Herrie om sluiting circuit De tekenini g van een lezer Commentaar Zandvoortse raad wil racebaan per 1983 laten verdwijnen boek met boordeknoop-effect Ie )oea's ij ergieverbruik in aardentehuizen rdt onderzocht Euro-commissie buigt zich over smog-vervuiling Vragenlijst over moord wekt wrevel van PvdA sport tong afgebeten ISDAG 21 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 >n eiging is groot om de nood- die enkele in Nederland wo- Papoea's deze week hebben akt over de toestand in hun van herkomst maar voor ken- aa ving aan te nemen. De groep ea's is te klein om politiek 1 «wicht in de schaal te kunnen r sep n' bi, 6 Jouwe zo vriendelijk ge- mee te delen dat hij geen Iddadige acties wil om zijn kracht bij te zetten. Waar n wij ons dan druk om dén9 /ei vraag is al direct heel gemak- th [te beantwoorden als wij haar erpnders formuleren. Moet Ne- zich druk maken over bidingen v n de mensenrech- 4 ip grote schaal in een gebied voor zij nog niet eens zo heel 1 geleden volledig verantwoor- was? In deze formulering •zijlen hard oordeel besloten over ijze waarop de tegenwoordige ers over het gebied, de Indo- g, che autoriteiten, hun macht cl laatse uitoefenen. Hier moet ge voorbehoud worden gemaakt. Bovendien is de leider Ni- wat er precies gaande is in oormalige Nieuw-Guinea zijn keiharde gegevens beschik- Het is niet helemaal verant- lat d geheel af te gaan op de, 31 daad schrikbarende, medede- die de heer Jouwe daarover Tcoh zijn er zo langzamer- voldoende aanwijzingen die liI elling rechtvaardigen dat In- ,0| ;ië in rijksdeel Irian Jaya de cl en van de mens schendt. In ic pzicht mag Irian Jaya in één worden genoemd met Oost waar de oorspronkelijke inking eveneens ernstig lijdt het optreden van de Indone- machthebbers er in Nederland wel vrij wat en geweest over het lot van de ve imorezen. Van verschillende n is er op gewezen dat Neder- invloed kan uitoefenen op de •n lesische regering, dank zij de ngrijke economische steun an deze laatste wordt gebo- De Nederlandse regering wel het verwijt gekregen dat et it drukmiddel te weinig ge- bij het aan de orde stellen van de kwestie van de mensenrech ten in haar contacten met de Indo nesiërs. De kringen die dit verwijt het hardst hebben geuit, zullen toch eens moeten bekijken of zij niet op een of andere manier ook iets kunnen doen voor de Papoe a's. die nu om hulp hebben ge-- vraagd Een bijkomstigheid die in het na deel van de Papoea's werkt is dat West-Irian veel minder een inter nationale kwestie is dan Oost-Ti- mor. Degenen die zich verheffen tegen het Indonesische optreden tegen de Oosttimorezen kunnen zich beroepen op een besluit van de Verenigde Naties, waarin on dubbelzinnig is vastgesteld dat In donesië onrechtmatig de macht uitoefen: over Oost-Timor. Bij West-Irian. ligt het net andersom Het conflict over de soevereiniteit van dit gebied is door de Verenig de Naties juist beslist in het voor deel van Indonesië. De Indone siërs kunnen protesten tegen de behandeling van de Papoea's daar om veel eenvoudiger afdoen als ..inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". Maar het be sluit van de Verenigde Naties waarbij West-Irian aan Indonesië werd toebedeeld houdt nog meer in. Het houdt ook in dat de Vere nigde Naties nog steeds een zekere verantwoordelijkheid dragen voor de machtsoverdracht aan de Indo nesiërs. Als er nu zulke sterke aanwijzingen zijn dat die macht wordt uitgeoefend op een wijze die in ernstige strijd is met de beginse len die de Verenigde Naties probe ren te hanteren, dan moeten zij zich dat aantrekken. En als de Verenigde Naties niet reageren, dan kan het best zinvol zijn eens na te gaan of er plaats is voor een Nederlands initiatief in deze zaak Daarbij moet niet de fout worden gemaakt