arter zint >p wraak Argentinië laat Campora gaan Franse twijfels over hulpverdeling Cambodja 28RO Lesotho grijpt naar de wapens Martens voorkomt crisis in België rlementsleden Baskenland >r de rechter DEKORENAER „In Mekka nog 200 bezetters" In Iran weer aardschok olitieman in ome gedood Israël bepleit schuilstad voor kind-vluchteling INSDAG 28 NOVEMBER 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 SHINGTON, TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De Ameri- ise president Jimmy Carter zal „een of andere vergel- Sactie" tegen Iran ondernemen, ook al worden de Ameri- se gijzelaars in de ambassade in Teheran vrijgelaten, zo en gisteren enkele leden van het Congres meegedeeld. heeft ons duidelijk gemaakt dat simpele vrijlating van de gijze- niet voldoende is. We voelden aan dat hij iets zal ondernemen de gijzelaars zijn vrijgekomen, dat hoeft niet meteen een ge ldige militaire actie te beteke- aldus de democratische 8enator itt Johnston, die samen met en- anderen het Witte Huis bezocht. irdvoerder van het Witte Huis Powell, verzachtte de uitspra- <an de Senatoren enigszins, maar vond dat „dit incident zeker ivloed zou zijn op de betrekkin- tussen de Verenigde Staten en ook nadat de gijzelaars zouden vrijgelaten. Regeringsfunctiona- sltn meenden gisteren dat Ameri- 'ei jse maatregelen een bevriezing de relaties met Iran zouden kun- 1 inhouden en verder een economi- rnboycot tegen Iran. herenigde Staten hebben inmid- leen vrijwillig evacuatie-plan op- eld voor diplomaten, wier a an we id niet dringend is vereist, hun tien en zakenlieden in tien is- Ische landen waar zij bloot staan „mogelijke bedreigingen". Dit een woordvoerder van het Ame- mse ministerie van buitenlandse li meegedeeld. Hij zei erbij dat een tijdelijke maatregel ging. meigerde de landen te noemen. regeringsfunctionarissen zei dat het ging om Noord-Jemen, !T, Syrië, Libanon, Bangladesj, velt, de Verenigde Arabische aten, Bahrein, Oman en Libië. Amerikaanse ambassade in Ja- heeft laten ten dat de Amerika- in Indonesië zich geen enkele »n hoeven te maken. Indonesië, .grootste moslim-land ter wereld 1 inwoners) is niet geschokt door 2 rubbelingen in Iran, Pakistan en ,r di-Arabië. En de Amerikanen ..ten blijven, aldus de ambassade. "Kmerikaanse regering heeft ook burgers dringend aaneraden reizen te maken naar de tien n, en ook niet naar Irak, waar öje de Amerikaanse belangen neemt 'Jhtsvertoon sterke man ayatollah Khomeini t nog altijd rekening met een gjikaans militair ingrijpen en ook Washington doemen steeds ge- ojen op dat zoiets niet geheel worden uitgesloten. De Ameri- if^e marine maakt zich in ieder breed in de wateren rond Iran uqe Iraanse regering heeft het truim boven de heilige stad Qom. Khomeini verblijft, gesloten, igens zullen de grote Ameri- eijse vliegdekschepen waarschijn- iet de Perzische Golf binnen- omdat ze daar te weinig manoe- ruimte hebben en op Iraane tonvelden zullen kunnen lopen, efcullen een paar escorteschepen, ïfyijze van machtsvertoon, in de RID (AP. Reuter. AFP) Het rise parlement heeft gisteren overweldigende meerderheid de ïendbaarheid van twee verte- oordigers van de Baskische na- Ie partij Herri Batasuna opgehe- odat ze nu kunnen worden ver wegens „het vergoeilijken van isme". De twee hebben verkla- n afgelegd, die worden opgevat eun aan de ETA, de Baskische eidingsbeweging. De Spaanse >are aanklager had het parle- gevraagd de onschendbaarheid e Herri Batasuna-vertegenwoor- s op te heffen. paanse oppositie heeft een on- >ek gevraagd naar beweerde eling van Baskische gevangenen tgemoetkoming aan de ontvoer- van Javier Ruperez^de adviseur iremier Adolfo Suarez. De ETA, uperez heeft ontvoerd heeft nog op het voorstel gereageerd. De wil naast het onderzoek ook de ting van