eeftijdsgrenzen lms inzet geschil J Voor massief eiken slaapkamers ga je kijken^1^ bij Meubelfabriek Oisterwijk. V Meubelfabriek Oisterwijk Gemoederen verhit door werkwijze in slachthuis 'Beginspraak': al vóór inspraak meepraten Mooikado? 'nSankyo oscopen contra keuring itpaar bij tingbotsing ngekomen r varkens dood transport in ipvclle veewagen Varkenslapje doorloopt lange weg Rode Kruis-DC 10 Ziekenfondsraad stelt advies patiënten uit Onkruit rooft schiettuig uit warenhuizen Bij stichten van bijzondere school letten op ouders Fokker hecht aan Japanse deelname in F-29-project in den Bergh stapt commissie steuropese Unie Apeldoorn wil experiment toonaangevend in eiken 3AG 23 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze parlementsredactie HAAG De Nederlandse filmkeuring heeft de vaste trcommissie voor CRM benaderd over een eventuele j rtjziging van de wet op de filmvertoning. Op het ogenblik tn bioscopen geregeld een film alleen toelaatbaar voor ren boven de zestien, terwijl de Nederlandse filmkeuring kinderen boven de twaalf Jaar geschikt vindt. K Utter dr C. P. J. le Nobel van de luring noemt dit een schande- ïdrag van de bioscoopbond. Hij Jat de filmkeuring al meer dan lar een gesprek probeert aan te met de bioscoopbond, maar dat e andere kant niet de geringste Baat om tot een vruchtbare werking te komen. fcuwe wet op de filmvertoning is ADVERTENTIE ISankyo filmcamera's en "H? projektoren nu twee -Jaar in werking. Naar de mening van de voorzitter van de film keuring vertoont die wet echter een aantal mazen, die nodig moeten wor den gedicht. In de nieuwe beleidslij nen voor volgend jaar is nu een tiende artikel opgenomen dat zegt: teneinde de belangen van Jeugdigen zo goed mogelijk te beschermen streeft de Nederlandse filmkeuring ernaar de wet te doen wijzigen of te doen aan vullen. waar de praktijk dit mogelijk maakt. Verplichting 1 Postbus 6396.1005 AJ Amsterdam q tn onzer correspondenten [OVEN Bij twee kettingbot- in dichte mist is gisteren op de an Metz het echtpaar C. Sme- 60) en C. Smekens-Embregts i Chaam verongelukt. Drie an- ensen liepen zware verwondin- pen zijn samen met een lichtge- enaar het ziekenhuis vervoerd. e eerste kettingbotsing waren ub's betrokken waaronder een net oplegger en een tankauto i.OO liter olie vervoerde. Twee rn meter verder, op dezelfde in,ontstond even later opnieuw tetingbotsing. Daarbij waren g auto's betrokken waaronder an het verongelukte echtpaar, en tot twintig wagens raakten btschadigd. fit d? politie vreesde voor nog aanij dingen onder het verkeer uit cgenovergestelde richting ti. wed ook dat weggedeelte af ten. Set verkeer was vijf uur gestrmd. Hierdoor nam de ver- lruke in Eindhoven sterk toe tij Even andere aanrijdingen ivonien met alleen blikschade. weden zes processen verbaal elc aan automobilisten die ten zicht van minder dan mtter zonder licht reden. Vol- [de lolitie moet behalve het zbht vooral het onverant- haid rijden met het slechte [de corzaak zijn geweest. Een 1 bij de kettingbotsing betrok- achtiuto's reed 85 km per uur. rjonze correspondent tDHOVEN Bij een controle indhoven is gisteren een veewa- aanget ouden die 121 varkens lerde. Ee ruimte in de wagen was ein dat er voor elk viertal var- één vierkante meter ruimte te tten was. Tegen de chauffeur is s-verbaal opgemaakt, te hulp geroepen veearts had er bezwaar tegen dat de chauffeur tocht voortzette, omdat óverla- 'olgens hem weinig zinvol was. aankomst in het slachthuis van onhoven bleken vier dieren de et te hebben overleefd. Het is echter moeilijk om bioscopen te verplichten hun deuren open te zetten voor Jonger publiek, omdat het iedereen vrij staat om alleen dat pu bliek binnen te laten wat men wil. Naar de mening van Le Nobel laten bioscopen alleen jongeren ouder dan zestien toe omdat daardoor de indruk wordt gewekt dat de film veel erotiek of geweld te bieden heeft. „Pas als dat publiek helemaal is afgeroomd, dan laat men ook Jongeren toe," al dus Le Nobel. Als voorbeeld noemt hij de film „the