pens ter Haar Romeny neemt fscheid van de bajes Stok in de rug mm m ABN Bank Bij ASW 200 banen in gevaar .vangenen blijven voor mij onder alle omstandigheden mensen' Man doodgestoken Toeslag debetrente. - HDAG 26 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET I Fred Lammers -ffiCHT Nog een paar n en ds. Hens ter Haar eny laat voor het laatst iur van het Huls van Be lg aan het Utrechtse enplein achter zich in J Jot vallen. Niet dat hij nooit meer zal komen, bij zijn volgende bezoe- lal het toch anders zijn. stapt hij er niet meer - binnen als de bajes-do- J e, een functie die hij ien jaar heeft bekleed. uil g heeft hij al officieel afscheid ir.pen tijdens de wekelijkse kerk- rt in de gevangeniskapel. Per 1 diber neemt ds. Marinus Boe- n in zijn taak over. Dat zal wel 1 rennen zijn, niet alleen voor ds. lar zelf, ook voor de gedetineer- ïeestelijke verzorging in de ge- nis is niet zo maar een pasto- a let is een baan waar je, wil je _>ed doen, en dat wilde ds. Ter [Romeny, dag en nacht mee in bent. s niet alleen praten met gedeti- e^n. maar ook met hun familie. Mensen horen andere mensen. leb ik al gauw begrepen. Als 7$ d met de justitie in aanraking is daar veel aan vooraf gegaan. het topje van een ijsberg, dat wordt. Ik vergelijk het _imet het uitbreken van een ge- 111 Daarom is het in de meeste en ook zo'n drama." anier waarop hij zijn taak aan- is ds. Ter Haar niet altijd in Igenomen. „Ik heb de nodige moeten slikken. Ze verweten □jfat ik veel werk deed dat niet was omdat daar maatschappe- jerkers voor waren. Ik heb daar 0 idere mening over. Ik heb altijd n ekere affectie gehad voor de kant van het pastoraat. Het Tfcschap van een dominee, die op 2( zoek gaat als een soort contro- 9- e mensen hun kerkelijke belas- rel betalen, regelmatig naar de b^aan en hun kinderen naar de sturen, heeft me nooit ndjsproken. Gelukkig verdwijnt jO&storale censuur meer en meer. _rnij ertoe bracht predikant te "m was het levende pastoraat Els grote voorbeeld Jezus, de ■olie ertussen is gesprongen. Ik niet zo maar een predikant wor- )e menselijke contacten en wat raan kunt doen hebben bij mij i voorop gestaan, net zoals bij vader, die ook predikant was. [eft me laten zien wat het predi on kan inhouden." Ds Hens ter Haar Romeny ik heb veel zonden aangehoord Foto: Henk Tukker ijs ate Mn silijkheden Ter Haar Romeny terugblikt hij constateren dat het „nooit s" is verlopen. En daar ben ik ■—pi. De moeilijkheden zijn steeds )ni jn weg gekomen. Misschien heb j ook wel opgezocht, omdat waar imen zijn de uitdaging het b< it is. Het evangelie uitdragen is hetondags op de preekstoel staan, onioort erbij als een verwoording ei! vat je doordeweeks doet. Het 71 erop aan dat je het evangelie -g ilt door jezelf heen in handel, »1 en spreken." priitdaging was er in de eerste ente van Hens ter Haar Rome- )0 ft Brabantse Boxmeer, waar hij im tn in de oorlog zijn intrede deed; i sterk vergrijsde Bussumse Spieghelkerkgemeente, die ten on rechte het imago had sjiek te zijn, en eveneens in Bandoeng, waar het vooral aankwam op het begeleiden van Indische Nederlanders die wilden repatriëren. Teruggekeerd in Neder land werd ds. Ter Haar ingezet bij de dienst voor sociale zaken in Rotter dam. het „Zuldplein-werk", totdat in het najaar van 1965 de Utrechtse ge vangenis voor hem openging. Ook in dat werk heeft Hans ter Haar iets van de gemoedelijke Brabander behouden.