oycot dreigt van lilieugroeperingen VOORDAT ZWARTE PIET WEER TANTE TRUUS WORDT Voorzichtig experimenteren met buitengewoon onderwijs 'Innovatietoeslag schiet doel voorbij' Uitspraak Penders valt slecht bij D'66 ÜS.J) dringen breekpunt bij komende discussie ragingen door eren op rails ieren nog steeds pt slachtoffer -vergiftigingen saansteker vaarlijk in van lasser Vier miljoen voor groepsopleiding bouwnijverheid Strijdgas getest in gevangenis Direkt-klaar van Kodak. 1*3 Dichter bij de .gewone' school Sociaal economische raad Ontwijking fiscus via lijfrertte wordt tegengegaan Roolvink herdacht op ministerie Voorlopig geen revolutionaire veranderingen te verwachten Samenwerking met neo-fascisten Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. |JAG 27 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze parlementsredactie HAAG Het vraagstuk van het radio-actieve afval dreigt de komende maatschappelij- scussie over (kern)energie onder zware druk te zetten. Houdt de regering vast aan het voor proefboringen, dan ligt een boycot van die discussie door milieugroepen en andere i van kernenergie in het verschiet. :-<;l ek gisteren op een hoorzitting rweede Kamer over de grote ie, waarvoor minister Van ne (economische zaken) begin I jaar het startsein wil geven, je ring hecht veel waarde aan ringen in zoutkoepels. hetzij (oorden des lands, hetzij in de ee, om vast te stellen of daarin itief afval opgeborgen kan Autoriteiten en bevolking in >rden hebben meer dan eens geven van hun grote bezwa- gen proefboringen. Minister rdenne heeft de afgelopen we- orzichtig te kennen gegeven, wel degelijk rekening wil hou- •t de gewekte onrust, hoezeer ook betreurt. hoorzitting in de Tweede Ka- ird gisteren van verschillende gewaarschuwd tegen proefbo- die gezien worden als een JHT (ANP) De Nederlandse regen hebben gisteren op de n Utrecht-Arnhem en -Amersfoort hinder onder van glad geworden rails als van vallende bladeren. Die kheden deden zich alleen voor itreinen, wanpeer zij stations en met een overgang er achter. een woordvoerder van NS n de machinisten bij de aan- op zo n station uiterst behoed- e werk gaan ofn te voorkomen trein zou doorglijden tot op dat moment nog ongesloten '6 (kT (ANP) Kinderen zijn tds het meest slachtoffer van pngen door het „snoepen" {eesmiddelen en huishoudelij- ionmaakmiddelen. Dit blijkt [jaarverslag over 1978 van het al vergiftigingen informatie- a (NVIC). Dit centrum kreeg |1 bijna 13.000 meldingen van ingen binnen, waarvan ruim ekking hadden op kinderen. 5800 volwassenen werden UC gemeld als vergiftigings her. terwijl dierenartsen vier- i maal de hulp van het cen- riepen bij vergiftigde dieren. mensen had het verkeerde van genees- en andere midde- i dodelijke afloop, waarbij in kallen een kind het slachtof- Alles bij elkaar werd in 1978 frt procent meer vergiftigingen lateerd dan in het voorgaande ^ste kinderen bleken te veel ïiddelen of middeltjes die in niet voor hen bedoeld waren innen te hebben gewerkt, aletten, vitamines en pijnstil- iddelen zijn vaak de boosdoe- ijl ook het voortijdig sïik- „de pil" bijna tweehonderd slecht bekwam. Huishoude- ^odukten als meubelolie. af tel en allesreinigers vormen grote bedreiging voor kinde- irnaast werden zaken als be jsmiddelen, cosmetica en in ruime mate door kinderen ïmeerd. NEUZEN (ANP) De vei- idsdienst van Dow Chemi- Terneuzen heeft het perso- gewaarschuwd tegen het bij dragen van met gas gevulde ettenaanstekers. De waar- wing geldt met name voor rs of mensen die op andere ier met open vuur werkzaam ens het hoofd van de veilig- sdienst is de waarschuwing l^aan op grond van enkele •lijke ongelukken met gas- tekers