Bezetters Iran: mijnen gelegd in ambassade VS 5 Rente tot 500 gulden vrij van belastingen Politie legt cordon om kerk Trendvolgers moeten weer geld inleveren Kiesuwkado i Herhaling [deze krant aanoogst n Russen lt tegen t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolkt HET WEER KOERDISTAN B.V. Wijnstekers feer-gevoelig VN-debat uitgesteld riottisch Front Ian Smith It vervolgen Verhoging kost schatkist 25 miljoen Tichonow mogelijk opvolger Kosygin Dreigende uitzetting Marokkaanse iman voorlopig voorkomen Omstreden Bestek-korting Verhoging van hypotheekrente Trouw Zo lees je nog eens wat Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I rouw H 37STE JAARGANG NR 10813 - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 Veel bewolking en af en toe wat regen ol motregen Middagtemperatuur omstreeks elf graden. Matige zuidwesten wind. windkracht drie vier. Donderdag en vrijdag: Vrij zacht met veel bewolking en later regen Morgen zon op: 00.22 onder: 16.35. Maan op. 14.50 onder: 02.29. 969 Oosters tapijthuis '197 Korevaarstr - Mogewoerd - Lelden Tien jaar vertrouwd irv de randstad Dat vieren wij met u met speciale. Jl 'BI LEI 'MAANBIEDISGEN ouderwetse service volop parkeren LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 3: vdA in Senaat idicaler AGINA 4: adiotechnici reigen met akties IGINA 9: akbeweging: een korting ociale uitkeringen IGINA SPORT: tGINA ECONOMIE: alhelm heeft veel ed voorkomen 'oningmarkt niet >epel genoeg IGINA SERVICE: linaire rubriek, strips, feuille- puzzel, radio- en tv-program- i, weeroverzicht. TEHERAN, NEW YORK (Reuter, AFP, AP) De radicale islamitische studnten die in Teheran de Amerikaanse ambas sade bezet houden en 49 Amerikanen in gijzeling hebben, hebben gisteen de waarschuwing laten horen dat zij mijnen hebbenglegd ophet gehele terrein van het gebouw. De Ameri kaanse regering is bereid rekening tehouden met het Iraanse verzoek om het debat in de Veiligheidsraad niet eerder te beginnen dan aanstaande zaterdag. (OU (AP) De graanoogst van ar in de Sowjet-Unie valt flink Zij zal 179 miljoen ton bedra- 7 miljoen ton minder dan ver- L Deze cijfers zijn gisteren door lussische president Leonid jew bekend gemaakt. De oogst s 58 miljoen ton minder dan die orig jaar. -aanopbrengst zal de slechtste inds 1975 toen de boeren in de it-Unie slechts aan 140 miljoen wamen. Deskundigen wijten de ijkheden aan een tekort aan en problemen met de droogap- uur. Dat zou er toe kunnen lei- lat de oogst nog eens zo'n 20 en ton minder wordt. De aankondiging van de studenten dat het ambassadeterrein vol ligt met explosieven moet volgens diploma ten gezien worden als een waarschu wing aan het adres van de Ameri kaanse regering niet te proberen via een commando-actie van Amerikaan se mariniers de gijzelaars vrij te krij gen. Maar tevens houdt het een waar schuwing in voor al te enthousiaste islamitische revolutionairen, die ge durende de islamitische feestdagen van donderdag en vrijdag zouden kunnen proberen de ambassade te bestormen. Vrees voor een Ameri kaans militair ingrijpen klonk ook door in uitspraken van ayatollah Khomeini, die de dag te voren zijn volk opriep zich massaal te trainen en een jeugdleger te vormen. Daar werd gisteren onmiddellijk gehoor aan ge geven door studenten die op grote, schaal wapens uitdeelden en door de- monstranten die met enorme zwaar den de straat opgingen. Ook d,e Iraan se strijdkrachten voerden hun acties te land, te zee en in de lucht op. ADVERTENTIE CHUTTERSVELD Corduroy /int het met glans als het op waliteit aankomt: et op het etiket of angkaartje met het chuttersveld-merk kende overigens dat hij de studenten in de ambassade ooit toestemming zou hebben gegeven de gijzelaars te doden als de Verenigde Staten een militaire actie tegen Iran zouden on dernemen. Volgens hem worden zijn uitspraken verdraaid door de „zionis ten en de propaganda van Carter", en hij vroeg zich af of Carter nog wel in staat geacht moet worden zijn eigen land te leiden. Niet iedereen in Iran staat pal achter de ayatollah en zijn ideeën over de islamitische revolutie. Het Iraanse „Nationale Front", bestaande uit po litieke groeperingen die een midden koers volgen, heeft gisteren een scherpe aanval gericht op Khomeini en gezegd dat de