deer hunter", die de filmkeuring ge schikt acht voor kinderen boven de twaalf, maar waarvoor niettemin in de bioscoop een leeftijdsgrens van zestien jaar gold. „Op deze manier worden veel goeie films verre van Jeugdig publiek gehouden." aldus dr Le Nobel. De Kamercommissie zal volgende maand de filmkeuring be richten over de mogelijkheden om de wet te wijzigen. Van onze correspondent DORDRECHT Veel mensen eten vlees maar weten tn de verste verte niet wat er voorafgegaan ls aan het moment waarop ze een varkenslapje verorberen. Wanneer Tros Aktua op het televisiescherm dan ook laat zien hoe het er in een slachthuis aan toe gaat en daarbij, op gezag van een plaatse lijk nieuws- en advertentieblad, suggereert dat er op de Dordtse gemeentelijke slachtplaats dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, dan komt dat hard aan. Op Schiphol wordt een door het Nederlandse Rode Kruis gecharterd vliegtuig voorbereid om een luchtbrug tussen Singapore en Phnom Penh te onderhouden. Voor een duidelijke herkenning wordt de DC 10 van Martinair aan belde kanten en onder de romp van meterslange rode kruizen voorzien. Het toestel krijgt de naam „Henry Dunant". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De actiegroep „On kruit" heeft gisteravond in een aantal steden acties gevoerd tegen het ver kopen van oorlogsspeelgoed aan kin deren in de Sinterklaastijd. In Nijmegen werd speelgoed bij V en D weggehaald en vernield, in Den Bosch werd in twee warenhuizen speelgoed meegenomen en bij het po litiebureau gedropt omdat het „ver boden wapens" zouden zijn. In Gro ningen en Amsterdam drongen als zwarte pieten verklede actievoerders warenhuizen binnen. In de laatste stad werden er twee door de politie gearresteerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij het stichten van bijzondere scholen moet voortaan ook rekening worden gehouden met de behoeften van de ouders. Daar naar zal eerst onderzoek moeten wor den ingesteld. De resultaten van dit onderzoek zullen betrokken moeten worden bij de toewijzing van midde len voor bijzondere scholen. Een motie van deze strekking werd gisteravond ingediend door het D'66- kamerlld Mertens. AMSTELVEEN (ANP) De Zieken fondsraad heeft gistermiddag beslo ten, het opstellen van een advies over bepalingen met betrekking tot de rechtspositie van psychiatrische pa tiënten. uit te stellen. Staatssecreta ris Veder-8mit had, mede op aan drang van de Tweede Kamer, de raad gevraagd, het advies voor 1 december uit te brengen. Aanleiding tot het uitstel was een verzoek daartoe van de werkgroep die er bezwaar tegen heeft gemaakt dat bij het opstellen van het concept advies de patiëntenorganisaties niet zijn gehooni. Verder is de werkgroep verbaasd over de haast die de staats secretaris nu heeft, aangezien in de cember het rapport van de Commis sie rechtspositie patiënten in psychi atrische ziekenhuizen wordt ver wacht. Een deel van de Ziekenfondsraad meende, dat er sprake is van „politie ke druk" en dat de werkgroep daar om zijn bezwaren maar aan de Kamer en de staatssecretaris moet voorleg gen. Een ander deel stemde ln met een compromisvoorstel van het presi dium van de raad: het advies wel vaststellen maar er aan toevoegen dat de patiëntenorganisaties alsnog moeten worden gehoord. Daarna zou de ziekenfondsraad weer kunnen ad viseren over eventuele aanvullingen die daar het gevolg van zijn. De meerderheid van de raad gaf ech ter de voorkeur aan een hoorzitting voordat het advies wordt vastgesteld. Het kroonlid prof dr J. F. Rang zei. dat er al tien jaar wordt getobd met allerlei verbeteringen in een „hoogst krankzinnige wet" (de krankzinni genwet van 1884). Hij noemde het fout van de Kamer, dat ze nu tussen neus en lippen door op korte termijn zo'n indringende zaak wil regelen. Aldus werd gistermiddag opgemerkt tijdens een vergadering van de raads commissie voor bedrijven en milieu waarop langdurig werd stilgestaan bij de storm van verontwaardiging die gedurende enkele weken over het gemeentelijk abattoir