0 wil mes in iciale zekerheid Estel ziet weer buien naderen Eind 1980 grootscheepse verzekeringshappening leer kapitaal nodig voor nieuwe ondernemers 'Landbouw blijft hoeksteen' U heeft ieder moment de vrije beschikking over het gehele tegoed Kleine winst in derde kwartaal Gundelach over pakket maatregelen: I I I "-sjilpt Meerderheid van OPEC is voor uniforme olieprijs Bond Assurantie-Bemiddelaars (70 jaar) wil: Korte (WD): Veel banen in jonge bedrijven (G 23 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 19 RHS 21 ze sociaal-economische redactie CHT Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen ■en fundamentele wijziging van het sociale zekerheids- Jl nodig om de essentiële waarden en waarborgen van dat 1 in de jaren tachtig veilig te stellen. (ten niet met de botte bijl wortel van het stelsel van voorzieningen slaan en ieder- g^stuipen op het lijf jagen. Maar «let met een pennemesje de moeien. Het alternatief is een stukje boomchirurgie; het jden van de wildgroei om de >k gezond te krijgen." Met eeldspraak verwoordde werk- roorzitter mr C. van Veen gis- de algemene ledenvergade- n het VNO zijn zorg over de die op het bedrijfsleven druk- r~ e VNO-voorzitter wees in dit op de noodzaak een halt toe n „aan de ronduit verontrus- verschuiving binnen onze be- ïvolking van actief naar niet- Per 100 werknemers in het sleven waren er dit jaar 78 Jtieven en 31 mensen die werk- ljn in de collectieve sector. Als van de jaren zeventig door- len er volgens een ruwe bere- op elke 100 mensen die werk- de marktsector zo'n 187 men- die voor hun inkomen zijn n op de collectieve sector. Ijoen mensen in de marktsec- len dan de kost moeten ver voor een kleine 12 miljoen Nederlanders, rekende Van „Deze ontwikkeling is des dijker omdat zij rechtstreeks loed is op de mogelijkheden itel van onze internationale ntiepositie." aldus Van belangrijkste knelpunten gezonde economische ont- ig in ons land in de jaren noemde hij de moeilijke ar- ktpositie en de hoge belas premiedruk. Een betere ar- kt moet „natuurlijk niet al- [orden bereikt door een grotere tussen sociale uitkeringen en aldus Van Veen, al speelt dat hem bij de arbeidsmotivatie liskenbare rol. „Ook de zeker- ;t toekomst-perspectief, de ar- jtastandigheden en de onderlin- nverhoudingen zijn wezenlijke "Mn in de arbeidsmotivatie, aan die elementen moeten de •ers aandacht geven." zei de irzitter. De premie en belas- is momenteel naar zijn me- hoog dat deze een effectieve van de arbeidsmarktproble- de weg staat. Hij bepleitte een aanpassing van het be de overheidssector en in de an de sociale zekerheid. Via irlichting wil hij dat het be- ren ruimte krijgt, onder meer b op specifieke knelpunten ge- Dciaal beleid te kunnen voeren. gO-voorzitter wees er overigens 4 een verbetering van de wei- niet minder maar juist méér ning zal vergen dan in het ver- „Dat betekent doodgewoon :ken." En voor degenen die arvoor inspannen: loon naar zo zei hij „niet loon raten". orzitter prof. P. Steenkamp jerde een ernstige zwakte in fclitieke systeem, „omdat wij staat zijn de maatschappelijke ■Sn en hun eisen op te nemen in Jtieke democratie". Hij hield de eden voor dat de democratie [jrorden bedreigd door mach- Tentraties en door gewelddadi- ttderheidsgroepen, maar de de- tie wordt ook belaagd door die met whisky in de hand kant blijven staan en dan irend kritiek uitoefenen op j noemen „Het Haagse circuit". lenkamp noemde dat een ver- jjke mentaliteit. „Wij moeten j volhouden, zei hij, dat het woord aan het parlement is