van Schiphol lotor F-16 zou gebreken hebben Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. Vloeibare zeep uit eenpompje Softsoap Nederland mag niet in isolement komen ips Cassettes. Klinkklaar muziekplezier. metdedieien eciale heffing voor landen en starten Nieuw uit Amerika: SOFTSOAP! Vijftig lectoren tegen bevordering tot hoogleraar „chtmacht spreekt geruchten tegen PHILIPS Vaak geen liter in fles jenever Van Agt over kernbewapening: *V: Philips <punt bewind 1 Zuid-Afrika Hoe komt u aan dit boek? De Amro Bank is er vooralle spaarders. OERDAG 29 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 11 een onzer verslaggevers IPHOL In de loop van end jaar zullen lucht- tmaatschappijen een de Rijksluchtvaart- (t opgelegde heffing moe- lan betalen voor het lan- fstarten op en van Schip- Jmet vliegtuigen die niet en aan de huidige ge- iormen. •ze gelden zullen de kosten wor- etaald die voortvloeien uit ge- olatie van rond de luchthaven woningen. Staatssecretaris roes van Verkeer en Water- I heeft dit gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van de Neder landse vereniging van lucht en ruim tevaartpublicisten, waar zij een toe lichting gaf op vorige week versche nen structuurschema Burgerlucht vaartterreinen van .het kabinet De staatssecretaris zei te hopen dat het uit deze heffingen te vormen sa neringsfonds niet hetzelfde lot zal on dergaan als het Rijkswegenfonds, maar geheel zal worden aangewend om de geluidsoverlast rond het vlieg veld aan te pakken. Hoe die extra verheffingen zullen worden berekend is een zaak die aan de luchtvaart maatschappijen wordt overgelaten. „Maar je kunt er vergif op innemen, dat de consument-passagier dus zal moeten gaan betalen", aldus de staatssecretaris. Overigens, zo zei zij er bij. zal dit bedrag hoofdelijk om geslagen maar beperkt zijn. Kosten Hoe groot de heffingen gaan worden hangt af van de vraag welke voorzie ningen Schiphol zelf gaat treffen om de geluidsoverlast te gaan beperken. Het kabinet is voorstander van een met veertien graden gedraaide Zwa nenburg-baan. In dat geval worden de totale saneringskosten geschat op negentig miljoen gulden, vijftig mil joen minder dan wanneer bij het hui dige banenstelsel zou moeten worden gesaneerd. De kosten, verbonden aan het draaien van de beruchte Zwanen- burgbaan worden op 95 miljoen gul den geschat. Omdat Schiphol zeker tot het jaar 2000 het nog groeiend aantal vlieg tuigbewegingen zou kunnen opvan gen en voor dat jaar geen luchthaven in de Markerwaard nodig zal zijn, werkt het kabinet nu plannen uit om huisvesting te kunnen bieden aan het verwachte groeiend aantal perso neelsleden. dat op Schiphol werkt (nu 25.000). Ingenieur S. Herweljer, directeur ge neraal Ruimtelijke Ordening bij de Rijksplanologische dienst kondigde aan. dat het gemeentebestuur van Haarlemmermeer zeer binnenkort een voorstel krijgt om Hoofddorp snel uit te breiden. Vanaf volgend Jaar tot 1990 zal de gemeente met zeker 10.000 tot 15.000 nieuwe wonin gen moeten groeien, zei hij. ADVERTENTIE Softsoap. Nieuw uit Amerika. Vloeibare en voedende romige zeep uit een pompje. Handig in de keuken en badkamer, 't Breekt, smoezelt en brokkelt niet.'t Geurt heerlijk en is zuinig in 't gebruik. Gooi weg die onhygiënische zeepbakjes. Softsoap is de leus. Verkrijgbaar bij uw drogist """-v. en warenhuis. prijs Handigin keuken en badkamer. Importeur: A.C.Vermeulen B.V., Postbus211,2400AE ALPHENa/dRIJN. Tel.01720-91966. Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Vijftig lectoren van universiteiten en hogescholen heb ben tot nu toe negatief gereageerd op een automatische bevordering tot hoogleraar per 1 Januari 1980. Zij vin den dat als ze zonodig die titel moe ten krijgen, ze ook het bijbehorende salaris moeten gaan verdienen. Volgens het plan van minister Pais (onderwijs) zal de lectorstltel verdwij nen. maar zullen de lectoren die de hoogleraarstitel krijgen, voorlopig op het zelfde salarisniveau blijven. Dat salaris varieert nu van zo'n 6000 tot 8.500 gulden bruto per maand. Een hoogleraar verdient nu zo'n 6800 tot 11.000 gulden. De grote grief van de vijftig lectoren is dat er straks twee soorten hoogle raren zullen, zijn, namelijk „lichte" (lees: lager betaalde) en „zware". Zij twijfelen er aan of ze straks nog het uitzicht zullen hebben op een benoe ming tot .zware" hoogleraar. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs liet gisteren weten dat de automatische bevordering per 1 januari niet verplicht is. Dat bete kent dat de bezwaarde lectoren hun titel voorlopig zullen kunnen behou den. In totaal zijn er 1350 lectoren. Minister Pais zal binnenkort een brief sturen aan de universiteit en hoge scholen, waarin richtlijnen zullen staan voor de bevorderingskwestie. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie kunnen lectoren in een enkel geval wel per 1 januari tot „zware" hoogleraar worden bevorderd, maar dan moet wel worden aangetoond dat ze kunnen bogen op grote weten schappelijke waardering voor hun werk. De lectorstitel zal definitief ver dwijnen in de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs van 1981. ADVERTENTIE onze Haagse redactie HAAG De Nederlandse Luchtmacht heeft gisteren ten Igste berichten uit Washington ontkend, dat de motor van '-16 straaljager, waarvan Nederland er 102 heeft gekocht, tige gebreken zou vertonen. De problemen rond de straal- lotor (zowel gebruikt in de F-15, die niet door Nederland (kocht, als de F-161 kwamen deze week aan de orde in een litting van de Amerikaanse senaatscommissie voor de (krachten. *fd van de „technische dienst" pde Amerikaanse luchtmacht, ge- ■Td Alton Slay vertelde daar naar riding van alle gebreken van de i Jaar oude motor: „Ik ben tot de [eHusie gekomen dat het ontwikke- d an een alternatieve motor voor jager nu, ondanks de uitgaven. in feite een gelegenheid is om op lange termijn dollars te besparen." Volgens hem zal de ontwikkeling van zo'n nieuwe motor ongeveer 400 mil joen dollar gaan kosten. Vglgens de Amerikaanse luchtmacht zullen een honderd straaljagers de komende zo mer aan de grond moeten blijven wegens de mankementen. De Nederlandse luchtmacht meent dat het hier echter om een misver stand moet gaan. De woordvoerder van de luchtmacht ontkende niet dat er in het verleden problemen zijn geweest met de F-16 motor, maar deze zijn inmiddels opgelost. „We zijn volledig tevreden over de motor," al dus de woordvoerder, die overigens de mogelijkheid niet wilde uitsluiten dat er na verloop van een aantal jaren nieuwe motoren in de F-16 straalja gers Ingebouwd zullen worden. „Dat is een normaal proces, de Starflghter (de voorganger van de F-16) heeft ook zijn tweede of derde motor al. deze motoren worden voortdurend gemo derniseerd." De F-16 aankoop door vier Europese landen, Nederland, België, Denemar ken en Noorwegen, werd indertijd „het contract van de eeuw" genoemd. Concurrentie Er ging een scherpe concurrentie strijd aan vooraf met andere Ameri kaanse, Franse en Britse typen De vier Europese landen besloten uitein delijk 350 F-16 toestellen aan te ko pen. De Nederlandse luchtmacht be stelde er 102 waarvan zeven reeds in Nederland zijn gearriveerd. Er zijn de laatste jaren herhaaldelijk berichten geweest dat de motoren voor deze Jagers niet zouden deugen, maar deze zijn steeds door de Lucht macht tegengesproken. De Chromium cassette. Eén van de vijf hoogwaardige