dat bij de Papoea's illu sies worden gewekt over de moge lijkheden van een zelfstandige staat. Maar aan de andere kant moet worden voorkomen dat on der het mom van politiek realiteits besef de hele kwestie van de Pa poea's onder de tafel wordt ge veegd. Politiek mag deze groep niet sterk staan, moreel hebben ze recht op serieuze aandacht. en onzer verslaggevers n. SCHT De Stichting Dienst- ïing Bejaardentehuizen gaat in ui «werking met de Stichting teijichting Energiebesparing en een onderzoek instellen naar «ergieverbruik in de Nederland- ■aJiaardentehuizen Het onderzoek, ch ngeveer een half jaar zal duren, in 1980. gisteren bekend gemaakt op lai „energiesymposium" voor be ien tehuizen. iet onderzoek gaat het om een iroject, waarbij drie bejaarden- •n uit verschillende perioden lardoor met verschillende bouw :hriften gebouwd) zijn betrok- vt|..Tuvine" in Duiven, ruim 20 jaar „De Meerpaal" in Vlaardingen. d in de jaren zestig, en „Sanc- nc|aria" in Huissen. drie jaar oud. van het onderzoek is het ener- >P rbruik voor verschillende doel- «k in (verwarming, koken, verlich- e d.) na te gaan. te bekijken hoe iet de isolatie van de tehuizen en na te gaan of er eventueel I aringen op het energieverbruik cl len worden bereikt. mderzoek zal worden uitgevoerd een team van deskundigen on- #l de een arts, aangezien het wei tan de bewoners een belangrijke peelt Een te hoge of een te lage eratuur kan namelijk schadelijk d roor de gezondheid door Fred Buddenberg en Haro Hielkema ZANDVOORT Het is deze week weer één en al gekrakeel en lawaai in Zandvoort. Niet dat er Grand Prix-races in de badplaats gehouden worden, gelukkig niet. Maar het pra ten over het circuit doet al voldoende stof en herrie op waaien. De uitspraak van de gemeenteraad (10 tegen 6) dat de racebaan per 1 januari 1983 moet verdwijnen, heeft het er voorlopig in Zandvoort nog niet stiller opgemaakt. De discussie over het circuit dateert al uit de tijd dat de baan in de duinen van Zandvoort werd aangelegd. Maar terwijl het ongenoegen over de ge luidshinder toenam, werd de baan ook regelmatiger gebruikt (voor oefenwedstrijden) 81echts eens per jaar komt er in de kustgemeente geld op tafel: als de formule I-racers zich in hun macabere zelfmoordwedstrijd storten en vele duizenden Nederlan ders een langdurig verblijf in de file en een korte blik op de asfaltbaan verkiezen. Dan strijkt de CENAV (de organisatie die het circuit exploiteert) geld op, verdient hotelmagnaat Bouwes een extraatje vanwege logerende cou reurs. ontvangt de gemeente Zand voort een aantal tonnen aan verma kelijkheidsbelasting en raken de pa tat- en vistentjes één dag uitverkocht ondanks het gebrek aan zon. Boven dien heeft een stelletje Zandvoorters wat bijverdienste, omdat ze de mooie slaapkamer een nachtje hebben kun nen verhuren aan autoliefhebbers Enquête Verdwijnen van de racebaan zal eco nomische gevolgen hebben voor Zandvoort. Daar zetten de WD (de enige partij in de raad. die tegen de motie stemde). Bouwes en andere mensen uit de horeca-sector en CE- NAV-directeur Johan Beerepoot hun ..hele hebben en houden" op. Zij ha len er een NIPO-enquète bij om te illustreren dat slechts 18 procent vóór het verdwijnen van het circuit is en dat 63 procent vindt dat het mag blijven De voorstemmers van de motie rede neren niet alleen vanuit hun afkeer van de geluidsoverlast, die de baan oplevert. Het is vooral de beroerde situatie voor de wonin^oekenden in de gemeente, die dinsdagavond de doorslag heeft gegeven. Bij de samen stelling van het college van b en w (waarbij de WD uit de boot viel) is uitgesproken dat het circuit weg moet, omdat het mogelijkheden voor woningbouw in de weg staat. In de komende tien jaar moeten duizend nieuwe wooneenheden