en accepteren van de democratl- lregels een levensvoorwaarde toekomst vormt, happij hervormingen noemde vitale betekenis om te voor dat we in een Kafka-maat- bij belanden, waar de anonieme regeert". Er zijn andere zeg genschapsverhoudingen nodig, maar, betoogde Steenkamp, niet als ruil middel voor loonmatiging. Andere zeggenschapsverhoudingen zijn ook wenselijk zonder de noodzaak tot ma tiging. „Er zullen duidelijke economische en politieke offers moeten worden ge bracht om tot een vermindering van het energie- en met name van het olieverbruik te komen. Er is in het verleden haast niet een situatie te bedenken, waarin de noodzaak van een gezamenlijk handelen zo voor de hand lag." Deze conclusie trok jhr mr E. van Lennep, secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. Elke maatregel van een land om de import van olie te beperken vermindert volgens hem de waarschijnlijkheid dat dit land en alle overige olie-importerende landen geconfronteerd worden met een prijs stijging van ruwe olie en met een verslechtering van de mondiale eco nomische vooruitzichten voor het ko mende Jaar. Het streven moet vol gens de OESO zijn gericht om dé vraag naar olie uit de OPEC-landen niet te laten uitgaan boven de be schikbare voorraden in het komende jaar, wat er ook gebeurt met de olie- aanvoer. Hij noemde het in dit verband „ont nuchterend" dat de olie-importeren de landen ondanks alle inspanningen niet in staat zijn geweest om te voor komen dat een betrekkelijk kleine vermindering van de aanvoer leidde tot een stijging van de ruwe olieprij zen met meer dan 60 procent. „We worden nu geconfronteerd met de buitengewoon zorgelijke mogelijk heid dat de olieprijzen blijven stijgen, ondanks het feit dat de economische activiteit in de wereld begint te ver tragen," aldus jhr. Van Lennep. Hij bepleitte daarom aanvullende over heidsmaatregelen om de investerin gen ijl energiebesparing en binnen landse energieproduktie, met name steenkool en kernenergie, te bevor deren. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Estel (Hoogovens-Hoesch) ziet een nieuwe bui hangen. Maar in tegenstelling tot de situatie van vóór 1978 vóór de grote bezuinigingsoperatie, hebben wij nu onze regen jas aan". Dit zei drs. J. D. Hooglandt. voorzitter van de raad van bestuur van het staalconcern, bij de presentatie van de resultaten over het derde kwartaal van dit jaar. Met de in IJmuiden in aanbouw zijnde continogietinstallatie (over een paar- maanden klaar) is een investering gemoeid van ongeveer 250 miljoen gulden. BRUSSEL De geloofwaardigheid van het Europese landbouwbeleid staat niet op het spel. Overcapaciteit Dat beleid blijft „een hoeksteen van het Europese gebouw". Het beleid op zichzelf functio neert goed en het is alleen maar spijtig dat het in discrediet is gebracht. Dat heeft Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach gisteren in Brussel gezegd bij de presentatie van zijn „pakket" economische maatregelen voor de landbouw die mede ten doel hebben „de Europese begrotingssituatie te vergemakkelijken". Estel verwacht voor 1980 voortgaan de kostenstijgingen (energie, grond stoffen) en een „minder gunsUge prognose omtrent het gebruik van staal." De Europese Commissie houdt rekening met een verminderde produktie van ruw staal van 4.5 pro cent. Deze teruggang zou in tegen stelling tot 1979, niet kunnen worden gecompenseerd door een stijging van de export. „Met name over de export naar de Verenigde Staten deze zou door een sterke conjuncturele terugval (vooral in de