I Cabinet Begin eer verdeeld Bezette moskee Mekka bestormd Waarom u voor een geldlening beter naar een bank zoals de NMB kunt gaan. Familie Ceausescu zit vast op Roemeense troon itriottisch Front ijst ultimatum af Khmer Serei slaags in Thais kamp sèen uitspraak nederzettingen kistan neemt e il volgend ,r kernproef Aardbeving in Colombia De NMB denkt metu mee. IDAG 26 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET (j onze correspondent in UZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren ervan a zien een verklaring over de rechtmatigheid van de Joodse ra uzettingen op de westelijke Jordaan-oever af te leggen. Israëlische regeringsfunctionarissen hadden eerder la id weten dat dit zou gebeuren. Premier Begin bleek gisteren er geen ontwerp-verklaring aan zijn collega's te hebben gelegd. Itieke kringen wijt men het feit, egin van zijn oorspronkelijke ling afstapte aan de menings- illen binnen het kabinet over ^jdereetting Elon Moreh. Deze na- ja ibloes gelegen Joodse nederzet- si, dient in overeenstemming met re onnis van de Israëlische Hoge en een besluit van de regering rden opgedoekt. (jiopig weigeren de bewoners van Moreh. leden van Ooesj Emoe hun nederzetting op te doeken g lar een in de buurt gelegen te verhuizen. De regering is een alternatief voor Elon Mo- rlereed te maken, maar pas als j, Emoenlem zich bereid ver en te verhuizen. Wanneer Ooesj e niem niet binnen enkele dagen djpet, zal de regering de plek niet hebben op de voorziene 01 [e oi sbfcn het kabinet lopen de me- n<yerschillen over Elon Moreh hoog op.-De Israëlische vice- c er Simcha Ehrllch lanceerde dit leiinde een zware aanval op Goesj ie< niem en „de figuren in de rege- n ie de groep steunen". Ehrlich is m egenstander van de verklaring l rijday Times: U>EN (Reuter) Pakistan hoopt 1 volgend Jaar een kernproef te zo heeft gisteren het Britse jsblad „The Sunday Times" Het blad zegt zijn informatie men te hebben in militaire krin- i de hoofdstad Islamabad. Pa- k heeft het non-proliferatie-ver- Ihet verdrag tegen de versprei- van kernwapens) niet onderte- taklstaanse president, generaal w tel Haq heeft meermalen gezegd et Pakistaanse kernprogramma fTiame doeleinden nastreeft. Op Mlag of een kernproef paste in het laanse programma, heeft de int in het verleden nooit com- willen geven. Volgens „The Times" is bewezen dat Pakis- verschlllende landen, ook in ind. in het geheim nucleaire en nucleair materiaal heeft jeld. Het blad verwijst dan Ijte Pakistaanse metallurg die in d bij UCN (Ultra-Centrifuge id) heeft gewerkt. In West en de Verenigde Staten heeft i onderdelen gekocht. Ook de uranium die drie maanden Qèn in Niger verdwenen zouden, 'ibië, in Pakistan terecht zijn over de rechtmatigheid van Joodse nederzettingen. „Wij hebben al aan gekondigd dat wij onze aanspraken op soevereinitiet over Juda en Sama ria na afloop van de vijf jaar autono mie (voor de Palestijnen in de bezette gebieden) geldig zullen maken. Maar als de regering besluit dat Judea en Samaria geen bezette gebieden zijn, maar iets anders, dan zou dat het vredesproces in gevaar brengen en een schending vormen van de ak koorden van Camp David". Tijdens het kabinetsberaad gisteren zaten minister van landbouw Sjaron, een van de aanhangers van Goesj Emoenlem, en minister van defensie Weizman elkaar in de haren over de situatie in de bezette gebieden. Ter wijl Weizman geen tijd aan de kwes tie Elon Moreh wilde verspillen en het over de situatie in Iran en in Saoedl- Arabië wilde hebben, stelde Sjaron het feit aan de orde dat Arabieren in de bezette gebieden stenen naar Jo den gooiden. Sjaron beschuldigde Weizman ervan de situatie in de be zette gebieden te verwaarlozen. Ver wijzend naar de protesten tegen de economische maatregelen die verle den week werden aangekondigd, meende Weizman dat in de afgelopen week Joden vooral stenen bij Joden hadden gegooid. Sjaron eiste dat de regering, onge acht het besluit van Goesj Emoenlem over Elon Moreh, een begin moet ma ken met voorbereidingen voor het bouwen van een Joodse stad nabij Nabloes. Dit omdat de islamitische wereld in opstand is en het vuur al naar dit baken van Palestijns natio nalisme op de westelijke Jordaan- oever zou zijn overgeslagen. Terwijl Weizman en Sjaron elkaar met ver wijten