markim dreigt met kernafval Interesse voor het milieu groeiende Jacht op Kamal strijdig met vreemdelingenrecht' uirstekeling aan ord van Rode $uis vliegtuig Kamerstukken elektrische treinen kompleet v.a. 79.50 gvoer belangrijk voor Nederlandse centrales Advertentie postgiro valt verkeerd Kazerne-overval met 27 maanden bestraft PvdA in Senaat radicaler dan in Tweede Kamer Twee van drie Nederlanders verkiezen natuur- boven economisch belang At™mParap|u f J Stuur bloemen als iemand de hond in de pot vindt ÏENSDAG 28 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 K. Dor Haro Hielkema EILOO Kamal Mohammed en Mohammed haalde zijn muts t zijn tas en pakte het Heilig- oek, „het fundament van de Is- m" zoals hij het noemde. Zo kon j praten en zo wilde hij wel opde to. Ergens op een bovenkamer- e in een Alkmaars pand. En dat een geheimzinnige autorit, ni^ortdurend omkijkend of de- eemdelingenpolitie niet volgde, erjat gebeurde gisteren, in Heiloo il£c Alkmaar. i«e aankomst in Heiloo, 's mid- ro igs, was al zo merkwaardig. le|veral in het dorp kon je politie- rens signaleren, in een wijde tw^og rondom de gereformeerde k. Agenten van de veemdelin- n politie keken speurend rond. innen deelde ds. H. W. Weerden ee wat er dan aan de hand was. kerkeraad van de gerefomeer- kerk had namelijk besloten dat rii Marokkaan Kamal bescher- d$ing zou krijgen voor dreigende 'ai tzetting uit ons land door een lefdelijk onderdak in de pastorie n de kerk. 1 et besluit van de kerkeraad was baseerd op de overweging dat am als aanwezigheid als imam Je tor de Marokkaanse gemeen- t)l schap in Alkmaar van wezenlijk belang is en dat hij niet zomaar het land uitgezet mag worden zo lang er nog een beroepsprocedure tegen zijn uitwijzing loopt. De ge meenteleden waren schriftelijk op de hoogte gesteld van het kerke- raadsbesluit. De verwondering over de plotseling zo opvallende belangstelling van de politie hoeft dus eigenlijk niet eens zo groot te zijn. Aan alle kanten van de kerk stonden de rood-wit gestreepte busjes; agenten weigerden ant woord te geven op de vraag wat het motief van de actie was. Rechten Elke vreemdeling in Nederland heeft dezelfde rechten als iemand die onder ons geboren is, meent de kerkeraad. Het besluit om Kamals verzoek om bescherming wegens dreigende uitzetting te honoreren werd weliswaar niet unaniem ge nomen maar met een duidelijke meerderheid. Niet het kerkge bouw werd beschikbaar gesteld als „vrijplaats", maar de pastorie. De kerkeraad wensten geen ge bruik te maken van de wettelijke mogelijkheid Kamal te bescher men door een doorlopende gods dienstoefening, zoals vorig jaar in De Duif in Amsterdam gebeurde. De ketkeraad is bij zijn besluit uitgegaan van de gedachte dat „gastvrijheid" voor de Marokkaan voorop staat. „Ik zie dit besluit als een teken van verbondenheid met allen, die in deze wereld opge jaagd en benauwd worden", schreef de rapporteur van de ker keraad aan de gemeenteleden. „De overheid moet Kamal toe staan in Nederland te blijven en als imam te functionaren, totdat het hoogste rechtscollege in Ne derland een beslissing zou hebben genomen." De sfeer van jacht en opjagen heerste wel degelijk in en om Hei loo. Toen de persbijeenkomst in de kerk was beëindigd en ds Wier- da op het punt stond naar huis te gaan, verplaatste het politiecor- don zich ook naar de pastorie. En het plan om op een geheime plaats een ontmoeting te regelen met de ondergedoken voorganger van de Marokkaanse Islamieten, moest met veel omzichtigheid worden aangevat. Langs omwegen en met schijnbewegingen werden we naar een pand in Alkmaar gebracht. In de auto heerste voortdurend span ning. En was het vreemd