kleine krant Houten speelgoed Trouw de Ga je mee op kierenjacht? /X 7 r X Onenigheid over beheer kanaal Almelo-Nordhorn Vloeibare zeep uit een pompje Softsoap Verkeersborden als raadsel Zwarte Pieten op oorlogspad O Mekka O L. ie st Nieuw uit Amerika: SOFTSOAP! DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET 27 november 1979 De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Harirteke Wiigh Johanneke leestemaker Gilles Stoop Bneven naar Trouw De kleme krant Postbus 859 1000 AW Amsterdam Schooltandarts „De schooltandarts raakt uit de mode", verzuchtte vorige week meneer Schoenmaker. Hij is voor zitter van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde en hij is helemaal niet geluk kig met deze ontwikkeling. Hij zou liever zien dat elk schoolkind door de school tandarts werd behandeld. Veel kinderen» gaan niet naar de tandarts. Ze zijn bang voor de tandarts en laten liever hun tanden en kiezen wegrotten dan dat ze in die enge stoel gaan zitten bij de tandarts. Hun moeders en vaders sturen hen niet meer voor de half jaarlijkse controle, omdat ze misschien zelf ook bang zijn. De schooltandarts kan veel onnodig leed voorkoi Want het is heel niet l< om op je twintigste al een kunstgebit te Iol Gelukkig zijn er kinden die dit ook niet willen, poetsen hun tanden goed gaan regelmatig naar tandarts. Maar het zijn nog te weinig vindt mei Schoenmaker. Want met dan de helft van alle Nede landers gaat niet uit zie zelf naar de tandarts. XJiji mvf - 9 "ij >rd ige Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Wees zuinig met energie, zegt Gijs van Aardenne. de minister van Economische Za ken Energie kost veel geld en energie raakt op. Twee redenen om verstandig met energie om te springen. Maar hoe kun Je zuinig zijn op energie? Het ministerie van Economische Zaken weet een antwoord op deze vraag. Via een paginagrote advertentie in de dagbladen vraagt het ministerie alle Nederlanders om mee te doen aan de nationa le kierenjacht. Vooral in de herfst en in de winter merk Je dat deuren en ramen met goed sluiten. Hè. het tocht, zegt je moeder als ze de wind langs haar benen voelt strijken Het Gas en Elektriciteits Bedrijf stuurt bovendien hogere rekeningen voor de kachel, die extra heeft moeten branden om de kamer warm te stoken Het is veel beter en ook goed koper om iets aan de kieren en gaten in huis te doen. schrijft het ministerie. ..Kie ren zijn klieren. Ze zijn. be halve in de badkamer en de keuken, nergens goed voor. Ze maken dat 't tocht en soms zachtjes waait. En ze kosten veel meer energie." Hoeveel méér energie, dat heeft het ministerie precies uitgerekend. Door kieren gaat 23 procent verloren. Door de ramen 30 procent, door de muren 23 procent en door het dak en de vloer elk nog eens 12 procent. Tochtstrips Alle beetjes helpen. Het is vaak met mogelijk om de mu ren dikker te maken of beter" te isoleren, maar dichte vitra ge en goed sluitende overgor dijnen houden de warmte be ter vast en geven de wind minder kans. Maar de kieren, daar kun je wèl wat aan doen. In de winkel zijn allerlei tochtwerende strips te koop. die vrij gemakkelijk zijn te bevestigen. Er is zelfs tocht- .band. dat kinderen kunnen aanbrengen, omdat het al leen geplakt hoeft te worden. Voor het vastmaken van tochtprofielen, metalen tochtveren en speciale tocht- dorpels moet je wel een beet je handig zijn. Als je het zelf niet kunt. vraag het dan aan je vader of moeder. De strijd tegen de tocht moet je goed aanpakken en niet als de ka ter bij de advertentie, die het muizenholletje met vier plankjes dichttimmert, maar nog een flink gat open laat! /ÉU.A In Engeland is een proef aan de gang met nieuwe verkeersbor den UH onderzoek blijkt name lijk dat automobilistt op de waarschu wingsborden. Als