'Deze lastige patiënt past hier niet' jranini geeft de hele vracht l rouwCommentaar lachen tegen de verdrukking in lasting betalen (1) asting betalen (2) granini met vruchtvlees, da's pure verwennerij! Opnameplicht voor psychiatrische inrichtingen nooit meer gronings uit het ei kind gestolen INSDAG 28 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET"US -5 s i -lastingdienst zal op de in het 3!ISI aar van 1980 rond te sturen tenbiljetten voor de inkom- lelastingen duidelijke en con ti vragen opnemen: Hoe groot op 31 december de saldi op renteopleverende betaal- en pJ rekeningen? i v vanuit de belastingdienst op rsj!f gezien wel handig. „Hoe iwbaar de meting van de sal- een vrij willekeurige dag als ste december ook is. zij geeft nig inzicht in wat de renten- iten zouden moeten zijn. psychologisch gezien is het G- ninder goed te verdedigen q mensen, ook zij die heilgoed vi n met de inkomstenkant van l ii ksbegroting en die ten volle I zijn de keizer te geven wat do eizers is. kunnen zich bij het aa en van het belastingbiljet il niet aan de indruk onttrek- lat in de ogen van de belas- 'd enst elke belastingbetaler bij In' rri "er. dl inr vens, wat betekent zo'n vraag rg(iet kaliber van een speldeprik e overheid ernst wil maken iet opzoeken van het zwarte ische circuit, het enige deel vinze economie waar de groei f 1 mingen overtreft zoals oud- in( secretaris Van Rooijen giste- de Tweede Kamer een beet- maar niet onjuist op- Die tien miljard die in het circuit rondgaan zijn im- slechts voor een gering deel erje girorekeningen of spaar boekjes terug te vinden 'it waarschijnlijker is dat een inlijk deel van het zwarte s belegd in rentespaarbrieven toonder", zoals deze door xdjvat Nederlandse banken wor- itgegeven. Terecht wil staats- aris Nooteboom iets onder- ii tegen de door deze spaar- :n geschapen mogelijkheid Jastingontduiking. geen eenvoudig karwei, u* !daar het merendeel van de rs van die brieven er alles legen is om anoniem te blij- een verbod aan de banken rgelijke brieven voortaan' „aan toonder" uit te geven kwaad willende bezitters van de thans circulerende brieven onverlet laat. Ook het instellen van een plicht opi zich bij inlevering van zo'n brief bij de bank te identificeren lost het probleem niet volledig op. Als iemand werkelijk kwaad wil en als het om grote bedragen gaat. zullen de brieven worden verkocht via een buitenlandse bank die geen boodschap heeft aan de Neder landse identificatieplicht. Dat allés overwegend is het niet duidelijk waarom de regering zo huiverig is voor een systeem dat banken verplicht een deel van de ujt te betalen rente in te houden wegens verschuldigde belasting. Laat niemand zich wijs maken dat daarmee het door de belastingont duikers geschapen gat helemaal gedicht zal worden, maar de ernsti ge uitwassen en de grimmigheid van het probleem is weggenomen. Goedwillende bezitters van deze rentespaarbrieven hoeven een der gelijke maatregel niet te vrezen. Zij kunnen het allemaal weer goed maken met correct invullen van hun aangiftebiljet. ADVERTENTIE Granini geeft u niet alleen het sap, Granini geeft de hele vrucht Dat is nu nektar! Dat is puur genieten. Granini. In 7 onweerstaanbare smaken. De psychiatrische ziekenhuizen zouden verplicht moeten worden om ook die patiënten uit hun regio op te nemen die als erg lastig te boek staan en nu in feite tussen wa' en schip vallen. Gebeurt dit niet. dan zouden daaraan financiële consequenties verbonden moeten worden als strafmaatregel. Dit schreef prof. dr F H L. Beyaert, geneesheer-directeur van het Pieter Baan-centrum, de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswe zen te Utrecht, onlangs in het Tijdschrift voor psychiatrie In nogal felle bewoordingen hekelde hij de tekortkomin gen van de instituten op dit gebied en maakte daarmee opnieuw een discussie los over deze problematiek die al een aantal jaren speelt, maar waaraan tot op heden nog niets is gedaan. In een vraaggesprek gaat prof. Beyaert nader in op het waarom van zijn ..noodkreet' voorbaat als een verdachte en be lastingontduiker moet worden aan gemerkt. Juist omdat zij het zo goed menen met de fiscus (heus, deze mensen bestaan: zij vormen zelfs de overgrote meerderheid van de Nederlandse belastingplich tigen. daar zijn we ondanks alle verhalen nog steeds van overtuigd) komt dit allemaal bits over. Mis schien voelt de belastingdienst zich inderdaad al zozeer klem gereden door een minderheid van de notoi re belastingontduikers in ons land, anders gaat het niet aan om de goeden onder de kwaden te doen lijden met zulke barse vragen als: „Is dit aangiftebiljet de hele waar-' heid en niets dan de waarheid en heeft u werkelijk niets vergeten wat voor de inspecteur eventueel van belang zou kunnen zijn?" Als een overheid zich werkelijk ver plicht voelt om zich in deze termen tot al haar burgers te wenden dan moet de nood wel heel erg hoog gerezen zijn door Kees de Leeuw UTRECHT In veel psychiatrische ziekenhuizen is de laatste jaren sprake van een nieuwe aanpak in de vorm van leefge meenschappen. patiëntenraden en ombudslieden met als uit eindelijk doel een verbetering van de psychiatrische zorg. Het klimaat binnen de instituten wordt vermenselijkt en men streeft ernaar de rechten van de patiënten zoveel mogelijk te respecteren. Het is een ontwikkeling die alleen maar valt toe te juichen, maar die ook een schaduwzijde heeft, omdat een groep van moeilijk te plaatsen patiënten hierdoor consequent in de kou komt te staan. Het gaat hier om mensen over wie iedereen het eens is dat ze duidelijk geestelijk zijn gestoord, maar voor wie de deur van de inrichting geslo ten blijft. De argumenten die worden gebruikt zijn: past niet in de groep, onvoldoende gemotiveerd, hoort ei genlijk bij respectievelijk zwakzinni genzorg, geriatrische dienst of bij jus titie en de laatste smoes, aldus prol Beyaert. is: komt niet uit mijn regio Daarmee is de cirkelgang dan rond. want als zo iemand wèl uit de regio komt. past die niet in de groep of is onvoldoende gemotiveerd. ,,De meest krasse uitspraak die ik tijdens mijn herhaalde telefonische bedelpartijen heb gehoord was ..wij zijn tegenwoor dig zo gehumaniseerd dat we die pa tiënt niet kunnen hebben." Het ge volg van dit alles is dat deze „storend gestoorde" groep, zoals die wel wordt aangeduid het gaat naar schatting om een paar honderd mensen vroeg of laat dank zij haar opvallend of afwijkend gedrag in het justitiële circuit terechtkomt.!; Ongewenst ..Daarnaast is er een categorie die door duidelijk crimineel gedrag van zelfsprekend met justitie te maken krijgt en die psychiatrisch patiënt blijkt te zijn. Die mensen moeten niettemin in strafinrichtingen verblij ven. omdat ze door psychiatrische ziekenhuizen als ongewenst worden beschouwd. Zij komen nergens meer onderdak, want het „genezen" is nu zo belangrijk geworden dat de door de gemeenschap gevraagde asiel functie verdwijnt, aldus dr. R. Giel. hoogleraar in de sociale psychiatrie te Groningen, in het laatste nummer van het Maandblad geestelijke volks gezondheid (MGV). „De moeilijke pa tiënt staat daardoor niet meer onder aan de ladder, maar helemaal aan de zijkant en nog steeds in een uithoek Aan die situatie moet hoognodig een eind komen, vindt prof. Beyaert. en zijn ergernis hierover wordt nog ver groot. doordat hij de indruk heeft dat er de laatste tijd een schepje bovenop wordt gedaan. „Ik heb altijd gevoch ten voor de rechten van de patiënt en juich- deze ontwikkeling van harte toe. Die rechten moeten duidelijk worden geformuleerd, maar bij dit alles moet niet worden vergeten dat een patiënt ook recht heeft op een behandeling en dat recht dreigt uit het oog te worden verloren." Vandaar zijn voorstel om nadat voor ieder psychiatrisch instituut de regio is vastgesteld, die inrichting te ver plichten alle patiënten uit dat gebied ook op te nemen. „Gemotiveerd of niet. met als stok achter de deur het dichtdraaien van de subsidiekraan, want zo goed als alle psychiatrische inrichtingen zijn particuliere onder nemingen die zwaar worden gesubsi dieerd En ik weet best dat de enige sanctie die helpt de financiële is." Ingrijpen Op de vraag of dat eigenlijk geen onsympathieke maatregel is zo'n dwang tot opname antwoordt prof Beyaert: ..Ach. het is natuurlijk niet aardig, maar als men er in al