Roman/thriller Rebecca tv-serie in vier delen Fantastische operazanger grotesk bezig in Mickery mikrogid VOORDAT JE DE MAAN DOOR DE BOMEN ZJETSCHUNEN bon DEKORENAER Poulenc gedateerd maar wel aannemelijk nu nog overzichtelijke en... veruit het goedkoops f g£50 tot 1 januari 198i Joanna David: verantwoordelijke rol vanwege de bekendheid Performance vol muziek van John Duykers Theaterprodukties voor het Noorden Nog geen uitspraak enkele technici. Edese kunsthandel Direkt-klaar van Kodak. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Riet Oiemer HILVERSUM - Vanavond om hall tien op het tweede net begint de TROS met uitzen den van de vierdelige serie Rebecca naar het bekendste boek van Daphne du Maurier De nu 72-jarige Engelse schrijfster van Franse af komst heeft in elk geval niet hoeven wachten tot de televi siemakers boekenplank na boekenplank met literatuur afstroopten om stof voor tele visiespelen op te doen. De film wist al in 1939 beslag te leggen om een van haar werken. Zo maakte Hitchcock Jamaica Inn met Charles Laughton en Maureen O'Hara in de hoofdrollen. En alweer een jaar later verscheen onder zijn regie Rebecca op het witte doek. met in de hoofdrollen Laurence Olivier en Joan Fontaine. Ook de film The Birds uit 1063, jaren later dus, over die afschuwelijke meeuwen die mensen aanvallen, maar waarvan velen het trucagewerk schijnen te doorzien, zijn van dezelfde schrijfster en regis seur In Daphne du Mauriers werk zijn dramas tof en verwikkelingen voor film. toneel en televisiedrama te over Behalve Hitchcock waagden meer filmregisseurs zich aan haar werk. Hoewel de schrijfster zich niet over wegend gelukkig heeft getoond met de resultaten, is er dan sinds ander half Jaar de BBC-televisiesene Re becca. waarvan in elk geval de Engel se. Westduitse en Belgische kijkers en niet te vergeten de Nederlandse televisiekijkers al kennis hebben kunnen nemen Roman Rebecca is de meest gelezen roman/ thriller van Daphne du Maurier. Het is een boek dat praktisch iedereen kent. maar met zo'n gecompliceerd gegeven, dat ook praktisch iedereen uit je omgeving vraagt: hoe zat het ook alweer? Om de spanning erin te houden verklappen we dat niet. maar het zal duidelijk worden in de tv- serie. want volgens hoofdrolspeelster Joanna David heeft bewerker Hudge Whitemore het boek zo veel mogelijk op de voet gevolgd. De gedachte dat het hier om een door miljoenen gelezen boek gaat en dat ook de grote Hitchcock zich eens aan deze materie heeft gewaagd, waar door er vergelijkingsmateriaal was. heeft Joanna David wel een gevoel voor verantwoordelijkheid gegeven, bekent ze. „Verantwoordelijkheid, omdat het een heel bekende rol is die ik moest spelen, maar aan de andere kant vind ik iedere rol die ik heb belangrijk". De zeer bescheiden, in nemende Joanna, voor wie alle actri ce-allures vreems blijken te zijn. is een paar dagen in Amsterdam, een stad waarvan de Fleemarket ofwel het Waterlooplein naast de Van Goghs haar het meest intrigeren. De vlooienmarkt, omdat een paar van haar vriendinnen zich hullen in twee dehandskleren uit Amsterdam, waar van ze zich toch wel afvraagt waar die eigenlijk vandaan komen. ..Gewoon bewaard bij de mensen thuis", stelt de TROS-voorlichtster haar gerust Joanna Davisds rol als mrs. De Win ter (even een geheugensteuntje: Re becca zelf is al vanaf de eerste blad zijde van het boek dood) naast de acteur Jeremy Brett als mr. De Win ter is er een uit een lange lijst van toneelstukken en baantjes. Ze was in The Duchess of Duke Street lady Hazlemere. met wie lord Hazlemere, de vriend van The Duchess, tenslotte trouwt. De regisseur was. net zoals van Rebecca. Simon