i ~r van het kind rt dierendag' 1 brieven van lezers Cadeautip voor bij~de~tijdse Sinterklazen (dag in Amersfoort Atlas voor wereldspoor eenten zuinig met energie VVD Kamerlid wil groter verschil netto inkomens Pais spreekt verwijt ovei overleg tegen Ondergetekenden, als predikant, pastor of anderszins werkzaam in protestantse en katholieke kerken, betuigen instemming met en roepen op tot deelname aan de demonstratie en manifestatie zaterdag 24 november In Utrecht tegen de vernieuwing van de kernwapens. De demonstratie vertrekt om 11.00 uur van het Jaarbeursplein; de manifestatie is om 12.00 uur in de Veemarkthallen. Organisatie: IKV, Pax Christi, Stop de Neutronenbom - Stop de Kernwapenwedloop, PvdA, PPR, PSP, CPN Oprichting mijnmonument wekt verzet in Kerkrade !3 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 RHS 15 C onderwijsredactie OORT „Het Jaar van het Kind is net een soort maar dan een heel jaar lang. Het is, zoals bijna icht door volwassenen. Gelukkig worden nu ook de gesignaleerd: veiligheid op speelplaatsen, te wei- icht voor het spel en derde wereld-kinderen", aldus Balm en Jos van Hest. Zij leidden geza- le studiedag „Kind en Leefmilieu" in, die in het rtse cultureel centrum De Flint werd gehouden in van het Jaar van het Kind. AOVERTEtrrm edag, georganiseerd door ng voor Creativiteitsont- CO). werd veel aandacht het spelende kind. Vol- José Balm en Jos van C ünderen in een kind-vij- gld. De volwassenen-we- tricht op het functionele luktieve. dat er dikwijls is voor het spelende kind. idergraven met hun spel Zij zetten vraagtekens ie volwassenen dood-nor- Kinderen gebruiken een ltrap om naar beneden te ren leven spelend, terwijl denken dat zij het leven s moeten nemen, aldus de nen scheppen daarom •eld voor het kind, waar om het „echie" gaat. eten hierin leren om «nen te worden, in plaats van dat volwassenen hun tege moet komen in hun behoefte aan spel en avontuur. De bedoeling van de studiedag was om volwassenen die met kinderen werken, creatief met spel te leren omgaan. Door het zelf te doen, konden volgens de VCO de aan wezigen nieuwe mogelijkheden vin den om creatief met kinderen bezig te zijn. Vanuit de eigen jeugdervaringen werd in groepen gewerkt rond de the ma's zintuigen, taal en drukken, be wegen en spel. In alle groepen werd besproken, hoe de spelvormen op scholen en in buurthuizen gebruikt kunnen wor den. Voor een deel van de aanwezi gen, voornamelijk schooladviseurs en docenten „creatieve vorming", lever de de dag weinig nieuws op. Zij dach ten dat een soortgelijke dag voor on derwijzers die nog geen spelvormen als beweging en drukken gebruiken, nuttiger zou ziin. De uitgaven van een wereldspoorwegatlas was voor prof. dr ir De Pater, hoogleraar in de technische mechanica aan de TH in Delft (links) en de heer Van Gelderen, die de uitgeverij vertegenwoordig de, aanleiding om op het Amsterdams Centraal Station een blik in een van de eerste exemplaren te werpen. NSCHEDE In een groot deel van Tilburg gaat binnenkort al n negen uur de straatverlichting op halve kracht branden. Op het 1at om elf uur 's avonds. Met deze maatregel wordt een jaarlijkse n bijna drie en een half miljoen kilowattuur, ofwel 500.000 gulden i 1983 zijn stroom- en gasgebruik met 30 tot 40 procent hebben i dit te bereiken zijn allerlei plannen ontwikkeld. Ook Enschede a en heeft daarom zeven ton uitgetrokken om te bekijken hoe in uwen energie kan worden bespaard. Het gaat om 254 panden, tcholen en bibliotheken, plus vier zwembaden. Èit het aanbrengen van dubbele ramen en dergelijke zes k zeven ;n gaat kosten. Enschede is al geruime tijd bezig met een groots tieplan voor de woningbouw. gaat in die richting werken en heeft intussen al in het gemeente- procent op het stroomgebruik bezuinigd. Intussen is aan de