„ha wil via voetballerij vangelie verkondigen China weer lid IOC r V* Verlies Rotterdam jidkoreaanse spits speelt hoofdrol bij Frankfurt Derde match EK schaken noodzaak ïfica-trainer 11 uitgestuurd hockeyteam loot st tegen Canada reella Mesker hoofdtoernooi V*t s V'* (DAG 8< nd 27 NOVEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17, Matty Verkamman NKFURT Evangelisatie en topvoetbal. Dat zijn, in die jrde, de drijfveren van de Zuidkoreaan Bum Kun Cha het dagelijks leven. Sinds hij vorig jaar zijn vaderland isselde voor de Duitse Bondsrepubliek is het vanwege de arrière voorlopig nog een kwestie van behelpen als hij lefeijn geloof in Christus wil getuigen, maar als topspeler Eintracht Frankfurt is Cha in een mum van tijd geslaagd, rdag was hij tegen FC Köln met zijn fantastische spel en doelpunten opnieuw de grote man. „Bum Kun Cha rstar". brulde de Frankfurter Abendpost naar aanleiding Jdie wedstrijd op de voorpagina. Het mag een waarschu- voor Feyenoord zijn, dat morgenavond in de derde ronde £JJiet UEFA-Cup-toernooi onder meer met deze lichtvoetige aller krijgt te maken. E Kun Cha werd vorig jaar ont- ..Wie is er nog werkelijk religieus in 40 ioor de Westduitse bondstrai- Duitsland? Dat zijn maar weinig z, chulte, die met het nationale mensen. Het zijn hier voornamelijk in urteam in Zuid-Korea verbleef, doopbewijschristenen. Ik geloof dat k, land was Cha de onbetwiste enige evangelisatie hier zeker geen er sier. Hij speelde in zeven jaar kwaad kan." On interlands bij elkaar en werd "verse malen tot Aziatisch voet- cha werd Pas °P latara leeftijd tot het van het jaar gekozen. Schulte christendom bekeerd, vorig jaar werd Eintracht Frankfurt meteen Pii met echtgenote Oh Un Ni en doch- 0 :ha naar de kansen op een con- tertie Hana gedoopt. In zijn huidige in de Bundesliga informeerde, beroep neemt zijn overtuiging een 100 rste instantie kwam Cha bij belangrijke plaats in. Aanvankelijk itadt terecht omdat Eintracht tot vermaak van zijn teamgenoten bij Eintracht, die er bijvoorbeeld even aan moesten wennen dat Cha bidt .j aan iiiuraicii wcuiicii uao uua uiut isum - van de Europa cup-voetbaiwed- voor de maaltijd, maar het nu toch «•^ntracht-Feyenoord, die morgen In Frank- hebben geaccepteerd. Hetgeen Op dit niveau wel een praktische achter grond zal hebben, omdat Cha qua voetbal de internationals in de ploeg als Grabowski, Hölzenbein en Nickel overtreft en zijn collega's derhalve aan een kolossaal salaris helpt. Cha: „Jezus geeft me de kracht om dingen te doen die vroeger onmogelijk leken. Dat ik zo goed kan voetballen dank ik alleen aan Hem. Hij heeft me ook de kracht gegeven om te herstellen van dt gespeeld, komen geen integrale ulteen- j w op radio en televisie. De radio geelt wel flitsen in het programma „Langs de Lijn" am trsum 1 Verslaggever Is Evert ten Napel. nsie volstaat met een samenvatting van uur in „Studio Sport" op Nederland n. 22 25 uur begint Commentator is Theo Zwitser Rudi Elsener en de 'Jnrijker Bruno Pezzey al aan het i^Jnum van twee buitenlanders do Klug, de huidige manager LAUSANNE China is, bij schriftelijke stemming, weer toegelaten tot het Internationaal Olympisch Comité. Een woordvoerder van het-IOC heeft dat in Lausanne bekend gemaakt. Aan de Olympische Win terspelen van 1980 in Lake Placid en de Zomerspelen van Moskou kunnen derhalve twee Chinese teams deelnemen. De volksrepubliek China is lid van het IOC onder de naam Chinees Olympisch Comité. Taiwan, dat reeds lid van het IOC was, blijft lid onder de nieuwe naam van