Koper voor scheepswerf in Scheveningse haven Van der Luit 'de stam, Provincie star 'anti-tankslag' CDA verontwaardigd over gang van zaken Leids daklozencentrum Provincie wil snel verordeningen voor vervoer gevaarlijke stoffen laatste dagen op al die tóch ai z° Lafgeprijsde prijzen Sleephelling kan beschikbaar blijven voor scheepsreparaties Geen behoud van volledig aantal arbeidsplaatsen Koninginnegracht: verloren strijd Bureau voor rechtshulp in Den Haag gaat de straat op Raadsleden stellen vragen Begrafenissen-Crematies Transporten Man (47) bleef dood na ruzie •patistegekl Geldt voor alles i in dfi etalages. uièlzelf afh&l®11» uiterlijk zaterdag Meeste warme bakkers open op Oudejaarsdag Informatie voor gehandicapt WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Er heeft zich voor de failliete scheepswerf SMS in Scheveningen ^en serieuze koper aangediend die er voor wil zorgen dat de Scheveningse haven kan blijven beschikken over een sleephelling voor reparatie van schepen. Dit plan om de werf draaiend te houden voorziet niet in behoud van werkgelegenheid voor de bijna vijftig personeelsleden die op de werf werkten. ..De sleephelling kan wat ons betreft blijven,zei voorzitter H. van Wijk van de belangenvereniging van Sche veningse havenbedrijven gisteren na de afronding van besprekingen met enkele ondernemers over voortbe staan van de kleine scheepswerk. Van Wijk deelde mee dat er een formule is bedacht waarin de koper van de sleephelling ook aan andere Scheve ningse scheepsconstructiebedrijven gelegenheid biedt op de werf schepen te repareren Wie zich als koper heeft aangemeld wilde de voorzitter van de ondernemersvereniging niet zeggen, maar aan de Scheveningse haven wordt gezegd dat het bedrijf Ten Ber ge BV de gegadigde is. Ten Berge is geen scheepsbouwer of -reparateur, maar een firma die schepen zand- straalbehandelingen (ontxoesten) geeft Volgens Van Wijk kan de koper zich niet garant stellen voor de werkgele genheid van al het personeel dat in dienst was bij de Sleephelling Maat schappij Scheveningen. maar slechts voor tien A twintig man. Grond Curator Blankenstein die over de fail liete werf is aangesteld, deelde giste ren mee dat er inmiddels 28 werkne mers ontslagen zijn en dat er nog 22 man aan het werk wordt gehouden. Hij bevestigde dat zich gegadigden voor aankoop van de werf hebben aangemeld die vooral belangstelling hebben voor dit stuk goed gelegen grond aan de haven. De curator zou vandaag officieel op de hoogte wor den gebracht van het plan dat In de belangenvereniging is ontstaan. Voorzitter Van Wijk ging er gisteren van uit dat er geen overheidssubsidie nodig is om de werf op te kopen. Wellicht wordt er wel overheidssteun gevraagd voor de exploitatie van de werf. Binnenkort hebben de initia tiefnemers die de werf draaiend wil len houden een gesprek met de Haag se wethouder Lammers van economi sche zaken. Bij de industriebond FNV was men allerminst gelukkig met het plan om met minder personeel op de sleephel- ling te gaan werken. ..Wij gaan er nog altijd van uit dat de werf voor de bestaande club werknemers in stand, moet worden gehouden en dat de al ontslagen personeelsleden weer in dienst moeten worden genomen," al dus een FNV-woordvoerder. -V DEN HAAG Een laatste wanhopige poging van het Buurtschap 2005 en enkele stichtingen die de si ,n historische en onvervangbare panden in oud-Den Haag in de ziel treft, mocht niet baten. Zonder mededogeL_ de stalen kogel gistermiddag ontluisterende gaten in de eeuwenoude gevels op de hoek Houtweg Kon gracht. Eerder op de dag had de Raad van State het op de valreep aanhangig gemaakte protest t verstrekking van een bouwvergunning voor een massaal kantorencomplex verworpen. B. en w. gaf pern 1 projectontwikkelaar Castens schoot de sloper^, uit de startblokken. Voornamelijk door voorbarige toez< van wethouder Hardon van stadsvernieuwing kreeg de bouwer een betonnen greep op dit stukje bin Volledig tegen de zin van een meerderheid van de gemeenteraad. De rechter velde het vonnis en Den Haf berusten in het onvermijdelijke. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Bureau voor Rechtshulp aan de Java- straat in Den Haag zal aanstaande vrijdag gesloten zijn. De medewerkers van het bureau gaan die dag met een dubbel dekker-bus de straat op omdat zij vinden dat het bureau te weinig mensen heeft om goed te kunnen functioneren. De hellingen van de failliete Scheveningse scheepswerf zouden in de toekomst door meer scheepsconstructiebedrij ven gebruikt kunnen worden. De actie in Den Haag is een onderdeel van een landelijk protest van bureaus voor rechtshulp. De medewerkers van de bureaus willen hiermee de aandacht vestigen op het stagnerend subsidiebeleid van het ministerie vtui justitie. Uit de begroting van dit de partement blijkt namelijk dat er nau welijks meer geld- is uitgetrokken voor de bureaus. Dit terwijl de be langstelling voor rechtshulp steeds groter wordt. Per jaar komen er zo n 120.000 recht- zoekenden naar de bureaus in den lande. In Den Haag vinden ruim 1000 mensen hun weg naar het bureau voor rechtshulp. De bureaus kunnen vaak de grote toeloop van mensen niet aan, wat tot gevolg heeft dat de Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse CDA-raadsleden Van der Waals en mevrouw Kramp vinden dat het college van B en W de tot standkoming van een daklozencentrum in Leiden onnodig lang ophoudt door nieuw overleg te vragen over de bestuurlij ke constructie van dit centrum. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Télefoon 071 -142644' In vragen aan b en w willen de raads leden weten waarom het college de bestuurlijke constructie, die de werk groep daklozencentrum begin dit jaar in haar eindrapport heeft voorge steld. afwijzen. B en w hebben vorige week een nieu we werkgroep daklozencentrum Inge steld. nadat binnen het college con flicten waren gerezen over de ein drapportage van de eerste werk groep Die eindrapportage dateert van begin dit Jaar VVD-wethouder Schoute van maatschappelijke aan gelegenheden maakte toen bekend dat niets de totstandkoming van het daklozencentrum in Leiden meer in .de weg stond De Coalitiepartner van de VVD de PvdA. verzette zich later echter tegen de prominente rol. die ROTTERDAM Bij een ruzie, die eindigde in een handgemeen, is de 47- jarige L Grootegoed in zijn woning aan de Aagje Dekenstraat dinsdag avond om het leven gekomen De eigenlijke doodsoorzaak was gis teravond laat nog niet bekend Wel had het slachtoffer hoofdletsel opge lopen. het Leger des Hells in het bestuur van het daklozencentrum kreeg toege wezen. De nieuwe werkgroep, waarin in te genstelling tot de eerste geen verte genwoordigers van de particuliere hulpverleningsorganisaties zitten, moet nu een definitief advies over de bestuurlijke constructie van het cen trum uitbrengen Het gaat om een opvangcentrum met in eerste instan tie ongeveer vijftien bedden waarin mensen zonder een dak boven hun hoofd voor korte tijd ondergebracht kunnen worden Van der Waals en mevrouw Kramp zijn verontwaardigd dat het CDA in derdaad niet betrokken is bij de be oordeling van het eindrapport over het dakloze centrum. ..Nu hebben de PvdA en de WD onderling, zonder de raad erbij te betrekken bepaald wat er met dit rapport moet gebeuren.", aldus Van der Waals. Het CDA vindt het terecht dat het Leger des Heils een belangrijke plaats in het bestuur van het daklo zen centrum krijgt toebedeeld „De eerste werkgroep stelde voor het Le ger de eindverantwoordelijkheid voor het centrum te geven." Het CDA wijst erop dat het Leger een grote ervaring op het gebied van het maat schappelijk werk heeft. cliënten urenlang in de wachtkamer moeten zitten en ten lange leste dan maar weer onverrichter zake op stappen. De toename van belangstelling voor het gratis rechtsadvies komt niet al leen door het groeiend besef dat recht er voor iedereen is. maar ook doordat vele wetswinkels in de regio Den Haag of verdwenen zijn, zoals in Delft en de winkel in Spoorwijk Den Haag, of aan het afbouwen zijn. Tevens heeft de verhuizing van het Maat schappelijk Advies- en Informatie centrum van de Tasmanlaan naar de Gedempte Burgwal gevolgen gehad voor het Centrale Bureau aan de Ja- vastraat. De verhuizing van het cen trum bevorderde de stroom rechtzoe- kers naar de Javastraat. Op het ogenblik werken er bij het bureau voor rechtshulp voor Den Haag en omgeving 5 full-time be schikbare juristen en 6 man onder steunend personeel. Per 1 Januari komt er een Jurist bij, maar dat is verre van een oplossing. Er zouden op zijn minst nog 3 juristen bij moeten komen om aan de huidige vraag te voldoen. Dan komt men nog niet eens toe aan activiteiten waar men nu helemaal geen tijd voor heeft, zoals het voorlichten van groepen (in reno- vatiewijken WAO-ers, werkende jon geren) en de contacten met instellin gen om opgedane slechte ervaringen van cliënten met zo'n instelling te bespreken. Momenteel werkt men afgezien van het bureau Javastraat in penetentiai- rè inrichtingen, wijkcentra. Delft. Alphen a/d Rijn. Scheveningen. Zoe- termeer en is er een tolkenspreekuur. De bus staat vrijdag van 10-12 uur bij Holl. Spoor, daarna tot 14.30 op het Hobbemaplein en van 15 uur af op de Voldersgracht. Gedeputeerde Staten volgen aanbevelingen ambtelijke nota Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het provincie bestuur van Zuid-Holland