Museum schrijft geschiedenis met kunst uit jaren zestig De kleine prins in ruimte verbeeld Davis en Sinceretti schitteren in Agon ■frj f tot 1 januari 198 bon Discriminatie verpa in knappe construe nu nog overzichtelijk en... veruit het goedkoop: Tentoonstelling in Rotterdam biedt veel te lezen Nieuwe boeti Opnieuw Baianchine bij Nationale Ballet DEKORENAER AVRO vervangt autorally door fietsdag Goeie wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! Speelgoed voor vluchtelingetjes in kampen Israël toch bi songfestival 'M VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door G. Kruis ROTTERDAM „Actie, werkelijkheid en fictie in de kunst van de jaren '60 in Nedeland". 't Is een hele mond, catalogus en zalen vol, met affiches, knipsels, tijdschriften, kranten, dia's video, op microfilm gezette archieven en foto's, vooral veel foto's. Directeur Wim A. L. Beeren van het Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam, waar die woelige Jaren even teruggehaald worden, conclu deerde zo omstreeks 1977 dat er. afge zien van Provo, nauwelijks iets is „overgebleven" uit die tijd. Een stuk ongeschreven geschiedenis, waar hij. toen hij nog verbonden was aan het Instituut voor Kunstgeschiedenis Rijksuniversiteit Groningen met een groep studenten is ingedoken. Uit dat- project is deze tentoonstelling en de uitgebreide, bijzonder kwistig geïllu streerde catalogus voortgekomen. Die documentatie is uiterst belang-, rijk omdat het hier vooral gaat om het uit Amerika overgewaaide ver schijnsel „happening" Allan Kaprow verzon de naam in 1959 Kwaliteiten Ik zoek niet naar weer een nieuwe omschrijving van dat begrip, maar neem die uit de catalogus over „In een happening vinden op een vastge stelde plaats, binnen een bepaalde timing en volgens een algemene plan ning van een kunstenaar en onder een bepaald motief, een aantal ge beurtenissen plaats, waarbij aanwezi gen deels toeschouwer zijn en deels passief of actief en rol in de handelin gen spelen. Het totale gebeuren toont theatrale en plastische kwalitei ten happening is een nieuw ex pressief voermlddel en heeft veel te maken met kunst en leven In de catalogus wordt een chronolo gisch overzicht, gegeven van wat er in die turbulente jaren allemaal in het werk gesteld werd om de brave bur ger te attaqueren, shockeren en pro voceren. De tentoonstelling is zeker ook niet onoverzichtelijk opgebouwd, maar als Je. wat zich hier allemaal op de muren afspeelt, zelf voor een deel hebt meegemaakt, begin je al heel gauw van hot naar her te dwalen omdat de herinneringen niet van de lucht zijn. Eerlijk gezegd heb ik me destijds ook in deze krant nogal eens boos gemaakt om de zouteloosheid van de bepaalde activiteiten. Zo'n „Manifest tegen niets" bijvoorbeeld met een tentoonstelling van niets, die ook nog 'es een keer op 1 april geopend zou worden. Uiteraard bleven de genodig den voor een gesloten deur staan, terwijl dè organiserende kunstenaars vanuit een bovenraam op hen neerke ken. Ha. ha. Tegelijkertijd kondigden ze het einde aan van de kunst, daar had niemand meer behoefte aan. Zij zelf zouden het vervaardigden van kunstvoorwerpen staken en de liqui datie bevorderen van alle instellingen die zich nog aan de kunst verrijkten. Rottend vlees Veel aandacht wordt ook besteed aan de vele activiteiten van de anti-rook- magiër Robert Jasper Grootveld. een virtuoos bespeler van de publiciteit, die ook betrokken was bij de eerste Nederlandse happening „Open het graf" in 1962, waar de hele scene van toen bij betrokken was zoals Simon Vinkenoog, Jan Cremer en Johnny the Selfkicker. Dat is me een opge wekt feestje geworden. Het ateljer van Rik van Bentum, waar het werd gehouden, was o.a. versierd met stuk ken rottend vlees, botten en koeien- darmen en tot het programma be hoorde het in brand steken van de kleding van het publiek en het stuk slaan van de meubelen. Johnny, hele maal over zijn toeren, gooide botten, darmen en zwarte verfstof tussen de menigte en Vinkenoog, in jacquet, deelde houtjes uit om op te bijten „De kunst