1 lok de Novib bemoeit |ch met hulp Cambodja Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. ezigheid voor de sukkel die geen boeken leest Centrale gaat over op olie: meer luchtverontreiniging ischerming gezondheid In vrijheid aantasten Opreis met de dieren sprek over bundeling krachten Nieuwe wet remt groei VAM Justitie krijgt dossiers uit West-Duitsland Hoe komt u aan dit boek? De Amro Bank is er vooralle spaarders. Een ton steun voor slachtoffers in Chili DE WEEKBLADEN Het IKV antwoordt het CDA RDAG 22 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ■en onzer verslaggevers HAAG De Nederlandse organisatie voor internationale ontwikkelingssamenwerking, i gaat zich als zoveelste Nederlandse organisatie bemoeien met de hulp aan de ■rende bevolking van Cambodja. ivib maakt zich tevens bezorgd e verbrokkeling van de hulp- ng en heeft daarom het inltla- lomen om alle organisaties om l te krijgen ten einde een bun van krachten te bewerkstelli- jdus secretaris Sjef Theunis. s Theunis komen morgen de iaties bij elkaar om over die a Ing van krachten te praten. De "~7ljkste organisaties; de stich- uchteling '76, het Rode Kruis, Jiting Oecumenische Hulp aan Mfc en Vluchtelingen lieten ons desgevraagd weten nog ner- r a te weten, terwijl tijdens de iferentie van de Novib bleek het Comité Hulpverlening ^lost-Azië niet op de hoogte lp van de Novib zal via een iropees consortium naar de T, idjaanse hoofdstad Phnom rorden gebracht. In het uitvoe- comité van het consortium naast de Novib de Britse satie Oxfam en een aantal [en Zweedse organisaties zit- aenteel zitten er drie men- I het consortium in Cambodja loeling is dat aantal uit te tot zeven. Aan dat team zal [Novib deelnemen, maar het is f niet zeker of het bewind van in Phnom Penh daar ïg voor geeft. Dat bewind staat bepaald niet te springen om westerse deskundigen. Wederopbouw Het doel van het consortium is 25 tot 30 miljoen gulden bij elkaar te bren gen en de Novib heeft inmiddels een miljoen toegezegd. De ene helft daar van komt uit de pot „Gast aan tafel", terwijl de andere helft in het kader van de medefinanciering door de Ne derlandse overheid beschikbaar is ge steld. Het consortium zal zich naast de voedselhulp en de medische bij stand toeleggen op projecten die zijn gericht op de wederopbouw van Cam bodja. Zo zal zaaigoed voor ongeveer 20.000 ha. schoffels, kunstmest, irri- gatiepompen en touw om visnetten van te maken, worden verzonden. Volgens onder-directeur van Oxfam, Guy Stringer, zijn de belangrijkste problemen om de hulp ter bestemder plaats te krijgen van logistieke aard. Stringer was de eerste Westeurope aan die met een schip met 1500 ton hulpgoederen vanuit Singapore naar de Cambodjaanse haven Kompong Son voer. HIJ kwam daar midden oktober aan en vertelde gisteren in Den Haag over de moeilijkheden die de distributie van de goederen met zich meebrengen. In de haven deden 125 havenarbeiders er vijf dagen over om de 1500 ton aan land te krijgen. Het land heeft gebrek aan vrachtau to's om de hulp verder te vervoeren, terwijl ook de meeste buffelkarren, die de goederen naar het platteland moeten vervoeren, zijn verwoest. Het consortium zal vijftig vrachtwagens per vliegtuig naar Phnom Penh ver voeren. Ook het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, stuurt er tachtig. Stringer zei dat de haven van Kompong Son 18.000 ton goederen per maand moet kunnen verwerken, maar dat er 30.000 ton per maand nodig is. Via de Mekong-rivier, door Vietnam, kan er per maand ook nog eens 10.000 ton worden vervoerd. Maar dan nog stuit de verdere