oningmarkt liet soepel rabische Emiraten gaan jroduktie olie inkrimpen Valhelm heefti^l heel veel leed helpen voorkomen Onderzoek gaat verder Is voor beleggen in onroerend goed i simpele overschrijving al voldoende? een Groot prijsverschil in levensmiddelen Verhoging debetrente kredieten Hogere huur nzen 'Gasohol uit stadium tekentafel' Best betaalde ambtenaar j Naam: I Adres: RODAMCO: HET VASTGOED-FONDS VAN DE ROBECO-GROEP IntegTaalhelm blijkt beste van de drie soorten Mening over reclame INSDAG 28 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11-RHS13 een onzer verslaggevers 1 HAAG Volgens voorzitter ir. A. van der Kloos van de ïrlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) func- ?ert de woningmarkt niet goed. Om hierin verbetering te gen acht hij het „absoluut noodzakelijk", dat er in alle gorieën van woningwetwoning tot vrije sectorwoning loende aanbod is en dat de woonlasten van het eigen huis i niet al te grote sprongen stijgen. ADVERTENTIE I gisteren in Den Haag gehouden ^vergadering van de NVB sprak i een gat in de woningmarkt, fct er tussen de woningwetsector premiesector een categorie van igen ontbreekt. Er worden in jen onvoldoende premiehuur- igen gebouwd, deze achtergrond achtte hij aanvaardbaar, dat de Tweede zich onlangs verzette tegen ciële tegemoetkomingen aan de I beleggers, die zich enkele jhren jen wegens de ongunstig gewor- ubsidieregeling uit de sector lehuurwoningen terugtrokken. Een andere oorzaak voor het niet functioneren van de woningmarkt noemde de heer Van der Kloos het te. grote verschil in woonlasten tussen huren en kopen. De huren worden kunstmatig laag gehouden, terwijl de lasten van het eigen woningbezit steeds meer toenemen, zo voegde hij hieraan toe. In verband met de stijging van de rente op de geldmarkt, zien wij ons genoodzaakt met in gang van 28 november 1979 onze tarieven aan te passen.. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessedisconto van De Nederlandsche Bank N.V., zal met ingang van bovengenoemde datum verhoogd worden van 1% tot 2%. Hij bepleitte de huurders meer te laten betalen. De huurquote zou daarbij op z'n minst verhoogd moe ten worden tot twintig procent. (Mo menteel wordt bij het bepalen van huursubsidies er van uitgegaan, dat 15'/: procent van het inkomen aan woonlasten besteed dient te worden). Tegenover een hogere last voor huur ders, zouden voor de bezitters van een eigen huis de lasten door middel van een hogere subsidie dienen te worden verlaagd. Om deze reden toonde hij zich ingenomen met het plan van de regering rentesubsidies DE DHABI (Reuter) De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) beperken hun olieproduk- Jvanaf 1 januari met vijf procent (50.000 60.000 vaten per dag), aldus minister van olie ha Said Al-Oteiba. Na een onderhoud met de Amerikaanse minister van financiën, G. [iam Miller, deelde hij mee dat de redenen voor de produktiebeperking „van zuiver dsche aard" zijn. te geven, althans als die subsidies tot de verlangde lastenverlaging leiden en de gesubsidieerde rente volledig aftrekbaar is. Ten aanzien van de aftrekbaarheid van hypotheekrente deed hij een dringend beroep op de regering en volksvertegenwoordiging .liever van daag dan morgen" een einde te ma ken aan de onzekerheid op dit punt. Het zal, zo vervolgde hij, dan wel een beslissing moeten zijn, die de aftrek van alle rente ongemoeid laat. „Het geen betekent, dat ook het voorstel van de regering onaanvaardbaar is", aldus de NVB-voorzitter. Maatregelen Verder zouden om evenwicht op de woningmarkt te krijgen, maatregelen moeten worden genomen om de ver koop van bestaande huizen weer op gang te brengen. In dit kader zei hij het noodzakelijk te achten, dat de rentesubsidies die de regering wil gaan geven, niet tot nieuwbouwwo ningen