in Amerika. Daar zijn de maanden geleden twee ;rs om het leven gekomen, en droeg een gasaansteker e borstzak van zijn overall, ding explodeerde toen een ank door de kleding heen ig Bij het andere ongeval g een lasser de aansteker in broekzak Door de explosie het been van het slacht- afgerukt. waarna deze later Üjn verwondingen bezweek. gens mij hebben zich in Ne- ind nog niet van dergelijke ivallen met gasaanstekers gedaan." aldus H Lippens. •fj ld van de veiligheidsdienst i Dow Chemical in Terneuzen. "far we vonden het toch nodig mensen opmerkzaam te ;en." nieuwe stap naar uitbreiding van kernenergie. Voor velen kan het voor nemen zelfs een „breekpunt" worden om mee te discussiëren, betoogde de initiatiefgroep Energiediscussie, waarin onder meer milieu- en kerke lijke groeperingen vertegenwoordigd zijn. Ook boringen in de Noordzee worden van de hand gewezen. De stichting Natuur en milieu meent, dat de resultaten van proefboringen „te laat en te fragmentarisch" zullen binnenkomen, om gebruikt te worden in de discussie. „Schort de proefbo ringen op tot na de discussie", luidde de aanbeveling van de stichting. De grootste vakcentrale de FNV. meen de dat het „discussie-klimaat" danig aangetast zou worden door proefbo ringen. Ér is toch al weinig vertrou wen in „de bereidheid van de regering om het anders te doen dan met kerne nergie," aldus de FNV. Een geheel ander geluld kwam van de stichting Energie-onderzoekcentrum Nederland (ECN). Het afvalprobleem is volgens de stichting, gezien de ge ringe hoeveelheid, „nauwelijks seri eus te nemen als onderwerp voor een nationale discussie." De stichting gaat ervan uit, dat „de Nederlandse bodem mogelijkheden biedt voor een definitieve en veilige opberging." Het centrum tekende daarbij aan: „tenzij proefboringen het tegendeel zouden bewijzen." Groei Opmerkelijk was de eensgezinde kri tiek op het standpunt van de regering om de mate van economische groei buiten de discussie te houden. De stichting energie onderzoek: „het ge volg kan zijn dat grote groepen ge ïnteresseerden potentiële deelnemers zullen weigeren mee te doen aan de discussie." De keuze tussen „de hui dige welvaartsmaatschappij en een soberder samenleving." moet wel de gelijk aan de bevolking worden voor gelegd. aldus het energie-onderzoek centrum. „Andere visies en scenario's moeten een gelijke kans krijgen," meende ook de christelijke vakcentrale CNV. Milieugroepen voerden een vurig plei dooi voor het zogeheten „vergeten scenario" van ir. Theo Potma, die uitbreiding van kernenergie in ons land overbodig acht. Hij kreeg on langs bijval van spraakmakende hoogleraren uit CDA (Goudzwaard) en PvdA (Van den Doel). DEN HAAG (ANP) Minister Albe- da van sociale zaken en minister Beelaerts van Blokland van volks huisvesting en ruimtelijke ordening hebben ieder twee miljoen gulden ter beschikking gesteld aan het oplei- dings- en ontwikkelingsfonds voor de bouwnijverheid, .om de groepsoplei ding van jonge werknemers in de bouw te stimuleren. De stimulerings-. regeling gaat op 1 december dit jaar Een ondernemer die in het cursusjaar 1979-1980 met zo'n groepsopleiding is begonnen, krijgt een eenmalige sti muleringspremie van tienduizend gulden. Daarnaast wordt een tege moetkoming In de extra kosten ver strekt van tweehonderd gulden per week voor elke leermeester die na 30 november onderwijs geeft. De rege ling blijft van kracht tot de vier mil joen gulden op is. Voor het studiejaar 1980-1981 zal de situatie nader wor den bezien in het begin van het vol- 'gend jaar. De architect John Habraken ont ving gistérenmiddag in het Rijks-, museum te Amsterdam de David Röellprijs. De prijs 15.000 