i Duitse rechters horen getuigen in Groningen De nieuwste Renault 4 is meteen de zuinigste. Hoe komt dat? Renault 4 GTL 1100. tere behandeling dplassers mogelijk Daarom: Meer motor. Minder benzine. Meer interieur: sie woningen Zaak Siert B. even achter gesloten deuren Tuijnman: verdrag Baalhoekkanaal toch uitgevoerd Dat komt door de motor. De Renault 4 GTL heeft de grootste motor van alle Vieren: 1108 cc. Die levert dus meer kracht, meer pit en een hogere top. Maar verbruikt Zo'n auto mag niet te kaal zijn. DeRenault4 GTL heeft'n komfortabel en stiller interieur, dat even praktisch is gebleven. Er zitten nu behaaglijke slaapstoelen in,'n modem dashboard, automatische oprol-gordels, de deuren zijn bekleed en er is een wat kleiner, dus handzamer veiligheidstuur ingebouwd. Nog meer extra's.Tel daarbij het grote mistachterlicht, robuuste wielen, de bumperbeugels en de schildbumpers opzij tegen parkeerschade, en u weet waarom de belangstelling voor de Renault 4 GTL niet te stuiten is. Maak dus vlug een gratis proefrit bij uw Renault- dealer. toch minder benzine door z'n relatief lage toerental: zelfs 1 op 18 bij 90 km konstant! Renault 4 al v a. f 10 250.- inkl. B.T.W. Renault 4 GTL f 11 850.- inkl B.T.W Atleveringskosten 1247.- inkl. B.T.W. Prijswijzigingen voorbehouden. Renault adviseert Elf oliën. IDAG 22 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 17/RS 19/H 21 rpsycholoog in proefschrift: li onzer verslaggevers [G via een intensieve aanpak kunnen de problemen n deren hebben bij het eten en bij het in bed plassen in hjke mate verholpen worden. ADVERTENTIE _Jde kinderpsycholoog A. P. tutrecht in zijn proefschrift riüjk eten en moeilijk beïn- bedplassen waarop hij "tan d universiteit van Lei- Kjveert. ovendus deed hiervoor on- ij groepen kinderen die met afzonderlijke problemen n in het Utrechtse Wilhel- I1 ieiziekenhuis, waaraan hij is. op het op latere leeftijd in en, waaronder zeker een end kinderen in de leeftijd 17 jaar gebukt gaan. rust rreselijk taboe, dat gepaard gevoelens van belasting en ardlgheid. Het zijn klnde- p oudere leeftijd niet spon- zijn geworden en bij wie nde behandelingsmetho- lorbeeld een kuur met pillen jwekker, ook na verscheide- gen niet hebben geholpen, ycholoog Messer noemt hen lij wie vooral gezien hun het bedplassen een steeds H ron van sociale belemme- I itmoediging wordt. I n groep van zestig kinderen "^categorie gedurende onge- n dagen opnemen in het om hen een zogeheten trainingsmethode te laten Jl Die methode bestaat uit elletjes en oefeningen gedu- lacht, die er op zijn gericht wheid bij het kind te verbe- e( enals de concentratie van e »p de signalen van de blaas slaap. Uit het onderzoek van Messer komt namelijk naar vo ren dat het kenmerk van kinderen die in bed plassen is, dat zij moeilijk te wekken zijn. Bij de behandelde groep blijkt op korte termijn het bedplassen zeer sterk verminderd te zijn terwijl ook verandering is opgetreden in de wek- baarheid. Op langere termijn zijn er bij ongeveer een derde van deze groep toch weer regelmatig natte nachten. Messer beveelt in zijn proef schrift een vroegtijdige onderken ning van bedplassen en systemati sche herhalingsbehandelingen aan. Bij het bedplassen speelt de erfelijk heid een zekere rol. Er zijn ook be paalde gezinsomstandigheden, zoals echtscheiding of opvoedkundige on macht van invloed. Moeilijk eten '/joORT (ANP)— Minister van Blokland heeft 8,8 mil- uitgetrokken voor de zevenhonderd woningen in 53|rt, waarvan er 420 zijn be- alleenstaanden en twee- luishoudens. Ze komen op n van de Juliana van Stol- De drie hoofdgebouwen nog staan moeten voor de van het plan worden ge- Een andere groep waarin in de disser tatie wordt ingegaan, is die van moei lijk etende kinderen. Het is een vrij algemeen voorkomend probleem dat in de meeste gevallen betrekkelijk eenvoudig kan worden verholpen. Er blijft echter een groep over waar dit niet opgaat en waarvoor een gedrags therapie moet worden opgesteld. Deze kinderen zijn door een bepaalde stress-situatie of schokervaring opeens vrij plotseling zeer moeilijk gaan eten. Waardoor er op den duur ook ernstige medische problemen door ondervoeding kunnen ontstaan. Messer ontwierp voor een groep van twaalf kinderen in de leeftijd van ruim twee tot tien jaar een oefeneet- programma waarbij ook de moeders werden betrokkenen die vaak zeer gespannen reageren op het eetgedrag van hun kind. Resultaat