onden haalt iplomaat uit ambia terug Onderzoek in ruil voor vrijlating gijzelaars kaatste verzet in Mekka ebt weg jaoedi-Arabië kwetsbaarder dan het lijkt Israël geeft Egypte zijn olievelden terug twee dagen onlusten ,enslang voor ord Mountbatten onagenet voor aR opgerold ■jicië krijgt ierkt autonomie Ceaucescu herkozen Gebouw doorzocht van Frans satirisch weekblad Amerikaans Congreslid Hansen: Bismarcks bierpul - RDAG 24 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET IKA (Reuter. AF, AFPl Groot-Brlttannië heeft zijn commissaris in Zambia sir Leonard Allinson teruggeroe- in verband met de anti-Britse demonstraties die de open dagen in de hoofdstad Lusaka zijn gehouden. De e regering wil mer sir Leonard bespreken hoe de Brits- liaanse betrekkingen zich ontwikkelen. togingen in Lusaka concen- jtn zich rondom het hoge com- ffiaat Duizenden studenten uwden er anti-Britse leuzen. t IN (AP) Een guerrillastrijder 1 iet Ierse republikeinse leger, lias McMahon (31) is door een lank in Dublin schuldig bevon- e an de dood van lord Louis r batten, een neef van de Britse n fin Elizabeth en tot levenslan- /i rangenisstraf veroordeeld. Een c beklaagde, de 24-jarige Fran- r cGirl. werd onschuldig bevon- 1 in de moordaanslag op Mount- e die drie maanden geleden i. vond. n e rechters van het speciale hof trafzaken dat de zaak tegen de nannen behandelde, oordeelde el dat McGirl op 21 januari iw moet worden berecht op be- iging van te behoren tot de len provisionele vleugel van de 2 orzitter van het rechtscollege. Ur Ian Hamilton, stond McMa- ;en beroep toe tegen zijn straf, mannen hadden verklaard dat chuldig waren aan de dood van jarige staatsman-soldaat. Betogingen jiURG (DPA) In de Bondsre ek is. naar de boulevardkrant gemeld heeft, een spionage- voor de DDR opgerold In ver- djdaarmee is in Hamburg een werknemer van een transport gearresteerd. Naar de krant werkte de man al jaren voor leime dienst van de DDR. Bij tie kon men de aanhouding j ..vestigen. eirmoeden zou bij de Westduitse oteiten bestaan dat de gearres- e zich vooral bezig moest hou- löet Westduitse diplomaten in ^ngton en New York. voor wie j (drijf werkt. Verder zou in Bonn .jjcretaresse. die voor de sociaal- kratische partij (SPD) wekte, aouden zijn. ook op verdenking jlionage. l) ™ID (Reuter) Galicië, een Icie in noordwest-Spanje met vakke economische structuur, binnenkort een bepaalde vorm tlfbestuur. Een commissie uit paanse parlement sprak zich met 17 tegen 15 stemmen (en desbetreffend voorstel van pring uit. 4" Strijd BOEKAREST (AP. Reuter) De Roemeense president Ceaucescu is gisteren herkozen als voorzitter van de communistische partij van zijn land. Tot een duizendkoppige menig te die ter gelegenheid van zijn herver kiezing was samengestroomd op het plein voor het oude koninklijke paleis in het centrum van Boekarest, zei Ceaucescu: ..Wij zullen alles in het werk stellen om het beleid van natio nale onafhankelijkheid en vrede voort te zetten. Ons socialistisch sys teem zal humaan zijn. maar onver biddelijk voor onze vijanden". De herverkiezing van Ceaucescu. die al vijftien jaar partijleider is. geldt voor vijf jaar. ook zijn vrouw werd herko zen als lid van het Uitvoerend Comité van de communistische partij. Twee broers van de president en zijn zoon kregen een plaats in het tot 408 leden vergrote Centrale Comité van de partij. Een politieke veteraan uit de Roe meense partij. Constantin Plrvules- cu. die het waagde een openlijke aan val te doen op de president, is on danks zijn 84-Jarige leeftijd uit het Politbureau gewipt Pirvulesco be schuldigde. tot verbijstering van de 2600 afgevardlgden op het partijcon- grese Ceausescu van ondemocratisce methodes. Ceaucescu reageerde op deze openlijke aanval door Pirvules- cu te typeren als een intrigant en als een vreemd element in de partij en de leiding van het land. Ceaucescu sug gereerde dat de dissident de mening van de Sowjet-Unie zou hebben wil len ventileren. Moskou staat op ge spannen voet met Roemenië wegens de onafhankelijke buitenlandse poli tiek van dat land. Nog tijdens