UW Uitbarsting onder Islamieten - i/ggls! Wiegel dreigt in te grijpen Blik üesuwkado i 'Brussel' wil diep snijden in landbouw Gewapende mannen houden moskee van Mekka bezet mmissans opspraak Trudeau uit politiek Nieuwe'Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog HET WEER Victor Noach i deze kir Islam-religie en politiek zijn niet te scheiden Overval op ambassade in Islamabad 6.F Vier meisjes omgekomen Heerlijk inde koffie, heerlijk in 'n glaasie!ëg%. Bezwaren tegen vijfploegendienst in Rotterdam Trouw Bedenkelijk Aardenne wil st met subsidie rgiebesparing |A 11995.- 2995.- Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I 37STE JAARGANG NR. 10808 - DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 Droog weer en wolkenvelden met in de ochtend nog enkele mistbanken. Middagtemperatuur ongeveer zeven graden. Tot matig toenemende wind uit het zuidwesten. Morgen en overmorgen: Enige tijd regen of motregen; vrij zacht. Morgen zon op: 06.11 maan op: 10.31 onder: 16.41 onder: 19.19 LOSSE NUMMERS 60 CENT Nieuwe voorraden grootse keuze <^||y oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 het enige adrea Den Uur Tel 070 - SS S3 31 en Krol juichen na de 2-3-overwinnlng op de DDR, waardoor EEierland zich plaatst voor de eindronde van het Europese voetbaltoernooi. Z >me dreigt ook eede reformatie missen GINA 3: ilNA 2: Bid gevraagd or open school GINA 4: anna David Rebecca GINA 5: oral illegalen rden getroffen =Hor nieuwe wet PAGINA 7: PAGINA 9: Uit de weekbladen PAGINA 18: Zijlstra: te laat om zwart geld aan te pakken PAGINA 19: Fenedex: huisarts voor bedrijven die exporteren TEHERAN, ISLAMABAD (Reuter, AFP, AP) De on rust in de islamitische wereld neemt toe. Gewapende man nen hielden gisteren nog steeds de grote moskee in Mekka bezet, de heiligste plaats van de Islam. Een boze menigte Pakistanen deed daarop een overval op de Amerikaanse ambassade in Islamabad. De studenten in de bezette Amerikaanse am bassade in Teheran hebben gedreigd hun gijzelaars te zul len doden als de Verenigde Staten mochten overgaan tot het gebruik van geweld. De overvallers van de grote moskee In Mekka zaten gisteren nog steeds in het gebouw, dat zij afgelopen dinsdag gewapenderhand bezetten. Saoedi- sche troepen hadden het gebouw om singeld, maar de Saoedische minister van binnenlandse zaken, prins Nayef Ibn Abdoelaziz, liet gisteren verkla ren dat de Saoedische militairen niet tot een aanval waren overgegaan om de gijzelaars in het gebouw te be schermen. Eerder was door het pers bureau van Koeweit gemeld dat er wel een dergelijke aanval was ge weest en dat de overvallers gevangen waren genomen. Volgens die berich ten zouden bij de Saoedische actie enkele doden zijn gevallen. Er zouden zelfs zoveel gewonden zijn gevallen, dat deze moesten worden overge bracht van Mekka naar Jeddah. Gijzelaars De overvallers drongen afgelopen dinsdag tijdens het ochtendgebed het terrein van de moskee binnen, uitgerust met, volgens sommige pel grims, Russische wapens. Het zou om en onzer verslaggevers ERDAM De Utrechtse ommissaris van politie C. S. )esburg (56) heeft in de oorlog leen, zoals vele andere politie- i, de algemene NSB-polltie-op- in Schalkhaar gevolgd, maar onder de SS-regime staande officiersschool (POS) in Apel- doorlopen. rsist was hij tijdens de oplei- n de officiersschool verplicht tgroet te brengen. Van Does- eeft dit bevestigd naar aanlei- an de onthullingen over zijn verleden in het Utrechts blad. ïmelding voor de politie-offi- hool in 1943 was naar zijn zeg- tt vrijwillig, maar zou gedaan opdracht van een commissaris Haagse politie, waar Van irg sinds oktober 1942 in was. Hij zou zelfs met ontslag ortatie