er bijvoor- boefd een bord staat met het teken om langzamer te rijden. omdat er aan de weg wordt gewerkt, rijdt bijna iedereen hard door. De nieuwe borden moeten de automobilisten vertellen wat er precies aan de hand is. Of het mist. sneeuwt, of het wegdek glad la. Daarvoor zijn een serie nieuwe pictogrammen ontwor pen, zo heten de verkeersbor den met een afbeelding erop. Sommige pictogrammen zijn erg duidelijk. Je snapt goed wat de bedoeling is. Maar andere pictogrammen zijn minder dui delijk. In de kleine krant drukken we er een paar af. Wie snapt de waar schuwing op de verkeersbor den? Schrijf ons je oplossing, dan drukken we volgende week de juiste betekenis af. Driehonderd Zwarte Pieter hebben afgelopen donderdag tegen de verkoop van oor logsspeelgoed geprotesteerd. In verschillende grote steden maakten de Pieten op de speelgoedafdelingen van Vroom en Dreesmann het plastiek oorlogsmateriaal onklaar. In Amsterdam vereamelden de Pieten tanks, geweren, bommen en raketten op een grote hoop en begonnen el kaar te beschieten. Uit de lo pen van de geweren kwam rode tomatenketchup. Onder het zingen van aangepaste sinterklaasliedjes (Sinter klaas is jarig, schiet elkaar maar dood) wachtten de Pie ten de bedrijfspolitie af. De als Zwarte Pieten verkle de demonstranten horen bij de actiegroep ..Onkruit" en zijn tegen militair geweld. ..Jong geleerd, oud gedaan", menen de Pieten, daarmee bedoelen ze dat je kleine sol daatjes kweekt als je kinde ren met zulk speelgoed laat spelen. Niet het eenvoudige waterpistool, wekt de woede van de actiegroep op. maar de haast levensechte tanks met afstandbediening, raket ten en mitrailleurs. Zelf waren de Pieten ook niet zo lief. De bedrijfspolitie had heel wat met ze te stellen. Sommige Pleten moesten zelfs mee naar het bureau omdat ze het speelgoed op straat hadden gelegd. Win keldiefstal. noemt de politie dat. De demonstranten wa ren niet van plan iets kapotte maken maar in paniek liepen - er allerlei mensen over het speelgoed op de grond. Zo is er voor drieduizend gulden schade aangericht. Wat vinden Jullie? Is het goed als kinderen met speelgoed- geweertjes elkaar „dood schieten"? Wat staat er op jullie verlanglijst? 27 november 1979 De heilige stad Mekka is de afgelopen week ui een bloedbad veranderd. Deze woestijnstad in Saoedi-Arabië is een be devaartsplaats voor alle mensen, die in de Islam geloven. Midden in Mekka, in de grote moskee staat de Kaöba (Ara bisch voor kubus) en dat wordt be schouwd als het Huis van Allah, de god van de Islam. Het heiligste van het hei ligste is de Zwarte Steen. Deze steen ligt in de Kaëba. Het Huis van Allah heeft veel weg van een grote zwarte kubus. Een groot zwart kleed bedekt de muren van de Kaëba. Mensen die niet in de Islam geloven en geen Arabieren zijn. kunnen de Kaöba alleen maar op een foto zien. want ze mogen die heilige gedeelte van Mekka niet binnen. In dit gedeelte van de stad hebben zich bloedige taferelen afgespeeld. Terwijl de gelovigen de heilige Zwarte Steen kus ten, deden enkele honderden mannen een poging om de moskee te bezetten. De gelovigen werden gegijzeld. De bezetters zijn ook mensen, die in de Islam geloven. Ze bezetten de moskee omdat ze een strengere naleving van de Koran, de bijbel van de Islam, willen Geen televisies, geen radio's, geen voet bal en geen zelfstandige vrouwen in het land! Bovendien moest de Saoedische regering de olieuitvoer naar Amerika stopzetten. De regering heeft aan deze eisen geen gehoor gegeven. Het leger kreeg op dracht om de moskee te bevrijden en dat kostte honderden mensenlevens. Mohammed Abdoellah al Kadani. de lei der van de bezetters, is door zijn volge lingen uitgeroepen tot ..Mahdi", een soort messias. Wat er met hem gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De