„Ik ben geboren in de Peel en ook later heb ik meestal in dorpen gewoond. Dat opgroeien tussen de korenvelden met de natuur onder handbereik is mogelijk van invloed geweest op mijn latere bezigzijn, vooral met mensen die de vrijheid moeten missen. Daarbij spelen ook nog andere zaken een rol. Omdat wij als predikantsgezin dikwijls verhuis den, ik telkens naar andere scholen moest gaan en nieuwe vriendjes ma ken, ontstond er bij mij een zekere vervreemding, die enigszins is te ver gelijken met de vervreemding die ge detineerden kennen." Maar er was meer. „Wat vooral diepe indruk op me heeft gemaakt was het feit dat mijn ouders zijn gescheiden toen ik zeven jaar was. Vader was toen predikant in Engelen bij Den Bosch. Een schei ding was destijds een gebeuren, voor al voor een predikant. Ik ben er goed. door gekomen, maar het had net zo goed anders kunnen uitpakken. Een scheiding, de ontwrichting van een gezin, is dikwijls de basis voor het ontsporen van mensen in hun latere leven. Dat heb ik zo vaak meege maakt. Daarom denk ik wel eens als iemand terecht staat: kon een recht bank de ouders maar ter verantwoor ding roepen." Haastig oordeel Als je veertien Jaar bijna dagelijks met gevangenen omgaat', verandert" dan je Instelling ten opzichte van ontspoorde mensen? Ds Ter Haar geeft niet direct antwoord als ik die vTaag stel. HIJ kijkt peinzend voor zich uit en zegt dan: „Je Instelling blijft gelijk. Ik ben wel meer gaan relativeren dan ik vroeger deed. Ik ben een beetje reëler geworden. Ik heb veel zonden aangehoord, maar ik kan met Paulus zeggen dat ik het geloof heb behouden, ook het geloof in de ander. Dat heeft een veel betere vorm in mijn denken gekregen." „Veel mensen zijn te haastig in hun oordeel. Als gevangenispredikant word Je geconfronteerd met zoveel wrakken bij elkaar, zoveel stukgelo pen scheepjes, zoveel gerafelde zei len, dat Je Je wel eens afvraagt of daar zelfs op de beste werf nog iets van is te maken. Je moet het niet proberen met opgeklopte vroomheid. Daar zit ten de mensen in de gevangenis niet op te wachten. Waar ze wel behoefte aan hebben is iemand tegen wie ze kunnen aanpraten, iemand met een open oor en hart Mosterdzaadje „Gevangenen blijven voor mij onder alle omstandigheden mensen met wie ik vaak medelijden heb. Er zitten onder de gevangenen veel figuren, van wie Je moet zeggen: wat hebben ze in het leven weinig meegekregen, wat hebben ze weinig geluk gehad. Er zijn ook andere typen bij, mensen die dolgedraaid zijn. Er is in de gevange nis ook veel zelfmedelijden, een zich zelf in het middelpunt willen zetten. Die mensen heb ik, als ik ze een beetje beter had leren kennen, hard aangepakt. Je hoopt dan dat ze gaan nadenken. Soms gebeurt dat, dik wijls pas na Jaren, niet zelden als ze voor de zoveelste keer in de gevange nis terecht zijn gekomen." „Als Je op een gegeven moment merkt dat ze bereid zijn aan zichzelf te werken kun je ze helpen door er richting aan te geven. Je moet daar vreselijk voorzichtig mee zijn. Het is als een mosterdzaadje. Ze zijn dan o zo kwetsbaar. Juist onder dergelijke omstandigheden komt naar voren dat gevangenen in de regel heel ge voelige, vaak ook gekwetste mensen zijn. Saai zijn ze in elk geval nooit. In de gevangenis zitten zelden saaie mensen. Ze zijn alleen al interessant omdat ze gedaan hebben wat zovelen slechts dachten of droomden. Als Je met gevangenen praat komt er vaak zoveel los, waarvan de buitenstaan ders geen idee hebben. Daarom moe ten we niet te gauw klaar staan met onze vooroordelen. Uiteindelijk is er een Ander die