Pais legt vrijheid van hoogleraren aan banden Voor 1 januari geen wet op verplichte aftopping J2ST Aftrek va giften 40-urige werkweek en kortere vakantie Raadleden lopen weg: stemming kan niet doorgaan Burgemeester veroordeeld Kabinet wil opbloeiend loonoverleg niet verstoren FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 12-R>| Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) en zijn ambtgenoot Van der Stee (landbouw) willen de vrijheid van hoogleraren en lectoren aan banden leggen. Er komt een vaste regeling voor werktijden en vakanties, die hetzelfde zal zijn als die van het overige personeel aan rijksuniversiteiten en hogescholen. Dit blijkt uit een ontwerp-rechtsposi- Uereglement wetenschappelijk on derwijs. dat de bewindslieden voor commentaar hebben toegezonden aan de universiteiten en personeels- centrales. Uitgangspunt voor het nieuwe reglement is het Algemeen Rijks Ambtenaren Reglement (ARAR). Tot nu toe is de rechtsposi tie van hoogleraren en lectoren voor een belangrijk deel gebaseerd op (ver ouderde) reglementen van 1931. Daarin zijn werktijden en vakanties niet geregeld Met het nieuwe reglement willen Pais en Van der Stee die erbij betrokken is vanwege de landbouwhogeschool in Wageningen de rechtspositie van hoogleraren en lectoren gelijk trekken met die van de overige rijks ambtenaren aan universiteiten. Dat betekent een veertig-urige werkweek en een vaste vakantieduur Uitzonde ringen daarop, vanwege speciale werkzaamheden, blijven overigens mogelijk BRUNS8UM (ANP) Dertien van de 21 raadsleden van Brunssum hebben verhinderd, dat een vdorstel van B en W tot sloop van de wijk Rozengaard in stemming werd gebracht. De der tien verlieten demonstratief de raads zaal. waardoor er niet voldoende raadsleven overbleven om beslissin gen te nemen. Deze situatie ontstond, nadat de frac ties van CDA en CPN lieten weten dat zij een plan van minister Beel- aerts van Blokland in stemming ge bracht wilden zien. In een brief aan de bewoners van Rozengaard schreef de minister dat hij het meest ziet in een mengplan (gedeeltelijk herstel en gedeeltelijke sloop) voor de 260 mijn werkerswoningen. Burgemeester Hoogland van Brunssum weigerde het plan van Beelaerts in stemming te brengen. Dit was voor de zeven CDA-raadsleden aanleiding hun bie ten te pakken PvdA. PAK en CPN volgden dit voorbeeld Het CDA-raadslld Palmen tel ..bin nen tweemaal 24 uur" een nieuwe raadsvergadering te verwachten. De CDA-fractie zal zijn standpunt hand haven en zo nodig een nieuw voorstel tot stemming indienen. Volgens een woordvoerder van het ministerie kwam het tot nu toe wel voor dat de vakantie van een hoogle raar of lector zich uitstrekte van mei tot augustus, dus gedurende de perio de waarin geen colleges werden gege ven. Met het nieuwe reglement wordt hieraan een einde gemaakt. Bijbanen In het reglement zijn nog geen uitge werkte bepalingen opgenomen voor eventuele bijbanen van hoogleraren en lectoren. Maar uit de toelichting op het nieuwe reglement blijkt dat daar wel ruimte voor is. Voorlopig zullen de kroondocenten zich moeten houden aan de bepalingen die ook voor andere ambtenaren gelden. Dat betekent dat ze bulten de werktijd om wel een nevenfunctie kunnen ver vullen. voor zover deze hen althans niet belemmert in hun dagtaak of schadelijk is voor ..het aanzien van het ambt". De bedoeling is dat de nevenwerkzaamheden straks defini tief geregeld gaan worden bij de nieu we wet op het wetenschappelijk on derwijs 1981. waarvoor al een voor ontwerp is Ingediend bij de Tweede Kamer. Hetzelfde geldt voor het zogeheten auteurs- en octrooirecht. Tot nu toe is er niets geregeld voor de Inkomsten die voortvloeien uit wetenschappelij ke publikaties en uitvindingen. In het nieuwe reglement zijn ook be palingen opgenomen die tegemoet komen aan een full-time bestuurs functie