het congres werden de geloofsbrieven van Pirvulescu onder luid applaus van de aanwezigen ingetrokken Van onze correspondent JERUZALEM Met de teruggave morgen van de olievelden van Attoer verliest Israël al zijn oliebronnen. Tot dusver voorzagen de olievelden van Attoer in één kwart van de Israëlische oliebehoeften. Eerder gaf Israël Egypte de olievel den van Aboe Rhodeis terug. Zij waren daartoe aangezet door de Rhodesische militaire acties in Zam bia. waarbij bruggen in de toegangs wegen naar de hoofdstad werden ver nietigd. President Kenneth Kaunda had de Britten aansprakelijk gesteld voor de aangerichte schade omdat Rhodesië formeel nog steeds een Britse kolonie is. De regering is Lon den is zeer bezorgd over de ontwikke lingen in Zambia omdat zij een nega tieve invloed kunnen hebben op het verdere verloop van de Rhodesië-con- ferentie. die momenteel in Groot- Brittannië wordt gehouden Gistermorgen trokken duizenden jongeren naar de gebouwen van het hoge commissariaat. Ze haalde een hek omver, trokken potten met plan ten uit de grond en gooiden met ste nen ongeveer dertig ruiten in Daarbij riepen ze „Weg met de Britten" Er werd ook betoogd bij de woning van sir Leonard maar de menigte liet zijn behuizing in tact. Drie westerse jour nalisten die door studenten voor „blanke varkens" waren uitgemaakt moesten na bedreiging door politie mannen en soldaten in veiligheid worden gebracht. De drie liepen geen noemenswaardige verwondingen op. De personeelsleden van het hoge commissariaat zochten bescherming in de bibliotheek van het gebouw en sloten voor de rest van de dag. Na de demonstraties werden de jon geren bij de ambtswoning van Kaun da toegesproken door de president. „Wat jullie vandaag en gisteren heb ben gedaan moet de Britse regering duidelijk maken dat die man (sir Leo nard) hier niet meer kan functione ren. Hij heeft zichzelf volkomen over bodig gemaakt" aldus Kaunda ten overstaan van de joelende groep. De president vroeg de jongeren zich nu kalm te houden en nu de zaak verder ter afhandeling over te laten aan par tij en regering. 'Dankdag' op z'n Amerikaans In 1620 zette een groep Engelse puriteinen die zich de Pilgrim Fathers noemden na een reis van bijna twee maanden aan boord van het schip Mayflower voet op Oostamerikaanse bodem. Ter herinnering aan die ge beurtenis vierden zij op de laatste donderdag van de maand november Thanksgivingday, waarbij een eenvou dig kalkoen werd gegeten. Amerika is Thanksgivingday blijven vieren maar de soberheid die de Engelse kolonis ten daarbij ongetwijfeld betrachtten behoort allang tot het verleden. Het is voor de meeste Amerikanen een vakantiedag met pret en plezier. Het bontst wordt het altijd gemaakt op Broadway, de showboulevard' van New York. Zeven uur nam daar de parade in beslag, die naar traditie op het programma staat (onder). Van een heel andere grootheid was het ritueel waarmee Indianen herdachten hoe de Pilgrim Fathers in Massachusetts hun eerste kolonie Plymouth stichtten. Bij het stand beeld van stamhoofd Massasoit vastten de driehonderd deelnemers om zo de aandacht te vestigen op de onrech- ten hen door de nieuwelingen aangedaan (rechts). En tenslotte nam een deel van de Kennedyfamilie Caroli ne en haar moeder Jackie Kennedy Onassis de vrije dag te baat voor een ook al traditionele vossenjacht (linksboven). De teruggave van Attoer is voor de Israëliërs bijzonder pijnlijk omdat zij deze olievelden in 1977 zelf ontdekten met aanboringen Tijdens het bezoek van de Israëlische minister van ener gie. Jltzak Modai. verleden week aan Cairo beloofde Egypte echter Israël jaarlijks twee miljoen ton olie tegen een prijs van dertig dollar per vat te verkopen Dit komt overeen met het aantal olievaten dat Israël uit Attoer wist weg te halen Verder zal Egypte Israël nog eens twee miljoen ton jaar lijks leveren tegen de prijs op de wereldmarkt In Israëlische regeringskringen meent men echter dat Israël ook om zal moeten kijken naar alternatieve bronnen van energie. Volgens de di recteur-generaal van het Israëlische ministerie van energie. David