[oskee in Mekka is otendeels ontzet jongaarse minderheid h Roemenië onder druk Pertini ontdekt vergeten Sicilië Amerikanen verlaten Pakistan Shell Kaapstad in opspraak Rhodesië laat deel tegenstanders vrij «jaanse marine nu in ijaat van paraatheid fervallers zijn Saoediërs gijzelaars vrij Ook betogingen in Bangladesj en Turkije Meer contact tussen Bonn en Sowjet-Unie Grond gekocht in 'symbool' van apartheid Muzorewa vriendelijk voor „Front" iG 23 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 3, RIAAD (Reuter. AP, AFP) De Saoedische autoriteiten zijn er gisteren in geslaagd oot deel van de bezetters van de grote moskee in Mekka uit het gebouw te krijgen. Een tantal overvallers hield zich nog op een deel van het terrein van de moskee verschanst, üe Saoediërs meenden dat hun overgave nog maar een kwestie van uren was. ische minister van informa- ammed Abdoel Jamani, geen melding van het lot van elden. Evenmin noemde hij J van de gearresteerde over- an de moskee. Berichten als ook leden van de familie van Jnlster Jamani zich onder de its hebben bevonden, konden orden bevestigd. De minister m ormatie verklaarde dat de Sa- Li ie autoriteiten de overvallers rechte straf niet zullen laten H. ^uned Abdoel Jamani zei dat ergrote meerderheid van de lÉlers, die dinsdag gewapender- *^et terrein van de moskee be- uit Saoediërs bestond. Er zou- enkele buitenlanders onder iweest. De gedachte dat de id IINGTON, TEHERAN (AFP. AP. Reuter) De Iraanse ki e en luchtmacht zijn in verhoogde staat van paraatheid cht op het naderen van eenheden van de Amerikaanse De studenten die de Amerikaanse ambassade in Tehe- rzet houden, hebben gisteren vijf gijzelaars laten gaan, ilippino's, een Koreaan, een Pakistaan en een Bengaal. overval uitgedacht zou zijn onder de invloed van een vreemde mogend heid. wees de minister van de hand. Aangenomen wordt dat het totale aantal overvallers ergens tussen de 200 en 300 lag. Naar schatting dertig van hen van hen zouden zich nog in de moskee bevinden. Religieus verzet De gegevens die door Saoedi-Arabië naar buiten gebracht zijn. wijzen er nog steeds op dat de overvallers reli gieuze overwegingen hadden voor hun actie. Ze zouden de aanwezige pelgrims hebben willen dwingen een door hen naar voren geschoven man als teruggekeerde twaalfde imam, een soort messiasfiguur te erkennen. Het lijkt dan ook niet uitgesloten dat rd d|viteiten van de Iraanse marine op het moment dat de specu- toenemen dat de Verenigde zouden willen besluiten tot illfconomische blokkade tegen aejet behulp van de vloot. Minis- buitenlandse zaken Bani Sadr gisteren bekend dat de Iraan- rafcne en luchtmacht in staat van tyïeid was gebracht. Hij deed dit moment dat hij aanvankelijk ïléderhoud zou hebben met de d aanse parlementariër George en i die op eigen houtje probeert fëpddelen in het conflict om de :aanse ambassade. Bani Sadr de Iraniërs tot het uiterste vechten als de Amerikanen in- m d mochten besluiten gewapen- ktkd in te grijpen. Ook de opper- i ;bber van de Iraanse marine. al Achmed Madani liet zich inn in geharnaste bewoordingen volrerigens voegde hij eraan toe niet verwachtte dat de Ameri- daadwerkelijk tot een aanval overgaan. Da kade ke waarnemers houden wel nadrukkelijker rekening met merikaanse blokkade tegen je s de gijzeling niet spoedig tot rieden zou behoren. Het Penta- vfu voor een dergelijke actie al *^reidingen treffen. De Iraanse zou niet in staat zijn een der-, blokkade te breken. Overi- jou een blokkade ernstige gevol- V innen hebben voor de olievoor- van