op scholen gevraagd om als „energiebewaker" op te treden. rs in het centrum van Tilburg doen mee aan de energiebesparings- nichting met het oog op de feestdagen brandt er slechts op de n en er hangen dit jaar de helft minder lichtarmaturen. Van onze soc.ec. redactie AMSTERDAM Negen van de tien werknemers verdient minder dan 48.000 gulden bruto per jaar (ander half maal modaal). Netto is een loon van 48.000 gulden minder dan twee maal het netto minimumloon. Deze „ineenpersing van de inkomensver houdingen:' is volgens het WD-Ka- merlid De Korte „niet de enige, maar wel een opvallende oorzaak" van de vastgelopen arbeidsmarkt. De Korte sprak gisteren op het bondscongres van de Bovag in Am sterdam. Hij bepleitte stimulering door de overheid van de kleinere on dernemingen. Juist die kleine en mid delgrote bedrijven kunnen veel nieu we werkgelegenheid opleveren. In de Verenigde Staten, aldus De Kort, zijn sinds begin 1977 bijna tien miljoen arbeidsplaatsen erbij ontstaan in het bedrijfsleven, en bijna allemaal in nieuwe of bestaande kleinere bedrij ven. De duizend grootste onderne mingen hebben nog niet een procent van deze tien miljoen plaatsen gele verd. Dr De Korte haalde deze Amerikaan se cijfers niet alleen erbij om te wij zen op de betekenis van het kleinere bedrijf voor de werkgelegenheid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais heeft gisteren krachtig stelling genomen tegen wat hij noemde „geruchten uit het papagaaiencircuit." Hij doelde daarmee op het algehele verwijt dat hij onvoldoende overleg pleegt met instellingen en organisaties over zijn beleid. Op de eerste begrotingsdag over on derwijs, afgelopen woensdag, werd in de Kamer als voorbeeld genoemd het overleg rond het actieplan '79 voor de werkgelegenheid en de gebrekkige communicatie over de twee-fasen- structuur voor het wetenschappelijk onderwijs. De minister bestrijdt deze voorbeel den door met data aan te komen waaruit moest blijken dat hij wel degelijk over deze zaken overleg had gepleegd. Alleen wat betreft de twee fasestructuur hield hij een slag om de arm. Zijn voorontwerp van wet over de tweefasestructuur is voort gekomen uit de nota hoger onderwijs voor velen, die in de Kamer is aange nomen. Pais relativeerde ook de opwinding die in de Kamer was ontstaan over het door het geïntroduceerde begrip „onderwijsconsument". Yjo Akkerman - Norg, W. van Asperen - Amsterdam. Mw E. Bakker - Laren, Th. Barnard - Bergen (NH), A. G. van Beem- Herwijnen. Ype Bekker - Amsterdam, W. Boelens SJ - Groningenm, B. Borreman - Amsterdam. Nico Bouhuijs - Leiden. Henk van Breukelen - Leiden. Frans Breukelman jr - Vrouwenparochie, L. Buenk - Amsterdam, J. J. Buskes - Amsterdam, P Bijleteld - Diemen, G. Cazemier - Groningen, J. Colijn - Nijmegen, R. Crouwel - Bunnik, J. H. Diepersloot - Wageningen, M. den Oulk - Bergen (NH), J. A. Eekhof - Leiden. Nico van Egmond - Utrecht, W. S. Evenhuis - Amsterdam, Jan van der Eijk - Assen, J. Faber - Kampen, H. A. M. Fiolet - Bilthoven, Gerrit de Groot - Heerhugowaard, pastor Th. H. de Haan - Bergen (NH), Bob ter Haar - Rotterdam, Theo Haitjema - Zandvoorl, C. van der Heiden - Nijmegen, B. C. Helmers - Emmeloord, Ben Hemelsoet - Amsterdam, W. Hoekstra - Uithoorn, J. van der Hoeven - Leiden, pastor J. Hoevenaars - Heerhugowaard, Sonny Hof - Amsterdam, C. J. Honig - Rotterdam, H. D. van Hoogstraten - Nijmegen, H. Hortensius - Leiden. Hiltjo Hummelen - Amsterdam, Paula Irik - Amsterdam, Corrie Jacobs - Velp, Okke Jager - Kampen. G. W. de Jong - Nijmegen, Jan de Jongh - Enschede. E. D. J. de Jongh - Wageningen. pastor F. Keesen - Schalkwijk, G. A. van Kleef. Oud-Katholiek bisschop, R. J. Koolstra - Leiden, Peter Kooper - Utrecht, Rens Kopmels - Delft. K. H. Kroon - Amsterdam. B. Ledegang - Amsterdam, L. Leeneman - Utrecht. Wim de Leeuw - Maasbracht, H. Lenders - Nijmegen, H. J. Lugtigheid - Nijmegen. H. J. Lugtigheid - Zeist, J. Mazurel - Amsterdam, Anne van der Meiden - Meerkerk, J. J. F. van Melle - Driebergen, Ton Meijknecht - Delft, B. J. van Middelaar - Wageningen, Th. M. Middelkoop - Bergen (NH), Th. Naastepad - Rotterdam, D. C. Nicolai - Oostzaan, H. de Nie - Amsterdam, Taco Noorman - Holwerd, Ton Nuij - Nijmegen, Henk van Otst - Amsterdam. Frans Olsthoorn - Rotterdam. S. G. Oosterhof - Sneek, K. van Otteren - Obdam, Wim Overdiep - Utrecht, Hans Pasveer - Krimpen a/d IJssel, A. Polhuis - Zaandijk, Roel Pomp - Heemskerk, W. K. Post - Delft, A. Rabou - Nijmegen, Henk Reefhuis - Hoogkarspel, L. C. Rietveld - Leiden, L. Ringnalda - Amsterdam, B. Rootmensen - Ouderkerk a/d Amstel, H. J. Ruis - Utrecht, Bert Rutgers - Utrecht, Bé Ruys - Berlijn, G. H. ter Schegget - Doom, J. Scheurlnk - Heerhugowaard, P. Schiphorst - Alkmaar, A. Schippers - Amsterdam, D. Schneider - Den Dolder, H. J. Smalbrugge - Uithoorn, A. G. Soeting - Monnickendam, Cor van der Spek - Schaesberg, Wout van der Spek - Amsterdam, studentenpastores te Groningen, zuster Mirjam Sweere - Heerhuogwaard, pastor J J. van Thienen, Joke van der Velden - Metslawier, R. S. E. Vissinga - Hasselt, P. Vliegenthart - Oudewater, deken G. N. Vollebregt Nijmegen, Th. Vollenhoven - Amsterdam. S. L. S. de Vries - Peize, W. J. van der Waal - Amsterdam, P. F. Warmenhoven - Zaandijk, Herman Wlersinga - Leiden, pastor Th. J. Windt - Heerhugowaard, Machteld van Woerden - Amsterdam, H. Woldendorp - Tiel, Gijs van Wijk - Rotterdam, Herman IJzerman - Rotterdam. Van een onzer correspondenten KERKRADE De beweging van werkende jongeren KWJ in Limburg gaat een grote boycot- en handteke ningenactie houden tegen het voor nemen om in Kerkrade een nationaal mijnmonument te bouwen. Twee we ken geleden begon een actie om 500.000 gulden bijeen te brengen voor het monument wat er binnen twee jaar moet staan. Volgens de KWJ wordt met het Initia tief op een schandelijke manier de spot gedreven met de mijnwerkersbe volking die meer behoefte heeft aan pensioenverbetering. De KWJ betreurt het dat de initiatief nemers zich daarvoor nooit hebben ingezet. Actie voor de silicosepatiên- ten (mensen met stoflongen) lijkt de KWJ dan ook geschikter. Ook de af deling D '66 van de oostelijk mijn streek ziet het voornemen om een monument te bouwen niet zitten. Vol gens deze partij zijn er nog genoeg „levende monumenten" die herinne ren aan het zware verleden. «k is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, Df reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te )e redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over (atsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- tn adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 prdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver ipens (31) jetten zijn eenmaal ge- gemakkelijk te vervoe- ilaatsen. ,Zij zijn slechts meter lang en een halve •rsnee. Zij zijn bij wijze mee te nemen op een ichter uw auto het af- zal zeker geen grotere ;even dan de lancering tiers geheime wapen in itale oorlog. Als de kruis- aal geproduceerd zijn, iite overal al aanwezig, nsport is licht en het gaat Wie zal de plaatsing te- of kunnen controleren, ting groter wordt? Het standpunt lijkt een illu- aren geleden zag ik eerst als een „rokende smelt er in de nacht bij een ent-Emden als Sodom en anden. Een rosse vuur- t Oosten met het hoge reigende dreunen van de ie bommenwerpers. Wat irandende stad? Wij wil- liet indenken. Eén ding is n echter goed duidelijk >e hel bestaat werkelijk! zijn de steden gespaard Hen denken, dat dit te n de afschrikking van de I. Is dit een christelijk te en visie? Ik ben over- It niet het geval is. Onze en gespaard, omdat