Hagoel. zal er in de toekomst meer aandacht worden besteed aan het gasveld Sa- dot vlak bij Jamit. Dit veld ligt echter eveneens in door Israël bezet gebied. Exploitatie van het gasveld van Sa- dot betekent dat sommige Israëlische bedrijven op gas zullen moeten over schakelen. Al jaren praat men in Israël ook over het gebruik van zonne-energie. Niet temin meent Hagoel dat het nog lang zal duren voor zonne-energie com mercieel gebruikt zal worden als bron van elektriciteit. Hagoel wees ook op het feit dat de regering nog geen besluit had genomen over het ge bruik van kernenergie, maar zelfs al zou men hiertoe besluiten dat nog zal het volgens Hagoel zeker tien jaren duren voor dit besluit in de praktijk energie oplevert PARIJS (P.euter) Gerechtelijke on dezoekers hebben het gebouw van de ranse satirische weekblad „Lp c» nard Enchaine' doorzocht Dit ge beurde onder leiding van de rcchtef van instructie die belast is met de zaak van een gewezen ambtenaar vaa het ministerie van financiën, wie diel- stal en schending van beroepsgeheim tenlaste wordt gelegd. Deze verdachte, een 21-jarige man was in het bezit van kopieën van belastingaangiften van president Va- lery Giscard d'Estaing en vooraan staande industriëlen. Ook trof de pa litie bij hem thuis een Ijst met promi nente personen aan. Medewerker* van het weekblad dat de betrokken belastinggegevens had gepubliceerd, verklaarden dat het niet duidelijk was wat het doel was van de huiszoe king. Gezien het feit dat de schrijfma chines en de fotokopieerapparaten nauwlettend werden bekeken, dach ten de journalisten dat de autoritei ten wilden nagaan of de genoemde namenlijst op een machine van het weekblad was getikt. Le Canard Enschainé is de laatste tijd herhaaldelijk het middelpunt ge weest van politieke stormen Deze maand was dat naar aanleiding van de zelfmoord van de minister vaó arbeid, Robert Boulin. Kaunda deelde mee dat 50.000 Zam- biaanse soldaten klaar staan om op ieder moment de strijd te beginnen maar het ontbreekt het land aan geld en middelen. Waarnemers in Lusaka menen echter dat de president slechts ten hoogste 30.000 militairen ter beschikking staan en daartoe be horen ook de 20.000 mannen die deze week onder de wapenen zijn ge roepen. Premier Abel Muzorewa van Zimbab- we-Rhodesië heeft in een vraagge sprek gezegd over betrouwbare infor matie te beschikken die er op wijst dat de afgelopen drie weken plannen bestonden voor een staatsgreep in Zambia. De machtswisseling ging op het laatste moment niet door. Vol gens Muzorewa zijn er in Zambia mi litairen die het niet eens zijn met het optreden van Kaunda. Eerder had de Rhodesische premier er op gezin speeld dat de vernietigingen in Zam bia door eigen rebellerende militairen waren aangebracht en niet door Rho desische soldaten. TEHERAN (AP, AFP, Reuter) Het Amerikaanse Congreslid. George Hansen, heeft de Iraanse autoriteiten voorgesteld een onderzoek door het Amerikaanse congres te laten instellen naar de beschuldigingen tegen de sjah. Op basis van een dergelijk onderzoek zouden de Amerikaanse gijzelaars in Teheran moeten worden vrijgelaten. De Amerikaan, die op eigen Initiatief naar de Iraanse hoofdstad is gereisd, kreeg gisteren gelegenheid de in het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken gevangen zittende zaakgelas tigde Laingen en twee andere Ameri kaanse diplomaten te spreken. Na afloop van dit onderhoud verklaarde Hansen dat zij er goed aan toe waren, maar dat zij zich wel zorgen maakten Hansen verwachtte ook toegelaten te zullen worden tot de gegijzelden in de ambassade ?iO. RIAAD (Reuter, dertig tot vijftig gijzelaars die de den. Ze zouden zich op twee minaret- executie of kruisiging of afhouwing De Iraanse minister van buitenlandse zaken Bani Sadr zou niet negatief hebben gereageerd op de suggestie van Hansen voor een parlementair 'onderzoek naar het doen en laten van de sjah. Van echte onderhandelingen zou echter nog geen sprake zijn al hoopte en verwachtte Hansen wel dat de gijzelingsaffaire door onderhande lingen zal kunnen worden opgelost Of de Amerikaanse