straf fen zullen wel niet mis zijn. De Koran gebiedt in zo'n geval ..afhakking van handen of benen". Dinsdag, de eerste dag van de bezetting, was tegelijkertijd de eerste dag van een nieuwe eeuw voor de Islamieten. Zij beginnen hun jaartel ling in het jaar dat Mohammed, de pro feet moest vluchten (622 jaar na de ge boorte van Jezus Christus). Deze nieuwe eeuw wordt aangekondigd als de eeuw waarin de Islam zich over andere landen zal verbreiden. ei ird< I tl 4 Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Omdat Staatsbosbeheer en het gewest Twente het niet met elkaar eens kunnen worden, blijft de provincie Overijssel voorlopig nog zitten met vijfentwintig kilometer van het kanaal Almelo-Nordhorn. Het kanaal, dat negentig Jaar geleden in gebruik werd genomen, is al sinds de oorlogsjaren, toen de bruggen wer den vernield, niet meer geschikt voor de scheepvaart tussen Nederland en Duitsland Overigens verloor het al in de Jaren dertig na het graven van het Twente-Rijnkanaal veel van zijn be tekenis. Reeds in 1958 heeft het Nederlands Economisch Instituut gerapporteerd dat het kanaal van zó weinig gewicht was. dat het voor de scheepvaart zou kunnen worden gesloten. Een belem mering voor de sluiting van het ka naal vormde echter een Nederlands- Pruisisch verdrag van 1876. maar die hindernis is enige Jaren geleden weggenomen Hoewel het kanaal Almelo-Nordhorn al vele jaren niet meer gebruikt wordt, moet het formeel nog aan het openbaar scheepvaartverkeer wor den onttrokken. Dat dient te gebeu ren door intrekking van de bij ko ninklijk besluit van 1878 verleende concessie voor de aanleg van het ka naal Gedeputeerde staten van Over ijssel hebben in verband hiermee con tact opgenomen met de minister van verkeer en waterstaat. Omdat de provincie meent dat de belangen van enerzijds natuurbe houd en anderzijds recreatie, in dit gebied een belangrijke rol spelen, vin den Gedeputeerde staten het het bes te dat de 25 kilometer van het kanaal Almelo-Nordhorn wordt verdeeld tus sen Staatsbosbeheer en het gewest Twente. Hier botsten de meningen echter. Staatsbosbeheer is het wel eens met de deling, maar wil niet het beheerswerk voor het gewest Twente opknappen. Het gewest Twente (in clusief de vier aanliggende gemeen ten Almelo. Tubbergen. Weerselo, en Denekamp i heeft evenwel bezwaar tegen overdracht van een gedeelte van het kanaal aan Staatsbosbeheer. Daar op dit moment geen oplossing mogelijk is. die naar het oordeel van Gedeputeerde staten van Overijssel het meeste recht zou doen aan alle erbij betrokken belangen, zit er niets anders op dan dat de provincie voor lopig het beheer blijft voeren. *dvertentie zaagwerk doet en de kinde- elke ruitje is 2 x 2 cm Enige dagen voor ik het bo vengenoemde boekje in handen kreeg, vond ik in een verborgen hoekje het afgebeelde clowntje Een stukje speelgoed dat onge veer 50 jaar geleden op een handenarbeidles werd ge maakt. In die tijd beston den de lessen hoofdzakelijk uit onderricht in leerbewer- king en figuurzagen. Hoe wel het woord ..figuurza gen" nu vaak een beetje de nigrerend gebruikt wordt, is figuurzagen nog steeds een leuke manier om met hout bewerking te beginnen Ze ker voor kinderen is het een eerste stap om vertrouwd te raken met materialen en ge reedschap Het enige nare van figuurzagen is dat de zaagjes zo gauw breken, wat voor een kind nogal frustre rend is. Bent u zelf een be ginneling dan is het mis schien wel leuk als u het Softsoap. Nieuw uit Amerika. Vloeibare en voedende romige zeep uit een pompje. Handig in de keuken en badkamer, 't Breekt, smoezelt en brokkelt niet.'t Geurt heerliik en is zuinig in 't gebruik. Gooi weg die onhygiënische zeepbakjes. Softsoap is de leus. Verkrijgbaar bij uw drogist en