Wet treft vooral 'illegalen' hoüandse garnalen Éening van een lezer Politiechef na oorlog gedegradeerd Commentaar Al honderden ontslagen een 'damesbeul' bestaat niet opmars van de apotheker Malafide werkgevers niet of nauwelijks gedupeerd voor heerlijke gerechten ^^en gezellige snacks. geen spijt in ere hersteld mannenkeuring BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1 apotheekhoudende huisart- j» het platteland van Friesland ■e opschudding ontstaan. De P (de organisatie van apothe- i Nederland) blijkt stappen Jdernemen op een weg die leidt, dat deze huisartsen hun Lmng tot het houden van een Jcek kwijtraken. De KNMP na een gerechtelijke uit- j hiertoe namelijk moge- Jjen via het vestigen van apo- i in gebieden waar deze tot t niet bestonden. |de huisartsen noch hun pa- fi zijn erg gelukkig met deze eling. De huisartsen niet, ze met het verdwijnen van otheek in sommige gevallen Jet onbelangrijk deel van hun ■en kwijt raken. Dat deel is kri jk omdat het op het platte liet steeds mogelijk is praktij- met veel patiënten op te iënten zijn evenmin geluk je v et het streven van de KNMP. staat immers de kans dat ze stiging van een centrale apo- dikwijls grotere afstanden n afleggen om hun genees- len te verkrijgen dan daar tp] ict geval was. ivrede van de huisartsen en ani iënten mag echter niet aflei- SP an de conclusie dat de apo- ioudende huisarts een in fric wonderlijke constructie t is een typisch Nederlands ijnsel, historisch verklaar- it een groot tekort aan apo- in het verleden. Maar het rlijke zit natuurlijk in het at diegene die geneesmidde- rschrijft dezelfde is als de- ie ze verkoopt. Een dergelij- istructie kan leiden tot een jemakkelijker voorschrijfge- uit het oogpunt van izondheid gewenst is. lien staat elke arts ten op- van de pharmaceutische in een kwetsbare positie, irdt overstelpt door reclame, fW dingen en nieuwe genees- 1 en en heeft tijd noch oplei- Q ch een juist oordeel te vor- Over de waarde van wat hem aangeboden. Waar dit ge- gaat met een tot in het 3 g c opgedreven stelsel van ca- Hen relatiegeschenken is dui- dat een apotheekhoudende (die niet alleen inkoopt maar ook voorschrijft) wel héél kwetsbaar is. Maar wie constateert dat de apo theekhoudende huisarts een in principe ongewenste constructie is, behoeft de activiteit van de KNMP nog niet hartelijk toe te juichen. Ten eerste niet omdat duidelijk is dat deze organisatie met weinig ideële motieven te werk gaat. Niet de volksgezondheid staat voorop, maar de werkgelegenheid van de vakbroeders. De KNMP heeft ont dekt dat bij voortzetting van het huidige vestigingsbeleid binnen korte tijd voor honderden afgestu deerden apothekers geen werk meer te vinden zal zijn en tracht deze ontwikkelingen te voor komen. Bovendien kan worden geconsta teerd dat de KNMP op een weinig elegante wijze te werk gaat. Of om het wat onvriendelijker te zeggen: bij het najagen van het belang van de beroepsgroep gedraagt de KNMP zich als een olifant in de porseleinkast die pnze gezond heidszorg nu eenmaal is. En dat de huisartsen en patiënten daar niet erg tevreden mee zijn, is volkomen terecht. Het apothekersvak bevindt zich in een crisis, te typeren met de zin: „de apotheker is van een bereider van geneesmiddelen geworden tot een academisch gevormde kruide nier". De KNMP lijkt zich in haar analyse van deze crisis geheel te concentreren op de werkgelegen heid. Dat is te betreuren, want het zou de apothekersorganisatie sie ren, wanneer ze zich meer van het groepsbelang wist los te maken. Dat zou tot meer fundamentele gedachten kunnen voeren: over verkleining van apotheekkrayons bijvoorbeeld, over patiëntenvoor lichting of over de consultatie van artsen. Wellicht zou de verwerkelijking van dergelijke gedachten gepaard gaan met vermindering van de vaak hoge inkomens waarmee de apothekers hun arbeidsinspanning