naar Duitsland zijn be- als hij zich niet had gemeld. ongeveer 200 tot 300 man gaan. Op dat momen bevonden zich enkele tienduizenden mensen in de moskee. Saoedische veiligheidstroepen slaag den er gistermiddag In de zijdeuren van de moskee te openen, waardoor een groot aantal gelovigen het ge bouw konden verlaten. De overval lers zouden nu nog zo'n dertig men sen vasthouden. De hele islamitische wereld heeft de overval op het heiligdom afgekeurd. Koning Hoessein van Jordanië sprak zijn afschuw uit over het gebeurde. Ook vele islamitische geestelijken lie ten zich in soortgelijke zin uit. Ook Iran veroordeelde de overval op de moskee. In Teheran werd gesteld dat het niet vergezocht was te veronder stellen dat de overvallers er op uit waren de islamitische wereld onder ling te verdelen. De schuld voor de daad werd daarom Israël en het Ame rikaanse imperialisme in de schoenen geschoven. Pakistan Een boze menigte bestormde gisteren de Amerikaanse ambassade in Isla mabad na de berichten dat de Vere nigde Staten en Israël de hand zou den hebben in de overval op Mekka. De Pakistaanse overvallers schoten een van de Amerikaanse wachtpos ten dood en staken het gebouw in brand. Eenheden van het Pakistaan se leger en brandweermannen wisten met behulp van helikopters de in het nauw gedreven aanwezigen uit het gebouw te redden. Op het moment van de overval bevonden zich zo'n 150 Amerikanen in het gebouw. Zij trok ken zich terug op de derde verdieping van het gebouw, waar een stalen deur hen scheidde van de uitzinnige me nigte. De Pakistaanse politie wist een deel van de Amerikanen na vier uur te ontzetten. Agrntep openden het vuur op de menigte, waarbij zeker twee studenten werden gedood. Ze ventig personen, onder wie 25 politie agenten raakten gewond. Twee uur later arriveerden de helikopters waar na de overige aanwezigen in het ge bouw in veiligheid konden worden gesteld. Iraanse vrouwen beantwoordden voor de Amerikaanse ambassade in Teheran de oproep van Khomeiny om te betogen tegen de Verenigde Staten. Voor melk, suiker, vlees, granen drie miljard minder BRUSSEL Europees landbouwcommissaris Gundelach is van plan om op de Europese landbouwbegroting een bedrag van ruim drie miljard te bezuinigen. De bezuinigingen zullen vooral de sectoren zuivel, suiker, rundvlees, granen, groenten en fruit treffen. Gupdelach zal zijn plannen waarschijnlijk vandaag officieel bekend maken. President Carter oogt bezorgd, na Iran met geweld te hebben gedreigd. Interventie ook pagina 5 RIPS (ANP) Vier meisjes, die als leerling-verpleegkundigen werkten in een verpleegtehuis in Groesbeek, zijn gistermiddag omgekomen bij een verkeersongeluk in Rips (gemeente Bakel en Milheeze). Een vijfde meisje, eveneens leerling-verpleegkundige, lag gisteren zwaar gewond in een zie kenhuis in Helmond. De vijf meisjes zaten in een auto. die bij het overste ken van de Midden-Peelweg tegen een trekker met oplegger botste. De auto kwam terecht tussen de trekker en de oplegger. De woede van de Pakistanen was mede gewekt door berichten dat de Verenigde Staten op het punt ston den militairen naar Teheran te sturen om de bezette Amerikaanse ambas sade daar te bevrijden. De Ameri- ADVERTENTIE Een kreatic uit d distilleerderijen van Siebrand. Verkrijgbaar hij slijterijen ei levensmiddelen/aken^ kaanse president Carter heeft giste ren opnieuw verklaard dat de Iraanse autoriteiten volledig verantwoorde lijk zullen worden gesteld als de Ame rikanen in de ambassade iets mocht overkomen. De Amerikanen hebben als gebaar van standvastigheid giste ren opdracht gegeven aan het vlieg- dekschip Kitty Hawk en vijf begelei dende schepen uit de Stille Oceaan op te stomen