oordeelt." Werken als gevangenispastor bete kent omgaan met mensen voor wie de problemen van het leven vaak hui zenhoog zijn. „Een collega heeft dit werk een poosje geleden het .pasto raat onder het vergrootglas' ge noemd. Met die benaming ben ik het niet helemaal eens, al is het wel zo dat Je bij dit werk de problemen wel moet zien en ze van alle kanten kunt bekij ken. Het komt niet alleen op praten aan, vooral op luisteren. Je bent ei genlijk te laat als je dat doet wanneer iemand in het Huis van Bewaring terecht is gekomen." „Er wordt vaak te laat gepraat. We zouden veel meer moeten letten op de signalen die medemensen uitzenden. Wij misbruiken te veel woorden om te schelden, te kankeren en te klagen. Er is te weinig behoefte echt contact te zoeken met elkaar en te lang op kroppen van iets betekent dat er geen uitkomst komt. Als je praat kun Je Je problemen uiten. Als je problemen vermoedt moet je blijven praten. Over het algemeen houden wij men sen er te vroeg mee op. Dat geldt ook in het pastoraat. Vragen, blijven vra gen, is daarvan de moeilijkste kant. Helaas betreur je het dat niet te heb ben gedaan als het te laat is, bijvoor beeld als een gevangene zelfmoord heeft gepleegd. Dat ervaar ik als een nederlaag, een gemiste kans. Je blijft dan zitten met de vraag: was dat nu nodig geweest. Veel mensen verber gen zich voor elkaar en wij denken soms te gauw dat anderen zich niet willen laten helpen." Kritisch Het al die jaren kunnen rondkijken achter de gevangenismuren heeft ds Ter Haar Romeny, zo hij dat al niet was, kritisch gemaakt ten opzichte van veel zaken. „Voorop wil ik stellen dat de behandeling die gevangenen in Nederland krijgen in vergelijking met gevangenen in tal van andere landen gunstig afsteekt. De meeste mensen hebben er echter nauwelijks een idee van wat een „cel-list" door maakt. Ze hebben toch goed te eten. Het is in de gevangenis een luize- leventje wordt er gezegd. Het rechts gevoel in ons land is vaak niet bevre digd door de strafmaat. Die vindt men te licht. Daaraan moet in de komende jaren extra aandacht wor den gegeven. Gevangenisstraf moet niet alleen een wraakoefening zijn. Veel gedetineerden hebben er behoef te aan iets goed te maken, voorzover dat mogelijk is, al was het alleen al in de vorm van herstelbetalingen. Ze willen weer erkend worden als mens. Daar schreeuwen ze om. Maar ze wor den vaak de grond ingestampt. De maatschappij, die zoveel belangstel ling heeft in de misdaad, heeft geen belangstelling voor de mensen die uit de gevangenis terugkeren in hun mid den." Er voor te ijveren dat daarin verandering ten goede komt zal Hans ter Haar Romeny ook in de toekomst niet nalaten. „Ik loop niet gebukt onder alles wat ik de afgelopen veer tien jaar heb gehoord. Maar het is wel bij me". door Mink van Rijsdljk „Zodra het goede mens haar mond open doet, krijg ik een stok in mijn rug", placht mijn moeder te zeggen als iemand uit een andere religieuze of politieke hoek iets te berde bracht. Meestal haastte ze zich er dan bij te melden dat ze drommels goed wist dat die onverdraagzaamheid niet goed was. Toch schoot die stok met grote regelmaat in haar rug. Haar reacties waren dan vaak erg fel, wat niet altijd goed overkwam. Erger vond ik het echter als ze haar opponent niet de moeite waard vond voor een weerwoord. Tegenover insiders danig geïrri teerd, maar bij buitenstaanders heel kalm sneed ze dan gladjes een minder explosief onderwerp aan. Paarlen voor de zwijnen vond ze energieverspil