mogen verzoeten. Dit verlies kan gelukkig ruimschoots goed ge maakt worden door de veel bevre digender taakvervulling die de apotheker op deze manier kan her winnen en door de gedachte dat de volksgezondheid er alleen maar baat bij heeft. door Barend Mensen DORDRECHT Malafide werkgevers met illegale buiten landse werknemers worden door de op 1 november in werking getreden wet „arbeid buitenlandse werknemers" niet of nau welijks getroffen. Vaak hebben ze jarenlang van deze mensen geprofiteerd maar nu zijn ze de eersten die hun rechteloze slachtoffers de laan uitsturen. Zij ontspringen de dans, terwijl werkgevers die dan wel buitenlandse arbeidskrachten zonder verblijfs- en werkver gunning laten werken maar hen normaal betalen en voor een correcte afdracht van belasting en sociale premies zorgen, met grote moeilijkheden te maken kunnen krijgen. De op naam van oud-minister Boers- ma staande wet stelt paal en perk aan de toevloed van vooral Turken en Marokkanen die zonder vergunning de grens over komen om in ons land van melk en honing te gaan werken. De filosofie achter de wet is dat alleen een eind kan worden gemaakt aan het euvel van een wassende stroom illegale buitenlanders als hun de kans wordt ontnomen hier een betrekking te vinden. Dit kan, aldus de redena tie, als werkgevers die zulke mensen in dienst nemen strafbaar worden gesteld. Welnu, de wet stelt voor het laten werken van een buitenlander zonder de vereiste papieren de werkgever persoonlijk schuldig aan het bedrij ven van een economisch delict. De wet noemt als maximale straffen daarvoor een half jaar gevangenis straf of 10.000 gulden boete per geval. Vreemdelingenpolitie en loontechni- sche dienst zullen een gecoördineerd opsporingsbeleid vberen. Justitieel ligt de coördinatie in handen van de advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr P. A. H. Bos, die onlangs verklaarde dat het de bedoe ling is per bedrijfstak te gaan contro leren. Onzekerheid Nu puntje bij paaltje is gekomen en de veelbesproken wet in werking is getreden zijn onzekerheid en verwar ring ontstaan. Op het maken van een paar processen-verbaal in het West- land na is weliswaar door de Justitie en de haar ter beschikking staande opsporingsorganen nog niet veel acti viteit ontplooid, duidelijk is wel dat er over niet al te lange tijd klappen gaan vallen. Niet bij de tuinders-, schoonmaak-, classificeer- en uitleenbedrijven die er uitsluitend vanwege zwart gewin op uit zijn geweest illegalen aan te trekken. De goede niet te na gespro ken zouden zij de eerste moeten zijn die op grond van de nieuwe wet wor den aangesproken. Er vallen op het ogenblik echter honderden ontsla gen, hetgeen betekent dat men druk bezit is zich te dekken. Heel anders ligt het met de te goeder trouw zijnde werkgevers. De welzijns- stichtingen die zich met het lot van de buitenlanders bezig houden en hun overkoepelend orgaan, het in Utrecht gevestigde Nederlands Cen trum Buitenlanders, worden de laat ste weken overstelpt met telefoontjes van werkgevers die hun illegale werk nemers dringend nodig hebben, hen dan ook in dienst willen houden en vragen wat zij nu moeten doen. Oud-minister Boersma Arbeidsbureaus Ook de arbeidsbureaus worden op het ogenblik zwaar op de proef ge steld. Noch zij noch de stichtingen kunnen hen echter helpen. De wet is duidelijk en de wet is ook wel goed. alleen: zij houdt geen rekening met de werkelijkheid. Afgezien van de menselijke tragedies die aan de bin nenkort te verwachten acties tegen illegalen zijn verbonden komen be drijven erdoor in ernstige moeilijkhe den. Er zijn veel werkgevers die be slist geen Nederlands personeel kun nen krijgen. Bij het wegvallen van hun illegale werknemers zullen zij produktieafdelingen of zelfs hun hele bedrijf(je) moeten sluiten. Dat heeft uiteraard ook gevolgen voor de werk gelegenheid van hun Nederlandse employés. Of de wet goed is of niet de welzij nsstichtingen en de vakbe weging hebben er altijd voor gepleit, maar er tevens voor gewaarschuwd het paard niet achter de wagen te spannen er zal iets moeten gebeu ren om het maken van brokken te voorkomen. 