Langton. In de nog niet in ons land vertoonde serie Oorlog en vrede is Joanna David Son- ja Rostoff en verder was ze de klein dochter van Lilly Langtrey in de ge lijknamige serie, en ze heeft die klein dochter ook echt ontmoet. Wie haar ooit heeft zien spelen vergeet haar waarschijnlijk niet door haar grote vragende ogen Westeind Eind vorige week sloot ze in het Lon- dense Westeind na negen maanden een reeks voorstellingen af van Fami ly Reunion, over een gecompliceerde familie. Daarin speelde ze samen met haar vriend Edward Fox, bekend van Edward and mrs. Simpson. Volgende maand volgt haar aandeel in het be kende kinderprogramma Jackanory waarin ze in een week een eigen ver haal voorleest. Toch behoort ook Joanna David tot de schare Britse acteurs en actrices, die weet wat het is om zonder werk te zijn. Op de lijst beroepen die ze heeft uitgeoefend staan serveerster, telefoniste, ver koopster en kerstkaarten, employee op een postkantoor enz. Daaraan voegt ze toe: moeder van een dochter tje van vijf jaar. Aanvankelijk leek de toekomst van Joanna David er heel anders uit te zien. omdat ze al vanaf haar derde jaar balletlessen volgde, daarna een school bezocht die zowel ballet als reken- en taallessen gaf en later een beurs kreeg voor een opleiding aan The Royal Academy of Dancing voor lerares klassieke ballet. Maar tijdens die laatste opleiding bleek dat haar benen te zwak waren voor klassiek ballet. Het is een heel teleurstellende ervaring geweest, maar om compen satie te vinden werd ze lid van een „chorus line", een balletgroep die voor publiek optreedt. De stap van het klassieke technische ballet naar het moderne dansen, als chorus-girl, noemt ze niet minder groot dan naar het theater. De „chorus line" gaf haar bedenktijd en dat resulteerde in een cursus op een niet zo bekende toneel school in* een kleine plaats. „Mijn eerste liefde was ballet, maar ik ben blij dat ik de kans heb gehad van Joanna David koers te veranderen toen dat moest." Dat dat is gelukt blijkt nu wel. Manderley house Ze moet eerlijk toegeven dat de opna men van Rebecca alweer anderhalf jaar achter de rug zijn en niet zo vers in het geheugen liggen. Over de loca tie vertelt ze dat het drama zich af speelt in en om Manderley House, een landgoed dat Daphne du Maurier si tueerde aan de rotsachtige en schil derachtige kust van Cornwall. Bij veel vakantiegangers naar Engeland geen onbekend gebied, al zullen ze niet allemaal het Victoriaanse kas teel met de moeilijke naam Caerhays, waar de opnamen zijn gemaakt, we ten te vinden omdat het slechts een maal per jaar zijn tuinen opent om de grootste magnoliaboom ter wereld te tonen evenals de rodondendrons en azalea's die genoemd worden in Re becca als de Happy Valley, de geluk kige vallei. Daphne du Maurier be woonde zelf na haar huwelijk met generaal Browning het landgoed Me- nalbilly in Cornwall dat model heeft gestaan voor Manderley. Speelt deel een van de tv-serie Rebec ca zich af in Monte Carlo, waar mr. De Winter na de dood van zijn echtgeno te Rebecca, zijn nieuwe vi s(j£ De Winter ontmoet, in deel we al bij hen thuis in Mf,', Joanna David vertelt met de stukjes lamsvlees die ze haar zak had om de spanifji zijn belangrijke rol in het meespelen. Hondekenners verbazen hoe je een van naï hoorzame spaniel kunt afrii een toneelstuk, zoals in beurt. Joanna verklapt baas hem altijd vanaf een plaats riep. it10U ic >e i Re t is t dat. i)ns ADVERTENTIE rlij door Jac. Kort John Duykers ..the First" in Mickery (foto Bob von Dantlift AMSTERDAM Francis Poulenc was nog slechts vierentwintig jaar toen hij in 1923 van de beroemde Serge Diaghilev de opdracht kreeg om een ballet