nieuwe grondwet, waarover het Iraanse volk zich op 2 december moet uitspreken, het land „vrijwel zeker tot de anarchie" zal leiden. In een open brief aan Khomei ni in het grootste ochtendblad in Te heran, zei het Front dat de huidige koers van de ayatollah de vernieti ging kon betekenen van de revolutie die tot het vertrek van de sjah heeft geleid. Een belangrijke figuur in het Uitstel Nationale Front is oud-premier Ba- Volgens de laatste berichten uit New zargan, die drie weken geleden met York, zal het echte debat over de zijn hele kabinet is afgetreden uit crisis tussen Iran en de Vererügde onVrede met de bezetting van de Staten hiet voor aanstaande zaterdag Amerikaanse ambassade. Bazargan beginnen. Dé Iraanse minister van had overigens al veel eerder meege- buitenlandse zaken Abolhassan Bani deeid dat hem het regeren onmoge- Sadr had om uitstel gevraagd omdat Ujk werd gemaakt door de voortdu- hij in verband met de islamitische rende bemoeienissen van Khomeini feestdagen niet eeder naar New York en het ongecontroleerde optreden r0" kP"?en Washington maakte gis- Van alle mogelijke revolutionaire )EN (Reuter, ANP) De woord- er van het Patriottisch Front. Musarurwa, heeft gistermiddag d dat als het patriottisch Front toekomst aan de macht in Zim- Rhodesië komt de blanke lei- in Smith veilig in het land kan n. In het verleden heeft het Pa- isch Front gedreigd Smith in van beschuldiging van oorlogs- iden te stellen. het erkennen van de mogelijk- voor het Front om na de ver- igen de macht in handen te krij- Smit realistisch. Zijn toekomst van zijn eigen houding af en zal Zen of hij met de veranderende kan meegaan", aldus Musarur- let is voor de eerste keer dat s de Londen-conferentie zowel atriottisch Front als de delega- n de multi-raciale regering-Mu- a met nieuwe verkiezingen in- len. Ibury is het huidige parlement batten over de Britse voorstel- Dor de grondwetsregeling en de zingen begonnen. Met de ver gen in het vooruitzicht zijn er en in totaal 195 politieke gevan- vrijgelaten. Vorige week heeft er Muzorewa aangekondigd dat de toekomst nog eens 1.300 genen zullen vrijkomen. Am- International, de organisatie oor de rechten van de mens heeft de schatting gemaakt nog tussen de 8.000 en 15.000 e gevangenen in de gebieden Ier de staat van beleg vallen vastgehouden. teren bekend wel tot zaterdag te wil len wachten. De Raad kwam gister middag wel bijeen om de openbare bijeenkomst, later in de avond voor te bereiden, maar na de Amerikaanse aankondiging hoefde er slechts over procedure-kwesties gepraat te wor den en maakten VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim en de voorzitter van de Raad de Boliviaan Sergio Pa- lacias de Vizzio enkele korte algeme ne opmerkingen. In Teheran bagatelliseerde Khomeini het debat in dé Raad als bij voorbaat en zei niet van plan te zijn zich te houden aan besluiten in de Raad „die door de Verenigde Staten gedicteerd zouden worden". Volgens Khomeini is een debat in de Veiligheidsraad voorgekookt en is een beoordeling van de wandaden van de sjah en die van de Amerikaanse spionnen in de ambassade alleen mogelijk in Iran zelf. „De bewijzen hiervoor bevinden zich in Iran en kunnen niet naar het buitenland overgebracht worden". al dus de ayatollah. Hij houdt nog steeds vast aan een proces tegen de gijzelaars in Iran zelf. Khomeini ont- groeperingen. De Iraanse marine doet pogingen haar paraatheid op te voeren om „een mogelijke aanval van de Verenigde Staten" te weerstaan. Het oorlogsschip „Artemiz" maakt aanstalten de havenstad Bandar Abbas in de Perzische Golf te verlaten MOSKOU (Reuter, AP. AFP) De vice-premier van de Sowjet-Unie en naaste medewerker van partijleider- president Leonid Breznjew, de 74-ja- rige Nikolaj Tichonow is gisteren be noemd tot lid van het politburo van de Russische communistische partij. Er wordt rekening meegehouden dat hiermee de eerste stap is gezet naar Tichonows opvolging van de huidige ziekelijke premier Alexej Kosygin. De Kamer debatteert deze week over de belastingen voor volgend Jaar. De laatste jaren is spaarrente belasting vrij tot maximaal tweehonderd gul den. Bij een vrijstelling tot vijfhon derd gulden zou wel eventuele rente op leningen eerst moeten worden ver rekend met dc rente op