25.000 Het Nederlands Centrum Buitenlan ders heeft er geruime tijd geleden bij het ministerie van sociale zaken op aangedrongen wederom een soort re- gularisatiemaatregel te treffen. Het ministerie heeft op dat verzoek tot dusver niet gereageerd. Wel is vanuit het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening de tegenzin tegen weer een ..algemeen pardon" geble ken Nu heeft de zogenaamde regula- risatie van 1975. een maatregel die het mogelijk maakte buitenlanders „legaal" te verklaren als ze konden aantonen hier een bepaalde tijd te hebben gewerkt, als onplezierig bij verschijnsel gehad dat er in een paar weken tijds enkele duizenden illega len de grens overkwamen om óók te proberen papieren te krijgen. Ze zijn blijven hangen en het aantal illegalen wordt nu al weer op 25.000 geschat De regularisatie is mislukt doordat niet tevens een op de werkgevers ge richte wet van kracht was of werd. Die wet toen nota bene al in voor bereiding is er nu. Dat het Jaren heeft geduurd voordat de werkgevers konden worden aangepakt maakt het volgens de welzijnsstichtingen nu juist noodzakelijk een tweede regula risatie toe te passen wil er geen spra ke zijn van onbehoorlijk bestuur Werkgevers die al drie, vier jaar de zelfde illegale werknemers in dienst hebben, aan hun verplichtingen je gens hen en de gemeenschap hebben voldaan en bovendien kunnen aanto nen dat bedrijfs- en sociale belangen in het geding zijn. moet gelegenheid worden geboden alsnog verblijfs- en werkvergunningen voor deze mensen aan te vragen. Alleen dan kan de redelijkheid van de wet „arbeid bui tenlandse werknemers" worden er kend en geaccepteerd. Gemakkelijker Er zijn in de kring van hen, die zich met de buitenlandse werknemers be zig houden, mensen die zich niet kun nen onttrekken aan het idee dat de wet zo lang is uitgebleven om de werkgevers in zekere zin nog te be schermen Per slot van rekening is het nogal wat werkgevers strafbaar te stellen. Daar moet lang op gestu- ADVERTENTIE Tomaten gevuld met garnalen en mayonaise Garnalencroquetten Garnalencocktail Gamalensla Garnalensaus bij visgerechten Broodjes gevuld met garnalen Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage deerd worden! Met vreemdelingen is het. aldus een bittere opmerking, veel gemakkelijker Voor hen is door gaans een algemene maatregel van bestuur al voldoende. Er is begrip voor dat er iets moet gebeuren. Een andere vraag is hoe het gebeurt We kunnen het ons op het ogenblik nog moeilijk voorstel len. maar in principe is het mogelijk dat er een genadeloze jacht op illega le buitenlanders zal worden geopend. Worden ze in de kraag gepakt dan gaan ze linea recta het land uit. Wie niet terstond gepakt wordt loopt alle kans een paria te worden. Hij heeft misschien nog wat geld om het hier nog even uit te houden, maar de volgende fase is dat hij een tijdje door medelijdende landgenoten in le ven wordt gehouden en tenslotte maar moet zien te verdwijnen naar zijn eigen vaderland en komt hij te rug in zijn dorp, dan wordt hij met scheve ogen aangekeken In de ogen van zijn eigen mensen is er iets met hem aan de hand. want hij heeft met de politie te maken gehad. Op zijn minst is hij de mislukkeling die. in tegenstelling tot de dorpsgenoten die regelmatig geld naar huis sturen en elk jaar met een koffer vol cadeautjes met verlof komen, berooid is terugge komen. Zoiets weegt bijzonder zwaar, maar aan dergelijke gevoeligheden heeft men hier geen boodschap Daar komt dan bij dat illegalen, die bij goede werkgevers in dienst geweest zijn. kunnen fluiten naar wat voor hen betaald