gebouwd wor den om aan de plaatselijke behoefte te voldoen. Vóór 1983 moet daarvan al driekwart gerealiseerd worden. Zandvoort loopt anders leeg en ver grijst, voorzieningen worden minder en op subsidies zal beknot worden Uitbreiding van Zandvoort in noorde lijke richting is steeds onmogelijk geweest vanwege het circuit. Maar ook elders dreigen nieuwbouwplan- nen te worden getorpedeerd door de geluidseffecten van de racerij op het circuit De inspecteur voor de volks gezondheid in Haarlem heeft een bouwplan van 37 flats aan de Rein wardtstraat afgewezen, omdat de ge luidshinder te groot zou zijn Iets anders PvdA. CDA. D'66 en ..Inspraak Nu de voorstemmers van de motie, heb ben b en w opgedragen mogelijkhe den te onderzoeken om het circuitter- rem een andere bestemming te geven ..Het verdwijnen van het circuit heeft gevolgen voor het bedrijfsleven", al dus het PvdA-raadslid G Toonen ..Er zal iets in de plaats moeten ko men. Nu moeten de inkomsten voor EINDHOVEN (ANP) De commissie voor reglementen en verzoekschrif ten van het Europese parlement zal een verzoekschrift van de ecologische beweging ..Anders denken anders doen" over de bestrijding van foto- chemische smog behandelen In dat verzoekschrift dringt de ecologische beweging aan op gezamenlijke maat regelen en richtlijnen ter bestrijding van deze vervuiling De fotochemische luchtverontreini ging wordt veroorzaakt door de in werking van zon op industriële afval- gassen en uitlaatgassen van auto's. De vervuiling leidt tot de vorming van ozon. ..Anders denken anders doen" wijst erop dat de Amerikaanse norm voor wat betreft de toelaatbare hoeveelheid ozon in de lucht op 3 juni boven Eindhoven met zeker vijftig procent werd overschreden. Die norm is daarna tot aan het versturen van het verzoekschrift (31 augustus) nog minstens 24 dagen overschreden. Naar de mening van de ecologische beweging is de kans dat acties van lokale en regionale overheden ter be strijding van deze fotochemische smog mislukken erg groot omdat het gaat om een grensoverschrijdende vervuiling. De ozonvorming boven Eindhoven werd volgens ..Anders denken anders doen" mede veroor zaakt door activiteiten in het West- duitse Ruhrgebied en de Belgische havens treek Tekeningen, bi) voo'keur in liggend formaat, sturen aan Trouw jury politieke prent postbus 859 1 000 AW. Amsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon IIII11IIK IIIIIIlHlllllülillil de middenstand als gevolg van het circuit ook niet worden overdreven. Het grootste deel van de toeschou wers doet Zandvoort zelf niet aan. Als een bedrijf wél draait op het circuit dan is men afhankelijk van één dag in het jaar Woningbouw, natuurbescherming (het terrein van het circuit is een natuurgebied), het terugdringen van de geluidshinder en het bevorderen van een breder economisch draag vlak zijn de beweegredenen voor de meerderheid van de raad om het con tract met de CENAV zo snel mogelijk imet een afkoopsom) te beëindigen Als het circuit toch blijft, dan moe ten we voor Zandvoort het ergste vrezen", zegt Toonen ..Dan is het met de leefbaarheid wel gedaan De gedachten van de VVD staan lijn recht tegenover die van de tegenstan ders van het circuit. Het raadslid J Attema. die in het vorige college nog wethouder was. meent dat de verloe dering van Zandvoort zijn hoogte punt zal bereiken wanneer het circuit verdwijnt. ,.De woningnood is de kap stok waar alles aan wordt opgehan gen", vindt Attema ..Natuurlijk, de woningnood is schrikbarend, maar dat is ook in Amsterdam zo Het is een misvatting dat er op het circuit gebouwd kan worden Het is een recreatiegebied en er zal nimmer ook maar één woning op kun nen worden neergezet Het circuit heeft een belangrijke functie voor Zandvoort. Eén van de weinige