gaat er bij de gemeenten in deze provincie op aandringen verordeningen op te stellen voor het wegvervoer van ge vaarlijke stoffen binnen de gemeentegrenzen. Dit heeft milieugedeputeerde Hoek van Dijke gisteren bekendge maakt. Het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land wil met deze maatregel bereiken dat voor het eind van volgend jaar in de hele provincie een sluitend net van routes voor het transport van gevaar lijke stoffen is vastgesteld. Gedepu teerde Staten volgen hiermee de aan bevelingen. die in een ambtelijke pro vinciale nota over dit transport zijn gedaan. De Wet gevaarlijke stoffen laat de vaststelling van de route, die het transport van gevaarlijke stoffen bin nen de gemeentegrenzen moet vol gen. volledig over aan de besturen van de gemeenten. De provincie heeft geen enkele verordeningsbevoegd heid op dit gebied. Daarom kan het provinciebestuur ook niet meer doen dan het er bij de Zuidhollandse ge meenten op aandringen de gevaarlij- ke stoffenroutes vast te stellen. De ambtelijke nota van de provincie dringt er verder bij Gedeputeerde Staten op aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat te verzoeken ADVERTENTIE b^eaz.enz.eM^ TT..Noordeinde 44 Den Haag Tegen olietanks in waterwingebieden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om het gevaar van waterverontreini a door olielekkages -te voorkomen, gaat de provincie 5 n Holland in het voorjaar van 1980 een actie beginner J oude ondergrondse opslagtanks voor huisbrandoli waterwingebieden te laten legen, reinigen en opvi met zand. Dit is gisteren op het Provinciehuis beken maakt. Ook zullen de eigenaren van op olie gestookte centrale-verwar mingsinstallaties in de waterwin gebieden. waar door de drinkwa termaatschappijen drinkwater wordt gewonnen, worden ge maand over te schakelen op gas. Ze kunnen voor deze ombouw van hun CV-installaties een subsidie van de provincie krijgen. Met de .anti-tankactie" wordt be gonnen in de waterwingebieden van de Haagse en Leidse Duinwa termaatschappijen. Deze gebie den liggen in de gemeenten Den Haag en Wassenaar en zijn gedeel telijk bebouwd (de Haagse wijk Duttendel en de Wassenaarse buurt Kievitsduin). In deze gebie den zitten de meeste olietanks in de grond: zo'n 10.000, met een maximuminhoud van 37 miljoen liter. De helft van deze tanks is buiten gebruik. In de Zuidhollandse waterwingebLl zijn nog ongeveer 1500 grondse olietanks. Het risico van een olielekkagi de Wassenaarse en Haagse wingebieden het grootst, do< de (zand)grond weinig steun tt De tanks in deze waterwini den dateren ongeveer van tv[ jaar geleden. De levensduu een olietank bedraagt ook (n veer 20 jaar. Het is de bedoeling dat ove%j jaar alle Zuidhollandse watt gebieden vrij zijn van onderf se olietanks. De lekkage va: tank heeft een bijzonder grot^ ontreinigende werking: 1 lite vervuilt ongeveer een miljoei^ /drinkwater. Tel. 469540 j de werking van de Wet gevaarlijke stoffen uit te breiden met bescher mende maatregelen voor het milieu. Deze wet voorziet nu alleen in regelin gen. waarmee de méns tegen gevaar lijke stoffen wordt beschermd. Ten tweede dringt de nota erop aan de mogelijkheid in de Wet gevaarlijke stoffen op te nemen, dat een gemeen te zonder doorgaande wegen volledig voor vrachtauto's met gevaarlijke stoffen wordt afgesloten. De wet biedt deze mogelijkheid op dit mo ment niet. Bovendien vraagt de nota om een onderzoek naar maatregelen om het transport van voor het grondwater gevaarlijke stoffen te beperken Ten slotte zegt de nota dat het nodig is het aantal stoffen, waaraan de wet voorwaarden voor het transport stelt, uit te breiden, bij voorbeeld voor het vervoer van vloeibaar propaangas LPG DEN HAAG (ANP) Een groot aan tal warme bakkers zal op Oudejaars dag vers brood verkopen Dit is de verwachting van de Bond van chris telijke ondernemers in het bakkers bedrijf. de Katholieke vereniging van ondernemers in het bakkersbedrijf en de Nederlandse bakkers bond Deze bonden hebben de warme bakkers geadviseerd om op 31 december open te blijven. DEN HAAG Erg dik was de drempel niet die de Haagse wethooT Chatinier gistermiddag omhoog wees. maar voor gehandicapten vAj onoverkoombare barrière. Vandaar dit gebaar van de wethouder gift, dag bij de opening van het informatiecentrum voor lichamelijk en lijk gehandicapten aan de Koninginnegracht 100. Bij dit centrum gehandicapten ook telefonisch terecht voor allerhande infflfc Vragen als: hoe staat het met de toegankelijkheid van gebouwen j Haag voor gehandicapten en: welke wegen moet ik bewandelen om *t de sociale voorzieningen te krijgen? kan men er o.m. kwijt. h

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6