die jaren blijkbaar niet toe gekomen is uit zich zelf of met elkaar onderling een rege ling te treffen, moet de overheid wel ingrijpen. Gebeurt dat niet. dan blijft deze groep patiënten de dupe van een beleid dat meer weg heeft van een afschuifsysteem. Deze mensen horen namelijk thuis in de gezondheidszorg en niet in huizen van bewaring, waar Prof. dr. F. H. L. Beyaert: dwang is nooit helemaal uit te sluiten. foto: Henk Tukker in ze. nu veelal terechtkomen Het ziet er overigens naar uit. dat binnen afzienbare tijd aan deze pro blematiek daadwerkelijk iets zal wor den gedaan. Nadat eerdere pogingen binnen de sectie psychiatrische insti tuten van de Nationale Ziekenhuis raad (NZRi zo'n drie jaar geleden om een geschikte opvang te-creëren ken- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. |urv politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon vvls nelijk op niets zijn uitgelopen, staan er nu nieuwe plannen op stapel. Ver tegenwoordigers van de hoofdinspec tie voor de geestelijke volksgezond heid. de NZR en het ministerie van justitie werken op Het ogenblik aan een rapport over de problemen bij de opname van „uiterst moeilijke" pa tiënten in psychiatrische zieken huizen.- .Van dit initiatief wist prof Beyaert niets af, maar hij juicht het van harte toe. Hij wijst verder op tal van reac ties van collega's die hij ontving op zijn .noodkreet", waarvan de strek king was: ..Goed dat het weer een keer is gezegd, want die regionalisatie kan best en moet nu maar eens van de grond komen Hij kreeg ook brie ven van particulieren die hem lieten weten: .Eindelijk schrijft iemand eens over deze problemen Wij tobben nog steeds met ons familielid zus en zo en die ellende duurt al van 1970 af." Geneesheer-directeur Beyaert kan dit alles aanvullen met voorbeelden uit zijn eigen praktijk, zoals die ma- nisch-psychotische jongen wiens voornaamste (aandoenlijkei delict eruit bestond dat hij een baksteen met bloemen praan- gebonden door dc ruiten van de hem afwijzende gelief de gooide. .Die jongen kon nergens worden geplaatst voor noodzakelijke behandeling en het gevolg is dan dat /o iemand aan de zwier 'gaaf het spoor bijster raakt en in de vefloedr rinc terechtkomt Het eind van het liedje is dan een huls van bewaring, terwijl dat helemaal niet nodig was geweest, als hij in een psychiatrisch instituut was opgenomen meer mankracht. Dat is gewoon een noodzaak en naar mijn idee speelt het financiële aspect hierbij een be langrijke rol. maar met zo'n opname plicht kan je ook hard maken dat dat geld er moet komen. Het mes snijdt echter aan twee kanten.'Je kunt wel zeggen: ik neem die moeilijke patiën ten niet op. want ik heb niet genoeg verpleegkundigen Je kunt ook rede neren ik neem ze wel op en haal de mensen van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) naar het insti tuut toe om hen erop te wijzen: Kijk. zo werken we hier en daar is geld voor nodig. Op die manier moet er uit te komen zijn Een probleem apart noemt hij de groep van ongeveer tweehonderd drugsverslaafden voor wie in de in richtingen geen plaats is ..Die cate gorie heb ik hier bewust buitengela ten. omdat de discussie daarover nog lang niet is afgerond. De gegevens over hun behandeling zijn uiterst somber cn gezien het genezingsper centage van tien procent, wat bitter laag is. vind ik dat je heel voorzichtig moet zijn met een vorm van opna medwang in deze gevallen Het NZR-bestuurslid R. Vegelien van de sectie geestelijke gezondheidszorg liet al eerder weten het van harte eens te zijn met het pleidooi van prof Beyaert In de samenleving bestaat een tendens om mensen die niet wil len worden behandeld, daartoe ook niet te dwingen. Blijft men daaraan tegemoet komen en deze categorie ernstig gestoorden is veelal niet bij ster gemotiveerd dan zal er volgens Vegelien een heilloze toestand ont staan Al was het alleen maar omdat patiënten die niet willen worden op genomen een grote kans lopen op een gegeven ogenblik in de gevangenis te belanden ..Het is afschuwelijk als mensen die eigenlijk in de gezond heidszorg thuishoren met kunstgre pen bij Justitie terechtkomen." aldus Vegelien Prof Beyaert .Ik denk