beperkt blijven. Daarnaast zou de overdrachtsbelasting gedeel telijk of geheel afgeschaft moeten worden. zei verder, dat de emiraten |olie tot het einde van het jaar ri blijven verkopen voor 21,60 r per vat (159 liter). Dat is onge- twee dollar onder de maximum van de OPEC (Organisatie van Exporterende Landen). Oteiba Miller verteld, dat een kleine of geleidelijke prijsverhoging van olie volgend jaar onvermijdelijk t olie-importerende landen moe- pun verbruik maat beperken en fandere energiebronnen omzien. de hoogte van de olieprijzen in tomende jaren aangaat, zei Otei- fcrtig dollar voor 1980 nog te veel linden maar wel een geschikte [voor de jaren daarna Een al te stijging van de olieprijzen is in het belang van de wereld of de OPEC. zo merkte hij op De zullen in de komende vergade- van de OPEC een gematigde en itwoorde houding aannemen. De iters van olie komen, zoals be- 17 december in Caracas bijeen iver de olieprijzen in het komen- lar te beslissen. aa. die ook voorzitter is van de dacht dat de meeste olie-ex- ferende landen tijdens de komen- Ijeenkomst in Caracas zich voor [ichte prijsstijging van de ruwe ïllen uitspreken. Verder meende at zij hun produktie in grote op het huidige (hoge) peil zul- andhaven. „De OPEC," aldus „zal haar verantwoordelijk- kennen." kondigden ook Algerije en Li- NEW ORLEANS (AP) „We zijn op een punt aangeland waarop ernstig moet worden gedacht aan de produk tie en het gebruik van gasohol, een mengsel van benzine en alcohol, als brandstof voor (auto)motoren." Al dus één van de uitspraken gedaan, tijdens het eerste inter-Amerikaanse congres voor nieuwe energiebron nen, dat in New Orleans door 46 landen wordt bijgewoond. „Gasohol is nu het stadium van de tekentafel ontgroeid," aldus de voor zitter van het congres, die erop wees, dat het zaak is dat er alternatieve brandstoffen op alcohol gebaseer de voor olie komen. Het Centraal Amerikaanse Instituut voor Techno logisch Onderzoek zal tijdens het congres een nieuw procédé onthul len voor een meer efficiëntere pro duktie van alcohol uit suikerriet. bië al een vermindering van hun olie- produktie aan voor het komende jaar. Koeweit en Irak zouden een soortgelijke stap overwegen. Van Sa- oedi-Arabië is nog altijd niet bekend of dit land zal doorgaan met het pro duceren van olie op een peil (9,5 mil joen vaten per dag), dat ongeveer één miljoen vaten per dag boven het offi ciële plafond ligt. De Amerikaanse minister van financiën, Miller, tracht te vorige week tevergeefs een derge lijke toezegging van Saoedi-Arabië los te krijgen. Reserves Venezuela Venezuela heeft nieuwe oliereserves ontdekt in het gebied van de Orindco. Volgens de oliemaatschappij Mara- van, dochteronderneming van het staatsbedrijf Petroleos de Venezuela, zou de hoeveelheid olie die aan het licht is gekomen tenminste zeventig miljard vaten winbare olie bedragen. De nieuwe vondst zou het mogelijk maken de olieproduktie van het be trokken gebied te vergroten tot één miljoen vaten per dag in de jaren negentig. Op het ogenblik worden ongeveer 120.000 vaten ruwe olie per dag gewonnen. De olie zou voorts kunnen worden geproduceerd tegen een prijs, die on der de huidige wereldmarktprijzen ligt. Venezuela wil echter voorlopig geen haast maken met de ontginning van de nieuwe reserves, omdat an ders de prijzen van olie uit de OPEC- landen onder druk zouden komen te staan. i Gebleken is. dat er afnemers zijn die Iran voor zijn olie twee maanden vooruit betalen in plaats van af te- rekenen na levering. Tot voor kort gold een betalingstermijn van zestig dagen na levering. Deze is echter in middels verkort tot dertig dagen. Vol gens het Iraanse persbureau Pars zou het vooruitbetalen voor de ruwe olie neerkomen op een prijsverhoging voor de kopers van één dollar per vat