Japan en West-Europa. w renigde Staten hopen dat de ^Jkheid van een dergelijke blok- ndere landen ertoe zal bewe- druk op Iran om de gijzelaars laten te vergroten. ln denten in de bezette ambassa- 'jflbben gisteren vijf niet-Ameri- gijzelaars vrijgelaten. Nu zou- nog alleen Amerikanen in het ADVERTENTIE EKORENAER tevC is fijn, zti prijs rrassenaklein. gebouw worden vastgehouden. Na mens de studenten werd meegedeeld dat dit de laatsten zijn die worden vrijgelaten. De Pakistani zou overi gens aangeboden hebben in de am bassade te blijven om voor de gijze laars te koken. Zijn aanbod is door de bezetters aanvaard. Een student deelde mee dat alle Amerikanen die nu nog worden vastgehouden zeker berecht zullen worden. Khomeini stak de studenten gisteren nog eens een hart onder de riem door te verkla ren dat niemand militante islamieten kan tegenhouden wanneer zij de ge gijzelde Amerikanen zullen doden in geval van een Amerikaanse aanval. Voorwaarden De Amerikanen tasten overigens nog steeds in het duister aan welke voor waarden precies moet worden vol daan om de gijzelaars vrij te krijgen. Heette het aanvankelijk dat de sjah aan Iran moest worden uitgeleverd, later werd ook beweerd dat het ver trek van de sjah uit de Verenigde Staten daarvoor al voldoende zou zijn. Een woordvoerder van de Iraan se ambassade in Washington ver klaarde gisteren voor de Amerikaan se televisie dat het vertrek van de sjah uit het ziekenhuis in New York de weg zou banen voor een spoedige beëindiging van de gijzelingsaffaire. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken reageerde hierop met de mededeling dat niet duidelijk is wie nu precies met hoeveel gezag spreekt De dertien eerder vrijgelaten Ameri kanen zijn gisteren in de Verenigde Staten teruggekeerd. Zij werden on der meer verwelkomd door minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, die hun moed prees en duidelijk maakte dat de Amerikanen niet met zich zullen laten spotten. Een woordvoerder van de KLM deelde mee dat deze luchtvaartmaat schappij de vluchten naar Teheran heeft aangepast aan de gespannen situatie daar. De nachtstop die nor maliter in Teheran gemaakt wordt, is nu verplaatst naar Athene. Afhanke lijk naar de behoefte zullen twee of drie retourvluchten per week op Te heran worden uitgevoerd. de islamitische overvallers lid zijn van de Moshtarinsekte, die zich heeft afgescheiden van de soennietische Wahhabieten. waartoe het Saoedi sche koningshuis behoort. De Moshtarin verwijten het Saoedi sche koningshuis het niet nauw ge noeg te nemen met de leefregels van de islam. Deze sekte is vooral sterk vertegenwoordigd in de Hijazregio. om de stad Mekka. De afgelopen tijd zou deze sekte zich op grote schaal wapens hebben aangeschaft om zich te weer te stellen tegen de Wahhabie ten die in de jaren twintig van deze eeuw het grootste deel van het Saoe dische schiereiland onder hun in vloedssfeer brachten. De Moshtarin menen dat al het aardse erop gericht moet zijn om een eeuwige plaats in de hemel te verkrijgen. De politiek van de Saoedische heer sers is hen een doom in het oog. Koning Khaled is officieel de be schermheer van Mekka. Hij moet er verder voor zorgen dat de waarden van de islam verankerd worden in de Saoedische wetgeving. De moderni seringen die sedert de dood van ko ning Feisal in 1975 zijn doorgevoerd zouden de waarden van de islam steeds meer hebben doen plaats ma ken voor het kapitalisme, zo menen de Mkoshtarin. De actie in de moskee zou dan ook een actie zijn gericht tegen het Saoedische koningshuis. Het