te componeren. Het werd „Les Biches", waaruit hij in 1940 de suite samengesteld heeft, die Ro berto Benzi dinsdagavond (herhaling vrijdag) met' het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest in de Grote Zaal van het Concertgebouw ten gehore bracht. Een vijfdelig werkje, dat zo wel van een verbluffend vakman schap van de componist doet blijken als van het feit. dat de jazz, destijds in Parijs een rage, ook op hem, zoals op zoveel andere Franse componis ten, een diepe indruk heeft gemaakt. Van onze kunstredactie DEN HAAG De Werkgroep Noor delijke Toneelvoorziening door CRM ingesteld toen de Noorder Com pagnie werd opgeheven stelt dat ministerie nu vier theaterproducties voor het Noorden voor. te organiseren door>de Theater Unie in Amsterdam, met een filiaal in Drachten, en te spelen in 120 voorstellingen. Bij deze produkties kunnen verschei dene ex-medewerkers van de Noorder Compagnie worden ingeschakeld. Niettegenstaande het feit, dat deze muziek duidelijk is gedateerd, klonk ze toch nog wel aannemelijk. Niet gedateerd, maar onvergankelijk is de schoonheid van het concert in G groot voor fluit en orkest, dat Mozart twee eeuwen geleden heeft gecompo neerd. Een verrukkelijk stuk muziek, waarin de toenmaals 22-jarige mees ter de ene vondst na de andere ten beste heeft gegeven. Jean Pierre Ram pal. de Franse meester-fluitist was de solist in dit prachtige werk. Hij gaf er, het behoeft nauwelijks gezegd, een vertolking van die uitzon derlijk virtuoos, maar daarenboven rijk van schakering was. Het orkest in kamerorkestbezetting zorgde voor een zowel pittige als delicate begelei ding. Schumann componeerde in 1841 zijn Eerste Symfonie, die hij zelf lente symfonie noemde. De componist, die kort tevoren in het huwelijk was ge treden, beleefde een aantal van zijn gelukkigste, maar ook vruchtbaarste jaren, waarvan deze symfonie onom wonden getuigenis aflegt. Het werk is in één ^uk geschreven, romantisch en melodieus van het begin tot het eind. Roberto Benzi gaf van dit werk een aanstekelijk bruisende vertolking, die grote indruk maakte. Dat niet alles even fijn afgewerkt klonk, zal verband houden met de omstandig heid, dat orkest en dirigent in zo korte tijd niet voldbende met elkan der vertrouwd konden raken. irdt h Ik geef mij op als abonnee van mikro g e 0 voor f32,50 tot 1 januari 1981 s straat postcode en plaats Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Antwoordnr. 70 1000 RA Amsterdam. Of bel 035 284 333 Van de aanvankelijk 34 personeelsle- den zijn er naar schatting nog iets ZOnOBOSOPGninQ meer dan tien zonder werk, onder wie De vier voorgestelde produkties zijn: opnieuw „Stee" voor kleine zaken, want handelend over de problemen voor kleine dorpen. door Andr. Rutten AMSTERDAM Eindelijk een performance met muziek, kondigt Mickery „Duykers the First" aan. Dinsdagavond kon je er voor het eerst naar toe zaterdag 1 december voor het laatste en het is ongelofelijk wat Je dan mee maakt. Ja krijgt maar een man te tien en vooral ook te horen John Duykers. gen Internationaal betaamd opera Sanger, een tenor met een stem als Speciaal vandaag Het Quiller Doesier. Ameri kaanse spionage-film uit 1966. Regie: Michael Anderson, hoofdrollen: George Segal, Alec Quinness, Max van Sy- dow en Senta Berger. Het ver haal gaat over het ontmaske ren van een nati-leider in het na-oorlogse Duitsland. Ned 19.50 uur Het programma met de map Onderwerp van vanavond: ge zond en ongezond gegeten. Er wordt ingegaan op de vraag welke eetgewoonten welke ziekte veroorzaakt. Ned. I 22.20 uur Literama-donderdag. Kro niek over boeken, schrijvers en toneel. Vanavond een im- provisatiespel naar ontwerp