ling. Het beruchte stokje en een degelijk snoer 'an vooroordelen hoorden onlosmakelijk bij haar uit rusting. Overigens was ze daarin beslist niet uniek, zelfs erg alledaags en gewoon, u en ik duiden onze onverdraagzaamheid wellicht anders aan dan met „stok in de rug". Er zijn nogal wat mooie woorden uitgevonden de laatste tijd voor het menselijk onvermogen als het gaat over de verschillen tussen goed en kwaad of wat men daarvoor houdt. Maar waarom breng ik dan toch haar intolerante, bevooroordeelde opstelling ter sprake en bijvoor beeld niet die van mezelf? Wel zij is tenslotte toch zover gekomen dat ze een paar eindeloos lang gekoesterde en opgepoetste kralen uit haar levens- snoer heeft kunnen verwijderen. Zo had ze bij voorbeeld een diepe wrok gekoesterd tegen „ome Jan van Zutphen." Bij alles wat hij tegen haar zei, vloog de stok acuut ter plekke, zelfs alleen het horen of lezen van zijn naam maakte haar al giftig. „Ome Jan" was al jaren dood toen ze zei dat hij eigenlijk een heel lieve man was geweest en zij een domme gans. „Achteraf besef ik wel dat hij toch in veel dingen gelijk had, maar ik wilde gewoon niet eens naar zijn argumenten luisteren." Bovenstaand verhaaltje is natuurlijk niet zo be langrijk. Dat wordt het pas als men bedenkt dat varianten ervan zich al sinds eeuwen herhalen en dat het maar doorgaat. En alsof er nog nooit brokken door zijn ontstaan houden we onze privé- broedplaatsen van vooroordelen juichend in stand en de oren potdicht. Van de week zei een diep doorgewinterde VVD- man tegen me: „Nou heb ik toch gisteren die Boudewijn Sjollema van de Wereldraad van Ker ken ontmoet. Die man deugt natuurlijk van geen kanten, maar vriendelijk is ie wel, ik vind hem zelfs wel aardig, ik zou hem zelfs een heer willen noemen. Maar je te praten valt er natuurlijk niet met hem." Over die WD-man zeg ik op mijn beurt: politiek gezien krijg ik een stok in mijn rug zodra hij zijn mond open doet, toch is hij me erg sympathiek. Zijn bekende termen die hij te pas en te onpas op me afvuurt, ergeren me bovenmate. Ik vind dat hij drammerig kan memmen en daarom luister ik ook niet meer echt naar hem. Je kletst maar een eind weg, denk ik, je hebt er in ieder geval mooi weer bij wat natuurlijk niet altijd het geval is, maar wat wel mijn instelling typeert. Men praat tegenwoordig over conflict- en harmo niemodel, over polarisatie of compromis. Termen te kust en te keur. Had mijn moeder ongelijk met paarlen voor de zwijnen? Hoe kwam het dan dat ze toen het al veel te laat was om er nog iets mee te doen, het streven en de idealen van „ome Jan" kon delen? Is het erg naïef te veronderstellen dat de WD-man en Boudewijn Sjollema misschien el kaar toch nog veel te zeggen hebben en als ze tenminste over en weer echt luisteren ook nog best iets van elkaar kunnen leren? Dat geldt natuurlijk voor zoveel meer mensen, voor mij bijvoorbeeld, want er schieten dagelijks' zoveel stokken in mijn rug dat ik er beslist nog eens erg door op mijn gezicht val. Van onze redactie economie NIJMEGEN De nieuwe leiding van ASW-apparatenfabriek acht het noodzakelijk de vestiging Nijmegen te sluiten en alleen de fabriek in het Drentse Buinen open te houden. Het personeelsbestand zou moeten wor den teruggebracht van 400 naar 200 man. De directie heeft deze mening naar voren gebracht in een rapport dat zij geschreven heeft in opdracht van het ministerie van economische zaken. De vakbonden zijn allerminst geluk kig met de conclusies. De bonden