trek pleisters, die niet mag verdwijnen Hoe krijg je het in je hersens om zoiets voor te stellen Zandvoort wordt op die manier een vierderangs badplaats, die over een paar jaar niet meer meetelt. Ik durf gerust te stellen dat de nacht over Zandvoort is ge daald Opzegtermijn Johan Beerepoot. de directeur van d«- CENAV. weet eigenlijk niet goed wat hij met de motie aanmoet Hij had ..liever" gezien dat er duidelijk in had gestaan dat het circuit zou moeten verdwijnen, maar juist dat ontbreekt er volgens hem in ..Het college moet nu voorstellen gaan onderzoeken voor een ander gebruik van het cir cuit Dit moet binnen een zodanig tijdsbestek, zodat de raad voor 1 ja nuari 1982 het contract met ons kan opzeggen Er is een opzegtermijn van één jaar Hierdoor komt de raad op die datum van 1 januari 1983 Het probleem is nu dat de verdere exploi tatie van het circuit vanaf dit" mo ment onmogelijk is geworden Beerepoot meent dat de raad erg voorbarig in paniek is geraakt door een negatief advies van de inspecteur van volksgezondheid in Haarlem over bebouwing rondom het circuit. ,Die inspecteur heeft dat advies gegeven naar aanleiding van de nieuwe wet op de geluidshinder, die nog niet eens van kracht is Wij hebben op basis van vrijwilligheid deze geluidshinder zoveel mogelijk getracht te vermin Recreatie op circuit Zand voort: lawaai, stank en onge lukken. deren, maar daar wordt totaal geen aandacht aan besteedt Tevens is Beerepoot van mening dat er in het college-program van de PvdA D 66, Inspraak Nu en CDA een tegenstrijdigheid staat over het con tract tussen de CENAV en de ge meente Zandvoort Beerepoot ,.ln dat college-program staat dat wij alle kosten moeten dragen van de verbe teringen aan het circuit, die de veilig heid ten goede komen. In het con tract met de gemeente staat echter dat de gemeente zal bijdragen in de kosten, die gemaakt worden voor de veiligheid van het circuit Het Anti-Circuit-comité. dat een aan tal jaren geleden opgericht werd om te ijveren voor een beter milieu, is verheugd over de uitspraak van de raad ..Al prijzen we de dag niet voor het morgen is", zegt woordvoerder C J Bleijs ..Maar we zijn er wel blij mee We hopen zelfs dat het circuit nog eerder dan 1983 dicht gaat Een weldenkende sponsor gaat nu toch geen cent meer investeren in het cir cuit". aldus Bleijs. die verwacht dat de gemeente veel meer rendement van het circuitterrein kan krijgen, als er een andere bestemming is gevon den: ..Elk milieuvriendelijk recreatie project brengt meer op Bovendien worden we bij het verdwijnen van de baan ook niet meer geconfronteerd met de regelmatige dodelijke onge lukken Tot nu toe vallen er elk jaar wel één of twee slachtoffers Parapluie Volgens de woordvoerder van het co mité (er is ook een tegenhanger in de Stichting van Vrienden van het. Cir culti is de jaarlijkse Grand Prix de paraplu, waaronder het circuit moet schuilen ..Maar het is toch onredelijk dat er honderdduizenden in een hek senketel moeten zitten voor het ple zier van een steeds kleiner wordende schare toeschouwers", aldus Bleijs. die meent dat de organisatie achter de autoraces de bevolking van Zand voort heeft bestookt met dreigemen ten ..Mijn kinderen zijn veertien da gen lang onder bescherming van de politie naar school gebracht Zelf ben ik bijna doodgereden Ook de financiën spelen uiteraard een rol in het nietes-welles spelletje rond het Zandvoortse circuit Dit jaar ontvangt de gemeente een bedrag van 550000 gulden, maar daar blijft volgens PvdA'ers Toonen en Bleijs. na aftrek van alle extra voorzienin gen. niet al te veel over De WD'er Attema vindt het geld dat van hei circuit naar de gemeente vloeit een belangrijke bron van inkomsten ,Er is een zwembad waar acht ton bi) moet er is een