distri butie op grote problemen. Wezen Over Phnom Penh zei hij dat daar momenteel ongeveer 75.000 mensen wonen, allen in dienst van de rege ring. Zij krijgen 11 kilo rijst per maand, hetgeen te weinig is. „In Phnom Penh lopen duizenden wezen rond, van wie er 1500 in twee weeshui zen zijn ondergebracht." Verder trekken er in Cambodja grote groepen mensen door het land die zich weer willen vestigen in hun ge boorteplaatsen. De meesten van hen zijn er slecht aan toe en ook volgens Stringer zijn er nauwelijks complete gezinnen te vinden in Cambodja. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben besloten de gemeente Rotterdam een vergunning krachtens de wet inzake de luchtverontreiniging te verlenen voor het omschakelen van aardgas op olie in de elektriciteits centrale op de Maasvlakte. Directeur Stringer van de Britse hulporganisatie Oxfam legde uit hoe de situatie in Cambodja is. AMSTERDAM - De Vuilafvoer Maatschappij (VAM) heeft vorig jaar al te maken gehad met de gevolgen van de nieuwe afvalstoffenwet. De provincies bereiden plannen voor en in afwachting hiervan was het rustig aan het „afvalfront". Slechts een be perkt aantal Friese gemeenten sloten kortlopende contracten af voor af voer naar Wijster. Met de bouw van een overlaadstatlon in Haarlem (voor Zuid-Kennemer- land) werd een begin gemaakt. Bo vendien zijn er grenzen aan de groei van de verwerkingscapaciteit van Wijster gekomen en heeft Mierlo in hoofdzaak een regionale functie voor de RAZOB, waarin VAM voor 49 pro cent deelneemt. Een en ander bracht met zich mee dat de sterk opgaande ontwikkeling van de laatste tien Jaar iets afvlakte en dat mede door de regionalisatiege dachte in de nieuwe afvalstoffenwet de koers van VAM om aanpassing vraagt. Eind 1978 waren 125 gemeenten met in totaal ruim 2,5 miljoen inwoners onder contract van de VAM tegen 122 gemeenten een Jaar eerder. De aan voer van vaste afvalstoffen nam toe met 17,2 procent van 964.700 ton tot ruim 1,13 miljoen ton. Er werd 7,1 procent meer compost of 117.800 ku bieke ton afgeleverd. Eind 1978 waren bij de maatschappij 163 mensen in dienst tegen 161 een jaar eerder. Door de omschakeling op olie wordt een hoeveelheid aardgas bespaard, die kan worden gebruikt in de stads- centrales 8chiehaven en Galtlel- straat. Deze centrales mogen niet op olie overschakelen, omdat ze door hun ligging in het centrum van de stad. waar de concentratie van zwa- veldloxyde al zeer hoog is, de lucht te veel zouden verontreinigen. Door het gebruik van olie in de cen trale op de Maasvlakte zal de concen tratie van zwaveldioxyde stijgen met vijf zes microgram per kubieke me ter tot 35 36 microgram. Hiermee wordt volgens gedeputeerde staten de richtlijn van de gezondheidsraad niet overschreden. Gedeputeerde staten hebben de ge meente Rotterdam wel verplicht om binnen acht Jaar een rookgasrelni- gingsinstallatle te bouwen, die de uit worp van zwaveldioxyde met zestig procent terugbrengt. Zo lang deze installatie er niet is, mag in milieukritische omstandigheden, dat wil zeggen wanneer er sprake is van bijvoorbeeld smog-vorming, in de centrale op de Maasvlakte geen olie worden gebruikt. De vergunning van gedeputeerde sta ten is een rechtstreeks gevolg van het brandstoffenplan van de ministers van economische zaken en volksge zondheid en van milieuhygiëne. ADVERTENTIE DEKOKENAER is fijn, z*n prijs verrassencfklein. jf. Zielhuis op congres inze redacteur wetenschappen ÉCHT Bescherming van mensen tegen schadelijke jcaliën Is niet iets wat je gratis en vanzelfsprekend kunt even: er komen conflicten bij kijken tussen vrijheden die or zich als essentieel wordt beleefd. Dit betoogde de rdamse sociaal-geneeskundige prof dr R. L. Zielhuis (en in Utrecht voor het Nederlands congres voor openba- ondheidsregeling. ADVERTENTIE en|nnen bijvoorbeeld in Neder- pg niet bij benadering zeggen potstelling aan chemicaliën in Iflfroep, laat staan in het alge- fnilieu, bijdraagt aan de oorza- |n ziekte. Omdat tussen bloot- r en geconstateerde ziekte .