is voor de leden van deze sekte ook een eer hun leven op te offeren voor de zaak van de islam. De Saoedische minister van informa- tie sprak berichten tegen als zou een broer van koning Khaled. prins Mas- ha&l Bin Abdoel Aziz, bij de aanval op de moskee van Mekka om het leven gekomen zijn. Ook ontkende hij dat er sprake geweest zou zijn van een uitgaansverbod in Mekka. Hij zei dat bij het begin van de overval twee mensen om het leven waren geko men. Volgens andere berichten zou het aantal slachtoffers aanzienlijk' groter geweest zijn. Ook het bericht dat de bezetters een helikopter van de Saoedische politie zouden hebben neergehaald, werd in Riaad tegenge sproken. Honderden demonstranten drommen samen bij het kantoor van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm in de Pakistaanse stad Karachi. ISLAMABAD (AP, Reuter, AFP) Alle personeelsleden van de Amerikaanse ambassade In Pakistan, wier aanwezigheid niet dringend is gewenst, en familieleden van het personeel vertrekken vandaag met een speciaal vliegtuig uit het land. De kans bestaat dat alle Amerikanen Pakistan zullen verlaten, naar aanleiding van de bestorming van de ambassade die zoals nu blijkt aan vier mensen, onder wie twee Amerikanen het leven heeft gekost. Het zijn een marinier, een officier en twee Pakistaanse medewerkers. In de hoofdstad keerde gisteren de rust terug. Gewapende veiligheids troepen hielden het verkeer in de richting van de ambassade op. Alle gebouwen van het complex waren in vlammen opgegaan bij de bestor ming door mensen die geruchten dat Amerika achter de bezetting van de moskee in Mekka zat voor waar aan namen. Als de situatie verbetert, zo liet gisteren een woordvoerder van de ambassade weten zullen nog een aan tal Amerikanen vertrekken, onder wie mensen van buiten de hoofdstad. Het duurde uren voordat het Paki staanse leger woensdagavond in actie kwam om de belegerde Amerikanen uit hun benarde positie te bevrijden en dat leidde tot boze reacties van het ambassadepersoneel. De autoriteiten in Washington zijn tevreden met de wijze waarop de militaire leiders in Pakistan de zaak hebben aangepakt, maar willen ook weten waarom de Amerikanen vijfeneenhall uur gevan gen moesten zitten. Woordvoerder Hod ding Carter zei niet de indruk te hebben dat de actie tegen de ambas sade was beraamd hoewel het vuurtje misschien wel is aangeblazen door de geruchten over de moskeebezetting in Saoedi-Arabië Ook in andere islamitische landen kwam het gisteren tot ongeregeldhe den met een anti-Amerikaans karak ter. In de Bengaalse hoofdstad Dacca demonstreerden vier tot vijfhonderd fanatieke moslemstudenten voor de Amerikaanse ambassade, ook al om dat ze Amerika verantwoordelijk achtten voor de bezetting in Mekka. Als een gebaar van goede wil besloten ze de ambassade niet ln brand te steken. In de Turkse stad Izmir werd voor het consulaat van de V8 be toogd door studenten. Zij bekogelden de veiligheidstroepen met stenen maar moesten toch de aftocht blazen. In Washington zei Hoddlng Carter dat de V8 zich ondanks deze acties van hun verantwoordelijkheid voor het gebied zullen kwijten BONN. BRUSSEL (Reuter. AP, UPI) West-Duitsland en de Sowjet-Unie zullen de onderlinge consultaties uit breiden. Dit zijn de ministers van buitenlandse zaken van beide landen. Genscher en Gromlko overeengekomen. De Westduitse minister ver dedigde tegenover zijn Sow- jet collega de plannen van de NAVO om het aantal raketten uit te breiden. De Westduitse minister verklaarde dat de NAVO de beslissing over de