naar het gebied van de Perzische Golf. In dit gebied vaart inmiddels ook het vliegdekschep Mid way rond. De Iraanse autoriteiten wa ren van dit machtsvertoon niet erg onder de indruk. Ze verklaarden bij monde van een lid van de islamiti sche revolutionaire raad: „Blaffende honden bijten niet". De Iraanse radio meldde voorts dat de bezetters alle maatregelen hadden getroffen om in geval van een Amerikaanse overval alle gijzelaars onmiddellijk te kun nen doden. De Israëlische minister van defensie, generaal Weizman, noemde een Ame rikaanse overval de enige mogelijk heid om de gijzelaars uit de ambassa de te krijgen. In het sturen van sche pen voor vlagvertoon zag hij weinig heil. De minister zou de Amerikanen de goede diensten van Israël al heb ben aangeboden. De gegevens zijn nog niet officieel, maar volgens goed ingelichte bron nen in Brussel wil Gundelach alle producenten in de gemeenschap in de Jaren 1980 en 1981 een „strafhefflng" op de levering van meer-geproduceer- de melk laten betalen van anderhalf procent. De heffing van anderhalf procent (nu slechts een half procent) zal de gemeenschap ongeveer 53 mil joen opbrengen. Alleen boeren in berggebieden worden van deze hef fing (officieel: medeverantwoorde lijkheidsheffing) uitgezonderd. Bovenop de „normale strafhefflng" wil de Europese landbouwcommissa ris een „superstrafhefflng", eveneens voor de jaren 1980 en 1981, die moet worden betaald door melkfabrieken die meer leveren dan hun produktie van 1979, minus één procent. Die maatregel, zo wordt becijferd, levert een besparing op van 1.4 miljard gulden. Voor suiker wil Gundelach een nieuw Europees beleid, dat voor vijf jaar zou moeten gelden, ingaande bij het begin van de komende bietencam pagne. Het nieuwe beleid, zo wil Gun delach. zou moeten zijn gebaseerd op de twee beste Jaren van de afgelopen vier jaar. Verder meent Gundelach. dat de EG slechts de prijzen moet garanderen van een totale suikerpro- duktie van hoogstens 10,3 miljoen ton suiker. Meer nieuws op pagina 18 De geprangde automobilist die In Arnhem bij de goede winkel meer dan 25 gulden verpatst, mag met terugwer kende kracht gratis parkeren. We hebben lang moeten nadenken over de sterkste schouders en de zwaarste lasten, maar wij zijn er niet uit gekomen. Wr ae soc. econ. redactie AAG Minister Van Aarden- nomische zaken) wenst dat de Kamer nog dit najaar een ng neemt over gerichte subsi- or investeringen ter besparihg irgie of vermindering van mili- 4iling ïbsidies worden mogelijk via nvuliing op de wet investe- tening (WIR). De Kamer wil tfiontwerp pas in februari be- in, zodat de subsidies niet anaf januari kunnen ingaan. üster heeft nu de Kamer ge il dat hij mede vanwege ig vanuit de Kamer zelf laast had gemaakt met het oorden van de Kamervragen 't wetsontwerp, juist om nog Hing voor 1 januari mogelijk en Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft „onoverkomelijke" be zwaren tegen het vijfploegen- systeem met een werkweek van 33,6 uur, dat sinds 1 janu ari van dit jaar functioneert bij het Rotterdamse energie bedrijf. In een brief aan het Rotterdamse college van b en w dreigt de bewindsman met nadere stappen, als niet op korte termijn deze arbeids tijdverkorting ongedaan wordt gemaakt. De christelijke federatie van over heidspersoneel, waarin verenigd de NCBO en ARKA, heeft deze brief die morgen besproken wordt in het Rotterdamse college van benw- gisteren in de openbaarheid ge bracht De federatie is hevig veront waardigd over het besluit van de mi nister. Volgens districtsbestuur A. Stapel baseert de bewindsman zijn standpunt op niet „relevante" mo tleven. Wiegel zegt pas deze zomer door pers- publlkaties op de hoogte