gulden groot werd hem uitgereikt door de voorzitter van het Prins Ber- nhard Fonds. rar. J. M. Corver (rechts). Naast deze geldsom werd een boekjeover John Habraken overhandigd. In het jury rapport wordt John Habraken een archi tect genoemd, die meer dan welke architect in Nederland ook, met zijn werk een perspectief gebo den heeft voor de ontwikkeling en de verdieping van de architec tuur dooral het overbodige te ver wijderen en te zoeken naar de vormgeving van de structuur van de architectonische ruimte. De David Röel-prijs werd in 1963 in gesteld ter bekroning van het ge hele oeuvre van een Nederlandse kunstenaar. Eerdere prijzen gin gen naar: Piet Zwart (toegepaste kunst) Wessel Couzijn (beeldhou wer), Cornelis van Eesteren (Ste- debouwkundige) Otto Treumann (grafisch ontwerper) Lies Costijn (keramische kunst. Constant (te kenkunst) Lucassen (actuele Ne derlandse kunst). PHILADELPHIA (AP) Het Ameri kaanse leger heeft tussen 1950 en 1975 in een geheim onderzoekpro gramma stoffen bedoeld voor chemi sche oorlogsvoering beproefd op vrij willige proefpersonen. Er waren meer dan achtduizend proefpersonen bij betrokken, inaaktde Philadelphia In quirer op uit documenten die waren opgevraagd krachtens de Wet op de vrijheid van informatie. Ruim zevenduizend waren militaire vrijwilligers; het grootste civiele on- derzoekcontract kon de krant vlak bij huis localise ren. De staatsuniver siteit van Pennsylvania onderzocht tussen 1964 en 1968 bij 320 gevange nisbewoners in Philadelphia de dose ring die met verschillende middelen nodig was om de helft van een groep mensen geestelijk uit te schakelen Volgens onderzoekers Kligman en Copelan was er „volmaakt veilig" ge werkt, zo meldt de Inquirer. Maar uit hun rapporten blijkt ook dat sommi ge gevangenen ongewoon zwaar op de middelen reageerden. Eén moest psychiatrisch worden behandeld na dat een proef hem „hallucinerend, duizelig, doezelig, ijlend en agressief" had achtergelaten. ADVERTENTIE: zijn de kleuren van Kodak al klaar Met direkf-klaar kleürenfoto's van Kodak kun je op sinterklaasavond veel pret beleven. Van onze onderwijsredactie UTRECHT/LAGE VUURSCHE Het is even in de mode geweest om te denken dat een groot deel van het buitenge woon onderwijs best kon worden opgedoekt. Als de gewone school maar wat meer ruimte zou bieden aan kinderen met een lichamelijke handicap of met leer- of opvoedingsmoeilijk heden. Vooral de nieuwe basisschool die nu in de maak is zou in dit opzicht wonderen doen. Niet alleen op Scholen, maar ook op het ministerie van onderwijs is men inmiddels wel op deze al te makkelij ke redenering terug gekomen. In plaats daarvan wordt nu voorzichtig geprobeerd het gewoon en buitenge woon onderwijs iets dichter bij elkaar te brengen. Er wordt zorgvuldig geëx perimenteerd. er worden ook vorde ringen gemaakt, maar revolutionaire veranderingen moet men voorlopig niet verwachten. Voorzichtigheid, dat is het gemeen schappelijke kenmerk van de drie bijeenkomsten die binnen één week werden belegd om de veranderende positie van het buitengewoon onder wijs te bespreken. Afgelopen vrijdag was dat de vergadering van de veer tigjarige. vereniging voor christelijk buitengewoon onderwijs, gisteren congresseerde de Nederlandse Vere niging voor Revalidatie en donder dag volgt nog een studiedag van de vereniging van ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. De laatste twee gebeurtenissen zijn belegd in verband met het jaar van het kind Jan Hulsman, nu nog voorzitter van de protestants-christelijke onderwijs vakorganisatie maar binnenkort in specteur voor het buitengewoon on derwijs. zei vrijdag: „Het gaat niet alleen om