f Iraakse diplomaat vraagt asiel wegens lot Koerden Opnieuw uitstel uitwijzing Shaak; R6. JeproeftweerdatjeiDokt. Hhip DECEMBER. KIEZEN UIT RUIM 30 NIEUWE JURKEN. Ernstig conflict binnen woningstichting Almelo U proeft't meteen: R6 is een pittige teer-en nicotine- arme sigaret. Dat is te danken aan 'n uniek procédé genaamd R6 Aroma Transfer® het volle natuurlijke aroma van zware tabakken wordt overgebracht op speciaal geteelde teer-en nicotine-arme tabakken. R6 zit in 'n stevig pakje van 20. En kost f 2,25. Jurken, jurken, jur ken Volop keus in Knip december. Bijvoorbeeld de rech te jurk. in Parijs een rage, dus vanzelfspre kend in Knip. Verder modieuze jurken voor grotere maten, en als extraatje voor deze feestmaand het Pluspa troon, goed voor een beel dige feestjurk in drie ele gante variaties. In Klein tje Knip volop beeldscho ne feestjurkjes in drie maten op het raderblad. NU OVERALTE KOOP! Ook sport inspireert de mode in Knip december. Veel sportieve mode in de nieuwe Knip, omdat sportief belangrijk is deze winter. Ruim be- lijnd, zachte stof, veel zakken en snelle sluitin gen, zo komt de winterse sportstijl het mooiste over. Het mantelpak is gróte mode. Met brede schouders, slanke taille, rechte, wijde of klokken de rokken. Uiteraard alle patronen op de raderbla den. De Iraakse diplomaat Taib Mohammed Taib Barwari werd gisteren ontvangen door de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken die onder voorzitterschap staat van Harry van den Bergh (rechts). TROUW/KWARTET P 10 JERUZALEM De Israëlische Hoge Raad heeft uitwijzing uitgesteld van Bassam Shaaka, burgemi Nabloes. Hem was verweten actief lid te zijn van de se Bevrijdingsbeweging (PLO). In een gesprek met re coördinator van de westelijke Jordaanoever, genei zou Shaaka de Palestijnse overval van verleden ja Israëlische autobus hebben goedgekeurd. Twee we den werd Shaaka opgepakt. De rechtbank aanvaardde gisteren de stelling van de openbare aanklager Dorit Beinisj, dat niet de Hoge Raad maar een militaire beroepscommissie de zaak Shaaka dient te behandelen. De burgemeester wordt vastgehou den op grond van de uit de Britse mandaatsperiode daterende nood wetten. Volgens deze wetten dient de aangeklaagde bij een militaire com missie in beroep te gaan. Deze com missie onderzoekt dan of de aange klaagde een gevaar is voor de open bare orde of de nationale veiligheid. Als de militaire beroepscommissie de staat in het gelijk stelt, zou Shaaka de gelegenheid behoren te krijgen alsnog bij de Hoge Raad in beroep te gaan, zo zei de openbare aanklager gisteren. Na deze toezegging besloot de Hoge Raad gisteren dat Shaaka drie dagen de tijd heeft om zijn zaak bij de militaire beroepscommissie aanhangig te maken. Binnen drie da gen nadat de commissie vonnis heeft gewezen kan Shaaka dan eventueel weer bij de Hoge Raad terugkomen. fiO KI Hoge Raad te zullen opi spronkelijk weigerde Lai bij de militaire beroet aanhangig te maken omd U£e gens haar onwettig is, en i ldig de conventies van Geni Haag. Met name de coi Den Haag zou het uitwija 1 sen uit bezette gebieden 1 DP' Volgens Langer zijn bove licit den van de militaire bero sie als officieren van het leger vooringenomen. >td Op het argument van Shaaka door uitwijzing vaar zou kunnen kom» openbare aanklaagster de met c dat dit voorkomen zo irach Shaaka dient volgens justi naar Libanon te wordei kblad omdat Jordanië weigert vangen. Shaaka vreest di banon in de handen zou 1 len van majoor Saad Had velhebber van de christeljEndh» in Zuid-Libanon. Dit kan worden door Shaaka bij opt Israëlische grens aan de nthul geko» In z is ge te ker i met al, dc Shaaka's advocate Felicia Langer liet pen van de Verenigde Na „agi gisteren weten het advies van de dragen. heef VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 Van een onzer verslaggevers ALMELO Binnen de woningstichting „Beter Wonen" in Almelo, die 6.500 huurwoningen beheert (een kwart van het woningbestand in deze gemeente), is een conflict uitgebroken. Het personeel eist het aftreden van het bestuur en van de directeur, de heer G. H. Pelgrum, die een wanbeleid zouden hebben gevoerd. Al jaren is er sprake van een smeu- ist dat hij juist een menselijk beleid lend conflict. Het gemeentebestuur heeft gevoerd. Onlangs werd het van Almelo heeft zich aan de zijde hoofd van de technische dienst, de van het personeel geschaard. Begin deze week bezette het perso- UUU1U van uc vccmuocuc uicuov. ut heer F. Roerink, door het bestuur geschorst. Het personeel eiste dat de neel het kantoor van de woningstich- schorsing ongedaan moet worden ge ring. Bestuur en directeur mogen maakt, aan welke eis gisteren door sindsdien het gebouw niet binnen, het bestuur is voldaan. Ook vele huurders zijn ontevreden Het