bibliotheek waar vier ton bij moet mag je dan een beetle overlast hebben voor 550 000 gulden Johan Beerepoot wil niet kwijt welk bedrag er op tafel moet komen, wan neer de gemeente het contract, wat loopt tot 1988. wil afkopen Bleijs spreekt van 1.4 miljoen, maar dit kan nog beduidend hoger liggen De ge meente Zandvoort kan echter bij het ministerie van volksgezondheid en milieu een beroep doen op een (ge deeltelijkei vergoeding van dit be drag, gelet op de nieuwe wet op de geluidshinder, waar alles eigenlijk om draait De kosten van een nieuw circuit (Beerepoot zegt iedere dag een andere instantie aan de lijn te heb ben. die over de aanleg van een nieuw circuit wil praten» komen op onge veer vijftien miljoen gulden een niet gering bedrag voor eén Grand-Prix per jaar Burgemeester H Machielsen ivan de tegenstribbelende VVD) vindt dat de uitspraak van de raad een duidelijke richting geeft voor het beleid van b en w Hij heeft al eerder laten blijken dat het verdwijner van het circuit hem aangenaam zou zijn. als de mid denstand er maar niet onder hoeft te lijden. Het gemeentebestuur zal nu alternatieve bestemmingen gaan zoe ken, waarbij al suggesties zijn gedaan zoals een dierenpark en een recreatie terrein ..Ik denk zelf aan verblijfsre creatie en dan niet alleen een luxe vorm De rol van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de kwestie van het circuit is ook interessant. Dit college is ook vóór het opdoeken van de tent en heeft dat laten blijken door de racebaan niet in het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge bied op te nemeh GS moeten ook oordelen over de aanleg van een nieu we bocht in het circuit ter vervanging van een tijdelijk stuk weg Als G6 geen ..verklaring van geen bezwaar" willen afgeven, mag de CE NAV komend jaar van de intematio nale autosportorganisatie FIA geen Grand Prix organiseren En volgens Johan Beerepoot kan het circuit dan de poorten wel sluiten Geven GS wel toestemming, dan dreigen beroep sprocedures op hoger niveau een ver traging, die Beerepoot vreest, maai die de tegenstanders van het circuit goed zou uitkomen ..Geen lawaai meer. geen stank meer." zegt Bleijs En als de zon dan nog schijnt, kun nen we weer van Zandvoort ge nieten Van een onzer correspondenten VALKENSWAARD - De fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Valkenswaard heeft grote bezwaren Legen een enquête die dé recherche momenteel instelt onder zeventien honderd gezinnen in de wijk Domme len In de enquête wordt gevraagd of de mensen iets weten over de moord op de negenenvijftigjange Sjaak Bos mans. die in oktober dood werd aan getroffen tn het natuurgebied Het Heike. grenzend aan Dommelen Bosmans blijkt te zijn gedood mei kogels uit zijn eigen jachtgeweer De politie dacht eerst aan een ongeval Verder onderzoek wees uit dat er sprake van moord was Vragen van de enquête zijn onder meer wie Bos mans op de bewuste dag heeft gezien wie andere mensen in het natuurge bied heeft opgemerkt en zo ja hoe deze eruit zagen Verder wordt ge vraagd of er sprake is van moord of van roofmoord De laatste vraag luidt Wie is volgens u de dader'' Vooral deze vraag is de PvdA in het verkeerde keelgat geschoten ..Dat doet denken aan de Gestapo-tljd toen zonder vorm van proces op aan wijzing van anderen, mensen werden opgepakt Ik vind dat erg beangsti gend aldus woordvoerder Mollen Burgemeester J Bartels vindt de be zwaren begrijpelijk maar niet geheel terecht Korpschef J Panis weigert op het woordgebruik van Mollen in te gaan Via omroep Brabant kondigde het VVD-Tweede Kamerlid E. Nijpels VVD) gisteravond aan minister De Ruiter van Justitie een oordeel te vragen over de enquête en de vraag stelling daarbij De vereniging Kommunicatie Apeldoorn Komma, waarin