hiervan was dat het kind niet alleen beter ging eten, maar dat daarnaast ook de rela tie tussen moeder en kind duidelijk werd beïnvloed. Opvallend verschil was nog dat de jongens in gewicht toenamen zonder in de lengte te groeien, terwijl de meisjes de lengte inhaalden en er geen sprake was was van toeneming in gewicht. Kinderpsycholoog Messer: „Het lijkt er op, dat het zeer moeilijk eten bij jongens een matige ondervoeding veroorzaakt, maar bij meisjes waar schijnlijk een regulatiestoornis van de groei teweegbrengt." JCien politieman weet in elke situatie besluitvaardig op te treden. En legt daarbij als vanzelfsprekend menselijkheid en hulpvaardigheid aan de dag. Klinkt nogal logisch, is 't niet Doe jij 't even? Vergeet 't maar. Niemand doet dat zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen heeft dat meteen. GRONINGEN (ANP) Het proces dat in het westduitse Hagen wordt gevoerd tegen van oorlogsmisdaden ver dachte Siert B. (58) en August N. (67) is gisteren in Gronin gen voortgezet. Buiten aan wezigheid van de twee ver dachten werden in het paleis van justitie vier getuigen ge hoord over de moord in april 1945 op de joodse broers Meij er en Lazarus Sleutelberg. B. en N. worden ervan verdacht de twee op het joodse kerkhof in Delfzijl te hebben doodge schoten. Zij ontkennen dat of beschuldigen elkaar ervan. Bij het verhoren van de getuigen wa ren de drie beroepsrechters uit Hagen aanwezig, evenals de openbare aan klager en de drie verdedigers. De on dervraging van de vier getuigen twee ex-SD'ers uit de provincie Gro ningen en twee oud-politiemannen gebeurde door de Groningse rechter commissaris mr. J. R. Meijeringh. Deze fase van het langdurige proces tegen B en N. was niet openbaar. Maandag worden de gisteren afgeleg de getuigenverklaringen in Hagen voorgelezen, zodat ook de twee ver dachten en twee lekenrechters van het „Schwurgericht" uit Hagen daar van kennis kunnen nemen Vandaag gaan de rechters, de advo caten en de officier van justitie nog naar Delfzijl om de omgeving te be kijken waar B. en N. bijna 35 jaar geleden de broers Sleutelberg zouden hebben doodgeschoten. Het is nog niet te zeggen wanneer het proces zal Zijn afgerond. Volgens het oorspronkelijke schema zou de be handeling morgen afgesloten moeten worden, maar er moeten nog zo veel nieuwe getuigen worden gehoord dat het vonnis van de rechtbank in Ha gen mogelijk pas half december zal worden uitgesproken. Een van de nieuwe getuigen is Antje Dijkema, die volgende week uit Zuid-Afrika komt om verklaringen af te leggen over de gebeurtenissen in Delfzijl tij dens de laatste dagen van de oorlog. Antje Dijkema. die al Jaren in Zuid- Afrika woont, is een dochter van de boer bij wie de broers Sleutelberg waren ondergedoken. Naar Delfzijl De Duitse delegatie moest de reis naar Groningen maken omdat de twee oud-politiemensen, die betrok ken waren bij het onderzoek na de oorlog naar de misdrijven van B. en N., door ziekte niet naar Hagen kon den gaan. De twee ex-SD'ers. dienst- kameraden van B. en N., vreesden de openbaarheid van het proces in Hagen. BRUSSEL (ANP)— Minister Tuijn- man van verkeer heeft zijn Belgische collega's Mathot (openbare werken) en Chabert (verkeerswezen) de verze kering gegeven dat een eventueel ver drag over het Baalhoekkanaal ook uitgevoerd zal worden. Aanleiding voor deze mededeling was ongerustheid bij de Belgen, nadat het provinciebestuur van Zeeland het tracé voor het Baalhoekkanaal niet had opgenomen in het streekplan voor oostelijk Zeeuws-Vlaanderen. Het kanaal moet Antwerpen een kor tere en veiligere verbinding tussen van de Westerschelde twee delen geven. Het Baalhoekkanaal kwam ter spra ke tijdens een overleg tussen de drie ministers in Brussel over gemeen schappelijke problemen. Tijdens de bijeenkomst werd op voor stel van België ook besloten een even tuele verdieping van de vaargeul in de Westerschelde te gaan onderzoe ken. Daardoor zouden grotere sche pen Antwerpen kunnen bereiken. Minister Tuijnman heeft zijn onge rustheid geuit over de mogelijke ver ontreiniging van drinkwaterbekkens door storting van baggerslib uit het Belgische gedeelte van het kanaal. België heeft toegezegd er alles aan te zullen doen verontreiniging te vermij den. aldus een woordvoerder van ver keer en waterstaat Interieur van de 4 GTL met luxe slaapstoelen:praktisch en komfortabel

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21