volksvertegen- woordiging zal instemmen met een OnjlllSt eventueel onderzoek kon Hansen niet zeggen economie Volgens de miniser belo pen de buitenlandse schulden zo n dertig miljard gulden Bani Sadr sprak tijdens een gebedsdienst op de universiteit van Teheran Hij zei „Wij zullen deze schulden, die plun deraars zijn aangegaan, niet terugbe talen Hij kondigde aan dat het economisch bestel beter zal worden aangepast aan de islamitische revolutie Een woordvoerder van de Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij zei dat de grote Nederlandse banken geen gevolgen zullen zullen ondervin den van de Iraanse maatregel. Indien Iran zijn verplichtingen niet nakomt, zal de Nederlandse staat verplicht zijn de schulden aan te zuiveren, aan gezien de staat opdraait voor de niet- commerciële risico's Zowel de Amro- bank als de ABN heeft geld in Iran uitstaan Bank. onjuist zijn. De Amerikaanse bank speelt een gevaarlijk spelletje door leugens rond te strooien, aldufc een woordvoerder van de Iraans£ bank De Centrale Bank verklaarde opdracht te hebben gegeven tot het doen van de termijnbetaling die op 15 november verschuldigd was. maat dat de Amerikaanse maatregelen met betrekking tot het Iraanse kredieW die overboeking onmogelijk hadden gemaakt. De speculaties over een mogelij| Amerikaans militair Ingrijpen in Iran hielden gisteren aan. Het Russische persbureau Tass meldde dat Ameri kaanse commando's waren gearri veerd op een luchtmachtbasis in Sa oedi-Arabië. De commando's zouden burgerkleding hebben gedragen en uitgerust zijn met speciale helikop ters RIAAD (Reuter, al Saoedi-Arabië zegt «I de volledige controle te 'n over de grote moskee kka, die afgelopen dins- \door enkele honderden innige islamieten gewa- rhand werd bezet. Wel n de veiligheidstroepen ibezig zijn de laatste ver- laarden op te ruimen. Joedische minister van informa- ihammed Abdoel Jamani. deel- Jts mee over het lot van de dertig tot vijftig gijzelaars die de overvallers gemaakt hadden Even min maakte hij melding van het aan tal slachtoffers dat bij de actie is gevallen. Westelijke diplomaten in Riaad zeiden gisteren dat tegelijk met de overval op de Moskee in Mek ka getracht was om ook de graftombe van de profeet Mohammed in Medina te bezetten Deze actie zou door Saoe- dische militairen verijdeld zijn Volgens ooggetuigen bevond zich gis teren nog steeds een grote hoeveel heid militairen op en om het terrein van de moskee. De nog overgbeble- ven overvallers zouden zich in de wes telijke vleugel van het gebouw bevin den. Ze zouden zich op twee minaret ten hebben teruggetrokken. De in druk bestond dat de overvallers het niet lang meer zouden uithouden in hun positie. Het leger schrok ervoor terug om gebruik te maken van tanks of vuurwapens. Straf Zowel binnen als buiten Saoedi-Ara bië hebben islamieten geroepen om een zware straf voor de overvallers. Een islamtische geestelijke verklaar de voor de radio dat de overvallers hadden gestreden tegen God en diens profeet en corruptie op aarde hadden verspreid. „Daarom zou. volgens de Koran, hun straf moeten bestaan uit executie of kruisiging of afhouwing bij het gewricht van hun handen en voeten, gevolgd door verbanning" Eencin Koeweit verschijnend dag blad riep op tot onthoofding van de daders, waarna de hoofden op de plei nen ten toon gesteld zouden moeten worden als teken van Gods woede De Indonesische regering noemde de overval op de moskee een belediging van de islamtische wereld In Djakar ta werd ook bekend dat twee islamiti sche pelgrims, afkomstig uit Indone sië. bij de overval waren gewond ge raakt De Verenigde Staten spraken hun medeleven uit met alle islamie ten in de wereld en het volk van Saoedi-Arabië in het bijzonder. Waarschuwing De Amerkaanse president Carter heeft Iran gisteteh opnieuw gewaar schuwd voor de gevolgen als een van de gijzelaars ook maar een haar ge krenkt zou worden. De Amerikaanse president zei dit na een langdurige bespreking met zijn voornaamste ad viseurs. Deze woorden waren een re actie op de uitlating van Khomeini dat de bezetters van de ambassade hun