Chinees Olympisch Comité Taipeh. Van de 89 leden van het IOC spraken zich er 62 uit voor toelating van China, zeventien waren er tegen. Er was één blanco stem en één onthouding. Het team van het Chinees Olympisch Comité Taipeh zal geen vlag mogen voeren, ook zal het volkslied van Taiwan niet worden gespeeld gedurende de Olympische Spelen. Waarschijnlijk zal Taiwan het besluit van het IOC niet accepteren. André Pache. een advocaat in Lau sanne die optreedt als vertegenwoordiger van Tai wan, heeft al laten weten dat de voorwaarden die het IOC stelt voor Taiwan vrijwel zeker onaanvaardbaar zijn. Hij heeft op 14 november al een civiele procedu re tegen het IOC aangespannen. Hij meent dat de gevolgde procedure bij de toelating van China in strijd is met de reglementen van het IOC. De 89 leden van het IOC dienden schriftelijk hun oordeel te geven over een in Nagoya (Japan) door het IOC opgestelde resolutie, die de condities inhield waaronder China bereid was opnieuw in de Olympi sche beweging zitting te nemen. Voornaamste pun ten in die resolutie waren: de naam „Chinees Olym pisch Comité" die China in de Olympische wandel gangen zal innemen en de consequenties voor Tai wan. Dit eiland wordt nu in IOC-kringen aangeduid als „Chinees Olympisch Comité Taipeh", en moet bij sportmanifestaties gebruik maken van een ander volkslied en een andere vlag. Door de terugkeer van China wordt een langdurig tijdperk afgesloten waar in China en Taiwan enerzijds en China en het'IOC anderzijds aan het touwtrekken waren over de erken ning van China en Taiwan binnen de Olympische beweging. Monique Berlioux, IOC-directeur, verklaarde tijdens een persconferentie in Lausanne dat de gevolgde procedure geheel in overeenstemming met de regle menten is. De Tunesiër Mohamed Mzali, één van de vice-presidenten van het IOC, zei tijdens deze pers bijeenkomst dat Taiwan voor 1 januari 1980 zijn statuten moet wijzigen en moet hebben gekozen voor een nieuwe hymne en een andere vlag. Monique Berlioux sloot niet uit dat sportlieden van beide China's tijdens de Olympische spelen ook kunnen deelnemen aan sporten waarbij het land geen lid is van de betrokken internationale sportfe deratie. Ze zouden dan via het IOC als privé-persoon kunnen worden ingeschreven. Vladimir Popov, vice-president van het organisatie comité van de Olympische Spelen in Moskou, zei dat vertegenwoordigers van China en Taiwan welkom zijn bij de Spelen van Moskou. „Netzo als alle andere delegaties", zo benadrukte hij, „die zijn erkend door het IOC. Of ze komen hangt alleen van de Chinezen zelf af". China heeft al eerder aangekondigd dat het land in Lake Placid door dertig atleten vertegenwoordigd zal zijn en bij de Zomerspelen door ongeveer 300. Cees Kerdel juichte toe dat China met zo'n overwel digende meerderheid weer was aanvaard als lid van het Internationaal Olympisch Comité. „Ik vind het een zeer positieve ontwikkeling", aldus het Neder landse lid van het IOC, „het was overigens wel te voorspellen hoe de beslissing zou uitvallen. Ik blijf betreuren dat de verkiezing op deze wijze schrifte lijk dus moest gebeuren. Maar in dit geval kon dat eenvoudig niet anders. Het is belangrijk dat de volksrepubliek China weer in het IOC is opgenomen, tenslotte vertegenwoordigt zo'n land ongeveer een miljard mensen". Drie internationale federaties van Olympische spor ten erkennen zowel China als Taiwan, te weten de FIFA (voetbal), de UCI (wielrennen) en de UIT (schie ten). China is aangesloten bij veertien internationale Olympische