keuren sluiting van de Nijmeegse ves tiging af. mede omdat de werkgele genheid in Nijmegen toch al zorgelijk is. ASW verkeert al Jaren in moeilijkhe den. In 1976 werd het bedrijf overge nomen door de Duitse geyserfabriek Vaillant. Dat leek aanvankelijk goed te gaan, maar aldus de ASW-dlrec- tie het bleek de Duitsers in de praktijk meer te gaan om een vergro ting van hun marktaandeel in Neder land dan om de A8Wfabriek. In mei 1979 kocht de Nederlandse overheid de aandelen van Vaillant en werd de huidige directie aangesteld die met een de toekomstmogelijkheden moest onderzoeken. Het ministerie van economische za ken heeft vele miljoenen ln ASW ge pompt en de bonden concluderen nu dat dat kennelijk geen resultaat had. Ook de gemeente Nijmegen heeft zich bezorgd getoond over het voort bestaan van ASW. ADVERTENTIE Van onze correspondent HELMOND Een 52-jarige man is gistermorgen door messteken om het leven gebracht in zijn woning in Hel mond. Drie kwartier nadat hij naar het ziekenhuis was vervoerd overleed hij. Later werden onder Bladel de drie vermoedelijke daders aangehouden. Alle drie zijn familie van het slachtof fer. Volgens de politie ligt het motief van de moord in een oude familie vete. In verband met de stijging kredieten in rekening van de tarieven op de courant met ingang van geldmarkt zal de toeslag 26 november 1979 met 1% op de debetrente voor worden verhoogd tot 2%. Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vrasg een gulden In postzegels, het liefst In waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet asn de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzskerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. :lied en vertroosting: a. Er wa- >ffi nige vragen over nog niet ont- Tefen liedboekpatronen. Dat klopt: in ndere werk gaat nu even vóór, ik al liet weten. Ik kreeg de Tik dat deze mededeling niet veel r rking gehad heeft, want de aan- k n bleven maar binnenkomen. I" elefoontjes of men mij daarbij rjelpen. Erg aardig, maar het is vflbeter, dat het uitzoeken enz. in ce^and blijft, 't Komt in orde. ite agen over bestelde melkwach- s. die uitbleven. Hoewel lk me itieer van de transacties, na een deling in deze rubriek, heb ik ans contact opgenomen met de Taal te Leidschendam. Dat was 1 lijk erg leuk. HIJ was bezig, mèt rouw en tussen zijn werk in z'n «lel door, meer dan 250 bestellin- - an dit apparaatje te verwerken 1 eef daar welgemoed onder, niet- 7 istaande de hoeveelheden post- 7 8 die hij kwijt moet zien te ra- vaak vergeten postcoderingen 2 loeilijk te ontcijferen adressen, en zijn zaken". Elke klant komt R, ijn of haar trekken. lie van een lezer, die ook in boel was en zich verder in de nmysteries wilde verdiepen: Hij —4 in zijn bibliotheek: De Sultans 0rt(Noël Barber-Fibula, Van Dis- Bussum. Volgens onze lezer igruwelijk boek maar erg interes- LI vooral als je alles daar gezien *9 T;r:r i -I* Je Wij verwezen onze Belgi- m vriend naar een groot handboek 04 de mozaïeken in Ravenna, zodat lU aarin ongetwijfeld heeft gevon-. !41 dat de vraagstelling anders ge- ;3uleerd moest worden. Het mo- „Roeping van Petrus en Andre- Tlfkomt namelijk niet voor ln de n Ravenna gelegen San Apolli- ln Classe, maar in de stad zelf en e San Apollinare Nuovo, links. boven de drie koningen. Over deze mozaïeken is ook in ons land voldoen de documentatie te vinden, (die van Antonio Paolucci ed Salera/Ravenna Ikonografie van de christelijke kunst van Gertrud Schiller). Een detail met alleen