modernisering van de kernwapens voor de middellange afstand wtl laten beïnvloeden door de Russische be reidheid om over deze wapens te gaan praten Genscher wees er daarbij wel op dat het de Russen zijn die het strategische evenwicht Ln Europa verstoord hebben Genscher deed een beroep op Gromlko om zo snel moge lijk de discussie over de middellange afstandwapens te beginnen Oen- scher noemde nog eens met instem ming de door Brezjnew in Oost^Ber- lijn aangekondigde maatregelen: te rugtrekking van duizend tanks en 20.000 militairen uit Oost-Duitsland. Hij sprak de hoop uit dat het tweede SALT-akkoord spoedig zal worden geratificeerd door de Amerikaanse Senaat De Belgische regering verklaarde gis teren bij monde van de ministers van buitenlandse zaken en defensie. Hen ri 8tmonet en Josë Desmarets, dat zij de plannen van de NAVO voor invoe ring van de Pershing 2 en de kruisra ket steunt. De kans dat de oppositie tegen dit voornemen in het Belgische parlement een meerderheid haalt wordt niet hoog aangeslagen. Met name van socialistische zijde zijn de laatste tijd nogal wat bedenkingen geuit De kruisraket die de NAVO wil invoe ren, functioneert overigens nog niet optimaal. BIJ proefnemingen in Juli van dit Jaar begonnen, zijn er al elf op een niet bedoelde plaats naar bene den gekomen. Gewonden zijn bij het ongeval van deze week niet gevallen. Van onze correspondent JOHANNESBURG Shell Zuid-Afrika heeft zich de woede op de hals gehaald van multiraciale burgerrechten- en actiegroepen. De reden is dat de Shell als enige onderneming in het land grond heeft aangekocht in het omstreden district 6, één van de schrijnendste symbolen van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid. SALI8BURY (AP, Reuter) Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië heeft zijn houding tegenover zijn tegen standers, het Patriottisch Front, drastisch gewijzigd. Gisteren verklaarde de bisschop dat eind van deze week 1300 politieke gevangenen vrij zullen worden gelaten en dat er al vierhon derd vrij zijn. District 6 is het kleurrijke gebied op minder dan twee kilometer van het centrum van Kaapstad. Meer dan twee eeuwen lang leefden kleurlingen en Maleisiërs en ook enkele Afrika ners en andere blanken vreedzaam naast elkaar. Ironisch genoeg speelde het gebied een toonaangevende rol in de ontwikkeling van de Afrikaner taal, de cultuur en de volksliederen. Maar hierin kwam in februari 1966 verandering. Pieter W. Botha, op dat moment minister van gemeenschaps ontwikkeling. verklaarde district 6 tot „blank gebied". In een tijdsbestek van dertien jaar werd een gemeen schap van bijna honderdduizend mensen systematisch ontworteld. In 31 jaar apartheid heeft geen actie zoveel bitterheid, frustratie en haat veroorzaakt onder de twee miljoen gekleurden. van wie 85 procent Afri kaans spreekt. Meer dan tien jaar lang is de bevolking stelselmatig her- vestigd op kilometers van Kaapstad, waarbij de verplaatste gekleurden op grote kosten werden gejaagd. Van- daag de dag zijn "ér nog zo'n tiendui zend bewoners over die met het zwaard boven hun hoofd bezorgd de dag afwachten dat de bulldozers ook hun huizen komen platwalsen. Afbraak stoppen Een multiraciaal actiecomité be staande uit vrienden van district 6 wil het gebied dat door hen „open" is verklaard redden. De burgemeester van Kaapstad en andere belangrijke bewoners zullen spoedig premier Botha vragen de verdere afbraak van het terrein te stoppen. Een openbaar protest heeft ondernemingen er on langs toe gedwongen de hulp te sta ken aan de blanke