binnen de universiteit. Ie mand die gedurende drie jaar een dergelijke functie heeft bekleed, kan daarna een jaar buitengewoon verlof krijgen om zich weer te verdiepen in zijn of haar vakgebied. De rechtspositie van personeel van de gemeentelijke universiteit in Am sterdam en aan bijzondere universi teiten staat los van het nieuwe regle ment. Deze wordt afzonderlijk door de gemeente Amsterdam en door de besturen van verenigingen of stich tingen geregeld. Bezwaren De centrale van hogere functionaris sen bij overheid en onderwijs heeft ernstige bezwaren tegen het nieliwe reglement Volgens een woordvoer ster van deze personeelscentrale wordt er geen rekening gehouden met het „eigene van onderzoek en onder wijs". Dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen docerend en niet-do- cerend personeel acht zij onjuist. Zij wijst er bovendien op dat hooglera ren en lectoren doorgaans meer uren maken dan veertig uur per week. Daarnaast komt het vaak voor dat kroondocenten in de zomer, als er geen colleges worden gegeven, weten schappelijk onderzoek doen in het buitenland, aldus de woordvoerster. Haar centrale vindt het verder on juist dat er in het nieuwe reglement sprake is van een aanzet tot een aan wezigheidsverplichting. (De befaam de „prikklok"). Volgens de centrale kunnen hoogleraren en lectoren, ge zien de aard van hun werkzaamhe den, daar niet aan voldoen. Ongeveer dertig woonwagenbewoners protesteerden gisteren na het kort geding dat enkelen van hen tegen de staat hadden aangespannen voor het gebouw van de vereniging van Nederlandse gemeenten in Den Haag. Zij eisten een gesprek met het dagelijks bestuur van de vereniging. Op de foto spreekt een woordvoerder van de woonwagenmensen de demonstranten toe. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Er komt zo goed als zeker geen wettelijk verplichte aftopping van de prijscompensatie in de CAO-lonen per 1 januari voor hogere inkomens. In oktober sprak de Tweede Kamer zich in meerderheid voor aftopping uit. Het kabinet had hierover tot vandaag nog geen formele beslissing genomen. De eerst-verantwoordelijke minister, Albeda (sociale zaken), zou niet voelen voor een wetsontwerp nog voor de aftopping van januari. MAASTRICHT (ANP) - De officier van JusUtie bij de rechtbank in Maas tricht heeft gisteren twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van zesduizend gulden geelst tegen de burgemeester van de Zuidlimburgse gemeente Geulle we gens belastingfraude. Bij zijn aangif te voor de inkomstenbelasting over 1974 en 1975 zou hij bedragen van respectievelijk vijfduizend en tien duizend gulden niet hebben opgege ven. Deze bedragen had hij ontvan gen voor werving voor een Roer- monds bouwbedrijf in 1974 als raads lid van de gemeente 8tevensweert en in 1975 als burgemeester van Geulle. De verdachte verdedigde zich door te verklaren dat hij deze bedragen had beschouwd als onkosten die hij niet aan de belasting behoefde op te ge ven. „Ik heb deze bedragen nooit an ders gezien als onkosten. Ze zijn op gegaan aan dure dineetjes met rela ties, aan drank en aan reizen die ik maken moest voor ontwikkelingspro jecten. Bewijzen kan ik hiervoor niet overleggen. Die zijn allemaal opge ruimd toen ik tot burgemeester van Geulle werd benoemd en naar die plaats verhuisde." aldus de ver dachte. De officier van Justitie acht de belas tingontduiking tot een bedrag van 6.500 gulden echter bewezen. „Van gemaakte onkosten in die tijd is niets gebleken. Van een burgemeester moet men een grotere voorzichtig heid verwachten dan van een ambte loos burger." aldus de officier. De prijscompensatie in de CAO-lo nen van 1 juli is op wettelijk voor schrift afgetopt voor inkomens vanaf 55.000 gulden bruto per jaar. Er staat overigens geen straf op niet-naleving van dit voorschrift. Het wetje maakte onderdeel uit van het „juli-pakket". waarin ook de kortingen op sociale uitkeringen en salarissen van „trend volgers" zaten. Voordien had de Ka mer bij motie een aftopping van prijs compensatie wenselijk genoemd. Bo vendien was voor ambtenaren de compensatie van 1 januari afgetopt. Werkgevers en vakbeweging zijn in hun loononderhandelingen tot nu toe niet ingegaan op de wens van de Tweede Kamer. De vakbeweging is ook niet meer onverdeeld als het om aftopping gaat. Alleen het CNV is nog unaniem voor. In oktober lag er in de Kamer op nieuw een D'66-motie voor aftopping vanaf 45.000 gulden voor ambtenaren en vijftigduizend voor werknemers in het bedrijfsleven. Intussen had mi nister Albeda al de Sociaal Economi sche Raad een advies gevraagd over een landelijke regeling voor aftop ping en bestemming van de op brengst. Het kabinet verzocht de Ka mer in oktober dit SER-advies af te wachten. Dat kan overigens nog wel een tijdje duren. Meningsverschil Niettemin werd de motie aangeno men met steun van de linkse partijen (behalve de CPN) en het CDA (behal ve mr Van Dam). Daarbij deed zich een nieuw meningsverschil voor tus sen de regeringspartijen, CDA en WD. De WD was in juli niet tegen de aftopping mits die zou ingaan voor inkomens ten minste tweemaal mo daal (toen zestigduizend, thans 64.000 gulden bruto per Jaar). De 55.000- grens van juli was al een compromis tussen CDA en WD. De nieuwe mo tie vermeldt nu opnieuw een lage grens. Naast de weerstand van de WD te gen een nieuw aftoppingswetje speelt in het kabinet ook de overweging, dat alles moet worden vermeden dat het voorzichtig opbloeiende loonoverleg tussen werkgevers en vakbeweging kan verstoren. Vanmiddag wordt dat overleg in Den Haag voortgezet Het kabinet wil in eerste instantie probe ren de Kamermotie uit te voeren door te proberen de aftoppingswens in te brengen bij het loonoverleg. Als dat niets oplevert, kan het kabinet altijd nog een aftoppingswetje voor de juli- compensatie overwegen, zo redeneert minister Albeda. Vervolg van pagina 1 De acc! I benzine zou dan echter zo hoe den, dat een dergelijke maatn leen samen met buurlanden ka 1 den genomen. Het ministerie van financiën sti i hier al op. het CDA drong gi1 aan op haast. Men wil in 1981 e ele maatregelen ingevolge de kunnen invoeren. De WD heeft een voorstel ingi de aankoopbelasting voor nieu to's verhogen met eenzelfde p j tage voor alle auto's vanaf tl zend gulden. Het kabinet ha( auto's tussen tien en 22 duizei den een geringere veroging v 1 steld dan voor auto's boven de gulden. De PvdA kwam daarei met het voorstel om juist no categorie meer te maken: tusse en zestienduiend een geringer l zwaring dan tussen zestien duizend. Weinig kans maken enkele i voorstellen. Het gaat om hal i van de inflatiecorrectie op lo< inkomstenbelasting voor ink< i boven ongeveer vijftigduizen< I den bruto, om een voorstel voo zwaring van het 'huurwaardefi naarmate het om duurdere won gaat (dit forfait moeten bezittel een eigen woning bijtellen bi1 inkomen en leidt dus tot meer l ting), verhoging van de vermogi i lasting voor volgend jaar van 0, 1 0.9 procent per jaar, en defin handhaving van de BTW-vrijst voor dag- en nieuwsbladen voor het gaat om abonnementen (het net wil voortaan vier procent heffen). Minder voorspelbaar is de afloo een PvdA-voorstel om giften 1 nog aftrekbaar te laten zijn vc belastingen, als het gaat om gil j geld of „lichamelijke zaken". V< indiener Kombrink wordt erE bruik gemaakt van de giften-a1 bijvoorbeeld doordat aansprak hoofde van verzekeringen w „geschonken" terwijl de verzei1 nog loopt. Wöltgens (PvdA) plaatste een k kening bij de becijfering van h i binet dat de belastingverhog i een negatief effect van 0,4 pr hebben op de koopkracht va „modale" man. De PvdA'er weei1 dat dit cijfer een gemiddelde i had uitgerekend dat de modale die per dag een