pn polderjongen in grote stad NMB girosparen. 'Romantische buitenplaatsen op instorten' De NMB denkt metu mee. Nü12.-/15.- GELDIG T/M 5 DECEMBER. HEMA ele kanttekeningen van mr. J. J. Abspoel Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. Coupon Landbouwhogeschool ontwikkelt herstelplan voor Arnhemse parken Polisario comité laakt houding Nederland in VN Raad Amsterdam akkoord met bouw opera-stadhuis Zwendel in de bouw UG 23 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRH 13 ADVERTENTIE po Kleyn psporen van een moordenaar is in de regel geen staaltje van knap speurderswerk of J ige deductie, maar de vrucht van systematisch onderzoek, waarbij alle gegevens rijdig verzameld en met elkaar vergeleken worden, totdat men een bepaalde aanwijzing Nee, commissaris Voordewind is niet opnieuw aan het vertellen geslagen. Dit is een it de „kritische kanttekeningen van een officier van justitie", zoals de ondertitel luidt boek „Studenten, moordenaars en ander volk", waarmee mr. J. J. Abspoel andermaal viliciteit heeft gezocht. t. et nthult hij daarin, heeft hij de gekoesterd „om schrijver te In zijn studententijd heeft us gepoogd „de wereld met te verrijken." Hij troost defaet de gedachte dat hij het zo iracht tot „de bekendste offi- justitie in Nederland", zoals lei [blad De Tijd, waarvan hij t jker is, hem noemt onge- met zijn volledige instem- ad tefndheid heeft hij te danken weinig terughoudende ma- optreden in en buiten de lefcl, door hemzelf gekarakteri- „agressief en provocerend", heeft, zoals dat heet, nooit voor de mond genomen. Dat inigmaal op een berisping superieuren, tot de minister sn te staan. ïeeft die openhartigheid ook zijn „verbanning" naar Alk- lar hij in 1976 hoofdofficier Itie werd, nadat hij tever- I getracht de eerste viool te |en op het parket in Amster- ar hij jarenlang werkzaam laat hij, overigens niet erg nd, weten dat Alkmaar niet ligt. Maar de „bruine kroe- hij, in een laatste snik, aan van zijn bespiegelingen be gijn daar ook niet te vinden. rstelling s van Abspoel heeft groten- rekking öp zijn Amsterdam- waarin hij een aantal ge rende zaken te behandelen lf besteedt hij ruimschoots aan de processen tegen de van het Maagdenhuis en rafzaak tegen de schrijver G. iet Reve, die van godslaste- 1 beschuldigd. Het is dan ook in die processen dat hij zijn openbaar aanklager ont- ïde gezichtspunten levert ;blik niet op. Eigenlijk geldt het hele boek. Abspoel geeft en tamelijk minutieuze be- g van zijn loopbaan, waar- hierboven genoemde zaken gtepunten beschouwt, en rder uit over de gang van het strafproces, de „types" ze ergens noemt) met wie hij er te maken kreeg, en de 'aarop die in de kraag wer- t. Daarbij waant de lezer, op ar „kritische kanttekenin- h nogal eens in gezelschap de wind. de beloofde kritiek vaak ook waar Abspoel zich er waagt, valt aan een gevoel irstelling niet te ontkomen, laar heeft hij wel wat aan te op de manier waarop rech- taak vervullen en de opvat- Ie zij erop in houden, maar zijn pijlen toch voornamelijk inologen die het strafrecht ft willen zien. op maatschap- kers van de reclassering die ïning aan de justitie afwij- »p advocaten die. bij voor- ar een ondermaats pleidooi, iten in de kou laten staan. er niet om dat zijn kritiek it snijdt. Maar wat Abspoel i heeft, is vaak al eens eerder Strafrechttheoretici die de Uien bestormen, zijn recente- J. J. Abspoel lijk onder vuur genomen door Jac. van Weringh in zijn boekje „Onrust is van alle tijden", en de Haagse oud- rechter mr. W. F. C. van Hattum heeft zich, jaren geleden, ook al bods ge maakt over maatschappelijk werkers die de justitie niet terwille