moet ontspannend zijn" zei Ben Vautier eens. „ze is veel te vervelend geworden. Het verstrooi ingskarakter van Fluxus ageert tegen de geldende cultuur". Ik heb destijds enkele Fluxus-festi- vals bijgewoond en me meestal tome loos verveeld om die aaneenschake ling van flauwe, toch min of meer verwachte onverwachtheden. „Piano Piece 1962" van George Brecht: ie mand zet een vaas met bloemen op de piano; „Saxofoonsolo", ook van Brecht; iemand komt het podium op met een instrumentenkoffer, laat zien dat er een trompet in zit en verdwijnt dan weer, oké goed voor een vage glimlach. „Guitar Piece" van Robin Page: 'n paar mensen schoppen een gitaar het toneel op, 't ding gaat uiteraard aan diggelen en de stukken vliegen de zaal in Over nieuwe vormen van recreatie gesproken. Wim T. Schippers kondig de middels grote affiches op 6 decem ber 1963 een Manifestatie aan het strand van Petten aan'; met een ge volg van pers- en cameramensen wandelde Schippers naar de zee en goot daar een flesje limonade in leeg. Zo zou je kunnen doorgaan. Er waren uiteraard wel happnings met bepaal de politieke, meer nog sociale tenden- De kleine prins (Toi van Gelder) met zijn roos (Jo Roehrig) (foto Robert Collette). Fysiek theater van Theatraction door André Rutten DEN HAAG „De kleine prins" van de Franse schrijver vliegenier (graaf) Antoine de Saint-Exupéry, door zijn kame raden Saint-Ex genoemd, intrigeert zo nu en dan toneelspe lers. Nu de Haagse groep Theatraction, die „fysiefc theater" wil maken. „De kleine prins" is een ik-verhaal: Saint-Ex vertelt hoe hij, met motor zen, zoals die van Grootveld met zijn peCh in de Sahara terecht gekomen, en denkend dat hij er niet Robert Jasper Grootveld, ooit de famueze anti-rookmagiër, nu bezig met de toepassing van piepschuim, in zijn anti-rooktempel. anti-rookactie hoewel hij me mid den in die periode wel eens om een sigaret heeft gevraagd of Thom Jaspers, die verkeersonveiligheid en luchtvervuiling aanpakte en Provo kwam ook hoofdzakelijk door happe- nins aan de voor hen zo noodzakelij ke publiciteit. En er is nog veel meer, de speelse plastics van de Eveiit- structure.Research Group, de acties van Sigma, zoals de Continue Teke ning die in Londen begon en via Am sterdam in Rotterdam eindigde. Dat en nog veel meer wordt op deze tentoonstelling uitstekend gedocu menteerd uit de doeken gedaan, 'n Gekke tijd was het wel en 't is leuk om het hier nog eens allemaal luch tigjes over te doen. Nog eens naar Hoepla kijken, want dat kan, het uitstekende kunstprogramma Sig nalement nog eens zien en eens even in dat microfilm-archief duiken, 'n Erg goed voorbereide tentoonstel ling, waar je wel de tijd voor moet nemen want er is een overweldigende hoeveelhied boeiend leesvoer. Tot 7 januari 1980 in het Museum Boymans-Van Beuningen, Rotter dam. Maandag t/m zaterdag van 10- 17 uur, zondag van 11-17 uur. door Ineke Sluiter AMSTERDAM Het Nationale Ballet bracht woensdagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg de reprise van Agon, een ballet van George Baianchine, op muziek van Igor Strawinsky Het is oorspronkelijk gemaakt in 1957 voor het New York City Ballet, bij het Nationale Ballet ging het in 1974 in première, en nu is er dan de reprise. nleuwers toonden de noodzaak van „Voorbij Gegaan", van Rudi van zo'n vernieuwing, waarin de verande- Dantzig, gemaakt voor Alexandra rende visie op de kunsten in samen- Radius en Han Ebbelaar, dat sinds de hang met de dynamische ontwikke- première op 13 september J.l. enorm ling van onze samenleving zich weer- spiegelden. Baianchine staat te boek als één van de grootste choreografen van deze eeuw en heeft een indrukwekkend aantal werken geproduceerd. De kwaliteit van deze werkerl kan niet altijd van hetzelfde niveau zijn en mij dunkt, dat dit ballet niet zijn sterkste is. De keuze om juist dit ballet op nieuw uit te voeren roept dan ook enige twijfels op De invloed van de moderne dans op het klassieke ballet is hier zeer evi dent. De moderne dans zette zich. rond de eeuwwisseling, sterk af tegen