half pakje sigai of shag rookt, per twee weken ee jenever koopt, een abonnement j op een dagblad, en bijna vijfti< zend kilometer per jaar rijdt mi auto, volgend jaar ruim 280 g meer betaalt aan hogere belasti1 Hij krijgt echter de gemiddelde pensatie van honderdveertig g in de vorm van lagere loon- en ii stenbelasting. Hij komt dus de tekort. Omgekeerd houdt de I die rookt noch drinkt en thuis' krant leest, honderdveértig g over. kunnen van maandag lol en mei vrijdag lelelo- nisch van 9.00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Wij zijn erg blij mei onze zoon Sytse Ymbert Michel Geboren 26 november 1979 Sijtze en Ida Wouda Caan van Necklaan 132 2281 BN Rijswijk (Z.H 50 jaar getrouwd M. Goote en D. C. Goote-Luitwieler Arnhem. 28 november 1979 Van harte gefeliciteerd. Arnhem: Jeanet Amstelveen: Adnaan en Erna de Panne Robert en Mariene Soest Bert en Renee en alle kleinkinderen. 1929 Soli Deo Gloria Met grote dankbaarheid en vreugde laten wij u weten dat onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders M. H. den Haan en J. F. den Haan-Wessteyn op 5 december D V de dag hopen te gedenken waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden Wij willen dit met hen vieren op vrijdag 7 december Dat God hen nog voor elkaar en voor ons mag sparen is de wens van Bodegraven: Jo en Niek Greet en Louis Loes en Peter Pat nek en Nicole Martin en Frida Gerard Rijnsburg. Jan en Tineke Nico en Johan Rijnsburg: Janny en Piet Piet. Hanneke en Marco Rijnsburg. 26 november 1979 Johannes Poststraat 30 Voor allen die hen hiermede willen feliciteren is gelegenheid op vrijdag 7 december a s. van 4.30-6.30 uur nam in Hotel Rest. „De Monye", Sandtlaan 21 te Rijnsburg Met leedwezen namen wij kennis van het plot seling overlijden van oud-secretaris en erebur ger onzer gemeenten, de heer W. A. van Hof op de leeftijd van 79 jaar. In dankbare herinnering gedenken wij hoezeer de heer Van Hof gedurende een lange reeks van jaren, omvattende de periode 1926-1965, zijn kennis en inzet ten dienste heeft willen stellen van de gemeenten Groot-Ammers, Lan- gerak en Nieuwpoort. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen, die wij kracht toewensen dit verlies te dragen. Namens de gemeentebesturen en het gezamenlijke personeel van de gemeenten Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort; de secretaris, M. J. Walraven de burgemeester. J. G. de Groot Heden overleed onze lieve vader, groot- en overgrootvader Jan Postma in de ouderdom van 87 jaar Zoetermeer A. Scheringa-Postma J J. Scheringa Scheveningen A. B. de Rijk-Scheringa J R de Rijk André. Mireille Etten Leur R. S. Scheringa G A Scheringa-Speijers Diane Wolvega, 27 november 1979 Na een welbesteed leven, heeft de Here tot Zich genomen, mijn lieve zuster en onze tante Henriëtte Georgina Brink op de leeftijd van 79 jaar. VELP J H Brink Rijswijk (Z.H.): A. B van Dongen-Remijnse B. A. van Dongen en kinderen Velp (Gld.k 24 november 1979 ..de Biesdel" Biesdelselaan 89. Velp De teraardebestelling heeft heden 27 novem ber op verzoek van de overledene in intieme kring plaatsgevonden Voor ons geheel onverwacht nam God tot Zich in Zijn eeuwige heerlijkheid mijn innig gelief de man, mijn lieve zoon, onze schoonzoon, vader, broer, zwager en oom Klaas van den Herik op de leeftijd van 54 jaar Mattheüs 28:20A „Zie Ik ben met U al de dagen" G. A. van den Herik-Büchner Familie van den Herik Familie Büchner 3354 VH Papentirecht, 26 november 1979 P J Oudstraat 274. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. vrij dag 30 november a.s. om 13.30 uur in de Gereformeerde Kerk. Voorstraat te Almkerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 14.30 uur op de algemene begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren donderdag 29 no vember van 19.30-20.30 uur in de aula van het Streekziekenhuis, ingang Parkweg te Gorin- chem en na de begrafenis in de kerk. Heil hem wien God een plaats bereidt in zijn verheven woning: hij overnacht in veiligheid bij een almachtig koning Ik zeg tot God: Gij zijt mijn schild, mijn toevlucht en mijn veste, op U vertrouw ik. Heer, Gij wilt voor mij altijd het beste Psalm 91:1 Na een geduldig gedragen lijden nam de Heer van Dood en Leven tot zich mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en grootmoeder Johanna Petronella de Koning-Floor op de leeftijd van 60 jaar. IJmuiden: K. de Koning Hans Heemskerk: Mar en Frans Bas en Bram IJmuiden. Liesbeth IJmuiden: Petra 1971 HR IJmuiden. 27 november 1979. Lorentzstraat 32. Geen bloemen. Moeder is thuis opgebaard. Gelegenheid tot condoleren uitsluitend don derdag 29 november van 19.30 tot 20.30 uur De begrafenis zal D.V plaatshebben vrijdag 30 november om 15.00 uur op de begraafplaats „Westerveld" te 'Driehuis. Samenkomst der familie aldaar om 14.45 uur Zijn enige troost. Zondag 1 Na een liefdevolle verzorging in „de Amer- horst" heeft de Heere na een geduldig gedragen lijden tot Zich genomen, onze innig geliefde en zorgzame vader, grootvader en overgroot vader Cornells de Gier weduwnaar van Pietje Hoogendoorn, op de leeftijd van 87 jaar. Barendrecht: W. de Gier A. de Gier-van Vliet Roden: G. Schipper-de Gier B. Schipper Amersfoort: A. de Gier F. de Gier-Noort Heiloo: H. de Gier M. de Gier-van der Linden Nijverdal: D de Gier A. de Gier-Heemskerk Loosdrecht: J. de Gier J. de Gier-van Haeringen Arnhem: W. Boomsma-de Gier O. Boomsma Waalwijk: N. Spaargaren-de Gier C. J. Spaargaren kleinkinderen en achterkleinkinderen. Amersfoort, 27 november 1979 Bejaardencentrum „De Amershorst" Zandbergenlaan 44. Correspondentie-adres: A. de Gier Pasteurstraat 4. 3817 JL Amersfoort. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van „De Amershorst". De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 1 december a.s. om 10.30 uur in de kerkzaal van ..De Amershorst" en worden geleid door Ds. J. G. Meynen. Geref. Predikant te Amersfoort, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben om 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats te Zeven hoven (Z.H.). Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoléance in het Dorpshuis te Zeven hoven. i Na een kortstondig ziekbed overleed B. Roolvink Lid van de Raad van Commisarissen van AGO Verzekeringen. Zijn heengaan betekent voor ons concern groot verlies. Wij zullen zijn warme persoij lijkheid en grote kennis op velerlei terri node missen. Ons diep medeleven gaat uit naar zijn vroi en kinderen. Amsterdam. 26 november 1979 Raad van Commissarissen en Concernraad AGO Verzekeringen. Fijn dat u een los nummer van TROUW kocht, maar wat moet u nu morgen? Weer zestig centen neerleggen? Een abonnement is veel gemakkelijker! Vraag proefabonnement Tel. 020-913456, afd. Service Ik zeg tot God: Gij zijt mijn schild, mijn toevlucht en mijn veste, op U vertrouw ik, Heer, Gij wilt voor mij altijd het beste. Tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man Roeland van Wensen hebben onvoorstelbaar velen met mij meegel belangstelling getoond, geholpen en steun gegi Mijn welgemeende dank hiervoor E. C. van Wensen-van Wensen Apeldoorn, november 1979 Rietdekkersdreef 805 Hollandsche Beton Groep nv (HBG) te Rijswijk De Raad van Bestuur van Hollandsche Beton Groep nv bericht, dat met ingang van 5 december 1979 een interim dividend ad f 1.- (na aftrek van 25% dividendbelasting dus f 0.75) per aandeel van nominaal f20.- op dividend bewijs no 29 betaalbaar is gesteld bij: Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Pierson, Heldring Pierson N.V. Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam, s-Gravenhage en Rotterdam. Rijswijk. 22 november 1979

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14