«jen jaren kunnen verlopen, is Ij wel onmogelijk om het ver- ast te stellen als we ons blijven en tegen invoering van een re- waarin sociale en medische bij elkaar komen. In Ameri- <weden kent men zo'n systeem, ing van een medisch persoons in onze gezondheidszorg zou ële voordeelen hebben voor al- nderzoek, aldus Zielhuis. Maar mt bij ons duidelijk in conflict behoefte aan garanties tegen k op de persoonlijke levens- ,De steen der wijzen moet hier vonden worden." Prof Zielhuis pleitte voor een alert medisch-milleukundig apparaat, dat ook op het niveau van provinciale en gemeentelijke overheden snel maat regelen kan adviseren en tot goed gedocumenteerde adviezen betref fende gezondheidsrisico's kan ko men. Zo was bijvoorbeeld in de Arn hemse lood-affaire veel onnodig en kostbaar onderzoek verricht. Dat zou grotendeels voorkomen zijn, dacht hij, als de plaatselijke overheid het voortouw had genomen, en zich niet achteraf had moeten laten lelden door „meer op begrijpelijke emotie dan op rationeel overleg gebaseerde besluiten". Actiegroepen kunnen zeer goed werk verrichten, zei Zielhuis, „als ze maar gebruik maken van deskundigheid, en niet iedere doctorandus of doctor voor deskundig aanzien". „Op reis met de dieren? Een 160 pagina's tellend boek over het fascinerende trekgedrag van de dieren. Makkelijk lees baar geschreven door dierenkenner Prof Dr. Stolk. Met 120 schitterende kleurenfoto's en tientallen illustraties van dieren. Dieren die beschermd moeten worden. En daarom schenkt de Amro Bank f100.000,- aan oa. de actie „Trekvogels" van het Wereld Natuur Fonds Nederland. U opent nu een spaarrekening bij de Amro Bank Legt minimaal f 25,- in. En u koopt „Op reis met de dieren" voor de speciale actieprijs van f 15,-. Als u wèl wilt sparen, maar het boek niet wilt hebben, legt de Amro Bank f7,50 premie bij uw minimale inleg van f25,-. Stel dat u geen spaarrekening wilt openen Maar „Op reis met de dieren" wèl wilt hebben Dan kunt u dit unieke I boek voor f30,- bij de Amro Bank kopen Dit aanbod geldt t/m 30 november 1979. Dus zorg dat u er snel bij bent.Want voor het boek geldt: zolang de voorraad strekt- DEN HAAO (ANP) De Nederland se Justitie heeft de beschikking ge kregen over strafdossiers van perso nen waartegen in de Bondsrepubliek een strafrechtelijk onderzoek Is inge steld wegens het plegen van oorlogs misdrijven in Nederland. De dossiers zijn opgesteld door de Westdultse ju- sitltie. Minister De Ruiter van Justitie heeft dit gisteren meegedeeld aan het PvdA Kamerlid Stoffelen in ant woord op schriftelijke vragen. Dit Jaar hebben tussen Duitse en Nederlandse autoriteiten besprekin gen plaatsgevonden die ten doel had den onderling een nauwe samenwer king tot stand te brengen inzake op sporing en vervolging van oorlogs misdaden. De autoriteiten van de Bondsrepubliek hebben daarbij alle medewerking toegezegd, ook wat be treft het beschikbaar stellen van de dossiers. Als gevolg hiervan zijn nu de eerste Nederlandse verzoeken om toezen ding van dossiers gedaan. Deze zullen een belangrijke aanvulling beteken op de onderzoeken die de Nederland se Justitie tegen deze personen heeft