God is (Jona) en de steden aard ter wille van de tien tvaardigen, die er wonen, «en tien rechtvaardigen iesis 18) Durven wij men- te dreigen hele steden te D. A. Kramer Iksei ding van het verhaal van ig over de uitgave van ijdschrift van de Stich- en Evangelie" (Trouw 17 ril ik graag enkele opmer- Wanneer in een fo- e aan de universiteit van eld wordt, aldus het ver den titeit van het christe- |s nauw verbonden is met van de christelijke ge- dit een teken van hoog- begripsverw arring. De irodukt van de Griekse, ans-Duitse cultuurwereld ente voortkomend uit de het Oude en Nieuwe Tes- als zodanig antipoden en Ulngen betreft tegenge- toee ik niet beweer dat net de cultuurwereld te t, integendeel. Wanneer Tdt door professor Ver eren, dat allerlei Christe- iten en organisaties, de Vrije Universiteit incluis, uitgehold worden, is het de vraag of hier wel sprake is van uitholling of van verbre ding, van omkering, van verdieping. En als gewaarschuwd mag worden „ten hen, die koekoekseieren legggen in nesten die ze niet gebouwd hebben met het bewuste of onbewuste doen die nesten te vernielen", is het de grote vraag of deze nesten, de VU incluis, ooit gebouwd hadden mogen worden. Wanneer bij prof. Van Ge nnep sprake is van „mogelijke apos- tolaire betekenis van de christelijke school", werkt dit begripsverwar- rend. Immers bij school is kennis doel, gesteld of niet gesteld, en kennis is nog altijd macht, positie, concurre ren. Bij kerk is dienen doel, dit geldt ook tot op heden. De kerk heeft op dracht apostolair bezig te zijn of ze is geen kerk. De school moet objectief onderwijs brengen. Waarbij het een gewetensvraag is of de school qua vorm en inhoud moet blijven functio neren: de atoombom en vele andere produkten komen uit de school. Prin cipieel berust de verantwoordelijk heid voor de godsdienstige vorming van de kinderen bij de ouders en bij de kerk. Denkende en handelende in deze richting kunnen we aan de steeds groter wordende verwarring in de christelijke school en in het den ken van professor Verkuyl en ande ren met betrekking tot school en poli tiek een einde maken. Wie hakt de Gordiaanse knoop van de verstrenge ling van school met politiek denken door en creëert, zo zulks nodig is, een nieuw type school? Erica C. de Jongh Moslims In aanvulling op uw synodeverslag van 15 november delen wij u mee, dat de Gereformeerde Zendingsbond deel uitmaakt van de „Stichting tot verbreiding van het Evangelie onder de Moslims in Nederland". In deze stichting participeren naast de GZB: de hervormde bond voor inwendinge zending, de Morgenlandzending en de christelijke gereformeerde kerken. Bovengenoemde stichting is in het leven geroepen, omdat de participan ten vaststelden, dat er vanuit de ker ken in Nederland weinig gedaan werd onder de steeds groeiende groep mos lims in ons land. En wat er dan nog gedaan werd, was vaak nogal eenzij dig. zowel principieel als methodisch. Gesprekken met kerkelijke vertegen woordigers die vanuit andere theolo gische vooronderstellingen de mos lims benaderden liepen op niets uit. Zo kwam het in 1978 tot de oprichting van de stichting, die het als haaj eerste taak ziet de gemeenten te wij zen op haar roeping ten aanzien van dé vreemdeling in onze poorten. Drs. J. Beukema die de moslimwereld kent, is als vaste medewerker van de stichting de gemeenten daarbij be hulpzaam. Uiteindelijk doel is dat moslims in persoonlijk contact ko men met Jezus. Daarbij kunnen en mogen getuigenis en dienst, evange lieverkondiging en sociale actie nooit van elkaar gescheiden worden. Zeist ds. W. van Laar Dominee in politiek (2) De provinciale kerkvisitatoren van Zuid-Holland vinden het gewenst, dat de predikanten zich van opvallen de politieke activiteiten onthouden. Spreekt de Evangelisch Progressieve Volkspartij (de EPV) met ds K. van der Sluijs als haar voorzitter dan toch te veel tot het geweten van sommi gen? Visitatoren moesten blij zijn, dat er in ons land een evangelische partij is, die restloos solidariteit be toont met de vertrapten en verdruk ten; die een kordaat „nee" zegt tegen demonische wapens, die een radicale breuk wil met het economisch groei- geloof, en ontmaskering van de 'macht van het kapitaal en ondemo cratische structuren. 