van Hen Barnard. Hilversum I 21.40 uur een klok. en met een postuur dat je van een groot heldentenor verwacht. Hij heeft met orkesten (ook in Neder land i gezongen en bij de Opera's van Frankfurt, Genève. Santa Fé. de Me tropolitan Opera Studio van New York, het laatst in San Francisco. Daar heeft hij deze performance ge maakt. samen met George Coates. een man die uit het traditionele thea ter komt. maar uit de mensen, me wie hij performances maakt, veel meei weet te halen dan zij in normale voor stellingen kwijt kunnen. Aan „Duykers the First" hebben hij en John Duykers vier maanden inten sief gewerkt Samen laten zij zien en horen, hoe een operazanger voortdu rend aan zichzelf „werkt Maar dat wordt heel iets anders dan een regu lier werkverslag. Het wordt een fan tastische vertoning, waarin dat wer ken aan een rol tot groteske hoogten stijgt, zonder het contact met de werkelijkheid kwijt te raken Alle hulpmiddelen, die John Duykers ge bruikt. gaan er telkens bijna een ei gen leven in leiden, helpen hem ver der. stimuleren hem. maar zitten hem soms ook dwars, zonder dat ze hem echt de baas worden. Hulpmiddelen als een plano, die hij fantastisch be speelt. een fluit, een piccolo, een ac cordeon. band- en casetterecorders. en zelfs een pianokrukje, waarvan het piepen hem tot vocale associaties brengt. En ook kostuums, waar hij nonchalant mee omspringt en waar hij groteske effecten mee bereikt Het is dus inderdaad een performan ce. die vol muziek zit. die uit muziek bestaat. Want hij zingt niet alleen fantastisch goed fragmenten uit gro te operaroilen in kostuum, al zal het maar een sprei zijn waarbij hij via een bandje blikkerig klinkend ap plaus laat horen hij bespeelt al die instrumenten gewoon goed. maar trekt dat ook tot in het absurde door En al die bandrecorders maken het ook nog mogelijk, dat hij duetten. terzetten en zelfs kwintetten met zichzelf zingt en op instrumenten speelt. Hij maakt een enkele keer ook een opname van de reacties van het publiek na zijn commando „lach", laat dat dan terug horen en geeft er commentaar op: dat was goed. in verschillende toonaarden herhaald. De eerste avond was er nog niet zo veel publiek, maar dat was wel heel enthousiast. Iets ongehoords en on geziens. ADVERTENTIE jctcfc-r is fijn, znprijs verrassencfklein. „Een hondenleven" voor het voortge zet onderwijs opnieuw in te studeren. Als derde een nieuw stuk van Rob Bogner. Als vierde een theatercollage. „Knollen en citroenen" van Anne- Marie Prins en Veronica Nowag. Pro memorie worden nog vier andere ideeën genoemd, die nog nader uitge werkt moeten worden: „Veen" van Felix Troch en Ad Noyons, „De drem pel" van theaterwerkgroep Noord-Ne derland. „De moord in Wildervank" van Gert Fokkens. en „Camelia" van Bert 8chierbeek en Anthony Akerman. Ook voor het volgend seizoen wordt aan incidentele projecten gedacht. Inmiddels moet er wel een inspraak procedure op gang gebracht worden om te horen wat het Noorden zelf aan toneel wil, stelt de werkgroep. Van onze kunstredactie DEN HAAG Galerie Simonis uit Ede hoeft voorlopig nog niet haar deuren op zondag dicht te houden. Weliswaar luidt de conclusie anders van de procureur-generaal bij de Hoge Raad waar de zaak in cassatie dient, maar de Hoge Raad zal pas op 8 januari van het volgend jaar uit spraak doen. De procureur-generaal concludeerde dinsdag tot verwerping van het be roep dat de kunsthandel bij de Hoge Raad had aangetekend om op zondag geopend te zijn. In afwachting van de uitspraak van de Hoge Raad mag Simonis op zondag open blijven. Simonis heeft intussen van een aan tal kunsthandelaren in den lande bij val gekregen in zijn streven om