zes van haar belan- ste leden. Twee daarvan hebben jeweigerd mee te werken aan een iting. ïje en Frankrijk gaan niet alleen onderlinge betrekkingen verste- maar ook proberen Spanje ver- 1 lid te doen worden van de Euro- Gemeenschap. Dit heeft Suarez ren meegedeeld aan het slot van bezoek aan Frankrijk. De leiders beide landen zullen zeker een per jaar bijeenkomen, afwisse- in Parijs en Madrid, Golf ópstomen. Militaire kringen in de Verenigde Staten deelden mee dat men hoegenaamd geen vrees koestert voor de Iraanse marine. Die zou na de revolutie een compleet zootje zijn ge worden en de Iraanse matrozen zou den al lang blij zijn als het spul bleef drijven. De geruchten over een Amerikaans ingrijpen kregen ook gisteren nieuw voedsel nadat de leider van de com munistische partij op Cyprus, Ezechi- as Papaionnou, meedeelde dat de Britse bases op het zuiden van het eiland dezer dagen gebruikt werden door Amerikaanse (lange afstands) Phantom gevechtsbommenwerpers. Ook zouden er Amerikaanse mari niers gesignaleerd zijn. Eenmansactie De kritiek in het Witte Huis en daar buiten op de eenmansactie van het Amerikaanse Congreslid George Hansen, die momenteel nog in Tehe ran zit, neemt toe. Carter zei erover dat dit soort acties zijn beleid door kruiste en Congresleiders vonden dat Hansen maar verwarring stichtte. Hansen maakte zich daar gisteren kwaad over en zei dat „ze zelf dan maar naar Teheran moesten gaan om de zaak op te knappen". Bovendien vond hij dat de bankier David Rocke feller en de vroegere minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, die naar verluidt hebben aangedron gen op toelating van de ex-sjah in de Verenigde Staten, maar naar Tehe ran moesten komen om de plaats van de gijzelaars in te nemen. Hansen zei dat ook hij liever thuis zat maar dat er toch in ieder geval een Amerikaan in Teheran moest zitten om te probe ren de gijzelaars vrij te krijgen. Oud-premier Richard Nixon, die ook zijn licht liet schijnen op de crisis tussen de VS en Iran, vond dat Was hington moest overgaan tot militair geweld als ook maar één gijzelaar een haar gekrenkt zu worden. De man om wie het allemaal begon nen is, ex-sjah Reza Pahlawi, is giste-, ren weer een galsteen kwijtgeraakt. De operatie is goed verlopen, maar de sjah mag „de komende dagen" het ziekenhuis nog niet verlaten. Uit de hele wereld komen reacties op de gijzelingszaak in Teheran en de crisis tussen Iran en Amerika. De Sowjet- Unie „steunt de Iraanse revolutie krachtig", maar zweeg over de gijze laars. Verdere reacties uit de wereld variëren iri voorzichtigheid ruwweg met de mate waarin de landen afhan kelijk zijn van de Iraanse olie en. als het om islamitische landen gaat, met de mate waarin die landen bang zijn voor „islamitische revoluties" in ei gen land. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De voormalige president van Argentinië. Hector Campora, mag eindelijk zijn land verlaten Na meer dan drie jaar opgesloten te hebben gezeten in de Mexicaanse ambassade in Buenos Aires mag Campora. die wordt gezien als de enige sterke man die de groeiende oppositie in Argenti nië leiding zou kunnen geven, zijn land verlaten. Of hij tot die leiding ooit nog in staat zal zijn, wordt echter betwijfeld Campora lijdt aan kanker, die door de onwillige houding van de Argen tijnse regering maandenlang niet kon worden behandeld De regering wei gerde hem een vrijgeleide te geven vanuit de Mexicaanse ambassade. V/PFZPt waar hij in april 1978 politiek asiel zocht. Hij werd door de militaire rege ring gezocht op vage beschuldigingen van wanbeheer tijdens zijn korte pe riode als president. sterk was toegenomen. Het keiharde optreden van het leger van Videla heeft Inmiddels het gewapende ver zet tegen de dicatatuur vrijwel stilge