dat toen de gedachten terug gingen naar een bezoek aan twee Russische studenten in Leningrad, jaren ge leden? Ook toen moest een grote omweg gemaakt worden om met Aardenne heeft gisteren een Tmtwerp ingediend ter goedkeu- de contracten tussen de Ne- Jndse kerncentrales en de buiten- te opwerkingsfabrieken. Die fa- n, in het Engelse Windscale en Cap la Hague, vrezen de ide jaren een opeenhoping van en willen dit zo nodig terugstu- laar de „leveranciers" in ons Die moeten dan zelf zorgen voor öslag vanm het radioactieve ma- **1. Minister Van Aardenne axrt de Tweede Kamer de contrac- uiclusief de nieuwe voorwaarden Öe opwerkingsfabrieken, goed te /e,za1 in elk geval niet dit jaar n of de Tweede Kamer daartoe ld is. Van Aardenne had in juni, |n door D'66 aangezwengeld de- hoop uitgesproken dat de ;r het wetsontwerp voor 1 janua- nstaande zou behandelen. Zo Idan vreesde de minister „dat de facten niet ingaan". In de toe- r bg op het gisteren ingediende fJintwerp rept de minister daar jojr in het geheel niet over. e%s een woordvoerder van het Iterie is de genoemde datum bepalend". De woordvoerder: itel hoeft geen consequenties te ■dien." Dat is ook de mening van de b^W. Don, voorzitter van de raad iis bestuur van de Provinciale infvse Energie Maatschappij eJM). die beheerder is van „Bors- at wel vast, dat een Kamer- Ierheid op dit moment niets voor behandeling van het wets- Een in juni ingediende rao- D'66. waarin uitstel werd be- ^9 HAAG (ANP) Een ongeveer jongeman is maandag- i als verstekeling meegevlogen het Nederlandse Rode Kruis iuig „Henri Dunant". Hij moet tijdens het lossen van het vlieg- [in de Cambodjaanse hoofdstad lm Penh hebben verstopt in een aldus een mededeling van de irmaatschappij Martin Air. ei- j^ar van de „Henri Dunant". pleit, kreeg ruime steun, ook van het CDA, de grootste regeringspartij. „We willen daarom zeker niet te veel haast maken," aldus CDA-woord- voerder Van Houwelingen. Een voor stel om de behandeling op te schor ten krijgt onze steun." Zo'n voorstel is te verwachten van D'66. Het Kamerlid mevrouw Lam- bers zou het liefst zien, dat de Kamer zich pas na de komende maatschap pelijke discussie over (kem)energie uitspreekt over de opwerking van re- Beslissing DEN HAAG (ANP) D'66-lei- der Jan Terlouw heeft de rege ring gisteren gevraagd om op tijd met de stukken te komen die in de Kamer worden behan deld. D'66 wil minstens één week van tevoren over de Ka merstukken beschikken om ge noeg tijd te hebben om ze te bekijken. „Het gebeurt herhaaldelijk dat wij pas tijdens het Kamerde bat over het materiaal beschik ken waarover wij een oordeel moeten geven." zei Terlouw. De WD'er Joekes viel Terlouw daarin als voorzitter van de vaste Kamercommissie voor fi nanciën bij. De commissie heeft een brief met een derge lijk verzoek aan het presidium van de Kamer gestuurd. ADVERTENTIE het tweetal in een klein kamertje te praten. Hetze De advocaat van de imam, mr. A. van Driel, proefde dezelfde sfeer: „Zo'n hetze als rondom de kerk in Heiloo is onbegrijpelijk". Volgens mr. Van Driel is deze „jacht op Kamal" in strijd methet vreemde lingenrecht. dat „niet-uitzetting tijdens beroepsprocedures over een verblijfsvergunning" als hoofdregel voorschrijft een uitzet ting tijdens die procedures alleen in uitzonderings situaties moge lijk maakt. „Staatssecretaris Haars van justi tie schendt zo het recht op een fair proces", meent mr. van Driel. Bo vendien luistert ze niet naar de locale overheid (de Alkmaarse ge meenteraad heeft via een motie met twaalf tegen vier uitgespoken dat Kamal het recht heeft om hier te blijven, omdat hij van wezenlijk belang is voor de Marokkanen) en naar