dat dwang nooit helemaal is uit te sluiten, want er zijn echt gewoon mensen die niet in staat zijn zichzelf te melden voor een vrijwillige behandeling. Boven dien moet dan nog maar wordeaafge wacht of ze door de vrij harde sollici tatiepjxicedure heenkomen En tot slot „Een collega zei in een reactie dat ik moest uitkijken niet de hele democratisering en vermenselijking binnen de inrichtingen in diskrediet te brengen. Nou. ik zou de laatste zijn om die verworvenheden te onder schatten. want bij elkaar ls het een hele winst Dat hoeft echter niet in te houden dat je een bepaalde groep die recht beeft op behandeling zo in de kou laat staan Verplicht ADVERTENTIE Een man, een man die alles had, een buks. een Engels ochtendblad, een baard, een paard, een flipperkast, een lieve vrouw, een vlaggemast een stock car en een quadrofoon, die man riep toch: Ie gek gewoon! Wie ben ik dat ik dit verdien! Wat prachtig! Zero Magazine!' Geef Zero kado! "&-E MODERNISE CRD" Hij is zich er terdege van bewust dat het verplicht opnemen van deze cate gorie ernstig gestoorden, die net als ..normale" mensen ook soms agres sief zijn en niet tot in hun tenen gemotiveerd voor een behandeling, consequenties heeft voor de psychia trische ziekenhuizen „Dan moeten er maatregelen worden getroffen in de vorm van extra voorzieningen en het van rtificiat naar Moppen zullen altijd en overal verteld worden, zelfs tegen de verdrukking in. Letterlijk, als je de enorme hoeveelheden moppen ziet die uit Oosteuropese landen afkomstig zijn. Meestal zijn dat politieke grappen, vaak met een wrange ondertoon. Maar gela chen wórdt er om. juist als het eigenlijk niet mag. Om deze bij voorbeeld: De voorzitter van een kolchoz kfijgt te horen dat zijn eenheid subsidie van het ministe rie van landbouw krijgt. Hij roept zijn mensen bijeen en vraagt hoe ze dit onverwachte meevallertje willen besteden. Een van de boe ren wil een graansilo laten bou wen. maar anderen leggen hem uit dat dat geen enkele zin heeft omdat ze geen dorsmachine heb ben ..Geen nood, laten we dan een dorsmachine kopen" Wat heeft dat nou voor nut. zeggen de anderen, we hebben niet eens- spullen om te zaaien Laten we dan een vliegtuig kopen, oppert de oude boer De anderen kijken, hem vol medelijden aan en tik ken met hun wijsvinger op hun voorhoofd. Maar de oude boer houdt voet bij stuk een vliegtuig waar we allemaal in passen en dat ons ver naar het westen brengt Of die over die oude reactionaire, partijloze boerin Op haar sterfbed laat ze na de priêster de plaatselijke par tijfunctionaris halen en laat zich op het nippertje, tot ieders be vreemding. als partijlid noteren De zoon werpt zich snikkend voor haar bed: „O moedertje, waarom heb je dat gedaan? waarop de moeder antwoordt: „Luister, Wassili. als er dan toch iemand moet sterven kan het be ter een partijlid zijn". Antoine en Philippe Meyer heb ben een groot aantal van dit soort moppen en anekdotes bij eengebracht in het boekje „La chen met rode koontjes humor achter het IJzeren Gordijn" De grappen zijn afkomstig uit hun eigen verzameling en van mensen als Waldimir Boekowski. Zheng Yingxiang. Nathalie Gorbanews- kaja en anderen, onder wie twee ballingen die anoniem moesten blijven Overal worden moppen op dezelfde manier verspreid via Radio OBS. de beginletters van Odna Baba Skazala, verklaren de schrijvers. Letterlijk betekent dat „een vrouwtje heeft gezegd" waar de beide Meyers (althans Carla Berkhout die het boekje uit het Frans vertaalde» Radio Bab belkous van maakten. Iedereen die nieuws of moppen doorver telt. is dus Radio OBS en die „omroep" is voor de verspreiders van' het mond-tot-mond-pro gramma geloofwaardiger dan de staatskranten Prawda (Waar heid) en Izwestia (Nieuws», radio OBS zegt althans dat er geen izwestia in de Prawda staat, en geen prawda in de Izwestia Een paar moppen in het boekje zijn al bekend als Joodse moppen die nu als Russische of Poolse gepresenteerd worden Soms staat het er ook bij en natuurlijk kan de originele verteller best tegelijk een Rus of een Pool ge weest zijn. Sommige moppen zijn bovendien al tamelijk bekend, zoals die van die Rus en die Pool die samen