ingesteld. Bovendien biedt kennisne ming van deze dossiers de mogelijk heid meer systematisch te bezien of in deze strafzaken door de Duitse en Nederlandse Justitie alles is gedaan om tot vervolging van oorlogsmisda digers te komen. DEN HAAG (ANP)— Nederland heeft een bedrag van honderdduizend gul den toegezegd voor het VN-trust- fonds voor Chili. Uit het fonds wor den de kosten bestreden van Juridi sche. humanitaire en financiële hulp aan slachtoffers van schending van de mensenrechten in Chili. Het fonds is in 1978 opgericht en wordt beheerd door VN-secretarls-ge- neraal Waldheim. Naast Nederland heeft ook Zweden honderdduizend gulden toegezegd. Beide landen ver vullen bij het op gang brengen van het fonds een 'voortrekkersrol'. Ne- derland en Zweden zullen proberen andere VN-lidstaten te bewegen ook aan het fonds bij te dragen. Herman Amelink izen van weekbladen is Wtpezigheid voor sukkels t aan een boek toeko- In plaats van degelijke, onden kost houden zij ezig met het doornemen oekbesprekingen en het iken van interviews met vers van wie ze de ko- e kerstvakantie nu toch twee of drie boeken wil- zen, terwijl ze weten dat .ar toch niet van komt. ie frustratie die aan dit ver- el ten grondslag ligt, wordt redacties van de weekbladen ystematisch uitgebuit. Ook eek gebeurt dat weer. Terwijl inbijlage van Vrij Nederland week nog vrijwel ongele de krantenbak ligt, storten de weekbladen opnieuw een hele ast leeg over hun gefrus- abonnees. En ook de inter- t schrijvers ontbreken niet. i» is er weer: van Cornells Ver- tot Jan Wolkers, van A. den I tot Norman Mailer. En die lews lijken dan toch eigenlijk per bedoeld om te laten zien dat rijvers ook gewone mensen dezelfde frustraties als de |En dat is dan weer een geruste pe gedachte. Bse Post ite leesvoer voor degenen die hebben om boeken te lezen, te week de Haagse Post. Het :ht is een interview met Mailer, eens ideoloog van de en de laatste tijd doelwit van 'enbeweging. wegens zijn machismo. Jan Brokken met toneelschrijver Ionesco. iwaar liever monnik was ge- maar toneelschrijver werd, 503jhij niet tot iets anders in staat gesprekken met AndreJ Sin- Milan Kundera en Patrizio Canaponi en recensies van de dit na- Jaar verschenen verhalenbundels van een aantal Nederlandse auteurs. Ria Kuip en Frank van Empel proberen tevergeefs ongenuanceerde uitspra ken te ontlokken aan wetenschaps minister Van Trier, die nauwelijks een politiek profiel blijkt te hebben. Wat verlaat komt de HP nog eens met een reportage over de moeilijkheden in de Belgische Voerstreek; de taal strijd als machtsstrijd. De Tijd Columnist Cornells Verhoeven van De Tijd prijkt deze week op het om slag van dit blad in verband met de aan deze schrijver toegekende P. C. Hooftprijs. Verhoeven gaf een uitge breid interview aan Ton van Oost veen hoewel hij zelf toegeeft dat in terviews met schrijvers overbodig zijn. 8chrijvers kunnen zelf wel op schrijven wat ze vinden en ze hebben daar ook de tijd voor in tegenstelling tot ministers, vakbondsleiders en an dere belangrijke mensen. De discussie over het al dan niet stationeren van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand wordt voortgezet door een gesprek met Lau rens Jan Brinkhorst, de buitenland specialist van de fractie van D'66 in de Tweede Kamer. Verder een evalu atie van het onderwijsbeleid van mi nister Pais dat uitloopt op de conclu sie dat het beleid van deze minister wel eens zou kunnen uitlopen op flin ke averij voor zowel het onderwijs als de politiek. Nieuwsnet Opmerkelijk is dat het enige nieuws- magaztne dat ons land rijk is met geen