van 159 liter. Op dit moment kost een vat Iraanse olie 23,50 dollar MANILA (Reuter) Een van de hoogst betaalde ambtenaren in de wereld is Knut Hammars- kjöld, algemeen-directeur van de International Air Transport Association (IATA). Deze func tionaris verdiende vorig jaar 508.500 Zwitserse franken (600.000 gulden) belastingvrij. Dat is driemaal zoveel als secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties en pre sident Robert McNamara van de Wereldbank. Dit blijkt uit een rapport, dat gepensioneerden van de IATA hebben opgesteld. Het rapport is gepubliceerd in het in Was hington verschijnende tijd schrift Airline Executive. Exemplaren hiervan zijn giste ren, aan het begin van de jaar vergadering van de organisatie in Manilla, onder de deelnemers verspreid bij wijze van protest. Floyd Hall, voorzitter van het dagelijks bestuur van de IATA. wilde geen commentaar op het artikel in Airline Executive ge ven. Wel zei hij de indruk te hebben, dat het .rapport van de gepensioneerden verkeerd is ge ïnterpreteerd". ADVERTENTIE RODAMCO: VEILIG GESPREID INTERNATIONAAL VASTGOED Slalc Streel Bank Building. Boston* 100 Wall Street. New York* Bank for Savings Building, Birmingham* •Enkele beleggingsobjecten in dc Verenigde Staten waarin Rodamco een deelbelang heeft Rodamco, het vastgoed-fonds van de Robeco-beleggingsgroep opent die moge lijkheid. Via de Aandeelhoudersrekening. U bepaalt zelf welk bedrag u wilt beleggen of op nemen en wanneer. Rodamco belegt uw geld in onroerend goed. Daarvoor krijgt u aandelen r--1 Rodamco,die kosteloos worden bewaard. Ook uw dividend wordt kosteloos herbelegd. Op duidelijke dagafschriften staat uw onroerend goed bezit nauw keurig aangegeven. Vraag verdere informatie aan. Doe de ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop en stuur hem aan Rodamco, Afdeling 355, Antwoordnummer 1957, 3000 VB Rotterdam, of bel even: 010-650711, toestel 157. i DE ROBECO-GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN (a.u.b in bloklettcrs) Postcode:. Woonplaats: De slagzin „valhelm hoofdzaak" is (even als trouwens het „glaasje op. laat Je rij den") wat uit de mode geraakt. Tóch is het dragen van een goede valhelm en daar toe behoort ook de integraalhelm, on danks een recente publikatie waarin deze helm levensgevaarlijk werd genoemd op de motor of bromfiets nog steeds belang rijk ter voorkoming van zwaar hersenlet sel. De heer L. Visser van de afdeling letselpreventie van TNO in Delft zegt daarover: „Het verplicht dragen van een valhelm heeft heel veel menselijk leed voorkomen. En motorrijders of bromfiet sers hoeven de integraalhelm beslist niet weg te doen. Integendeel, de integraal- helm is de beste van de drie soorten." Eerder in het gesprek over dit onderwerp heb ben de heren A. Tak en J. Bastiaanse van dezelfde TNO-afdeling erop gewe zen, dat het „bedekte ge deelte" van het hoofd met een Integraalhelm groter is, dan met een jethelm of pothelm. Het bezwaar dat tegen de in tegraalhelm kan worden Ingebracht is, dat die In het algemeen zwaarder is dan de jethelm of pothelm. Met dit hogere gewicht zijn zij niet zo gelukkig, getuige de opmerking dat daar eens een goed stuk research tegenaan gezet zou moeten worden. Uit de ongevallen-analy ses blijkt niettemin, dat integraalhelmen de meeste bescherming bieden. Kwaliteit Vergeleken met een Jaar of vijf geleden blijkt de kwaliteit van de valhel- njen aanzienlijk beter te zijn geworden, al zijn er toch nog merken (zie el ders) die niet aan de nor men voldoen. Deze ver betering zit zowel in de schokdemping (de ver ing van het zachte schuimplastic in de helm), als in de toleran tie (de klap die de harde kunststof-buitenzijde van de helm kan verdra gen). Het gevolg van deze verbeteringen is, dat het aantal hersenlet sels bij ongevallen