wat extra aandacht voor kinderen die het moeilijk hebben. Er is veel meer nodig, en de toekomstige basisschool zal nooit kunnen beant woorden aan alle eisen die kinderen uit het buitengewoon onderwijs nu stellen. Optimisme over verbreding van het gewoon onderwijs is daarom niet terecht." Drs. G. Bolkestein voegde daaraan toe. dat er meer nodig is dan een technische aanpassing van de gewo ne basisschool. Als men zich daartoe beperkt is er beslist geen sprake van integratie. Zekér wanneer binnen die ene basisschool aparte klassen ont staan voor kinderen die nu in het buitengewoon onderwijs zitten, bena drukt dat hun anders zijn alleen maar sterker. Volgens Bolkestein zal voor een groot deel van deze kinderen bui tengewoon onderwijs noodzakelijk blijven. Handicap Op het gisteren gehouden congres van de Nederlandse vereniging voor Revalidatie ging het vooral over kin deren met een lichamelijke of zintui- gelijke handicap.-Dr. J. van Weelden merkte op dat de meeste mensen onbewust toch een zekere agressie voelen jegens mensen met een handi cap Vaak zijn ze nog wel bereid tot hulp. maar de gehandicapte moet dan wel de Juiste mate van hulpbe hoevendheid tonen. Bovendien moet de gehandicapte zich zoveel mogelijk richten naar de wereld van de „nor male" mensen De school kan heel wat technische en onderwijskundige voorzieningen tref fen om het gehandicapte kind op te vangen. Maar het gehandicapte kind schiet daar niet veel mee op. als het op het schoolplein, aan de kant blijft zitten en geen vriendjes maakt die bij hem thuis komen. Echte integratie komt pas tot stand als kinderen ge woon met elkaar omgaan en het an ders zijn van gehandicapten aan vaarden. De heer Van Weelden is wel voorstan der van zoveel mogelijk integratie van gewoon en buitengewoon onder wijs. Maar dan moet de school niet enkel het modieuze doel nastreven van individuele ontplooiing. Een der gelijk opvoedingsideaal kan makke lijk leiden tot individualisme. Voor kinderen met een handicap betekent dat vergroting van hun isolement. Van Weelden bepleitte in plaats daar van een opvoeding die het kind voor al ziet in relatie tot zijn medemensen en tot de samenleving. Verschillend Bij het praten over buitengewoon on derwijs moet men overigens wel in de gaten houden dat het om zeer ver schillende kinderen gaat. Een geeste lijk gehandicapt kind stelt heel ande re eisen dan een blinde: een doof kind vereist een andere aanpak dan een kind met een motorische handicap. Voor de een zal opname in het ge woon onderwijs mogelijk zijn. voor de ander zou dit Juist funest zijn Het is daarom onmogelijk te bepalen wan neer een gehandicapte in het gewone Van onze parlementsredactie DEN HAAG De sociaal economische raad (SER) ziet weinig of niets in het huidige regeringsplan om vernieuwing In de industrie te belonen via de wet Investeringsrekening (WIR). De speciale Innovatietoeslag, die de regering voor ogen heeft, schiet z'n doel voorbij, vreest de SER. De toeslag is een belangrijk onderdeel van het beleid, dat de regering kortgele den heeft ontvouwd in de innovatienota. Het ontwerp-SER-advies over de in voering van een innovatietoeslag in de WIR wordt begin december In de voltallige sociaal economische raad behandeld In dit ontwerp-advies wordt vastgesteld, dat Investeringen, die in aanmerking zouden komen voor de toeslag, maar een klein deel uitmaken van de totale innovatie uitgaven van het bedrijfsleven. Dit jaar geven de bedrijven samen onge veer drie miljard gulden uit aan inno vatie, waarvan slechts acht procent zou vallen onder een toeslag. Bovendien, meent de SER. zullen al leen grote ondernemingen door de regeling enigszins gesteund