sportfederaties. Taiwan bij vijftien. De landen maken deel uit van de volgende federaties: China: atletiek, roeien, basketbal, kano, wielrennen, schermen, voetbal, gymnastiek, worstelen, schieten, volleybal, gewichtheffen, ijshockey en schaatsen rijden. Taiwan: boksen, wielrennen, paardesport, voetbal, handbal, hockey. Judo, zwemmen, moderne vijf kamp, schieten, zeilen, bobben, rodelen, ski en boog schieten. Tijdens de laatste Aziatische spelen, die in december werden gehouden, was China na Japan het succesvol ste land. De Chinezen vergaarden 56 gouden, 60 zilveren en 51 bronzen medailles. Japan 74. 64 en 51. °U< een knieblessure die zo ernstig was a intracht, was toen nog trainer d t h,. pippnliij, onherstelbaar was jd|iumstadt. Deze sloeg onmiddel- pe toen Darmstadt uit de Bun- degradeerde en Cha voor Mark te koop werd aangebo- De beste aankoop die we ooit A^n gedaan." zegt Klug nu. Cha: de werken Gods is mijn wens zie||vulling gegaan. Boven alles wil de voetballerij het evangelie anfodigen.' ist. interview in het maandblad Illustrierte presenteerde Bum zich onlangs voor het eerst I <jjen groot publiek als praktise- 50|d van de evangelische kerk. Hij naar een geschikte mogelijk- tm zich ergens in West-Duits in de theologie te bekwamen. <E>acht daarmee tot hij de Duit- Ars 1 onder de knie heeft. Het staat 'nÏ :ha (26 echter vast dat hij na Jv letballoopbaan („nog zes jaar"), ^•^edikant aan de slag gaat. Zuid- 'c 2 wordt dan vrijwel zeker zijn irrein. In Seoel heeft hij trou- eens voor een massa van 3000 in gepredikt. >rt Illustrierte stelt Cha dat zijn ig ook in West-Duitsland van Dmt. Dit tot verbazing van inter- Detlef Hartlap. die (nogal opmerkt dat de Bondsrepu- maar liefst 20 miljoen christe elt. tegenover Zuid-Korea op evolking van 36 miljoen maar miljoen. Cha, tegenwerpend: dat hij eigenlijk onherstelbaar was. Als voetballer wil ik nu eerst een goed voorbeeld geven. Later, wanneer ik mij in het Duits verstaanbaar kan maken, zal ik zeker mijn religieuze overtuiging uitdragen." „Natuurlijk verdien ik veel geld, maar dat interesseert me niet. In Zuid-Korea verdiende ik trouwens bijna evenveel. Na mijn carrière ga ik als predikant werken, het maakt niets uit of ik dam rijk ben of niet. Ook wil ik Zuidkoreaanse voetbal lertjes gaan trainen en ze tevens in de geest van het evangelie opvoeden" Het zal intussen duidelijk zijn dat Bum Kun Cha in het voetbalbestek van Eintracht Frankfurt een zeer aparte plaats inneemt. Ook in de voorbereiding op een wedstrijd on- Bum Kun Cha: „Mijn carrière als voetballer zal eindigen, maar mijn geloof blijft bestaan". derscheidt hij zich van de andere spelers; Cha meent dat er veel te licht wordt getraind door Friedl Rausch en draait naast de voorgeschreven oe fenstof daarom ook nog een privé- programma af. „In Zuid-Korea wordt veel harder getraind. Maar dat komt ook omdat de competitie van kortere duur is. In de Bundesliga wordt bijna een heel jaar gespeeld. Zware trainin gen zijn voor mij in de loop der jaren een gewoonte geworden. Maar mis schien wordt het op den duur minder noodzakelijk om op kracht en condi tie te trainen". De tactische bedoelingen van trainer Rausch worden Cha nog altijd via een tolk ingeseind. Die vertaling vindt plaats via de heer Lee in de kleedkamer. De spelers zijn intussen gewend geraakt aan het gefluister op de achtergrond wanneer de wed strijdbespreking aan de orde is. Cha over het Westduitse voetbal in het algemeen:' „Het maakt op mij een zeer sterke indruk. In Zuid-Korea zien wij Engels