kenners van het grote belang van een imam in de situatie van de Marokkanen: „Die leven in een diaspora", aldus van Driel. „Zij zijn overgeleverd aan hun ei gen krachten en die zijn nietsterk. Ze zijn anstig, weinig georgani seerd en hebben veel hulp nodig. Een imam kan een belangrijke sa- menbinende factor in zo'n ge meenschap zijn. Als de Marokka nen via het ministerie van gods dienst in hunland om een iman vragen, dan is de kans heel groot dat een Amicales-gezinde voor ganger wordt gestuurd, iemand uit een beweging als de Grije Wol ven. Dat kan een pro-Hassan-ge- zinde zijn, die de Marokkanen zou bewegen tot terukeer naar hun land." Iman Kamal gelooft dat hij be langrijk werk kan doen voor tien tallen gezinnen, die in de buurt van Alkmaar veelal werken in de bloembollenteelt en bij Hoogo vens. „Maar mijn landgenoten zijn nu bang geworden." zegt hij, als we met hem praten. „Bij de men sen, bij wie ik na de uitspraak van de president van de Alkmaarse rechtbank in oktober ondergedo ken was, is de vreemdelingenpoli tie wel zeven keer geweest. Die mensen voelen zich bedreigd. Zo lang ik ondergedoken ben, kun nen er geen godsdienstoefeningen worden gehouden in de moskee in Alkmaar." Vechten Omdat de Alkmaarse Marokka nen hem nodig hebben en om te laten zien dat hij een imam is (een bewijs daarvan is hem door de burgemeester van zijn geboorte plaats verstrekt), durft hij het risi co van arrestatie te nemen „Ik ben geen misdadiger", zegt hij. ..Nederland noemt zich een demo cratisch land. Dan moet de over heid ook het uitoefenen van onbe kende godsdiensten toestaan. Nu word ik achterna gezeten." Kamal wil daarom vandaag ook met mr. Van Driel naar Den Haag om daar voor het college van adviseurs van staatssecretaris Haars te verschij nen: „Ik wil vechten voor mijn godsdienst", zegt hij. De mededeling dat Van Driel van morgen voor de adviescommissie vreemdelingenzaken in Den Haag moet opdrijven, is de Alkmaarse advocaat gisteravond pas gedaan. Het was een telefoontje van het hoofd van de Alkmaarse vreemde lingendienst in opdracht van de rechterhand van staatssecretaris Haars. de directeur vreemdelin genzaken. „Ik mag Kamal meene men. maar dan wordt hij wel on der politiebegeleiding gesteld. Dat mag in een rechtsstaat als Neder land toch niet mogelijk zijn", zegt Van Driel, voordat Kamal weer naar zijn schuilplaats gaat: „Naar een plek waar mensen hem nor maal bejegenen. i°^ onze parlementsredactie s*j HAAG De Tweede Kamer weigert een spoedige behandeling van een wetsontwerp dat land dreigt op te schepen met extra radioactief afval. Engeland en Frankrijk willen de hen opgewerkte splijtstof uit de twee Nederlandse kerncentrales Dodewaard, Borssele ap nodig terugsturen naar ons land. Een eventueel „nee" van de Tweede Kamer kan leiden i fluiting van de kerncentrales. Minister Van Aardenne waarschuwde al, dat een regelmatige ^r van splijtstofelementen naar Engeland en Frankrijk noodzakelijk is om Dodewaard en afsele in bedrijf te houden. actorbrandstof. Die discussie duurt twee jaar. „Eigenlijk had de minister het wetsontwerp niet mogen indie nen," meent mevrouw Lambers, „hij doet het voorkomen alsof er geen motie ligt." Van Aardenne is allerminst van me ning dat de Kamer moet wachten op de uitkomsten van de maatschappe lijke discussie. Het goedkeuren van de contracten staat volgens de be windsman „los van een eventuele de finitieve beslissing over het gebruik van kernenergie." De minister houdt de Tweede Kamer voor wat de gevolgen zijn van een eventueel „nee" tegen de contracten. Worden de bestaande splijtstofele menten niet langer opgewerkt, dan zullen de Nederlandse kerncentrales, bij gebrek