college van burgemeester en wet- over de gang van zaken bij „Beter Wonen". Zij zijn van oordeel dat zij geen enkele Inspraak hebben, zelfs niet wanneer het gaat om renovatie projecten. Volgens het personeel komt het be stuur niet voor de belangen van de huurders op. Intern heerst er een sfeer van wantrouwen. Ruim de helft van het personeel werkt op basis van een jaarcontract, waardoor een ge voel van onzekerheid is ontstaan. Daarentegen vindt directeur Pel grum, die intussen met ziekteverlof houders, dat over de affaire ook con tact heeft gehad met het ministerie van volkshuisvesting, wil dat het be stuur zijn bevoegdheden voorlopig overdraagt aan een commissie van goede diensten. Deze zou bovendien een onderzoek moeten instellen naar de oorzaken van de moeilijkheden. Indien dit negatief voor het bestuur uitvalt, dan dient het op te stappen. Volgens de heer P. Merlijn, districts bestuurder van de FNV-dienstenbon- den wordt het de hoogste tijd dat de structuur van „Beter Wonen" wordt veranderd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De tweede secretaris van de Iraakse ambassade in Den Haag heeft in ons land om politiek asiel gevraagd. De diplomaat, Taib Mohammed Taib Barwari, zei deze beslissing genomen te hebben uit onvrede over de behandeling die de Koerden in Irak krijgen. Taib trad tot de Iraakse buitenlandse dienst toe na het akkoord tussen de Iraakse regering en de Koerden van 11 maart 1970. Onduidelijk Is nog wat voor gevolgen de asielaanvrage van Taib zal hebben voor de betrekkingen tussen Irak en Nederland. Minister van buitenland se zaken Van der Klaauw brengt in januari een bezoek aan Bagdad, ver telde Harry van den Bergh, de voor zitter van de vaste Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse zaken gisteren. Van den Bergh meende ech ter dat alleen humanitaire overwegin gen doorslaggevend mogen zijn voor het verlenen van de vluchtelingensta tus aan Taib. Nattigheid Taib was sedert juni 1977 in Den Haag gestationeerd, nadat hij eerder in Madrid had gezeten. Hij was hier belast met consulaire zaken en han delsbetrekkingen. In juli van dit jaar werd hij naar Bagdad teruggeroepen. Omdat Taib toen al nattigheid voel de, nam hij eerst contact op met Koerdische vrienden in Bagdad. De Iraakse ambassadeur in Den Haag suggereerde dat de regering ln Bag dad zou overwegen hem een belan grijke post in Ir a aks Koer dis tan te geven. Toen Taib eenmaal in Bagdad was, vond daar de machtswisseling plaats. President Al Bakr maakte plaats voor de huidige sterke man, Saddam Hoessein. Door alle soesa in verband met de machtsovername, door Taib aan geduid als staatsgreep, hadden de regeerders geen gelegenheid zich met zijn positie bezig te houden. Na de machtsovername werd hem dui- deljk dat zijn positie gevaar liep, aan gezien het nieuwe regime nog vijandi ger stond tegenover de Koerden dan het vorige bewind. Taib vluchtte met steun van de Pesh Merga's naar Iran. Vanuit Iran reisde hij terug naar ons land, waar hij enige tijd ondergedo ken zat. Op 11 oktober meldde hij zich bij de vreemdelingendienst van Amsterdam en inmiddels is hem door de Nederlandse autoriteiten de B-sta tus gegeven, hetgeen betekent dat hij niet meer kan worden uitgewezen. De verwachting is, zo deelde zijn advo caat mr Van Bennekom mee, dat hem over enige tijd de officiële status van politiek vluchteling zal worden gegeven. De Hoge Raad heeft vorig jaar no vember aan de eerste Koerd de vluch telingenstatus toegekend en sedert dien is deze status al aan enkele tien tallen Koerden verleend. Namens het hoge commissariaat voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties is tegenover de Hoge Raad verklaard dat het Iraakse leger grote delen langs de grens van Koerden heeft gezuiverd. De indruk is dan ook dat veel Koerden gevaar lopen als ze naar hun land zouden worden terugge stuurd. Eerste Taib verklaarde de eerste Koerdische diplomaat te zijn die op deze manier uit de Iraakse diplomatieke dienst stapt. In 1970 kwamen Bagdad en de Koerden overeen dat een bepaald percentage van de leden van de Iraakse buitenlandse dienst uit Koer den zou bestaan. Toen de betrekkin gen tussen het Iraakse bewind en de Koerden verslechterden, bleef Taib op uitdrukkelijk verzoek van de Koerdische leiders toch in diploma tieke dienst, ondanks het feit dat hij daarvoor al vier keer in Iraakse ge vangenissen had gezeten in verband met zijn activiteiten in de Koerdische beweging voor autonomie. Taib ver klaarde weinig verwachtingen te heb ben van de huidige regering van pre sident Saddam Hoessein. Ook al gaan de beloofde verkiezingen bin nenkort door, dan betekent dat niet dat er wezenlijk iets verandert in Irak, aldus Taib.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12