technische school omdat de regering had besloten een groot nieuw complex in district 6 te bouwen. Hierdoor moet meer dan de helft van de daar wonende mensen weg. Geen enkel zichzelf respecterend be drijf wil deelnemen aan of profiteren van een van de wreedste handelingen in de naam van de apartheid. De reden waarom 8heli grond van de staat in district 6 heeft gekocht blijft een raadsel. Deze week heeft een lid van het actiecomité de Shelldlrecteur in Kaapstad opgezocht maar de on derneming wilde niet meedelen of zij de grond zelf houdt of het weer pro beert te verkopen De critici van Shell stellen dat het bedrijf de grond óf aan de staat moet terugverkopen óf schenken aan de voormalige bewoners van het district. In dat geval kan op de plaats waar de Shell nu een benzinestation wil neer zetten een gemeenschapscentrum worden gebouwd. Volgende week maandag komt het bestuur van het actiecomité bij elkaar om verdere ac ties tegen de Shell te bespreken. Eén van de maatregelen is het versturen van een protestbrief aan het hoofd kwartier van Shell, waarin mogelijk om een motivatie wordt gevraagd Sommige activisten hebben ervoor gepleit dat het publiek de Shellpom- pen in Kaapstad zal boycotten Muzorewa sprak opvallend vrtende lijk over zijn „aartsvijanden". Hij hoopte dat Nkomo en Mugabe in Lon den een overeenkomst zouden berei ken over het Britse vredesplan voor Zimbabwe-Rhodesië en zouden te rugkeren om aan de nieuwe verkie zingen mee te doen „Ik vind het prettig dat zij bij de verkiezingen worden betrokken, zodat zij nader hand niet het excuus hebben dat ze niet aanwezig waren", aldus bisschop Muzorewa Hij zei zelfs dat hij liever een oplossing voor alle partijen in het Rhodesië-confüct wilde dan een zoge heten „tweede-klas-oplossing", die de Britten als dreigement achter de hand hielden op de conferentie in het Londense Lancaster House Muzorewa bereidt zich in Salisbury ai voor op verkiezingen, die waarschijn lijk over enkele maanden al zullen worden gehouden, als in Londen een akkoord wordt bereikt. De uitspraak over de vrijlating van de politieke gevangenen kan worden gezien ln het licht van deze verkiezingen. Volgens de organisatie die strijdt voor de mensenrechten. Amnesty Internatio nal. worden in Zimbabwe-Rhodesië tussen de 8000 en 15000 mensen ge- van gén gehouden, van wie velen we gens steun aan het Patriottisch Front Deze guerrilla-organisatie Is door de regering in Salisbury verbo den. Muzorewa zinspeelde er gisteren op dat dit verbod zou worden opgehe ven. De bisschop beweerde dat. er na de vrijlating volgende week nog „ne gentien achter zullen blijven" in ge vangenschap. in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka demonstreerden duizenden mensen om president Kaunda steun te be tui gen bij zijn beslissing om zijn leger te mobiliseren na de verhevigde aanval len door de troepen van Muzorewa. Demonstranten haalde bij het Britse hoge commissariaat de vlag naar be neden. omdat zij Oroot-Brittanniê in direct verantwoordelijk achtten voor de aanval op Zambia President Kaunda zei gisteren dat hij geen ver betering verwachtte in de betrekkin gen tussen Zambia eh GrooLBrittan- nië. zolang er nog geen regeling is voor Zimbabwe-Rhodesië Kaunda noemde de Britten .grote apen' en een collega had het over ..hyena's zonder ruggegraat' ia ÏDi>ijna twee miljoen etnische Hongaren in Roemenië klagen steen en over de groeiende spanningen met de regering van president Asescu. J J. Moskau zag Tot nu toe zijn de Roemeense en Hon gaarse leiders erin geslaagd het