de klassieke dans Men zocht naar nieuwe bewegingsvormen, uit een emotionele noodzaak. Zeer vormver- nieuwend was bij voorbeeld Doris Humphrey ZIJ onderzocht het effect van de vorm van de beweging. Dat wil zeggen de vorm van de beweging als woorden van de danstaal, die de „boodschap" over moeten brengen. Haar werk en dat van de andere ver- ADVERTENTIE aan zeggingskracht gewonnen heeft, en nu een uitvoering kreeg, die het publiek muisstil gadesloeg. Het ap plaus gaf uiting aan de erkenning van het feit, getuige te zijn geweest van een grote artistieke prestatie. Na de pauze nog Midzomernachtsdroom van Frederick Ashton, waarover al eerder bericht werd. Een interessant programma, dat op 25 november op nieuw in de Amsterdamse Stads schouwburg wordt uitgevoerd. levend uit zal komen, de kleine prins ontmoet. Een wonderlijk kereltje, een puur kind, dat van een klein eigen planeetje in het heelal, via andere kleine planeetjes op de aarde is te recht gekomen, op zoek naar een vriend. Je kunt denken, dat de kleine prins Saint-Ex zelf is, toen hij nog kind waS in een beschermd milieu, en, volwassen wordend, moeilijk een plaats vond in de wereld van de vol wassenen. Verbazing over de domme dingen die grote mensen belangrijk vinden spreekt zeer duidelijk uit de kleine prins. Theatraction zet dat verhaal in een witte ruimte. De kleine prins is een zelfstandig figuurtje, in wit satijn ge kleed (Toi van Gelder). De verhalen de teksten zijn, behalve even in de inleiding en aan het slot, verdwenen, alleen de gesprekken blijven over. De relatie tussen de vertellende vliege nier (Erik Meijer) en het prinsje wordt vindingrijk uitgebeeld. Zij zitten en bewegen op de witte speelvloer een eindje van elkaar af, maar schijnwer pers projecteren hun schimmen op de witte achterwand en komen daar bij' elkaar. De vliegenier verdwijnt spoedig uit de aandacht. De andere ontmoetin gen van de kleine prins, in het oor spronkelijk yerhaal verteld, worden uitgebeeld. Eerst die met zijn eigen roos (mimisch uitgewerkt door Jo Roehrig, leider van de groep, met een rode waaier), dan die met de volwas senen, ieder op een eigen klein pla neetje; de koning, de ijdeltuit, de dronkaard, de zakenman, de lantaarnopsteker, de aardrijkskundi ge (alle door Coen Pronk, met behulp van een kleermakersdummy en delen van kostuums). En op de planeet de aarde ook met de slang, het bloeme tje, de vos (door Jo Roehrig, met kleine hulpmiddelen, vooral mi misch). Het wordt allemaal heel een voudig, grappig gedaan, met al de naïviteit die goed bij het verhaal past. Het wordt er ook wel wat oms lachtig door, wat traag, maar het houdt een zuivere, kinderlijke toon, waarin de teksten heel goed tot hun recht komen. Zodat niet alleen de verbazing over de domme dingen van volwassen mensen, maar ook het ver langen naar vriendschap, naar gebon denheid, en de pijn die daar door ontstaat, helder overkomen. De première was woensdagavond in het Theater aan de Haven, waar de komende weken nog een aantal voor stellingen gegeven worden. Daarna ook te zien in o.a. Rotterdam, Am sterdam, Utrecht. ADVERTENTIE is fijn, zn prijs verrassenaklein. Speciaal vandaag Gesprek met de minister president. Jaap van Meekren praat met premier Van Aft over de belangrijkste politieke gebeurtenissen van dese week. Ned. 21.55 uur De wandelende jood en de heilige landloper. Tweede en tevens laatste deel van een do cumentaire over de houding van christenen ten opsichte van de joden en Israël. Men kan op verschillende manie reu naar Israël kijken: als het land van de bijhei, als Gods wonder op aarde, als een tio- nistische staat of als het land van de onderdrukte Palestij- nen. De IKON geeft een over- sicht. Ned. 2. 