zijn. Dat advocaten in strafzaken vaak schro melijk tekört schieten, is inmiddels ook doorgedrongen tot de balie zelf. die daar iets aan probeert te doen. Opportuun Maar de teleurstelling geldt vooral de grote boog waarmee Abspoel om zijn „eigen" openbaar ministerie heen loopt. De auteur is dan ook heel wat minder flink dan hij lijkt, wanneer hij in zijn inleiding schrijft: „Het is te genwoordig niet ongewoon dat ma gistraten na hun pensionering in tele visieprogramma's en interviews met kritische beschouwingen komen over het strafrechtelijke systeem, waarin zij gedurende hun hele loopbaan ge werkt hebben. Het lijkt mij toe dat deze kritiek meer zeggingskracht heeft wanneer zij uitgesproken wordt op een moment waarop iemand nog volop ambtelijk actief is." Abspoel, die zijn loopbaan over drie jaar beëindigt, loopt met zijn boek geenszins het risico zich het ongenoe gen van collega's of superieuren op de hals te halen. Het openbaar ministe rie krijgt van hem een uitstekende recensie. Op een van de laatste blad zijden heeft hij het zelfs over „dat zozeer bekritiseerde Justitieapparaat, waarvan ik uitermate trots ben deel uit te mogen maken". Om dat te schrijven hoef Je inderdaad niet te wachten tot je pensionering. Ook over de zozeer (om met Abspoel te spreken) met de justitie verbonden politie valt nauwelijks een woord van kritiek te lezen. Als Abspoel ergens iets minder vleiends over de politie zegt, haast hij zich eraan toe te voe gen dat hij het nooit opportuun heeft gevonden dat (voor hem nuttige) ap paraat hard te vallen. Het opportuniteitsbeginsel van Ab spoel komt ook om de hoek kijken, waar hjj schrijft dat hij zich altijd zo weinig mogelijk met zedenzaken heeft bemoeid. „Het vervolgingsbe leid van het openbaar ministerie op het terrein van pornografie en aan verwante delicten, stelt het Neder landse volk ook heden ten dage soms voor raadselen", verzucht hij aan het slot van het hoofdstuk „Sexuele peri kelen". Het is de enige keer dat hij zich een kritisch geluid over zijn ei gen omgeving veroorlooft. Maar tot wat meer fundamentele kritiek komt hij niet, omdat hij aan dit soort zaken nooit zijn vingers heeft willen branden. Abspoel sloeg daarvoor vermoedelijk ook óp de vlucht, omdat er voor hem te weinig eer aan te behalen was. Want zijn boek maakt vooral duide lijk hoezeer hij door eerzucht, of beter nog: ijdelheid, wordt gedreven. Het was, schrijft hij in de inleiding, zijn bedoeling „de lezer enigszins een denkbeeld te geven van de taak, die een officier van justitie in Nederland uitoefent en van de problemen, waar mee hij in die uitoefening geconfron teerd wordt." Maar het UJkt er meer op dat de „polderjongen met toeval lig een academische titel" (p. 87) erop uit was de lezer te laten zien hoever hij het "in de grote stad heeft ge schopt. Abspoel mag als romanschrijver ge mankeerd zijn, hij heeft tenslotte toch een held geschapen. Het is Jam mer dat die oude droom hem niet geheel verlaten heeft. Want zijn ver haal is ondanks zijn vertelzucht on derhoudend genoeg en menige offi cier van justitie zou er nog voor terug schrikken een fractie van de door hem geuite kritiek op papier te zet ten. Hij had de woorden die mr. J. F. Hartsuiker hem eens toevoegde: „Het is alles ijdelheid der IJdelheden, zoals de Prediker zegt", beter ter harte moeten nemen. Mr. J. J. Abspoel: Studenten, moor denaars en ander volk. Kritische kanttekeningen van een officier van justitie. Uitgeverij L. J. Veen, Ede. 18,90. Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lijkste manier om Wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit Doe het op de post en de rest gaat van zelf Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het door u gewenste be drag van uw girospaarreke- mng weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 IWo zo als gebruikelijk, maar 5'/2%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijftig gulden te bedragea Geen 4"!% maar 5'/i% rente U krijgt alle gewenste informatie over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt naar de NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar rekening UAanknasen ivatgncensi is. Ik heb een betaalrekening ja/nee Rek.nr.: I I I I I 1 ILJ1 Naam- Adres: Postcode: Woonplaats: Datum: Handtekening:. (bij minderjarigen moet ouder af voogd medeondertekenen) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK o en Hengelo ook tegen bouw iegerdepots O/HENGELO (ANP) De ge- staatsecretaris Van Eetcelen van de- Almelo en Hengelo zijn, fensie heeft intussen aangekondigd Inschede. tegen de bouw van dat hij op 27 november met het pro- ibilisatiecomplex voor het vlnciaal bestuur van Overijssel komt rnse leger op hun grondge. praten over de eventuele bouw van' ik deze twee Twentse ge- iegerdepots in Twente. Ook met het vinden, evenais Enschede, bestuur van dit gewest zal Defensie ïrkgelegenheid, die zo'n mili- overleg plegen. Noch de provincie, it biedt, te gering is in ver- noch het gewest Twente zijn tot nu tot de omvang van het hier- toe officieel op de hoogte gesteld, lodigde terrein. Van een onzer verslaggevers ARNHEM— De romantische buitenplaatsen in ons land staan op instorten. Veel bo men zijn te oud, verrotten en zullen omwaaien. Het verval wordt overal zichtbaar. Om deze monumenten te behou den, zullen er snel goede plan nen moeten komen. Dit nogal sombere beeld schetst de landschapsarchitect Hans Wamau. Hij doet da tin het kader van een onderzoek dat door de Landbouwho geschool te Wageningen is Ingesteld met betrekking toto enkele Arnhem se parken, Sons beek, Zijpendaal en Gulden Bodem, waarvan ln ieder ge val Sons beek min of meer landelijke bekendheid geniet. Om deze parken aan volgende generaties te kunnen overdragen, zal een aantal bosbouw kundige ingrepen nodig zijn, omdat veel geboomte door ouderdom toe is aan vervanging. De opdracht, die de gemeente Am- hem aan de vakgroep tuin- en land schapsarchitectuur van de Land bouwhogeschool verstrekte, werd on dergebracht in een onderzoek naar de mogelijkheden om de romantische buitenplaatsen ln ons land te behou den. Naast de Arnhemse parken zijn bijvoorbeeld ook het Amsterdamse Vondelpark en het park van het land goed Oroeneveld bij Utrecht ln stu die. Dat is gebeurd is nauw contact met het ministerie van CRM, dat een prioriteitenlijst heeft opgesteld van te beschermen romantische parken. De „Wageningers" zijn van mening dat het aftakelingsproces van de par ken al lang aan de gang is. Wamau: „Nadat de parken waren aangelegd, heeft men zich om de continuïteit ervan nauwelijks bekommerd. Maar parkaanleg is een werk van kunst Je kunt de natuur niet helemaal haar gang laten gaan. Dan grijpt, bijvoor beeld, de eedoom z'n kans, die er niet thuis hoort, of de beuk vestigt zich op plaateen, waar helemaal geen bomen gepland zijn. En na ruim een eeuw is het oorspronkelijke park trouwens van ouderdom stervende." Volgens „Wageningen" is er geen re-' den het karakter van de Arnhemse parken te veranderen, dat kan juist versterkt worden. Dat ls te bereiken door de verschillen tussen Sons beek en Zijpendaal te beklemtonen en Gulden Bodem met de andere twee tot één geheel te maken. Het accentu eren van de diverse parken zal vooral moeten gebeuren door de directe om geving van de buitenhulzen 8ons- beek en