automobielindustrie) en als gevolg daarvan door verdere pro tectionistische maatregelen worden bedreigd zijn wij niet optimis tisch," aldus Hooglandt. Hij wees erop, dat de Verenigde Staten het prijspeil voor Importstaai voor het eerste kwartaal van 1980 verhoogd met 5 procent. De resultaten van Estel zullen in het vierde kwartaal waarschijnlijk onder die van het derde terechtkomen. Over de ontwikkeling in 1980 durfde hij zich niet aan voorspellingen te wagen. Mijn voorstellen, aldus Gundelach, betekenen zeker geen aanval op het Europese landbouwbeleid. Wel doen zich met dat beleid problemen voor en die trachten we nu op te lossen. Dat is ook goed voor de politieke sfeer in Europa, Eddus de Europese commissaris. Met zijn plannen wil Gundelach (be halve bezuinigingen) bereiken, dat de overproduktie in bepaalde sectoren van de landbouw wordt teruggedron gen. Ondermeer stelt hij voor een algemene „strafheffing" op de leve ring van melk van 1,5 procent plus nog eens een „superstrafheffing" van ADVERTENTIE BELEGGEN VIA DE AANDLELHOUDERSREKEN1NG DAGAFSCHRIFT 11-09-79 I0440 1.807.09 567890 j:~ VAST'DEN AANDEELE LSSENLAAN 39Z Ó533 AT NIJMEGEN RODAMCO N.V. Heef BoKelweg 25 - 3032 AD Rotterdam Posl9if0 2517070 Bank Kas - Associatie NV., Amsterdam, Welk bedrag u ook wilt beleggen of opnemen enwanneer.de Aandeel houdersrekening laat u vrij. Storten doet ugewoon viaeen simpele bank-ofgiro- overschrijving. Direkt daarna ontvangt u een dagafschrift, waarop uw bezit in aandelen nauwkeurig staat vermeld. Aandelen die kosteloos bewaard worden. DE ROBECO-GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN 1 1 1 1 Naam: 1 Adres: l Postcode:. laub in Moklcttcrs) I Woonplaats:. I En ook dividenden worden kosteloos herbelegd. Meer informatie over de kostenbespa rende Aandeelhoudersrekening? Doe de ingevulde bon in een open ongefran- keerde envelop en stuur hem aan de Robeco-groep.Afd. 956,Antwoord nummer 1957,3000VB Rotterdam,of bel even: 010-650711, toestel 157. DE AANDEELHOUDERSREKENING: EEN SERVICE VAN DE ROBECO-GROEP 3 procent, op te leggen aan melkfa brieken als ze boven een bepaald ni veau leveren. De filosofie achter dit alles is: wie meer gaat produceren moet betalen. Verwacht wordt, dat de melkproduk- tie in de EG dit jaar nog weer eens ruim twee procent boven die van vo rig jaar zal uitkomen. De voorraden magere melkpoeder in de EG belopen nu 1.300.000 ton en de totale boter- voorraad Is 550.000 ton. waarvan 350.000 ton in openbare en de rest in particuliere opslag. Niet iedereen wordt gestraft, maar wat de produktie betreft: genoeg is genoeg en te veel is te veel. aldus Gundelach op zijn persconferentie in Brussel. De Europese commissaris zei in antwoord op vragen, te hopen dat met zijn maatregelen na één jaar de melkpoeder- en botervoorraden elk met 150.000 tot 200.000 ton terug ge bracht zullen zijn. Gundelach legde er de nadruk op dat met zijn maatregelen de efficiënte produktie niet getroffen zal worden. Verder zei hij persoonlijk veel te voe len voor een verlaging van de inter ventieprijzen in de Eüropese land bouw. „maar iedereen weet dat dit politiek onmogelijk is. omdat geen enkele lidstaat daarvoor voelt". Hooglandt constateerde, dat het vraagstuk van de overcapaciteit in de Europese staalproduktie slechts schoorvoetend is aangepakt, terwijl Europese regeringen nog steeds de eigen staalindustrie massaal steunen met concurrentievervalsing als ge volg. HIJ pleitte voor de totstandko ming van een subsidiecode voor de EG-lidstaten. Niet met de lllusie .dat daarmee concurrentievervalsing wordt voorkomen, maar om financië le overheidssteun in de toekomst wat doorzichtiger te maken. „Zo kan het de Nederlandse en Duitr se overheid duidelijk worden, hoezeer de staalindustrie In deze landen wordt achtergesteld." In dit verband hoopte de Estel-topman op een „libe rale" toepassing van bestaande Ne derlandse steunmaatregelen, zoals vastgelegd in diverse overheidsnota's (sector- en innovatienota). Gezien de naderende buien bezint Estel zich op maatregelen, waarmee de nieuwe situaties (kostenstijgingen en teruglopende staalvraag) het hoofd kan worden geboden. Deze maatregelen, die nog enkele maan den studie vergen, zullen alleen de Duitse Estel-staalbedrijven betref fen. Een onderdeel van de plannen is de vervanging van drie zeer perso- neelslntensieve fabrieken in Dort mund. waar staal wordt geprodu ceerd volgens het Siemens-Martin procédé, door een nieuwe staalfa briek met een wezenlijk geringere ca paciteit. Estel is ervan overtuigd, dat de vervanging zal kunnen plaats vin den zonder „sociaal-harde conse quenties." In de winstgevende („gematigder dan vorig Jaar") IJmuidense bedrijven spelen oude problemen nog steeds dezelfde rol. Dat is in de eerste plaats het investeringsbeleid, dat de bedrij ven in IJmuiden in de positie van een producent tegen lage kosten moet houden. Grote investeringen de continu gietinstallatie. die over enke le maanden klaar komt en de reno vatie van de cokesfabriek zullen „IJ muiden" in de moderniseringswed loop houden. Verder is er in de tweede plaats het probleem van het nog im mer nijpende personeelsgebrek en de sterk stijgende prijzen van elektrici teit en aardgas. De winst vóór belastingen van Estel was in het derde kwartaal met 12,2 (v.j. 3.9) miljoen gulden tets hoger dan de 10 miljoen gulden in het tweede kwartaal. Uit de met 100 miljoen gul den tot 3.263,3 (2.722,8) miljoen geste gen omzet resulteerde een bedrijfs winst van 88.5 (94,2) miljoen gulden, dat is 1.4 miljoen gulden minder dan in het tweede kwartaal van dit Jaar. Het resultaat over de eerste negen maanden van dit jaar bleef, ondanks twee positieve kwartalen, negatief: namelijk bijna 50 (131) miljoen gul den. Dit werd veroorzaakt door twee tegenvallers in het eerste kwartaal, te weten de staking die de Hoesch-fa- brieken trof en de strenge winter, die vooral in IJmuiden werd gevoeld. WENEN (Reuter) Een meerderheid van de OPEC-landen staat één basis prijs voor ruwe olie voor, in plaats van het huidige systeem dat uitgaat van een minimumprijs van 18 dollar en een maximumprijs van 23.5 dollar. Dit heeft minister Humberto Calde- ron-Beri van mijnbouw en energie van Venezuela gezegd in Wenen. Cal- deron bracht een bezoek aan het hoofdkantoor van het oliekartel om voorbereidingen te treffen voor de bijeenkomst van de OPEC van 17 december in Caracas. Het staat vast. dat de olieprijzen dan verhoogd zullen worden, zo zei de minister. Over de omvang van de prijsverhoging liét hij zich niet uit. Wellicht zal het oliekartel volgend jaar een besluit nemen over vervan ging van de dollar als betaalmiddel voor olie. maar Calderon verwacht dat de olieprijs in dollars zal blijven luiden. Venezuela wil een geleidelijke prijs verhoging van ruwe olie Sedert 1973 zijn de olieprijzen weliswaar dras tisch verhoogd, maar reëel (exclusief de algemene prijsinflatie) zijn zij ge lijk gebleven, aldus Calderon. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Bond van Assurantie-Bemiddelaars (NBvA) is van plan eind 1980/begin 1981 een groots treffen te organiseren van al degenen, die professioneel betrokken zijn bij het verzekerings- en aanverwant bedrijf in Nederland. Als het lukt de zaak van de grond te krijgen, dan verwacht de NBvA er een enorme verzekeringshappening van te maken, waarvan het resultaat uiteindelijk ten goede zal komen aan zowel de ondernémer als aan de gebruiker van zijn diensten, de consument. Dit zei de voorzitter, de heer W. C. Le Large, tijdens een bijeenkomst van de NBvA. die in het teken stond van het 70-jarlg bestaan van deze organi satie en van de publikatie van de structuur- en beleidsnota van de NBvA. genaamd Thema '89. Een nota, waarin de hoofdlijnen worden geschetst van de actuele structuur van de organisatie en de beleidslij nen, die de consequentie vormen van een verwachte ontwikkeling In zijn toespraak wees hij op het feit. dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse assurantiebemidde- lingsbedrijven kleinschalige onderne mingen zijn. „In onze kringen," aldus de heer Le Large, „wordt die klein schaligheid nog wel eens overdreven bejubeld." Uit een oogpunt van de aan het beheer van een assurantie kantoor verbonden kosten zoü hij echter een ontwikkeling naar wat grotere verbanden toejuichen Dit overigens zonder verlies van zelfstan digheid De heer Le Large dacht met name aan samenwerkingsverbanden op bepaalde terreinen, aan admlni- stratiel-technische koppelingen of maatschapsverbanden Zorg om PTT «en onzer verslaggevers TERDAM Het Tweede-Kamerlid dr R. W. de Korte (WD) wil dat er in Nederland 1 industriebanken komen zoals in West-Duitsland en Japan. Deze banken zouden een r deel van het aandelenkapitaal in bedrijven kunnen nemen dan de nu toegestane vijf int. De Korte is ook voorstander van investeringsmaatschappijen voor kleine bedrijven. ink dat er in Nederland geen is aan kapitaal van privé-be- voor risicodragende, creatie- iwending. Er zijn zeker onder- te vinden die zich hebben tetrokken maar hun kapitaal peld aan op hun ervaring stoe- voorwaarden in nieuwe be- willen steken. Nederlandse >eleggers zijn in de VS zelfs met gen Investeringsmaatschappij leine bedrijven begonnen De zei dit op het bondscongres i BOVAG in Amsterdan in een ie hij de titel „Romantiek en realiteit van het kleinschalig onder nemen" had meegegeven. In Nederland ontbreekt het aan vol doende mogelijkheden voor initia tiefrijke mensen om risicodragend kapitaal te verkrijgen, betoogde De Korte Wel bestaat er bij de overheid het Industrieel garantiefonds maar dat geeft niet genoeg soelaas Ook de handelsbanken doen wat via hun ge zamenlijke activiteit „Risicokapitaal Nederland" maar dat werkt evenmin voldoende. Vandaar die industrie- banken of investeringsmaatschappij en Opvallend vond De Korte het dat Vitatron, de pace-makerproducent die door De Korte een van de Neder landse paradepaardjes werd ge noemd met Amerikaans kapitaal van de grond is gekomen. De gemakkelijer toegang tot risico dragend kapitaal is voor De Korte één van de middelen waardoor nieu we bedrijven tot stand kunnen ko men; nieuwe ondernemingen die de grootste bron van werkgelegenheid zullen zijn. In dit verband wees hij op het (ook in deze kranti al eerder ge constateerde verschijnsel dat er In de VS de laatste 3'/3 Jaar bijna tien mil joen nieuwe arbeidsplaatsen zijn ge schapen en dat dit vooral in kleine en middelgrote bedrijven is gebeurd. Minder dan één procent van de nieu we ondernemingen ontstond bij de duizend grootste ondernemingen. Voordat het ook in Nederland zover is dat er veel