en Braziliaans voetbal op de televisie. Het fysieke element van de Engelsen en de techniek van de Brazilianen zijn in het Duitse voet bal verenigd." Waarna hij nog eens benadrukt dat voetballen leuk is, maar niet het aller belangrijkste. Cha: „Mijn carrière als voetballer zal eindigen, maar mijn geloof blijft bestaan. Daarom is het evangelie zeker belangrijker voor mij". BAD LAUTERBEDRG - Rotter dam heeft in Bad Lauterberg het tweede duel tegen Boerevestrük uit Moskou met dezelfde cijfers verloren als waarmee het de eerste ontmoe ting gewonnen had: 2Vi-3'/i. Door dit resultaat krijgt de finale van de strijd om de Europese schaakbeker voor clubteams een verlengstuk in de vorm van een derde, beslissende match tussen beide zestallen. Na de eerste zitting van de tweede ontmoeting lagen de kansen van Rot terdam vrij gunstig. John van der Wiel had het tweede volle punt aan gedragen door grootmeester Geor- gadze op verlies te zetten. De rest van de partijen werd afgebroken. In de eerste voortzetting remiseerde Kort- sjnoi volgens de verwachting met Ba- lasjov en verloor Böhm van Bagirov. Op dat moment was de stand l'/a-l'/a. De overige drie partijen werden op nieuw afgebroken in remisestand. In de tweede voortzetting kwamen Timman en Smislov en Van Dop en Dolmatov vrij snel een puntenverde ling overeen. Het duel tusen Van der Vliet en Kotsjiev kreeg echter een onverwachte, dramatische wending. Van der Vliet had in een dame-eind spel een gevaarlijke vrij-pion die zijn remisekansen overheind hielden, maar in de nachtelijke analyse ble ken de Russen echter een scherpe variant gevonden te hebben die de onafwendbare nederlaag van Van der Vliet inhield. Tl'BNEN De OcwtdulUe dameaploec. die van 3 tot en met.9 december zal deelnemen aan het toernooi om de wereldtitels In Fort Worth, be staat uit: Regina Orabolle. Maxi Onauck. Caro ls 8ube. Stefll Kraker. Sylvia Hlndortt, Kathari ne Rentach en Franka Volgt Het team bi] de heren wordt gevormd door Roland Brückner. Michael Nikolay. Lutz Hoffmann. Lutz Mack. Ralph B&rthel. en Ralf-Pcter Hemman» ving van Veneuai, is door onbekenden ontvoerd. De daders hebben tn een anoniem telefoontje een losgeld van 2.7 miljoen gulden geëist SCHAATSEN - Co Oiling heeft op de Alk maarse kunstijsbaan met overmacht het ge westelijk roarathonkamplocnschap gewonnen ln de strijd over een uur had Oiling twee ronden voorsprong op Joa Pronk, die tweede werd en vier op Jaap Jonkman, de nummer drie. BILJARTEN De vlag kan uit ln hulie De Oraal. De Koninklijke Nederlandse Biljartbond heeft 25 000 leden te aeonen de zesdaagse van Oenl ge- In Munster w aren de WestdulUers WU- fried^Peffgen en Albert FrttE zes dagen het PAARDESPORT Door een overwinning In de laatste draverij In Milaan heeft de Zweedse pikeur Bernd Llndstedt de gouden bokaal van lBON Mario Wilson, de trai- n Benfica, is ontslagen. De club ie beslissing na de nederlaag lenfica op eigen terrein tegen sta (1-2). Door het verlies bleef ;a nog wel tweede op de rang- hter Sporting, maar de achter- is gegroeid tot drie punten. was ook verantwoordelijk het nationale Portugese elftal, f Woensdagavond, toevallig Ook op !ld van Benfica. met 1-2 verloor ,ers>ostenrijk en daardoor feitelijk uitgeschakeld voor de eindron- n het toernooi om het Europese ioenschap. JS De Nederlandse ijshoc- a,5>eg speelt zijn eerste wedstrijd Olympisch toernooi van Lake op dinsdag 12 februari tegen la. Twee dagen later volgt het tegen de Sowjet-Unie. Voorts Nederland aan tegen Japan, en Finland. Nederland is inge- in