's-Gravendeel J. Schutte Dominee in politiek (3) Met de heer Hooftijzer ben ik het van harte eens, dat we willen trachten uit te gaan van de bijbel. Daar zegt Christus: Wie heeft de wil van de Vader gedaan, hij die ja zegt maar het niet doet, of degene die neen zegt, maar wel de wil van de Vader doet? en het antwoord is duidelijk. Vanzelf sprekend klinkt het nog prettiger, als men zowel ja zegt, als „ja" doet. Daar aan wil de Evangelische Progressieve Volkspartij voldoen. En nu lezen we dat de hervormde visitatoren van Zuid-Holland zelfs dit aan de voorzit ter van de EPV verwijten, in plaats dat zij blij zijn, dat een dominee niet meer gedwongen is op een conserva tieve partij of op een niet-confessio- nele partij te stemmen, maar zijn eigen keus kan begunstigen. Dat is in dit geval connfessioneel-progressief. De Zuidhollandse visitatoren hebben nooit geprotesteerd tegen het partij kiezen an dominees voor CDA enz. Rotterdam C. de Kwant Dominee in politiek (4) De uitspraak van de Zuidhollandse visitatoren over de dominee in de politiek is m i. realistisch. Een predi kant is weliswaar maar één van de leden van de kerkeraad, maar hij is full-time in dienst van de gemeente en als zodanig ook haar vertegen woordiger. Hij mag best een politieke mening hebben en lid zijn van een partij, maar opvallende politieke ac tiviteiten geven een zekere scheiding tussen hem en zijn andersdenkende gemeenteleden. En dat is pastoraal gezien onwenselijk. Een predikant, die samenbindend moet werken, kan daarom allerlei politieke activiteiten niet ondernemen, zeker niet in een gemiddelde hervormde gemeente, die politiek nogal pluriform is. Een stem advies in een landelijke advertentie valt m i. onder het uiten van een politieke mening en is dus onwense lijk te noemen. Een plaatselijk stem advies of een raambiljet achter een pastorieraam werkt plaatselijk pola riserend en is dus onwenselijk. Een gewoon kerkeraadslid is slechts een klein deel van de vertegenwoordiging van de gemeente. Hij vertegenwoor digt haar dus ten dele. Zijn politieke activiteiten worden weer gecompen seerd door politieke activiteiten of politieke onthoudingen van andere kerkeraadsleden uit dezelfde (wijk>- gemeente. Daarom kan hij wel poli tiek actief zijn, als hij dat maar scheidt van zijn kerkewerk. Hendrik-Ido-Ambacht P. Kors Zuivelcoöperaties Uw redacteur Henk Thomas komt in een artikel over de zuivelcoöperaties tot de conclusie, dat veehouders en werknemers ontevreden zijn over hun medezeggenschap in de grote zuivel coöperaties. Hij heeft daarbij zijn in formatie ingewonnen uit verschillen de bronnen. Merkwaardig is, dat de heer Thomas daarbij alleen die perso nen geloofwaardig acht, die gaarne bereid zijn een negatief oordeel te geven over de grote zuivelcoöpera ties. De feiten zijn anders. Bij een enquête onder 15.000 leden-leveran ciers van de grootste zuivelcoöpera- tie, Coberco, bleek o.a., dat de over grote meerderheid van de leden zeer tevreden is over het functioneren van hun grote zuivelcoöperatie en dat er in dit opzicht geen verschil bestaat tussen oudere en jongere leden. Tot degenen, die een negatief oordeel vel den over de structuur van de grote zuivelcoöperatie behoren de heer Hollander, voorzitter van de Voe dingsbond CNV en de heer Winter van de Voedingsbond FNV. Uit hun opmerkingen valt een zekere