CDA wil meer snoeien in uitkeringen Kerken stellen zich harder op chmidt zwakt kritiek Gromiko af Sportief voetbalweekeinde Hes uw kado Korten gaat verder dan omstreden Bestek-ideeën krant t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Veel wind HET WEER Van der Gun Une Van der Gun Peugeot Roolvink 0 overleden Van Agt veroordeelt bezetting van ambassade in Iran In kernwapen-affaire roeiende onvrede over nieuwe wapens 4ken alleen I toestemming Veiligheidsraad komt bijeen inzake Iran-VS Saoedi's geven Amerika geen oliegaranties Bezorg Iroow een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TtOUW rouw H 37STE JAARGANG NR. 10811 - MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 Veel bewolking en af en toe regen met middagtemperaturen omstreeks 8 graden. Wind uit zuidwest tot west in het binnenland krachtig windkracht 6 en aan de kust tot stormachtig windkracht 7 8. Morgenen overmorgen. Veel bewolking en waarschijnlijk droog. Middagtemperaturen omstreeks 9 graden. Maanweg 68. Starrvnburglaan 47, Lcngestede 4-6. 2516 AA Den Haag. 2241 NB Wassenaar, 2543 VG Den Haag. 070-81.46 71 01751 -1.32.14 070-67.95.95 LOSSE NUMMERS 60 CENT i onzer verslaggevers AG Oud-minister Bauke is gistermorgen na een rige ziekte in zijn woning te i overleden. Hij is 67 jaar ge- Roolvink werd op 31 januari iboren in het Friese Wijtgaard. tot 1946 metaalarbeider en de oorlogsjaren actief in het In 1946 werd hij vice-voorzit- de Christelijke Metaalbe- i Zes jaar later werd hij van het CNV. In het kabi- Quay (1959-1963) was hij icretaris van sociale zaken en :ondheid. Tot 1967 was hij lid Tweede-Kamerfractie van de van de laatste twee jaar In het daarop volgende Jong werd hij minister :iale zaken en volksgezond- laatste zes Jaren van zijn léven (1971-1977) was Rool- r lid van de ARP-fractie in le Kamer. Roolvinks ministerschap, enkele belangrijke sociale tot stand (onder meer de wet arbeidsongeschiktheid en de lene wet bijzondere ziektekos- maar zijn naam zal vooral ver' ;n blijven met de invoering van f*>onwet onder het kabinet-De fflZo hoog liep het conflict met de |i fcweging op, dat voor het eerst i de oorlogsjaren gebruik werd f\ jakt van het middel van de poll- i staking. 11 1976 maakte het Amerikaanse ncern Gulf bekend dat drie be- V Nederlanders betaald adviseur It bedrijf waren. Roolvink bleek hen te zijn. Hij verklaarde dit lormaal te vinden. Het was een lid niet verboden dergelijke !uncties te hebben, zo zei hij. ir Roolvink was ridder in de an de Nederlandse Leeuw en ndeur in de orde vari Oranje- Hij zal donderdag in familie- ter aarde worden besteld. I Memoriam staat op pagina 4 Van onze soc.econ. redactie DEN HAAG De CDA-frac- tie zou op den duur nog veel verder willen gaan met korten op de hoogste sociale uitke ringen dan de regering. Als een CDA-suggestie al op 1 ja nuari zou worden doorge voerd, zou de hoogste uitke ring de maximale WAO- uitkering voor nieuwe ge vallen volgend jaar ongeveer 2.637 gulden netto per maand worden. Dat is bijna driehon derd gulden schoon per maand minder dan zonder de omstreden correcties uit hoof de van Bestek '81. Het rege ringsvoorstel behelst voor de maximale WAO-uitkering een totale correctie van 159 gul den schoon per maand. De CDA-suggestie staat in de schrif telijke reacties („voorlopig verslag") van de Kamerfracties op het wetsont werp voor kortingen op uitkeringen en afremming van het minimumloon. Het wetsontwerp wordt volgende week -in de Tweede Kamer behan deld, met de bedoeling dat het nog 1 januari kan ingaan. Het CDA be schouwt wat de topuitkeringen be treft het wetsontwerp echter niet als het laatste woord. De kortingen die het kabinet nu voor stelt in het wetsontwerp, moeten evenveel bezuiniging opleveren als in Bestek '81 was toegedacht aan de sociale uitkeringen. Een verschil met de Bestek-ideeën is, dat het kabinet nu de laagste uitkeringen (sociale mi nima) wat minder wil corrigeren, en de hogere uitkeringen meer. Dat viel bij het CDA in goede aarde. „Ook binnen de sociale uitkeringen is nu de zwaarste last op de sterkste schou ders gelegd. Wellicht moet dat nog sterker het geval zijn", aldus een voorlopige CD A-reactie op de dag dat het wetsontwerp, vorige maand, werd ingediend. Uit het voorlopig verslag wordt niet düidelijk waarop dat laatste zinnetje van het CDA sloeg. De uitkeringen zijn gekoppeld aan de lonen. Bij de sociale minima is dat een koppeling aan het netto-minimumloon. Op mi nimumniveau is de netto-uitkering dus honderd procent van het netto- vergelijkbare loon. Boven het minimum zijn de uitkerin gen echter bruto gekoppeld. Zo be draagt de WW en de WAO bruto tach tig procent van het vergelijkbare bru to loon. O Vervolg op pagina 3 Het Amerikaanse congreslid George Hansen bij het hek van de Ameri kaanse ambassade in Teheran, waar hij vier uur lang met de gijzelaars sprak. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Premier van Agt noemde zondag voor de radio de be zetting van de Amerikaanse ambas sade in Teheran een schending van het volkenrecht zoals in de geschiede nis niet eerder is voorgekomen. Met de EG-partners is in contact met de Verenigde Staten overleg gaande. Wil enige actie doelmatig zijn, aldus Van Agt, dan zal die door meer landen en gezamenlijk moeten worden gedaan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, heef t zaterdag gezegd dat de kerken „hun strijd langs andere wegen verhevigd zullen gaan voeren," als het Neder landse parlement zwicht voor het streven van de NAVO de kernwapens In Europa te vernieuwen. Hij zei op de in Utrecht gehouden mafestatie tegen de kemwapenloop, dat de sleutel voor de komende ont- IBURG (DPA, AFP, Reu- - De SowjeUUnie is wel lijk bereid met de landen ie NAVO te onderhande- over de opstelling van lellange afstandsraket- ook als de Atlantische 'agsorganisatie in de ler besluit tot de statio- ig van kruisraketten en lings. Dit zei de West bondskanselier nidt gisteren in burg. - Kit probeerde de negatieve in- weg te werken die de Russische er van buitenlandse zaken. An- iromiko, achterliet na zijn be- lan Bonn. Gromiko verklaarde pen vrijdag tegenover de pers t Westen onderhandelingen wel kan vergeten als het eerst besluit tot de opstelling van de omstreden raket ten. Als Gromiko waarde had ge hecht aan dit dreigement, aldus Totaal Schmidt, dan had hij er wel op ge- staan het in het slotcommuniqué na zijn bezoek op te nemen. Dat is echter niet gebeurd. in de soevereiniteit van de bondsre publiek. schreef het plaatsen van de raketten als een streven van de NATO naar „suprematie" in Europa. Schmidt wees er voorts op dat Gro miko tegenover zijn Westduitse colle ga Genscher verklaard had, dat er geen werkelijk alternatief voor de ontspanningspolitiek bestaat. Diplo matieke kringen in Bonn wezen er verder op dat de harde woorden aan het eind van Gromiko's bezoek op geen enkele manier de sfeer van de besprekingen weerspiegelden. De Westduitse oud-bondskanselier en voorzitter van de Sociaal-Demo cratische Partij, Willy Brandt zei op een bijeenkomst in Mainz dat de standpunten van Bonn en Moskou niet zo heel ver uit elkaar liggen. De christen-democratische oppositie ty peerde Gromiko's uitlatingen als on vervalste chantage en een inmenging De, Oostenrijkse kanselier Kreisky noemde het Russische aanbod om troepen en tanks terug te halen uit Oost-Duitsland een aanwijzing voor een mogelijk begin van een totale terugtrekking van Russische en Ame rikaanse troepen uit Europa. Kreisky pleitte ervoor om onmiddellijk met de