groep 1. In groep 2 komen ?egen. Tsjechoslowakije, West- land. Roemenië, Zweden en de igde Staten uit. Deze indeling is en „gewogen loting" tdt stand indi ien, zodat de Sowjet-Unie en t loslowakije. twee favorieten /toil ie olympische titel, elkaar niet in de groepswedstrijden zullen leten. De halve finales van het ooi (de nummer één van de ene tegen nummer twee van de onJj^ vinden plaats op vrijdag 22 vr. 30URNE - MarceUa Mesker vr* zich in Melbourne geplaatst iet met 100.000 dollar gedoteer- tofdtoernooi. In de kwalificatie- versloeg zij achtereenvolgens tane Jolissaint uit Zwitserland 4-6 en 6-4. de Australische met 6-2 en 6-2 en diens enote Karyn Pratt met 6-2 en 7- BORD Tsja, hoe gaat zoiets, hoe gaat zoiets? Middagborreltje in Het Ver gulde Wapen van Angeren. En do minee zegt tegen de notaris, d'r ko men de laatste tijd zo weinig men sen in mijn middagdienst. "Zegt die pastoor, ik ben al blij als er bij de mis van vijf uur tenminste een mis dienaar komt opdagen. Zegt de dokter weer, dat het wel aan het voetbal zal liggen. Nou, zo komt dus van 't een 't ander. Ze vragen mij dus om een slogan te bedenken en d'r een bord van te maken vanwege mijn vaste hand dus. En dit is 't geworden: „Na sport en werken, denk ook aan onze beide kerken". Nou moet je natuurlijk niet vragen of het reclametechnisch, zal ik maar zeggen, een beetje klopt. Een slag zin als Omo wast witter, ja dat is hogeschool. Maar ik vind dit toch ook persoonlijk niet gek. Dan krijg je dus links dat bord van „Al een zak patat bij Henkie's lunchroom gehad" en aan de rechterkant die van „Zoekt u een loodgieter, bel eens met Pieter-Jan". Al zeg ik 't zelf, dan staat dit bord toch niet zo mal. 't Is trouwens een hele klus hoor zo'n zin. Ja, dan krijg je wel bewon dering voor zo'n reclameschilder. Ik had eerst „Er is nog wel iets hogers dan hoog voor het doel", maar dat sprong dus af omdat er hier al bijna niks hoog voor het doel komt, soms per ongeluk een corner. Daarna maakte ik „Denk bij een vliegende schaar ook eens aan ons paar". Dat vond dominee niet zo erg duidelijk. Al vond die pastoor het wel ludiek. Dat zei hij d'r bij. Eens zien. wat heb ik daarna gemaakt? Die van „Ge denkt na het rabauwen ook onze gebouwen". Au-ou hè, dat is 't niet helemaal, dat zag ik zelf ook wel. Toen heb ik er een gemaakt van „Is de wedstrijd bekeken dan is het tijd voor onze preken". Dat kwam in de richting vonden dominee en die pastoor D'r gaan dus wel heel wat uren in zitten, maar zo maar ineens vond ik 'm. „Na sport en werken, denk ook aan onze beide kerken". Dominee en die pastoor vonden 'm heel mooi. Ook zoals ik 'm dus had geverfd. Zeg zelf. het is ook een beetje oecu mene hé. Ik bedoel, dominee heeft een eigen kerk en die pastoor heeft er ook een. Maar toch samen op één bord langs het voetbalveld. Beide kerken, zo staat het er 't Is weer eens wat anders hè. En ei moet toch een markt in zitten Van de week belde de voetbalclub al op of ik een advertentie kon bedenken voor in 't kerkblad, of liever gezegd de bladen, die van die pastoor na melijk ook. Dat doe ik dus nu. Ik heb de slagzin nog niet. 't Moet iets worden als. was u vanmiddag al op het sportveld, of zo. Ach, het is woekeren met de talenten, hè. -fc .