warenhuis. f prijs Haridiginkeukenenbadkamer. is namelijk bedoeld voor diegenen, die voor het eerst met hout en de daarbij be horende gereedschappen aan de slag gaan. Het boek je begint met een duidelijk overzicht van de vele hout soorten en plaatmaterialen, die in de hobbywinkels wor den aangeboden. De schrij ver vertelt wat de eigen schappen zijn en waarvoor ze het beste gebruikt kun nen worden. Systematisch behandelt hij op deze ma nier de meest elementaire handelingen. Weet u hoe u een hamer moet vasthou den om de spijker goed te raken en zo min mogelijk kracht te verbruiken? Het lijkt een kinderachtige vraag, maar veel mensen doen het toch verkeerd. Weet u wat een drevel is of een verzinkboor? Het staat er allemaal duidelijk in De nu zo populaire elektrische A hl al boren en zagen word dit boekje niet bespit Het boek is immers be J voor de beginnende het-zelver voor wie he |T nig zin heeft dure schappen aan te serf. als hij de eenvoudige k jes van het vak nog™ beheerst. Kant en werkstukken staan er J niet in. Het is een handleiding bij de schreden op het pad v 1 houtbewerking en als nig het aanbevelen waard Importeur A.C.Vermeulen B.V.. Postbus211.2400AE ALPHENa/dRIJN. Tel.01720-91966. ..Houten Spelgoed Zelf Maken" is de titel van een bo..:je dat zeer onlangs is verschenen als no 52 in de Handenarbeidsreeks van Uitgeverij Strengholt te Naarden. In dit boekje wor den maar liefst 34 verschil lende ontwerpen van hou ten speelgoed getoond. Echt voor elk wat wils. Aan de hand van duidelijke werktekeningen en een exacte opgave van de beno digde materialen kan de ware liefhebber speelgoed maken voor jongens en meisjes van drie tot dertien jaar. Ook de minder bedre ven Doe-het-zelver. die niet beschikt over een arsenaal van moderne houtbewer kingsgereedschappen, vindt hier een ruime keuze Van een eenvoudige puzzel voor de allerkleinsten tot een echt kasteel voor Jonge ridders Een allerleukst en educatief telraam maar ook een fijne bestelauto. Gaat uw hart uit naar een ouder wets stokpaardje of naar een eigentijdse parkeerga rage met heliport, het staat er allemaal in. De werkstuk ken zijn zo gevarieerd en over het algemeen gemak kelijk te maken, dat het een boekje is waarmee u ie mand die van houtbewer king zijn hobby heeft ge maakt zeker een plezier doet. Het boekje werd ge schreven door Roy Winder- bank Clown gelijkheid voor de beschil- uering. Kinderen kunnen hun fantasie aan de hand van het voorbeeld de vrije loop laten. Laat ze werken met plakkaatverf, die kan er af gewassen worden als het kleuren een beetje mis gaat. Is het ventje beschil derd dan lakt u het één of twee maal met blanke ver nis. Als de vernis goed droog is, bevestigt u de ring en het touwtje en het be- hendingsheidsspel kan be ginnen. Nog een boekje „Houtbewerking" geschre ven door Roy Day is even eens een boekje van uitge verij Strengholt en ver scheen als no. 58 in de eer der genoemde handenar- beidreeks. Dit boekje sluit goed aan op het eenvoudige figuurzaagwerkje dat hier boven besproken werd Het ren het ventje laat beschil deren. Het clowntje is be doeld als een werpspelletje. Aan een touwtje hangt een houten of metalen gordijn ring van ongeveer 5 cm doorsnee, die door behendig opwerpen met de lange neus opgevangen moet worden. Werkwijze Neem met behulp van de ruitjes de tekening over op een stuk papier. Elk ruitje is 2x2 cm. Breng de tekening over op een stuk triplex van 5 mm dik. Zaag de omtrek uit met een figuurzaag. Boor een gaatje vlak onder de kin (voor het touwtje) en schuur het geheel even op met fijn schuurpapier. Vooral de randen van het handvat goed glad schuren. Laat de kinderen het clown tje beschilderen. De teke ning toont u slechts één mo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8