gijzelaars zullen doden als de Amerikanen mochten overgaan tot militaire actie Iran zal zijn schulden aan het buiten land niet afbetalen Dat heeft de Iraanse minister van buitenlandse za ken. Bani Sadr gisteren gezegd Bani Sadr is ook minister van financiën en Overigens deelde de Centrale bank van Iran gisteravond mee dat berich ten als zou zij in gebreke zijn geble ven in de terugbetaling van een le ning van één miljard gulden aan de Amerikaanse Chase Manhattan QENêVE (afp) De bierpul van Bismarck Is op een veiling in Genève voor 250.000 Zw frs. (300.000 gld.l gekocht door een verzamelaar uit het Midden-Oosten. De waarde was ge schat op 50.000 Zw. frs. Het is de grootste zilveren bierpul ter wereld met zijn hoogte van 72 cm en gewicht van 12 kilo Bismarck kreeg hem van koning Wilhelm I toen die in 1871 tot keizer van Duitsland werd gekroond. Sjah De bekende verslaggeefster van dé Amerikaanse omroepmaatschappvj ABC. Barbara Walters, die in een New Yorks ziekenhuis met de sjah sprak heeft van hem te horen gekregen da» hij binnen enkele weken de Verenig de Staten hoopt te verlaten. De sjah zal zich dan weer in Mexico vestigen De sjah sprak zijn droefheid uit over de loop van de gebeurtenissen in Iran maar weigerde een gedetailleerd commentaar. Hij zei .een dergelijk commentaar pas te willen geven als hij de Verenigde Staten verlaten heeft. De sjah zei zich te hebben laten overhalen om naar New York te ko men in verband met de medische behandeling die hij nodig heeft Het gesprek met de sjah is niet op de band genomen, omdat de verbannen vorst daarvan verdere verhitting van de gemoederen in zijn land vreest U [lames Dorsey ZALEM Saoedi-Arabië poogt de bezetting van de moskee in ;a te bagatelliseren. Niettemin is de overval een van de schakels in eten van incidenten in het afgelopen jaar. Het lijkt er op dat het ■hkrijk kwetsbaarder is dan zijn woordvoerders willen toegegeven. t eerste gezicht lijkt het olierijke •Arabië een islamitisch land dat het icht weet te houden tussen de tradi- islamistische waarden en de onver- ijke overgang naar modernere tijden, ivergang leek zich tot nu toe zonder ilandse conflicten te voltrekken ?tting van de moskee komt het Saoe- koningshuis uiterst ongelegen. De tingen tussen Saoedi-Arabië en zijn lamste bondgenoten zijn gespannen igton en Riaad verschillen van me ier hoe het conflict tussen de Arabie- [Israel het beste opgelost kan worden -Arabië is kwaad op Egypte vanwege lesverdrag met Israël en Egypte Saoedi-Arabië zich te hebben alge ran de as Cairo-Khartoem en zich bij ^abische verwerpingsfront te hebben loten Maar ook binnen dit front is es koek en ei Tussen neus en lippen ttchuldigt Syrië Saoedi-Arabië ervan het religieuze verzet tegen het bewind van president Assad te hebben gefinancierd Dissidenten Hierbij komt dat vele van de conservatieve Arabische oliestaten in de Perzische Golf de regionale en binnenlandse gevolgen vrezen van de islamitische omwenteling eerder dit jaar in Iran Kenners van Saoedi-Arabië zeggen dat direct na de Iraanse revolutie het Saoedisch koningshuis met rellen onder de in het koninkrijk woonachtige Sjia-mos- lims geconfronteerd werd. Voor zover be kend behoren de bezetters van de moskee in Mekka tot de Khawarijad oftewel dissi denten" Deze Khawarijad vereenzelvigen zich met de Sjiasekte van de Islam Ook op het politieke vlak zijn er scheurin gen in de Saoedische facade te zien In maart vertrok kroonprins Fahd. sterke man van Saoedi-Arabië plotseling voor een me disch onderzoek naar 8panje Het tijdelijke vertrek van Fahd op het moment dat Saoe di-Arabië door de ondertekening van het Egyptische-Israëlische vredesverdrag in Washington met de neus op de feiten werd gedrukt, volgde op het ontslag van Kamal Adham als politiek adviseur van koning Khaled. Zowel Adham als Fahd staan be kend om hun pro-Amerikaanse sympathie ën en zouden voorstanders geweest zijn van het aanpakken van Egypte met fluwelen handschoenen. De opkomende Arabische nationalisten binnen het Saoedische koningshuis on der leiding van prins Abdoellah Ibn Abdel Aziz, tweede