op zondag open te blijven. Deze kunst handelaren, die gespecialiseerd zijn in 19e en 20e eeuwse kunst noemen het „een gewoonte" dat in hun bran che tijdens de normale sluitingstijd particulieren hun collecties kunnen bezichtigen en dat zij daarbij geen „hinder" van elkaar ondervinden. Pierre-Auguste Renoir, Marc Cha gall, Pablo Picasso, door Ernst Ra- boff. Drie delen in de serie „kunst voor jou", royaal geïllustreerde jeugdboeken met toelichting op het werk van de betrokken schilder. Uitg. Gottmer, Haarlem. Geen prijsopgave Louise: eerste reageerbuisbaby ter wereld door Lesley John Browen met Sue Freeman. Uitg. Rostrum, Haarlem. 144 pag. plus 32 fotopag.. prijs 19,75. „Het hartverwarmende verhaal van vader, moeder en kind" (Louise Brown werd 25 juli 1978 ge boren). Recht voor militairen door (onze ju ridische medewerker) mr. N. Jörg Uitg. Samsom. Alphen a.d. Rijn. 305 pag., prijs 42,50. Handelseditie van de dissertatie van dr. Jörg, die een onderzoek instelde „naar organisato rische speelruimte voor verdere ont wikkeling van het legaliteitsbeginsel („geen straf zonder voorafgaande wet") in het militaire straf- en tucht recht. Marx en het democratisch socialis me door dr. W. Drees. Bundeling van politiek-historische beschouwingen van (de oude) dr. Drees, ingeleid door Bart Tromp. Deel 2 in de reeks Links klassiek. Uitg. De Arbeiderspers. Am sterdam, 189 pag.. geen prijsopgave. EUROcommunisme en WESTERS marxisme bundel opstellen onder re dactie van B. J de Clercq. Uitg. Boom, Meppel, 307 pag., prijs ƒ34,50. Teksten uit communistische en marxistische kring én van critici. De grote Knal Gommaar Timmer mans. Voor de jeugd (op)ge „geschiedenis van de mens en vol dramatiek en eksplosies." Ef, Thorn, groot formal prijsopgave. Het slot Loevestein door J. mans, 398 pag., prijs 16.50 back-herdruk van bekende lf se historische roman. De i kent geen genade door Nik< Michalewsky, 224 pag., prijs Roman gebaseerd op gijzel Frangoise Claustre in Tsjaa< uitg. van L. J. Veen, Ede. Haken voor iedereen door E! en S. E. Dammann, met tekj en kleurenfoto's. Uitg. ZomerJ ning. Ede, 144 pag., prijs lij De Tilsit-erfenis door Cathei kin, 287 pag., prijs 24,50. tisch verhaal voor breed 1( bliek. Het Smaragd-syndic: Gerald Browne, paperback, prijs 24,90. In Noord- en Zi rika spelende thriller. Beide Veen Ede. Religie en de opkomst van h talisme door R. H. Tawne) Sun. Nijmegen, 262 pag., prijs Herdruk van de klassieke stu n de Engelse historicus Tawnej De alternatieve dokter (on< genezen met kruiden en etl oliën) door Jean-Claude Boui pag. (met register), prijs 24 nieten op reis in Normandië, tagne, door Elisabeth de Stri 196, met registers en foto' 24,50. Fotograferen met 400 ASi Hans Göze. Over dia-serii Hans Götze. 200 macrotips 0 crofotografie) door Günter Uitg. Elsevier. Amsterdam deze pockets per stuk 10,1 ADVERTENTIE zijn de kleuren van Kodak al klaar. Met direkt-klaar kleurenfoto's van Kodak krijgt u de kleurrijkste sinterklaas surprises. De vrouwelijke compon zakstan, Gaziza Zhubanova li oratorium geschreven op eej biografisch verslag van pl Brezjnev over zijn werk als nistisch partijleider in Kazali jaar geleden. Het is de eerste een tekst van een opperste leider voor een oratorium is g Het werk werd zondagavond eerst uitgevoerd door het Sta fonie-orkest uit Moskou en 1 van de Staatstelevisie o.l.v. Dudarova. In Parijs is op de leeftijd jaar de tekenaar Eric Losfeldj den. Losfeld is de schepper va] se erotische strips, waar ondel rella en Emmanuelle. Hij verleden diverse keren met recht in aanraking gekomen V 'de prikkelende inhoud van J halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4