worden. Over de vraag, wat de regering zou moeten doen lopen de meningen uiteen. Vakbeweging Van de kant van de vakbeweging wordt een speciale wet op de innova tiebevordering bepleit; de WIR is niet de aangewezen weg. Ondernemingen zouden gesteund moeten worden met behulp van een speciaal innovatie fonds. waarvan de inhoud elk jaar opnieuw bepaald wordt. De werkgevers daarentegen menen, dat de WIR wel degelijk ten goede kan komen aan Innovatie. Ook loon kosten moeten in aanmerking komen voor subsidiëring in het kader van de WIR. Voor kleine ondernemingen, met weinig personeel, zou wel een aparte regeling ontworpen kunnen worden. De meningen van werkgevers en werknemers in de SER lopen ook uiteen over het verstrekken van infor matie. De vakorganisaties eisen een eigen recht op informatie over nieuwe produkten of produktlemethoden. die door de overheid financieel ge steund worden. De werkgevers willen echter volstaan met mededelingen aan de Tweede Kamer en de onderne mingsraden. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG (ANP) In het ministe rie van sociale zaken hebben minister Albeda en secretaris-generaal dr W A. van den Berg gisteren de zondag overleden oud-staatssecretaris en oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid Roolvink herdacht. Behalve ambtenaren van het ministe rie van sociale zaken was er ook een delegatie van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Secretaris-generaal Van den Berg herinnerde eraan, hoezeer Roolvink zich steeds verbonden heeft gevoeld met het departement. Minister Albe- da typeerde Roolvink als de wat stei le. harde Fries voor de buitenwereld, maar voor wie hem van nabij hebben gekend was het een ontroerd mens. een moedig mens ook die in zijn ar beid altijd wat heeft willen doen voor de zwakke, de eenvoudige mede mens. Hij was steeds en tot het laat ste toe bezig voor de ander, bezig als christen, aldus Albeda. DEN HAAG Minister Andriessen (financiën) werkt aan een wetje om ontwijking van belastingen vla uitke ringen van lijfrenteverzekeringen te gen te gaan. Hij deelt dit mee aan de Tweede Kamer Daar was. bij het CDA. de gedachte ontstaan deze ont wijking aan te pakken via een wijzi ging in de loon- en inkomstenbelas ting voor volgend Jaar. die deze week aan de orde is in de Kamer. De minis ter ontraadt echter de CDA-gedachte ernstig, en wenst enig geduld. Bij lijfrenteverzekeringen geldt het algemene principe, dat de premie die voor de verzekering is verschuldigd, kan worden afgetrokken voor de be lasting. Komt de verzekering tot uit kering, dan zijn de uitkeringen echter belastbaar. Intussen zijn enkele sluikwegen gevonden om dit principe te omzeilen. Zo is een constructie mogelijk, waarin premies worden af getrokken. maar de uiteindelijke uit kering onbelast blijft doordat die wordt gebruikt voor aankoop van een huis in het buitenland. Andriessen deelt nu mee dat hij met een wetje komt om niet alleen deze „lijfrenten-buitenland-constructie" de pas af te snijden, maar ook alle andere constructies om het principe te omzeilen. Directeur Leprafonds op vrije voeten DEN HAAG (ANP) De directeur van het Leprafonds en de stichting Carosle is door de raadkamer voor strafzaken van de Haagse rechtbank op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie heeft tegen de schorsing van de voorlopige hechtenis hoger beroep aangetekend. De directeur werd een maand geleden in hechtenis genomen op verdenking van het ple gen van omvangrijke fraude met geld van het Leprafonds onderwijs te plaatsen is. De beoorde ling moet per kind gebeuren en af hankelijk zijn van het intelligentieni veau. mate van weerbaarheid en de