liefde te destillerenvoor de particuliere zui velindustrie, in de regel onderdelen van multinationals. Zou dat komen, doordat de miljoenen uit de stakings kassen van de bonden misschien be legd zijn in aandelen van multinatio nals? Misschien een onderwerp voor redacteur Thomas voor een volgend artikel over de zuivel? Hardenberg G. J. Iemhoff Zuiveloverschotten (4) Tot in het absurde gaat uw wijze redacteur door in het commentaar over de zuiveloverschotten te pleiten voor vermindering van de melkpro- duktie in een wereld waar miljoenen honger lijden, o.a. in de krotten van Napels (EG-gebied) en in Oost-Thai- land, waar miljoenen kreperen die de communistische heilstaten Cambod ja en Vietnam ontvlucht zijn. Ook niemand van onze ongetwijfeld zeer wijze en zeer goed betaalde kamerle den en ministers is op het idee geko men om de melkpoeder, die onze koeien en varkens krijgen door te sturen naar Thailand, India en de krotten van Rio de Janeiro, enz. Men betaalt liever nog meer geld om de melk-, boter- en vleesoverschotten te bewaren of men verkoopt liever a 25 cent de pakjes boter aan Rusland. (Waarom Rusland niet boycotten zoals men dit met Zuid-Afrika wil?) Vlaardingen T. Spruit Kan onze nationale burgerzin niet eens een kans krijgen, het goede voorbeeld te geven? Lochem J. van Leeuwen ADVERTENTIE Zingen (2) De laatdunkende wijze waarop de heer B. van Surksum te Scherpenzeel schrijft over het bedenkelijke niveau van de Joh. de Heerliederen, zal me-1 nig kind van God pijn hebben ge-* daan. Vooral ook omdat zij door deze liederen zo vaak bijzonder gezegend werden. Joh. de Heer heeft door woord, geschrift en lied een rijke be diening gehad: zeer velen vonden daardoor hun Verlosser en Zaligma ker. Ik daag de heer Van Surksum uit Joh. de Heerliederen te noemen met een geestelijke strekking, die niet schriftuurlijk zouden zijn. 't Is mij overigens altijd een raadsel waarom men het apostelvermaan, onder meer in Kol. 3 vers 16, om niet alleen psal men te zingen, maar ook lofzangen en geestelijke liederen, naast zich neer legt. Natuurlijk slaat dit vermaan vooral op de samenkomsten der ge meente. Wonderlijk: men laat de lie deren niet zingen, maar citeert deze wel in de preek. Utrecht A, Witsel Zingen (3) Matiging Lezende over de jongste staatslening ten bedrage van 550 miljoen 9,25 procent, vraag ik mij af, of de rege ring hier niet een kans voorbij heeft laten gaan, het ontstaan van een ma tigingsklimaat te bevorderen. Uit de gegevens van het ministerie van fi nanciën inzake de toewijzing is op te maken dat een aanzienlijk deel der inschrijvers genegen was. een koers boven pari te accepteren. Wie weet. of een 7 8 procent rente gevende le ning niet evenzeer voltekend zou zijn geweest? Belasten wij nu eigenlijk niet tegen wil en dank de komende generatie met een krankzinnige, door belastingen op te brengen rentelast? Ik geloof, dat het wel meevalt in de gereformeerde kerken, met het zin gen. Een goed organist krijgt er ook. moeilijk zingbare gezangen in. De Jo hannes de Heer-liederen bereiken een bepaald publiek. Denkt u niet, dat als er door dit simpele lied een mens tot geloof komt, de engelen in de hemel er zich over verheugen? Dit is geen fantasie, maar de werkelijkheid. Ons kerkgaan moet zijn een ontmoeting van ons met God. voor de één spreekt de preek aan, voor de ander de zang of het orgelspel. Wilt u mooie muziek, er zijn platen te over om naast de kerkgang te genieter). Geniet u van mooie muziek, geef een ander de ruimte om op zijn of haar wijze te genieten. Ik ben zelf geen Johannes de Heer mens. maar gun een ander ervan te genieten. Goor B. Vulpen de Jong Dubbele bekering Tot op zekere hoogte kan ik met professor Berkhof meegaan: het is bedenkelijk als de boodschap tot so ciaal program wordt verlaagd, en