is ver minderd. Bij een botsing of val wordt de klap opgevan gen door de zachte be kleding in de helm, waar door (zwaar) hersenletsel meestal wordt voorko men. Bij een zware bot sing of val kan ln dat binnenwerk een deuk ontstaan, die óf weer te rugveert óf er niet zichtbaar voor het blote oog ln blijft zitten. Een blijvende deuk ln het binnenwerk bete kent een vermindering van het „schokdempend vermogen Daarom is het verstandig een val helm, die een zware klap heeft gehad, niet meer te Er zijn valhelmen in de handel die niet aan de nonnen voldoen, voor wat betreft de schok- dempende eigen schappen. Bij het testen bij een temperatuur van 50 gra den C en een luchtvoch tigheid van 65 procent reële zomerse omstan digheden, aldus TNO bleken vier buitenland se merken niet aan die normen te voldoen. Het zijn de merken Cross (België), GPA (Frank rijk), LEM en AGV (bei de uit Italië). dragen en een nieuwe te kopen. Een valhelm moet liefst ook niet geschilderd of met stickers beplakt worden. Het is veiliger dat niet te doen, gezien het risico dat in de verf of lijm een oplosmiddel zit dat op het materiaal van de helm Invreet. Bij het kopen van een valhelm moet op een aantal punten worden gelet namelijk op: Het verplichte keur merk (zie foto). Dit keur merk moet van textiel zijn en er ln genaaid zit ten. Pothelmen worden vrijwel niet meer ge maakt en ter keuring aangeboden. En valhel men zonder keurmerk mogen niet worden ge dragen. Een 'goede pasvorm. Een helm die „waggelt" Is te groot en een helm die klemt Is te klein. Er moeten geen harde pun ten te voelen zijn; Het gemak waarmee de helm kan worden op en afgezet. Vooral men sen die een (zonne)bril dragen, dienen hierop te letten. Met de helm op moet het mogelijk zijn de bril op te zetten, en bij het afzetten van de helm moet het niet zo zijn dat de bril wordt „meege sleurd"; Hoe gemakkelijk (of moeilijk) gaat het, ge- laatsscherm open en dicht. Zo n scherm ls ui terst nuttig, omdat daar mee de ogen uit de wind worden gehouden en on derkoeling (tranen) van de ogen wordt voorko men. Een scherm, waar aan al rijdende moet worden „gesjord" om het open of dicht te krijgen, kan echter levensgevaar lijk zijn; De sluiting (de kin band) moet eenvoudig ingesteld en losgemaakt kunnen worden. Dit zo wel door de helmdrager zelf als bijvoorbeeld bij een ongeval door een ander. Bij dit alles is het ver standig een zo licht mo- Het testen van een valhelm bij TNO. I valtoren worden de schokdempende schappen van een valhelm getest. gelijke helm te kopen. Want, zeggen de heren Tak en Bastiaanse, „comfort verhoogt in dit geval de veiligheid". Voorts wijzen zij erop dat het bepaald niet zo is. dat de duurste helm ook de beste ls. Gevaarlijk Het spreekt vanzelf, dat deze adviezen niet alleen bedoeld zijn voor de be stuurder, maar ook voor de duo-passagier(e). Voorts ls het noodzake lijk dat de kinband goed aangesloten wordt ge bruikt. Met het kinband- Je los rijden wat met name bromfietsers nog wel eens doen is levensgevaarlijk omdat dan het risico, dat de helm bij een botsing of val van het hoofd vliegt, akelig groot is. De heren Tak en Basti aanse waarschuwen ook tegen het gebruik van het kinkapje, dat door de kindband wordt gesto ken. Uit onderzoek is ge bleken. dat de kans bij een botsing of val van het hoofd vliegt met zo'n ding zeer groot is. Met name bij mannen met een baard en bij mensen met een „weinig geprononceerde" kin, glijdt de helm ln zo'n si tuatie gemakkelijk van het hoofd. De kinband zit onder de kaak. maar met een kap je zit de kinband onder de kin. „Nooit aan een kapje beginnen," is daar om het advies. Keurmerk Er blijkt nauwelijks een kwaliteitsverschil te be staan tussen motorhel men en bromfietshel men. Een motorrijder is echter verplicht een mo torhelm