^r -c rk- it* - REVOLUTIE Even heeft er een revolutie gedreigd binnen de NeVoBo. Onder druk van de sponsqrs worden de belangen van de hoogste klassen steeds meer naar voren gebracht. Alleen wilde het bondsbestuur nog niet volledig toegeven. Op de laatste bondsraad van de volleyballers werd een plan voor bundeling van de krachten af gewezen. Daarop werd het plan om met alle topclubs gewoon een eigen compe titie te beginnen nog eens over dacht. Door het in tweede instantie toegeven van de NeVoBo die ad hoe wel een belangenbehartigersgroep wil toestaan, werd het plan voor de wilde competitie maar weer in de ijskast gelegd. Achter het plan voor de wilde com petitie zaten drie sponsors. Die van Zaan '69. die van Corbulo en een medesponsor van Sint" Martlnus. Uiteindelijk bleken hun plannen toch niet sterk genoeg om er open lijk mee voor de dag te komen. En nodig was het dus ook niet meer toen het hoofdbestuur ad hoe ak koord ging met een Kommissie Na tionale Top (KNT). Voorlopig dus weer iedereen even tevreden. Hoewel Alles bijeen is het wel een nieuw hoofdstuk geworden in de streekroman die de NeVoBo onder leiding van voorzitter Piet de Bruin („Er is er hier maar een die de waarheid spreekt en dat ben ik") samenstelt. Neem bij voorbeeld de trainersraad, dat zijn de trainers van de nationale selecties, die blijkens een brief op de bondsraad nogal verontrust wa ren over het plan om de topclubs hun eigen orgaan toe te kennen. Dat stond dus niet in een brief van de trainetsraad maar van de Natio nale Sectie Technische Zaken (NSTZ), ondertekend door Henk van Savooijen. de voorzitter. Die brief moest het standpunt van de NSTZ (tegen zo'n KNT) onder steunen. Later opgebeld zei de voorzitter van de trainersraad, Jaap Akkerhuis, dat hij helemaal niets wist van de verontrusting in zijn raad. Onder voorzitter Ben Krysik was in tegen stelling tot Akkerhuis wèl op de laatste vergadering van de trainers raad geweest maar kon zich toch ook niet herinneren dat er een uit spraak was gekomen waarin be zorgdheid doorklonk over de bun- deling van krachten aan de top. Kortom, de brief klopte niet hele maal maar maakte wel Indruk. Dat was ook de bedoeling. Nóg zo'n verhaal uit de streekro man. Er moest een nieuwe voorzit ter komen voor de NSTZ. de opvol ger dus voor Van Savooijen. De NSTZ vond daartoe de heer Ver beek bereid. Die ging bij het NeVo- Bo-bestuur langs en kwam daar ook tot overeenstemming. Niets aan de hand dus. Tot bleek dat de NSTZ eigenlijk helemaal niet akkoord ging met wat Verbeek en NeVoBo hadden afgesproken. En dus werd natuurlijk meteen met portefeuilles gezwaaid door de le den van de NSTZ die onder Verbeek niet wensten te functioneren. Zo ziet ruzie er inderdaad uit. Alleen is het niet normaal als enkele portc- feuillezwaaiers een dag later gaan opbellen naar de NeVoBo-bazen of ze tóch maar een plaatsje kunnen krijgen in de sectie waar ze dus eigenlijk uit willen vanwege die Ver beek waar ze bij nader inzien echter enzovoorts. Zoals dat hoort bij zo'n streekro man. Veel ellende maar aan het einde vinden ze elkaar toch aardig. AANTEKENEN Donkere dagen zeker? Avondver koop voor Sinterklaas. De eerste verse kalkoenen leggen reeds het loodje. Tijd dus voor een brief van drs. P. A. G. Vinkestein, voorzitter Minstens tweemaal per jaar stuurt hij een brief, meestal over hetzelfde onderwerp waarom noemt Trouw de naam van de sponsor van zijn volleybalclub niet? Drandus voorzitter heeft namelijk zijn vereniging Corbulo tijdelijk uit geleverd aan sponsor Dé Stoop Een manoeuvre die hij ook nog statutair liet vastleggen. Die truc moet vol gens hem garant staan voor een aantrekkelijke portie gratis recla me voor de Stoop-produkten. Trouw is er echter niet ingestonken en daarover wil Drandus voorzitter nu een correspondentie op touw zetten. Hoewel uit de