pu- bliciteitsmensen van allerhande slag verzameld zijn. heeft een Apeldoomboek uitgegeven dat moest aansluiten op het devies van dit gezelschap „Apeldoorn doet je wat". Het boek is overwe gend gevuld door Apeldoomers en oud-Apeldoorners Met het Apeldoomboek is iets merkwaar digs aan de hand: om het te kun nen lezen, moet «je Het los schroeven. In elk boek zitten twee schroe ven, die zich diagonaal tegenover elkaar bevinden. Naar verluidt een grapje van Komma dat geze gend is met inventieve geesten. De werkelijkheid is, dat gepro beerd werd van de nood een deugd te maken (inbinden bij voorbeeld zou teveel geld hebben gekost) Intussen heeft het ge volgde procédé de neiging te lei den tot het zogenaamde boorde knoopje-effect uit vroeger tijden Hoe ging dat in de jaren veertig en daarvóór? Vaders (en opge schoten jonge mannen) droegen toen. vooral op zondag, veelal een stijve, losse boord, die met een klein metalen knoopje aan het overhemd werd bevestigd Voor dat zulks lukte, was het ten min ste enige keren over de vloer ge rold. Vaak bleek het onvindbaar, hetgeen geweldige toestanden gaf. vooral als vader naar de kerk moest. In zulke situaties ontrolde zich het tafereel van een comple te familie die over de grond kroop op zoek naar het boordeknoopje Vrouw, kinderen en vader zelf. waarbij met name de laatste in zijn opwinding zich nogal eens te buiten ging aan exclamaties die weinig stichtend waren Welnu, soortgelijke reacties zijn niet ondenkbaar als je het Apel doomboek losschroeft om het te kunnen lezen en het vervolgens weer vastschroeft om het terzijde te leggen. Toen ik een ernstige poging ondernam (een boek dat je probleemloos kunt openslaan is toch beter aan mij besteed) om het te ontsluiten (dat is het goede woord, van openen kun je niet spreken) schoten de kleine zwar te, plastic schroeven onder mijn schrijfbureau, en ik had nader hand tien minuten nodig om het te sluiten. Op deze manier wordt veel lezen, bijbels gesproken, na tuurlijk helemaal vermoeiing des viezes Overigens, een heel aardig boek De grootste bijdrage is van Kees Schilperoort. de KRO-medewer- ker die zijn jeugd in Apeldoorn doorbracht Hij haalt onder de titel ..Het enige kind in Apel doorn" herinneringen op aan die tijd. en doet dat op lichtvoetige wijze De inhoud van het Apel doomboek is gevarieerd: Apel doornse recepten. Veluwse sagen Apeldoomse dialect-woorden en uit dit gebied afkomstige uit drukkingen, maar ook plaatselij ke clubliederen, limericks, serieu ze poëzie en luchtige rijmen op niveau, zoals van Annie MG Schmidt, opgenomen omdat het toevallig over een koe gaat die in Apeldoorn zijn staart verloor Eén strofe Een koe in Apeldoorn. die had haar staart verloren. die had haar staart verloren, zomaar mid den in de week Ze was op straat gaan lopen om kina wijn te kopen en heeft die staart verloren, toen ze eventjes niet keek Verder een lijst met Apeldoornse familienamen, een verhaal over het Historisch Museum Maria lust met gratis toegangskaart en een korte beschouwing over de Apeldoornse monumenten waarbij de lezer niet aan paleis Het Loo en zo moet denken maar bijvoorbeeld aan die vemikkelij ke, typische, villa-achtige huizen uit de tweede helft van de negen tiende eeuw. met een tuin rond ten beetje opvallen is misschien leuk. maar als je van nature niet anders kunt. kan dat heel onge zond zijn. Deze albino-egel heeft bijvoorbeeld een moeilijke tijd achter de rug. Misschien kwam het doordat het dier te schuw was om genoeg voedsel bij el kaar te schrapen, in elk geval was het mager en uitgeput toen het ergens in Finland gevonden werd. Het egeltje is naar een dierkundig instituut in het Finse Porvoo gebracht, waar het goed verzorgd en lekker warm mag blijven logeren tot de winter voorbij