te dragen. Op korte termijn zijn geen Revolutionaire ver beteringen op het gebied van valhelmen te ver wachten. Om bijvoor beeld de helmen lichter te maken (het gewicht bedraagt een tot ander halve kilo) zal een nieuw soort materiaal, mis schien wel een nieuwe fi losofie moeten worden ontwikkeld. Niettemin gaan de keu ringen nog steeds door, zowel ln ons land (bij TNO) als internationaal. Ook bestaat er een scherpe na-controle, zo wel door middel van steekproeven als door het beperkt afgeven van keurmerkjes. Bovendien worden de testmethoden steeds beter, zodat er méér kan worden geme ten dan vroeger. Onlangs stond ln een krant het bericht, dat de integraalhelm levensge vaarlijk is. Dit artikel was gebaseerd op een uitspraak van een Engel se chirurg. Voor de 8WOV (8tichtlng Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid) was dit alarmerend bericht reden om samen met TNO de internationale ervaringen met inte graalhelmen eens op een rijtje te zetten. Een Amerikaans onder zoek toont aan. dat bij 350 letsels slechts ln 4 gevallen kon worden ge sproken van licht letsel door de valhelm veroorzaakt. In alle ge vallen voorkwam de helm echter zwaarder letsel. In 95 procent van de gevallen werd een In tegraalhelm gedragen. BIJ voorlopige uitkom sten van een Duits on derzoek, waarin verschil lende soorten valhelmen werden vergeleken, komt de Integraalhelm als veiligste uit de bus. Beperkt In Engeland is bij een lopend onderzoek, waar bij 150 dodelijke onge vallen werden onder zocht. niet gebleken dat een integraalhelm ge vaarlijke neveneffecten heeft. De mening van de Britse chirurg is geba seerd op zo'n beperkt aantal ongevallen, dat op die basis onmogelijk een algemene uitspraak kan worden gedaan over de verschillen tussen val helmen. aldus de 8WOV. Intussen wordt bij de SWOV een onderzoek voorbereid naar de ge volgen van botsingen voor voetgangers en (brom)fletsers. In dit on derzoek wordt niet al leen het verband nage gaan tussen oorzaak, aard en ernst van bij een botsing opgelopen letsel, maar wordt ook onder zocht de Invloed van hel men en andere veilig- heidsmlddelen. Maar ook nu al blijkt op basis van verantwoorde gegevens, aldus de SWOV, dat de integraal helm bij ongevallen geen gevaarlijke neveneffec ten heeft. Het ls opvallend, hoe sterk de prijzen van le vensmiddelen uiteen blijven lopen. Het ver schil tussen de goed koopste en de duurste winkel bedraagt niet minder dan twintig pro cent. Dit blijkt uit een onderzoek dat een maand geleden werd ge daan door leden van de Consumentenbond. Hierbij werd alléén naar de prijzen gekeken; op de bediening, inrichting, grootte van het assorti ment en de afstand van winkel tot huis werd niet gelet. Deze zaken kun nen belangrijk zijn, maar een feit blijft dat een tas boodschappen ln de ene winkel 100 kost en ln de andere winkel 120. Wat betreft de goed- P. Bakker Schut (adverteerder): Reclame is een zakelijke activiteit waarmee enorme bedragen en belangrijke risico's voor de reputatie van produkt èn bedrijf gemoeid zijn en als zodanig een hoogst ernstige zaak. De grootst mogelijke deskundigheid van bureau en adverteerder is vereist, een marke ting by objectives begeleiding gewenst. (Bijeenge bracht door FHV/BBDOk koopste merken blijkt Dirk van den Broek het goedkoopst, op de voet gevolgd door Edah en op iets grotere afstand door de Prtjsslag. Met merk artikelen is Edah het voordeligst met Dirk van den Broek als goede tweede. De Prtjsslag komt ln dit rijtje niet voor. omdat het assorti ment ln merkprodukten niet voldoende werd geacht. Met de goedkoopste merken blijkt A Si O het duurst, terwijl 4» 6. De 8par en Végé evenmin goedkoop zij* Met merkartikelen ls 4-6 het duurst, gevolgd door A St O en De 8par.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13