probleem grotendeels binnenskamers te houden, maar het is de vraag hoe lang Kadar dat nog kan en wil ngaarse leider Kadar is er tot nu toe n geslaagd met hem weer op goede te komen Hun laatste ontmoeting x van Juni vorig jaar. Toen werd een mate van vooruitgang" geboekt, terwijl Hongarije een voorzichtige po- voorstaat, zijn de standpunten sinds- erhard De etnische Hongaren in Roe zeggen dat zij in een isolement wor- tdreven. N lent Ceauscescu wijst iedere, zelfs in- e. Hongaarse invloed af omdat inmen- In strijd zou zijn met de buitenlandse ?^k van zijn land. „De problemen van de iren. Duitsers. Serven en andere na- iteiten worden niet opgelost in Boeda- jBerlijn. Bonn. Belgrado of waar dan naar hier in Boekarest", aldus Ceau- og en niemand toestaan de zaak van erheden te gebruiken, om zich te n met de binnenlandse problemen menië." Uitbarsting Volgens kringen in Boedapest komt Roe menië steeds afwijzender te staan tegen-, over de vrijheid van beweging die tussen de twee landen bestaat. De zogenaamde benzi- ne-oorlog. deze zomer, toen automobilisten uit de andere socialistische landen werden gedwongen in harde valuta te betalen, was een poging de bezoeken van Hongaren aan familieleden en bekenden in Roemenië aan banden te leggen. Een balletdanseres, die nu in Wenen woont, vertelde me dat het zelfs steeds moeilijker wordt Hongaarse choreografieën naar Roe menië te versturen. Historische oorzaken liggen aan de moeiza me verhouding tussen Roemenië en Honga rije ten grondslag. Volgens Roemenië is Transsylvanië. waar veel Hongaren wonen, in eerste aanleg onder Roemeense heer schappij ontwikkeld. Hongaarse historici wijzen echter op de bezetting door hun landgenoten, al in de negende eeuw. Pas later, na de val van het Oostenrijks-Hon gaarse keizerrijk na de eerste wereldoorlog kw^m Transsylvanië onder Roemeens ge Een voorman van de Roemeense minder heid en tot 1972 plaatsvervangend lid van het uitvoerende comité het hoogste poli tieke lichaam in Roemenië Karoly Kir al y heeft het buitengemeen moeilijk in dat land. Na herhaalde kritiek is hij zelfs afge houden van een simpel baantje als direc teur van een meubelfabriek. En een Roemeense culturele zegsman. Mln- hea Cheorghiu. heeft Hongarije's oudste en belangrijkste literator. Gyula niyes een „fascistische reactionair" genoemd HIJ had in het openbaar de onderwerping van de Hongaarse minderheid in Roemenië gehe keld. De zaak zou tot een uitbarsting kunnen komen als Roemenië stappen onderneemt tegen Kiraly. die heeft gezegd dat hij zijn opmerkingen niet zal terugnemen. Kiraiy heeft beschuldigingen geuit tegen de poli tie, die geprobeerd zou hebben hem met zijn auto te laten verongelukken. De politie op haar beurt zegt de veiligheid van Kiraiy niet te kunnen verzekeren, vanwege de vijandi ge opmerkingen die hij heeft gemaakt PALERMO (AFP) Een noodlij dende wereld midden in Europa: bij zijn aankomst op Scilië werd de Italiaanse president Sandro Perti- ni ontvangen door de gezinnen van de zestig laatste slachtoffers van de mafia en door 42.000 slachtof fers van een aardbeving, die nog steeds zonder woning zitten. Die aardbeving vond elf jaar geleden plaats. 