woord aandacht besteedt aan de ontwikkelingen in Iran. Van een blad dat het nieuws op de voet wil volgen, zou Je dat niet verwachten. Het inter view met Günter Wallraff heeft na de periodieken van vorige week iets van mosterd na de maaltijd. Een artikel over de door psychiater Jean Fou- draine gepushte goeroe Bhagwan Shree Rajneesh is na wat er al over deze man geschreven is nu ook al niet zo'n bijster initiatief. De literatuur is in Nieuwsnet verte genwoordigd in de vorm van een ge sprek met de schrijver A. den Dool aard. die schrijft van het reizen en waarschijnlijk reist van het schrij ven. Een nieuwtje dat dit weekblad wat terzijde weet te melden, is dat-de voorzitter van de Westdultse sociaal democraten, Willy Brandt, begin vol gend Jaar naar Oost-Berlijn gaat om te praten over de neutralisering van West- en Oost-Duitsland, een plan uit Russische koker waarover onlangs berichten in The Observer terecht kwamen. Hervormd Nederland De literatuur is in Hervormd Neder land beperkt tot een bespreking van het nieuwe boek van Jan Wolkers, de doodshoofdvlinder en een artikel over het Achterhuis van Anne Frank, waarin gepoogd wordt duidelijk te maken dat hetgeen dit meisje tijdens de tweede wereldoorlog schreef eerst in de jaren zeventig tot het collectief bewustzijn is doorgedrongen. „In het achterhuis zijn de mannen werkloze en voor een deel nutteloze wezens die niet kunnen beschikken over het pri vilege waaraan zij van oudsher hun waarde en gezag ontlenen, het recht om op te komen voor hun vrouw en kinderen". Dat negatieve beeld van toen is de realiteit van nu, aldus Ge rard de Haas. Met de regelmaat van de wapenwed loop besteedt HN week in week uit veel ruimte aan de bewapening. Dit maal een antwoord van het IKV op het rapport van de commissie-Neu- man en een samenvatting van het betoog dat de Leidse ethicus Wessel Verdonk hield over de plaats van de overheid die over kernwapens be schikt. Vermeldenswaard is het ge sprek met een echte vrijzinnige, prof. dr L. J. van Holk, oud-hoogleraar in Lelden naar aanleiding van zijn re cent verschenen boek „Vrijzinnige le vensontplooiing", dat hij schreef sa men met De Graaf en J. M. van Veen. Dick Houwaart ergert zich een halve pagina lang aan de christenen die Israël steunen, maar de Joden wen sen te kapittelen omdat zij de Messi as niet erkend hebben. Elsevier Een grote reportage vanuit Iran en een van de Sunday Times gekocht interview met de sjah vormen het omslagverhaal van Elseviers Magazi ne. Het blad besteedt op de geel ge kleurde velletjes in het midden aan dacht aan de reis die Jan Pronk begin dit jaar maakte naar Libanon, een reis die werd betaald door het Palesti na Comité. Met name Dick Houwaart blijkt nogal boos over de tegemoetko mende houding van de PvdA tegen over de Palestijnen. De literatuur, het thema van het overzicht van deze week, komt in het magazine aan de orde in de vorm van een reportage van de presentatie van het nieuwste boek van Jan Wolkers door de schrijver zelf. HIJ had er bij ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Verder: Wessel Verdonk: 'Kernwapens maken tijd rijp voor burgerlijke ongehoorzaamheid' Wolkers zonder zwartgallig heid; De doodshoofdvlinder, een hymne aan de vader Inter view met dr. L. J. van Holk: 'Alleen tolerantie kan de wereld redden' Vijfjaar na de dood van Karen Silkwood: De atoom lobby laat zich niet afremmen Beraad; Geweldloosheid enig mogelijke actievorm tegen kernenergie Anne Frank: Het Achterhuis liep vooruit op jaren zeventig Ikon-film over Israël: De arrogantie van de meerwaarde-theologie. En: Rituele dans van Scholten Aanslag op de zwaksten. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.per halfjaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 07Ó-5I2111 ■Overal in de losse verkoop, 1.75a voorbaat al behoefte aan om zijn cri tici de mantel uit te vegen. Alice Oppenhelm schrijft deze week een profiel van werkgeversvoorzitter Chris van Veen. die in Oude Tonge getogen is (dat overigens niet in Zee land ligt). Elseviers Weekblad publiceert een gesprek met Bart Wilton, een van de Rotterdamse havenbaronnen. HIJ be loofde een miljoen om een einde te maken aan de sleepbootstaking. De gemeente Rotterdam schoot het be drag voor. maar Wilton heeft nog geen cent bij elkaar om het bedrag de gemeente terug te betalen. Een on derwerp dat ook altijd lezers trekt is de kunstmatige Inseminatie. De do nors blijken zorgvuldig geselecteerd te worden. De EW-special gaat over computers. Nieuwe Linie De frustratie van de weekbladenlezer wordt door de redactie van de Nieuwe Linie gekoppeld aan het belang dat dit blad hecht aan het feminisme: vier pagina's over Virginia Woolf. Ui teraard aandacht voor het boek van Jan Wolkers. Ton van der 8tap schrijft over de biografie over Albert Camus en de poëzie van Judith Her- zberg. Abel Herzberg en Anton Con- standse laten de discussie over anti semitisme en de houding tegenover Israël nog eens dc revue passeren. Een artikel over de zaak Schille- beeckx wordt opgesierd met een te kening van Willem van Manen: 8chll- lebeeckx op de branstapel en Oljsen die de paus vraagt of hij hem mag aansteken. De Groene De Oostduitse auteur Stefan Heym. schrijver van de omstreden roman Collin, wordt geïnterviewd in De Groene. Het feit dat Heym dit boek in het Westen uitgaf, kwam hem op een zware boete te staan. Het feit dat negen collega's weigeren protest aan te tekenen tegen de houding van Heym. kwam hen op uitzetting uit de Oostduitse schrijversbond te staan. Het Amsterdamse politiekorps is het onderwerp van het omslagverhaal van de Groene: „Het overheldsappa- raat dat het meest verweven is met het leven op straat lijkt zich het slechtst te kunnen aanpassen aan de maatschappelijke veranderingen". Verder een voorpubükatie uit een binnenkort verschijnend boek van Siep Stuurman ever „het reëel be staande socialisme" in Oost-Europa. Vrij Nederland De bijlage van Vrij Nederland han delt vrijwel geheel over het thema Kernwapens in Nederland Voor uw bespreker was het alleen maar moge lijk vluchtig de fraaie foto's van Bert Nlenhuis in dit nummer te bezien alsmede het duidelijke overzicht van de verschillende wapensystemen, die in de diverse Europese landen, de Verenigde 8taten en Canada staan opgesteld. Onduidelijk is echter waarom 112 kruisraketten die in Ita lië waarschijnlijk zullen worden op gesteld niet in het overzicht voor komen. Hans Smits schrijft over de tien kriti sche christen-democraten die de pro gressieve partijen begin december wellicht aan een meerderheid kunnen helpen wanneer het gaat om de afwij zing van de stationering van de raket ten voor de middellange afstand. Ru- die van Meurs spit weer nieuwe de tails in de notarissenaffaire naar boven. Het boek van Jan Wolkers wordt in Vrij Nederland besproken door Maar ten 't Hart die al evenveel last heeft van zijn vadercomplex als de schrij ver uit Oegstgeest Dat 't Hart door Wolkers zou zijn geïnspireerd wordt door eerstgenoemde tegengesproken. Hij suggereert liever het omgekeerde, al moet hij toegeven dat schrijven over dit onderwerp geen nieuw thema in de literatuur is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9