brieven van drandus voorzitter valt te proeven dat hij Trouw minstens regelmatig ziet. misschien zelfs wel eens leest, schijnt hem het standpunt over sponsering en gratis naamreclame geheel ontgaan zijn. Of drandus voorzitter moet iets bijzonder on handigs gestudeerd hebben waar door het begripsvermogen achter uit is gegaan. Een derde mogelijk heid is nog dat sponsor Stoop hem danig achter de vodden zit. Dat zal het dan wel zijn. Vorig najaar stuurde drandus voor zitter een brandbrief die hier la chend en welgemikt in de prullen mand verdween. Daarop volgde een wat lichter werkstukje waarin slechts geëist werd dat Trouw als de gesmeerde bliksem met tekst en uitleg voor drandus voorzitter moest komen. Niet aangetekend, niet ontvangen en ook hup. naar de recycling. Raak In de roos. Dit najaar is de brief van drandus voorzitter aange tekend verzonden. Dat kunnen ze hem niet meer verwijten. Hij is dus naar het postkantoor geweest, mis schien wel op de fiets, heeft extra centen uit het aantrekkelijke spon sorbudget gehaald en onder het lo ket geschoven en een dezer dagen kan hij bij hetzelfde loket het be wijs halen dat zijn brief is aangeko men. Omslachtig allemaal maar in dit geval heeft dat toch ook wel z'n charme. Tussen twee haakjes, drandus voor zitter. nu weer postzegel voor het antwoord vergeten. Dus. Inder daad. en nu al zes cent per kilo. Zo komt het dat drandus voorzitter nooit zal weten waarom Trouw niet zo gek is als heel Corbulo bij elkaar Al hebben we natuurlijk niet de illusie dat hij het mèt uitleg wel zou hebben begrepen. Ik bedoel, hij heeft niet eens door dat Trouw een dagblad is en geen correspondentie clubje. WATTEN Hele volksstammen in Nederland zijn er van overtuigd dat ze slechts via slinkse wegen en een cursus konkelfoezen hun grote doel in dit leven kunnen bereiken: een ver schijning op de televisie. In sportkringen worden ranglijsten bijgehouden van het aantal minu ten en seconden dat de afzonderlij ke sporten op de kijkkast te zien zijn geweest. Daar kun Je de mooi ste frustraties van oplopen, onder het motto: we zijn zo ontzettend belangrijk, maar de televisie ne geert ons natuurlijk weer vol komen.. Zo vond het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond uit dat ze in de periode van 1 oktober 1978 tot 19 augustus 1979 ln het algemeen klas sement slechts op een 29ste plaats was te vinden. In bijna een Jaar werd er in Studio Sport och arme vier keer aandacht besteed aan korfbal, in totaal goed voor 30 mi nuten en 22 seconden. En dat voor een bond van deze omvang. Schan de. Waar zijn m'n uitroeptekens ge bleven? Terwijl de contacten met de pers echt voortreffelijk worden verzorgd. Zo is Adrie Zwaanswijk op toemee door de wereld om de zegeningen van het geëmancipeerd ogende korfbal in Bangkok, Japan en de Philippijnen uit te leggen. Zodra hij ln een plaats van enige omvang terecht is gekomen verzendt hij on middellijk een stapel ansichtkaar ten aan de Nederlandse dagbladen, met vooral hartelijke groeten. Dat heb ik Ernst Happel niet zien doen in Buenos Aires. Nee. aan de perscontacten ligt het niet. Het ligt natuurlijk aan die mannen van Studio Sport. Colum nist Marc Patrick (een pseudoniem van bondscoach Bart Crum) veegt dan ook in hetzelfde laatste num mer van het bondsblad de vloer aan met Studio Sports korfbalspecialist Frans van Dusschotten. Zodra die bij een korfbalwedstrijd verschiint wordt hij op buitengewoon opval lende wijze in de watten gelegd om dat men hoopt dat Frans daarvan vaker terug zal komen. Onzin allemaal, vindt Patrick. Wie is die Van Dusschoten nou hele maal. Kijk eens naar Mart Smeets of Frans Henrichs met ijshockey of, kom. hoe heet die man ook weer. Frans van Dusschoten over zeilen. Allemaal hoog genoteerde specialis ten die weten waarover ze spreken. Daar valt nooit een wanklank. Maar Van Dusschoten van korfbal? 