bandsoorten van Philips. Een cassette met een magnetische laag van microscopisch kleine chroomdioxyde kristallen voor een perfecte geluidskwaliteit in met name de hoogste frequentiegebieden. Zoals alle bandsoorten van Philips heeft de Chromium cassette een feilloze bandloop: het floating foil bandgeleidingssysteem. Een minimale grondmis. Sterk opgevoerde opnamecapaciteit. Maximale dynamiek. Voor een haarscherpe geluidsweergave. DEN HAAQ (ANP) In literfles sen Jenever zit vaak iets minder dan een liter. Gemiddeld bevat een fles geen 100 maar 99,4 centi liter, zo meldt het Konsumenten Kontakt in zijn maandblad Koopkracht. Driemaal zat er in een door Konsumenten Kontakt onderzochte fles zelfs niet meer dan 82 centiliter, bijna een vijfde te weinig dus. Wanneer de fabri kant zijn klant systematisch af scheept met een geringere in houd. kan hij zijn winstmarge op jonge jenever bijna verdubbe len". aldus Koopkracht. Volgens de consumentenorgani satie is de aanduiding „dubbele graanjenever" van een van de fabrikanten misleidend. Deze graanalcohol is met een grote hoeveelheid melasse-alcohol ver sneden. Konsumenten Kontakt heeft hierover een klacht inge diend bij de Reclame Code Com missie. Ook aan de prijzen, in het onderzoek variërend van 11,99 tot 14,19 gul den per liter, valt de kwaliteit niet af te leiden, aldus KK. Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Premier Van Agt heeft de waarschuwende vinger geheven, dat Nederland zich niet bulten de internatio nale discussie mag plaatsen over de modernisering van het kemwapenarsenaal. Tijdens de algemene beschouwingen gis teren ln de Eerste Kamer zei de premier onder meer dat „de cohesie van het NAVO-bondgenootschap en de betrokken heid van de Verenigde Staten ln hoge mate van de bereidheid van Europa afhangt om zelf offers te brengen". in onzer verslaggevers PEET De Industriebond is van mening dat Philips het lidsbewind van Zuid-Afrika en het wapenembargo van de Naties tegen dat land irêekt Ondanks dit sinds twee Verplichte embargo doet Philips Jfcreide militaire leveranties aan •Re en leger ln Zuid-Afrika. Ook 2>rt het bedrijf tot de westerse tnemingen die de noodzakelijke logie en apparatuur hebben voor de militaire opbouw iuid-Afrika en Rhodesië. aldus tustriebond. ni 3 uden bijvoorbeeld sinds kort in «rikaanse kranten advertenties ijnen waarin Philips appara- aanbiedt voor het maken van rafdrukken. De politie gebruikt pparatuur voor de controle van ijeswetten in dat land. aldus de 'leden van de bond lustriebond acht de Nederland ermaatschappij van Philips oordelijk voor het beleid van dochterondernemingen. De gaat een speciale commissie om contacten te leggen met arte vakbonden in Zuid-Afrika Philips-werknemers zijn geor- ADVERTENTIE Geheimen van het trekgafag ..Op reis met de dieren? Een 160 pagina's tellend boek over het fascinerende trekgedrag van de dieren. Makkelijk lees baar geschreven door dierenkenner Prof Dr. Stolk. Met 120 schitterende kleurenfoto's en tientallen illustraties van dieren. Dieren die beschermd moeten worden. En daarom schenkt de Amro Bank f100.000,- aan oa. de actie „Trekvogels" van het Wereld Natuur Fonds Nederland. U opent nu een spaarrekening bij de Amro Bank. Legt minimaal f 25,- in. En u koopt „Op reis met de dieren" voor de speciale actieprijs van f 15,-. Als u wèl wilt sparen, maar het boek niet wilt hebben, legt de Amro Bank f7,50 premie bij uw minimale inleg van f25,-. Stel dat u geen spaarrekening wilt openen. Maar „Op reis met de dieren" wèl wilt hebben. Dan kunt u dit unieke I boek voor f30,- bij de Amro Bank kopea Dit aanbod geldt t/m 30 november 1979. Dus zorg dat u er snel bij bent.Want voor het boek gelde