spaargelden. Door deze „saldering" kost de optrek king tot vijfhonderd gulden de schat kist slechts vijfentwintig miljoen gul den per jaar. Dat bedrag kan volgens CD A-er Van Rooijen, indiener van de twee voorstellen, komen uit de wetjes die lekken in belastingwetten moeten dichten. De opbrengst van deze repa raties was eerst gedacht voor verlich ting van vermogensbelasting voor be paalde groepen. Maar die verlichting is een jaar vertraagd. De belastingvrijdom betekent dat kleine spaarders een potje tot onge- veer zesduizend gulden belastingvrij BdlZlIlC kunnen sparen. Een Kamermeerderheid is er ook voor een voorstel van CDA, WD en SGP om de huidige ruimgestelde re gels te handhaven, waar het gaat om bedrijven toe te staan verliezen uit het ene jaar te verrekenen met win sten uit een ander jaar, voordat de winstbelasting wordt geheven. Voor het overige kunnen de belastingplan nen van het kabinet wel op een meer derheid rekenen in de Tweede Ka- Van een onzer verslaggevers HEILOO De Vreemdelin genpolitie van Alkmaar heeft gisteren lange tijd tevergeefs een cordon gelegd om de kerk en de pastorie van de gerefor meerde kerk in Heiloo in een poging om illegaal in ons land verblijvende Marokkanen te arresteren. Aanleiding was het voornemen van de kerke- raad om de imam Kamal te beschermen tegen dreigende uitzetting uit Nederland. De iman. de voorganger van de Ma rokkaanse Islamitische Gemeen schap in Alkmaar, bleei echter onder gedoken en zal mogelijk later een tijdelijk onderdak krijgen in de pas torie van de gereformeerde kerk. Eer- dere verzoeken van Kamal aan ande re kerken ln de regio Alkmaar om bescherming werden negatief beant woord. Vergadering Kamal zal vermoedelijk vanmorgen Imam Kamal Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De „trendvolgers" zullen op 1 janua ri opnieuw verplicht een stukje van hun salarisver hoging moeten inleveren. Het gaat om de omstre den Bestek-kortingen. Een wetsontwerp om de nieuwe korting van bovenaf op te leggen, ligt nu bij de Raad van State, en zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De trendvolgers zijn de rond vierhon derdduizend werknemers in gezond heidszorg en gesubsidieerde instellin gen. Zij plegen met hun CAO-lonen de salarissen bij de overheid te vol gen. Minister Albeda (sociale zaken) is het niet met de bonden van over heidspersoneel waarin ook de trendvolgers zijn georganiseerd eens kunnen worden over een vrijwil lige korting. Nadat de Tweede Kamer had uitge maakt dat er gekort zou worden op de salarissen van de echte ambtenaren, hadden de bonden zich daarmee ver zoend. Zij bleven zich echter verzet ten tegen dezelfde kortingen voor trendvolgers. Zij wezen erop dat de trendvolgers in tegenstelling tot echte ambtenaren wel normaal alle sociale premies betalen, en ook in de verdere rechtspositie (ontslagen kun nen worden en dergelijke) minder sterk staan dan ambtenaren. Volgens het kabinet is de rechtspositie van trendvolgers niettemin toch nog zo veel beter dan die van CAO-werkne- mers in het bedrijfsleven, dat de sala riskortingen gerechtvaardigd werden gevonden. De bonden verklaarden zich niette min bereid tot vrijwillige salariskor tingen, mits de opbrengst volledig zou worden gebruikt voor extra ar beidsplaatsen in de welzijnssectoren. Dit voorjaar werd men het hierover echter niet tijdig eens. Daarop be sloot het kabinet de korting wat 1 juli betreft bij wet op te leggen. Schijn Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het is zo goed als zeker dat vanaf volgend jaar rente op spaargeld tot een bedrag van vijfhonderd gulden belastingvrij wordt. Er zijn hiertoe zowel door PvdA als door CDA, WD en SGP wijzigingen ingediend op de belastingplannen van het kabinet voor volgend jaar. Het is niet waarschijnlijk dat het kabinet de wens van zo'n brede Kamermeer derheid zal willen torpederen. Later is Albeda gekomen met zijn ..arbeidsplaatsenplan". Dat plan moest mede dienen om de bonden te laten zien dat de opbrengst van de kortingen ten goede zou komen aan extra arbeidsplaatsen. De bonden hebben echter van meet af aan be weerd dat het arbeidsplaatsenplan van Albeda voornamelijk schijn was. Allerlei uitbreidingen, die al in de molen zaten en er toch wel gekomen zouden zijn, waren ln dit plan bij