nieuwe banen komen door midden- en kleinbedrijf moet er ech ter nog meer gebeuren dan een betere verkrijging van kapitaal. De Korte noemde een mentaliteitsverandering van het heersende klimaat van defen sief en afgunstig verdelen en regelen naar een klimaat van offensief schep pen Ook moet zijns inziens de demo cratisering van het bedrijfsleven met volle kracht worden voortgezet. Voor al werkoverleg stimuleert weer creati viteit bij de medewerkers. In de loop van zijn rede bepleitte De Korte nog eens de aanstelling van arbeidsbemiddelaars voor het mid den- en kleinbedrijf. De minister aar zelt nog steeds deze mensen te benoe men hoewel een grote meerderheid van de Kamer daar vorig jaar voor was. Deze bemiddelaars zijn nodig omdat slechts een kwart van de nieu we werknemers in het midden- en kleinbedrijf via de arbeidsbureaus binnenkomt. De Korte vindt het verder ook nodig dat er meer aandacht en belangstel ling komt voor ondernemersopleidin gen binnen de bestaande vormen van middelbaar en hoger onderwijs. Inruilprobleem Ir. zijn jaarrede voorspelde BOVAG voorzitter lr. M van Ramshorst dat het inruilprobleem en het daarmee samenhangende voorraadprobleem van gebruikte auto's in omvang zal toenemen. Dat zal het gevolg zijn van een verzadiging van de automarkt, waarvan we. zo zei ir. Van Ramshorst. .de eerste tekenen al kunnen waarne men Hoewel de verkoop van personenauto's zich de eerste Jaren nog op een hoog peil zal bewegen, neemt tegelijkertijd de inruil snel toe Dat er een begin van marktverzadi- ging is blijkt, volgens de BOVAG- voorzitter ook uit de steeds krachti ger pogingen die fabrikanten en im porteurs ondernemen om in een markt die straks niet meer groeit een zo groot mogelijk aandeel te ver werven Van Ramshorst raamde dat er bij de autobedrijven in Nederland (fabrie ken niet meegerekend, red.) ca. 2.500 vacatqres zijn. In dat verband vond hij het onbegrijpelijk dat de vakbon den voor 1980 vormen van werkt.) k! verkorting op hun verlanglijstje heb ben staan Hij meende, dat assurantiebemidde laars een grote zorg hebben voor de tachtiger Jaren met betrekking tot hun positie. HIJ doelde hier op de houding van de overheid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf en meer specifiek op de mogelijkheden van de PTT in assurantiën te gaan bemiddelen. HIJ vroeg zich af: „Kan dat allemaal zomaar"? Welk man daat heeft de overheid om de burger op deze wijze concurrentie te gaan aandoen?" Eerder had mr. J. G. Rietkerk, voor zitter van de WD-fractle in de Twee de Kamer, in zijn rede al gezegd, dat hij zich er ernstig tegen zou verzetten als de PTT haar monopoliepositie zou gaan gebruiken om de assuran tiebemiddelaars oneerlijke concur rentie te gaan aandoen. Hij meende, dat het een heel verkeerde zaak zou zijn als de overheid maatregelen zou nemen die Juist de werkgelegenheid in een dienstverlenende sector als die van de NBvA zou kunnen schaden. Dit gezien het feit dat Juist het mid den- en kleinbedrijf een belangrijke rol kan vervullen om onze economie in de tachtiger Jaren te dragen De heer Le Large merkte voorts op, dat de assurantiebemiddelaars er niet onderuit kunnen met voortva rendheid te werken aan de opbouw van de branche ..Dat neemt niet weg. dat een aantal assurantiebemidde laars in de markt het in de toekomst niet zullen redden. Dat zullen.' zo zei hij. vooral diegenen zijn, die zich niet bewust willen worden van de revolutionaire ontwikkelingen bin nen de verzekeringswereld."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21