de afbeelding van Andreas en Petrus in Robert Browning: Justini an and Theodora New York Was hington 1971. Verder ln het werk van Giuseppe Bovinl: Die Mosaieken van Ravenna, Milaan/Weenen 72. Als deze boeken particulier bezit zijn, meen ik belangstellenden verder naar de bi bliotheken te mogen verwijzen. Dank voor de gegevens en de prettige reac ties uit de lezerskring. Een opwek king om zo mogelijk eens een cultuur/ oecumenerels mee te maken willen we graag ter harte nemen. Een paar maanden geleden werden we aange spoord om gobelins in Parijs te gaan bekijken en aangezien we "nog geen bericht over het kapelletje van Maria Bell in Oostenrijk hebben gehad, moeten we daar eigenlijk ook eens achter aan. Echter: wij zijn biblio theek- en telefoonsnuffelaars tegelijk en dat maakt het leven al vol genoeg. Vraag: BIJ onze dochter in Pitts burgh genoten wij geweldig van de prachtige parken en de wijd uitge groeide bomen. We maakten foto's van bloemen en van een van die bo men. Voor mijn plakboek van die reis zou ik graag de juiste naam weten Antwoord: Als we horen of lezen van bomen met tulpachtige bloemen en bladeren, die er net uitzien of een bedrijvig kleinkind daar netjes het topje van heeft afgeknipt, dan heb ben we zulke bomen in Engeland, maar gelukkig in Nederland ook wei eens gezien. De ilodendron tullpifera, thuis in de Alleghenles soms tot 50 meter hoog (wordt hier op z'n best 30 meter), met een geweldige omvang, heeft omstreeks Juni-Jull heerlijk geu rende bloemen, die slechts uiterlijk veel op onze tulpen lijken. De kleuren variëren tussen oranje en groengeel en de bladeren worden tegen de win ter steeds feller groen, maar ze vallen toch af. Ongeveer een eeuw geleden werd deze boom hierheen gebracht. In die tijd en ook eerder brachten grootgrondbezitters voor hun parti culiere parken vaak spectaculaire bo men uit het buitenland mee. Ik noem de Engeland al, waar men soms vol bewondering door de parken wan delt. Soms, want vaak ziet men alles overwoekerd met klimop en hulst Ook in ons land is het verval ln vele villaparken een nare zaak, maar wie kan zoiets nog laten onderhouden? Vraag: Wij vonden een oude doos, met fluweel beplakt, met ivoren dek sel ongeveer 15 bij 12 centimeter. Op. deze plaat een reliëf, dat grotendeels uit haar en heel kleine veertjes be staat, onder een bol glazen dekseltje, de letters vermelden G B Ft 1854. Maakte men vroeger meer van derge lijke dingen en waarom? Antwoord: Ft betekent fecit. In de tijd dat dit voorwerp werd gemaakt, was het de gewoonte sieraden te dra gen waarin gevlochten of op een an dere manier verwerkt haar. Van over ledenen knipte men een haarlok af en meestal werd die dan verwerkt tot een broche, met een graf er op of iets dergelijks. Als klein kind heb ik die dingen gezien op de blouses van „tan tetjes" en dat vond ik toen doodeng. Er waren ook vrolijke aanleidingen en misschien was uw doosje daar wel voor bestemd. Als ouders een kwart eeuw of langer getrouwd waren, werd soms een tekst aangeboden omgeven door kunstig gevlochten haar van het nageslacht. Een bekend haarkunst- werker in ons land, die iets vroeger dan uw GB werkte was F. Mente In het „Maandblad aan het vrouwelijk geslacht gewijd", ook wel Penelope genaamd, dat tussen 1821 en 1835 verscheen, waren allerlei patronen en handleidingente vinden voor hand werksters, die het vermoeden had den, dat er wel eens geknoeid werd door de haarwerkkunstenaars en dat er stiekem ander haar dan dat van hun geliefden