is en wat zij zelf hebben bijgedragen aan sociale premies. Het leed van de zielige figuur die hoe je hem ook bekijkt de illegale buiten lander Is heel wat erger dan de pijn van de werkgever die misschien dui zend gulden boete krijgt. De pap zal voor hem zo heet niet worden opge diend Het Nederlands Centrum Buitenlan ders. de stichtingen en de vele andere organisaties voor buitenlanders wil len met het oog op dit alles een twee de, zo nodig beperkte regularisatie Maar dan wel uit te voeren binnen een zeer kort tijdsbestek, bijvoor beeld in 48 uur. Er wordt mee voorko men dat aan twee kanten, die van het bonafide bedrijfsleven en die van de illegalen, scherven vallen. Daarna staat ieder voor zijn eigen verant woordelijkheid en kan de nieuwe wet ook moreel „met recht" worden ge hanteerd. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon SINT AGT Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Utrechtse hoofdcommissaris Van Doesburg, die naar thans blijkt tijdens de oorlog de onder SS-toezicht staande politie-officiersopleiding in Apeldoorn heeft gevolgd, is direct na de bevrijding gedegradeerd tot agent. In 1944 was hij bij het Utrechtse korps gekomen als vaandrig van de staatspolitie. kunnen behoeden en er zelfs van kun nen terugbrengen." Hij liet toen doorschemeren voor de illegaliteit papleren en stempels te hebben verschaft en vervalst. De reden, waarom hij in rang werd teruggezet, was dat hij ten opzichte van andere politiemannen geen voor deel mocht hebben van zijn opleiding gedurende de bezetting. Een maand na zijn degradatie op 13 juni 1945 moest hij voor een zuiveringscom missie verschijnen, maar deze vond het niet nodig verder maatregelen te Tegenover de buitenwereld heeft Van Doesburg, die naast hoofdcommissa ris ook voorzitter is van de centrale- poli tie-verkeers-commissie, steeds zorgvuldig gezwegen over zijn scho ling in Apeldoorn. Wel heeft hij meer dere malen toegegeven zijn basis-op leiding in Schalkhaar te hebben ge had. zoals blijkt uit een interview met het Utrechts Nieuwsblad op 15 no vember vorig jaar. Hij zei toen zich te hebben gemeld bij het opleidingsbataljon politie in Schalkhaar „omdat ik werd bedreigd door de Arbeitseinsatz en voor het politievak voelde". Hij sprak toen echter met geen woord over de offi- ciersschool in Apeldoorn en zei slechts na Schalkhaar stage te heb ben gelopen bij de Haagse gemeente politie en toen deze was opgegaan in de staatspolitie naar het Utrechtse korps te zijn gegaan. Daartussen, blijkt nu, heeft hij zijn opleiding in Apeldoorn genoten. Geen keus Volgens prof. dr. Lou de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, hebben in de oor log zeer vele Nederlandse politiemen sen hun basisopleiding gehad in Schalkhaar, een school die was opge richt op initiatief van SS-generaal Rauter. „Wie voor het politievak koos. had geen keus. Als je weigerde moest je vertrekken. Het was maar een heel gering percentage, dat die conse quentie heeft getrokken", aldus De Jong. „Overigens kunnen zeker niet alle politiemensen, die wel naar Schalkhaar gingen, in discredlet wor den gebracht. Er zijn er velen, die daarna in de oorlog zeer nuttig werk Onjllist hebben gedaan, ook voor het verzet." Of hetzelfde gezegd kan worden van degenen, die de officiersopleiding volgden, kon De Jong gisteravond niet zeggen. „Ik weet op het ogenblik niet of je tot die opleiding gedwongen kon worden zonder uit de dienst te worden ontslagen." Van Doesburg zelf zegt geen enkele reden te zien voor de publikatie over zijn oorlogsverleden. Volgens hem is er geen enkel maatschappelijk be lang mee gediend. „Ik denk, dat men het nodig vindt mij in mijn ambtelijk en sociaal belang te treffen." Eerder liet hij in het Utrechts Nieuws blad weten: „Ik kan naar eer en gewe ten zeggen, dat ik geen handeling heb verricht, waarvoor ik me nu nog en