dus het evangelie weer wet wordt. Maar ik word ongerust, als hij de bekering in twee helften uiteen laat vallen. Met de profeten Amos, Jesaja enz. weet ik dan geen raad meer. Maar evenmin kan ik overweg met zijn beroep op Jezus en Paulus. Hij komt met het tot de draad versleten argument, dat de Romeinse onderdrukking Jezus al leen aan de rand interesseerde. Mis kent Berkhof hier niet de historische en sociologische factoren, waardoor 'een structuurverandering van het Romeinse Rijk volledig buiten de ho rizon kwam te liggen en een Joodse opstand slechts het nationalisme kon voeden? Ligt er geen parallel tussen Paulus' verzet tegen allerlei misstan den onder christenen in de gemeen ten in het rijk en het protest van bijvoorbeeld de wereldraad tegen wat christenen in alle continenten uitha len aan bewapeningsdrift en onder drukkingspraktijken? Het lijkt me bedenkelijk ondanks Kraemer om de bekering in tweeën te laten Geef een Philips Experimenteerdoos Stap voor stap met de techniek mee veilig werken en experimenteren met echte schakelingen een leerzame vrijetijdsbesteding vertrouwd raken met de elektronica van vandaag Prijzen vanaf 38 - incl. O.B. uiteenvallen. Eerder zullen wij van twee zijden van een medaille moeten spreken. Als bevrijding zo netjes in het dogmatische spoor van Berkhof in „Twee helften" (sic!) uiteenvalt of wel de politieke bevrijding maar „een fragment" is van het geheel, wil pro fessor Berkhof dat nog eens duidelijk Bijbels onderbouwen? Utrecht dr. J. C. van Dongen Olieboycot „De meerderheid van de Tweede Ka mer wil een olieboycot tegen Zuid- Afrika, maar in Argentinië raken dui zenden mensen zomaar zoek." Nie mand. behalve Amnesty Internatio nal. schijnt daarvan buitenaf iets aan te doen. En dat gast daar al jaren zo door. Zo bont heeft Zuid-Afrika het nog nooit gemaakt. Waarom doen we daar niets aan? En nu hadden we laatst zo'n prachtig middel om dat land ook eens te pressen. Maar Ja, ze kunnen toch niet vergen dat je Je geliefde voetbal opgeeft! Dat moet onder alle omstandigheden door gaan. terwijl leder weet, dat daar ook wel 't een en ander mis is. Waarom dit verschil in beoordeling? L. Kalmijn-Hebly Rotterdam EO-reis In Trouw van 17 november was een hele pagina gewijd aan een EO-rels naar Israël. Mijn vrouw en ik hadden het voorrecht tweemaal met een Trouw-reis Israël te bezoeken. Net als de EO gedaan heeft werd iedere dag gepreekt en gezongen „Jeruzalem dat ik bemin, wij treden uw poorten in" enz. Dus ik begrijp niet, wat deze mijnheer bezielt om de EO iets te verwijten. Men komt in dit land al leen met de bijbel in de hand. Ons werd ook verteld door de gids van de Trouw-reis dat de Palestij nen hele maal niet hoefden te vluchten voorde Israëli's, maar opgehitst waren door radiozenders van omringende Arabi sche landen. Dus niets nieuws, speci aal van de mensen van de EO. Amstelveen J. Vos Aantjes en CDA (2) Men moet toch niet vergeten dat Aantjes met gevaar voor eigen leven in Duitse gevangenschap heeft geze ten. Dit zegt mij erg veel. Het is Jammer dat veel mensen niet kunnen begrijpen ln welke moeilijke situatie iemand kan komen. Als alles er dan verder op wijst dat diezelfde mens niet fout is geweest, is dat dan niet voldoende? Erg christelijk kan ik het niet vinden als Je zulke mensen meent te moeten verachten. De laat- ste Jaren zijn er heel wat, politici in opspraak geweest. Oeen van hen stapte op. Mijn vraag is: houden daarom bepaalde partijen nu hun mond en hoe schoon moet Je zijn als politicus om aan te kunnen blijven? Het lijkt me goed na te denken over het gezegde: wie niet in staat is een fout te maken is tot niets in staat. Zelhem M. Ras-Hendriksen ADVERTENTIE DEKORENAER icitcocf is fijn, z'n prijs verrassendklein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15