handicap. In opdracht van de Nederlandse Ver eniging voor Revalidatie is een rap port opgesteld over de ervaringen van kinderen die eerst enige tijd in het buitengewoon onderwijs hebben doorgebracht en daarna zijn overge plaatst naar het gewoon onderwijs. Het blijkt allemaal niet van een leien- dakje te gaan, maar met een goede voorbereiding en begeleiding blijkt het soms mogelijk om gehandicapte kinderen weer tussen de niet-gehan- dicapte leeriingen^te plaatsen Voor onderwijzers is het vaak geen eenvoudige opgave om er een blind, gehoorgestoord of spraakgebrekklg kind bij te krijgen. Een van hen ver zucht dan ook dat zoiets in klassen van meer dan twintig leerlingen ei genlijk geen doen is. Ook wordt op de pedagogische academies PA'S) te veel nadruk gelegd op de wijze waar op Je rekenles moet geven in plaats van het signaleren van hulpvragen bij kinderen. Uit het rapport blijkt ook hoe belang rijk de rol van ouders is. Mevrouw I.H. Hentenaar-Messcher. moeder van een slecht-horende zoon die zo wel in het buitengewoon als gewoon onderwijs heeft gezeten, zei daarover: ..Aan de ene kant wil je erg graag dat je kind op een gewone school zit. Niet om zijn handicap te verbergen, maar omdat hij later ook in de gewone maatschappij moet leven. Aan de an dere kant is het soms moeilijk altijd „gewoon" te moeten doen. Dat geldt .niet alleen voor het kind zelf. maar ook voor de ouders. Vaak genoeg kwam het voor dat ik op school heel opgeruimd praatte over de handicap van mijn zoon. En als ik dan naar huis liep. had ik tranen in mijn ogen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Euro-parlementariër Beumer (CDA) ts „niet gelukkig" met uitlatingen van zijn fractiegenoot Penders over vermeende afspraken tussen D'66 en Itali aanse neo-fascisten. D'66 eist „absolute opheldering en genoegdoening" over de gewraakte uitspraken van Penders. In een brief aan Beumer, de CDA- kopman in het Europees parle ment, heeft de D'66'er De Ooede gisteren zijn beklag gedaan. Pen ders heeft, op een CDA-spreek- beurt, „gemeend de suggestie te moeten wekken dat de twee D'66'ers in het Europees parle ment afspraken zouden hebben gemaakt met de Italiaanse neo fascisten Die aantijging slaat ner gens op", aldus De Goede. Hij zegt dat hij ..niet zonder weer zin" zijn handtekening heeft gezet onder een stuk. dat ook de handte kening bevatte van het neo-fascls- tische parlementslid Almlrante bevatte. De handtekening van De Goede was nodig om als kleine partij <D'66 heeft slechts twee van de 410 zetels) toegang te krijgen tot „het bureau", het presidium van het parlement. De Goede herinnert Beumer eraan hoe D'66 zich heeft afgezet tegen de neo fascisten in het parlement, door niet met hen te onderhande len over toegemeten spreektijd, door niet met hen in één rij te gaan zitten en dergelijke Beumer had de boze brief van De Ooede gisteren nog niet onder ogen gehad. „Maar," zei hij, „ik wil nu al, zonder enig voorbehoud, zeggen dat ik niet gelukkig ben met de uitlatingen van Pender*. Beumer beaamt, dat D'66 en ande re kleinere groeperingen „tech nisch overleg moeten voeren om hun parlementaire rechten te kun nen uitoefenen Volgens Beumer is D'66 daardoor „noodgedwongen „terecht gekomen in een bont ge zelschap Beumer heeft Penders Inmiddels gekapitteld voor diens aanval op D'66. ADVÊRTENTIE Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer^, geld voor dan u denkt. Hoek handel J. ile Slegte io g meer i. Kalvend raat 4K--1 1012 l'K Amsterdam.TVf 020-2259XX Rotterdam. IVn Haag. Eindhoven, l'trerht. Arnhem. Groningen. Haarlem. I^riden. Knachede. Ant w rrpen. Gent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9