aan alternatieven, stilge legd moeten worden. Ook PZEM-top- man Don vreest dat „sluiting op den duur onvermijdelijk is," als de minis ter het wetsontwerp niet door de Ka mer weet te loodsen. Van Aardenne waarschuwt ook, dat het probleem van het afval alleen maar groter wordt als de opwerking niet doorgaat. Blijven de splijtstof staven uit de centrales in ons land, dan is een langdurige, bovengrondse opslag vereist. Door opwerking wordt de uiteindelijke hoeveelheid radio-ac tief afval juist verminderd, zegt de minister. Hij meent dan ook dat het (niet vóór 1990 teruggestuurde) afval geen „onoverkomelijke problemen" oproept. Een beeld van de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Aan de tafel rechts rit de regering. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een pagina-gro te advertentie van de postche que- en girodienst, die gisteren in vrijwel alle dagbladen ver scheen, is het ministerie van onderwijs volkomen in het ver keerde keelgat geschoten. In de advertentie werd uiteenge zet „waarom het ministerie van onderwijs moet weten dat je postgiro neemt". Het ministe rie blijkt daar echter helemaal niet van gediend te zijn. Volgens de voorlichtingsdienst van het departement sugge reert de advertentie dat stu denten een postgiro moeten hebben om nun studietoelage te laten overmaken „Dit is on juist." zegt de voorlichtings dienst. „De studietoelage kan op een postgirorekening wor den gestort, maar even zo goed op een bankrekening." De zinsneden waarover het mi nisterie vooral is gevallen, luid den als volgt: „Je studeert ver der. Je zorgt nu voor jezelf en woont wellicht op kamers. Al met al zat het Je niet tegen. De minister helpt je zelfs een handje. Maar waar moeten zijn mensen je studietoelage op storten? Op je postgiro Waar anders? Die onbeantwoor de vraag, daar zit het hem in. meent het departement. Commentaar van de postche que- en girodienst: „Wij zijn het niet eens met het ministe rie. Het betreft hier een gewone advertentie in een reeks van advertenties die zich richten op een bepaalde doelgroep, name lijk de jongeren." ADVERTENTIE ARNHEM Het gerechtshof in Arn hem heeft Jan S. (20) uit Apeldoorn veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden van wege diens deelname aan de overval op de Detmar-kazerne in Eefde bij Zutphen. Deze straf is drie maanden lager dan het vonnis van de recht bank in Zutphen en de eis van de procureur-generaal Jan S. pleegde de overval met twee stadgenoten in de nacht van zaterdag 24 op zondag 25 februari. Het trio drong gewapend het kantoortje van 'de wacht binnen en sloot de vier aanwezige soldaten op in een cel. Ze gingen er vandoor met wapens en munitie Beide andere overvallers werden door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot celstraffen van drie en een half jaar en twee jaar en drie maanden Alleen Jan S. ging in hoger beroep Hem werd ook nog een groot aantal diefstallen van rijwielen en enige au to's ten laste gelegd Voor grote jongens Imp. Gcskus b.v. - Putten. Nieuwe kernwapens Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerder heid van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer lijkt een aanzienlijk radicaler stand punt over de modernisering van de kernwapens in te wil len nen\en dan de Tweede Ka merfractie van deze partij en kele weken geleden heeft gedaan. Zo bleek de Senaatsfractie zich giste ren zeer wel te kunnen vinden in de uitspraak, dat het „ongewenst is in Nederland nieuwe kernwapens te sta tioneen en tot kwalitatieve of kwanti tatieve uitbreiding van het kernwa penarsenaal in Europa over te gaan. Een motie Beckers-De Bruijn (PPR) van deze strekking is eerder door een