't Is niet best allemaal. Ja. als hij volleybal mag doen. Dan gaat hij er wel voor zitten. Maar korfbal, dat zogenaamde specialisme van hem. Nou. hij is gewoon ongeïnteresseerd en ondeskundig. Trouwens, veel in vloed heeft hij natuurlijk ook niet bij Studio Sport. Dat korfbal Die Patrick. Als Van Dusschoten ook maar een heel klein beetje te vertellen heeft bij Studio 8port, een ietsepietsie en dan alleen nog over zijn specialisme korfbal, dan ziet het er niet naar uit dat korfbal komend Jaar nog de top dertig zal halen KANSEN Jij nog wat, Brak? Onze J.C. Brak: Jazeker Persoon lijk viel het me een beetje tegen hoor. die kop boven ons Nederlands elftal dat van die Oostduitsers won. 't Kost iets meer moeite, maar met een beetje nadenken had iemand toch een betere kunnen verzinnen. We gaan naar Rome! Of: Hel wordt hemel Zoiets. Want we gaan naar Rome. Dat liedje, weet Je wel. Willy Albert! neemt het binnenkort weer op. Weet je wat ik echt mooi vond aan die wedstrijd in dat. hoe noe men ze dat ook weer, o Ja, ln dat asgrauwe Leipzig, dat vond ik die Zwartkruis. Het schijnt dat die man nog onder de rust tegen zijn en onze jongens heeft gezegd dat er nog volop kansen waren. Dan zie je toch dat zo'n man klasse heeft Ik be doel. een normale trainer die ziet dat het vlak voor de rust van 2-0 achter, 2-1 wordt, zo'n man die stapt toch de kleedkamer binnen en zegt: mannen, laat maar waaien, we heb ben verloren, niks aan te doen, ook geen ramp. volgende keer beter, kalm aan verder en straks op tijd klaar bij de bus. Zo gaat het nor maal toch. Maar dan onze Jan Zwartkruis, even andere koek. Die zag nog kansen, dat er met één doelpunt verschil nog helemaal niet verloren was. En dat pompt hij er dan ook nog bij de, bij onze jongens in. Op dat inzicht mdg je na afloop trots zijn. Dat zie je niet vaak meer Ik vond het heel ontroerend. Ik moest er een klein beetje van huilen. Dat was het? Onze J.C. Brak: Bijna. We moeten ook nog even die scheidsrechter scheren. Want, winnen en toch die scheidsrechter slecht vinden, be staat er iets mooiers ln het voetbal? Zo'n Jack van Zanten. Dat was die man die op de bank zat tussen de schoenenpoetser en die meneer die de broekjes had geleverd Die Ja^-k van Zanten dus. is in de rust naar de scheidsrechter toegegaan en heeft hem eens even duidelijk verteld dat hij ook wel eens voor Nederland mocht fluiten, want er werd ook tegen Nederlandse enkels getrapt En die Garrido begreep 't meteen. Floot na rust stukken beter Ineens. En alleen maar dankzij zo'n klein vermanend woordje van Jack. Dat is enerzijds natuurlijk zwakte van zo'n man. Maar anderzijds natuur lijk klasse, dat moeten we Garrido toegeven. Wat denk Je dat dat gekost heeft? Onze J.C Brak: Gekost? Hoezo ge kost? Je denkt toch niet dat wij, hola. hola. wij zijn geen Italianen of zo Nee. hoor. die Van Zanten heeft hem alleen maar even op zijn taak als arbiter gewezen Dat heeft niks gekost. Dat heeft niks gekost En ln onze thee heeft ook niks gezeten. Zo zijn wij niet. Die anderen. Die wel. Maar wij niet. Dat heeft niets ge kost en er zat niets in de thee. Kunnen Jullie nou nooit eens posi tief zijn0

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17