81cilië, Je moet er geweest zijn om het geloven. Zo keerde ook Pertini ontsteld terug van zijn tweedaags bezoek aan het eiland, begin vorige week. Toen hij de trap van zijn vliegtuig afdaalde, presenteerde 8icilië zich zonder franje Aan één kant zestig weduwen, geheel in het zwart hun echtgenoten zijn overleden door kogels van de mafia, in nog geen Jaar tijd. Het waren rechters, politiemensen of vakbondsbes tuurders Zestig doden in nog geen jaar En de moordenaars bleven ongestraft Aan de andere kant stonden de gezinnen, die waren getroffen door de aardbeving in Belice. in het westen van Sicilié Sinds 1968 wachten zij op een dak boven hun hoofd Op de tweede dag van zijn bezoek legde Pertini. socialist van het eerste uur, zijn vinger op de Siciliaanse wonde. Op de auto weg van Palermo naar Catania doken ln de nacht van 10 november drie schutters van de mafia op om hun chef, Angelo Pavone, te bevrijden. Hij werd op dat moment door drie carabinieri's naar het vasteland ge bracht De autoriteiten hadden toegestaan dat de mafiabaas de begrafenis van zijn broer in Bologna bij zou wonen. De mafia betoonde zich minder gevoelig De drie ca rabinieri's werden neergeschoten en Angelo Pavone nam met zijn kameraden de benen In de kronkelende straatjes van Palermo proefde Pertini, de „geliefde resident", de verbittering van Sicilié: ..Hier regeert de mafia" stond er op de spandoeken En zo veel applaus ais er was voor Pertini hij werd gekozen ln 1978 en is dus onschuldig aan de malversaties waaronder het eiland a{ tientallen Jaren lijdt zo hard werd er geroepen „houdt de dief" op het moment dat lokale autoriteiten voorbij kwamen De president heeft het met genegeerd. Hij stelde zelf ook op felle wijze een schandaal aan de kaak: „Voordat ik hier naar toe kwam. ontdekte ik dat Rome zeshonderd miljard lire die voor 8icllië waren bestemd, heeft geblokkeerd Ik heb om de reden voor deze onvergeeflijke vertraging gevraagd." zei hij. Men weet in Sicilië dan het geld nooit komt Zonder zich iets aan te trekken van het protocol zei een klein meisje tegen de presi dent .Die miljarden? Die hebben ze na tuurlijk ai opgemaakt." Zo trok Rome na de aardbeving van 1968 een bedrag van 347 miljard lire (een miljard gulden) uit voor herhuisvesting van de slachtoffers 347 mil jard lires die nooit op 8icillê zijn aangeko men. Nu twaalf jaar later, wonen nog steeds 42.000 mensen ln sloppenwijken, terwijl hun oude huizen er nog steeds verwoest bij liggen en het onkruid hun dorpen heeft veranderd in spookplaatsen In de doofpot gestopt Het zij zo ais slechts een handjevol huizen is herbouwd. Het zij zo als de Sicili aan gemiddeld rond moet komen met slechts een derde van het geld dat de Itali aan uit het noorden tot zijn beschikking heeft Het zij zo als hij zijn grond moet verlaten om zijn gezin te kunnen voeden Bovendien moeten de kinderen hier meest al hun eigen brood verdienen. Nee. presl dent Pertini heeft 8icillë niet ontdekt. Al sinds jaren, of eeuwen, spreekt men over de wanhoop van dit eiland. De journalisten hebben ter gelegenheid van het president! eel bezoek weer tranen vergoten over deze vergeten grond Daarna zijn de speciale verslaggevers weer naar Rome terugge keerd De president, die volgens de opinipeilingen een „fatsoenlijk Italië" belichaamt, die de corruptie altijd heeft bestreden en de bu reaucratie heeft veroordeeld, is in de ogen van de ontmoedigde bevolking verschenen als een laatste redder Sicilié, waar alles, van arbeid tot drinkwater, afhankelijk is van de malia. luisterde naar zijn troostende woorden ..De verlosser interesseerde zich voor iedereen, ook voor de niet-gelovigen" Hier heeft men niet veel vertrouwen meer ln Rome Er moet dan ook een wonder gebeu ren om de verloren tijd in te halen en de ongerechtigheden te herstellen. En in Italië is de president een man van aanzien, niet van macht

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7