elkaar geveegd, volgens de bonden. Uitgebreid overleg tussen enkele mi nisters en de bonden, vervolgd met uitwisseling van brieven in de loop van het najaar, leverde echter voor Albeda niet de vurig gewenste mede werking van de bonden aan een vrij willige korting op. Daarom komt hij nu opnieuw met een dwangwetje. De korting op 1 januari zal waarschijn lijk net als die op 1 juli liggen tussen 0,3 procent voor de laagste, oplopend tot 0,7 procent voor de hoge sala rissen. Het eerste dwangwetje van juli werd door de hele vakbeweging hoog opge nomen. Zij zagen het als een direct ingrijpen van de overheid in de con tractvrijheid van CAO-partners. Het ging toen om afgesloten en al lopende CAO's. Er loopt ook nog een beroeps zaak van een van de bonden over dit wetje bij de Internationale Arbeids Organisatie. Minister Albeda was er dan ook veel aan gelegen tot overeen stemming te komen over de vervolg- kortingen Dat zou de bedorven sfeer tussen kabinet en de vakcentrales FNV en CNV wat hebben kunnen opklaren. In plaats daarvan wordt nu verwacht dat de vakbeweging weer flink tekeer zal gaan tegen het nieuwe dwangwetje. Van onze redactie economie AMSTERDAM De ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt zijn voor de Amro-Bank aanleiding ge weest tot het besluit, de hypotheek rente met een kwart procent te ver hogen. Als gevolg hiervan is de rente voor standaardhypotheken op 10'/. pro cent gekomen, voor hypotheken met gemeentegarantie op 10 procent en voor tophypotheken op 10'/: procent. mer, ook al is vooral de WD niet enthousiast over de meeste verho gingen. In de Kamer is verder een meerder heid in elk geval CDA en PvdA voor afschaffing van de motorrijtui genbelasting onder gelijktijdige op voering van de benzine-accijns. Dat zou niet het bezitten, maar het ge bruiken van de auto belasten. Het zou een selectiever autogebruik moe ten bevorderen. En tot beparing van energie moeten leiden. •Vervolg op pagina 14 Regeren is Sorry, Ja. inderdaad, vooruitzien natuur lijk. Zo weten wij er nóg wel een paar Maar het schijnt toch weer in de krant te moeten, nu Kamerlid Terlouw de regering heeft moeten vragen om voortaan de stuk ken gewoon behoorlijk op tijd te sturen. Zodoende. Boelseerset (A> Authentiek Slavisch Boelseerklei mei verf' m 3 kleuren en kleedje mei fraai dicrmnticf Als onder legger o f voor de sier Lederen halstasje (D) in Den Haag verschijnen in een ver gadering van de adviescommissie vreemdelingenzaken om daar zijn ei gen verhaal te kunnen vertellen. De Marokkaan mag dar komen, maar zal vrijwel zeker direct daarna door de vreemdelingenpolitie gearresteerd worden. Dit vertelde de advocaat van de imam, mr A. van Driel uit Alkmaar Volgens mr Van Driel zal Kamal dit risico nemen om tegenover de advies commissie te getuigen over het be lang van zijn aanwezigheid voor de Marokkaans-Islamitische Gemeen schap ln Alkriraar Kamal is ln 1977 naar Alkmaar geko men op verzoek van de Marokkanen. Het verblijf van de imam wordt volle dig door de Marokkanen zelf betaald. Ondanks het feit dat Kamal daar door recht heeft op een verblijfsver gunning en hij op grond van zijn imam-zijn geen vergunning nodig heeft, mag hij niet in Nederland blijven. De president van de rechtbank in Alkmaar heeft geweigerd uitzetting teverbipden, maar mr Van Driel is daartegen in hoger beroep gegaan bij het gerechtshof in Amsterdam. De Alkmaarse advocat vindt dat een be slissing van het gerechtshof afge wacht dient worden voordat Ka mal definitief uitgewezen mag worden. Meer nieuws op pagina 3 penseeltje Wordi zonder u\cn ownhitrd. Schroevedraa ierset (B) Grote kleine en knnskopsthroevc- draaier in een I land greepje mei Sierlijke eenvoud en praktisch nmslugmechumek. voor extra gemak. bovendien ";l,urel leder met gevlochten koordje Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Lil erkentelijkheid ontvangt u een \an deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: t Postcode en plaats: Uw naam: l N* adres: -Giro: Postcode en plaats .Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voorde eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17 Kado naar keuze DA. DB. DC DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginlbrmatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1