meerderheid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en ook van de Kamer verworpen. De PvdA-fractie schatte in. dat op basis van een der- geljke motie niet succesvol onder handeld zou kunnen worden met Rusland over vermindering van de kernwapens. De meerderheid van de fractie gaf er de voorkeur aan een dergeljke inspraak vooralsnog te bin den aan een termijn van twee jaar Dertien PvdA-kamerleden stemden desondanks voor de motie-Beckers, Bas de Gaay Fortman (PPR) diende gasteren echter dezelfe motie bij de Eerste Kamer in Weliswaar meende hij dat de besluitvorming „zoals die aan de overzijde plaatsvindt, hier niet nog eens behoeft te worden over gedaan." Maar in deze „principiële en diepingrijpende kwestie" wilde hij echter een uitzondering maken En naar het zich liet aanzien met succes. Een drietal PvdA-senatoren. onder wie Jan Nagel en Martha Vonk ble ken bereid de motie mede te onderte kenen en in de wandelgangen bleek er bij de overige PvdA-senatoren sympathie te bestaan voor de motie Paradoxaal Bas de Gaay Fortman concludeerde dat het denken over de kernbewape ning vol zit met paradoxen: het is niet de bedoeling dat kernwapens worden gebruikt, maar het is ook niet de bedoeling dat zij niet worden ge bruikt. De produktie van de SS-20 raketten door de Sowjet-Unie moet ons niet bewegen tot beperking van ons programma, maar tot aanschaf van Pershing II en Tomahaw kruis ra ketten. Maar die modernisering zal wel de Sowjet-Unie tot beperking van haar programma. En wie gelooft dat. aldus De Gaay Fortman Paradoxaal noemde hij ook de rede nering over de mogelijke invloed van Nederland in de NAVO. Die zou Ne derland alleen dan kunnen uitoefe nen als het in de pas blijft lopen met de bondgenoten Maar als ons land iets heel anders wil dan die bondge noten, dan betekent in de pas lopen per definitie dat ons land geen in vloed uitoefent, Zo lijken wij veroor deeld tot het volgen van de besluit vorming door anderen. Hij meende daarom dat een alternatief veilig heidsbeleid begint met een radicaal nee tegen de dreigende kernwapens 'Iets mis' Overigens staat het nog niet vast. dat de PvdA Eerste Kamerfractie zich uiteindelijk ook voor de motie zal uitspreken. In de loop van de avond kregen een aantal fractieleden in de gaten dat er „iets mis was met de motie." Er zal daarom voor de stem ming nog fractieberaad plaatsvinden Anders dan de PvdA-fractie bleek de CDA-fractie van de Eerste Kamer juist een soepeler standpunt in te nemen over de modernisering van de kernwapens dan hun collega's in de Tweede Kamer Fractievoorzitter Van Hulst vroeg zich af of „Amerika opnieuw en voor de derde maal be reid is voor Europa te sterven Het antwoord op deze vraag wordt naar zijn mening mede bepaald door de mate van bereidheid van Europa om zelf offers te brengen Voor eigen vei ligheid." Van Hulst waarschuwde de regering ervoor „zich niet door een eenzijdig Nederlands standpunt bui ten de internationale discussie te plaatsen O De fractievoorzitter ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De belangstelling voor de bescherming van natuur en milieu is groter dan ooit tevoren. Het milieu is niet, zoals wel wordt beweerd, „uit", terwijl het eveneens onjuist is dat het de mensen nu alleen zou gaan om de economie en de werkgelegenheid. X 0U6HLE GAAAN JINEVER Jioel u proeven, die isncwcldig Twee van de drie Nederlan- ders zijn, zoals bleek uit een onlangs in opdracht van Na tuurmonumenten gehouden onderzoek van bureau Lagen dijk, „geïnteresseerd tot zeer geïnteresseerd" in natuur- en milieuzaken. Bovendien kiest eenzelfde aantal Nederlan ders, wanneer moet worden gekozen tussen natuur- en mi lieubehoud