23.00 uur De Suite. De heren Hofland, Grijs, Notteboom, Spaan, Biesheuvel, Schippers en me vrouw Van Keulen praten na over het leven op aarde. Hilversum 3 22.30 uur. De invloed van die vernieuwing zien we terug bij Baianchine, en terecht: de scheiding tussen modern en klas siek werd steeds minder groot. Maar in Agon heb ik het gevoel, dat er niet vanuit een innerlijke noodzaak naar een nieuwe vorm werd gezocht, maar eerder uit een modieuze behoefte zich aan te passen aan een „trend". Zon der afbreuk te willen doen aan inzet en vakmanschap van tien van de twaalf dansers, bleven er toch twee over, die er in slaagden werkelijk in houd te geven aan hetgeen Baianchi ne aan beweging gebruikt. Het waren Coleen Davis en Francis Sinceretti, die van het vierde deel, Interlude en Pas de Deux, een adembenemende, intelligente en een vooral emotioneel- menselijke interpretatie gaven, die het hoogtepunt vormde van dit bal let, dat danstechnisch en artistiek zeer hoge eisen stelt. Dit kan dus dan de reden zijn, dat de reprise de moeite waard Is! Verder stonden op het programma Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De AVRO houdt op met het organiseren van de autorally die sinds tien jaar ieder Jaar werd gehouden. In plaats daarvan zal deze omroep een „nationale recreatiedag" organiseren, op de laatste zaterdag van september. Zo'n miljoen Neder landers zouden dan op die dag op de fiets de mooie plekjes in de natuur moeten bezoeken. De AVRO wil met de autorally ophouden omdat er steeds meer protesten te horen zijn tegen deze milieuvervuiling en ener gieverspilling. Ook In de Tweede Ka mer zijn vragen gesteld over de mili eu-aspecten van autorally's Reinbert de Leeuw geeft zondag 25 november om 14.30 uur in Paradiso te Amsterdam een eenmalig pianoreci tal dat gewijd is aan de componist Liszt. Voor de pauze speelt De Leeuw stukken uit de periode 1839-1877, na de pauze wordt de componist in rela tie met Wagner muzikaal uitgediept Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De VARA zendt za terdagavond kwart over elf op Neder land 2 de documentaire over vluchte lingetjes uit Rhodesië uit, die eerder niet door kon gaan wegens een KRO- claim. Dit programma is tot stand gekomen in samenwerking met het Defence and Aid Fund en de VARA Speelgoedactie. Dat deel van de op brengst van de Speelgoedactie dat boven de gemiddelde opbrengst ligt, komt ten goede aan de vluchtelinge tjes uit Rhodesië. Het gaat om kinderen die gevlucht zijn uit Zimbabwe-Rhodesië naar ver schillende omliggende landen, waar onder Mozambique, In Mozambique verblijven zo'n 150.000 vluchtelingen, van wie het overgrote deel is onderge bracht in vijf kampen. „Achter het Nieuws" was in het kamp Matenge in de provincie Tete. waar voornamelijk kinderen, ongeveer vijf duizend, wonen. Een groot deel van hen zijn overlevenden uit het kamp Chimoio in Mozambique dat twee jaar geleden door het Rhodeslsche leger werd platgebrand. In het kamp Matenge is het voedsel karig en eenzijdig, medicamenten zijn er nauwelijks en er kan maar een klein beetje onderwijs worden gege ven. Verder vervelen de vluchtelin getjes zich mateloos Simpele spelle tjes als een springtouw of voetbal hebben x niet, evenmin als schriften, pennen en breiwol. Door middel van de VARA-Speelgoedactie hoopt men dit gebrek enigszins op te heffen. Van helden, elfen en die oudste verhalen uit Ierla door Maartje Draak en Fridi iter Uitg. Meulenhoff, Amsteri hei Pag /32.50. drin} Beroepen-almanak, handleii iken school- en beroepskeuze. 5e mu;r H. Q. Peet. Uitg. Elsevier, 1 dam, 352 pag.. ƒ29,50 feml jebe De tweede wereldoorlog d ter r ston Churchill, deel 7 (de gevei '42), deel 8 (juni '42-mei '43) (juni-nov. '43). Prijs per deilevei (later 27,50). Uitg. Elsevier voor dam. De laatste drie delen neel standaardwerk zullen in nrekl< verschijnen. yan Vuga's algemene plaatsn |g van Nederland onder red. i Dammer-Vos. Uitg. Vuga, D 164 pag., 19,50. ijn f De zaak Oppenheimer do< ient Klpphardt. Toneelstuk ove r matiek van morele en poli zwaren tegen atoombe conc n.a.v. het in '54 tegen de Ami ient< fysicus ingesteld onderzoek, 0p gefllustr., 18,50. dat Een Nederlander in Siberië verf van Anton Struik. Van 192Ï m verbleef ir. Struik in de in'ht kolonie Koezbas, waar hij :nie leiding gaf aan de opbouv als kolenindustrie. 