vice-premier en bevelhebber van de nationale garde leken een over winning te hebben geboekt. Toen eind fe bruari de vijandelijkheden tussen Noord en Zuid-Jemen uitbraken werd het Saoedi sche leger in staat van paraatheid gebracht. Tevens besloot Riaad de in Libanon gesta tioneerde troepen, die deel uitmaakten van de Arabische vredesmacht, naar huis te roepen Voorwendsel Politieke waarnemers houden echter met de mogelijkheid rekening dat de oorlog tussen de Je mens slechts een voorwendsel was voor deze maatregelen Zij menen dat prins Soeltan. de Saoedische minister van defensie, zijn kracht wilde laten zien. nadat prins Abdoellah zich provocerend had ge dragen Deze was naar Syrië gereisd op het moment dat de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown in de Saoedische hoofdstad werd verwacht Voorlopig lijken de duiven binnen het Saoe dische koningshuis onder leiding van kroonprins Fahd het heft in handen te hebben, alhoewel zij door hun verwerping van het Egyptische vredesinitiatief conces sies aan de nationalisten moesten doen Niettemin mogen de recentelijk geuite waarschuwende woorden van sjeik Jamani. de Saoedische minister van oliezaken niet onderschat worden. Hij stelde dat de „jonge Turken" en het Saoedische koningshuis een radicaler beleid, ook op het gebied van de olie voorstaat Critici van het Saoedische beleid in de Arabische wereld zijn zich wel degelijk be wust van de kwetsbaarheid van het Saoedi sche koningshuis Met name de radikaie Arabieren, onder wie de Palestijnen. verwij ten Riaad zich niet van ganser harte bij het Arabisch eenheidsfront tegen Egypte te hebben aangesloten Zij beweren dat er nog steeds Arabisch geld. ook uit Saoedi-Ara bië. naar de Egyptische staatskas toevloeit In pnvé-gesprekken lieten hoge functiona rissen van de PLO recentelijk weten dat zij wel eens geneigd zouden zijn Saoedi-Arabië in het gareel te dwingen door het scheppen van binnenlandse moeilijkheden Tijdens het bezoek van Brown aan Riaad gaven verschillende Saoedische ministers toe te vrezen dat de ruim 1 miljoen buiten landse arbeiders in het koninkrijk eenzelfde rol zouden spelen als de Iraanse arbeiders in de olievelden van Khoezistan. tijdens de opstand tijdens het bewind van de sjah. Met name wezen de ministers op het feit dat de Palestijnen zestig procent van de werk nemers bij de Arabisch-Amerikaanse olie maatschappij Aramco uitmaken Sabotage Hoe gevaarlijk de Palestijnse aanwezigheid in Saoedi Arabië is valt moeilijk te bepalen In Saoedische regeringskringen lijkt men zich vooral zorgen te maken over de veilig heid van de olievelden Reeds enkele jaren geleder, wees Jamani op het lelt dat Saoedi Arabië sabotage door een kleine groep goed opgeleide mannen niet zou kunnen voorko men En in het afgelopen Jaar drukte de Palestijnse „minister van buitenlandse za ken". Faroek Kadoeml. zijn Saoedische coh lega Saoed al Feisal met de neus op dé feiten, toen hij verklaard^ De heilig^ plaatsen worden door God beschermd Voor zover het de olievelden betreft deze worden door mensen beschermd Saoedische regeringsfunctionarissen rcagr ren nogal geïrriteerd op berichten over splitsingen binnen het Saoedische konings huis. Zij wijzen erop dat het koningshuis diepe wortels in het land heeft. In zekere lid is Saoedi-Arabië. aldus deze regenngsfunr tionarissen. met zijn ongeveer 12.000 prin sen en prinsessen één grote familie Koning Khaled reist het hele land af onl zich met stamhoofden en clanleiders te be'; raden Wekelijks wordt Majili, een soort open huis. gehouden, waar elke Saoedi zich met zijn verlangens rechtstreeks tot de ko ning kan wenden De bagatellisering van de gebeurtenlssert IrJ Mekka deze week ten spijt, lijken d>- lederj van het Saoedische koningshuis zich van hun kwetsbaarheid wel degelijk bewust te zijn „Als de koninklijke lamilie het ook maar ergens over eens is. dan is dat ovef hun eigen overleving verklaarde een Saoe dische prins recentelijk Wij zullen niel overlijden door elkaar te bestrijden voeg. de hij hieraan toe

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7