zolang de voorraad strekt> „Het einddoel ls voor allen hetzelfde, namelijk onszelf voor een catastrofe te behoeden. Dit doel zal gezamenlijk moeten worden nagestreefd. Neder land mag niet ln een isolement gera ken. Hoe groot onze afschuw ook ls, ln een op oorlogsvoorkoming gerichte strategie kunnen kernwapens niet worden gemist," aldus de premier. Met enige nadruk zei hij ook. dat „de regering op zich genomen heeft daad werkelijke stationering van nieuwe kernwapens in verband te brengen met de resultaten van het overleg over de wapenbeheersing". De pre mier heeft met deze benadering de onzekerheid in het CDA vergroot. Weliswaar laat de door hem gekozen formule enige ruimte voor het moei zaam bereikte CD A-compromis, dat nieuwe kernwapens wel mogen wor den geproduceerd, maar nog niet ge stationeerd. Maar daarmee houdt het zo ongeveer op. De toonzetting en de benadering, zo zei men ln CDA-kring. wijzen er maar al te zeer op dat ons land zich straks ln Brussel zal neer leggen bij een meerderheidsbeslis- slng van de NAVO-partners. Risico's De premier liep daar ook al enigszins op vooruit door te zeggen dat het kabinet weliswaar bereid is risico's te nemen, maar dat die toch ln belang rijke mate worden begrensd door de verantwoordelijkheid voor de veilig heid van ons land en van het bondge nootschap. Van Agt bracht ook nog eens onder de aandacht, dat we niet net moeten doen alsof ons land tot nu toe geen invloed heeft gehad. Zo is het beginsel aanvaard dat het totale aantal kemladlngen niet gro ter mag worden dan het al ls. Boven dien wordt het vraagstuk van de mo dernisering niet alleen meer bekeken vanuit de puur militaire invalshoek, maar ook vanuit de wenselijkheid om tot wapenbeheersing te komen Premier Van Agt had ln de Senaat weinig moeite met de verdediging van het tot nu toe gevoerde kabinets beleid. Gefundeerde kritiek van met name de oppositie negeerde hij gro tendeels. Daartegenover stelde hij een vanzelfsprekende blijmoedig heid. Zo zei de premier onder meer: „Het geloof ln de juistheid van het beleid waarmee wij destijds zijn ver trokken, heeft ons niet verlaten. Na tuurlijk ls er wel eens een uur van ontmoediging, maar wij zijn als riet onder de wind van kritiek, die altijd waalt en soms raast. WIJ buigen wel. maar breken niet." De fractievoorzitters Vermeer (PvdA) en De Oaay Fortman (PPR) vroegen zich echter af, of discussiëren in de Eerste Kamer nog wel zin heeft, als niet serieus Ingegaan wordt op hun kritiek. Vermeer sterkte dit ln zijn opvatting dat de Eerste Kamer alge- schalt zou moeten worden: De Gaay Fortman pleit voor een nieuwe meer op de toekomst gerichte wijze van discussiëren. Giften aan Volksunie voor fiscus aftrekbaar Van onze parlementsredactie DEN HAAG Giften aan de Neder landse Volksunie en andere fascisti sche Instellingen zijn ln principe voor de belasting aftrekbaar. Premier Van Agt heeft dit gisteren ln de Eerste Kamer meegedeeld. Aftrekbaar zijn namelijk alle giften aan instellingen die een algemeen nut beogen. Daar toe behoren bij uitstek politieke par tijen, zo meende de premier. Welis waar zal ook de belastinginspecteur weieens twijfels hebben over het alge mene nut van een bepaalde politieke partij, maar het ls niet aan hem dat te beoordelen. Het beginsel van dc neu trale belastingheffing verzet zich daartegen. Zolang daarom de Volksu nie als politieke partij te boek mag staan heeft de Inspecteur zich daar aan te houden. Tenzij natuurlijk de Volksunie als politieke partij wordt verboden, maar dat is een heel ander dieper stekend vraagstuk, aldus de premier. ADVERTENTIE DEIfORENAFR is fijn, z'n prijs verrassenciklein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11