gebruikt werd voor de harten, harpen, lieren, enz. Waarvoor uw doosje diende, kan lk niet zeggen. Het zou een etui voor een balboekje kunnen zijn, maar evengoed een be waarplaats voor lieve kleine „poezijt- Jes", versjes op dun karton met wa terverf of andere miniatuurtjes of peuterig borduurwerk. Dergelijke fa miliestukjes zijn hier en daar nog wel te bewonderen. Laat uw doosje eens in een museum zien. Vraat: We komen het woord „boy cot" elke dag tegen. Wat het inhoudt, is duidelijk, maar waar komt het vandaan? Antwoord: Met dit woord wordt won derlijk omgesprongen; men kon het dezer dagen zelfs als „boikot" lezen. In elk geval was het de naam van Charles C. Boycott, een landeigenaar in Ierland (hij stierf in 1897) die wei gerde de pachtgelden te verminde ren. Hij werd zonder meer doodver klaard niemand wenste iets meer tot hem te zeggen of hem voedsel te verkopen. De naam van de man ging over op de handeling. Dat gebeurt vaker, vergelijk Charles Lynch, die in 1796 de dood vond en de profeet Jona, die door de opvarenden van zijn schip naar Ninevé de zee in „gejonast" werd. Vraag: Ik kreeg de vrucht van een Stephanotis, tien centimeter lang, hardgroen van kleur, aan één kant wat gelig. Is deze vrucht al rijp en als er zaad is, is er dan enige kans op slagen? Antwoord: Volgens de gegevens die lk van het kantoor van de Hortus te Leiden ontving, hoort men de laatste jaren vrij regelmatig van vruchtvor ming, maar het is niet algemeen. Meestal geeft de plant een vrucht als er een lange warme zomer is geweest, of na enkele heel warme dagen. Deze vrucht is eerst groen en langwerpig eivormig en wordt later heel lang zaam geel dus rijp. Dat proces kan wel één tot anderhalf Jaar duren. Het is dan de kunst om de vrucht niet van de plant te verliezen. De rest van het betoog zullen we u besparen, want uw vrucht is al los en nog niet rijp. Wie van de lezers een dergelijk vruchtje aan de plant heeft, moet er dus voor lopig voorzichtig mee omspringen. Tegen de tijd, dat het vruchtje er geel en rijp uitziet moet men inlichtingen voor het zaaien vragen, want dat is nogal ingewikkeld. Vraag: Wat is de herkomst van het woord „wentelteefje". Het eerste deel is vrij duidelijk maar de samenhang met de rest is dat niet. Antwoord: Het woord „teef" slaat, hoe vreemd het in dit verband ook moge zijn, op een vrouwelijk dier. Van een gezamenlijke stam is afge leid het duitse woord „Ziege", het oud noorse tiksa, dat schaap of vrouw tjeshond betekent, en ook het vulgai re woord „tiet". Vandaar de bena ming van een ronde meelspijs, met een lepel in de bakpan uitgeschept, uitvloeiend naar de zijkanten met een iets hoger middengedeelte, dat men al bakkende een paar keer om- draalt Vraag: Er zijn apparaten die van oude kranten een soort haardblokken persen. Waar kan men die kopen? Antwoord: Een paar Jaar geleden maakte een Amerikaanse logé zoiets voor ons: Een uitgevouwen krant van twee pagina's vouwde hij tot de helft of een derde en die strook draaide hij stijf om het spit van een niet meer gebruikte barbecue. Even voor het eind werd daar een volgende strook tussengelegd. Tenslotte haalde hij het spit er uit en ging er een touwtje om. Dit is mijn enige ervaring en lk houd mij aanbevolen voor betere methoden en (als ze er zijn) verkoop adressen. Oezlen de prijzen voor oude kranten is het echter verstandiger om ze te rullen tegen vrachtjes hout. als dat toch maar ergens ligt te ver molmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9