Zijpendaal aan te passen bij de negentiende-eeuwse ontwerpen. „Wageningen" wil derhalve twee din gen bereiken: de Arnhemse parken redden door de stervende beplanting te vervangen én de aanvankelijke op zet weer zoveel mogelijk te voor schijn laten komen. BIJ dit alles zou dan ook nog geprobeerd moeten wor den zo goed mogelijk rekening te houden met de voorkeuren van het publiek, dat nü de parken bezoekt. Enquête Om er achter te komen wat de Arn hemmer van de drie parken vindt, wat ze voor hem betekenen en wat hij er van verwacht, zijn een kleine dui zend Ingezetenen geënquêteerd. De ondervraagden hebben de constate ringen van de onderzoekers beves tigd, ln elk geval wat het uiteenlo pend karakter van de parken betreft. Gulden Bodem ls het minst bekend, Zijpendaal ls vooral geliefd bij rust en stiltezoekers en Sonsbeek wordt gewaardeerd als een gezellig, bedrij vig, veelmensen trekkend park. Sonsbeek werd van de tien Arnhemse parken, na Wamsbom, het hoogst getaxeerd, daarna volgde Zijpendaal. Gemiddeld 12 procent van alle Arn hemmers gaat vaak naar Sonsbeek. voor Zijpendaal is dit 7'/i procent en voor Gulden Bodem twee procent. De mensen die in de parken naar hun mening gevraagd werd, vonden deze vrijwel zonder uitzondering „mooi" (91 procent). De waterpartijen wer den het hoogst aangeslagen, daarna volgden bomen en struiken, gebou wen en beelden, dieren en vogels. Een belangrijke wens is dat er ln Sons beek meer speelgelegenheid komt, voor Zijpendaal en Gulden Bodem waren er ook wel verlangens op dat punt (bijvoorbeeld een kinderboerde rij en een hertenkamp), maar in min dere mate. Sommige bezoekers staan op het standpunt dat aan de Arnhem se parken niets veranderd behoort te worden. Een belangrijk onderdeel van de voorstellen van de Landbouwhoge school wordt gevormd door een bos bouwkundig beheersplan, betrekking hebbend op de samenstelling van het bos naar boomsoorten en leeftijdsop bouw „Verjonging ls dringend nood zakelijk", zegt bosbouwkundig on derzoeker lr. J. J. Westra, „maar moet zo worden uitgevoerd dat oude, zware bomen en boomgroepen opgrzo lang mogelijk het beeld bepalen, terwijl intussen Jongen bomen opgroeien, die zo snel mogelijk zelf weer indruk wekkende afmetingen moeten berei ken. Het doel ls een evenwichtige verdeling van leeftijden en ontwikke lingsstadia te bereiken, zodat ln de toekomst een regelmatige aflossing van oude bomen door Jonge mogelijk wordt" projectgroep onder leiding van de wethouder voor monumentenzorg. In deze projectgroep sullen verschillen de disciplines van ambtelijke zijde vertegenwoordigd zijn. De bedoeling ls dat deze projectgroep gaat bekij ken wat er met de Wageningae advie zen en dus met de drie parken gedaan zal moeten worden. Honderd jaar De verwezenlijking van het plan zal veel tijd vergen: pas na een overgangsperiode van bijna honderd Jaar kan de gewenste eindtoestand bereikt worden. Naar aanleiding van het door „Wageningen" uitgebrachte rapport hebben B. en W. van Arnhem besloten tot het instellen van een De Hema pyjama's hebben alles wat die stoere helden van u van een pyjama willenGemaakt van lekker zittende tricot staan leuk, slapen lekker en zijn verkrijgbaar in leuke des sins en vele kleuren. De Hema pyjama's hebben alles wat u van een jongenspyjama wil Goede kwaliteit maten 116 t/m 170 en geen 14,75 en 17,75 maar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met enig hangen en wurgen ls de Amsterdamse gemeen teraad gisternacht akkoord gegaan met het principe om zowel een stad huis als een muziektheater op het Waterloopleln te bouwen. Het bouw plan, dat omstreden ls wegens zijn MAASTRICHT (ANP) Vijftien on deraannemers en zwart werkende bouwvakkers uit diverse plaatsen ln Zuid-Limburg worden er van ver dacht betrokken te zijn bij een wijd vertakte zwendel met valse facturen van nooit uitgevoerde werkzaam heden. Het gaat volgens de politie om meer dere miljoenen. Hoeveel precies staat nog niet vast, omdat het onderzoek *nog niet is afgesloten en meer aan houdingen te verwachten zijn. Voor zover nu bekend financierden de ver dachte onderaannemers met valse facturen voor niet gedane werkzaam heden de lonen van de zwartwerkers, die ook nog sociale uitkeringen .kregen. massaliteit, haalde een ruime meer derheid. Vooral de Amsterdamse oppositie partijen WD en CPN hadden grote moeite om steun te geven aan het plan. Belde fracties hadden liever ge zien dat Amsterdam zijn been strak had gehouden ten opzichte van het kabinet om de oorspronkelijke, af zonderlijke plannen voor stadhuis en opera verwezenlijkt te krijgen. Alle partijen hadden sterke twijfel over het realiteitsgehalte van de fi nancieringsplannen. De bouw zou volgens B en W 306 miljoen gulden gaan kosten. Het Rijk betaalt hier van 230 miljoen. In 1985 moet het gebouwencomplex zijn voltooid. De bevolking en raadsleden hebben de laatste dagen kritiek geuit op de eerste schetsontwerpen. ZIJ stoorden zich vooral aan de massale vormge ving. De gemeenteraad aanvaardde in de nacht van woensdag op donder dag moties waarin een Inspraakpro cedure wordt verlangd over de stede- bouwkundige en architectonische In passing van het bouwsel ln het stads beeld. Tegen het project stemden ver tegenwoordigers van PSP en PPR en één lid van de drie zetels tellende D'66-fractle. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering trekt zich blijkbaar niets aan van de unanieme uitspraak van de Tweede Kamer, dat de annexatie door Marokko van de westelijke Sa hara door Nederland ln de Verenigde Naties moet worden veroordeeld. Dit stelt het Nederlandse Polis ario-coml- té ln een telegTam aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Afgelopen dinsdag droeg de volksver tegenwoordiging de regering op oen in. de VN voor resoluties te stemmen waarin het zelfbeschikkingsrecht van het volk van de westelijke Sahara wordt bevestigd en aan Marokko wordt gevraagd aan de bezetting van dit gebied een einde te maken. Neder land onthield zich tot dusverre van stemming bij dergelijke resoluties. Volgens het Pollsari o-comité heeft Nederland zich woensdagnacht bij de behandeling van een resolutie van bovengenoemde strekking wederom van stemming onthouden. Het Tweede Kamerlid Van den Bergh (PvdA) heeft ln schriftelijke vragen aan minister Van der Klaau (buiten landse zaken) en De Koning (ontwik kelingssamenwerking) aangedrongen op extra hulp voor de vele honderd duizenden vluchtelingen in de Oga- denwoestljn tussen Ethiopië en 8o- malie. Volgens Van den Bergh ls er sprake van een acute noodsituatie wegens gebrek aan water, voedsel en medicijnen. Instellingen geestelijke gezondheid gaan samen UTRECHT (ANP) Elf instellingen voor de ambulante geestelijke ge zondheidszorg ln de regio Utrecht hebben zich verenigd in de Utrechtse stichting ambulante geestelijke ge zondheidszorg om de hulpverlening te verbeteren. De stichting noemt het uniek dat ook de afdeling geestelijke volksgezond heid van de GO en OD ln Utrecht meedoet De ambulante geestelijke gezondheidszorg richt zich op men sen met psychische problemen die daarvoor niet opgenomen hoeven te worden en op mensen die na een opname verder moeten worden bege leid. De stichting hoopt dat de hulp op den duur ook goedkoper wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13