om de oren sloegen, demon streerden honderden aanhangers van de „Vrede Nu" beweging buiten de vergaderzaal van de regering tegen het nederzettingenbeleid. Israëls minister van onderwijs Zebu- lon Hammer betoogde gisteren, dat de publieke discussie over de keuze tussen nederzettingen en subsidies voor voedselwaren onbelangrijk is. Belangrijk is, volgens Hammer, of Israël wel of niet aan de westelijke Jordaan-oever wil vasthouden. Het Israëlische ndederzettingenbeleid is verleden week aan hevige kritiek blootgesteld vanwege de drastische economische maatregelen die tot for se prijsverhogingen hebben geleid. Voor morgen heeft de Histadroet, de Israëlische vakbeweging, een algeme ne staking van één dag tegen de maatregelen aangekondigd. Israëls minister van financiën Horowitz heeft gisteren een beroep op de arbei ders gedaan van de staking af te zien. Horowitz kondigde aan dat ambtena ren die aan de staking deelnemen, geen loon zullen ontvangen. Tegelij kertijd kondigde de minister aan te gen het zwarte kapitaal in Israël op te treden en belastingontduikers op te sporen en hard aan te pakken. door J. J. Moskau BOEKAREST Het deed denken aan het verleden, aan een voorbij tijdperk, zo'n veertig jaar geleden. Krachtige schijnwerpers zochten en vonden Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena, staande op het balkon van de troonzaal van het oude koninklijke paleis in het centrum van Boekarest, met onder hen op het plein een jubelende menigte van vele duizenden. Een krachtige aardbeving in het midden en westen van de Zuidamerikaanse staat Colombia heeft aan enkele tientallen mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou in de honderden lopen. Buurtbewoners en reddings- ploegen onderzoeken verwoeste woonhuizen in de stad Perreira op overle venden. De zwaarste schok kreeg Manizales, de hoofdstad van de provincie Caldas te verwerken. Veel gebouwen stortten er in. De beving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. RIAAD (AP, AFP, Reuter) Saoedische militairen, uitgerust met gevechtswagens, hebben de bezetters van de grote mos kee in Mekka verdreven van de bovenste verdieping van dit gebouw. Bij de actie van de militairen zouden zeker vijftig slachtoffers zijn gevallen. Daarna schreden Ceausescu en Elena het palels uit en staken over naar het hoofdkwartier van de communisti sche partij, nog steeds in het volle licht van de schijnwerpers en de me nigte schreeuwde „de partij, Ceauses cu, Roemenië". De partijleider en staatshoofd, die unaniem door de gedelegeerden naar het twaalfde congres van de Roe meense communistische partij was herkozen, was weer tot zlchtzelf geko men. Verdwenen was elk teken van de woede waarmee hij, enkele minu ten daarvoor, de 84-jarige Konstantin Pitvulescu, die hem had durven uit dagen, van repliek had gediend. Pirvulescu, die waarschijnlijk secre taris-generaal van de partij is ge weest, toen deze zich in de oorlog in ballingschap in de 8owjet-Unle be vond en die door sommigen als het geweten van de Roemeense commu nistische partij werd gezien, had het congres opgeroepen tegen Ceausescu als partijleider te stemmen, omdat van hem „nadelige invloeden voor de socialistische democratie" afkomstig waren. Toen Pirvulescu na deze ontstellende beschuldiging zijn zetel weer had ingenomen en nadat Ceausescu een scherpe aanklacht had laten horen tegen deze „seniele oude man", die er niet in zou slagen het congres op de hand te krijgen van „provocateurs van bulten ons vaderland", toonde hij noch enige seniliteit, noch enige vrees voor vergelding. Opmerkelijk De 8aoedlsche koning Khaled gaf zaterdagavond het leger opdracht ge wapenderhand een einde te maken aan de bezetting. Volledig succes heeft de militaire actie echter nog niet opgeleverd, omdat een aantal overvallers zich met gijzelaars nog zou gebarricadeerd hebben in de ca tacomben van de moskee. Een in Rl- aad wonende diplomaat verklaarde dat de actie veui de militairen „dra matisch en gewelddadig" was geweest. Overigens blijft de berichtgeving over hetgeen er in Mekka gebeurt vaag. Eerder werd al gemeld dat de moskee al geheel in handen was van de militairen. Later bleken dergelijke berichten toch weer voorbarig. On duidelijk is hoeveel overvallers zich nu nog in het gebouw bevinden