legd. Cambodjaanse vluchtelingen brengen hulppakketten over naar tijdelijke kampen in Cambodja. Ook aan de grens moet gevreesd worden dat de hulp in handen komt van soldaten van de Rode Khmer. BANGKOK, PARIJS (Reuter, SFP, AP) Een Franse parle mentaire delegatie, die gisteren van een reis naar Cambodja terugkeerde, is van mening dat de internationale hulp voor Cambodja slechts „druppelsgewijs" verdeeld wordt, en dat „het er op lijkt dat de hulp welbewust onthouden wordt aan de mensen die haar nodig hebben". De delegatie maakte in een vérkla ring verder bekend dat ook na vier jaar terreur van het bewind van Pol Pot de vernietiging van het volk van de Khmers nog steeds doorging. De delegatie, bestaande uit zeven leden van de partij van president Giscard d'Estaing, kwam vorige week woens dag via het Vietnamese Ho Tsji Minh in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aan. „Ondanks de bui tengewone waakzaamheid van onze gidsen slaagden we er ln voldoende gegevens te krijgen om te kunnen concluderen dat de situatie dramati scher is dan wordt verondersteld", aldus de delegatie. De conclusie van de delegatie gaat in tegen rapporten van Franse artsen en woordvoerders van het Internationa le Rode Kruis en het kinderfonds Unicef van de Verenigde Naties, die vinden dat de toestand in Cambodja niet moet worden overdreven en dat de grootste ellende te vinden is aan de grens met Thailand. De conclusies komen overeen met uitspraken van vluchtelingen uit verschillende delen van Cambodja, die de afgelopen paar weken de wijk namen naar Thailand. De mogelijkheid bestaat dat de hulp organisaties. die onder uitermate moeilijke politieke omstandigheden him werk moeten doen, geneigd zijn uitspraken te doen die vooral het bewind van Heng 8amrin in Phnom Penh niet te hard mogen vallen. Het is toch al moeilijk om westerse des kundigen van de hulporganisaties in Cambodja te krijgen. De spanningen in de kampen van de Lhmer 8erei, („vrije Khmers"), aan hangers van de in 1975 door Pol Pot verdreven dictator Lon Nol, nemen toe. Guerrilla-leiders van de Khmer Serei willen de burgers, die wensen te vertrekken naar andere kampen, tien kilometer van de grens niet laten gaan, omdat ze nodig zouden zijn in de gevechten tegen het Vietnamese leger. De vluchtelingen zouden door het Thaise leger naar die kampen, die geleid worden door mensen van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigfde Naties (UNHCR), toegebracht worden en volgens Thaise militairen proberen velen heimelijk de kampen bij de grens te verlaten. De guerrilla's heb ben een net van bewakers rond hun kampen aangelegd en vertegenwoor digers van de VN de toegang gewei gerd. Ten noorden van de stad Aranyapra- thet verblijven nu ongeveer vierhon derdduizend vluchtelingen ln het grensgebied. Het gaat om mensen die zowel van Pol Pot als van het door Vietnam gesteunde bewind van Heng 8amrin niets moeten hebben. Vol gens diplomaten in Bangkok doen de Verenigde Staten momenteel pogin gen om een „neutrale zone" langs de Cambodjaanse grens in te stellen. In de zone zou de veiligheid van de vluchtelingen beter gegarandeerd kunnen worden. De zone zou onder VN-toezicht moeten komen. ADVERTENTIE jfHevcr is tijn.zTi prijs verrassend klein. Het enige waarvan Campora ooit echt is beschuldigd, is de vrijlating van tweeduizend gevangenen, die vast zaten op beschuldiging van sub versieve activiteiten tegen de rege ring Dat deed hij nadat hij in 1973 met 51 procent van alle stemmen tot president was gekozen, als zetbaas van de verbannen president Peron. Vijftig dagen later trad hij af om nieuwe verkiezingen mogelijk te ma ken en het presidentschap over te kunnen dragen aan Peron, met diens vrouw als vice-president. Na de dood van Peron ln 1974 kreeg zijn