op welk tijdstip dan ook in mijn leven zou behoren te schamen. Ik heb nooit mensen opgebracht voor de Arbeits einsatz. Integendeel. Ik heb in mijn Utrechtse periode in een vrij groot aantal gevallen mensen daarvoor Burgemeester H. J. L Vonhoff van Utrecht heeft de publikatie onjuist genoemd „vooral gezien het feit, dat de hoofdcommissaris sinds zijn be noeming een zeer positieve bijdrage heeft geleverd aan het functioneren van het Utrechtse politiekorps" Volgens Vonhoff is gebleken, dat al deze zaken „te bevoegder plaatse be kend waren of konden zijn". „Men moet bijzonder zwaarwegende motie ven hebben om. als een zuiveringsin stantie op basis van bekende feiten heeft geoordeeld, daarop na 35 Jaar terug te komen." Hij vindt het onwaarschijnlijk, dat bij de benoemingen van Van Does burg in Inspecteursrangen door de beoordelende instanties geen kennis is genomen van zijn personeelsdos sier. waarvan het rapport van de zui veringscommissie, volgens Vonhoff. deel uitmaakt. In politiekringen te kent men daarbij wél aan, dat het opvallend lang heeft geduurd voor dat hij in 1973 werd benoemd tot hoofdcommissaris. Al eens naar een vrouwenkapper geweest? Vast niet. Vrouwenkap pers bestaan niet. Die noemen zich nog altijd dameskappers. Komen er dan geen vrouwen bij de kapper, alleen een bepaald soort dat met dames aangeduid dient te worden? We zouden het verschil niet weten, dus die vlie ger gaat niet op. We komen daar op door het eer ste van drie verhalen die Carly Broekhuis en Fred Feddes, stu denten aan de School voor de Journalistiek, over „huid. haar en lichaamsvorm" voor hun school krant Zipitaja schrijven. Dat eer ste gaat over kappers en hun klanten. De directeur van een kappersvakschool heeft het over „zeker tweeëneenhalf miljoen da mes" die geregeld naar de kapper gaan Naar de dameskapper dus Hetzelfde doet zich trouwens bij de mannenafdeling voor: een mannenkapper heet nog altijd herenkapper. Een wonderlijk verschijnsel in onze toch al wonderlijke taal. die stug verschil blijft maken tussen dames en vrouwen in een tijd, waarin steeds meer dames zich gewoon vrouwen noemen en steeds meer damesclubs in vrou wenverenigingen of wat dan ook veranderen. Voor heren gaat dat in veel mindere mate op. Sla je de dikke Van Dale open op dames- en vrouwen-, dan zie je dat de rij samengestelde woorden met „vrouwen" er voor wel vier keer zo lang (geworden) is als die met „dames", terwijl de mannen- en heren-rijtjes allebei even lang zijn. dat wil zeggen: allebei even kort. want beide nemen ze niet meer ruimte in beslag dan die dames. De rij die voor vrouwen- vooraf gegaan wordt, is bij voorbeeld aangevuld met samenstellingen als vrouwenemancipatie, vrou wenbeweging, vrouwenkiesrecht, vrouwengeschiedenis, vrouwen beroep. vrouwehoverschot en vrouwenarbeid. Er zitten ook woorden tussen die blijkbaar nooit op dames van toepassing geweest zijn: vrouwengek, vrou wenjager. vrouwenhater, vrou wenlogica. vrouwenvlees en zelfs vrouwenbeen. Mannen jagen niet op dames, haten ze evenmin, en dames hebben geen been en be zitten geen logica volgens Van Dale althans Een damesbeul schijnt nooit bestaan te hebben en een handelaar in blanke sla vinnen houdt zich verre van da mes, moeten we aannemen. Ook een vrouwengevangenis schijnt niet voor dames bestemd en vol gens Van Dale komen grillen slechts voor bij vrouwen. Tot troost van al die vrouwen die denigrerende woorden als grillen, liglca en vrouwmens ook wel eens op de blijkbaar nog bestaande dames toegepast zouden willen zien: dames hebben we halen het nog steeds uit Van Dale geen aard, geen hart en geen ge stalte. Aan de andere kant lijken de dameshoed, de dameskapel, het damesverband. het damestoilet en het dameskransje zelfs door de tand des tijds niet weg te branden. De Nederlandse Spoor wegen vonden onlangs nog iets nieuws uit: de dameskaart, de