een koffer geld vinden De Rus stelt voor de buit broe derlijk te delen, waarop de Pool roept: „Geen sprake van. dit keer doen we het fifty-fifty" Omdat je niet kunt blijven cite ren volgen hier tot slot nog een paar korte grappen Na de Hon gaarse opstand deed daar dit raadsel de ronde wat is het ver schil tussen Russen en nazi's1 Voor de Russen is iedereen een Jood Na de inval in Tsjechoslo waklje werd er eert mop verteld over Doebtsjek. een woord dat in het Russisch „kleine eik" bete kent. Vraagt iemand aan een Rus: wat doen jullie in dit land1 Antwoord: eikels rapen. En de laatste: toen Stalin de berejacht opende, gingen de konijnen in ballingschap, want ook al waren ze geen beren, ze hadden geen enkel papier om het te bewijzen Wie er meer wil lezen tegen de achtergrond van de hier en daar aangehaalde uitspraken van de grote leiders op of buiten con gressen vindt het boekje „La chen met rode koontjes" (een uit gave van H. J W. Becht. Amster dam) voor 12.90 in de boek handel De Engelse badplaats Bourne mouth heeft vrijwel in z'n geheel een poosje in het pikkedonker gezeten, nadat een uil tegen een hoogspanningsmast gevlogen was en kortsluiting had veroor zaakt Behalve dat er geen licht was. deed uiteraard ook de tv het niet. was de radio uitgevallen konden mensen met elektrische fornuizen hun potje niet koken gaven elektrische kacheltjes geen greintje warmte meer, kort om. er werkte praktisch niets meer Des te actiever waren de mensen van de gestoorde kracht- centrale en journalisten, aan wie een technicus de volgende ge ruststellende mededeling kon doen: „We hebben de uil gevon den; hij zal het nooit meer doen Net voor het diertje uit het ei wil kruipen, houdt een medewerker van het Skansen-terrarium in Stockholm het nog even voor de foto omhoog, liet is een jonge krokodil, een van de twaalf kro- kodillenbaby's die daar tegen- lijk geboren lijn. Een feestelijke gebeurtenis voor Skansen. want in heel Scandinavië schijnt nog niet eerder een krokodil in ge- vangenschap geboren te zijn. De Fnezen hebben ons al lang duidelijk gemaakt dat hun taal er niet alleen is voor huiselijk gebruik, maar de Groningers zijn in dit opzicht altijd veel vager geweest Toch rukt ook het Oro nings op in de kerk staat en maatschappij Zéker in de kerk. want de culturele raad voor de provincie Groningen kent een (zelfstandige) commissie die re gelmatig kerkdiensten in het Gronings vereorgt Deze commis sie maakt daarbij dan gebruik van de diensten van werkgroe pen. welke door de culturele raad belast zijn met het vertalen van bijbelgedeelten en het berijmen van kerkliederen Het klinkend resultaat van deze activiteiten valt te beluisteren op een gram mofoonplaat. getiteld „Gods laifde het gain end of swet' Een declamator, een .solist plus een reeks van Groningse koren zijn hiervoor aangetreden en onder toezicht van de bekende Gro ningse organist Piet Wiersma is een geheel tot stand gekomen dat een uitnemend midden houdt tussen 't voor de hand liggende en het onbekende De opnamen zijn gemaakt in de kerk van Farnsum, omdat daar een goed orgel staat en op de hoes staat het kerkje van Oostum. het meest gekiekte, getekende en ge schilderde kerkje' van de provin cie De belangstelling voor deze plaat was zo groot, dat de eerste persing al ls uitverkocht en men er een tweede, duizendtal tegen aan heeft gegooid Belangstellen den kunnen de plaat, die twintig gulden kost, bestellen bij de cul turele raad voor de provincie Groningen, Martinikerkhof 27 te Groningen Onbewust van wat zich vlakbij hen afspeelde, hebben drie kinde ren lekker in een kampeerauto geslapen, terwijl vier Jongelui de bestuurder overvielen, hem in de arm staken en met de wagen in clusief slapende kinderen wegre- den De bestuurder was de vader van Stanley (10» en Clarence (6) die met het driejarig kind van een kennis achterin de tn Los Angeles geparkeerde kampeer auto overnachten De politie ond de wagen pas terug na een telefoontje van een bewoner van een heel ander deel van de stad Het oudste jongetje had daar .s morgens aangebeld om te zeggen dat hij zijn vader kwijt was

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5