en hoeveel gijzelaars zij bij zich hebben. Evenmin bestaat er klaarheid over het lot van de „mahdi", de man die zich door de overvallers tot eén soort messias had laten uitroepen en die de Saoedische regering gevraagd had een einde te maken aan verderfelijke westelijke invloeden in het land, als daar zijn radio, televisie, voetbal en vrouwen die in zaken zijn. De aan voerder van de opstandelingen zou ene Mohammed Abdoellah al Kadanl (27) zijn. een voormalig student aan de islamitische universiteit van Mekka. Om de bevolking van Soedl-Arabië gerust te stellen heeft de regering laten meedelen dat de gewapende actie op het terrein van de moskee de instemming had van de hoge geeste lijkheid van het land. Vltik voor de militaire actie brachten de Saoedi sche autoriteiten een groot aantal artsen en verpleegsters over naar Mekka, waaruit geconcludeerd wordt dat het grote aantal slachtoffers van- tevoren ingecalculeerd was. Tot op het moment vtm de aanval hadden de Saoedische militairen al leen het vuur beantwoord dat vanuit de moskee op hen gericht werd. De militaire actie wordt overigens wel gezien als een nederlaag voor koning Khaled. Aanvankelijk zou hij van plan geweest zijn de bezetters uit te hongeren, maar de lange duur van de bezetting afgelopen dinsdag werd de moskee bezet zou de koning zijn geduld hebben doen verliezen. MUSCAT (AP)Het sultanaat Oman aan de Perzische Golf wil meer militaire en politieke steun van de Verenigde Staten. Het land voelt zich bedreigd door de radicale invloed van Iran en door de invloed van het door Moskou gesteunde westelijke buur land Zuid-Jemen. Het incident was opmerkelijk in die zin dat het totaal in tegenstelling was met het anders altijd zo zorgvuldig voorgekookte verloop van een con gres dat, volgens Westerse waarne mers. niets ondernam om paal en perk te stellen aan de persoonlijke macht van Ceausescu en zijn familie, of om de Roemeense samenleving nu eens nieuwe inzichten mee te geven om de enorme economische proble men te lijf te gaan. Het leidersschap van de partij heeft enkele kosmetische veranderingen ondergaan, sommige bekende gezich ten zijn verdwenen zoals dat van de zeer zieke vroegere premier Manea Manescu en de vroegere minister van defensie Ion Ionitsa en verder de den drie vrouwelijke leden hun intre de in het heersende politieke uitvoe rende comité. Zo heeft de Hongaarse minderheid in Roemenië, die een felle tegenstander is van het minderheden-beleld van Ceausescu, een nieuwe vertegenwoor diger in de persoon van Ludovic Fra- zekas. Deze veranderingen worden gezien als een uitbreiding van Ceau- sescu's politiek om binnen en buiten landse problemen op te lossen door middel van een weloverwogen heen en weer schuiven met personen. Poli tiek Inhoudelijk brengt het geen en kele verandering. Wel was er een poging om een eind te maken aan enkele verplichtingen die voortvloeiden uit het buitenlandse beleid. De Roemeense media en ook Ceausescu zelf negeerden deze keer de Cambodjaanse vroegere premier Pol Pot, voorheen de „vriend" van Boekarest en er waren verschillende aanwijzingen dat president Ceauses cu probeert zijn positie te doen be klijven door een vreedzame oplossing in het Indoehinese conflict voor te stellen. Ook probeert hij in het Midden-Oos ten tussen belde partijen door te lave ren. Roemenië is het enige Oosteuro- pese land dat zijn betrekkingen met Israël niet verbroken heeft, maar bij de opening van het congres had het officiële partijorgaan „Sclnteia" een zeer Interessante achterpagina met foto's van Ceausescu met verscheide ne leiders in de wereld. Maar naast foto's van de Russische leider Brez- njew, de Amerikaanse president Car ter, president Tito van Joegoslavië, de Chinese leider Hua Guofeng was er, tot veler verrassing, ook een foto van Ceausescu met Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO. Tegen de achtergrond van de proble men bij de Romeense olleindustrie, die eens olie uitvoerde, maar momen teel afhankelijk is van invoer uit het Midden Oosten, zegt zo'n foto meer dan welk gebaar naar Israël dan ook. In feite weten westerse waarnemers nog steeds niet precies wat de presi dent nu gedaan heeft met de verschil lende Israëlische delegaties, die in verband met het Congres naar Boe karest kwamen. Ceausescu