vrouw Isabel niet lang de gele genheid het presidentschap uit te oe fenen. Het leger zette haar aan de kant en vaardigde onmiddellijk een arrestatiebevel uit tegen Campora wegens de vrijlating van de gevange nen. President Videla noemde Cam pora „de enige die verantwoordelijk is voor het vele bloedvergieten in Argentinië". Als bewijs hiervoor voer de het leger aan dat na de vrijlating van de gevangenen het aantal ont voeringen, schietpartijen en moorden Het afgelopen Jaar is er weer een groeiend verzet tegen het militaire bewind ln Argentinië. Zelfs binnen 'het leger ontstond begin vorige maand enig gemor, dat eindigde in een mislukte poging tot staatsgreep. Ook de illegale vakbonden krij gen steeds meer invloed. Vanuit het buitenland wordt deze oppositie ge stuurd door de nog vrij Jonge peronis- tische Montcrobeweging. opgezet door gevluchte Argentijnen die met hun vaderland nog goede contacten hebben. Zij beschouwen Hector Cam pora als enige mogelijke leider, die voor de verschillende illegale groepe-' ringen in Argentinië aanvaardbaar is. Jarnlang zijn er pogingen onderno men toestemming te krijgen van de regering voor zijn vertrek naar Mexi co, dat hem officieel politiek asiel had verleend Pas nadat in september dit Jaar bekend was geworden dat hij aan kanker leed, wilden de Argentijn se autoriteiten praten. Voor hij medi sche hulp op de Mexicaanse ambas sade mocht ontvangen, moest hij zich eerst in een Argentijns ziekenhuis latenonderzoeken Campora weiger de dit uit angst voor een arrestatie, maar gaf begin deze maand toch toe Het onderzoek wees uit dat zijn ziek te al ln een vergevorderd stadium is. Hector Campora (links). BRUSSEL (AFP, Reuter) De Belgische regering heeft gisteren een crisis over de kwestie van de staatshervorming weten af te wenden. Premier Wilfried Martens is erin geslaagd een voor alle partijen bevredigend voorstel aan te dragen voor de status van Brussel. De vijf regeringspartijen de Vlaam se en de Waalse christen-democraten, de Vlaamse en de Waalse socialisten en de Brusselse taaipartij FDF van Antoinette Spaak werden het eens over de positie van het Brusselse be stuur in de zogeheten „tweede fase" van het uit drieën bestaande plan voor de staatshervorming. Het compromis houdt in dat er twee Franssprekenden en één Vlaamsspre- kende in het bestuur mogen zitten, die helemaal niet in Brussel zelf hoe ven te wonen of er gekozen zijn. Ove rigens is deze kwestie een bagatel vergeleken bij de vraag of Brussel een aparte regio moet worden of bij Wal lonië zal worden gevoegd. Martens houdt het bij een staatshervorming met twee regio's, de in de Belgische verhoudingen veel machtiger voorzit ter van zijn christendemocratische partij (CVP), ex-premier Leo Tinde- mans wil een apart Brussel. Martens was in een heel moeilijk par ket gekomen toen de CVP besloot de kwestie van de staatshervorming weer voor te leggen aan het congres van half december. Hierdoor werd verder werken aan de plannen in feite geblokkeerd. Als tegenactie besloten de Franstalige partijen de bezuini gingsplannen van de regering te blok keren. Met de groeiende arbeidson rust in België daaraan toegevoegd leek Martens te zullen zijn gesneu veld als hij gisteren geen compromis had weten te vinden. Z'n eerste vrouw wist niet zo gauw Roe ze met 'm leven moest. Z'n tweede vrouw wist nooit zo gauw Wat ze aan m geven moest. Z'n derde en z'n vierde vrouw Die hielden hem al redelijk koest. Z'n viifde dacht: voordat het weer te laat is Geef ik met Sint een jaar Zero ii"""* ie 't decembernummer Gregor Frenkel Frank Geef Zero kado! Bel 020-429574 van maandag t/m vrij dag tussen 9 en 5 voor een snelle weg geven 'n kado-abonnement voor heel 1980 op Zero voor f 42 en het decem- ber-nummèr gratis Wij sturen het van