van Dordrecht heeft gewoed. Het weekblad Merwesteljn schokte niet alleen de Dordtse gemoederen maar ook die van de Federatie Die renbeschermingsorganisaties Neder land en de actiegroep „Lekker dier" met een „onthullend" artikel over een ontoelaatbare gang van zaken in het slachthuis. Personeelsleden van vleesgrosslers. die voor het gebruik van de accom modatie met het gemeentebestuur een contract hebben afgesloten, zou den zich met name bij het slachten van varkens voortdurend aan dieren mishandeling schuldig maken. Zo zou door degenen die de varkens met een elektrisch apparaat moeten ver doven voor ze een halssnede krijgen om te verbloeden een loopje nemen met de tijd die dat moet duren. Het gevolg zou zijn dat sommige dieren nog levend in het kokendhete bad terecht komen waarmee het proces van de vleesverwerking begint. Ook bij het transport en uitladen van var kens zou niet zo nauw gekeken worden. Het artikel maar vooral de televisie beelden deden een rel van Jewelste ontstaan. Ondanks het feit dat het slechts gebaseerd was op uitlatingen van twee personeelsleden die ano niem wensten te blijven gelastte de wethouder van bedrijven, C. de Ko vel, een diepgaand onderzoek dat door vier onafhankelijk van elkaar werkende Instanties moet worden In gesteld. Niet opzettelijk Dat waren de veterinaire inspectie van de volksgezondheid, de algemene inspectiedienst van de Nederlandse vereniging tot bescherming van die ren, de Dordtse politie en de directie van de slachtplaats. De raadscom missie concludeerde uit hun bevin dingen dat er op de Dordtse slacht plaats wordt gewerkt zoals het wette lijk moet. Er zullen overigens wel eens fouten gemaakt worden en onge lukken gebeuren. Redenen echter om aan opzettelijk gepleegde dierenmis handeling te denken zijn er niet, al wordt de gang van zaken wellicht weieens negatief beïnvloed door het feit dat de slachtplaats verouderd is en nodig vernieuwd moet worden. De gebruikte apparatuur, zoals het verdovingsapparaat, voldoet aan de wettelijke voorschriften. De wetgever heeft echter inmiddels het gebruik van een nieuw bedwelmingstoestel voorgeschreven dat werkt op een veel hoger voltage. Van 1 Juli 1980 af moet dat na een zekere overgangstijd op alle slachtplaatsen in Nederland wor den toegepast. Een abattoir is geen plezierig oord Dat zegt de veterinair Inspecteur in zijn rapport ook. Vooral bij varkens die naar de plaats van de elektrocutie worden opgëdreven gaat het er soms noodgedwongen minder elegant aan toe doordat veel dieren zich verzet ten Maar. zo zegt de Inspecteur, de ethiek wordt meestal het best beoe fend op plaatsen die ver van slacht huizen verwijderd zijn. TOKIG Fokker hecht er grote waarde' aan, dat Japan deelneemt in de ontwikkeling van een tweemotorlg vliegtuig voor middellange afstand, de F 29. Het toestel zou in 1985 moe ten vliegen. Ook de deelneming van enkele Amerikaanse vliegtuigbou wers wordt op prijs gesteld, heeft Frans 8warttouw, voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, in To kio gezegd. Fokker wil dat Japan de vleugels maakt en Boeing en enkele andere Amerikaanse ondernemingen delen van de romp. Fokker zelf maakt dan de cockpit en het staartgedeelte. Het vliegtuig moet in "Nederland worden geassembleerd. Het vliegtuig biedt plaats aan 132 tot 150 passagiers. De motoren kunnen worden geleverd door Rolls Royce en drie Japanse fabrieken. Onderhande lingen hierover lopen nog. Pierre Freullet Fokkers verkoopdirecteur voor het oosten, heeft gezegd dat Fokker hoopt meer dan 500 toestellen van het type te verkopen. Het vlieg tuig zou ongeveer 28 miljoen gulden gaan kosten. Volgens hem wil Fokker een belang van twaalf procent in het project. Als Japan helpt bij de ont wikkeling van de motor, krijgt het een belang van veertig procent. r ADVERTENTIE :e parlementsredactie .HAAG Het PvdA-kamerlid I. van den Bergh is deze week reden als rapporteur van de de- (commissie van de assemblee de Westeuropese Unie. Aanlel- tiiertoe was het verzet van de ■ote meerderheid