heeft zich waarschijnlijk .niet in verlegenheid willen laten bren gen en heeft daarom de Israëliërs maar samen met enkele delegaties uit Westeuropese landen ontvangen. Er was nog een interessante aanwij zing voor de buitenlandse politiek die Roemenië gaat voeren. Ceausescu trok niet alleen tijd uit om met zijn .oude Spaanse vriend Santiago Carril- lo een persoonlijk gesprek te voeren, maar hij deed hetzelfde met een waarnemer van de Westduitse so ciaal-democraten. Ceausescu zal de lijn van „een socia listisch systeem dat humaan zal zijn" blijven volgen, maar hij zal „geen medelijden tonen met onze vijan den". Twee van zijn vroegere bondge noten. die op vrijdag uit de top wer den gezet, hadden dat waaarschijn- lijk niet goed begrepen. Verdwenen is Vasile Tatilinet, de vroegere beheer der van het mijnwezen en de petro- leum-industrie, die, nog niet zo lang geleden, onenigheid had met de presi dent nadat zijn dochter een abortus geweigerd werd, en hij persoonlijk de betrokken arts in elkaar sloeg. Ook verdwenen is Mlhal Telescu. die pro beerde voor zichzelf een aardig invali diteitspensioen te regelen, maar die in een uitstekende gezondheid bleek te verkeren toen artsen van de staf van het centrale comité hem onder zochten. Overigens niet alleen de president werd in het nieuwe comité gekozen, ook zijn vrouw, twee van zijn broers en zijn zoon Nicu hebben er zitting. BANGKOK (Reuter. AFP. AP) In een kamp van de Khmer Serei (de „vrije Khmers") op Thais grondge bied zijn het afgelopen weekeinde gevechten uitgebroken tussen anti communistische Cambodjanen on derling, zo hebben Thaise soldaten en het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) in Bangkok meege deeld. Volgens woordvoerders van het Hoge Commissariaat hebben deze gevech ten er toe geleid dat het aantal vluch telingen dat gisteren de grens over kwam beduidend kleiner was dan werd verwacht. „Slechts" 3000 men sen kwamen de grens over, terwijl men gerekend had op meer dan 8000. De gevechten braken uit tussen ver schillende groeperingen van de Khmer Serei in een kamp bij Ban Mark Moon, dat vlak tegen de Cam bodjaanse grens ligt. De elkaar be strijdende groepen zouden menings verschillen hebben over de pogingen van het Thaise militaire opperbevel en de internationale hulporganisaties hen over te brengen naar een ander kamp dat tien kilometer van de grens ligt. In en om het kamp bij Ban Mark Moon zouden zich ongeveer 180.000 vluchtelingen bevinden. De moeilijkheden spruiten voort uit het feit dat groeperingen van de Khmer Serei (voor het merendeel aanhangers van de in 1975 verdreven dictator Lon Nol) niet zover van de grens willen afzitten omdat ze steeds ten strijde willen trekken tegen het Vietnamese leger, dat op jacht is naar eenheden van de Rode Khmer van de vroegere premier Pol Pot. Niet dat zij aan de kant staan 'van Pol Pot (die heeft hen tenslotte toen hij aan de macht kwam in Phnom Penh, het land uitgejaagd), maar zij hebben hun haat tegenover de Viets gemeen met de Rode Khmer. Leiders van de Khmer Serei lieten weten dat de zieken en ouderen best naar het andere kamp mogen, maar niet de Jongeren. Zij zijn nodig voor •de oorlog. De vroegere Cambodjaanse leider Norodom Slhanoek, in 1970 werd hij door Lon Nol aan de kant gezet, is in Parijs aangekomen en heeft aange drongen op het houden van een inter nationale conferentie over Cambod ja. De prins die door honderden vol gelingen in Parijs werd begroet, zei echter ook dat alleen militair geweld Vietnam en de SowJetrUnie naar de conferentietafel zou kunnen dwin gen. Hij riep dan ook op de nationa listische Khmers (er zijn Inderdaad Sihanoeklsten langs de grens) in Thailand en Cambodja van wapens te voorzien. ES SALAAM, LONDEN (Reuter, AFP, AP) De leiders 'jket Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Mugabe, en gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam "d weten het Britse ultimatum, dat inhoudt dat zij vandaag h intwoord moeten geven op de bestandsvoorstellen voor abwe-Rhodesië, zullen negeren. uur van besprekingen met leiders van de zogenaamde Jnstaten, president Julius Nye- ®n Tanzania en Samora Machel Pozambique, zeiden Mugabe en Io dat de Britse voorstellen om wapenstilstand in Rhodeslë te zoals ze er nu liggen niet ahrdbaar