SALT-in onderhandelingen te be ginnen. De CVSE, de conferentie voor Europese veiligheid en samenwer king, die in september van het vol gend jaar in Madrid begint, zou, aldus Kreisky, op het niveau van ministers van buitenlandse zaken gebracht moeten worden. De Russische media omschreven de Amerikaanse aandrang om wapens voor de middellange afstand in Euro pa te stationeren gisteren als een poging van de Verenigde Staten om in geval van een kernoorlog buiten schot te blijven. De Prawda om- Verzet Inmiddels neemt het aantal stemmen toe dat zich verzet tegen de statione ring van de middellange afstandsra ketten. Een groep Amerikaanse ex- diplomaten en politici heeft uitge sproken dat er eerst met de 8owJ et- Unie gepraat moet worden, alvorens te beslissen over de stationering van nieuwe wapens. Onder de leden van deze groep bevinden zich George Kennan. voormalig ambassadeur in Moskou en William Fulbright, voor malig voorzitter var^ de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen. Ook de Britse liberalen hebben zich tegen de komst van de raketten uitgesproken. Binnen de regerende Noorse arbeiderspartij groeit ook al verzet. Twaalf parlementariërs van deze partij hebben hun handtekening gezet onder de in de partij circuleren de petitie tegen de nieuwe wapens. wikkeling in de hand van het CDA is terechtgekomen. „De C in zijn naam zegt. dat het CDA alles wil doen om de structuren van onze wereld naar de structuren van het koninkrijk van God toe te- buigen. Vandaar dat het spreekt over „terugdringing" van de kernwapens. Zal dat straks een lege leus blijken? Dan zou het CDA tot een DA worden," aldus prof. Berkhof. Hij verzocht de ruim twintigduizend demonstranten in de Utrechtse vee markthallen de ministerraad en het CDA met brieven te overstelpen, na te hebben, verteld hoeveel brieven de Raad van Kerken en de Hervormde synode aan de regering hebben ge stuurd. Zwart-wit De hoogleraar beschuldigde de NAVO ervan te zijn vastgelopen in een zwart-wit-denken, waarbij de te genstander van alle kwaads wordt verdacht. „De NAVO leeft van twee gevoelens: angst voor het Warschau pact en een diep geloof aan de macht van het geweld en van de dreiging met geweld," aldus Berkhof. Op de vraag, na zijn betoog, hoe de kerken zijn verklaring dat de „strijd langs andere wegen verhevigd zal worden gevoerd,' denken te verwerkelijken, zei hij hier op persoonlijk te willen antwoorden. „Ik denk dat wij dan de vragen van dienstplichtweigering en burgerlijke ongehoorzaamheid ter ta fel zullen moeten leggen," aldus de, voorzitter van de Raad van Kerken. Verslag op pagina 3 Van onze sportredactie AMSTERDAM Doordat het afgelopen sportweekend een rimpelloos karakter droeg, is in de diverse competities alles bij het oude gebleven. In de eredivisie verstevigden AJax, Feyenoord, AZ'67 en PSV door niet al te overtuigende overwinningen hun positie in de top vier van de voetbalhit- ladder en blijft de situatie voor NEC en NAC uiterst zorgelijk. Opmerkelijk is wel, dat geen enkele voetbalwedstrijd ontspoorde door ruw spel. Zelfs een „geladen" ontmoeting als Roda JC-AZ'67 was één lange geeuw. Met de Olympische winterspelen in aantocht wordt het Interessant om allerlei schaatsactlviteiten aan een nadere analyse te onderwerpen. Hoewel het in veel gevallen nog om vrijblijvende krachtmetingen gaat. komt er hier en daar toch enige tekening in de strijd. Zo springt de goede vorm van de uit de kernploeg gestoten Jos Valentijn, die als oud-eendagsprof niet naar Lake Placid mag. in relatie tot de „kwakkelende" leden van het keurkorps van sprinttrainer Jorrit Jorritsma in het oog. Meer nieuws op de sportpagina's. Jan Peters arriveert fraai vallend in het strafschopgebied van FC Utrecht en „versiert" zodoende een penalty voor Feyenoord. NEW YORK/TEHERAN (Reuter, AP)— Secretaris-genraal Waldheim van de Verenigde Naties heeft giste ren een spoezitting van de Veilig heidsraad bijeengeroepen ter bespre king van de gevolgen van de crisis in de betrekkingentussen Iran en de Verenigde Staten. Deze crisis vormt volgens hem een ernstige bedreiging van de internationale vrede. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zou zijn bezwaren tegen een zittig van de Veiligheidsraad heb ben ingeslikt als hier het probleem van de gijzelaars aande orde zou komen. De Iraanse minister van buitenlandse zaken ziet een mogelijkheid voorde vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran als Washington bereid is een openlij ke veroordeling uit te spreken over het verdreven regime vande sjah. De Iraanse minister, die gisteren in laatste instantie een bezoek aan de Verenigde Naties in New York afzeg de. verklaarde dit in een interview dat werd uitgezonden door een Frans radiostation. Onduidelijk is of ook de bezetters van de ambassade op dit standpunt staan. Het feit dat minister Bani Sadr giste ren zijn voorgenomen bezoek aan de VN afgzegde heeft te maken met de groeiende vrees ih.Iran voor een mili taire actie van de Verenigde Staten. Militaire waarnemers achten een rechtstreeks ingrijpen bij de ambas sade nog steeds onwaarschijnlijk. De bezetters van de Amerikaanse ambassade lieten gisteren het Ameri kaanse congreslid George Hansen toe tot de gegijzelden. Na afloop ver klaarde Hansen dat de gegijzelde Amerikanen het naar omstandighe den goed maken. Hij zei zijn bezoek te beschouwen als een doorbraak in de impasse, waarin de gijzelingsaffair re momenteel verkeert. De andere bemiddelaar, Sean MacBride (oud voorzitter Amnesty International) is onverrichterzake in Parijs terugge keerd. De pauselijke nuntius Bugninl is Inmiddels weer vanuit Rome naar Teheran teruggekeerd, waar hij al eerder een ontmoeting met de gijze laars had. IV I L.4W PAGINA 2: Tussen verzet en verzetje PAGINA 3: Loonakkoord mogelijk PAGINA 4: Twee toneelpremières 9 Residentie Orkest 75 jaar PAGINA 5: Familie Ceausescu vast op de troon PAGINA 9: Afscheid van de bajes PAGINA 15: Service-pagina: rtv-program- ma's, feuilleton, weer, puzzel, strips. RIAAD De Amerikaanse minister van financiën, William Miller, heeft van Saoedi-Arabië niet de garantie losgekregen, dat dit land ook in 1980 per dag 9.5 miljoen vaten (van 159' liter) olie zal produceren. Op een gezamenlijke persconferentie verklaarde de Saoedlsche minister van financiën, Abal-Kahail, dat zijn regering nog geen standpunt heeft ingenomen over een verhoging van de olieprijs of over het produktlenlveau. Hij zei de volgende OPEC-conferen- tie te willen afwachten die in decem ber In Caracas wordt gehouden. Saoedi-Arabië heeft eerder dit Jaar de produktle tijdelijk verhoogd van 8,5 tot 9,5 miljoen vaten per dag. De Amerikanen vrezen dat een terug brengen van de produktle naar het oude niveau opnieuw tekorten in de VS zal teweegbrengen met rijen wachtenden voor benzinestations en andere gevolgen. Boetseerset (A) Boetseerklci met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief. Als onderlegger of voor dc sier. Schmevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje met omslagmcchaniek, voor extra gemak. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blank houten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over- I tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee:. Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro: Postcode en plaats: .Tel.. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7. Kado naar keuze: DA DB. QC. CDD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Ttouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1