zal zijn. Daarna zal het weer op de natuur worden losge laten. den deed hij dat niet. dan liep hij kans op een ernstige infectie en zelfs zou hij kunnen doodbloe den Bovendien zou het stukje tong wellicht nog aangezet kun nen worden Toen de man uitein delijk besloot naar het zieken huis te gaan. was het al te laat Hij werd wel geholpen en daar na aan de politie overgegeven maar de tong kon toen niet meer gerepareerd worden om. soms twee serres, dakversie ringen en meer detail-ornamen- tiek. Ook zitten in het boek liede ren mét partituur en platen waar van een kijkdoos gemaakt kan worden, en ten slotte een flinke hoeveelheid foto's en enkele te keningen Het boek is vrucht van veel idealisme bij Komma Alle medewerking was belangeloos, ook die van drukkerij Boeijinga in Apeldoorn Er bestond zoveel belangstelling voor het Apel doornboek dat de eerste oplage 3500 exemplaren in een paar dagen uitverkocht was De ver koop ging via de plaatselijke Ra bo-kantoren Een tweede editie wordt al voorbereid De prijs van deze curieuze uitgave is 7.50 Jac. Leis*. Twee belangrijke troeven had de politie van Keulen in handen een stukje tong en een bloed spoor van een paar honderd me ter. belde toebehorend aan de aanvaller van een jonge vrouw Hij had haar s nachts op straat vastgegrepen en was begonnen haar te kussen Haar reactie was snel en afdoende ze beet een stukje van zijn tong af. waarop de aanvaller haar tas uit haar handen griste en de benen nam Het meisje bracht het stukje tong naar de politie die zo gauw mogelijk via de stadsomroep de man probeerde te bereiken De radio riep de man op zich onmid dellijk bij het ziekenhuis te mei Bijna was het gelukt een gruwe lijk soort tijdverdrijf in Belgie voorgoed uit de wereld te helpen Een rechtbank had in mei dit jaar de boogschuttersvereniging uit Zaffelare verboden zich nog langer te vermaken met het schieten op vastgebonden ratten De Belgische dierenbescherming die al Jaren tegen deze vorm van dierenmishandeling vecht, was al blij, maar de schutters gingen in hoger beroep en het hof tn Gent heeft ze nu in het gelijk gesteld De heren mogen gewoon door gaan met wat ze hun „sport" noe men het met pijl en boog zien dood te schieten van ratten die in een speciaal houten kistje op een mast zijn vastgezet Mikt de schutter goed. dan is het slacht offer onmiddellijk dood. maar treft het dier een slechte schut ter. dan smaakt hij het twijfe lachtige voorrecht zijn leven, ge wond en wel, een paar uur te mogen rekken SCHARE Bij de crematie van Kimatoei Lomgit, met zijn dik (maar hoe dik weet niemand) honderd Jaren de oudste inwoner van Kenia, was een hele schare familie aanwezig Onder hen wa ren zijn tien weduwen en eenent wintig kinderen en ongetwijfeld ook een groot deel van zijn non derdtwintig kleinkinderen Vermorzeld Toen landar* beiders met bijlen en hooivorken aan kwamen rennen, was het voor Johannes Mokau al te laat Een meer dan vier meter lange python had de veertienjarige op een boerenbedrijf in het Zuidafri kaanse dorp Vaalwater al totaal doodgedrukt en gedeeltelijk ver zwolgen Het dier moet verschrik kelijke honger gehad hebben toen hij de jongen tussen zijn schapen vandaan sleepte en zich om Johannes" lichaam slingerde Toen de redders arriveerden wist de python te ontsnappen Het dier werd later gevonden en naar een dierentuin gebracht Kluriten trekken Een 22 jarige automonteur had het in zijr. garagebednjfje in Jakarta blijkbaar niet druk Om toch ten minste een paar banden te kun nen repareren strooide hij spij kers voor de garage waardoor inderdaad veel automobilisten strandden Die vonden het niet leuk en de rechter ook niet de monteur kreeg er zeven maanden gevangenissti af voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5