kortingkaart voor vrouwen van zestig jaar en ouder. Dat waren natuurlijk nog maar een paar voorbeelden want. zoals we al zeiden, de lijst is erg lang. De gekste zijn trouwens nog niet eens aan bod gekomen: vrouwen kapsel en vrouwenhaar. Vrouwen met zulk haar voor dames be staat dat niet moeten er mee naar de dameskapper. Als dat niet gek is! Tweemaal Liesbeth List en Ramses Shaffy hand in hand, vaak samen (zingend) en dus vaak geportretteerd. Behalve op foto's zijn ze nu ook in het wassenbeelden-museum van Madame Tussaud in Amsterdam te zien. En wie zijn de echte? Juist, die twee zonder microfoon. Hoe moet je dat zeggen: de Vlaamse zanger Louis Neefs is in zijn vrije tijd gemeenteraadslid, of: het gemeenteraadslid van Me- chelen L M. J Neefs (milieube scherming. betaalbare woningen, leefbaarheid van de binnenstad) is in zijn vrije tijd zanger? Zelf zegt hij in Televizier: „Ik verdien mijn brood als zanger en ben dus artiest". Hij is al een jaar of tien lid van de gemeenteraad in zijn woonplaats en rijdt ondanks zijn inspanningen voor binnenstad en milieu in een grote, dure auto, maar die heeft hij nodig voor zijn zangactiviteiten, zegt hij. Neefs geldt ais enigszins conservatief, hoewel hij dat persoonlijk anders omschrijft: als iemand die het oude alleen verwerpt als het slecht is en niet omdat het oud is Hij is nu 42 Jaar, een leeftijd, vindt hij, waarop je de betrekke lijkheid van veel dingen gaat in zien: „Ik heb van mijn carrière geen spijt, maar als ik nu zou moeten beginnen zou ik een an der vak kiezen." Zo jong nog en dan al Je voortan den verliezen plus Je baan. dat is diep-tragisch. Het treurige voor val overkwam Thor, een politie hond van pas goed twee Jaar die tot volle tevredenheid van zijn geüniformeerde bazen in Davie (in de Amerikaanse staat Flori da) zijn politietaak verrichtte, totdat hij twee voortanden brak. Geen gezicht voor een politie hond natuurlijk, alle afschrik wekkends In één klap weg en bovendien geen lekker gevoel. Thor wilde zelfs niet meer eten, zodat zijn baas hem op aanraden van de vakbond meenam naar dierenarts dr J. Scott Owen die al een hoop ervaring met gebit ten van luchtmacht-honden had. Zes weken lang liep Thor de deur plat bij zijn tandarts, maar daar na beschikte hij dan ook over een paar schitterende, blinkend-me talen kunsttanden. Hond en baas blij naar huis. waar meteen een domper op hun vreugde gezet werd: zo kon Thor toch niet wer ken. vonden een paar collega's Als de hond deze tanden in het vlees van een verdachte zou zet ten. zou het resultaat wel eens erg bloederig kunnen zijn. Oeluk- kig kwam toen een hoog gemeen telijk persoon tussenbeiede. Thor lijkt nou wel een ijzervreter, zei die. maar denk maar niet dat zijn echte, originele tanden minder sterk, scherp en gevaarlijk wa ren. De nond is nu met ieders goedvinden in ere hersteld. De mlster-verkiezingen op het terrein van de universiteit van Cleveland (in de Amerikaanse staat Ohio) waren opgezet door Warren Farrell. schrijver van een boek over 'de bevrijde man. vrije mannen en hun relaties tot vrou wen'. De zes mannen die zich beschikbaar hadden gesteld om In badpak voor en tussen een stel kritische vrouwen te pa raderen. vonden het achteraf niet leuk: ..Nu begrijp ik pas een beet je wat vrouwen moeten doorma ken", zei een van hen na de 'keu ring' Kaaimannen Een Brazili aans natuurinstltuut heeft ont dekt. dat de laatste paar maan den in het gebied ten noorden van de Mato Groaso, in het wes ten van Brazilië wel 26.000 kaai mannen klandestlen afgeschoten moeten zijn. De Jagers krijgen er zelf niet veel voor (ƒ3.50 per slachtoffer), maar de handelaars die de huiden over de grens naar Bolivia. Paraguay en de VS smokkelen, verdienen zo'n 50 per vel, en de fabrikanten die de hulden verwerken, uiteraard nog veel meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5