daag nog met 'geschenkcertificaat naar het door u opgegeven adres NU IN DC KIOSK RIAAD (UPI, AFP) In de gangen on der de grote moskee van Mekka hou den zich op het ogenblik nog zeker tweehonderd van de vorige week ver dreven bezetters op. zo is gisteren uit zeer goede bron in Jeddah vernomen. De Saoedische autoriteiten hebben het tot nu toe over „een handjevol" overgebleven bezetters. De tweehonderd zouden goed bewa pend zijn en over veel levensmidde len en munitie beschikken. Deze ma terialen hebben zij de dagen na de overval op de grote moskee al naar de kelders en de gangen gebracht. In het labyrint zouden ook nog enkele gijze laars worden vastgehouden. Uit deze cijfers kan worden geconcludeerd dat er zeker vijfhonderd mensen hebben deelgenomen aan de bezettingsactie in Mekka. De vraag is hoe lang de overgebleven bezetters het nog uit houden. Aangezien hun lot de dood zal zijn zullen zij zich waarschijnlijk pas overgeven als de laatste patroon is verschoten. Twee tot nu toe onbekende Arabi sche groepen hebben gisteren ln ver klaringen gezegd verantwoordelijk te zijn voor de actie ln Mekka. „De be weging van revolutionaire moslims op het Arabische schiereiland" zegt dat de Saoediërs worden geholpen door Amerikaanse militairen. „De unie van het volk van het Arabische schiereiland" spreekt van een islami tische opstand tegen de VS en het zionisme. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse geologische dienst heeft ge meld dat zich gisteren een tweede zware aardschok in het noordoosten van Iran heeft voorgedaan. Deze had de kracht van 7.3 op de schaal van Richter. Het epicentrum zou liggen op 720 km ten oosten van Teheran Ongeveer hetzelfde gebied werd op 14 november getroffen door een schok met een kracht van 6.7 op de schaal van Richter waardoor ca. 300 mensen omkwamen. Eerder op de dag had het officiële Iraanse pesbureau PARS melding ge maakt van een schok met een kracht van 5.4 op de schaal van Richter Van een onzer redacteuren AMSTERDAM „Wij hebben al het menselijk mogelijke gedaan om een vreedzame oplossing te vinden. Nu resten alleen nog de wapens". sluimeren. Met name de laatste maanden von den in het district Buthabuthe, in het noorden. ME. (Reuter. AP) De 58-jarige tieman Domenico Taverna is in buitenwijk van Rome dood ge iten aan de vooravond van het •e proces tegen dertig leden van ide Brigade. De in burger gekle- !n ongewapende politiefunctiona- werd neergeschoten op het mo- t dat hij in zijn auto wilde stap- om naar zijn werk te gaan. De le verklaarde dat volgens oogge- •n twee onbekende daders na de lag met een wachtende auto ihtten. Enkele uren daarna kwam ij de Romeinse krant „Vita Sera" anoniem telefoontje binnen met lededeling dat de Rode Brigade de aanslag verantwoordelijk is. Dat vertelde eind vorig jaar een vertegenwoor diger (die niet met name wilde worden ge noemd) van de Congrespartij in Lesotho in deze krant. Zijn voorspelling lijkt uit te komen. In het noorden van het bergachtige land zijn aanhangers van de Congrespartij slaags ge raakt met de politie. Vijftien mensen werden daarbij gedood, terwijl tientallen anderen de grens met Oranjevrijstaat overvluchtten. Lesotho ligt ingeklemd in Zuid-Afrika. waar een groot deel van de mannelijke bevolking werk vindt in de mijnen. De achterblijvende vrouwen moeten daardoor veelal hun eigen boontjes doppen, zodat veel vrouwen leiding gevende banen hebben in Lesotho. Het geboor tecijfer is naar verhouding laag. Omgekeerd doen de Zuidafrikanen in Lesotho alles wat in eigen land verboden is (pornografie en prosti tutie tieren er welig). Kolonie De anonieme vertegenwoordiger van de Con grespartij noemde staatshoofd Jonathan een „feodaal heerser" die van Lesotho een kolonie van Zuid-Afrika heeft gemaakt. De