te zijn ge bracht van het bestaan van een vijf ploegendienst met een werkweek van 33,6 uur bij het Rotterdamse energie bedrijf. Hij vindt dat deze gang van zaken niet in overeenstemming is met het principe dat de overheid op het punt van arbeidstijdverkorting niet voorop mag lopen, maar het par ticuliere bedrijfsleven moet volgen. Te meer omdat in het bedrijfsleven invoering van vijfploegendiensten met verkorting van de werkweek nog volop in discussie is. mag niet worden berust in deze situatie, meent de be windsman. Districtsbestuurder Stapel is van me ning dat Wiegel in zijn brief totaal is voorbijgegaan aan het feit dat de betrokken 350 tot 400 werknemers van het energiebedrijf deze arbeids tijdverkorting zelf hebben betaald. Budgettair gezien zijn er geen conse quenties, omdat de werknemers 11,7 procent van hun contlnu-toeslag (ruim vijftig gulden per maand) heb ben ingeleverd, alsmede twee vrije dagen, aldus Stapel. De christelijke federatie beraadt zich maandag met de andere ambtenarenbonden over de brief van Wiegel. „Maar onze reactie staat vast", liet Stapel gisteren weten. „Wij zullen b en w van Rotterdam adviseren deze brief maar in de prullenmand te gooi en". Overigens functioneert al sinds 1970 een vijf-ploegenstelsel bij net Rotterdamse energiebedrijf, maar tot 1 januari van dit Jaar ging dat ge paard met een werkweek van 36.8 uur. Ook dit is natuurlijk niet goed te praten, meent Wiegel, maar het zou te veel problemen geven om de werk week terug te draaien naar veertig uur. Daarom wil hij wel akkoord gaan met een vijf-ploegendienst en een werkweek van 36,8 uur. Reservedagen In dat geval zullen de werknemers hun reservedagen weer op het bedrijf moeten doorbrengen. In een werk week van 33,6 uur kunnen deze dagen thuis worden doorgebracht op voor- ADVERTENTIE PRIJSCADEAU 1979 H 2795:- Metritis I lescurtul f B o» 40.-p.mnd.' ^2*' '5 JAAR GARANTIE BECHNER ym WJRUTZERJJT CHERNY YAMAHA STEIfMAY&SONS of 60.-p.mnd.' —PlvanURK VNOS 1*M WESTERSINGEL 42, ROTTERDAM TEL.(010) J6 3500 Dagehtkv geopend van 9 tot 17.30 uur Donderdag koopavond van 19-21 uur waarde dat men oproepbaar is. „Tot 1 januari van dit jaar werden de reser vedagen voor een groot deel in verve ling doorgebracht op het bedrijf", zegt Stapel. „Een aantal reservedagen was gere serveerd voor excursies of het bijwo nen van lezingen. Jaarlijks kosten het energiebedrijf deze uitstapjes 295.000 gulden. Nu brengen de mensen deze dagen thuis door, maar ze hebben daar wel het nodigé voor ingeleverd", aldus Stapel. Als b en w van Rotterdam morgen besluiten het verzoek van Wiegel te negeren kan deze als uiterste maatre gel over gaan tot schorsing van het besluit van de gemeente Rotterdam tot Invoering van een werkweek van 33,6 uur op de elektriciteitscentrales. OTTAWA (AP) De Canadese ex- premier Elliot Trudeau trekt zich te rug uit de politiek. Trudeau maakte gisteren bekend dat hij begin volgend Jaar zal aftreden al voorzitter van de liberale partij, „omdat de partij een nieuwe leider nodig heeft". Boetseerset (A> Boetscerklei mei verf in 3 kleuren en penseeltje Wordl zonder oven oven hard Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kriiiskopschroeve- draaier in één Handgreepje mei omslagmechaniek, voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) met (raai diermoliel Als onder legger o f voor de sier Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien, licht naturel leder mei gevlochten ktnirdje Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Pbstcode en plaats: Uw naam: Uw adres:i -Giro Postcode en plaats: _Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van T7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1