zijn. De Britse mlnis- aai buitenlandse zaken, Lord Car- ;ein. die de besprekingen in Lon- néldt, had deze maandag als li- ia [esteld voor een antwoord van ront en hij eiste een duidelijk tl „neen". Waarop het Front dien liet weten niet van plan ,.ja dl te zeggen tegen wat dan ook", >e o en Mugabe zeiden van plan te ic mdaag wel terug te keren naar Muzorewa op een lijn te krijgen. Per slot van rekening is hem dat ook gelukt met een overeenstemming over de nieuwe grondwet en de ver kiezingen in de overgangsperiode, al dus deze kringen. Zij menen dat de harde opstelling van het Front er op gericht is meer concessies van Muzorewa los te krij gen. De leiders van het Front zeiden gisteren dat de frontlijnstaten, Ango la, Mozambique, Botswana, Zambia en Tanzania, pal achter hen stonden. Maar volgens de Britten valt dat wat Mozambique en Zambia betreft, die voortdurend last hebben van invallen van het Rhodeslsche regeringsleger, nogal tegen. ZIJ zijn het er over eens dat de frontlijnstaten niet zullen toe- staan dat het Front de besprekingen reèn om de onderhandelingen met -echt torpedeert, maar wel zullen aan- I igton te hervatten. De bezwa- n n de leiders van het Front slaan v( op het voorstel, dat hun guer- ft aepen naar aangewezen verza- g< latsen worden gedirigeerd, ter- t strijdkrachten van het bewind ifisschop Abel Muzorewa in Salis- 3dop hun oorspronkelijke bases e») blijven. Verder vindt met Mugabe het onzin dat het h niet rechtsstreeks mag onder lij len met vertegenwoordigers v et bewind in Salisbury. „Waar- ïr nnen de Rhodesiërs niet bij ons ïeP en met ons praten, zodat wij E 'ns kunnen worden over de be- en van een wapenstilstand, zon- i ia Carrington te moeten spre ad zo vroeg Mugabe zich af «het slop tl regeringskringen meenden gts- x dat Carrington, die de Rhode- Werentie al vaker uit het slcp K ld heeft, er wel in zou slagen het en de multlraciale regering van dringen op verzachting (voor het Front) van de Britse voorstellen voor een bestand. De Zambiaanse president, Kenneth Kaunda, heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van een leider van een Zambiaanse groep dissidenten die in Rhodeslë door Zuidafrikaanse deskundigen zou zijn opgeleid. Kaun da verweet Zuid-Afrika verder de ac ties van troepen uit Rhodeslë op Zamblaans grondgebied georgani seerd te hebben. 8EOEL (Reuter) De waarnemend president van Zuld-Korea. Choi Kyoe Hah, heeft zaterdag de vrijlating van dissidenten in het vooruitzicht gesteld. Choi zei tegen rooms-katholleke lei ders dat hij het zag als zijn opdracht voor een vreedzame overdracht van de macht te zorgen na de moord op president Park Tsoeng Hee. ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo makkelijk. Toch is het beslist geen eenvoudige zaak. Zo'n lening moet passen binnen de financiële mogelijkheden die u heeft En een té zware verplichting mag 't natuurlijk nooit worden. Kies daarom voor een vertrouwde bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en probe ren in overleg met u de meest ideale regeling te treffen voor het geld dat u tijdelijk nodig heeft Overigens: ook als u geen NMB- privérekening heeft bent u welkom. Maar dat spreekt vanzelf. Persoonlijke lening. Meestal gebruikt voor duurzame aan schaffingen zoals nieuw meubilair, een boot, een caravan of een auto. U betaalt vaste maand termijnen (bijvoorbeeld 24,36 of 48), zodat u precies weet waar u aan toe bent U kunt het zo uitrekenen dat de lening is afgelost op het moment dat uw auto aan vervanging toe is. Woningkrediet. Bestemd voor verbouwing, verbetering en onderhoud van uw woning: nieuwe keuken of badkamer, centrale verwarming, of bij voorbeeld isolatie. Meestal gaat het hier om nogal grote bedragen. Daarom kunt u ook wat langer doen over het aflossen: bijvoorbeeld 96 maanden. Bi/ een bank zoals de NMB beni u altijd verzekerd van een vertrouwd advies, tan een verantwoorde lening. Doorlopend krediet Handig als geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsrekeningen, belastingaansla gen en de kpsten van een 'tussendoor' vakantie. In overleg met de NMB bepaalt u de hoogte van het krediet U kunt er dan elk moment over beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al hebt afgelost U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5