en economisch be lang. duidelijk voor het milieu. De conclusie hieruit is. zo stel de gisteren de voorzitter van de stichting Natuur en Milieu, dr. S. Parma. dat de mensen in de gaten hebben dat onze welvaart voos is als ze afkom stig is van roofbbuw op het natuurlijk milieu. De Neder landers hebben een gezondere kijk op economie en milieu dan veel politici en economen die nog altijd verkondigen dat de problemen van deze wereld kunnen worden opgelost als wij in het rijke westen maar stevig doorgaan zo snel en zo veel mogelijk te consumeren: Overzicht Dr Parma zei dit bij het ver schijnen van het „Actieboek natuur en milieu", waarvan hij in Den Haag het eerste exemplaar aanbood aan mi nister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) Het actieboek is een handleiding voor burgers die zich willen inzetten voor milieubehoud. Het biedt een overzicht van de talloze problemen en bedrei gingen en het geeft de burger of een actiegroep de wegen aan die ter behartiging van het milieubelang kunnen wor den bewandeld. Minister Ginjaar noemde het verheugend dat uit het onder zoek rs gebleken dat de be langstelling voor natuur en milieu buitengewoon groot is. Toch plaatste hij een enkele kanttekening: zo had hij graag het antwoord willen we ten op de vraag wat de men sen bereid zijn te doen en te laten voor natuur en milieu. Zelf opperde minister Ginjaar dat er misschien wel eens een tegenstelling zou kunnen be staan tussen de belangstelling voor het milieu en het indivi duele gedrag Handvat Het actieboek. aldus minister Ginjaar, komt op een goed moment. Hij wees erop dat in april volgend jaar de wet alge mene bepalingen milieuhygië ne in werking treedt, waarin Het eerste exemplaar van het aktieboek aan de Stichting Natuur en Milieu wordt in het Haagse Nieuwspoort overhandigd aan minister Ginjaar door de voorzitter van de stichting de beer Parma (rechts). de spraak en de beroepsmoge lijkheden van de burgers bij de milieuwetten worden gere geld. De overheid geeft hierbij instrumenten aan de burger, maar deze moet dan wel we ten wat hij wel en wat hij niet kan doen Het boek biedt de burger een handvat en dat is ook voor de overheid van be lang. Daarom hebben de mi nisteries van CRM en Volks gezondheid en milieuhygiëne de uitgave van het actieboek dan ook financieel gesteund, aldus minister Ginjaar Jan Swart van de Gelderse milieufederatie meent dat het actieboek eigenlijk veel eer der had moeten verschijnen om alle mensen die op plaat selijk niveau voor natuur en milieu zijn opgekomen of wil len opkomen, beter te bewa penen Zeven jaar geleden reeds werd een dergelijk boek aangekondigd Hoewel het nu onder een andere titel en in een andere vorm is versche nen. aldus samensteller Vic Langenhoff. is de opzet dezelf de gebleven een zo goed mo gelijk gereedschap aanreiken aan mensen die aan de slag willen voor het milieu Actieboek natuur en milieu, samengesteld door Vic Lan- genhofb 176 blz. Uitgave Stichting Natuur en Milieu, 's-Graveland. Te bestellen door overmaking van 10,50 op postgiro 9933 t.n.v. Na tuurmonumenten 4e VGrave- land. De fractievoorzitter van de WD Haya van Someren, vroeg zich af of tegenstanders en twijfelaars wel be seffen. „dat het mogelijk is een met geheel, maar op essentiële plekken verwoest Europa in handen te krij gen". Dit telt volgens haar temeer bij de onzekerheid over de Amerikaanse reactie „Nu de grote atoomparaplu onbruikbaar is geworden moeten we komen tot een lager niveau van bewa pening. zo meende zij. ADVERTENTIE fteuroo mtertioti ttut ginnt voor utv Dioemengroet Konlngmne gnent 135, 2514 AM Den Hl»g

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3