Congres- partij, die kantoor houdt in Cairo, wil dat doorbreken en van Lesotho „een socialistisch land" maken, geënt op de traditionele dorpsge meenschap. Alleen heeft de enclave nauwelijks economische overlevingskansen: hoge bergen en diepe dalen doorsnijden Lesotho. De land bouw is niet aangepast aan de moeilijke om standigheden. waardoor de erosie vrij spel heeft. De politie van Lesotho ontkent ln alle toonaar den dat schermutselingen met aanhangers van de Congrespartij hebben plaatsgevonden. Be schuldigingen dat mensen uit hun hutten zijn gehaald en ter plekke neergeschoten, werden ,,pure verzinsels" genoemd. Wel werd gezegd dat de politie alles in het werk stelt om eigen dommen van onschuldige bewoners van Leso tho te beschermen tegen „onwettige ele menten." De regering heeft er alle belang bij de onrust niet verder aan te wakkeren. Haar basis is wankel. Staatshoofd Jonathan trok de macht aan zich ln Januari 1970. toen hij de verkiezin gen dreigde te verliezen. De Congrespartij werd toen verboden, maar het verzet bleef een aantal bomaanslagen en sabotage-acties plaats, die uiteindelijk hebben geleid tot de uitbarsting begin deze week. Ook is een poli tiestation aangevallen. De aanvallers ontkwa men naar Zuid-Afrika, waarbij enkelen ln de rivier de Caledon zouden zijn verdronken Schuilplaats Woordvoerders ln Lesotho beschuldigden Zuid-Afrika er gisteren van een schuilplaats te bieden aan de opstandelingen. Het wil echter voorkomen dat de spanningen met de grote buurman door wie het wordt omkneld te hoog oplopen Lesotho heeft Zuid-Afrika no dig. terwijl Zuid-Afrika is gebaat bij rust in Lesotho. Onlusten daar zouden al snel kunnen overslaan Twee Jaar geleden was even sprake van een verslechtering van de betrekkingen tussen de twee landen Lesotho nam critici van het apartheidsbeleid liefdevol op. gaf onderdak aan een antl-apartheidsconferentle en weiger de het „onafhankelijke" thuisland Transkei te erkennen Zuid-Afrika sloot daarop de verbin dingen met Lesotho, waardoor alle aan en afvoer voor het land kwam stil te liggen Het meningsverschil werd echter opgelost, en sindsdien was Lesotho weer goede maatjes ACAPULCO OAPi De Verenigde Naties moeten een stad bouwen waar vluchtelingen in de kinderleeftijd kunnen verblijven tot de situatie in hun eigen land het hun toelaat terug te keren. Dit heeft de Israëlische pre sidentsvrouw Afira Navon voorge steld in het kader van het Jaar van het Kind. Mevrouw Navon die een groep mede- president$vrouwen toesprak op een nabespreking over de Jaar van het Kind-activiteiten zei: „ook al zijn we blij met wat we tot nu toe hebben bereikt, we moeten ons toch schuldig voelen omdat we niet genoeg hebben gedaan om het fundamentele pro bleem op te lossen van de bescher ming van het kinderleven" Israël is volgens haar bijzonder gevoelig ge bleken voor de ellende van de Cam bodjaanse vluchtelingen en heeft bij na 2,5 miljoen gulden besteed voor de hulp aan de kinderen in dat gebied Maar wat nodig is is een soort schuil plaats voor de kinderen, die het slachtoffer zijn geworden van het oor logsgeweld en bijvoorbeeld ook hun ouders of familieleden kwijt zijn. Deze „klnderstad" moet worden be kostigd door de VN-landen en worden gevestigd ln een land dat dat uit vrije wil doet De kinderen moeten worden verzorgd door mensen uit alle VN- landen Mevrouw Navon riep de gastvrouwe van de bespreking, de MeAicaanse „first lady" Carmen Romano de Lo pez PortUlo op het voortouw te nemen. ADVERTENTlF met Zuid-Afrika. hoezeer Jonathan ook blijft beweren dat hij nauwere banden wil met zwart Afrika U weet niet wat u geeft mevrouw of ie 't al heeft mevrouw 'n jaar lang Zero zou dat is toch wat u wou mevrouw i Geef Zero kado!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7