76 pag., eleii 10. Beide uitg. Sun, Nijmi jset Kleine Martha door Catali 'n. Roman over lief en leed va ja ker vissersgezin. Uitg. L. J. V n v 192 pag.. 19.90. jjv0] Oh, mijn rug door dr. L. 1 Kierman. Een medische i bij rugklachten. Uitg. MehlT Amsterdam, 240 pag., 32,!r Van onze radio- en tv-redacfcnai HILVERSUM De Israëli! vot visie heeft zich toch aangenom deelname aan het Eurovisie tival, dat op 19 april in D wordt gehouden. Eerder had Israël laten wete 1 niet aan het songfestival j"inl doen omdat 19 april een Is na: nationale herdenkingsdag keg 'SUS', nieuw stuk van Barry Keeffe door Dirkje Houtman te ri et a cijri g ene Ie ile\ AMSTERDAM „SUS", de afkorting van „Suspectt son", is een wet in Engeland die de politie het recht ge arrestant 48 uur zonder bewijs vast te houden. „SUS" de naam van het nieuwste stuk van Barry Keeffl, discriminatie, dat in de regie van Ann Mitchell in Soetr Amsterdam t/m zaterdag 24 november gespeeld wordfnc Wie door de dagelijkse portie discri- minatienieuws in kranten nog niet immuun is geworden, zal zich bij het zien van deze voorstelling woedend en machteloos tegelijk voelen. Maar als het goed is, zal de toeschouwer die woede ook omzetten m waakzaam heid ten opzichte van discriminatie in eigen land of omgeving. Want al gaat „SUS" in op de Engelse situatie, het gevoel voor recht en orde bij de Ne derlandse gezagsdienaren stoelt ook nogal eens op vooroordelen die kun nen voortkomen uit frustratie en drift tot moraliseren. Lees er het zwart boek met klachten over de Amster damse politie maar op na. Compact SUS is een prachtig compact gecon strueerd drama. Het toont in kort bestek de gevolgen van een politieke keuze verstrengeld in het gedrag van twee politieambtenaren tijdens het verhoor van een neger die zij van moord op diens echtgenote verden ken. Het speelt op de avond van de landelijke verkiezingen in Engeland die Margaret Thatcher gaat winnen. Rechercheur Karn en zijn assistent Wilby hebben hun hoop op de over winning van de Tory's gevestigd. Dat zal de orde herstellen, het politieap paraat meer rechten verschaffen en de harmonie waarin verschillende rassen kunnen leven, tegengaan. Aan deze heren is de neger Delroy overgeleverd. Deze maand voor de vierde keer opgepakt, op grond van de SUS. Na de vergissingen van de vorige keren kijkt hij er niet meer van op. Langzamerhand maken de amb tenaren hem duidelijk dat zijn vrouw, in verwachting van haar vierde kind, is overleden. Een ontluisterend mo ment. In de ene hand houdt i Wilby de telefoon met verhl verkiezingsuitslagen, in de s plastic zak met de nachtpon!" slachtoffer waardoor Delroy js liteit onder ogen krijgt. Verhoor Een vernederend verhoor v< by, een gefrustreerde vrijg< lijkt de dood van de vrou' dood van zijn hond en spi kitscherig inlevingsvermoi toon. Maar als Delroy niet noeg de geboortedatum van ste zoon te binnen schiet slecht mens. Zijn verblijf in terwijl zijn vrouw pijn had gebruiken zijn ondervragers delijk om een snijdend schi te kweken. Zij zijn ongevoeli) verwarring van de ondervra^ doof voor het liefdevolle resj Delroy voor zijn vrouw, dl 11 klinkt in de als alledaagse me gen gestelde antwoorden. He IA knappe vorm, die het drama oi voor sentimentele ontboezem ror onnodige uitwijdingen overu gronden van de diverse periulc Die zijn verweven in de va n plaatste ethiek van de politie d naren en de hier geschetste t ie< dèn van de verdaente, die n lef veelste vergissing ook nu wee n gaat. De ingehouden op g staande emoties van Delront Barber), het zuinige, zelfing gedrag van rechercheur Karn Barren) overigens knap uitgei een doorzichtig laagje symp de kruiperige ondergi machtswellust van Wilby (Ch cel) geven de verkiezingsovei die wij nu kennen een extra dimensie. ADVERTENTIE Ik geef mij op als abonnee van mikifc gidP voor f32,50 tot 1 januari 1981. straat De gevluchte kinderen in de kampen in Mozambique vervelen zich mate loos. postcode en plaats Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Antwoordnr 70 1000 RA Amsterdam Of bel 035 284 333 T f!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4