van de com- tegen Van den Bergh? visie op istreden modernisering van de )-kernwapens. Van den Bergh dat er eerst met de Russen worden onderhandeld, alvorens eigen nieuwe atoomraketten te «en, terwijl de defensie-commls- geheel de omgekeerde volgor- II. zoals door de NAVO zeil ook esteld. deze opstelling is het rapport fan den Bergh over die modernl- zodanig gewijzigd, dat hij het neer wenst te verdedigen. ilen Bergh neemt het zijn CDA- ?a Mommersteeg kwalijk dat ter vergadering die NAVO-liJn gesteund en daarmee verder gegaan dan de CDA-fractle in le Kamer wil (alleen produk- n plaatslngsbesluit). Mommer- zelf ontkende dit gisteren. „Ik mij op die punten, die verder dan het CDA-standpunt ont- tn te hebben," zei hij. Van een onzer verslaggevers APELDOORN— B. en W. van Apeldoorn willen de burger al laten meepraten vóór het stadium van de inspraak Zij hebben daartoe het begrip .beglnspraak' geïntroduceerd. Dat blijkt uit een discussienota onder het motto .Geen blad voor de mond'. In het stuk wordt, overigens een beetje lakoniek, opgemerkt, dat na dq roerige tijden van de happe nings rondom het Lieverdje in Amsterdam, de inspraak zo'n al gemeen begrip is geworden, dat velen er tegenwoordig, ,een dage lijkse boterham aan verdienen'. De burger heeft niet meer de pet maar de pen in de hand. consta teert de discussienota, waarop tot 1 februari iedere Apeldoorner en niet-Apeldoorner kan reageren. Als dat gebeurd is, zullen B. en W. de reacties verwerken om vervol gens omstreeks april 1980, de nota aan de gemeenteraad voor te leggen. B. en W. willen wat tijd, financiën en menskracht betreft ln verhou ding de meeste aandacht beste den aan .kleinschalige Inspraak'. Zij denken daarbij aan beleids voornemens, die direct Invloed hebben op het eigen leefmilieu van de burger en waarbij zijn be trokkenheid het grootst is Het begrip .beginspraak' is een Apel- doornse vertaling van de door de Werkgroep 2000 ontwikkelde .be wonerszelfonderzoek', een term die B. en W. .ziekenhuisachtig' vinden klinken. B. en W. van Apeldoorn zeggen dat ze zich voorlopig willen beper ken tot experimenten met .bur gerszelfonderzoek bij kleinschali ge inspraak'. Met de ervaringen, zal moeten blijken of een dergelij ke beglnspraak een goed begin is voor een inspraakprocedure. B. en W. willen in de vorm van experi menten meer participatiemoge lijkheden scheppen op wijk- en buurtniveau. Zij stellen zich voor het idee .burgers' ruim te interpre teren: het gaat niet alleen om in woners van Apeldoorn, maar ook om stichtingen, instellingen, be drijven en niet in deze genjeente wonende belanghebbenden. B. en W. wijzen erop dat inspraak niet .vrijblijvend ls. geen onver plicht vraag- en antwoordspel, waarbij Inspraakresultaten onge motiveerd terzijde kunnen wor den gelegd. Inspraak is evenmin een modeverschijnsel, waaraan je mee doet. omdat het nu eenmaal Jn' is. De informatie moet voor iedereen toegankelijkzijn. Dat wil zeggen: voorlichtingsmateriaal, nota's, rapporten en adviezen be horen ln voor iedereen begrijpelijk Nederlands te worden geschreven Waar nodig wordt ook aandacht besteed aan de informatie-over dracht aan anderstaligen. Massief eiken.. dat geeft echt eigen sfeer in huis! Geborgenheid, warmte, rust. Nergens zo sterk als bij de meubelen van Meubelfabriek Oisterwijk. Maar daar doen ze ook alles zelf. Hout selecteren, drogen, meubelen van maken, logen... alles. Eigen vakmensen en eigen ontwerpen. /T Slaapkamers waar je ogen onze meubelen dragen het van open gaan.bedden waar je van weg eigen brandmerk. En worden bij u thuis droomt. Éénpersoons, tweepersoons, geplaatst door eigen vakmensen, en met de gezelligste bij-meubelen om Met 12 jaar garantie zwart-op-wit, op van slaapkamers echte, warme hout en constructie, leelkamers te maken. int WCBCK. i In: Amsterdam, Berkcl (ZHX Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Roosendaal, Utrecht, Valkenburg (LX Zuidlaren, Zwolle. inlichtingen: 04242-9012

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9